okt. 2015 - nabava osciloskopa

Kako si urejamo naše delovne in pomožne prostore.

Moderator: S53AL

okt. 2015 - nabava osciloskopa

OdgovorNapisal/-a damo » 31 Okt 2015, 12:55

Pozdravljeni,

končno sem se odločil, da nabavim nov osciloskop. Kolikor se spomnim, je "best buy" Rigol. Nekih hudih frekvenc ne rabim.

Gledam Rigol DS1054Z. Se ga še da hackat na 100MHz ter vklopit dodatne bonbončke?

Kupil bi ga tule: http://www.batterfly.com/shop/rigol-ds1054z

Je treba biti na kaj pazljiv? Predlagate kakega drugega prodajalca oz. model?

lepe praznike vsem
Dobrga štromarja samo slab šnops strese.
damo

Kraj: okolica KK
Zahvalil se je: 46 krat
Prejel zahvalo: 96 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 22

Re: okt. 2015 - nabava osciloskopa

OdgovorNapisal/-a S55RU » 16 Nov 2015, 01:36

4 kanali so nuja ali ne? Osebno še nisem doživel potrebe po uporabi več kot 2 kanalov na enkrat. Res pa je, da ne vem za kakšne potrebe ga rabiš.

Sam sem zadovoljen uporabnik Siglent SDS 1102CML (kupljen od slovenskega uvoznika po ceni za skupinski društveni nakup, čeprav sem kupoval kasneje), ki je po mojem mnenju več kot odličen osciloskop za običajno rabo. Res pa je, da ima le 2 kanala, torej ni primerljiv s tvojim.

Vsekakor pa ti svetujem, da si najprej sestaviš seznam želja in preveriš po internetu. Nato se dogovoriš s slovenskimi uvozniki za predstavitev želenih osciloskopov (po mojih izkušnjah sta bila ustrežljiva tako Rigolov predstavnik kot Siglentov), poskusiš dobiti še kakšen popust nato pa se odločiš. Če na spletu dobiš nižjo ponudbo od klasične ponudbe, potem je odločitev jasna. Edino preveri kako je z garancijo v primeru okvar, če kupuješ v tujini. Sicer pa hekanje osciloskopa najbrž izniči garancijo, razen če to izvedeš na neopazen način in v primeru okvar vrneš nazaj na tovarniško.
Uporabniški avatar
S55RU

Kraj: Posočje
Zahvalil se je: 62 krat
Prejel zahvalo: 25 krat
Uporabnika povabil: s56rga
Število neizkoriščenih povabil: 4

OdgovorNapisal/-a VolkD » 16 Nov 2015, 02:32

Štirje kanali so daleč od tega, da bi bili nuja. Pravzaprav je osciloskop instrument, ki je resnično precenjen. Še več! Pravzaprav bi mu težko rekli instrument. Prej indikator.
- Že debelina žarka samega mu preprečuje, da bi bila meritev natančna.
- Instrument, ki naj bi meril obliko signala je po frekvenčnem dosegu precej omejen. Verjetno bom tu deležen kritike, češ, pa ne že spet o RF. Saj ne! Ozrimo se raje po stvareh, ki so večini vas (digitalčkov) običajne. 100MHz osciloskop ne zmore pravilno prikazati oblike signala, ki je navaden clock za današnji povprečen procesor. Že četrti harmonik je izven obsega osciloskopa. Malo si oglejte na katere (po Furieju) frekvence razpade navaden pravokoten impulz.
- Sodoben digitalen osciloskop vnaša še dodatno napako zaradi D/A pretvornika in njegovega vzorčenja.

Za nameček pa imajo sodobni osciloskopi še zloglasni gumb "START" ali "AUTO". Ta funkcija nastavi vhodni attenuator in časovno bazo tako, da je slika uporabniku "dopadljiva". Uporaba tega gumba je pri "lenobah" pogosta. Problem je le en. Če je človek enkrat lenoba, potem lenoba ostane. In je len tudi pri odčitovanju sicer jasno napisanih območij attenuatorja in časovne baze.
Tako se zelo hitro zgodi, da taka lenoba v meritev vnese celo za 20 db veliko napako .

Osciloskop je torej instrument, ki je bolj kot ne indikator, pa še ta je elektroniku lahko precej nevaren, še posebej če pri tem ne razmišlja kaj pravzaprav na ekranu vidi. Lahko se namreč mnogokrat zgodi, da to kar vidi na ekranu ni to kar v resnici je.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 6917 krat
Prejel zahvalo: 4293 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 16 Nov 2015, 08:44

Pa saj to velja za vse instrumente. Tudi npr. precenjeno poveličevan instrument na vrtljivo tuljavico v rokah neveščega uporabnika lahko postane smrtonosen. Sicer ne vem, kaj so se ti osciloskopi tako zamerili, ampak če ga znaš vsaj približno uporabljat, je to povsem dostojen instrument. Moj ima tudi vgrajeno opcijo "DMM", pa ne vem, če sem jo sploh kdaj uporabil. Res pa, da male igračke morda res ne zaslužijo naziva instrument. Nepravilni prikaz pa ni odvisen samo od osciloskopa, ampak še od marsičesa drugega. Pri osciloskopu za 150 eur ne moreš pričakovati uporabnih sond, če je kvalitetna sonda za 100MHz v rangu 50 EUR.... pa še bi se dalo naštevat v nedogled. Kolikor denarja, toliko muzike. Soliden osciloskop ne bo cenejši od kakih dveh jurčkov. Ja, tiu pa nastane problem, ko začneš primerjat, "kaj lahko dobim za ta denar". Ampak če veš za kaj boš rabil dober osciloskop, si rešil že pol uganke.
Namesto "Zahvali se" sprejemam tudi šalco kofeta: https://www.buymeacoffee.com/s54mtb
Uporabniški avatar
s54mtb

Zahvalil se je: 1348 krat
Prejel zahvalo: 3322 krat
Število neizkoriščenih povabil: 201

OdgovorNapisal/-a gumby » 16 Nov 2015, 10:08

Jaz osciloskop večinoma uporabljam za debug, torej iskanje napak. Tu me večinoma zanima oblika signala in timingi, ne pa napetost na 5 decimalk.
In ja, sem že parkrat preklinjal, zakaj nisem vzel 4-kanalnega.
my brain hurts
Uporabniški avatar
gumby

Kraj: Lendava
Zahvalil se je: 100 krat
Prejel zahvalo: 544 krat
Število neizkoriščenih povabil: 59

OdgovorNapisal/-a VolkD » 16 Nov 2015, 10:23

gumby je napisal/-a:In ja, sem že parkrat preklinjal, zakaj nisem vzel 4-kanalnega.
Potem rabiš logični analizator.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 6917 krat
Prejel zahvalo: 4293 krat
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a Dorijan » 16 Nov 2015, 10:32

S55RU je napisal/-a:...po mojih izkušnjah sta bila ustrežljiva tako Rigolov predstavnik kot Siglentov...
Kdo pa je uvoznik za Rigol?
2kanala zame ne pride v poštev, ker to ni dovolj niti za na SPI komunikaciji preveriti, kakšni so RiseTime-i in zamik, ki ga ti povzročajo med tem ko je bila poslana ura in MOSI z FPGAja in tem kdaj je MISO signal prišel nazaj, da lahko to kompenzacijo vpišem na pine od FPGAja.
Dorijan

Zahvalil se je: 2 krat
Prejel zahvalo: 105 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 20

OdgovorNapisal/-a damo » 16 Nov 2015, 10:34

gumby je napisal/-a:Jaz osciloskop večinoma uporabljam za debug, torej iskanje napak. Tu me večinoma zanima oblika signala in timingi, ne pa napetost na 5 decimalk.

Bolj kot ne bi ga tudi jaz za to uporabljal. Pa meritev šuma na kaki napajalni liniji. Za kaj bolj zahtevnega imam v službi 500MHz Agilenta MSOX-4054A.
Dobrga štromarja samo slab šnops strese.
damo

Kraj: okolica KK
Zahvalil se je: 46 krat
Prejel zahvalo: 96 krat
Število neizkoriščenih povabil: 22

OdgovorNapisal/-a Proteus » 16 Nov 2015, 11:08

Me res zanima, kako naj si damo pomaga s temi odgovori. Na vprašanje kakšen osciloskop priporočamo se vname bitka o tem kaj osciloskop sploh je.

V bistvu se ukvarjamo z različnimi zadevami in tudi potrebe so lahko zelo specifične. Enemu je n.pr. dovolj en kanal, drugi bi potreboval 4 ali več, pri čemur je osciloskop lahko tudi logični analizator z omejenim številom kanalov, obratno pa ni možno, kar tudi nekaj šteje.

Sam imam prastari Hameg 203, ki sem ga v življenju verjetno uporabil manjkrat, kot imam prstov na obeh rokah. Je pa s tisto nekaj "indikacij", kot bi rekle VolkD v celoti upravičilo svoj nakup. Analogni osciloskop ima kar nekaj omejitev in za meritve v digitalnem svetu pogosto potrebuješ nekaj improvizacij. Sam na MCU-ju običajno pustim eno nogico prosto za proženje trigerja. Brez tega je na analognem osciloskopu skorajda nemogoče preveriti kaj se dogaja s kakšnim aperiodičnim paketom podatkov.

Pred časom sem se odločil, da si nabavim nekaj novejšega a sem se kasneje premislil. Osciloskop načeloma že imam, pa čeprav anlogen, z denarjem pa si lahko kupim kaj drugega, kar prav tako potrebujem, pa še nimam.

Takrat sem si ogledoval Rigol, Siglent in Owon. Rigol je postal prava zvezda predvsem zaradi Dаvida na EEVblog.

Gre za nižje cenovne osciloskope s primerljivimi performansami in cenami in vsaka izmed omenjenih znamk ima na netu svoje vernike. Vezano na tisto, kar sem jaz potreboval sem se najbolj nagibal na Siglent.

Skratka, če bi omenjeno zadevo kupoval sedaj, bi si naredil tabelo kaj potrebujem in potem kupil najcenejšega, ki mi to nudi. Brez sentimentalnosti na znamko in nešteto pro et contra argumentov. Vsaka znamka ima namreč nekaj plusov in nekaj pomanjkljivosti.
Uporabniški avatar
Proteus

Kraj: Planet Zemlja
Zahvalil se je: 259 krat
Prejel zahvalo: 503 krat
Število neizkoriščenih povabil: 89

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 16 Nov 2015, 11:22

Damotu s tem pomagamo toliko, da ga opomnimo, na kaj naj bo pozoren pri nabavi. Prioritete si bo pa že sam postavil potem glede na potrebe.

Ena pomanjkljivost, ki sem jo opazil pri eni od cenenih znamk je bilo binarno izbiranje merilnega področja: 1, 2, 4, 8 mV/delec (običajno je 1/2/5), kar zna biti moteče, saj mreža pa ima skalo s 5 razdelki. Saj potem se da z menuji priti do poljubnih nastavitev, vendar je to skrito nekje globoko v podmenujih, kar pa je nadležno za uporabo.
Namesto "Zahvali se" sprejemam tudi šalco kofeta: https://www.buymeacoffee.com/s54mtb
Uporabniški avatar
s54mtb

Zahvalil se je: 1348 krat
Prejel zahvalo: 3322 krat
Število neizkoriščenih povabil: 201

OdgovorNapisal/-a TilenS » 16 Nov 2015, 15:33

Sicer je že kar nekaj časa odkar sem nabavil DS1000 ampak koliko mi je znano se zadeve do danes niso kaj bistveno spremenile (mislim na konkurenco).

Po moje ni kaj veliko za razmišljati, če rabiš osciloskop je DS1000 serija daleč najboljša v price&performance (sploh če zadevo odkleneš, 24M globina spomina je :_CR :mrgreen: ).
TilenS

Zahvalil se je: 0 krat
Prejel zahvalo: 48 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 9

OdgovorNapisal/-a S55RU » 16 Nov 2015, 21:49

Dorijan, slovenski zastopnik za Rigol (in tudi za Keysight-bivši Agilent oz. še prej HP) je podjetje AMITEH iz Ljubljane. Glede cen me sicer niso prepričali (dobro, pri Rigolu me je nasproti Siglenta motilo še nekaj stvari), glede strokovnosti pri svetovanju pa kapo dol. Še posebej ker sem vletel v petek popoldne, nenajavljen in potrkal na vrata, da bi si ogledal njihovo ponudbo "osnovnih" osciloskopov. Pa to sporočilo ni reklama, le moje mnenje o firmi.
Uporabniški avatar
S55RU

Kraj: Posočje
Zahvalil se je: 62 krat
Prejel zahvalo: 25 krat
Število neizkoriščenih povabil: 4

OdgovorNapisal/-a eldi2011 » 10 Jan 2016, 22:08

Ker se počasi odločam za nakup resnega osciloskopa, počasi zbiram informacije. Dilema je med priznanimi znamkami starejših letnikov in novejšimi digitalnimi. O proizvajalcih Rigol, Siglent in Owon je bilo vsaj kaj omenjenega. Kaj pa recimo Hantek. Je kaj izkušenj?
Uporabniški avatar
eldi2011

Kraj: Domžale
Zahvalil se je: 884 krat
Prejel zahvalo: 375 krat
Število neizkoriščenih povabil: 164

Vrni se na Delovna soba, delavnica, garaža, ...

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 0 gostov