CNC lasersko graviranje

Vse o gradnji, vodilih, krmiljih, sklopkah, ....

Moderator: Kroko

CNC lasersko graviranje

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 12 Jan 2020, 16:44

Ogledujem si lasersko gravirno/rezalno napravo, pa ne zanimajo vaše izkušnje... rabil bi za občasno graviranje ali rezanje. Našel sem nekaj, menda 15W model reže les do 3mm, 20W pa do 5mm... realna moč laserja je seveda manjša, menda 5.5W pri mali in 7W pri večji mašini
https://www.gearbest.com/laser-engraving-machine/pp_009731781853.html?wid=1895967&lkid=77974503
https://www.ebay.com/itm/20W-Laser-Engraving-Machine-Mini-Desktop-Engraver-Cutter-Art-Craft-DIY-Printer/131925376155?epid=691447711&hash=item1eb75d7c9b:g:6K0AAOSwg-VeFuEe

Vaše izkušnje, predlogi?
Uporabniški avatar
Protoncek

Kraj: Mengeš
Zahvalil se je: 351 krat
Prejel zahvalo: 415 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 88

Re: CNC lasersko graviranje

OdgovorNapisal/-a miharix » 12 Jan 2020, 16:53

Reže/Gravira že... samo... siguren sem da zeeeloooo počaaasiiiii

edit: tisto reže les... kitajček verjetno s tem misli na balso
Lp,
M.
Uporabniški avatar
miharix

Kraj: Kamnik / LJ
Zahvalil se je: 310 krat
Prejel zahvalo: 230 krat
Število neizkoriščenih povabil: 48

OdgovorNapisal/-a SiByte » 12 Jan 2020, 17:21

Minimum, da je vsaj malo uporabno je 40W CO2. Takšnega dobiš od 325€ naprej velikost delovne površine 300x200mm.
Uporabniški avatar
SiByte

Kraj: Sv. Trojica v Slov. goricah
Zahvalil se je: 108 krat
Prejel zahvalo: 93 krat
Število neizkoriščenih povabil: 9

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 12 Jan 2020, 17:23

Ja, glede hitrosti se res ne ubije... menda 3mm izreže v 3 do 4 ponovitvah, ne v enem prehodu... Ampak za 200€ --- je to dober nakup ali ne? (ok, računat moram še dajatve).
SiByte ---> imaš kakšen primer?
Uporabniški avatar
Protoncek

OdgovorNapisal/-a SiByte » 12 Jan 2020, 18:50

Prvi, ki sem ga našel dobiš ga iz nemčije tako da ni dajatev in na koncu ni veliko dražji.

eBay: https://www.ebay.com/itm/183742408058
Še video: https://www.youtube.com/watch?v=KhhOHUe_b6o
Uporabniški avatar
SiByte

OdgovorNapisal/-a VolkD » 12 Jan 2020, 19:18

O zanimivo!
A tole prereže vezano ploščo ?
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 7994 krat
Prejel zahvalo: 4723 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a SiByte » 12 Jan 2020, 19:35

Uporabniški avatar
SiByte

OdgovorNapisal/-a SimonS » 12 Jan 2020, 21:35

Če hočeš lepo res je bolje veliko obhodov z malo močjo kot en sam z veliko.
SimonS

Kraj: Kobarid
Zahvalil se je: 271 krat
Prejel zahvalo: 344 krat
Uporabnika povabil: mucek
Število neizkoriščenih povabil: 36

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 12 Jan 2020, 21:45

Tole je sicer zanimivo, a me je spomnilo na dejstvo, da za to zadevo rabiš odvlek zraka ven, sicer po moje delavnica zelo hitro postane dimnica, to pa je pri moji trenutni situaciji v delavnici nekako težko...
Poleg tega že vidim, da je to tako, kot vedno: kolikor denarja, toliko muzike...
Bo treba še malce premislit...
Uporabniški avatar
Protoncek

OdgovorNapisal/-a mirkatmir » 12 Jan 2020, 22:31

SimonS je napisal/-a:Če hočeš lepo res je bolje veliko obhodov z malo močjo kot en sam z veliko.

To je res, vendar je najbolje, da gre žarek že prvič skozi, da ne pregreva preveč materiala, dim pa izstopa na spodnji strani obdelovanca. Pri pravilnih nastavitvah rob ne sme biti sajast. Res je tudi, da jaz to počnem z 80W CO2 laserjem. Počasneje kot tipi na videih, vendar je linija reza tanka. Nekje 0.2mm. Tako ni potrebe po dodajanju "offseta" pri načrtovanju in gre res lepo vse skupaj, če delaš npr. škatlo. Govorim za vezano ploščo 4mm. To sem do sedaj največkrat uporabil.
Seveda za razrez nekega napisa, logota ..., kjer ni potrebe po "zlaganju", offseta načeloma ne rabiš.
lp, Miran (Miro S51SK)
Uporabniški avatar
mirkatmir

Kraj: Ribnica - JN75IR
Zahvalil se je: 142 krat
Prejel zahvalo: 208 krat
Število neizkoriščenih povabil: 28

OdgovorNapisal/-a mirkatmir » 12 Jan 2020, 22:36

Protoncek je napisal/-a:Tole je sicer zanimivo, a me je spomnilo na dejstvo, da za to zadevo rabiš odvlek zraka ven, sicer po moje delavnica zelo hitro postane dimnica, to pa je pri moji trenutni situaciji v delavnici nekako težko...

Izsesavanja je obvezno, sploh če obdeluješ kakšen star "pleksi".
lp, Miran (Miro S51SK)
Uporabniški avatar
mirkatmir

Kraj: Ribnica - JN75IR
Zahvalil se je: 142 krat
Prejel zahvalo: 208 krat
Število neizkoriščenih povabil: 28

OdgovorNapisal/-a SiByte » 12 Jan 2020, 22:43

Protoncek je napisal/-a:Tole je sicer zanimivo, a me je spomnilo na dejstvo, da za to zadevo rabiš odvlek zraka ven, sicer po moje delavnica zelo hitro postane dimnica, to pa je pri moji trenutni situaciji v delavnici nekako težko...
Poleg tega že vidim, da je to tako, kot vedno: kolikor denarja, toliko muzike...
Bo treba še malce premislit...

Odsesovanje boš rabil tako pri enem kot pri drugem, pri tem je celo bolje saj je zaprt.

mirkatmir je napisal/-a:

Izsesavanja je obvezno, sploh če obdeluješ kakšen star "pleksi".

Odsesavanja ne rabiš samo pri kakšnem graviranju na eloksiran aluminij. Vse ostalo ti druga ne preostane.
Uporabniški avatar
SiByte

OdgovorNapisal/-a dejko1 » 17 Jan 2020, 13:00

Res je, odvajanje dima ti ne uide.

Jaz imam eno teh K40 mašinc in je kar fina igrača :) Drugače za entry je 40W več kot zadosti, jaz svojo cev ponavadi gonim na okoli 10mA. Za produkcijski stroj ima sicer (pre)majhno mizo.

Tale iz ebay linka izgleda prav luštna zadevica, ima tudi digitalno kontrolo žarka (jaz imam še starejšo analogno), s tem mislim da lahko potem z eno datoteko delaš npr. graviranje + izrez ali graviranje v več tonih (z različnimi močmi / hitrostmi). Moj uporablja software CorelLaser, dela samo na XP in lahko delaš samo en korak naenkrat, poleg tega je nastavitev moči ročna s potenciometrom na stroju.

Kar se splača dogradit je:
- Stop tipka (na linku že ima) - Jaz imam kar vse stvari od laserja na enem podaljšku in lahko tam izklopim. Problem nastane če dim sproži optično končno stikalo na sredi mize ali če kak košček odleti na pogonske trakove. Po izklopu napajanja zadeva še ene 5 sekund veselo melje trak - domnevam da gre stop tipka na glavni board, kar je boljša opcija.
- Notranjo osvetljavo (ta na linku že ima), sicer pa v luknjo za zategovanje traku osi ravno paše stropna led žarnica, pri osvetlitvi od strani so gravure veliko bolj vidne.
- Izklop laserja pri odprtih vratcih (mogoče že ima?), jaz sem dodal mikrostikalo v serijo s stikalom za laser.
- Boljši ventilator za izsesavanje (tole mene še čaka, pri tem zna po kakšni uri dela cela delavnica že smrdet).
- Alarm za črpalko za vodo (opcijsko), zna biti drago, če se pumpa ustavi ali če pozabiš prižgat.
- Air assist (jaz imam trenutno 50W akvarijsko pumpo s svojim stikalom), zelo pomaga pri debelejšem materialu (lahko delaš počasneje) in za gašenje ogenjčkov.
- Pokrovček za zračno luknjo, ki je v tleh stroja - jaz sem takoj naredil luknjo v mizi pod strojem, zdaj imam čez njo dvignjeno ploščico.
- Nujno je zamenjat mizo ki je notri, ta stock vzmetni primež ima mislim da okoli 15x8cm. Sam imam Alu profile, potem pa na njih dam material ali mizo iz luknjastega aluminija, precej popularno je satje. Pri mizi iz luknjastega aluminija se pri rezanju poškoduje zadnja stran materiala.
- Kljub višini stroja pod mizo ni ravno veliko prostora, tako da je vprašanje kaj lahko naložiš na rotacijsko os, če si jo dogradiš.
- Vrteči koleščki na tem stroju mi ne izgledajo najboljša ideja, ko je optika enkrat nastavljena jaz nebi zadeve preveč premikal. Kdor bo kupoval naj nujno najprej pregleda optiko, da ni kje kake umazanije in jo nastavi.
- Kaka kamerca ali laserček za pozicioniranje tudi nebi škodil, ampak če ne delaš dodelav na obstoječih izdelkih ni ravno nuja oz. se da tudi drugače rešit.
dejko1

Zahvalil se je: 5 krat
Prejel zahvalo: 11 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 11

Vrni se na CNC naprave

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 0 gostov