s5tech.net • Poglej temo - LEA na AX-25 ... Krvavec, Kum

LEA na AX-25 ... Krvavec, Kum

Vse v zvezi z radioamaterskimi omrežji, samogradnje, delovanje, parametri nastavitev,...

LEA na AX-25 ... Krvavec, Kum

OdgovorNapisal/-a s54jp » 19 Jun 2018, 16:33

Malo sem pogledal po dolgem času kaj se dogaja z AX25 na Kumu in Krvavcu.
Ugotovil sem sledeče:
Ta dva digipiterja ne služijo več nobenemu in ničemur, kot da zasedajo frekvence da se ne more gor postaviti NBP.
Mogoče jim je pa to namen?

Lea NI več dostopna iz strani AX-25 180275 minut (izračunajte si sami koliko je to dni - če bi to kdo rabil, bi verjetno napaka bila odklonjena)

Še bolj je zanimivo da na tem forumu ni nobeden admin, ali kdo drug nič napisal da se ukinja dostop do LEA preko AX-25

Če je že to ukinjeno, moje vprašanje je: čemu služi Krvavec in Kum na AX-25.
Je to spomenik "politkomesarju"?
Priponke
Lea0.jpg
Krvavec ni slišal Lea AX-25 prehoda že 180275 minut.
Lea Kum.jpg
Na zadnje je prehod uporabljen 20.09.2017 preko Kuma
s54jp

Kraj: JN76NI
Zahvalil se je: 194 krat
Prejel zahvalo: 199 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 39

Re: LEA na AX-25 ... Krvavec, Kum

OdgovorNapisal/-a s54jp » 19 Jun 2018, 17:34

Dolgo sem čakal da napišem za kaj sem izključil S55YVE-VEL iz omrežja.
Prvo, čas ga je povozil.
Drugo, nikoli ni bil kaj preveč koristen za uporabnike iz Velenja, kljub temu da so plačevali enako članarino na ZRS, postavili si sami svoj digipiter, in ostalo potrebno opremo.(pojasnilo v nadaljevanju)
V letnem proračunu ZRS-a je bila ena od postavk "Za digitalne komunikacije" katero so koristili "privilegiranci".

Veliko vas ne bo razumelo slikic koje to potrjujejo, ker se niste nikoli ukvarjali z AX-25 in digipiterji.

Na drugem kanalu Kuma (1298,680MHz) je bil link proti S55YVE .
Kot se lepo vidi iz slikic, če je kdo delal na tretjem kanalu Kuma, (ponavadi iz Krške strani) je signal TX-a prebijal na RX drugega kanala (DCD), skratka je blokiral drugi kanal in vse uporabnike na S55YVE (link proti S55YVE).
To se pravi da so določeni radioamaterji bili bolj "enakopravni" kot drugi. Imeli so večje pravice in privilegije.
Če slučajno ni bilo uporabnika na tretjem kanalu, potem sem lahko prišel do LEA strežnika po AX-25.
Opozarjal sem glavnega in odgovornega systemskega operaterja na ta pojav.
Priznal je da obstaja, in je več kot deset let obljubljal da bo malo na kartici priprl trimerček (DCD-ja) da ne bo toliko motenj.
Seveda, te motnje so bile namerne, tako da nisem nikoli tega dočakal.
Vsaka postaja je imela tudi svoj filter....če so bili že strokovnjaki, kot so se deklarirali, bi lahko, če bi bila volja preprečili motnje iz 1271MHz na 1281,680MHz.

Celo en kratek čas je celo to bilo tako kot mora biti...vse dokler se ni nekdo domislil kako blokirati Velenjčane. DCD trimer drugega kanala postaviti na samo mejo, tako da ga moti tretji kanal.

O "fuj" listi mogoče kdaj drugič spregovorim...mogoče pa kaj pove S56FPW, kateri tudi veliko ve in je imel osebne izkušnje.
Tudi o spreminjanju pravilnih parametrov na napačne, na posameznih kanalih digipiterjev.
Samo za to da se nekomu nagaja, da za njega ostane več interneta.
Res je, da to ni bil ne vem kak internet na 1,2Mbps a nas veliko...pa takrat spletne strani niso bile toliko požrešne za njim.
Naj bi bil za e-pošto (samo na Lei, porti za gmail in ostale so bili na strežniku zaprti iz strani AX-25)...in za brskanje po radioamaterskih straneh...prvenstveno po Lei.

To je malo zgodovine o AX-25...ne preveč svetle, slavne, vsem koristne, ampak samo posameznikom.
Priponke
DCD.JPG
PTT tretjega (TX) kanala na kanal drugi RX-a (DCD)
DCD3.JPG
Še en primer.
Vel odzivi.jpg
Vel ni več aktiven 464177 minut
s54jp

OdgovorNapisal/-a sYsop » 19 Jun 2018, 23:57

Nekaj si hraber Josipe ? ;)
Tune for MAX smoke !
Uporabniški avatar
sYsop

Kraj: All over the World
Zahvalil se je: 77 krat
Prejel zahvalo: 46 krat
Število neizkoriščenih povabil: 6

OdgovorNapisal/-a s54jp » 20 Jun 2018, 08:17

sYsop je napisal/-a:Nekaj si hraber Josipe ? ;)

Mogoče prepozno. In to za to ker sem verjel v prazne obljube.
In sedaj NE rabim več KUM-a za NBP, niste zaje*bali samo mene, ampak veliko poštenih radioamaterjev, ker zavirate navzgor.
Oprema bo končala na drugih lokacijah.

Če stopiš mačku na rep...se oglasi.

P.S. O tem sem pisal par krat na LJUBBS-u (dokler je še deloval) pa so prispevki skrivnostno izginjali.
s54jp

OdgovorNapisal/-a sYsop » 20 Jun 2018, 09:12

Slabo si obveščen, NBP bo na Kumu, tudi na Krvavcu,... Če si prijetno siten se vse zgodi, če si pa mora potem pa je tako kot je bilo do sedaj. Ti pa vedno razmišljaš defenzivno, predvsem s temi mačkami si prav simpatičen.
Tune for MAX smoke !
Uporabniški avatar
sYsop

OdgovorNapisal/-a jmivsek » 20 Jun 2018, 09:31

Packet Radio (PR) po protokolu AX.25 na Krvavcu in Kumu še vedno deluje, med drugim tudi za potrebe civilne zaščite, iz tega naslova pa ZRS dobi kolikor vem še vedno vsako leto neka sredstva.

Za NBP (oznaka za protokol in digitalne radijske postaje za do 10Mbit/s po načrtih Matjaža Vidmarja S53MV) na obeh lokacijah s strani dosedanjih skrbnikov ni zadržkov ob upoštevanju dveh pogojev:

- da NBP sobiva z obstoječim PR,
    - da se ne motimo med sabo in ne drugih.
Frekvence na voljo so, hkrati pa že potekajo aktivnosti za oba hriba, da se gor namesti NBP in opremijo vozlišča z usmerjevalniki, tako da bodo na njih sobivale vse tehnologije, od WiFi, NBP pa do PR.

Omenjene aktivnosti potekajo znotraj projekta internetne NBP hrbtenice, o katerem izveste več iz predstavitve na letošnjem usposabljanju za ARON na Igu:

73 Janko S57NK
Vem, da nič ne vem (Sokrat)
Uporabniški avatar
jmivsek

Kraj: Ajdovščina
Zahvalil se je: 1184 krat
Prejel zahvalo: 262 krat
Uporabnika povabil: S52O
Število neizkoriščenih povabil: 44

OdgovorNapisal/-a BraneZ » 20 Jun 2018, 10:39

:?:
Object not found!

Dodano:
Drugič pa klikni na predogled in prekontroliraj kaj si napisal!
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!
Albert Einstein
Uporabniški avatar
BraneZ

Kraj: Koprivnica (HR), občasno Hoče (Slo)
Zahvalil se je: 527 krat
Prejel zahvalo: 561 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 61

OdgovorNapisal/-a peterp » 20 Jun 2018, 10:48

BraneZ je napisal/-a:Object not found!
Manjkala datoteka na strežniku.
peterp

Kraj: Maribor
Zahvalil se je: 94 krat
Prejel zahvalo: 68 krat
Število neizkoriščenih povabil: 69

OdgovorNapisal/-a jmivsek » 20 Jun 2018, 10:49

BraneZ je napisal/-a:
:?:
Object not found!

Dodano:
Drugič pa klikni na predogled in prekontroliraj kaj si napisal!

Ni bilo mišljeno, da ne dela, a se je vseeno zgodilo :) Popravljeno, hvala za opozorilo.
Uporabniški avatar
jmivsek

OdgovorNapisal/-a s54jp » 20 Jun 2018, 11:52

sYsop je napisal/-a: Ti pa vedno razmišljaš defenzivno, predvsem s temi mačkami si prav simpatičen.

Tega ne razumem. Prosim pojasnilo glede teh "mačk"

sYsop je napisal/-a: Slabo si obveščen, NBP bo na Kumu, tudi na Krvavcu,...

Niti ne.
Še veliko vode bo preteklo po Savi preden bo na Kumu in Krvavcu NBP.
Lahko bi pa že bil najmanj dve leti nazaj.
In kdo je kriv za to, si se kaj vprašal?

Kaj se pa tiče mojega razmišljanja te nič ne briga.
A bi moral "ofenzivno" in "agresivno" da bi se kaj pozitivnega zgodilo?

P.S. sYsop je tudi eden od sistemskih operaterjev na Kumu za AX-25 v vednost ostalim kateri tega ne vedo.
On je "ponosen" z tem imenom in je tudi na forumu njegov NIK tudi "sYsop".
Glede donatorstva za LEO strežnik, z katerim se tudi hvali, je žalostno da jih je ZRS rabila med radioamaterji, ko je bilo več kot 5000 članov, rednih plačnikov članarine, donatorstva iz vseh mogočih podjetji...organizacij...in da ni mogla zgraditi ali kupiti serverja z denarjem, namenjenim za "digitalne komunikacije", v času "debelih krav".
s54jp

OdgovorNapisal/-a s54jp » 20 Jun 2018, 12:56

jmivsek je napisal/-a: Packet Radio (PR) po protokolu AX.25 na Krvavcu in Kumu še vedno deluje, med drugim tudi za potrebe civilne zaščite, iz tega naslova pa ZRS dobi kolikor vem še vedno vsako leto neka sredstva.

s54jp je napisal/-a:Lea NI več dostopna iz strani AX-25 180275 minut

Lea GW NI več dostopen iz Krvavca, posledično tudi iz Kuma NE: si tole spregledal kaj sem napisal?

Če LEA (GW) ni več dostopen iz Krvavca po AX.25....kako to koristi civilni zaščiti?
Krvavec in Kum nimajo dostopa sedaj do NOBENEGA GW!
Terminalski programi za PR (paket radio) GP, SP, WPP, ne delujejo pravilno na WIN7, ali sploh ne delujejo na WIN8, WIN10 ampak samo na XP-jih in nižjih OS.
Plačujejo nekaj "na pamet" kar ne morejo koristiti?
Civilna zaščita verjetno hrani za potrebe "PR" (Krvavca in Kuma) stare računalnike z XP-ji ...HA, HA...tako kot jaz!
s54jp

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 20 Jun 2018, 14:16

Uf, a je že čas kislih kumaric.
s54mtb

Zahvalil se je: 1032 krat
Prejel zahvalo: 2560 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 54

OdgovorNapisal/-a forest70 » 20 Jun 2018, 14:28

s54mtb je napisal/-a:Uf, a je že čas kislih kumaric.

A si mislil "Teorija kislih kumaric" ?
If you pay in bananas, you got monkeys.
Uporabniški avatar
forest70

Kraj: Koper
Zahvalil se je: 311 krat
Prejel zahvalo: 328 krat
Število neizkoriščenih povabil: 113

OdgovorNapisal/-a BraneZ » 20 Jun 2018, 14:33

Ne, mislil je na čas kislih kumaric.
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!
Albert Einstein
Uporabniški avatar
BraneZ

Kraj: Koprivnica (HR), občasno Hoče (Slo)
Zahvalil se je: 527 krat
Prejel zahvalo: 561 krat
Število neizkoriščenih povabil: 61

OdgovorNapisal/-a sYsop » 20 Jun 2018, 15:09

Poglej... Takrat, ko smo hoteli kaj narediti, smo se zbrali, donirali in naredili. Potem pa si prišel ti, ko je bilo že vse narejeno.

In veš kaj te je pokopalo ?

izjava:

"Ja bi, želeo imati zastonj internet na svojom vikendu" ...

Samo s tem si vztrajal, zato se potem tudi nič ni zgodilo. Zdaj si zadevo rešil z mobilnim internetom oz. kakorkoli in te reč ne zanima več, kar je tudi ok.

Tolko sem ti imel povedat in s tem zaključujem "polupismenu" debatu.
Tune for MAX smoke !
Uporabniški avatar
sYsop

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 20 Jun 2018, 17:16

Za joutoube ne bo, ampak če želiš npr. centralno vključit, pogledat če ti je kdo vlomil ali pa kakšna je temperatura v kevdru, se lahko priklopiš na tole:
https://console.thethingsnetwork.org/ga ... a-gorjanci
Ali pa proti Pohorju. Kje imaš dostopne točke, si poglej tukaj: https://ttnmapper.org/

Zate popolnoma free. Donirano s pomočjo sredstev zaostalega jugovzhoda naše zblojene kure.

Sam pa tudi (popolnoma free) razvijam elektroniko za tole. Tukaj je moja zadnja umotvorina: https://github.com/s54mtb/LoRaDunchy
s54mtb

OdgovorNapisal/-a s54jp » 20 Jun 2018, 18:22

sYsop je napisal/-a: "Ja bi, želeo imati zastonj internet na svojom vikendu" ...

To je tvoja izjava. In tvoj polpismen način komuniciranja ko nimaš več argumentov.
Moj vikend ni v Velenju.
Za Velenje sem bil eden od graditeljev SuperVozelja (bil tudi njegov sysop) in v stanovanju sem imel prej internet kot je bil dostopen prek LEA-strežnika.
Celo sem, ko sem prišel na vikend, ker sem imel svoj GW v stanovanju bil ponudnik internetnih storitev na vikendu sam sebi.
Upam da to razumeš da si toliko pismen.
Ko sem bil na vikendu sem uporabljal svoj internet katerega sem plačeval v Velenju.
Umrežil sem stanovanje in vikend tako:
Velenje - S55YVE - S55YKU- Vikend.
Celo je še kar nekaj Velenjskih radioamaterjev uporabljalo MOJ internet, namesto LEA, ker je bil za njih za nič, porti zaprti, ljudje so vpisovani v "fuj" liste...parametri na kanalih SuperVozljev namerno vpisovani napačni...pa še bi se dalo naštevati.

Nisem na vikendu "surfal" preko LEA ampak prek svojega GW kateri se je nahajal v Velenju, v mojem stanovanju.
Toliko o tvoji (vaši) LEI, katera se je skrivala za ZRS zaveso, isto kot se skriva Lea forum, neuradni - uradni, ZRS forum.
In to se je prekinilo z odpiranjem trimerčka za DCD na drugem kanalu - tako da je link KUM - VEL bil za nič, takoj ko se je kdo pojavil na tretjem kanalu.

Kdo je že trenutno lastnik SuperVozljev na Kumu in Krvavcu, kateri so bili financirani iz ZRS?
Slišim da NI ZRS.

SV Kum in Krvavec ni izfinanciran iz "privatnih" žepov, je iz ZRS, letnega proračuna "Za digitalne komunikacije".
Upam da še kak starejši radioamater to lahko potrdi, da niso vsi pomrli ali se ničesar več ne spomnijo, kot politiki kateri so pokradli Slovenijo.
Če ni tako, potem se sprašujem kam pa je potem šel denar "Za digitalne komunikacije" iz letnega proračuna ZRS?

Kaj se pa tiče "kislih kumaric" - dokler se ne razčisti zgodovina, ne moremo naprej.

Sem OLD timer ZRS-a (imam značko) 27 let sem plačeval članarino, in ko sem videl te in podobne svinjarije, sem prenehal z plačevanjem, zamenjal pozivni znak...
s54jp

OdgovorNapisal/-a s54jp » 20 Jun 2018, 18:58

Še nekaj o "zastonj" internetu, katerega sem imel namen zgraditi prek NBP.

Zgraditi kompletno opremo za štiri (4) točke (Velenje mesto GW 10/10Mbp/s - S55YVE - KUM - Vikend) od modemov, postaj, anten, nakupiti novo kvalitetno kablovje in konektorje, vse to postaviti in vzdrževati ob svojem strošku (imam kup računov za komponente in to za samo tiste katere nisem doma imel, moram enkrat sešteti)

In to ni potem samo za mene, to bi bilo dostopno vsem kateri bi si priskrbeli ali naredili ustrezno opremo za dostop.
Normalno, ker se to dogaja na radioamaterskih frekvencah, katere pripadajo vsem, ne pa samo parim "privilegirancem".

To je najdražji mogoči internet, pa še povrhu nezanesljiv, ker bi se vedno našli kakšni pametnjakoviči kateri znajo samo nagajati in nič drugega.

P.S. Simon, se spomniš ko si prišel k meni v Velenje po SBFA anteno - smo "trampili" za njo si mi dal matično ploščo P-1 233MHz.
Ne spomnim se več letnice kdaj je to bilo...jaz sem si dal takrat izdelati 15 loncev v EMO-tu za SBFA23cm anten za potrebe Velenjskih radioamaterjev!
Na njem je tekel linux server, identičen LEA.
Še danes je živ, delujoč.
To ni plačal ZRS.
s54jp

OdgovorNapisal/-a VolkD » 20 Jun 2018, 19:32

s54jp je napisal/-a:To je najdražji mogoči internet, pa še povrhu nezanesljiv, ker bi se vedno našli kakšni pametnjakoviči kateri znajo samo nagajati in nič drugega.

No s tem se pa ne strinjam.
Celo sedaj, ko imam optiko je povezava preko NBP bolj stabilna kot optika. Res se čudno sliši, a dejansko je tako. Jaz imam to za backup. Zadeva dela tudi ko tolčejo strele; pozimi in poleti. Moja osnovna prva poveza je od doma na Črno prst. Kar nekaj km in možnosti za izpad. Ampak dela!
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 5028 krat
Prejel zahvalo: 3563 krat
Število neizkoriščenih povabil: 254

OdgovorNapisal/-a s54jp » 20 Jun 2018, 22:21

Jaz imam v Velenju optiko od samega začetka ko je prišla na T-2 in NIKOLI ni odpovedala.
Router od T-2 je že kakšnih 8 do 10 let neprekinjeno vključen, po resetiranju ni bilo potrebe.
(tukaj na vikendu ne morem pogledati datuma pogodbe o sklenitvi)

s54jp je napisal/-a:To je najdražji mogoči internet, pa še povrhu nezanesljiv,

(to je mišljeno za AX.25)

VolkD je napisal/-a: No s tem se pa ne strinjam.

Tudi jaz se z tvojo izjavo strinjam če gre za NBP - pogojno (vprašaj Matjaža koliko njega stane internet preko NBP in sedenja pred spajkalnikom)

Ja, ni najdražji če ti Matjaž zgradi kompletno omrežje, ga vzdržuje...ti samo sebi doma.
Tako je mišljeno.

Če pa jaz moram zgraditi kakšnih 30 in več škatlic, od TRV 9cm, TRV 13cm, ZIFX23cm, EATNC-je SATNC-je za 4 lokacije, pripadajoče antene, kablovje 50R, SMA in vse mogoče N konektorje, in vse ostalo povezovalno kablovje, napajalnike,...najmanj dve škatli kam vse to na hribu zmontirati...pa še nisem vsega naštel.
Mene je ta hec stal nad 2500€ pa nisem vsega kupil, kar nekaj robe sem imel doma za samogradnjo.
Samo za 2000€ je Farnellovih računov.
In na koncu NIČ od tega, zaradi tistih kateri v hrib zavirajo.
Potem ti se pa očita da hočeš "zastonjski" internet!
Kaj je pomagal kak sysop od Kuma ali Krvavca v smeri napredka - NBP-ja?
So pomagali tako da so ovirali in to maksimalno koliko se je dalo.

Da je AX.25 internet nezanesljiv, to si mogel sklepati za kaj, iz prejšnjega mojega pisanja.
Slabi linki in za kaj - golo nagajanje.
Če te kdo da na Krvavcu v F listo (F S57UUD) ne boš prišel do LEA strežnika...in od interneta ne bo nič.
Če kdo spelje tvojo pot do LEA strežnika preko Murske Sobote, Maribora...
In če tvojo pot do LEA strežnika spelje po kanalu z 1200bps si spet v k***u.
To se je počelo, na AX.25
In v tem smislu je nezanesljiv, ker ne veš kje in kdaj ti je kdo skuhal "župco".
In v tem smislu je najdražji, ko ga rabiš ga ni.

Sreča da F liste NBP nima.
So pa druge možnosti katere "veleumi" naštudirajo, kako tebe eliminirati da ne delijo z tabo internet.
Če je na LEA-i sam eden uporabnik prek AX.25 in je do njega vse na hitrosti na 1,2Mbps je vse njegovo.
Če so dva se to deli z 2, če jih je 10 se teh 1,2Mbps deli na 10.
In če si žleht, misliš samo na sebe, svojo rit, si sam, ker si druge eliminiral.
Tudi na NBP - se deli: več uporabnikov, manjši pretok je do tebe.
Za razliko je tukaj 10Mbps (učinkovitih) namesto 1,2Mbps (neučinkovitih, preko AX.25)
NBP nima teh težav katere je imel AX.25, za to ga je Matjaž spesnil.
Super protokol, in vse kaj je z njm povezano, samo je problem v zaostalih bučah...
s54jp

OdgovorNapisal/-a SamoBr » 21 Jun 2018, 00:17

Za vsako resno neumnost ni dovolj en sam človek.
Včasih se splača malo požret svoj ego.
SamoBr

Zahvalil se je: 124 krat
Prejel zahvalo: 225 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 42

OdgovorNapisal/-a Kroko » 21 Jun 2018, 10:20

Vsi ti "made in doma spacano" sistemi imajo podobne probleme. Preveč je stvar odvisna od egotov nekaterih posameznikov. Tudi najbolj tehnično brezhiben sistem ne more dobro delovati, če družba ni dovolj zrela.
Jaz sem se svoje "packet" opreme znebil in problemov s tem nimam več. In nisem edini, ki tako razmišlja.
Še dobro, da je v današnjem času ogromno odlične alternative, ki zgoraj opisanih težav nima.
http://www.planet-cnc.comKroko was here!
Uporabniški avatar
Kroko

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 616 krat
Prejel zahvalo: 1278 krat
Število neizkoriščenih povabil: 235

OdgovorNapisal/-a jmivsek » 21 Jun 2018, 11:15

Kroko je napisal/-a:Vsi ti "made in doma spacano" sistemi imajo podobne probleme. Preveč je stvar odvisna od egotov nekaterih posameznikov. Tudi najbolj tehnično brezhiben sistem ne more dobro delovati, če družba ni dovolj zrela

Ne bi postavil koleracije med 'doma spacanimi' omrežji in težavami z dogovarjanjem o skupni rabi. Skupna raba je podobno težavna tudi, če se nakupi in postavi omrežje WiFi. Izkušnje iz WLAN Slovenija? Le da je pri doma spacanemu veliko večji užitek, ko vidiš, kako tvoj trud rodi sadove.
Uporabniški avatar
jmivsek

OdgovorNapisal/-a VolkD » 21 Jun 2018, 12:03

Kroko je napisal/-a:Vsi ti "made in doma spacano" sistemi imajo podobne probleme. Preveč je stvar odvisna od egotov nekaterih posameznikov. Tudi najbolj tehnično brezhiben sistem ne more dobro delovati, če družba ni dovolj zrela.
To je mnogokrat dejansko velik problem, ne le tu ampak tudi pri drugih projektih.
Kljub temu mora biti nekdo, ki to pelje, drugače zadeva gotovo ne uspe. In potem je na strani družbe,... da zna ignorirati egote in se posveti tehničnemu delu projekta.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a s54jp » 21 Jun 2018, 14:16

Kljub temu mora biti nekdo, ki to pelje, drugače zadeva gotovo ne uspe.

Drži.

In potem je na strani družbe,... da zna ignorirati egote in se posveti tehničnemu delu projekta.

Jaz bi temu stavku dodal samo še nekaj:

In potem je na strani družbe,...da zna ignorirati egote in kontrolirati tiste kateri peljejo projekt...
To je danes v "poštenem" svetu, žal, nuja.

Če ne, dobimo T6, Drugi tir, čudne makete za 100.000€, preplačane cestne križe, čiste lopate, sfušane predore trikrat preplačane...

Bit vsega se skriva tukaj: (bom še jaz citiral Krokota)

Preveč je stvar odvisna od egotov nekaterih posameznikov. Tudi najbolj tehnično brezhiben sistem ne more dobro delovati, če družba ni dovolj zrela.
s54jp

OdgovorNapisal/-a s54jp » 21 Jun 2018, 14:30

Tole ne velja za projekt NBP ker ga je avtor (vodja projekta) sam razvil, financiral, postavil in ga vzdržuje.
s54jp

OdgovorNapisal/-a zanka » 21 Jun 2018, 15:13

jmivsek je napisal/-a:
Kroko je napisal/-a:Vsi ti "made in doma spacano" sistemi imajo podobne probleme. Preveč je stvar odvisna od egotov nekaterih posameznikov. Tudi najbolj tehnično brezhiben sistem ne more dobro delovati, če družba ni dovolj zrela

Ne bi postavil koleracije med 'doma spacanimi' omrežji in težavami z dogovarjanjem o skupni rabi. Skupna raba je podobno težavna tudi, če se nakupi in postavi omrežje WiFi. Izkušnje iz WLAN Slovenija? Le da je pri doma spacanemu veliko večji užitek, ko vidiš, kako tvoj trud rodi sadove.

Po moje je odvisneje od tega, ali je zadeva narejena za profit ali ne, kot DIY ali ne.
Uporabniški avatar
zanka

Kraj: Krško
Zahvalil se je: 93 krat
Prejel zahvalo: 154 krat
Število neizkoriščenih povabil: 29

OdgovorNapisal/-a VolkD » 21 Jun 2018, 15:23

Prosim, ne kričat.

V internetnem svetu veljajo velike mastne črke za kričanje, to je pa najmanj nevljudno.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a Kroko » 21 Jun 2018, 15:35

Tako kot podjetje ali društvo lahko postane tako veliko, da ga en človek ne more več obvladovati, tako tudi takšen projekt lahko postane prevelik.

Veliko podjetij je propadlo ravno zaradi prevelike rasti, kateri se lastnik ni znal prilagoditi. Veliko lastnikov nalašč ostaja majhnih saj si ne želijo dodatnih izzivov. Nekateri pa se s tem spopadejo in uspešno razvijejo organizacijo in omogočijo nadaljno rast.

Pri takšnih projektih kot je ta je to še posebno težavno saj ponavadi zadaj ni finančnega interesa. Pravijo, da se zastonj še mačka ne goni.

Ali povedano drugače - brez resnega reorganiziranja so vsi taki projekti (vključno z NBP) obsojeni na propad če postanejo preveliki.

Matjaž se tega verjetno zaveda in zanalašč ostaja majhen. Ve, da rasti ne bi zmogel obvladati in bi uničil še to malo, kar ima. Tako bo NPB vedno samo peskovnik za peščico posameznikov.
Uporabniški avatar
Kroko

OdgovorNapisal/-a s54jp » 21 Jun 2018, 15:38

VolkD je napisal/-a:Prosim, ne kričat.

V internetnem svetu veljajo velike mastne črke za kričanje, to je pa najmanj nevljudno.

Nisem imel namena kričati ampak povdariti stavke kateri so pomembni, zaradi boljšega razumevanja. Če se ne motim tudi tako delajo v časopisih. Navsezadnje, forum omogoča normalne, majhne, in velike črke. Potem bi bilo dobro da se to ukine, pa barve tudi, da ne bi koga motilo. Se opravičujem za "kričanje" in z to temo zaključujem. Velike (VELIKE) črke in pisava v večji rezoluciji ni isto. Problem je če je vsebina komu sporna.
s54jp

OdgovorNapisal/-a jmivsek » 21 Jun 2018, 16:28

Kroko je napisal/-a:Matjaž se tega verjetno zaveda in zanalašč ostaja majhen. Ve, da rasti ne bi zmogel obvladati in bi uničil še to malo, kar ima. Tako bo NBP vedno samo peskovnik za peščico posameznikov.

Sploh ne. NBP je čisto uporabna reč tudi za večja omrežja tudi za raznorodna (skupaj z WiFi). Predvsem pa sploh ni treba, da so pod nadzorom avtorja samega. Je pa treba vnaprej postaviti pravila uporabe takega omrežja ter vso podporno organizacijo z zaupanja vrednimi skrbniki omrežja. Da ne pride do podobnih situacij, o katerih se prerekata Josip in Simon.

Olajšuje tudi dejstvo, da v teh časih dostop do interneta ni več glavni cilj, kot je bil de-facto v času Packet Radia, ko je bil pač ta internet najhitrejši in še zastonj. Tokrat je glavni cilj zgoraj omenjenega projekta NBP hrbtenice zanesljivo povezovanje repetitorjev DMR. DMR (Digital Mobile Radio) je namreč zadnja modna muha v radioamaterskem svetu. Ima tudi to lepo lastnost, da se lahko slišiš prek cele Slovenije. Kar pa brez internetne povezave repetitorjev ne gre.

Ne manj pomemben cilj je tudi zagotavljanje rezervnih internetnih povezav za potrebe ARON (Amatersko Radijsko Omrežje za Nesreče). Iz tega razloga se trenutno postavljajo vozlišča predvsem na RTV stolpe, kjer imajo agregate s samodejnim zagonom. To, plus visoka zanesljivost NBP naj bi zagotavljalo zanesljive internetne povezave tudi v najbolj izrednih razmerah, kot je bil pred leti žledolom.
Uporabniški avatar
jmivsek

OdgovorNapisal/-a zanka » 21 Jun 2018, 16:32

Mar ni za zaščito in reševanje (in zato tudi za nesreče) uspostavljen sistem ZARE?
Uporabniški avatar
zanka

OdgovorNapisal/-a jmivsek » 21 Jun 2018, 16:36

zanka je napisal/-a:Mar ni za zaščito in reševanje (in zato tudi za nesreče) uspostavljen sistem ZARE?

Drži. Ko ta odpove, kot je v času žledoloma, smo pa na vrsti radioamaterji. Pravzaprav tečejo v takem primeru profesionalne in radioamaterske komunikacije vzporedno, da je na voljo več komunikacijskih kanalov.
Uporabniški avatar
jmivsek

OdgovorNapisal/-a VolkD » 21 Jun 2018, 16:40

Da je NBP zanesljivo omrežje drži. Da je robustno pa prav tako.
Meni je bilo neverjetno sledeče:
Imam dva modema, ki imata nastavljene enake parametre - copy/paste.
Prvi modem dela in je vključen v omrežje. Drugega sem pravkar popravil. Jasno treba stestirat!
Ugasnem prvi modem (medtem teče download), prestavim vse konektorje na drugega.
Modem dobi napajanje, postavi se manj kot v 1 sekundi.
Download se nadaljuje, kot da se ni nič zgodilo.

Naj mi nekdo pokaže kakršno koli komercialno napravo ki to zmore!

In to početje se upam tudi demonstrirat.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a zanka » 21 Jun 2018, 16:52

Deluje ti zaradi mehanizmov vgrajenih v višjem sloju.

Če iztaknem UTP in ga potem nazaj vtakem, bo tudi delovalo. Lahko preizkusiš tudi z optičnim kablom.
Uporabniški avatar
zanka

OdgovorNapisal/-a Kroko » 21 Jun 2018, 17:09

jmivsek je napisal/-a:Sploh ne. NBP je čisto uporabna reč tudi za večja omrežja tudi za raznorodna (skupaj z WiFi). Predvsem pa sploh ni treba, da so pod nadzorom avtorja samega.

Tehnično že mogoče, ampak tehnika je tu še najmanjši problem.

Dokler se bomo zmerjali z tovornjakarji, si očitali zastonj internet na vikendu, imeli "fuj" liste, bili odvisni samo od dobre volje drugih... Toliko časa je to samo igračka namenjena nekaterim posameznikom.

Za večji sistem je potrebna formalna organizacija z voljenim vodstvom, člani z dovolj znanja in volje, ...
Uporabniški avatar
Kroko

OdgovorNapisal/-a peterp » 21 Jun 2018, 19:46

Pri takšnih večjih projektih je tudi denar pomemben faktor. Ponavadi posamezniki vložijo kar precej le-tega (in časa), čez čas pa kdo na to pozabi in ta posameznik ni več ničesar vreden :(
peterp

Kraj: Maribor
Zahvalil se je: 94 krat
Prejel zahvalo: 68 krat
Število neizkoriščenih povabil: 69

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 21 Jun 2018, 22:30

Kroko je napisal/-a:
jmivsek je napisal/-a:Sploh ne. NBP je čisto uporabna reč tudi za večja omrežja tudi za raznorodna (skupaj z WiFi). Predvsem pa sploh ni treba, da so pod nadzorom avtorja samega.

Tehnično že mogoče, ampak tehnika je tu še najmanjši problem.

Dokler se bomo zmerjali z tovornjakarji, si očitali zastonj internet na vikendu, imeli "fuj" liste, bili odvisni samo od dobre volje drugih... Toliko časa je to samo igračka namenjena nekaterim posameznikom.

Za večji sistem je potrebna formalna organizacija z voljenim vodstvom, člani z dovolj znanja in volje, ...

Če bi bile stvari urejene in ne odvisne od dobre volje par posvečenih, bi bilo dovolj za vse. Lep primer je npr. TTN. Vse je open in free. S pravo organizacijo zadeva raste ... Slabh 50k članov, 25k aplikacij, ....

Jaz in nekaj sotrpinov smo vložili že kar nekaj ur in € v širitev ttn. Pred časom sem poskušal nekaj pokreniti nekaj pldobnega tudi na področju nbp, vendar je podpora nikakršna oz. manj kot slaba. Nič ne rečem, saj se je postavilo nekaj "ropotije", vendar že na začetku ni delovalo, vse kar se jedo dobiti kot kdgovor na vprašanja pa je bilo " vse piše v biblični literaturi"... Na tak način se pač stvari ne postavlja na noge.
s54mtb

OdgovorNapisal/-a zanka » 22 Jun 2018, 07:42

s54mtb je napisal/-a:Če bi bile stvari urejene in ne odvisne od dobre volje par posvečenih, bi bilo dovolj za vse. Lep primer je npr. TTN. Vse je open in free. S pravo organizacijo zadeva raste ... Slabh 50k članov, 25k aplikacij, .... .

Neprimerna primerjava. TTN je začel s slabimi 300 jurji evrov, strojna oprema je COTS. Modulacija je intelektualna lastnina in zaščitena.
Uporabniški avatar
zanka

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 22 Jun 2018, 08:45

Nisem govoril o sami tehniki, ampak o organizaciji dela. Res je komerciala zadaj. Ampak MV je bilo verjeno tudi malo dolgčas med predavanji in je verjetno tudi razvijal v delovnem času.... pa verjetno ni ravno nizka urna postavka. :_dunno
s54mtb

Vrni se na Radioamatersko packet radio omrežje

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 0 gostov