Strojni vid: odganjanje mačkov, divjadi, kokoši

Vse kar zgleda ali pa tudi ne, kot robot in ima vsaj malo lastne pameti.

Strojni vid: odganjanje mačkov, divjadi, kokoši

OdgovorNapisal/-a xfce » 27 Mar 2017, 09:18

Pozdravljeni,

na vrtu imam stalen problem z mački (vrt si umislijo kot mačje stranišče), potem pridejo sosedove kokoši in grebejo, potem so tu še srne, ki pojejo, kar je užitnega. Pa še kaj bi se našlo...

Vse kar sem probal z raznimi IR senorji in laserji so same težave. IR senzorju nagaja sonce, laserju pa hitro pride v napoto trava.

Sedaj me zanima, če ima kdo kaj izkušenj s strojnim vidom? Obstaja kakšna zadeva, da bi jo naložil na Raspberry pi, ki bi mi prepoznala določene oblike in sporočila koordinate? Potem bi lahko s servo motorčki in pumpo lepo poškropil tam in bi bilo rešeno.

Razmišljal sem, da bi imel na Rasberry pi samo osnoven SW, ki prepozna premikanje in izloči premikanje listov, zanimive slike pa potem pošlje v oblak, kot je naprimer ta, ki ti pove kaj je na sliki:
http://cloudsight.ai/api
Uporabniški avatar
xfce

Kraj: Poljane nad Škofjo loko
Zahvalil se je: 94 krat
Prejel zahvalo: 195 krat
Uporabnika povabil: S52O
Število neizkoriščenih povabil: 39

Re: Strojni vid: odganjanje mačkov, divjadi, kokoši

OdgovorNapisal/-a RaInfFiMa » 27 Mar 2017, 09:30

Predlagam ograjo, predvsem zaradi srn. Iz sosedovih izkušenj - imel je psa v boksu na vrtu in se je zaganjal celo noč.
Ko so srne pogruntale, da ne more blizu, so se veselo pasle - sem jih gledal z okna ponoči, ko me je lajež zbudil.
Ma kaj se še ukvarjaš z njim.
Uporabniški avatar
RaInfFiMa

Kraj: Sv. Marija na hribu (nad Koprom)
Zahvalil se je: 289 krat
Prejel zahvalo: 109 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 20

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 27 Mar 2017, 09:41

V4L2 in OpenCV
Uporabniški avatar
s54mtb

Zahvalil se je: 1215 krat
Prejel zahvalo: 2989 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 136

OdgovorNapisal/-a SimonS » 27 Mar 2017, 11:58

Nekaj bi zagotovo pomagalo, če bi posadil Coleus canina. To je rastlina, ki kar močno smrdi po pasjem urinu. Doma sem jo posadil na rob vrta in sem opazoval reakcijo. Večino mačk je napravilo velik krog okoli rože. Se pa tudi najde kakšna, ki jo gre prav vohat.
Menda to odganja tudi divje živali.

P.s. srna preskoči do 1.5m visoko ograjo za hec. Košuta pa še višjo
SimonS

Kraj: Kobarid
Zahvalil se je: 235 krat
Prejel zahvalo: 294 krat
Uporabnika povabil: mucek
Število neizkoriščenih povabil: 31

OdgovorNapisal/-a Iztok » 27 Mar 2017, 12:47

Za srnjad je baje še najboljše obesit zraven zelenjave nylon nogavico napolnjeno z lasmi. To sem zadnjič slišal od enega starega ata pri frizerju, ko je prišel iskat ostanke "skalpov" ... vonj po ljudeh jih baje uspešno odganja :)
ʎɐqǝ uo pɹɐoqʎǝʞ ɐ ʎnq ı ǝɯıʇ ʇsɐן ǝɥʇ sı sıɥʇ
Uporabniški avatar
Iztok

Kraj: LJ
Zahvalil se je: 430 krat
Prejel zahvalo: 364 krat
Uporabnika povabil: Proteus
Število neizkoriščenih povabil: 71

OdgovorNapisal/-a borisz » 27 Mar 2017, 12:52

Jaz sem postavil ograjo in električnega pastirja. Oboje je učinkovito tako za kokoši, kot za srne. Ograja je 1,2m visoka in srn ni več.
Prej pa so mi pojedle najslajše srčke od radiča.
It's never too late to have a happy childhood.
Uporabniški avatar
borisz

Zahvalil se je: 705 krat
Prejel zahvalo: 692 krat
Uporabnika povabil: Marholt
Število neizkoriščenih povabil: 133

OdgovorNapisal/-a MarkoM » 27 Mar 2017, 13:30

Ograja je edina zanesljiva rešitev za kure in srnjad, mačka pa zna bit koristna na vrtu, tu pa tam ulovi kakšnega škodljivca.
MarkoM

Kraj: Pohorje (Maribor)
Zahvalil se je: 95 krat
Prejel zahvalo: 153 krat
Uporabnika povabil: s56rga
Število neizkoriščenih povabil: 12

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 27 Mar 2017, 13:55

Iztok je napisal/-a:Za srnjad je baje še najboljše obesit zraven zelenjave nylon nogavico napolnjeno z lasmi. To sem zadnjič slišal od enega starega ata pri frizerju, ko je prišel iskat ostanke "skalpov" ... vonj po ljudeh jih baje uspešno odganja :)

Tudi ovčja volna je OK.
Uporabniški avatar
s54mtb

Zahvalil se je: 1215 krat
Prejel zahvalo: 2989 krat
Število neizkoriščenih povabil: 136

OdgovorNapisal/-a Cloud » 27 Mar 2017, 14:20

Iztok je napisal/-a:Za srnjad je baje še najboljše obesit zraven zelenjave nylon nogavico napolnjeno z lasmi. To sem zadnjič slišal od enega starega ata pri frizerju, ko je prišel iskat ostanke "skalpov" ... vonj po ljudeh jih baje uspešno odganja :)

Tole pri nas ni bilo uspešno. Prav tako smo poizkušali z nekimi rožami, ki naj bi jih odganjale vendar na koncu je bila uspešna rešitev ograja.
Cloud

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 33 krat
Prejel zahvalo: 140 krat
Uporabnika povabil: BraneZ

OdgovorNapisal/-a LiPo » 27 Mar 2017, 16:27

Ja,
to z kamero in prepoznavo je kar zanimiva varianta.
Ker je selektivna. Jaz sem pred casom malo raziskoval...
pa nisem našel nobene dobre opcije za normalen denar.

LPG
Uporabniški avatar
LiPo

Kraj: LJUBLJANA
Zahvalil se je: 22 krat
Prejel zahvalo: 93 krat
Uporabnika povabil: cimabella
Število neizkoriščenih povabil: 18

OdgovorNapisal/-a Kroko » 27 Mar 2017, 17:40

SimonS je napisal/-a:P.s. srna preskoči do 1.5m visoko ograjo za hec. Košuta pa še višjo

Tudi jaz preplezam 1.5m visoko ograjo kot za šalo pa se vseeno ne spomnim, kdaj sem to nazadnje naredil.
http://www.planet-cnc.com poskakuješ na eni nogi in žvižgaš alpske podoknice Kroko was here!
Uporabniški avatar
Kroko

Zahvalil se je: 630 krat
Prejel zahvalo: 1383 krat
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a VolkD » 27 Mar 2017, 20:12

SimonS je napisal/-a:P.s. srna preskoči do 1.5m visoko ograjo za hec. Košuta pa še višjo
Pred mojimi očmi! Košuta je višino ograje 170 cm preskočila brez zaleta. Preprosto hop.
Nisem pričakoval in se zato stopil energično proti njej, češ, kaj bo pa zdaj naredila! Sem ostal šokiran in izgubil voljo do urejanja vrta.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 6062 krat
Prejel zahvalo: 3973 krat

OdgovorNapisal/-a VolkD » 27 Mar 2017, 20:13

Drži. Tudi to preizkušeno. Problem je le, da po dveh malo večjih nevihtah zadeva izgubi funkcionalnost.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a Iztok » 27 Mar 2017, 21:38

VolkD je napisal/-a:
Pred mojimi očmi! Košuta je višino ograje 170 cm preskočila brez zaleta. Preprosto hop.

Sem tudi jaz že videl takšne skoke za šalo ... in potem nekateri proti njim na take ograje še vedno montirajo el. pastirje ... :D

Jaz sem imel še največ uspeha pri odganjanju polhov, veveric, jelenjadi, itd. z UZ odganjalcem KEMO M071N, ki še malo "sweepa" in sem ga s timerjem vključeval na vsakih nekaj minut za cca. 10 sek.
Bil je tako učinkovit, da sem moral zadevo čez dan izklapljat ker je odgnalo tudi ptice. Potem pa so se mi po drevju in vrtninah prekomerno namnožile gosenice in podobna mala golazen, ki tudi uničuje ... je bilo treba ujeti pravo "dozo in tajming nihajoče UZ galame" pa je bilo ravno prav in učinkovito.
Uporabniški avatar
Iztok

OdgovorNapisal/-a reber » 27 Mar 2017, 23:58

xfce je napisal/-a:Sedaj me zanima, če ima kdo kaj izkušenj s strojnim vidom? Obstaja kakšna zadeva, da bi jo naložil na Raspberry pi, ki bi mi prepoznala določene oblike in sporočila koordinate? Potem bi lahko s servo motorčki in pumpo lepo poškropil tam in bi bilo rešeno.

Heh, namesto pumpe bi raje uporabil natančno napravo za futranje s svincem ali bolj ekološko manj strupeno kovino.

Vrt oziroma njivo imam nekoliko izven naselja, še vedno blizu hiš in krepko med travniki. Problemov z divjimi živalmi ni, razen delno z voluharji, bramorji, strunami, ... bližnji mačkonarji so očitno preleni da bi se lotili vsaj voluharjev, ne pomaga niti 5m visoko počivališče za ptice roparice.

Ograja okoli njive je manj kot 1m visoka, 3 žice na izolatorjih + električni pastir, srne ne hodijo noter, večji problem so pobegle ovce bližnjega kmeta, ki ostajajo zunaj odkar je ograja.
Napajanje je solarno, saj ga rabim tudi za prečrpavanje vode in seveda testiranje, namen imam postaviti še wifi povezavo do doma, in nadzor temperatur okolice, rastlinjaka, zemlje, video vpogled na območje, ... saj je relativno blizu, recimo 200m.

Če se vrnem nazaj na svinčeno futranje škodljivcev in/ali nadležnežev:
Lansko vrtno sezono sem imel težave z vrabci, lumpje so se navadili paradižnika in ga rabutali :evil: in to notri v rastlinjaku.
Po nekaj načetih in zluknjanih paradižnikih sem si prvo nedeljo popoldne vzel čas, se usedel v senco in čakal.... čakal.... in kmalu nafutral prvega vrabca, ker se je preveč nažrl svinca, je padel... prileti še drugi, tretji, oba sta posnemala prvega. Od tistega nedeljskega popoldneva je bil mir, noben paradižnik ni bil več načet, očitno so se glavni trije akterji nažrli do "konca".

Strojni vid, da seveda, ampak za takele zadeve bi moral biti že zelo inteligenten strojni vid, za špricanje z mokrimi pripravki pa je lahko tudi zmotljiv, ne bo neke škode... tudi mene zanima nekaj v tej smeri, ampak predvsem v smeri video nadzora in javljanja stanja in dogodkov na e-mail.
Sporočila sprejemam na e-mail objavljen na www.reber.si
Uporabniški avatar
reber

Kraj: Bled
Zahvalil se je: 37 krat
Prejel zahvalo: 223 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 224

OdgovorNapisal/-a SamoBr » 28 Mar 2017, 01:44

Na vrabce si se s svincem spravil! Sram te bodi.

Vrabcev se rešiš tako, da jim daš jest drugje.
SamoBr

Zahvalil se je: 129 krat
Prejel zahvalo: 251 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 48

OdgovorNapisal/-a xfce » 28 Mar 2017, 10:10

Pri nas mački plezajo povsod. Čez 1m ograjo lepo gre pri stebru in skoči v vrt in se tam sonči. Tudi po trti spleza na balkon in še kam. Da bi vse zagradili bi bila ograja še in še draga. Da bi poleg vrta v ograjo dajal še vsak vrtiček ob hiši, kozovcu, drvarnici mi pa spet ni smiselno, ker jo moram vsakič odstranjevati, ko kaj delam.

Open CV se ni zdi kar primerna rešitev. Ko sem naredil napravo, ki servo motorčkom usmerja curek vode in IR senzor je zadeva neverjetno dobro učinkovita. Problem je samo nezanesljivo proženje z IR senzorjem. Drugače se pa živali hitro odvadijo, kje se ne hodi. Če bi še dodal kamerco in nek software kot je OpenCV, bi se mogoče še rešil pritčev iz grozdja in koruze.

Da recimo takole sledim ptice in jih poškoropim je odlično.

Uporabniški avatar
xfce

OdgovorNapisal/-a Proteus » 28 Mar 2017, 11:22

reber je napisal/-a:Če se vrnem nazaj na svinčeno futranje škodljivcev in/ali nadležnežev:
Lansko vrtno sezono sem imel težave z vrabci, lumpje so se navadili paradižnika in ga rabutali :evil: in to notri v rastlinjaku.
Po nekaj načetih in zluknjanih paradižnikih sem si prvo nedeljo popoldne vzel čas, se usedel v senco in čakal.... čakal.... in kmalu nafutral prvega vrabca, ker se je preveč nažrl svinca, je padel... prileti še drugi, tretji, oba sta posnemala prvega. Od tistega nedeljskega popoldneva je bil mir, noben paradižnik ni bil več načet, očitno so se glavni trije akterji nažrli do "konca".

A je to razumeti kot samo-prijavo?

Pa tudi sicer je zelo pametno, da trosiš svinec po lastnem vrtu.
Uporabniški avatar
Proteus

Kraj: Planet Zemlja
Zahvalil se je: 246 krat
Prejel zahvalo: 488 krat
Število neizkoriščenih povabil: 86

OdgovorNapisal/-a BraneZ » 28 Mar 2017, 11:45

Proteus je napisal/-a:...
Zato pa jaz uporabljam kamenje (lead free) in fračo.
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!
Albert Einstein
Uporabniški avatar
BraneZ

Kraj: Koprivnica (HR), občasno Hoče (Slo)
Zahvalil se je: 587 krat
Prejel zahvalo: 649 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 59

OdgovorNapisal/-a VolkD » 28 Mar 2017, 12:42

BraneZ je napisal/-a:
Proteus je napisal/-a:...
Zato pa jaz uporabljam kamenje (lead free) in fračo.
jo,jp in v ustih imaš živosrebrne zalivke.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a reber » 28 Mar 2017, 18:51

SamoBr je napisal/-a:Na vrabce si se s svincem spravil! Sram te bodi.
Vrabcev se rešiš tako, da jim daš jest drugje.

Že brez futranja se razmnožujejo kot miši ali podgane...
Ukrep zmanjševanja populacije in odganjanje škodljivcev je bil uspešen, vsi drugi po vašem bolj humani ukrepi niso zalegli nič, torej... če nekaj sadim in pridelujem, bom to tudi obvaroval.

Proteus je napisal/-a:A je to razumeti kot samo-prijavo?

Ne vem kaj imaš v mislih, nisem napisal nič določenega. Vsak si lahko interpretira po svoje.

Proteus je napisal/-a:Pa tudi sicer je zelo pametno, da trosiš svinec po lastnem vrtu.

A res :shock: ah, ne verjamem, zato ga ne trosim.

O svincu bi se dalo razpravljat :roll:

BraneZ, lead-free verzija mi ne gre :evil:

https://www.youtube.com/watch?v=PH5sC_qcUYc

Realno gledano so vrabci kot miši, golobi kot podgane. Dokler ne delajo škode, me ne motijo.

Kar nekaj vrabcev polovi naš maček, soseda je huda in se krega nanj... "vaš maček je spet ujel ptička..." sem ji rekel nazaj: "če bi ti ta pravega tiča ujela, se ne bi zdaj pritoževala čez mačka" in potem je bila tiho :twisted:
Sporočila sprejemam na e-mail objavljen na www.reber.si
Uporabniški avatar
reber

Kraj: Bled
Zahvalil se je: 37 krat
Prejel zahvalo: 223 krat
Število neizkoriščenih povabil: 224

OdgovorNapisal/-a VolkD » 28 Mar 2017, 21:33

reber je napisal/-a:Že brez futranja se razmnožujejo kot miši ali podgane...

Vrabec je najbolj razširjena vrsta med ptiči. Govorim o divjih vrstah, ker je domačih kokoši le več kot vrabcev. Je pa to ena izmed vrst, ki se najbolj prilagajajo okolju. Kjer ni hrane se vrabci skoraj ne množijo, če je hrane dovolj ima gnezdo od 3 do 6 jajc, izleže se ponavadi kakšen manj. v Letu so lahko do tri gnezda, malokdaj štiri.
Še matematika 3x5 je nekje 15 jajc letno. Žal jih večina konča v gobcu roparic in ujed.

Torej le ni tako zelo hudo z razmnoževanjem.
V preteklosti se je po kmečkih domovih veliko sadilo koruzo kot krmo, tudi krmo kokoši. Vrabci so takrat dejansko delali veliko škodo. Hranijo se namreč v glavnem s semeni, v pomladnem času pa tudi z ličinkami žuželk, ki pa so potencialni škodljivci v vrtu.

V odvisnosti od okolja, ker živi je vrabec lahko tudi koristen.

Ne nasedajte člankom v wikipediji, kjer ne znajo niti izračunati števila jajc, ki jih samica lahko izleže letno.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a Proteus » 28 Mar 2017, 21:41

reber je napisal/-a:Že brez futranja se razmnožujejo kot miši ali podgane...

Poznam še eno vrsto, ki se razmnožuje bistveno hitrejše kot podgane in tudi škodo dela bistveno večjo :mrgreen:
Uporabniški avatar
Proteus

Kraj: Planet Zemlja
Zahvalil se je: 246 krat
Prejel zahvalo: 488 krat
Število neizkoriščenih povabil: 86

OdgovorNapisal/-a Iztok » 28 Mar 2017, 23:24

VolkD je napisal/-a:... V odvisnosti od okolja, ker živi je vrabec lahko tudi koristen ...

Se strinjam! Nam so ponavadi največ škode delali polhi, veverice in srnjad - vrabci pa skoraj nič. Še tisto kar so, pa so "odslužili" z uničevanjem gomazečih škodljivcev po drevju in zelenjavi.
Uporabniški avatar
Iztok

OdgovorNapisal/-a SamoBr » 29 Mar 2017, 01:19

Nekoč sem na yutube gledal ene posnetke samo ne najdem tega več. Mogoče narobe iščem.
V glavnem je nekdo naredil, da z kamerami spremlja komarje in jih z laserjem scvre.
Ras bi potem lahko naredil neke vrste puško na vodo in kamere, ki bi potem streljale na tako žival. Po moje bi to bila super tržna niša.
SamoBr

Zahvalil se je: 129 krat
Prejel zahvalo: 251 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 48

OdgovorNapisal/-a Cloud » 29 Mar 2017, 12:47

@samo če se prav spomnim je bilo tudi objavljeno v Makemagazin nekje letnik 2011 ali pa 2012
Cloud

Zahvalil se je: 33 krat
Prejel zahvalo: 140 krat
Uporabnika povabil: BraneZ

OdgovorNapisal/-a xfce » 29 Mar 2017, 21:18

Ravno danes mi je maček vdrl v pokrito solato. Zraven hiše imam z loki in kopreno pokrito solato. Maček je lepo prišel, naredil luknjo v tkanino, šel v solato, skopal jamo, se podelal, zasul in šel ven. Tukaj ni druge, kot aktivno odganjanje.

Mogoče prite v poštev električni pastir ali pa strojni vid in curek vode. Navaden IR senzor pa proži svetloba. Mogoče bi pa naredil fotocelico? Kaj vem.. laser moti trava..
Uporabniški avatar
xfce

OdgovorNapisal/-a VolkD » 29 Mar 2017, 21:28

Bodi srečen, da ti ne zaračuna gnojenje.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a bluel » 30 Mar 2017, 10:29

bluel

Kraj: Kreplje JN65WR