Sesalec za prah in dom

vse kar gre in ne gre na elektriko, a primemo lahko v roke ter si s tem tako ali drugače pomagamo.

Sesalec za prah in dom

OdgovorNapisal/-a zanka » 01 Jan 2019, 14:32

Iščem sesalec za prah, katerega nameravam uporabiti za sesanje prahu po tleh. Pri trenutnem me moti, da se pri sesanju voha prah, skratka mi smrdi. Vodnega ne bi.

Predlogi kakega z dobrimi vrečkami...
Uporabniški avatar
zanka

Kraj: Krško
Zahvalil se je: 100 krat
Prejel zahvalo: 178 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 34

Re: Sesalec za prah in dom

OdgovorNapisal/-a VolkD » 01 Jan 2019, 14:37

Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 6055 krat
Prejel zahvalo: 3973 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a zanka » 01 Jan 2019, 15:26

Da, te si ogledujem. Še kakšen nasvet glede modela?
Uporabniški avatar
zanka

OdgovorNapisal/-a SiByte » 01 Jan 2019, 15:30

Jaz imam WD 6 P Premium, samo ta ni primeren najbolj za hišo uporabljam ga za avte in delavnico. V hiši imamo že nekaj časa dva robota (v vsaki etaži en) in smo zelo zadovoljni. Ne voham da bi kaj smrdelo :D
Uporabniški avatar
SiByte

Kraj: Sv. Trojica v Slov. goricah
Zahvalil se je: 99 krat
Prejel zahvalo: 73 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 7

OdgovorNapisal/-a reber » 01 Jan 2019, 15:51

https://www.elektronik.si/phpBB2/viewtopic.php?t=34069
Še vedno dela ;)

Sedaj je namesto modela WD3200 na voljo skoraj enak WD 3 ki je cenovno ugoden, ima veliko moč sesanja.
Ta model sem priporočal večim strankam kjer sem delal (s seboj sem imel svoj sesalnik), mnogi so ga naročili in so zelo zadovoljni.
Mogoče ni ne vem kaj, ampak za to ceno je najboljša izbira za veliko moč sesanja. Pribor, ki je zraven, je bolj podhranjen, marsikomu se valja doma teleskopska palica in sesalna enota za tla, pa se malo kombinira.
Sporočila sprejemam na e-mail objavljen na www.reber.si
Uporabniški avatar
reber

Kraj: Bled
Zahvalil se je: 35 krat
Prejel zahvalo: 222 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 223

OdgovorNapisal/-a Carko » 01 Jan 2019, 16:47

Tile večnamenski (tipa Karcher) so čisto čisto druga kategorija kot domači sesalniki.

Večnamenski:
- imajo večjo prostornino
- so precej manj učinkoviti
- imajo slabšo filtracijo
- so težji in bolj nerodni
- so močno, močno glasnejši

Ti so zelo primerni za v delavnico, za bivalne prostore pa vsaj po mojem mnenju precej manj.

Za doma bi priporočal kakšnega Boscha. Od 70 eur naprej majo modele po cca. 10 eur narazen, tako da lahko sigurno najdeš kakšnega, ki ustreza budgetu.

So zelo tihi, lahki, priročni, dobro sesajo itd.

Mi imamo tegale Electroluxa, ki je trenutno eden najboljših, če ne kar najboljši sesalec. Sesanje z njim je pravi balzam. Energijsko je super učinkovit, ima avtomatsko regulacijo moči, je zelo tih, ima odlično filtracijo, ima knofke na ročaju, ...
Carko

Zahvalil se je: 118 krat
Prejel zahvalo: 411 krat
Število neizkoriščenih povabil: 108

OdgovorNapisal/-a borisz » 01 Jan 2019, 17:22

Mi smo vzeli Miele in je super. Ima odlične vrečke. Ne dere se kot drugi.
It's never too late to have a happy childhood.
Uporabniški avatar
borisz

Zahvalil se je: 705 krat
Prejel zahvalo: 692 krat
Uporabnika povabil: Marholt
Število neizkoriščenih povabil: 133

OdgovorNapisal/-a mucek » 01 Jan 2019, 19:09

Se eni zadovoljni uporabniki Milke ;)
Pa tudi sluzbeni modri Bosch ni slab, a mnogo glasnejsi. Filtriranje pa ima z vreckami ok.
... lahko pa se tudi motim ...
Uporabniški avatar
mucek

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 58 krat
Prejel zahvalo: 417 krat
Število neizkoriščenih povabil: 77

OdgovorNapisal/-a reber » 01 Jan 2019, 23:07

Carko je napisal/-a:Tile večnamenski (tipa Karcher) so čisto čisto druga kategorija kot domači sesalniki.

Res je...

Carko je napisal/-a:Večnamenski:
- imajo večjo prostornino
- so precej manj učinkoviti
- imajo slabšo filtracijo
- so težji in bolj nerodni
- so močno, močno glasnejši

- Res imajo bistveno večjo prostornino.
- Ne vem kaj si mislil glede učinkovitosti? Po mojih izkušnjah so precej bolj učinkoviti, ker vlečejo bolje, tudi pri dokaj polni vreči.
- Filtracija ni nič slabša, ker so vreče zelo velike, imajo ogromno površino, zato je hitrost zraka na enoto površine veliko manjša, filtracija zato zelo učinkovita.
- Res so težji in večji, še posebno so težki, ko je vreča polna, koleščki so zelo dobri, tako da je premikanje še lažje in ker so višji z ročajem na vrhu, je zelo prijazno hrbtu
- Res so glasnejši, precej glasnejši, nimajo regulacije, delujejo samo na polno, ja to je pač "davek" na učinkovitost.

Imel sem priložnost preizkusiti veliko različnih sesalnikov, nekaj doma, nekaj pri sosedih in še veliko več pri strankah na terenu. Ker so se raznorazni sesalniki tudi iz višjih cenovnih razredov slabo odrezali pri kakšnem vrtanju v zid in pospravljanju za kakšnimi inštalacijskimi deli, sem začel vozit s seboj svoj sesalnik. Mnogim strankam je bil tako všeč, da so kljub glasnemu delovanju in večjim dimenzijam zamenjale svoje navade... nabavili so ceneni karcher. Saj ni treba da je za najlepši del stanovanja oziroma hiše, kupili so ga za akcije... ko delajo generalno čiščenje, kakšne posege, sesanje kleti, avta, pasjih dlak, ...

Te male hišne igračke od Boscha in podobnih si lahko zataknejo za klobuk, za resne stvari zelo slabo učinkovito, ko je vrečka več kot do polovice polna in če filtri niso novi, ne vleče skoraj nič, razen zelo lahek hišni prah in lahke kosme prahu, kamenček pa ne več. Vrečka in filtri imajo premajhno površino, zato je potrebna pogosta menjava, kar pomeni drago obratovanje.
Mene ne prepriča noben sesalnik takega tipa več, pa če jih talajo za 20eur... aja, no, bi, če ima zraven dobro opremo, bi jo porabil na industrijskem. Ni samo karcher v redu, obstajajo tudi boljši, dosti boljši.

Edina slaba lastnost teh cenenih karcherjev je slaba oprema, ki paše zraven. Ravna cev je plastična iz dveh delov, se upogiba, ne daje občutka stabilnosti. Sesalna enota za po tleh je za en drek, dokaj štorasta, jaz sem to rešil z enoto enega umrlega sesalnika.
Uporabniški avatar
reber

OdgovorNapisal/-a SiByte » 01 Jan 2019, 23:39

reber je napisal/-a:- Res so glasnejši, precej glasnejši, nimajo regulacije, delujejo samo na polno, ja to je pač "davek" na učinkovitost.

Tole ne bo čist držalo vsaj pri sesalcih proizvajalca Kärcher ne, model WD5 in WD6 imata regulacijo. Res pa da sta ta dva vrh ponudbe z najvišjo ceno.
Uporabniški avatar
SiByte

Kraj: Sv. Trojica v Slov. goricah
Zahvalil se je: 99 krat
Prejel zahvalo: 73 krat
Število neizkoriščenih povabil: 7

OdgovorNapisal/-a S55RU » 02 Jan 2019, 00:10

Pri nas se je nabralo kar nekaj sesalnikov, ker univerzalnega pač ni. Vsak je za nekaj dober, in za nekaj ni.

Glavni igralec je še vedno prastari Vorwerk, modela žal trenutno ne vem. Še iz časov, ko so bili zeleni, sedanji so beli kolikor vidim na spletu. Nastavkov en kup, eni bolj uporabni, drugi manj. Največkrat se uporablja nastavek za globinsko sesanje, ki ga uporabljamo predvsem za tapisone, preproge in tudi vzmetnice (za slednje seveda zamenjamo valjček-sta dva valjčka v kompletu). Občasno se uporablja tudi nastavek za sesanje ploščic, čeprav je tu v prednosti navadna metla. Ti pač vzame manj časa. Občasno je uporabna tudi špica, čeprav v zadnjem času ne več toliko (zaradi drugega sesalnika). V glavnem sesalnik, ki bi ga priporočil vsem.
Prednosti: neuničljiv (razen vrečk ne menjamo nič. Le glavni filter je bil enkrat menjan. Bi bilo pametno še kaj menjati filtre, ampak ...), močan, dober dizajn za sesanje po stanovanju (ena enota, ročaj dovolj visok za normalno uporabo), veliko priključkov.
Slabosti: cena, okoren za sesanje majhnih prostorov (avto), ni primeren za sesanje umazanih ali grobih stvari (sesanje ostankov štemanja mu ni delo dobro. Popravilo je bilo sicer izvedljivo v lastni izvedbi, ampak ni namenjen za uporabo v gradbeništvu. Predvsem je predrag za to).

Sesalnik št. 2 je poceni Gorenjev model na vrečko, ki ima glavno enoto na tleh (kolesca), sesanje pa preko sesalne cevi. Kupljen predvsem za sesanje avta (Vorwerk je preveč štorat). Uporablja se tudi za manjša gradbena dela (vrtanje, štemanje, itd).
Prednosti: cena, dokaj okreten za majhne prostore (avto), ga ni škoda (za groba dela), od vseh najboljši sistem navijanja vrvice
Slabosti: glasen kot hudič, v primerjavi z Vorwerkom dosti slabši pri sesanju (za sesanje v hiši ga ne uporabljamo, ker se dosti slabše odnese), dokaj nekvalitetni nastavki.

Sesalnik št. 3 je Hoferjev akumulatorski sesalnik prve generacije (novi so drugačni). Kupil sem ga, ker sem imel dobro izkušnjo z akumulatorskim sesalnikom, ki sta ga imela dva monterja. Ampak imela sta Makito, ki je bila daleč boljša, moj me je razočaran. Namenjen je bil predvsem za avto, kjer naj bi zamenjal sesalnik št. 2, ampak ga ni zamenjal. Problem je predvsem v tem, da preslabo sesa. Na gumijastih podlagah (predpražniki) v avtu je OK, zatakne se že pri tapeciranih površinah, kjer ni sposoben odstranjevanja smeti (pesek, trava). Da o sesanju prtljažnika ne govorimo, živa muka (hitrost). Povrhu vsega zmanjka baterije za sesanje celega avta (avto sesam dokaj poredko in je takrat že kar konkretno umazan). Tako da v avtu ostaja št. 2, akumulatorski pa je pristal v delavnici, kjer je super za hitro sesanje umazanije po delu (opilki, koščki žic, izolacije, lesni prah,...). Kar vzameš v roke, posesaš in odložiš. Sesalnik je brez vrečke in je primeren tudi za mokro sesanje (čeprav dvomim, da bi filter zdržal dolgoročno mokro uporabo).
Prednosti: cena, akumulator (brez kabla)-okretnost
Slabosti: počasno sesanje, neuporaben za sesanje blaga (le za gladke materiale).

Sesalnik št. 4 je najnovejši v zbirki sesalnikov. Hoferjev sesalnik za pepel. Najnovejši, posebno specialno usmerjen in tudi najslabši v zbirki. Namenjen je bil predvsem eni in edini rabi, sesanju pepela iz peči (štedilnik in peč centralne naprave). Dejansko gre za kovinsko vedro s sesalno glavo in cevjo. Prva kritika so kolesca, ki so neuporabna. Stalno odpadajo, zato so šla iz uporabe. Ampak ni problema, giba se malo in lahko prenašam. Slabost številka dva je bolj zaskrbljujoča. Sesalnik ima dve odprtini, ena je za sesanje, druga za izpihovanje (npr. za pometanje ali netenje ognja. Po navodilih se sicer sme z njo netiti ogenj le pri zunanji uporabi, ne v stanovanjih. Testiral le enkrat, v peči centralne naprave-ogenj je sicer razplamtela, ampak je tudi kar dosti pepela razmetalo iz peči). Slabost je, da vedno vrže nekaj prahu (pepela) skozi to drugo odprtino, očitno filter ni dovolj dober. V kurilnici sicer ni problem, ker je kurilnica v sklopu garaže in ni ravno čist prostor. Štedilnik na drva pa je v kuhinji in tam se tega sesalnika ne upam testirati zaradi metanja pepela v zrak ob izstopu zraka iz sesalnika. Slabost št. 3 in 4 sta manj slabi, ampak vseeno moteči. In sicer butasto navijanje kabla ter mehanizem zapiranja kovinskega vedra na sesalno glavo. Sesalnik je sicer v uporabi 1x do 2x na 14 dni, ampak ni zadovoljil zahtev. Vem sicer, da je cena cca 40€ dokaj nizka za takšen stroj, ampak ... Vračal ga ne bom, še enkrat pa ga ne bi kupil. Upam le, da crkne prej kot v 3 letih, kolikor ima garancije.

Da povzamem, priporočil bi Vorwerka kot sesalnik za prah in druge domača opravila, brez gradbenih posegov (mogoče kakšno vrtanje). Preostalih ne bi priporočil. Avto bi se dalo posesati tudi z Vorwerkovo gibljivo cevjo, ampak jo je zgrizel pes (pasji mladiči znajo biti uničevalski), nove nismo kupili, ker cev je omejena in bi bilo potrebno premikati sesalnik. Pri tem je Gorenjev model na kolescih lažje premikati (vleči za cev) kot Vorwerkovo sesalno enoto, ki ni na kolescih (v osnovi je namenjena delu brez cevi). Za lovljenje pajkov pa se da delati le s Vorwerkovo špico, brez mitralješke drže in gibljive cevi. Še vogali so ti pri tem bolj hvaležni (teža ni problem).
Uporabniški avatar
S55RU

Kraj: Posočje
Zahvalil se je: 61 krat
Prejel zahvalo: 24 krat
Uporabnika povabil: s56rga
Število neizkoriščenih povabil: 4

OdgovorNapisal/-a Carko » 02 Jan 2019, 01:48

reber je napisal/-a:- Ne vem kaj si mislil glede učinkovitosti? Po mojih izkušnjah so precej bolj učinkoviti, ker vlečejo bolje, tudi pri dokaj polni vreči.
Da takšni s 1500 W moči sesajo primerljivo modernim 500 W sesalnikov.

reber je napisal/-a:- Filtracija ni nič slabša, ker so vreče zelo velike, imajo ogromno površino, zato je hitrost zraka na enoto površine veliko manjša, filtracija zato zelo učinkovita.
Filtracija je slabša, ker je prioriteta na pretoku in ne čistosti izstopnega zraka.

reber je napisal/-a:Imel sem priložnost preizkusiti veliko različnih sesalnikov, nekaj doma, nekaj pri sosedih in še veliko več pri strankah na terenu. Ker so se raznorazni sesalniki tudi iz višjih cenovnih razredov slabo odrezali pri kakšnem vrtanju v zid in pospravljanju za kakšnimi inštalacijskimi deli, sem začel vozit s seboj svoj sesalnik. Mnogim strankam je bil tako všeč, da so kljub glasnemu delovanju in večjim dimenzijam zamenjale svoje navade... nabavili so ceneni karcher. Saj ni treba da je za najlepši del stanovanja oziroma hiše, kupili so ga za akcije... ko delajo generalno čiščenje, kakšne posege, sesanje kleti, avta, pasjih dlak, ...
Ja, za gradbena dela in po delavnici so super.

Imam obe varjanti in nikakor ju ne bi zamenjal med seboj. Gospodinjski sesalnik je toliko bolj tih in priročen, da ga lahko ob polnoči prižgem, pa tečna soseda ne bo o tem vedela nič. Za tavelikega je pa (mentalno) cel projekt, da ga zalaufaš in se pripraviš na reaktivni motor sredi sobe. Je pa slednji za kakršnekoli gradbene posege (vrtanje, brušenje) res nenadomestljiv.

Če se kdo že odloči za "Karcherja", bi namesto tega priporočil Hoferjevega Parkside PNTS 1500 C4, ki je primerljiv z boljšimi Karcherji in je nekajkrat letno v akciji za manj kot 80 eur - 1500 W, 30 litrov, regulacija, veliko nastavkov, poceni vrečke, avtomatski vklop ob vklopu strojčkov ..
Carko

OdgovorNapisal/-a cero » 02 Jan 2019, 08:50

A ima kdo izkušnje z https://www.dyson.si/, brezžični so še posebej učinkoviti, ker imajo noter "digitalen" motor in turbino.
cero

Kraj: Vipava
Zahvalil se je: 145 krat
Prejel zahvalo: 347 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 36

OdgovorNapisal/-a reber » 02 Jan 2019, 10:31

Carko je napisal/-a:
reber je napisal/-a:- Ne vem kaj si mislil glede učinkovitosti? Po mojih izkušnjah so precej bolj učinkoviti, ker vlečejo bolje, tudi pri dokaj polni vreči.
Da takšni s 1500 W moči sesajo primerljivo modernim 500 W sesalnikov.

Ja, karcher res potegne preko 1000W iz omrežja, konkretno WD3200 in novejši WD3 jih vlečeta 1400W... seveda je temu primerno vlečenje tudi skozi sesalno cev, ki je daleč večje kot pri 500W (ali je kdo sploh pomeril če je to res) sodobnih revčkih. Kot sem že napisal, za lahek prah in kosme je v redu, ko pride na vrsto kamenček ali kamen, se veselje neha, da ne omenjam preproge.

Carko je napisal/-a:
reber je napisal/-a:- Filtracija ni nič slabša, ker so vreče zelo velike, imajo ogromno površino, zato je hitrost zraka na enoto površine veliko manjša, filtracija zato zelo učinkovita.
Filtracija je slabša, ker je prioriteta na pretoku in ne čistosti izstopnega zraka.

Doma imam dva "indikatorja" (poleg sebe) za prah in izpuste iz sesalnika... sin alergik z blago astmo in žena, ki takoj pove če je sesalnik kaj izpustil iz sebe... kihati začne kmalu po zagonu sesalnika. V preteklosti so vsi "hišni" sesalniki izpuščali nekaj, kljub večkratnim filtrom. Po cca 7 letih uporabe, smo s filtracijo zadovoljni, kar me zelo čudi, glede na to, da oglaševani sesalniki z nekimi super-duper filtri pri nas ne zadoščajo kriterijem. Karcher ima poleg dvoplastne vreče z velikansko površino še dodaten velik lamelni filter. Ta lamelni filter vedno spiham ko menjam vrečo, ampak prahu je na njem komaj kaj, komaj opazno, kar pomeni, da že vreča zelo dobro filtrira... Pri malih hišnih sesalnikih je bila prepustnost vrečk vedno problem, dodatne filtre je bilo treba menjat dokaj pogosto, saj so bili umazani... torej vrečka ni opravila svojega dela, še več, zabasala se je, da sesalnik vleče slabo, posledično se tudi motor pregreje... karcher in podobni imajo hlajenje motorja ločeno!

Carko je napisal/-a:
reber je napisal/-a:Imel sem priložnost preizkusiti veliko različnih sesalnikov, nekaj doma, nekaj pri sosedih in še veliko več pri strankah na terenu. Ker so se raznorazni sesalniki tudi iz višjih cenovnih razredov slabo odrezali pri kakšnem vrtanju v zid in pospravljanju za kakšnimi inštalacijskimi deli, sem začel vozit s seboj svoj sesalnik. Mnogim strankam je bil tako všeč, da so kljub glasnemu delovanju in večjim dimenzijam zamenjale svoje navade... nabavili so ceneni karcher. Saj ni treba da je za najlepši del stanovanja oziroma hiše, kupili so ga za akcije... ko delajo generalno čiščenje, kakšne posege, sesanje kleti, avta, pasjih dlak, ...
Ja, za gradbena dela in po delavnici so super.

Absolutno, tudi za stanovanje, saj posesajo bolje in predvsem hitreje.

Carko je napisal/-a:Imam obe varjanti in nikakor ju ne bi zamenjal med seboj. Gospodinjski sesalnik je toliko bolj tih in priročen, da ga lahko ob polnoči prižgem, pa tečna soseda ne bo o tem vedela nič. Za tavelikega je pa (mentalno) cel projekt, da ga zalaufaš in se pripraviš na reaktivni motor sredi sobe. Je pa slednji za kakršnekoli gradbene posege (vrtanje, brušenje) res nenadomestljiv.
Glasnost je res problematična, če imaš na drugi strani stene ali stropa zoprne sosede... ali pa če sam ne maraš glasnega sesalnika. Vsak se seveda odloči za primeren osebni kompromis.

Carko je napisal/-a:Če se kdo že odloči za "Karcherja", bi namesto tega priporočil Hoferjevega Parkside PNTS 1500 C4, ki je primerljiv z boljšimi Karcherji in je nekajkrat letno v akciji za manj kot 80 eur - 1500 W, 30 litrov, regulacija, veliko nastavkov, poceni vrečke, avtomatski vklop ob vklopu strojčkov ..

Problem Parkside orodja je v dobavljivosti potrošnega materiala, ne dobiš kadar rabiš ampak kadar se v Lidlu spomnijo da bodo prodali in po nekaj letih se model zamenja.
Karcher ima več zastopnikov, verjetno najcenejši z brezplačno poštnino je: https://www.karcher-kusljan.si/
Vrečke in filtre prodajajo tudi Bauhaus, OBI, ...

Dyson :_naughty :_banghead :_CR
Mene je močno razočaral, ciklonski sesalnik, cenovno v rangu ene 400eur, zabasan... tudi po generalnem čiščenju ciklona in ostalega je še vedno daleč pod mojim kriterijem. Lastnica je verjetno mislila da bo požrl vse, ker nima vrečk, jih ni treba menjat ker jih ni, šlo je za nepravilno uporabo .... no, potem sem ji naročil in prinesel karcherja, še danes ga ima, je zelo zadovoljna in ga še ni uspela uničiti, prej je še pred dysonom uničila kar lepo vrsto sesalnikov. V turizmu (oddajanje sob in apartmajev) je veliko čiščenja, za tak namen običajen hišni sesalnik seveda ni dovolj. Da hišni sesalnik ne deluje po pričakovanjih, so pogosto krivi uporabniki, ker pričakujejo preveč in ne upoštevajo navodil proizvajalca.
Uporabniški avatar
reber

OdgovorNapisal/-a cero » 02 Jan 2019, 11:40

Glede izpustov je ključen HEPA filter:
https://en.wikipedia.org/wiki/HEPA

Če se uporablja za čiste sobe, bo tudi zate dovolj dober.
cero

Kraj: Vipava
Zahvalil se je: 145 krat
Prejel zahvalo: 347 krat
Število neizkoriščenih povabil: 36

OdgovorNapisal/-a Carko » 02 Jan 2019, 12:09

reber je napisal/-a:Pri malih hišnih sesalnikih je bila prepustnost vrečk vedno problem, dodatne filtre je bilo treba menjat dokaj pogosto, saj so bili umazani... torej vrečka ni opravila svojega dela, še več, zabasala se je, da sesalnik vleče slabo, posledično se tudi motor pregreje... karcher in podobni imajo hlajenje motorja ločeno!
Hm, ne vem kakšne sesalnike si to uporabljal. Pri sodobnem namreč ena vrečka drži tudi več mesecev rednega sesanja hišnega prahu in pripadajočih smeti.

reber je napisal/-a:Problem Parkside orodja je v dobavljivosti potrošnega materiala, ne dobiš kadar rabiš ampak kadar se v Lidlu spomnijo da bodo prodali in po nekaj letih se model zamenja.
Konkretno za tega v dobavljivosti potrošnega materiala in rezervnih delov ni nikakršen problem - pooblaščen servis ima vse to na zalogi in ti pošljejo po pošti še isti dan. Poleg tega so deli dobavljivi na ebayu, pa tudi npr. v OBI-ju, ker imajo tam praktično enake sesalce (a z višjo ceno).

Glede Dysona - njihov ciklonski sistem je v določenih pogledih super (ni vrečk, ne smrdi, sesalna moč se ne spreminja z napolnjenostjo), a je v drugih precej zadaj - precej dražji, glasnejši, praznjenje in čiščenje posode ni prijetno, sesalna moč je nižja ...
Carko

OdgovorNapisal/-a luccabrassi » 02 Jan 2019, 13:04

imam tudi omenjeni '' WD 6 P Premium'' , nabavil sem ga pri zastopniku za Slovenijo ki je bil občutno cenejši kot BAUMAX , OBI....

https://karcher-prodaja.com/?gclid=Cj0K ... lKEALw_wcB

čeprav ima mislim da Hofer neko verzijo ki je še nekoliko ugodnejšo

https://www.hofer.si/sl/infostoritve/st ... 788350977/

izbral sem izključno zaradi rezervnih kosov , vrečk .......

Je par trikov npr da daš čez izhodni filter žensko nogavico ( jaz uporabljam industrijsko zaščito nogavico za čevlje ) nekje na YT je bil video
Moments Before Detonation .............TT
Uporabniški avatar
luccabrassi

Kraj: KOČEVJE - IDRIJA
Zahvalil se je: 137 krat
Prejel zahvalo: 107 krat
Število neizkoriščenih povabil: 54

OdgovorNapisal/-a kobranka » 02 Jan 2019, 19:39

Tole zadnjo opcijo tudi jaz uporabljam na hepa filtru industriskega sesalca. Dal sem čez njega dvojne dokolenke, to pa zaradi tega, ker moram zanj še poiskati primerno vrečko se pravi ustrezen premer gumjastega dela, da bo ustrezal na tisto koleno znotraj pločevinaste posode.

Je pa to nek Proair, katerega so imeli v akcijski ceni v Merkatorju pred časom. Ko sem prodajalca vprašal po vrečkah sem bil začuden, je rekel jih nima saj jih ne potrebuje. Jaz pa pravim da jih potrebuje, čene moraš hepa filter čistiti po vsakem sesanju in takrat imaš dela, da je veslje.

Kupljen je bil prav zaradi tega ker so ženske jamrale, da prejšnji sesalnik z vodno filtracijo slabo vleče. Jaz sem jim predlagal, da naj, če že kupujejo drugega naj kupijo industrijskega. Ja res misliš, da bo poletel v zrak od ropota ampak to se da preživet mankajo samo še vrečke in nebi nič več pogrešal na njem.
kobranka

Zahvalil se je: 376 krat
Prejel zahvalo: 87 krat
Uporabnika povabil: MadMax
Število neizkoriščenih povabil: 17

OdgovorNapisal/-a zanka » 02 Jan 2019, 20:32

WD 3200 poznam v živo in je sesalec, ki me je navdušil. ;)
Uporabniški avatar
zanka

OdgovorNapisal/-a luccabrassi » 03 Jan 2019, 08:39

@kobranka ; namesto dokolenk :

https://www.tosama.si/104_Medicinski-iz ... -kos-1-pkt ali

http://www.q-step.si/ tip prevleke Ms03 jaz imam te ( morajo biti iz vlaknastega materiala - podoben je beli kopreni za pokrivanje solate )
Uporabniški avatar
luccabrassi

OdgovorNapisal/-a reber » 03 Jan 2019, 10:40

Carko je napisal/-a:
reber je napisal/-a:Pri malih hišnih sesalnikih je bila prepustnost vrečk vedno problem, dodatne filtre je bilo treba menjat dokaj pogosto, saj so bili umazani... torej vrečka ni opravila svojega dela, še več, zabasala se je, da sesalnik vleče slabo, posledično se tudi motor pregreje... karcher in podobni imajo hlajenje motorja ločeno!
Hm, ne vem kakšne sesalnike si to uporabljal. Pri sodobnem namreč ena vrečka drži tudi več mesecev rednega sesanja hišnega prahu in pripadajočih smeti.

Kakšne sesalnike sem uporabljal sploh ni pomembno, ker je problem pri vseh enak.

Omenjaš "sodobni sesalnik" ... kakšen pa je "sodobni sesalnik" da je toliko boljši in da ima vrečko kot "sport Billy torba", saj imajo "sodobni sesalniki" vrečko lahko še manjšo kot nesodobni sesalniki.

Koliko časa traja, da se napolni vrečka, nima nobene veze s sodobnostjo, pač pa s pogostostjo sesanja in zasvinjanosti prostorov, ki jih čistimo... torej je odvisno predvsem od okoliščin uporabe.
Če čistimo lastno stanovanje in nismo packi, je prahu in smeti zelo malo, v tem primeru drži trditev, da vrečka traja mesece, ampak enako je trajala tudi pri nesodobnih sesalnikih. V takih primerih je seveda smiselen nakup sodobnega sesalnika, saj bo v prostor izpuščen zrak čistejši in obratovalni stroški kljub filtrom vseeno ne bodo preveliki.

"Sodobni sesalniki imajo res več filtrov, že med večplastno vrečko in turbino je vsaj eden, potem je še pred izhodom recimo ogljeni in hepa filter. Vse te filtre je treba menjavati, ne samo vrečke. Več je filtrov, bolj je dušena pot zraka, posledično je manj pretoka in manj sesalne moči...
Filtri so lahko majhni in imajo zelo veliko površino, ampak taka izdelava je dosti dražja, posledično to pomeni dražje vzdrževanje oziroma višje obratovalne stroške.

Hišni sesalniki so običajno majhnih dimenzij, to pomeni, da bo vrečka majhnega volumna, da bodo vgrajeni filtri z majhno površino, kar še dodano poveča dušenje pretoka in dodatno pospeši zabasanost filtrov. Majhni in sodobni sesalniki se v zmogljivosti nikakor ne morejo primerjati z večjimi, res pa so majhni in lahki, rabiš malo prostora za shranjevanje...

Kakšen sesalnik si bo kdo kupil je stvar uporabe, stvar možnosti in okoliščin, sodobnost tukaj nima kaj dosti veze, to so večinoma le komercialni prijemi, da se vzdržuje prodaja novih izdelkov, seveda malčki crkujejo hitreje, tako da je za prodajo že precej dobro poskrbljeno.

Če je možnost, navijam za centralni sesalni sistem, ampak to je že druga, drugačna zgodba.
Uporabniški avatar
reber

OdgovorNapisal/-a luccabrassi » 03 Jan 2019, 11:49

glede na temo ''filtrov''..... :!:

po evropski odredbi se je moč hišnih/neprofesionalnih sesalcev omejila na 1300W ali manj ( na karcherjevi strani je številka 2000W ; čeprav uporabljajo 1300W motor :twisted: )

problem neštetih filtrov je zmanjševanje pretoka , pregrevanje motorja vsaj v taki splošni zasnovi

pri Elecroluxu imam vrečko filter / perlonski filter /[ motor ]/ ogljeni filter/ hepa filter/ penasta goba da razprši curek zraka

Posledica je zreducirana moč , močno pregrevanje elektromotorja ( na udaru so nosilci grafitnih ščetk - narejeni po navadi iz neke cenene plastike , generalno slaba konstrukcija za vibracije sploh spoj kovina plastika )

Po nekaj minutnem sesanju s takim sesalcem imaš občutek da si vžgal kalorifer v stanovanju ; da čudnega toplega vonja po sesanju niti ne omenjam.

Sam sem odstranil penasto gobo , včasih bi najraje še hepo. Pri velikih sesalcih (mokro/ suho ) tega ni , lahko tudi blokiraš sesalno odprtino
Uporabniški avatar
luccabrassi

OdgovorNapisal/-a Carko » 03 Jan 2019, 12:27

reber je napisal/-a:Omenjaš "sodobni sesalnik" ... kakšen pa je "sodobni sesalnik" da je toliko boljši in da ima vrečko kot "sport Billy torba", saj imajo "sodobni sesalniki" vrečko lahko še manjšo kot nesodobni sesalniki.

Koliko časa traja, da se napolni vrečka, nima nobene veze s sodobnostjo, pač pa s pogostostjo sesanja in zasvinjanosti prostorov, ki jih čistimo... torej je odvisno predvsem od okoliščin uporabe.
Če čistimo lastno stanovanje in nismo packi, je prahu in smeti zelo malo, v tem primeru drži trditev, da vrečka traja mesece, ampak enako je trajala tudi pri nesodobnih sesalnikih. V takih primerih je seveda smiselen nakup sodobnega sesalnika, saj bo v prostor izpuščen zrak čistejši in obratovalni stroški kljub filtrom vseeno ne bodo preveliki
Kot sodobne imam v mislih predvsem takšne, ki so zasnovani z učinkovitostjo v mislih. Dokler ni bilo nobenih omejitev, so pač dali v sesalec 2 kW motor in s tem do neke mere kompenzirali slabo zasnovo vsega ostalega.

To se je dobro videlo, ko so uvedli obvezno označevanje sesalne učinkovitosti (kakšen delež praha posesa), in se je pokazalo, da ima moč motorja precej manj veze, kot bi velevala kmečka logika.

Boljši imajo poleg boljših motorjev in turbin sedaj tudi drugačno zasnovo filtrov, cevi, krtač. In seveda je tudi precej različno, kako se vrečka polni. Pri slabših se umazanija najprej prime na steno vrečke vse naokoli in takoj zmanjša pretok; pri boljših je pretok tako usmerjen, da smeti stiska. Vrečke so morda manjše, a je prah v njih precej bolj kompakten, tako da je gostota večja.

Da ne bo dvoma, seveda ne pravim, da bo 5 litrska vrečka držala toliko kot 30 litrska, ampak če redno ne sesaš velikih kosov, bo zdržala zelo dolgo.

luccabrassi je napisal/-a:po evropski odredbi se je moč hišnih/neprofesionalnih sesalcev omejila na 1300W ali manj
Po tem so še enkrat zmanjšali in je sedaj to 900W.
Carko

OdgovorNapisal/-a luccabrassi » 03 Jan 2019, 12:57

Še en trik :

pri karcherju so vrečke zelo velike ( filtrirne) pa tudi drage niso glede na izdelavo.

ker so precej kompaktne in močne jo lahko napolnjeno spodaj prerežeš in izprazneš v smeti ( seveda odvisno od smeti prahu) , potem pa jo prepogneš nazaj čez in jo s spenjalnikom za papir zašiješ nazaj :_sunshine ; to lahko ponoviš nekajkrat seveda odvisno od smeti
Uporabniški avatar
luccabrassi

OdgovorNapisal/-a tomazp » 03 Jan 2019, 18:05

Imam Karcher WD6P in sem zelo zadovoljen (uporaba pretežno v delavnici) in ob drugih konkretnejših delih oz. generalnem čiščenju. Je sicer bolj robusten in tudi nekoliko težji. Še zlasti ko je vreča polna. Preden pa je polna se praktično ne opazi, da bi sesalec slabše delal. Do konca deluje z visoko sesalno močjo oz. kolikor si nastaviš. Po sesalni moči, vdržljivosti in kapaciteti se hišni zares ne morejo primerjati z njim. Tudi filtracija je zelo dobra. Sem bil prav prijetno presenečen. Rezervni nadomestni lamelni filter, ki sem ga dokupil ob nakupu sesalca bo moral še kar nekaj časa počakati na zamenjavo. Dodaten plus je, ker omogoča tudi mokro sesanje.
Za redno osnovno sesanje pa menim, da lahko svoje oddela kakšna bolj nežna živalca :).
tomazp

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 82 krat
Prejel zahvalo: 129 krat
Uporabnika povabil: Zeci
Število neizkoriščenih povabil: 27

OdgovorNapisal/-a javr » 03 Jan 2019, 21:54

za pepel ter ostanke po vrtanju, brušenju, itd., priporočam predciklon kot na priloženi sliki. Sem dvomil v njegovo delovanje, tudi ni prav poceni (okoli 22€ na Aliexpress, ravno prav da še gre brez stroškov čez carino), a deluje. Vedro je iz odpada nekega mizarstva, se pa dobijo tudi nova za od 6€ naprej.

Zanimiv bi bil preizkus sesalcev:
- na dvorišču imaš vedro vode;
- s sesalcem na balkonu 1. ali 2. nadstropja vlečeš to vodo po prozorni cevi;
- rezultat je vlek v Pa; mislim da je 10mm vodnega stolpca 100 Pa.
Priponke
20180730_184639.jpg
___
Uporabniški avatar
javr

Zahvalil se je: 61 krat
Prejel zahvalo: 102 krat
Število neizkoriščenih povabil: 23

OdgovorNapisal/-a Carko » 04 Jan 2019, 00:06

Sama sesalna moč ne pove prav dosti, ker je važen še pretok - moja mala vakuumska pumpica bo vodo pocuzala do vrha, pa seveda ni kaj primerna za sesanje česa drugega razen zraka.
Carko

OdgovorNapisal/-a luccabrassi » 04 Jan 2019, 11:16

ciklonov je na bolhi kar nekaj ; so pa blazno nerodni (primerni za prevračanje če niso prav obteženi ) ; sicer princip (centrifugalna separacija )je odličen

http://www.bolha.com/iskanje?q=ciklon&=Iskanje
Uporabniški avatar
luccabrassi

OdgovorNapisal/-a BraneZ » 04 Jan 2019, 12:12

Od leta 1991 uporabljamo Hyla sesalnik. Takrat je bil sin alergičen na prah. Ko smo kupili ta sesalnik, se je zgodil čudež, tudi sin je začel uporabljati sesalnik. Kupili smo ga v tovarni v LJ. Takat so nama lepo razkazali proizvodnjo in iz naučenega sem si naredil svoj sesalnik za "špene" ipd.
sesalec.png

Kasneje sem naredil še dva, eden se uporablja v ključavničarski, drugi pa mizarski delavnici (obrtniki) še danes. Ko sem to opisal na forumu Maxi.si, nihče tega ni "šmirglal", danes pa komplicirate, a v trgovinah ponujajo za mali denar (pod 40€) to isto z motorjem vred.

Na Youtube je navodil kako narediti na tisoče.

Mimogrede še nekaj: ta sesalnik je pri meni shranjen zunaj samo pokrit s ponjavo in še vedno kljubuje vsem vremenskim razmeram.
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!
Albert Einstein
Uporabniški avatar
BraneZ

Kraj: Koprivnica (HR), občasno Hoče (Slo)
Zahvalil se je: 587 krat
Prejel zahvalo: 649 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 59

Vrni se na Pripomočki in ročna orodja

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 0 gostov