Frekvenca/3 DC=50%

Tu bomo komentirali, popravljali, dodajali, "preizkušali" načrte in ideje. Ne gre za ogromne projekte, temveč ideje na hitro narisane na kos papija ( fotka) ali pa kako drugače. Torej stvari, ki se nekomu porodijo kot ideja spotoma, drugemu pa rešijo problem.

Frekvenca/3 DC=50%

OdgovorNapisal/-a ivor » 26 Okt 2018, 10:11

Razmišljal sem, da bi neko frekvenco, dobljeno z oscilatorjem na kvarčni kristal, delil z nekim faktorjem, različnim kot 2, 4, 8 ali 16. Na primer: frekvenco zelo pogostega kristala 4000kHz bi delil s 3 in ustvaril frekvenco 1333,3kHz ali 666,6kHz, ki obe padeta v območje srednjih radijskih valov. Seveda morajo imeti izhodni signali še vedno razmerje signal/pavza (DC) 50%/50%. Obe frekvenci sta v neposredni bližini standardnih frekvenc za srednji val: 1332kHz in 666kHz. Nobena od teh frekvenc na našem območju ni zasedena, tudi sosednji kanali so prosti daleč naokoli. Skupaj s frekvenco 1000kHz, ki je v neposredni bližini standardne 999kHz, je to lep nabor možnih frekvenc za AM modulatorje za poslušanje preko starih radiev na elektronke, brez UKV. Kdor ima tak stari radio, ga ne bi imel več samo za okras, ampak bi ga lahko normalno poslušal tako, kot smo to nekoč počeli mi in naši predniki. Obenem bi bilo uporabno tudi za modernejše SV sprejemnike z digitalnim izbiranjem frekvence, ki imajo možnost sprejema le standardnih frekvenc, brez fine nastavitve. Odstopanje za 1KHz se pri sprejemu sploh ne pozna, pri klasični nastavitvi frekvenc z VFO pa sploh ne vpliva.
Na spletu se dobi veliko "receptov" za deljenje frekvenc z raznimi "eksotičnimi" faktorji, kot so 1,5, 3, 5, 6, 7, 9... Vseeno sem poskusil nekaj kombinirati po svoje. Začel sem s faznim zamikom osnovne frekvence 4000kHz za 180° in deljenjem z 2, kar da, pri polovični frekvenci, fazni zamik 90°.
Ko sta oba izhoda FF, Q1 in Q2, v logičnem stanju 1, vezje ustvari kratek impulz za brisanje (RST) obeh FF. To je točno pri tretji polperiodi osnovne frekvence. Reset impulzi so nekoliko zakasnjeni, v primerjavi z impulzi Q1 in Q2, zaradi počasnosti vrat 4011 (glej Δt v časovnem diagramu). Zakasnitev pa je tukaj bistvena za princip delovanja vezja. Štetje se spet ponovi od začetka, s tem da najprej nastopi pozitivni impulz pri Q2 in potem še pri Q1. Naprej si Q1 in Q2 skozi izmenjujeta vlogi. Reset impulzi imajo tako frekvenco, ki pomeni deljenje osnovne frekvence s 3/2. V tem primeru je to 4000/(3/2) = 4000*2/3 = 2666,6kHz. Naprej se frekvenco deli z 2 ali s 4 z navadnim binarnim števcem.
Divide 4MHz by 3 schematic.png
Vezje pravilno deluje s kristali 3MHz, 3,579MHZ, 4MHZ in 4,433MHZ. Pri 6MHZ že ne da pravilnega rezultata.

Pri 2000kHz se že pojavi problem, ker so RST impulzi prekratki in jih vezje enostavno "preskoči". Zato jih je potrebno nekoliko podaljšati z ustreznim RC členom in tako podaljšati Δt. Pri višjih frekvencah mi vezje ni delovalo, nižjih pa nisem poskušal, ker mi niso zanimive.
Priponke
Divide 2MHz by 3 schematic.png
Z RC členom se veča interval Δt in se spreminja frekvenčno območje
pravilnega delovanja. S temi elementi vezje pravilno deluje s kristali
2MHz in 3MHz.
Divide by 3 timing diagram.png
Časovni diagram
IMG_20181025_192930.jpg
Oscilograma izhodov obeh FF, Q1 in Q2.
IMG_20181025_193522.jpg
Oscilograma CLK1 in OUT. Končna frekvenca je 1/3 začetne.
Imam problem za vsako rešitev. - Imam problem za svako rješenje.
Uporabniški avatar
ivor

Kraj: Koper
Zahvalil se je: 393 krat
Prejel zahvalo: 475 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 255

Re: Frekvenca/3 DC=50%

OdgovorNapisal/-a radix » 26 Okt 2018, 10:21

Morda bo to v pomoč: http://www.onsemi.com/pub/Collateral/AND8001-D.PDF
https://www.xilinx.com/publications/arc ... cell33.pdf (stran 30)
Za višje frekvence pa uporabi 74HC serijo. Saj za poganjanje baze tranzistorja je tudi 5 V dovolj.
radix

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 199 krat
Prejel zahvalo: 279 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 18

Vrni se na Načrti

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 0 gostov