s5tech.net • Poglej temo - Hladilnik Gorenje

Hladilnik Gorenje

Pralni stroji, štedilniki, pomivalni stroji, strojčki in stroji za kuhanje kave, ...

Moderator: S53AL

Hladilnik Gorenje

OdgovorNapisal/-a ivor » 01 Avg 2018, 13:28

Imam vgradni hladilnik Gorenje iz leta 1980 (morda kako leto prej, ne vem točno).
Opazil sem, da so se pod posodo za zbiranje vode pod ledom (toplotna izolacija) začele nabirati kapljice vode. Tudi led v notranjosti se mi je zdel nekam moker.
Obrnil sem parkrat termostat od minimuma do maksimuma in nazaj, vendar se ni zgodilo ničesar in tudi preklapljanja stikala ni bilo čutiti. Kompresor se ni vklopil. Zato sem na hitro sklepal, da je odpovedal termostat.
Odstranil sem termostat in ga odprl, vendar nisem opazil ničesar slabega, razen tega da je stalno vklopljen in se "prisilno" mehansko izklopi le v položaju "0". Led v notranjosti se je tačas delno že stalil.
Premostil sem kabla za termostat in vklopil hladilnik. Kompresor je sedaj normalno deloval kar nekaj časa. Za trenutek sem izklopil hladilnik, še vedno brez termostata, in ga vklopil nazaj. Sedaj kompresor ni več stekel. Večkrat sem ga poskušal nazaj vklopiti, vendar je kompresor stekel šele čez 3-4 minute.
Posumil sem, da se je morda posušil kondenzator za start (pomožna faza?), zato sem izvlekel hladilnik iz omare, ga obrnil in pogledal zadnjo stran. Nikjer nisem našel kakšnega kondenzatorja. Na priključni plošči za omrežni kabel je le ena tuljavica in še en dodatni termostat, ki je prislonjen na kompresor.
Obenem sem opazil, da je kompresor še vedno zelo vroč, kljub temu, da je minilo že kar nekaj časa, od kar sem hladilnik izklopil. Temeljito sem počistil prah na črni mrežici za hlajenje zadaj, ki se je tam očitno nabiral že kakih 40 let, vse skupaj nazaj sestavil in postavil hladilnik nazaj v omaro.
Hladilnik je nekaj časa deloval, vendar se je izklopil, predno je dosegel nastavljeno temperaturo v notranjosti. Termostat se je pri obračanju gumba vklapljal in izklapljal, vendar kompresor ni stekel.
Pustil sem hladilnik vklopljen čez noč. Naslednji dan je temperatura v notranjosti dosegla nastavljeno vrednost in kompresor se je občasno vklapljal in izklapljal. V notranjosti se je naredil led. Ko kompresor ni deloval (tišina), sem spet poskusil obračati gumb termostata. Včasih se je pri višji številki kompresor nazaj vklopil, včasih pa ne, ampak šele čez nekaj časa. Sklepam, da je bil takrat kompresor prevroč in da je izklopil drugi termostat zadaj.
Zanima me, ali je tak način delovanja hladilnika normalen, ali kliče po novem, zaradi spoštljive starosti. :(
Motor s kompresorjem je hermetično zaprt in ni možno preveriti, kaj se nahaja notri. Zunaj ima samo 3 priključke: fazo, ničlo in zemljo. Ali morda kdo ve, kakšen elektromotor je notri? Pomožna faza, zasenčeni poli? Po podatkih je poraba 90W.
Da bi mu olajšal življenje pri trenutni neznosni vročini (temperatura v prostoru čez 30°C), sem spodaj postavil dodatni ventilator da mu vsaj malo "piha na dušo". Ventilator je stalno vklopljen, ne glede na to, ali je termostat vklopljen ali ne.
Priponke
IMG_20180801_131240[1].jpg
Višina kaloriferja točno ustreza prostoru pod hladilnikom. Seveda je gretje izklopljeno.
Imam problem za vsako rešitev. - Imam problem za svako rješenje.
Uporabniški avatar
ivor

Kraj: Koper
Zahvalil se je: 294 krat
Prejel zahvalo: 385 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 255

Re: Hladilnik Gorenje

OdgovorNapisal/-a MadMax » 01 Avg 2018, 15:41

Tole ni vgradni, ampak prostostoječi hladilnik!
Pa letnik si za slabo desetletje falil, ali pa so jih nespremenjene delali preko 10 let, kar pa nekako nimam v spominu.
Sem vedel za ene par takih, pa kot se spomnim ni noben šel v odpis zaradi termstata, večinoma se je polomila plastična notranjost (predvsem vrata, del za steklenice), skratka EMŠO kljub temu da so še hladili.

Pred ene 15 leti sem iz dveh (obeh delujočih) sestavil enega plastično kompletnega, ki poleti še vedno pridno hladi pir.
Tadrugi je pa v primerno žalostnem polomljenem stanju ene dve sezoni bil po gradbiščih, nakar se je pokadilo iz priključne škatlice kompresorja (verjetno so ga zalili z vodo...).

Aja, to, da se kompresor po ugašanju ne prižge takoj (ampak šele po par minutah) je pa normalno (tudi pri novih je tako, poskuša ampak zaščita izklopi v sekundi-dveh), saj ostane pod tlakom in motor ne more zagnat (nima razbremenilnega ventila kot npr. kompresorji za zrak) dokler tlak ne popusti.

Da se pa kompresor ohladi pa traja... Je par kg železja/bakra/aluminija tole, še krožnik juhe se v tej vročini ohlaja pol večnosti.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.
MadMax

Kraj: Črnomelj
Zahvalil se je: 324 krat
Prejel zahvalo: 292 krat
Uporabnika povabil: VolkD

OdgovorNapisal/-a VolkD » 01 Avg 2018, 16:37

Imam precej podobno zadevo, ki dejansko tudi deluje precej podobno. Zadeva je neuničljiva, četudi jo hočeš uničiti. Ko nož, ki odstranjuje led zdrsne, nastane v uparjevalniku luknja. Praviloma bi bila taka škatla za kosovne odpadke. No v sosednji vasi je človek, ki se je ukvarjal s temi rečmi.
Ne vem s čim je to luknjo zapolnil. Vem, da je jokal kako drag je plin, pa kako se ga ne dobi. Pa ga je dobil, škatla še danes dela kot je treba, za razliko dveh drugih, eden je že na kosovnih, drugi pa vgrajen v pohištvo a nedelujoč.

Pri tem gre pa vse počasi. Počasi zmrzuje, a tudi odtaja se počasi. Ko je treba odstraniti led, traaaaaja. Ampak deluje in pivo je čisto tako kot mora biti :)
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 5047 krat
Prejel zahvalo: 3569 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček

OdgovorNapisal/-a s59ma » 01 Avg 2018, 18:52

ivor je napisal/-a:Imam vgradni hladilnik Gorenje iz leta 1980 (morda kako leto prej, ne vem točno).

Srečko. To je še kvalitetna roba.
Zdajšnji fancy klump zdrži garancijsko dobo + malenkost. :evil:
Na napakah se učimo (pametni se na tujih).
s59ma

Kraj: Medvode
Zahvalil se je: 20 krat
Prejel zahvalo: 55 krat
Uporabnika povabil: mirkatmir
Število neizkoriščenih povabil: 5

OdgovorNapisal/-a SamoBr » 02 Avg 2018, 03:21

s59ma je napisal/-a:Zdajšnji fancy klump zdrži garancijsko dobo + malenkost. :evil:
Jaz imam tudi še takega starega. Sem pa menjal kompresor, ker je metal varovalko ven. Plin je star, prepovedan,... vseeno se ga dobi povsod. Samo dražji je.

Kaj pa pri novejših crkuje ?
SamoBr

Zahvalil se je: 124 krat
Prejel zahvalo: 225 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 42

OdgovorNapisal/-a seba » 02 Avg 2018, 09:17

s59ma je napisal/-a:Srečko. To je še kvalitetna roba.
Zdajšnji fancy klump zdrži garancijsko dobo + malenkost. :evil:

Jaz imam Gorenje hladilnik, ta najcenejši 3/4 višine, iz leta 2009 mislim da.
Samo plastika držala za odpiranje se je polomila, sem jo zalepil skupaj z acetonom.
Uporabniški avatar
seba

Zahvalil se je: 18 krat
Prejel zahvalo: 42 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 7

OdgovorNapisal/-a s59ma » 03 Avg 2018, 00:48

Kondenzor je narejen vedno bolj šparovno: zdajšnji so iz "debelejše jeklene folije", HI (besede starega mačka, serviserja hladilne tehnike). Bakrenih ne delajo več (baker je predrag), železni so občutno cenejši, obenem pa še preračunani za garancijsko dobo :evil: . Potem hladilni sistem zaradi mikro pore počasi spusti plin, popravilo pa ni rentabilno (delo, menjava kondenzorja, polnjenje etc).
Stranka zato zamenja hladilnik, industrija pa ima novo delo (in prodajo) :_banghead

Vedno več vemo o tehniki in znamo narediti vedno kvalitetnejše izdelke, a se jih žal ne dela, ker nas (za nos!) vodijo ekonomisti.
Na napakah se učimo (pametni se na tujih).
s59ma

Kraj: Medvode
Zahvalil se je: 20 krat
Prejel zahvalo: 55 krat
Uporabnika povabil: mirkatmir
Število neizkoriščenih povabil: 5

Vrni se na Bela tehnika

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 0 gostov