s5tech.net • Poglej temo - Čistilno sredstvo za pralni stroj

Čistilno sredstvo za pralni stroj

Pralni stroji, štedilniki, pomivalni stroji, strojčki in stroji za kuhanje kave, ...

Moderator: S53AL

Čistilno sredstvo za pralni stroj

OdgovorNapisal/-a yang » 31 Jul 2018, 18:25

Zanima me, katero je primerno čistilno sredstvo za nevtraliziranje vonjav pri novejših pralnih strojih? Na internetu sem bral razne zapise o tem, da se lahko v boben vlije alkoholni kis, kjer je bilo zapisano, da ga eni vlijejo noter 2 dcl, drugi pa cel liter ali več. Bral sem tudi, da nekateri dodajajo žlico ali dve sode bikarbone namesto Calgona, drugje pa je bilo napisano da to lahko tudi škodi bobnu? Na starem stroju sem nekaj eksperimentiral s tem in se je začel boben ali grelec luščiti in so prihajali neki ostanki kamna in plastike ven skozi odtočno cev, zato me zanima katero čistilno sredstvo in odmerki so najbolj primerni za novejši stroj Gorenje, ki ima boben za 7 kg pranja?
Uporabniški avatar
yang

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 110 krat
Prejel zahvalo: 24 krat
Uporabnika povabil: mucek
Število neizkoriščenih povabil: 12

Re: Čistilno sredstvo za pralni stroj

OdgovorNapisal/-a Carko » 31 Jul 2018, 19:41

Pri pralnih strojih je več problemov.

Eno je nabiranje vodnega kamna. Calgon je mehčalec vode in preprečuje kristalizacijo in nastanek vodnega kamna, ki se nabira predvsem na grelcu in ostalih delih znotraj bobna.

Od domačih zvarkov kis odstranjuje vodni kamen, ga pa še bolje odstranjuje citronska kislina (v skoraj vsaki živilski trgovini jo dobiš v 500 g vrečkah), ki je bolj koncentrirana, ne poškoduje ničesar (* v mejah normalne uporabe) in v primerjavi s kisom nima prav nobenega vonja. V tem primeru streseš zadevo v boben in pereš prazen stroj na 95°C brez predpranja.

Drugo je pa nabiranje bakterij, ki povzročajo smrad. Slabost novejših pralnih strojev je, da vsi ciljajo na energijske nalepke A+++, kar pomeni, da porabijo čim manjšo količino vode. Madeže sicer odstranijo, se pa ne obleke ne pralni stroj potem ne spere prav dobro, zato v njem ostanejo bakterije, ki se na toplem in vlažnem zelo dobro počutijo.

Za preventivo je najbolj učinkovito, da pri vsakem pranju izbereš "Extra Water", ki porabi malo več vode, ali "Allergy" program, ki perilo (in s tem stroj) na koncu malo bolje spere. Po končanem pranju pustiš vrata priprta, da se stroj posuši.

Za kurativo imaš razna čistila za pralni stroj - večinoma gre za mešanice kislin (citronska, jabolčna, vinska), dezinfekcijskih sredstev in parfumov.
Carko

Zahvalil se je: 92 krat
Prejel zahvalo: 341 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 94

OdgovorNapisal/-a Pluton » 31 Jul 2018, 21:31

Sam pri pranju vedno vlijem v prekat namesto mehčalca nearomatizirani alkoholni kis. Tisti, ki se ga v Lidlu dobi v 6 pack-u za nekaj pod 3 eur. To počnem že kakih 15 let in ni nikjer smradu niti vodnega kamna.
Uporabniški avatar
Pluton

Kraj: Slov. Konjice
Zahvalil se je: 92 krat
Prejel zahvalo: 31 krat
Uporabnika povabil: drakslar
Število neizkoriščenih povabil: 6

OdgovorNapisal/-a SimonS » 31 Jul 2018, 21:51

To se dogaja, ko uporabljaš tekoči prašek in nizke temperature.
Bakterije boš enostavno uničil, da v stroj naliješ pol litre H2O2 ter nekaj tekočine za ročno pranje posode. Pozor to povzroči veliko pene, ki doseže vse dele stroje in tudi ven bo verjetno kaj prišlo.
Da preprečiš v prihodnje te stvari vsake toliko časa operi kaj na 90.st
SimonS

Kraj: Kobarid
Zahvalil se je: 204 krat
Prejel zahvalo: 255 krat
Uporabnika povabil: mucek
Število neizkoriščenih povabil: 27

Vrni se na Bela tehnika

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 0 gostov