AM modulator s 4066

Tu bomo komentirali, popravljali, dodajali, "preizkušali" načrte in ideje. Ne gre za ogromne projekte, temveč ideje na hitro narisane na kos papija ( fotka) ali pa kako drugače. Torej stvari, ki se nekomu porodijo kot ideja spotoma, drugemu pa rešijo problem.

AM modulator s 4066

OdgovorNapisal/-a ivor » 05 Jun 2018, 06:30

Večkrat popravljam stare radijske sprejemnike z elektronkami. Veliko je takih, ki nimajo UKV. Ker je pri nas vedno manj SV oddajnikov, sem se lotil sestavljanja majhnega AM modulatorja za SV.
Poskusil sem uporabiti feritno anteno zaradi majhnih dimenzij.
Za generiranje AM signala sem uporabil digitalno krmiljeno stikalo za analogne signale 4066. Preklaplja se med NF signalom z dodano DC komponento in maso, v ritmu nosilne visoke frekvence. Vezje generira dva protifazna signala (na načrtu točki A in B), ker je končna stopnja protitaktna. Poleg AM, so v dobljenem signalu prisotne tudi nekatere druge komponente: višje harmonske nosilne frekvence, DC in NF. Antena deluje obenem kot pasovni filter, ki izseje vse neželene komponente.
Na začetku sem dodal oscilator s kristalom, tako naprava deluje samostojno. Uporabil sem kristal 3,579 MHz, ker sem jih dobil veliko na zadnjem pikniku. Ko se to frekvenco deli s 4 s pomočjo 4013, se dobi 894,75 kHz, kar pade na sredino SV področja. Raje bi videl 891kHz, ampak bo tudi to dobro za star radio, kjer se frekvenco izbira s spremenljivim elenentom (VFO). Lahko bi uporabil tudi zunanji DDS generator, ki pa mora imeti dovolj veliko amplitudo, da izkrmili CMOS vezje.
Za končno stopnjo sem predvidel LM6172. Zato sem nabavil 5 kosov na e-bayu. Že pri prvem poskusu pa je sledilo razočaranje, saj noben ni delal. Da bi vsaj za silo nekaj poskusil, sem poiskal v furdi nekaj enojnih OA, ki imajo vsaj malo ojačenja pri 1MHz. Prevezal sem na enojni OA in vklopil. Delovalo je kar v redu. Ko sem hotel poskusiti drugega, sem presenečen ugotovil, da sem pozabil zamenjati čip. Torej, dobil sem enojni OA (LM6171) v ohišju, označenem kot dvojni (LM6172). Na ohišju piše LM6172, notri je pa dejansko LM6171! Verjetno je kakšen fake. :_cussingwhite Kot LM6171 pa vseeno deluje OK.
Feritno anteno sem vzel iz ostankov stare radio-budilke z mehansko uro, še iz študentskih dni. Uporabil sem kar originalna navitja. Z vezavo na sliki sem dobil komaj dovolj polja za moten sprejem v sosednji sobi. Pri tem sem izmeril skupno porabo obeh OA 100 mA, kar je, po podatkih, maksimalno možno. Za kaj več bo treba drugače narediti končno stopnjo in anteno. Bom še poskušal.
Priponke
4066+LM6172b.png
Signali.png
Izhoda 4066. Nosilna frekvenca je v protifazi, NF (modulacija) pa ne.
Imam problem za vsako rešitev. - Imam problem za svako rješenje.
Uporabniški avatar
ivor

Kraj: Koper
Zahvalil se je: 279 krat
Prejel zahvalo: 382 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 255

Re: AM modulator s 4066

OdgovorNapisal/-a S53DZ » 05 Jun 2018, 07:18

Ker imaš dosti enakih kristalov, ti morda ta link lahko pomaga do vezja oscilatorja, s katerim lahko pripelješ/potegneš končno frekvenco točno na AM kanal.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3894535/

LP Bojan
Uporabniški avatar
S53DZ

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 184 krat
Prejel zahvalo: 373 krat
Uporabnika povabil: S52O
Število neizkoriščenih povabil: 40

OdgovorNapisal/-a VolkD » 05 Jun 2018, 08:32

Da se narediti oscilator, ki ima dva nihajna kroga. Eden je kristal, drugi pa LC. Resonanca slednjega je lahko za več kot 5% stran. Mogoče je nastaviti frekvenco oscilacij na bilo katero frekvenco med obema s pomočjo spremenljivega kondenzatorja, največkrat varikap diode.
Lastnosti takega oscilatorja (stabilnost, fazni šum,..) se s frekvenco seveda spreminjajo. No za tovrstno uporabo je to nepomembno.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 4743 krat
Prejel zahvalo: 3439 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček

OdgovorNapisal/-a S53DZ » 05 Jun 2018, 10:00

Ob dobrih idejah se zlahka porodijo nove ...

Na primer:
Poskusiti z nihanjem kristala na 3. overtonu - 10,737 MHz - in nato z različnimi deljenji (števec) - od 1/7 do 1/16 - pokriti cel SV pas frekvenc.
Uporabniški avatar
S53DZ

OdgovorNapisal/-a VolkD » 05 Jun 2018, 13:00

No v tem primeru imam kup kristalov, ki lahko nihajo še višje,... recimo 28,... ali pa celo 47,...

Bomo vsi lahko naredili, ker imam teh kristalov par tisoč.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a ivor » 05 Jun 2018, 14:50

Izmeril sem 894,5995kHz, brez kakšnih posebnih posegov. Zadnja cifra se počasi spreminja. Kot sem že omenil, me trenutno ne zanima točna frekvenca, samo da je dovolj daleč od oddajnikov v bližnji okolici. :D
Najlažje bi bilo uporabiti kvarc od 4,000MHz, ki ga je naljažje nabaviti. Tako bi dobil 1,000MHz, oz. 999kHz. Tukaj se pojavi problem, ker je preblizu Radiu Trst A, ki oddaja na 981kHz in ni možno sprejemati obeh hkrati. Zato sem raje izbral drugo možnost.
Imam problem za vsako rešitev. - Imam problem za svako rješenje.
Uporabniški avatar
ivor

Kraj: Koper
Zahvalil se je: 279 krat
Prejel zahvalo: 382 krat
Uporabnika povabil: forest70

OdgovorNapisal/-a s57j » 06 Jun 2018, 08:11

VolkD je napisal/-a:Da se narediti oscilator, ki ima dva nihajna kroga. Eden je kristal, drugi pa LC. Resonanca slednjega je lahko za več kot 5% stran. Mogoče je nastaviti frekvenco oscilacij na bilo katero frekvenco med obema s pomočjo spremenljivega kondenzatorja, največkrat varikap diode.
Lastnosti takega oscilatorja (stabilnost, fazni šum,..) se s frekvenco seveda spreminjajo. No za tovrstno uporabo je to nepomembno.

Jaz sem se ukvarjal z "razvlačenjem" frekvence kristala, pa sem jo uspel razvleči zelo malo.
Ali lahko razložiš, od česa se meri teh 5% ? Od frekvence kristala? Če je tako, lahko uporabim malo računstva iz tretjega ali četrtega razreda osnovne šole. Pri navedenem kristalu 3579 kHz 5% pomeni: 3579 kHZ:100=35,79 kHz X 5% =198,95 kHz. To pa se mi zdi nekaj popolnoma nemogočega. Ali od teh 5% gre 2,5% gor in 2,5% dol od osnovne frekvence kristala? Pri klasični shemi razvlačenja kristala, gre frekvenca praviloma navzdol - od 3579 do 3578 kHz.

Darko, ali lahko na hitro narišeš kako shemo oddajnika s kristalom in LC nihajnim krogom? Lahko z elektronko EL34 (6V6, 6L6), še bolje z dvema enostavnima tranzistorjema (iz Kitajske sem dobil 100 kosov 2n3904 za 0,97 $). Oddajnik naj ima pri izhodu 50 omov toliko močan signal, da ga lahko izmerim s povprečnim frekvencmetrom. Namesto s 5% sem zadovoljen z 1%.

Janez, S57J
s57j

Zahvalil se je: 6 krat
Prejel zahvalo: 40 krat
Uporabnika povabil: radix
Število neizkoriščenih povabil: 20

OdgovorNapisal/-a VolkD » 06 Jun 2018, 08:20

No najlepše ima to narejeno IC202. Tam imaš kristalni oscilator, ki se ga vleče "uradno" za 200kHz na izhodni frekvenci. V resnici se ga da še več. Je pa res, da so tisti kamni malo drugače brušeni. Pa ne zato, da se jih da več vleči, ampak zato, da imajo nižji Q in je zato oscilator bolj stabilen v malo širšem območju.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 06 Jun 2018, 08:35

Zamik frekvence oscilatorja
Vedno lahko narediš oscilator z LC elementi. Tudi takega, ki ima kristal. V čem je torej problem ?
Vključevanje enega ali drugega v oscilator je trivialno. Ne sme biti stikalo ampak sklop. Varikap diode so naravnost idealne.

Moraš pa vedeti, da bodo lastnosti takega oscilatorja precej spremenljive; ko bo deloval na frekvenci LC bodo tudi lastnosti take kot so pri LC oscilatorju. Ko bo deloval na frekvenci kristala, pa ga bo sklop do LC nekoliko motil - torej bo tako stabilnost kot fazni šum, nekaj slabša, kot če bi imel samo kvarčni oscilator.
"Vlečenje" oscilatorja torej gre in to v širokih mejah, vprašanje pa je, kakšen oscilator s tem dobimo. 5% je zadnji kompromis, kjer se vpliv kristala na lastnosti oscilatorja še pozna.

Zamik frekvence oscilatorja navzgor in navzdol.
Kristal je nihajni krog. Resonanco mu lahko zvišujemo ali pa znižujemo z zunanjimi elementi. Torej z dodajanjem C ali pa L C serijo/paralelo.
Najbolj običajen način je kondenzator, ponavadi trimmer v serijo. S tem dosežemo, da se glede na položaj trimmerja frekvenca dviguje. Manj poznan način je s tuljavo, tu se frekvenca zmanjšuje.
Z večanjem tako tuljave, kot kondenzatorja se od frekvence kristala oddaljujemo in oscilator podeduje vse manj lastnosti kristalnega oscilatorja.

Če potrebujemo neko pasovno širino in v tej pasovni širini boljšo stabilnost, potem je nesmiselno uporabiti samo eno metodo ( L ali C), saj se bomo v vsakem primeru z večanjem vrednosti oddaljevali od frekvence kristala. Bolje je uporabiti obe metode. Z tuljavo najprej potegniti frekvenco navzgor, potem pa dodati trimmer in z njim voziti frekvenco navzdol. S tem bomo v sredini frekvenčnega obsega imeli frekvenco kristala in s tem boljšo stabilnost.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a s57j » 06 Jun 2018, 08:51

VolkD je napisal/-a:No najlepše ima to narejeno IC202. Tam imaš kristalni oscilator, ki se ga vleče "uradno" za 200kHz na izhodni frekvenci. V resnici se ga da še več. Je pa res, da so tisti kamni malo drugače brušeni. Pa ne zato, da se jih da več vleči, ampak zato, da imajo nižji Q in je zato oscilator bolj stabilen v malo širšem območju.

Ja, za to postajo sem tudi jaz slišal, celo elektroshemo sem malo študiral, pa nisem uspel ugotviti nič pametnega :_CR .

Koliko procentov je 200 kHz od 144.000 kHz? Ali prav izračunam takole: 200:144000 =0,0013888 ?

Janez, S57J
s57j

OdgovorNapisal/-a VolkD » 06 Jun 2018, 08:54

Račun je povsem pravilen. V tem območju je bila frekvenca oscilatorja izjemno stabilna.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a s57j » 06 Jun 2018, 09:00

VolkD je napisal/-a:Zamik frekvence oscilatorja
Vedno lahko narediš oscilator z LC elementi. Tudi takega, ki ima kristal. V čem je torej problem ?
Vključevanje enega ali drugega v oscilator je trivialno. Ne sme biti stikalo ampak sklop. Varikap diode so naravnost idealne.

Tak oscilator so si zamislili v Partizanskih Radijskih Delavnicah pri postaji Invazija-V (rimska številka 5). Pa sem ga tudi jaz naredil v svoji repliki, ravno s kristalom 3579 kHz. Preklop med LC in kristalom je izveden s stikalom. Kako to narediti brez stikala - s sklopom?

Janez, S57J
Priponke
Shemi I-V.jpg
s57j

OdgovorNapisal/-a s57j » 06 Jun 2018, 09:02

VolkD je napisal/-a:Račun je povsem pravilen. V tem območju je bila frekvenca oscilatorja izjemno stabilna.

Ampak to je samo dober promile, torej ooooogromno daleč od 5%?

Janez, S57J
s57j

OdgovorNapisal/-a VolkD » 06 Jun 2018, 09:05

Namesto stikala daj velik nastavljiv kondenzator.
Pokrivanje frekvenčnega pasu bo manjše kot sicer bo pa v bližini frekvence kristala stabilnost večja.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 06 Jun 2018, 09:06

s57j je napisal/-a:Ampak to je samo dober promile, torej ooooogromno daleč od 5%?
Za zahtevano stabilnost ne gre več. To pa ne pomeni, da se frekvence oscilatorja ne da spreminjati v širšem pasu. Vprašanje je samo kakšne lastnosti ima potem tak oscilator.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a S53DZ » 06 Jun 2018, 11:36

s57j je napisal/-a:
VolkD je napisal/-a:Račun je povsem pravilen. V tem območju je bila frekvenca oscilatorja izjemno stabilna.

Ampak to je samo dober promile, torej ooooogromno daleč od 5%?

Janez, S57J

OT:
IC-202 ima v VCXO-ju kristal 14 MHz in za njim 2 množilnika s 3, torej x 9, kar da pri pomiku izhodne frekvence na 2m teh 1,5 promila vlečenja frekvence kristala.
Uporabniški avatar
S53DZ

OdgovorNapisal/-a s57j » 06 Jun 2018, 11:54

VolkD je napisal/-a:Namesto stikala daj velik nastavljiv kondenzator.
Pokrivanje frekvenčnega pasu bo manjše kot sicer bo pa v bližini frekvence kristala stabilnost večja.

Sem šel probat mojo I-V. Po zgoraj prilepljeni shemi kristala in LC oscilatorja je možno kristal raztegniti od 3579,2 do 3580,1 kHz. Izven teh meja kristal preprosto neha resonirati. Torej v mejah, kot sem jih dobil pri gradnji Para-paraseta, opisani na viewtopic.php?f=13&t=9138. Tam sem tudi izpostavil, da ni možno vsakega kristala raztegniti za enak promile njegove osnovne frekvence.

Pred poskušanjem raztegovanja kristalov pa sem preštudiral kar nekaj napisanega na to temo. Zdaj imam še nekaj naslovov, jih je pa ogromno več.
http://www.robkalmeijer.nl/techniek/ele ... index.html
http://www.norcalqrp.org/nb6mvxo.htm
http://g4oep.atspace.com/pulling/pulling.htm

Samo z enim kristalom in enostavnim vezjem okrog njega je po mojih izkušnjah zelo težko raztegniti kristalovo frekvenco za en cel promile. Govoriti o možnosti, da se da frekvenco raztegniti v procentih pa se jaz niti slučajno ne upam. Bi pa si močno želel v praksi videti oscilator, ki bi to zmogel. Ampak takega, ki ne bi bil premočno zakompliciran in ne bi presegal smisla in stroškov gradnje LC oscilatorja.

Janez, S57J
s57j

OdgovorNapisal/-a S53DZ » 06 Jun 2018, 12:23

Tudi moja izkušnja je podobna. Vlečenje 9 MHz kristala za 3 kHz je bil že dosežek.
Uporabniški avatar
S53DZ

OdgovorNapisal/-a VolkD » 06 Jun 2018, 13:45

Sem že imel narejen tak oscilator. Celo v uporabi je bil precej časa v postajah za PR.
Trenutno se ukvarjam z drugimi stvarmi - vsaj ene tri dni ne bo časa. Bom pa naredil tak oscilator, potem se pa igrajte z njim.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Vrni se na Načrti

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 0 gostov