Xylella fastidiosa

Vsi se po malo ukvarjamo tudi z drugimi hobiji, eden takih je nedvomno vzgoja rastlin.
"Čudež življenja" je vsekakor ena od stvari, ki nikogar ne pusti ravnodušnega. Ni torej razloga, da bi tudi pri nas ne imeli takega kotička.

Moderator: Proteus

Xylella fastidiosa

OdgovorNapisal/-a kobranka » 03 Jun 2018, 10:56

Zdravo.

Malo prej poslušal kmetijsko oddajo, kjer so nekaj razlagali o tej zadevi. Povzetek si lahko preberete tukaj: https://www.deloindom.si/vrt-in-zivali/ ... lezen-oljk .

Okej zakaj to pišem. Sestra in njen fant sta imela trip po južni Ameriki, nazaj sta mi za darilo prinesla semena čilijev (med njimi dve strupeno pekoči sorti s najmanj 1400000 skovila).

Kot pišejo izvira v naslovu omenjena bakterija iz Amerike.

Ali bi bilo varno posaditi te semena čilijev od firme Sandia seed, če ima možnos kdo več vpogleda, kako zadeva stoji? Kje se pri nas lahko, da testirat semena sumljivega izvora pa, da me zraven tega ne okradejo? Semen Trinidad Scorpion in Caroline Reaper jih je zelo malo v pakiranju.
kobranka

Zahvalil se je: 320 krat
Prejel zahvalo: 73 krat
Uporabnika povabil: MadMax
Število neizkoriščenih povabil: 14

Re: Xylella fastidiosa

OdgovorNapisal/-a VolkD » 28 Jun 2018, 23:03

Kaj si potem naredil s temi semeni ?
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 5398 krat
Prejel zahvalo: 3694 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a SamoBr » 29 Jun 2018, 04:55

Testiranje semen na bolezen stane več kot so vredna semena. Če obstaja sum se semena uniči in je.
SamoBr

Zahvalil se je: 128 krat
Prejel zahvalo: 232 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 44

OdgovorNapisal/-a kobranka » 30 Jun 2018, 13:44

VolkD je napisal/-a:Kaj si potem naredil s temi semeni ?

Nič še. No ja posortirana so na dva dela.

Me je pa druga zadeva začela potem grist. To so vseeno le semena, ki so suha. Ali sploh lahko ta bakterija preživi na suhih semenih? Bi pomagalo semena zamrzniti ali je preveč trdovratna?

Poklicni pridelovalci so dobili neke info papirje, jaz nimam kakšnega posebnega pojma o tej zadevi. V oddaji glede semen niso pravili čisto nič, oporečne so sadike. Saj ne vem koga bi sploh moral kontaktirat glede tega?

Nazadnje me je imelo, da bi pisal tej firmi email, pa vsakokrat pozabim, no do decembra mi mogoče tudi to uspe.
kobranka

OdgovorNapisal/-a kobranka » 30 Jun 2018, 14:25

Sem pa verjetno zgolj paranoičen. Če mi logika še kaj dela je za okužbo pomembna v prvi vrsti vlaga, če jo ni je zadeva že tu zasidrana. Semena so suha, sadike pa vlažne. Z semen se s pomočjo insektov ne more prenesti na drugo rastlino, ker za njih niso zanimive, iz okužene sadike pa lahko, ker iz njih pobirajo sok. Iz semena lahko zraste zdrava sadika, ker je neoporečna tudi žuželke ne bodo prenašalci bakterije.

Tukaj je nek link, ki naj bi opisoval labolatorijske razijskave na citrusih: http://www.sipav.org/main/jpp/index.php ... /view/3173
kobranka

Vrni se na Zelena elektronika - pametno vrtičkarstvo

Kdo je na strani

Po forumu brska: andrejj in 0 gostov