Električni avtomobili

Naslov pove vse. Tudi ankete odprte drugje, bodo prej ali slej končale tu. Mogoče na ta način izvemo več o sebi in svojih ter drugih potrebah.

Koliko ljudi, ki se vozi z električnim avtomobilom poznate ?

Jaz imam električni avto
3
13%
Poznam enega
16
70%
Poznam dva
1
4%
Več kot dva
2
9%
Več kot pet
0
Brez glasov
Več kot deset
1
4%

Skupaj glasov : 23

Električni avtomobili

OdgovorNapisal/-a VolkD » 25 Dec 2017, 21:15

Električni avto se vse bolj uveljavlja. Leta 2030 naj bi se prodajali le še električni. Jaz temu sicer ne verjamem, ampak,...

Koliko ljudi, ki se vozi z električnim avtomobilom poznate ?
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 4753 krat
Prejel zahvalo: 3444 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

Re: Električni avtomobili

OdgovorNapisal/-a zanka » 25 Dec 2017, 21:35

Kje je možnost, da ne poznam nikogar?
Uporabniški avatar
zanka

Kraj: Krško
Zahvalil se je: 92 krat
Prejel zahvalo: 149 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 28

OdgovorNapisal/-a VolkD » 25 Dec 2017, 21:43

zanka je napisal/-a:Kje je možnost, da ne poznam nikogar?
Ni te možnosti. Vsaj enega poznaš. Ti bo jasno, ko bo nekdo odkljukal prvo možnost.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a S55RU » 25 Dec 2017, 21:51

Poznam enega sodelavca z električnim Smartom. Sicer ni edini avto v njegovi družini, ampak v večini prihaja z njim v službo. In je zadovoljen.
Sam sem sicer imel priložnost voziti le twizy-ja in ni slaba izbira za vožnjo po mestih. Še posebej v kakšnih obmorskih z ozkimi ulicami.

Sam se sicer štejem za zagovornika električnih vozil, ampak trenutno še ne ustrezajo mojim potrebam. Je pa prihodnost tukaj svetla, se strinjam. Sicer dvomim, da bodo popolnoma izpodrinili klasične bencinske in dizelske avte, ampak predvidevam, da bi bili dobri za drugi in tretji avto v družini. Konec koncev, vsaka družina ima skoraj dva avta, v kolikor so v družini že polnoletni otroci celo tri. Glede na ruralno poseljenost Slovenije dvomim v učinkovitost javnega prevoza (razen medmestnega in v večjih mestih), zato se mi zdi zanimiva rešitev v majhnih električnih vozilih, ki omogočajo skok do službe in nazaj (večina ljudi itak dela v radiju 25 km stran od doma), do trgovine, po otroka v vrtec, do cerkve,...
Za daljša potovanja (dopust, nedeljski izleti,...) pa gre vsa družina skupaj v enem vozilu, ki je ponavadi dizelski karavan.
Uporabniški avatar
S55RU

Kraj: Posočje
Zahvalil se je: 54 krat
Prejel zahvalo: 23 krat
Uporabnika povabil: s56rga
Število neizkoriščenih povabil: 4

OdgovorNapisal/-a Lojz » 25 Dec 2017, 22:19

VolkD je napisal/-a:Električni avto se vse bolj uveljavlja. Leta 2030 naj bi se prodajali le še električni. Jaz temu sicer ne verjamem, ampak,...

Ali ni rečeno, da bo od leta 2030 naprej dovoljen največji izpust 50 gramov ogljikovega dioksida na kilometer? Vir. Kdo pa lahko trdi, da do tedaj motorji z notranjim izgorevanjem ne bodo dosegali te meje? Torej počakajmo!
Drugače pa nisem nasprotnik električnih avtomobilov.
Lep pozdrav!
Lojz
Uporabniški avatar
Lojz

Kraj: Koroška
Zahvalil se je: 31 krat
Prejel zahvalo: 29 krat
Uporabnika povabil: Proteus
Število neizkoriščenih povabil: 2

OdgovorNapisal/-a mucek » 25 Dec 2017, 22:20

Vozim (predelanega) elektricnega Smarta, poleg njega je doma se Toyota hibrid. Slednji se mi zdi trenutno optimum za prvi avto (razen za res dolge AC relacije, tam je se vedno diesel boljsi. Kot "full elektrik" avto trenutno ne vidim nobnega (serijskega), ki bi zadostil vsem zahtevam. Je pa tak avto preverjeno idealen kot drugi avto pri hisi, za v sluzbo, po nakupih itd.

Lp, G
... lahko pa se tudi motim ...
Uporabniški avatar
mucek

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 49 krat
Prejel zahvalo: 368 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 67

OdgovorNapisal/-a kose19 » 25 Dec 2017, 22:29

Kje pa bi bila neka smotrna meja v prevoženih kilometrih med hibridom in diesel-om, če bi se odločal med enim in drugim?
kose19

Kraj: Kobarid
Zahvalil se je: 7 krat
Prejel zahvalo: 17 krat
Število neizkoriščenih povabil: 20

OdgovorNapisal/-a VolkD » 25 Dec 2017, 22:56

zanka je napisal/-a:Kje je možnost, da ne poznam nikogar?

mucek je napisal/-a:Vozim (predelanega) elektricnega Smarta, poleg njega je doma se Toyota hibrid.

Vidiš, zdaj pa poznaš :)
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a andrejj » 26 Dec 2017, 08:30

To je bil na piknik 2016 pri Ljubljani.
Priponke
20161008_124759 (Medium).jpg
Uporabniški avatar
andrejj

Kraj: 8232 Šentrupert
Zahvalil se je: 137 krat
Prejel zahvalo: 83 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 17

OdgovorNapisal/-a mucek » 26 Dec 2017, 11:24

Hehe, bo na naslednji piknik moral se kdo priti ... Vsaj za 2 člana foruma se vem, ki sta se vmes elektrificirala ;)

Kose19:
Glede dileme hibrid:diesel ima Toyota narejeno eno konkretno studijo in primerjavo; predvsem je pomembno, kako avto uporabljaš. če imaš veliko kratkih voženj (pa magari vmes tudi kaj daljšega), hibrid zmaga. Če imaš večino voženj relacije, sploh AC, je diesel boljši. Ni vse samo poraba, gleda se tudi obrabo motorja in servisiranje (hibrid je tu precej na boljšem; bencinar, se hitreje segreje, ...).
Na "navadni" relaciji (ne AC) se tudi s hibridom vozi bp (LJ - Škofja Loka imam porabo med 4 in 4,5 litrov brez kakšnega šparanja), na AC pa poraba hitro skoči na 5 do 6 litrov (seveda ne vozim 100).
Uporabniški avatar
mucek

OdgovorNapisal/-a LiPo » 26 Dec 2017, 16:56

Nimam nič od elektricnega avtomobila.

Se mi pa zdi, da poplnoma električni avtomobili v osrednji Sloveniji nimajo velike prihodnosti..
Zakaj? Pozimi rabis tudi malo ogrevanja, poleti pa klimo. Oboje pa je energetsko potratno.

Toyota Prius hybrid je eden izmed boljsih hibridov. Ampak, hecno mi je, da ima vgrajene navadne žarnice.
Pa z njim na elektriko narediš lahko samo 3 km.. premalo...
Glede male porabe pa ni nek presežek.... cena pa je daleč od ekonomike.

Električni avtomobili so predvsem uporabni kot mestni avtomobili. Ampak z njimi se lahko primerjajo
tudi klasičnimi mini avtomobili...

Druga zgodba je poraba enih in drugih. Tovarniske podatke glede porabe so zelo težko dosega.
Razen v primeru, če si PREMIČNA OVIRA NA CESTI :tappingfoot

LPG
Uporabniški avatar
LiPo

Kraj: LJUBLJANA
Zahvalil se je: 22 krat
Prejel zahvalo: 80 krat
Uporabnika povabil: cimabella
Število neizkoriščenih povabil: 16

OdgovorNapisal/-a mucek » 26 Dec 2017, 18:04

Auris hibrid stane primerljivo kot diesel z isto opremo (20keur), kar se mi ne zdi prevec. Hibrid, kot zmotno mislis, ni namenjen voznji na elektriko, ampak je poanta v moznosti regeneraciji energije pri zaviranju in pomoc bencinskemu motorju pri pospesevanju, da ne zaide v prepozresno obmocje. Glede tovarniskih podatkov o porabi se strinjam, je pa takisto pri vseh. Zgornji podatki pa so "moji" in povsem realni in voznja ni "upokojenska". ;)

Glede hlajenja ali ogrevanja to ni problem, ce ne lovis zadnjih kilometrov avtonomije. Porabnik je klima tako pri klasicnem kot pri elektricnem avtu, s tem da pri slednjem lahko grejes (ponekod) in hladis s toplotno crpalko, kar je energetsko ucinkovitejse.

Lp, G

P.s. Glede klasicnih zarnic pa ... No comment! Katastrofa! Pa je bilo isto v notranjosti ... Sem po hitrem postopku pomenjal z LED ...
Uporabniški avatar
mucek

OdgovorNapisal/-a miharix » 26 Dec 2017, 19:16

mucek je napisal/-a:...poanta v moznosti regeneraciji energije pri zaviranju...

Se regenerira tudi pri zaviranju z motorjem?
Lp,
M.
Uporabniški avatar
miharix

Kraj: Kamnik / LJ
Zahvalil se je: 192 krat
Prejel zahvalo: 132 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 29

OdgovorNapisal/-a mucek » 27 Dec 2017, 09:01

Minimalno; B (brake) nacin je pri toyoti namenjen zgolj res dolgim spustom (recimo z Vrsica), ko je klanec predolg (oz. baterija premajha ;) ) za regenerativno zaviranje. To uporabljam mogoce parkrat letno.
Obicajno pa se zaviranja z motorjem ne uporablja, vedno se zavira z regeneracijo (zvezno do nekje 1/3 zavorne moci), pri mocnejsem zaviranju pa seveda delajo se diski. To je razlog, da se "splaca" s hibridom zavirati ze malo prej in ne bremzati na polno v zadnjem momentu.

Skratka, jaz (ok tudi zena ;) ) sem nad Toyoto hibridom po 3 letih se vedno navdusen.

Lp, G
Uporabniški avatar
mucek

OdgovorNapisal/-a cero » 27 Dec 2017, 09:39

Kako pa je z gretjem pri regeneraciji,namreč pri električnih kolesih se tam sprošča še več toplote kot pri polni moči?
cero

Kraj: Vipava
Zahvalil se je: 122 krat
Prejel zahvalo: 296 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 31

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 27 Dec 2017, 09:51

LiPo je napisal/-a:Pa z njim na elektriko narediš lahko samo 3 km.. premalo...

Mislim, da si zamenjal hibrid in priključni hibrid - slednji res lahko dela nekaj več km na elektriko, a po drugi strani, če prav vem, pa je slaba stran ta, da se med vožnjo ne polni, kot to dela hibrid.
Ja toyotin CHR je konkretno boljši od priusa. Žal tudi konkretno dražji :_banghead
No, mene osebno (pri vseh avtomobilih, ne samo pri CHR) moti, če ima osrednji zaslon dvignjen nad armaturko. Kot bi se hotel hvalit "mi pa 'mamo"...(ti časi so že mimo...) Veliko lepše je, če je integriran in se zliva v celoto.
Uporabniški avatar
Protoncek

Kraj: Mengeš
Zahvalil se je: 212 krat
Prejel zahvalo: 247 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 52

Vrni se na Ankete

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 0 gostov