Sprememba ogrevalnega sistema

Tu se znajde vse od pralnih strojev, pa do MW agregatov.

Sprememba ogrevalnega sistema

OdgovorNapisal/-a Clownfish » 10 Nov 2017, 11:52

Pozdravljen,

Pri tašči v hiši kjer ima staro litoželezno peč radiator Zrenjanin bi želel kupiti peletni gorilnik.
Trenutno ima na tej peči gorilec na kurilno olje in seveda bi želela znižati porabo za ogrevanje.
Dosedaj je povprečno vsako zimo skurila med 1500-1800L kurilca.
Prenova hiše, dodatna izolacija ali zamenajva celotnega ogravelnega sistema zanjo ne pride več v poštev saj je ženska stara 75let.

Varianta je le v neki začasni cenovno ugodni tja do reda med 800 do 1000€ investiciji, ki bi se kmalu povrnila.

Tako iščem primeren gorilec, avtomatiko in polža za to peč, da ji to zmontiram potem pa vsak vikend to preverim in po potrebi spucam.

Pa me zanima kaj mi svetujete? Razmišljal sem o peletnem gorilniku, regulaciji in polžu.

Zasledil sem neke cenovno ugodne gorilce Feroli pa Centropromet seveda tudi gorilce SLO proizvodnje vendar z kar višjo ceno, ki verjetno ne upraviči nakupa ali pač?
Clownfish

Zahvalil se je: 12 krat
Prejel zahvalo: 55 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 14

Re: Sprememba ogrevalnega sistema

OdgovorNapisal/-a igo » 10 Nov 2017, 12:12

Energijsko gledano bo ob nespremenjeni izolaciji poraba enaka. Ceno kurilca pretvori v litre, litre v joule, joule v kilograme pelet, kilograme v ceno.

Na koncu zmontiraj klimo.
Teoretično je praksa posledica teorije, praktično je pa ravno obratno. (igo 2001)
LP, Igor
igo

Kraj: Krško
Zahvalil se je: 167 krat
Prejel zahvalo: 330 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 32

OdgovorNapisal/-a s59ma » 10 Nov 2017, 12:28

Energijsko gledano bo enako, cenovno pa bo s peleti 40% cenejše:
http://www2.arnes.si/~mlicen3/html/cene_energentov.html

Takole na hitro boš v dveh letih prišel na nulo, v tretjem pa boš imel že prihranek €€€.
Gretje s klimo bo cenovno (precej) dražja rešitev.
Na napakah se učimo (pametni se na tujih).
s59ma

Kraj: Medvode
Zahvalil se je: 21 krat
Prejel zahvalo: 72 krat
Uporabnika povabil: mirkatmir
Število neizkoriščenih povabil: 7

OdgovorNapisal/-a MocnikG » 10 Nov 2017, 12:49

Nekaj let nazaj sem sam "posodobil" Buderusovo peč na kurilno olje s peletnim gorilcem. Odločal sem se med slednjimi:
https://www.seltron.si/index.php/lamborghini-gorilnik-na-pelete-eco-3-4p-moci-13-7-34-1-kw.html

http://www.inovateh.si/gorilnik%20na%20pelete.html

https://www.teraflam.si/

V igri sta bila favorita fenix in teraflam, najdražji je bil fenix. Pri fenix ni bilo treba prilagajati luknje v vratih za peč, medtem ko pri ostlaih dve gorilcih bi bilo treba vrata rezkat oz. izrezovati večjo luknjo. Mislim, da je bil eden izmed lamborghinijevih gorilce premajhen fi in bi na vrata lahko privijačil vmesnik. Lamborghini je bil polovico in še več ceneje od Fenixa.

Odločil sem se za Fenix. Predvsem zaradi tega, ker je bila v ceno všteta montaža + polž + zalogovnik (20 vreč). Kar me je motilo pri vseh teh gorilcev je, da imajo svojo elektroniko, kar pomeni, da sem moral potem elektroniko od peči buderusa nekako premostiti in namontiral en sobni termostat ob seltrona (že imel doma), da krmili črpalko za radiatorje in ima enak program vklapljanja kot gorilec. Ker se mi to ni zdelo primerno, sem dal stran da termostat in vezal gorilec na pelete na elektroniko od Buderusa. Elektronika od buderusa je krmilila prej gorilnik za kurilno olje, sedaj pa krmili gorilnik na pelete. To je prednost gorilnika fenix, ker ima na njegovi elektroniki možnost izklopa tedenskih programov in možnost vklopa na stikalo, kar pomeni, da ko je stikalo ON gorilnik za pelete gori. No to stikalo sem vezal na Buderusovo elektroniko. Pri ostalih dveh nisem zasledil možnosti priklopa na tak način.

Zaključek, poskusil bi gorilec lamborghini saj je zelo poceni in tudi če bi ga predelal za krmiljenje z drugo elektroniko ne bi bilo slabo. Pri teraflamu so mi tudi svetovali zelo dobro, vendar se nikakor nisem mogel zmeniti z njihovim inženirji/serviserji, da bi mi povedali ali lahko priklopim gorilnik na drugo elektroniko in so mi vztrajno zatrjevali, da to ne smem in, da se mora gorilnik krmiliti sam. Razumem, da vsaj način in količino vpiha zraka, način prižiga, in doziranje peletov, vendar moram pa mu povedati kdaj naj vklopi, saj je v bojlerju od peči mrzla voda.
*Sent*from*my* iPhone.
*Sent*from*my* Linux.
*Sent*from*my* room.
Uporabniški avatar
MocnikG

Kraj: Koroška - MB - CE
Zahvalil se je: 40 krat
Prejel zahvalo: 65 krat
Uporabnika povabil: s55ei
Število neizkoriščenih povabil: 6

OdgovorNapisal/-a matjazkariz » 10 Nov 2017, 13:04

s59ma je napisal/-a:Energijsko gledano bo enako, cenovno pa bo s peleti 40% cenejše:
http://www2.arnes.si/~mlicen3/html/cene_energentov.html

Takole na hitro boš v dveh letih prišel na nulo, v tretjem pa boš imel že prihranek €€€.
Gretje s klimo bo cenovno (precej) dražja rešitev.

Komentar na tabelo cen energentov. Drva so letos po 67 eur 0,9x1x1m torej 0,75 normnega metra.
Po mojih izračunih stane ogrevanje na nafto cca 2 centa/MJ energije (95% izkoristek kotla), na drva 1,1 centa/MJ (75% izkoristek kotla),
z dobro klimo s SCOP = 4 (idealno) pa pri VT 0,9 centa/MJ in NT 0,6 centa/MJ.
matjazkariz

Zahvalil se je: 24 krat
Prejel zahvalo: 46 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 4

OdgovorNapisal/-a Clownfish » 10 Nov 2017, 13:30

igo je napisal/-a:Na koncu zmontiraj klimo.

Hiša ima radiatorsko ogrevanje dveh etaž in kleti.
V eni etaži je podnajemnik drugo etažo in klet uporablja tašča.

Predvidevam, da bi zamenjava oz nakup klima enote zrak voda pomagal v prehodnih obdobjih
v trdi zimi z nizkimi temperaturami bi ta potreboval dodatno električno gretje ali preklop nazaj na ogrevanje z kurilnim oljem.

Nazadnje pa je nabava take toplotne črpalke reda 3K € ali več.
Clownfish

OdgovorNapisal/-a Iztok » 22 Dec 2018, 19:18

Imam vprašanje, ki ravno spada pod naslov te teme.

Mogoče kdo ve, kaj vse je treba spremeniti, če oljni gorilec zamenjaš s plinskim?
ʇɥıs ıs ʇɥǝ ןɐsʇ ʇıɯǝ ı qnʎ ɐ ʞǝʎqoɐɹp ou ǝqɐʎ
Uporabniški avatar
Iztok

Kraj: LJ
Zahvalil se je: 493 krat
Prejel zahvalo: 405 krat
Uporabnika povabil: Proteus
Število neizkoriščenih povabil: 80

OdgovorNapisal/-a VolkD » 22 Dec 2018, 19:22

Ali pa s peleti ?
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 7078 krat
Prejel zahvalo: 4356 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a Krampus » 22 Dec 2018, 19:27

Iztok je napisal/-a:Imam vprašanje, ki ravno spada pod naslov te teme.

Mogoče kdo ve, kaj vse je treba spremeniti, če oljni gorilec zamenjaš s plinskim?

Jaz imam staro peč na olje in smo preklopili na plin.
Montiran je gorilnik na plin in nič drugega.
Še vedno imam stari oljni gorilnik in cca 200 l nafte za vsak slučaj.
Pol ure demontaže in montaže, pa zalaufamo.
Uporabniški avatar
Krampus

Kraj: Središče ob Dravi
Zahvalil se je: 227 krat
Prejel zahvalo: 99 krat
Število neizkoriščenih povabil: 21

OdgovorNapisal/-a s56vha » 23 Dec 2018, 13:34

Iztok je napisal/-a:Mogoče kdo ve, kaj vse je treba spremeniti, če oljni gorilec zamenjaš s plinskim?

Če imaš 30 let staro peč, jo raje zamenjaj za novo s precej večjimi izkoristki. Kolega je imel peč na olje z letno porabo 2000l, po menjavi peči, je šlo na 1300l. To je 600 € letno prihranka. Sicer pa so na iste peči ljudje montirali vse vrste gorilcev, tudi doma narejene na pelete. Pred leti sem bil malo bolj "in", ko sem menjal sitem. Na koncu sem se odločil za TČ.
Uporabniški avatar
s56vha

Kraj: Preserje pri Radomljah (1235)
Zahvalil se je: 35 krat
Uporabnika povabil: jmivsek
Število neizkoriščenih povabil: 5

OdgovorNapisal/-a VolkD » 23 Dec 2018, 14:15

s56vha je napisal/-a:Na koncu sem se odločil za TČ.
Ja po izkoristku in finančno energijskem učinku je to gotovo najboljša rešitev. Ima pa eno veliko pomanjkljivost - začetna investicija je prevelika.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 7078 krat
Prejel zahvalo: 4356 krat
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a igo » 23 Dec 2018, 15:55

Pred leti sem imel priložnost videti drobovje plinske peči Viessmann. Zmontirali so jo kar na steno v šolski učilnici kot začasno rešitev ogrevanja za nekaj tednov.

Kdor pozna predpise in zakonodajo v zvezi z višino dimnikov, temperaturo dimnih plinov, kondenzacijo vlage, ves cirkus v zvezi z vzgonom in dimniškim vlekom in podobno fiziko, bo verjetno začuden, ali pa tudi ne ...

Luknjo za dimnik premera 50 mm so namreč izvrtali cca pol metra pod pečjo, dimnik pa je bil iz navadne plastične (PP) cevi za odtoke. Ker temperatura dimnih plinov in vode ni presegala 30°C, na koledarju pa je spredaj številka 2, je bila rešitev tehnično povsem v redu (za skladnost s predpisi nisem povsem prepričan).
Energijo, ki vstopa v sistem kot kurivo, je treba obdržati v prostoru, ne pa jo s predpisi izgnati v obliki toplote plinov in specifične izparilne toplote vode.
Dosegljivi izkoristki so se močno povečali.

Kar se mene tiče, tudi pri kurilnem olju in peletih povsem zadostuje plastičen dimnik skozi steno pod pečjo. Če tega še ni na tržišču, lahko z nakupom malce počakate ali vržete avto iz garaže ter se lotite dela.

Do takrat pa ne kupujte dragih toplotnih črpalk velike moči, ampak večje število klimatskih naprav manjše moči. Za enako električno in toplotno moč je cena skoraj za polovico nižja, vklopite pa jih toliko, kolikor jih potrebujete. Niti ni nujno, da so vse inverterske.
Teoretično je praksa posledica teorije, praktično je pa ravno obratno. (igo 2001)
LP, Igor
igo

OdgovorNapisal/-a Iztok » 23 Dec 2018, 15:59

s56vha je napisal/-a:Če imaš 30 let staro peč, jo raje zamenjaj za novo s precej večjimi izkoristki. Kolega je imel peč na olje z letno porabo 2000l, po menjavi peči, je šlo na 1300l. To je 600 € letno prihranka. Sicer pa so na iste peči ljudje montirali vse vrste gorilcev, tudi doma narejene na pelete. Pred leti sem bil malo bolj "in", ko sem menjal sitem. Na koncu sem se odločil za TČ.

Kombinirana peč drva/olje je stara 4 leta. Ker mi gre od lani mimo hiše plinovod razmišlam o menjavi kuriva. Še posebej zato ker zaradi zdravja drva počasi odpadejo, čeprav imam velik gozd.

Sem pa bral razna mnenja in samo menjava gorilca naj ne bi bila dovolj. Nekaj so pisarili o menjavi dimnika ipd. kar mi ni najbolj logično ... zato sprašujem :)
Uporabniški avatar
Iztok

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 23 Dec 2018, 16:45

Glede menjave gorilca - se mi zdi, da sem nekoč nekje zasledil, da naj bi bil RF dimnik nujen - navaden zidan menda ni dober.

Dobro vprašanje tukaj je tudi, kaj je bolj ekonomično: samo menjava gorilca ali menjava celotnega sistema s kondenzacijsko plinsko pečjo? Seveda je menjava sistema (po moje) občutno dražja, zanima pa me, koliko je ekonomičnejša od opcije "samo menjava gorilca"?

Koliko pa sploh stane plinski gorilec (in kje se ga dobi)? Namreč, tudi jaz imam v planu plin (takoj, ko ga priklopijo - upam, da naslednje leto). RF dimnik jaz že imam...
Uporabniški avatar
Protoncek

Kraj: Mengeš
Zahvalil se je: 319 krat
Prejel zahvalo: 368 krat
Število neizkoriščenih povabil: 77

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 23 Dec 2018, 17:47

igo je napisal/-a:Pred leti sem imel priložnost videti drobovje plinske peči Viessmann. Zmontirali so jo kar na steno v šolski učilnici kot začasno rešitev ogrevanja za nekaj tednov.

Kdor pozna predpise in zakonodajo v zvezi z višino dimnikov, temperaturo dimnih plinov, kondenzacijo vlage, ves cirkus v zvezi z vzgonom in dimniškim vlekom in podobno fiziko, bo verjetno začuden, ali pa tudi ne ...

Luknjo za dimnik premera 50 mm so namreč izvrtali cca pol metra pod pečjo, dimnik pa je bil iz navadne plastične (PP) cevi za odtoke. Ker temperatura dimnih plinov in vode ni presegala 30°C, na koledarju pa je spredaj številka 2, je bila rešitev tehnično povsem v redu (za skladnost s predpisi nisem povsem prepričan).
Energijo, ki vstopa v sistem kot kurivo, je treba obdržati v prostoru, ne pa jo s predpisi izgnati v obliki toplote plinov in specifične izparilne toplote vode.
Dosegljivi izkoristki so se močno povečali.

Kar se mene tiče, tudi pri kurilnem olju in peletih povsem zadostuje plastičen dimnik skozi steno pod pečjo. Če tega še ni na tržišču, lahko z nakupom malce počakate ali vržete avto iz garaže ter se lotite dela.

Do takrat pa ne kupujte dragih toplotnih črpalk velike moči, ampak večje število klimatskih naprav manjše moči. Za enako električno in toplotno moč je cena skoraj za polovico nižja, vklopite pa jih toliko, kolikor jih potrebujete. Niti ni nujno, da so vse inverterske.

Jaz sem pa drbovje gledal kar v svoji, vitodens. Zanimivo, kako majhno kurišče da iz sebe 30kW. Stroškov z vzdrževanjem je tako nastalo cca 200€ v 10 letih, vključno z elektrodo v bojlerju. Strišek gretja je med 32% in 39% kurilnega olja. Priklop plina je na omrežje. Gretje je cenovno tako ugodno, da bi se mi po hitrem uzračunu povrnil strošek v sončne kolektorje nekje po 35 letih :roll:
Namesto "Zahvali se" sprejemam tudi šalco kofeta: https://www.buymeacoffee.com/s54mtb
Uporabniški avatar
s54mtb

Zahvalil se je: 1381 krat
Prejel zahvalo: 3420 krat
Število neizkoriščenih povabil: 221

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 23 Dec 2018, 19:20

s54mtb je napisal/-a:... Strišek gretja je med 32% in 39% kurilnega olja. Priklop plina je na omrežje...

Meni so Petrolovci pošiljali "reklamni material", kjer so trdili, da je ogrevanje s plinom tudi do 40% cenejše od kurilca... torej je res kaj na tem? Jaz sicer pravim, da če je samo 20% ceneje je to v mojem primeru cca. 300-500€ letno in se mi že splača (porabim tam 2000-2500 litrov kurilca).
Uporabniški avatar
Protoncek

Kraj: Mengeš
Zahvalil se je: 319 krat
Prejel zahvalo: 368 krat
Število neizkoriščenih povabil: 77

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 23 Dec 2018, 19:40

Ne ZA toliko, ampak je to delež cene "petrolca".
Namesto "Zahvali se" sprejemam tudi šalco kofeta: https://www.buymeacoffee.com/s54mtb
Uporabniški avatar
s54mtb

OdgovorNapisal/-a igo » 23 Dec 2018, 20:25

Kolikšni je cena za 1 kWh ali 1 MJ izgorevalne energije pri plinu in kolikšna pri KO?
To je en del izračuna.
Drugi del izračuna je pa povezan z izkoristkom pri izgorevanju, ki je trenutno pri plinu bistveno večji, a je po mojem mnenju to še najbolj povezano s konstrukcijo kurišča.
Ne poznam nobenega razloga, zakaj ne bi tudi iz peči na KO dimne pline in kondenzirano vodo odvajala navadna plastična odtočna cev pod pečjo.
Potem bi na ceno ogrevanja vplivala le cena energenta za 1 MJ.
LP, Igor
igo

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 23 Dec 2018, 20:34

To je vseeno, če imaš na razpolago več(deset)letno zgodovino stroškov za ogrevanje. Edina sprememba je bila drug energent in sodobna kurilna naprava. Glede na to, da se plača ni spremenila nič v zadnjih 15 letih, je kar dober indikator stroška za ogrevanje to, koliko letno potrošiš.
Uporabniški avatar
s54mtb

OdgovorNapisal/-a igo » 23 Dec 2018, 21:34

To je res, ampak ...
... izbral si zelo izpopolnjeno tehnologijo, ki iz plina iztisne kar največ razpoložljive energije, prej si imel pa sistem, kjer je sorazmerno velik ventilator v dimnik tlačil dimne pline z nekim pretokom in z neko temperaturo, zraven pa še nekondenzirano vodno paro z vso njeno energijo vred.
Posledično je za enako količino energije za ogrevanje prostora potrebno že na začetku potrebno zagotoviti bistveno več energenta.

Na stroške ogrevanja vplivata izbira tehnologije s svojo začetno ceno in izkoristkom ter cena energenta na 1 MJ.
Cilja se na najnižjo končno ceno na koncu časovne enote (včasih se dejansko cilja na zgolj nekaj let uporabe, če je potem predvideno ... pač nekaj).

Pri kratkoročnih rešitvah ima prednost poceni začetna investicija, pri dolgoročnih pa izbira ni povsem trivialna in bi morala biti del dolgoročne državne strategije v dobrobit prebivalstva. Zdaj namreč cene energentov načrtno povečajo natanko takrat, ko s tem prizadenejo največ prebivalcev.

Zdaj se naprimer vsi odločajo za TČ (še subvencije so zanje), nenapovedan trenutek občutnega povečanja cene elektrike in meji proizvodnih ter prenosnih zmogljivosti se pa nezadržno bližajo. Potem bo pa jok in stok ...
LP, Igor
igo

OdgovorNapisal/-a s56vha » 23 Dec 2018, 22:06

igo je napisal/-a:Do takrat pa ne kupujte dragih toplotnih črpalk velike moči, ampak večje število klimatskih naprav manjše moči. Za enako električno in toplotno moč je cena skoraj za polovico nižja, vklopite pa jih toliko, kolikor jih potrebujete. Niti ni nujno, da so vse inverterske.

Ni povsem črno/belo. Sicer je vse res, ne zajameš pa podatka, da je (vsaj za mene) veliko bolj prijetna nizka temperatura talnega gretja, kot "fen" v glavo od klime.
Uporabniški avatar
s56vha

Kraj: Preserje pri Radomljah (1235)
Zahvalil se je: 35 krat
Uporabnika povabil: jmivsek
Število neizkoriščenih povabil: 5

OdgovorNapisal/-a EL84 » 28 Dec 2018, 22:11

Jaz sem se pri Buderusu zanimal za menjavo njihovega oljnega gorilca s plinskim. Odgovor je, da je menjava možna, vendar je izkoristek v primerjavi s kondenzacijskim kotlom manjši, zato te variante ne priporočajo. Glede dimnika za kondenzacijski kotel pa lahko povem, da se ta ne greje, ker je cev dvojna. Po zunanjem delu se dovaja hladen zrak, po notranji cevi pa gredo ven izpušni plini. Za 20kW peč je zunanji premer 125mm, notranja cev pa je fi 80mm. Cena za priklop plina in zamenjavo stare peči s plinskim kondenzacijskim kotlom moči 20 kW stane približno 5000 eur. V nekaterih občinah je možno dobiti na to ceno približno 1500 eur subvencije.
EL84

Zahvalil se je: 47 krat
Prejel zahvalo: 42 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 4

OdgovorNapisal/-a Clownfish » 29 Dec 2018, 00:56

Po letu dni zadeve le dozorevajo in trenutno dozoreva ideja, da se obstoječo peč tudi meja z namensko pečjo na pelete domačega izdelovalca iz Kozine.
Ker ima obstoječa peč z tem gorilcem na kurilno olje izkoristek nekje okrog 60-65% nova na pelete pa med 92-93% poleg tega so peleti na enoto energije občutno cenejši od kurilnega olja
nekako računam na 40-60% manjši letni strošek ogrevanja pri istem načinu ogrevanja istega objekta.
Glede zamenjave obstoječega dimnika pravijo da to ni potrebno saj ima peč logiko, ki samodejno prilagaja delovanje peči glede na potrebe in sam vlek dimnika.

Ker firma proizvaja par različnih tipov peči te pa so glede na nazivne moči dokaj podobne čakam v naslednjih tednih obisk njihovega zastopnika da mi malo razjasni pojme.
V samo investicijo in zamenjavo pa se bomo podali po koncu ogrevalne sezone.
Cena same peči je nekje v rangu 2200-2500€ + DDV + montaža in še kakšen dodaten drobni material.
Clownfish

OdgovorNapisal/-a RudiP » 29 Dec 2018, 08:55

Ali lahko dobim ime in naslov domačega izdelovalca iz Kozine ?

Tnx.
RudiP

Zahvalil se je: 117 krat
Prejel zahvalo: 17 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 20

OdgovorNapisal/-a Iztok » 24 Jan 2019, 20:36

Kombinirana peč drva/olje je stara 4 leta. Ker mi gre od lani mimo hiše plinovod razmišlam o menjavi kuriva. Še posebej zato ker zaradi zdravja drva počasi odpadejo, čeprav imam velik gozd.

Sem pa bral razna mnenja in samo menjava gorilca naj ne bi bila dovolj. Nekaj so pisarili o menjavi dimnika ipd. kar mi ni najbolj logično ... zato sprašujem :)

Po temeljiti raziskavi tržišča in posvetu s tehnologom Energetike LJ sem s odločil kar za plinski kotel, ki ima boljši izkoristek in skoraj isto ceno kot samo plinski gorilec. Pa še sedanja peč olje/drva in njen dimnik mi ostaneta nedotaknjena za morebitno rezervo.

Sedaj mi je jasno zakaj mora biti koaksialni dimnik, zakaj iz takega kotla teče kondenz kot poleti iz klime, itd.
Upam, da mi jih uspe še nahecat, da bo dimnik tega kotla zunaj na steni (izgled zračnika) ne pa da ga bom moral vleči gor čez dva štuka in še čez streho ... :)
Uporabniški avatar
Iztok

OdgovorNapisal/-a radix » 24 Jan 2019, 21:13

Dimnik skozi steno je omejen na določeno moč kotla in se zelo redko vidi pri nas. Omejen je tudi glede na oddaljenost od oken.
radix

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 209 krat
Prejel zahvalo: 316 krat
Število neizkoriščenih povabil: 22

OdgovorNapisal/-a Iztok » 24 Jan 2019, 21:37

radix je napisal/-a:Dimnik skozi steno je omejen na določeno moč kotla in se zelo redko vidi pri nas. Omejen je tudi glede na oddaljenost od oken.

Vem, da je fasadni dimnik omejen na moč 11kw, jaz pa bom imel 15kw - okna niso problem. Zato sem tudi napisal, da jih bom mogoče nahecal ... :D
Uporabniški avatar
Iztok

Vrni se na Energetika

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 0 gostov