Novogradnja - Izvedba prezračevanja

Vse v zvezi z vašimi samogradnjami, popravili, idejami,....

Moderator: S53AL

Novogradnja - Izvedba prezračevanja

OdgovorNapisal/-a yacksy » 31 Maj 2015, 09:47

Prezračevanje je tudi ena izmed zelo pomembnih stvari pri snovanju novogradnje, saj po mojem mnenju konstantno svež zrak v prostorih zelo vpliva na kvaliteto bivanja.

Odpiranje oken zame ne pride v poštev, zato iščem rešitev, ki bi prezračevanje izvajala avtomatično, brez mojega vmešavanja. Ena izmed opcij na prvo žogo je prezračevanje preko rekuperacije. Zadeva izgleda super, samo odzivi od uporabnikov so mešani. Že iz parih koncev sem dobil informacijo, da se cevi sčasoma zamažejo (prah, vlaga, itd.) in da sistem ni več to kar bi moral biti. Prodajalci teh sistemov o tem ne vedo nič :)

Zanimajo me torej vaše izkušnje z rekuperacijo in morebitne alternative za rekuperacijo s centralnim sistemom. Ekološki aspekt mi tukaj ni toliko važen, bolj mi je važno to, da imam v prostorih cel čas svež zrak.

Zanima me tudi vaše mnenje okoli klime v hišah z urejenim prezračevanjem. Delam na tem, da klime v svoji hiši ne bom imel in da bom problem poletne toplote reševal z izolacijo, sistemom prezračevanja in z čez dan zastrtimi roletami na oknih. Je to realno dosegljivo ali sem prevelik optimist?
yacksy

Zahvalil se je: 76 krat
Prejel zahvalo: 29 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 31

Re: Novogradnja - Izvedba prezračevanja

OdgovorNapisal/-a damo » 31 Maj 2015, 10:44

Eden od mojih številnih projektov, ki čaka, da pride na vrsto... Na žalost montaža ne več v novogradnjo, ampak v naseljeno hišo. Ko sem gradil, so bili še drugi sistemi (pravokotni kanali pod estrihom), ki jih niti nisem hotel imeti (nemogoče čiščenje), pa tudi svinjsko drago je bilo. Sistemi ki se vgrajujejo danes, omogočajo enostavno čiščenje kanalskega razvoda, če si zadeve prav zastaviš.

Svetujem ti, da obvezno narediš vsaj razvod. Za rekuperator itd. se boš odločal kasneje. Jaz ga bom naredil v samogradnji. Glede razvoda si zadevo lahko fajn poceniš, če si malo "handy-man-a". Če te zanima, ti lahko kaj več napišem, nekaj materiala pa imam po ugodni ceni tudi za prodat.
Dobrga štromarja samo slab šnops strese.
damo

Kraj: okolica KK
Zahvalil se je: 46 krat
Prejel zahvalo: 67 krat
Število neizkoriščenih povabil: 16

OdgovorNapisal/-a borisz » 31 Maj 2015, 12:45

Če hočeš priti pogledat, me pingni pod zasebno čez cca 10 dni. Deluje, zadovoljni, poleti brez klime, pozimi 6kw toplovodni kamin.
It's never too late to have a happy childhood.
Uporabniški avatar
borisz

Zahvalil se je: 573 krat
Prejel zahvalo: 627 krat
Uporabnika povabil: Marholt
Število neizkoriščenih povabil: 120

OdgovorNapisal/-a yacksy » 31 Maj 2015, 16:19

@damo
Vsaka informacija pride prav. Tako da če lahko poveš še kakšno izkušnjo, kar ;)

@borisz
Te bom pocukal za rokav. Se zmeniva preko ZS.
yacksy

OdgovorNapisal/-a Highlag » 02 Jun 2015, 06:33

Če ne misliš odpirat oken, je rekuperacija verjetno edina prava stvar. Ker pa so vmešane cevi pa prihaja do tega, da se po ceveh - kot pri vseh sistemih, ki uporabljajo cevi začne nabirat svinjarija, ki jo je dobro redno čistiti. Zrak žal ni čist ko solza, pa tudi kakšni žužki hitro najdejo nova mesta za bivanje.
[size=50]http://31.15.144.68/[/size]
Highlag

Zahvalil se je: 1 krat
Prejel zahvalo: 82 krat
Uporabnika povabil: borisz
Število neizkoriščenih povabil: 11

OdgovorNapisal/-a borisz » 02 Jun 2015, 07:04

Ne nasedaj arhitektom, ki pravijo, da oken ni potrebno odpirati. Vsa okna se morajo odpirati.
Uporabniški avatar
borisz

OdgovorNapisal/-a Krampus » 02 Jun 2015, 07:29

Etaža višja za eno vrsto (25cm) in spuščeni stropi.
Vse instalacije v vmesnem prostoru in izvedene kot razstavljive, tako da je možno servisiranje ali pa zamenjava, čez čas.
Uporabniški avatar
Krampus

Kraj: Središče ob Dravi
Zahvalil se je: 192 krat
Prejel zahvalo: 72 krat
Uporabnika povabil: VolkD

OdgovorNapisal/-a Kroko » 02 Jun 2015, 08:21

Sem neka časa preživel v stavbi, kjer se okenj ni dalo odpreti. Arhitekt (oz. kdorkoli že) si je zamislil energetsko varčnost in uporabil sodobne rekuperatorje in podobno. Niti ne vem, kaj vse je bilo montirano na strehi.

Že zgodaj spomladi je bilo v prostorih na sončni strani 30°, na senčni pa 15°. Nismo mogli uporabiti ne klime in ne ogrevanja. Zrak je bil tako suh, da si je vsaka soba kupila vlažilec zraka. Skratka katastrofa.
http://www.planet-cnc.comKroko was here!
Uporabniški avatar
Kroko

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 610 krat
Prejel zahvalo: 1218 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 223

OdgovorNapisal/-a BotSub » 02 Jun 2015, 09:21

Rekuperacija je super zadeva za zmanjševanje izgub zaradi prezračevanja. Vendar je staro odpiranje oken še vedno top. :) Svetloba ki posije skozi odprto okno tudi bojda pobije pršice in podobno golazen (UV).
Primerjaj površino odprtih oken in površino prezračevalnega kanala in ti bo hitro jasno kaj prej prezrači prostor. Sploh pri nas ko malo burja potegne. :lol:

Če že, opremi zadevo tako, da bodo močnejši odvodi v WC-ju, in kuhinji (vir neprijetnih vonjav in temprature). Ne pozabi pa na ustrezno velike rešetke na vratih ali stenah med prostori. Kot tudi ne pozabi dovoda v stavbo.
Problem takega prezračevanje je, da je to praktično velik sesalec hiša pa je velika vrečka za prah. :) Ko zunaj cveti ni dobro prezračevat.

Prezračevanje v zimskem času je problem, ker je zunaj zelo suh in mrzel zrak, poleti pa vroč in vlažen. Resen rekuperator mora imeti še hlajenje/razvlaževanje in gretje to pa stane več kot lahko v hiši privarčuješ z rekuperacijo. 24/7 ša tudi ne boš prezračeval. Vsa ostala jajca so bolj tako-tako.

Preden se odločiš za komplicirane sisteme v mali hišici naredi kalkulacijo kaj tak sistem pomeni v € v dobi 10-20 let.
Elektrika, potrošni material, servisi, okvare, čiščenja, sesanje prahu po hiši izgubljeni živci in čas z iskanjem serviserjev ipd.
----------------------------------------------
S52BOT
Uporabniški avatar
BotSub

Kraj: Sežana
Zahvalil se je: 6 krat
Prejel zahvalo: 25 krat
Uporabnika povabil: s56rga
Število neizkoriščenih povabil: 8

OdgovorNapisal/-a borisz » 02 Jun 2015, 14:32

Prezračevalni sistemi imajo sedaj filtre, menjavo vlage med vhodnim in izhodnim zrakom itd...
Vse sesanje zraka iz prostorov mora biti v prostorih kjer so viri vonjav.
To je osnova.
Uporabniški avatar
borisz

OdgovorNapisal/-a Clownfish » 02 Jun 2015, 22:30

BotSub je napisal/-a:Primerjaj površino odprtih oken in površino prezračevalnega kanala in ti bo hitro jasno kaj prej prezrači prostor. Sploh pri nas ko malo burja potegne.

Rekuperacija je namenjena za nizkoenergetsko ali pasivno hišo, ki je zatesnjena torej je izjava o burji malce neumestna in butasta.

Če že, opremi zadevo tako, da bodo močnejši odvodi v WC-ju, in kuhinji (vir neprijetnih vonjav in temprature).

Wc, kopalnica in kuhinja imajo ponavadi poseben dovode in odvode. Vse dimenzije samih cevi in rešek se preračuna glede na namembnost prostorov ter obremenitev le teh.
Vseeno je zelo pametno pred investicijo te zadeve dobro naštudirati in dobiti tako predračune kot same načrte za izvedbo s strani preverjenih izvajalcev.
Ti tudi naredijo izračune potreb in tako optimalno določijo potrebe in zahteve ter na ta način izberejo optimalno napravo.

Ne pozabi pa na ustrezno velike rešetke na vratih ali stenah med prostori.

Pri cenejših izvedbah se v prostore pripelje samo dovod, odvod zraka pa gre skozi vrata kamor se namesti posebne vratne rešetke (boljša rešitev) ali poveča režo pod vrati.
Dražje izvedbe imajo tako dovod kot odvod iz vsake sobe posebej in ločeno. Vseeno taka izvedba spet ni tako dražja kolikor je boljša.

Kot tudi ne pozabi dovoda v stavbo.

Ta pa je debela :)

Vsaka naprava ima tako odvod kot dovod "zunaj stavbe" in po specifikaiji proizvajalca mora biti med njima določena minimalna razdalja.

Problem takega prezračevanje je, da je to praktično velik sesalec hiša pa je velika vrečka za prah. :) Ko zunaj cveti ni dobro prezračevat.

Vsaka normalna rekuperacija ima tako na odvodni kot dovodni strani filtre ki filtrirajo zrak in iz njega odstranjujejo prašne delce itn.
Prav tako ima skoraj vsaka rekuperacija že merilce tlakov ki ti tudi dajejo informacijo o zamašenosti samih filtrov.

Prezračevanje v zimskem času je problem, ker je zunaj zelo suh in mrzel zrak, poleti pa vroč in vlažen. Resen rekuperator mora imeti še hlajenje/razvlaževanje in gretje to pa stane več kot lahko v hiši privarčuješ z rekuperacijo. 24/7 ša tudi ne boš prezračeval. Vsa ostala jajca so bolj tako-tako.

S tem se strinjam. Pred leti so se največ prodajali cenejši sistemi z "kocko" vendar je pri teh ta težava presuhega zraka še bolj očitna.
Kasneje je cena rekuperatorskih enot z vrtečim kolesom padla in je sedaj cenejša kot sistemi z "kocko" prav tako vrne v zrak del odvzete vlage.

Problem z vlago lahko nastane v zimskem času medtem ko te težave v ostalih mesecih ni.

Trenutni sistemi imajo programabilne krmilnike pri katerih lahko nastaviš režime delovanja glede na potrebe če pa dokupiš sistem z CO2 senzorjem le ta avtomatsko meri oncentracijo CO2 ter tako uravanava rekuperiranje.

Preden se odločiš za komplicirane sisteme v mali hišici naredi kalkulacijo kaj tak sistem pomeni v € v dobi 10-20 let.
Elektrika, potrošni material, servisi, okvare, čiščenja, sesanje prahu po hiši izgubljeni živci in čas z iskanjem serviserjev ipd.

Tvoje izjave so malce iz trte zvite in videti je da o teh zadevah nekako nimaš pojma ali pa imaš doma zmontiram sistem narobe.

Vsak normalen investitor ki ima vsaj malo zdrave pameti bo investiral v obvladljiv sistem za rekuperacijo katerega delovanje bo razumel,
ga znal uporabljati in nastavljati hkrati pa tudi znal sam menjati filtre.
Clownfish

Zahvalil se je: 11 krat
Prejel zahvalo: 48 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 12

OdgovorNapisal/-a yacksy » 05 Jun 2015, 22:35

Da smo si na jasnem - okna se bodo seveda dala odpirati. Je pa dejstvo, da nisva niti jaz niti žena pretirano skrbna okoli odpiranja oken in prezračevanja, tako da je investicija v sistem prezračevanja smiselna. Ne zaradi prihrankov ampak zaradi izboljšanja kvalitete bivanja.
Nekaj nasvetov in razmišljanj se je že nabralo, hvala vsem. To so zelo uporabne zadeve.
yacksy

OdgovorNapisal/-a damo » 06 Jun 2015, 10:30

Evo, malo sem bil odsoten, pa bom zdaj malo več napisal:

- razvodne (pločevinaste) škatle lahko narediš sam. Cena je cca 30 eur/kos, jaz sem za material dal par 10 eur, izrezal, spigal pri kolegu in zlotal skupaj. Lahko dobiš načrte (MS Visio).
- distribucijske boxe (cena 200-240 eur, rabiš 2 kosa) narediš sam. Oba skupaj te bosta koštala cca 100 eur. Tudi to imam izrisano v Visiu, lahko dobiš.
- pozicijo vpihov in sesalnih točk ti bodo določili profiji, vglavnem pa gre takole: koliko vpihov, toliko sesalnih točk. Sesaš v kuhinji, kopalnici, wc, pralnici. V spalnicah daš po 1 dovodno cev na osebo. V dnevni daš ene 3. To je rečeno "od oka", ti bojo profiji svetovali.
- za odvodne cevi lahko vzameš elektro-cev, ki je dosti cenejša
- za večji razvod (običajno fi 160) kupiš cevi in dušilce

Glede rekuperatorja imam jaz nekaj zahtev, in noben rekuperator tega nima oz. je cena nenormalna:
- EC motorji
- ENOSTAVNO upravljanje in dostop do nekaterih funkcij (ne pa da je skrita v četrtem menuju)
- prezračevanje po potrebi (nastaviš željeno vlago, CO2 in ti to vzdržuje).
- vzdrževanje rahlega nadtlaka v hiši (imamo kamin)
- funkcija "PURGE" - z enim pritiskom na tipko daš ventilatorje na max. za 15 minut, nato pa se preklopijo nazaj "na program"
....
....

Del tega so mi ponujali za 3.5k€ in več, ampak nikjer nisem mogel dobiti vsega kar sem hotel. Tudi cena se mi zdi previsoka, sam si bom komplet rekuperacijo naredil za cca 1500 eur. Predračuni so bili cca 8 jurja. Edino čas me baše, je še kar nekaj projektov pred tem.

Pri ventilaciji se mi gre predvsem za komfort in ne za šparanje. Itak imamo letne stroške ogrevanja tako male, da se nebi splačalo investirati nekaj 1000 eur za prihranek 100 eur letno.
damo

OdgovorNapisal/-a aly » 06 Jun 2015, 16:17

Imamo v firmi komplet prezračevanje, vključno z rekuperacijo. Pri stanovanjski hiši je sistem podoben, samo mnogo manjši.
- Dovodne cevi morajo biti izolirane od zunaj, sicer se bo poleti na njih nabiral kondenz in bo "od nikoder" zamakalo :)
- Sesalne cevi ne smejo imeti nobenih robov, reber, ... saj se na vsaki točki začne nabirat mast in prah.
- Odvod iz kuhinje in WC-ja mora iti mimo rekuperatorja zaradi bakterij in maščobe
- Ogrevanje, hlajenje in vlaženje zraka je za rekuperatorjem
- Še vedno je priporočljivo talno gretje poleg ogrevanja s prezračevanjem

Takole izgleda priprava zraka za firmo: viewtopic.php?f=47&t=189
Ups, manjka shema glavnega klimata. pripnem še tisto :)
Če te kdo udari po desnem licu, je najbrž levičar =)
Uporabniški avatar
aly

Kraj: Kranj - Struževo
Zahvalil se je: 113 krat
Prejel zahvalo: 68 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 19

OdgovorNapisal/-a Clownfish » 06 Jun 2015, 23:32

damo je napisal/-a:- razvodne (pločevinaste) škatle lahko narediš sam. Cena je cca 30 eur/kos, jaz sem za material dal par 10 eur, izrezal, spigal pri kolegu in zlotal skupaj. Lahko dobiš načrte (MS Visio).
- distribucijske boxe (cena 200-240 eur, rabiš 2 kosa) narediš sam. Oba skupaj te bosta koštala cca 100 eur. Tudi to imam izrisano v Visiu, lahko dobiš.
- pozicijo vpihov in sesalnih točk ti bodo določili profiji, vglavnem pa gre takole: koliko vpihov, toliko sesalnih točk. Sesaš v kuhinji, kopalnici, wc, pralnici. V spalnicah daš po 1 dovodno cev na osebo. V dnevni daš ene 3. To je rečeno "od oka", ti bojo profiji svetovali.
- za odvodne cevi lahko vzameš elektro-cev, ki je dosti cenejša
- za večji razvod (običajno fi 160) kupiš cevi in dušilce

Strinjam se z tabo da lahko veliko narediš sam. Prav tako lahko za določene elemente vzameš material namenejen drugim zadevam in tudi tako privarčuješ.

Glede rekuperatorja imam jaz nekaj zahtev, in noben rekuperator tega nima oz. je cena nenormalna:
- EC motorji
- ENOSTAVNO upravljanje in dostop do nekaterih funkcij (ne pa da je skrita v četrtem menuju)
- prezračevanje po potrebi (nastaviš željeno vlago, CO2 in ti to vzdržuje).
- vzdrževanje rahlega nadtlaka v hiši (imamo kamin)
- funkcija "PURGE" - z enim pritiskom na tipko daš ventilatorje na max. za 15 minut, nato pa se preklopijo nazaj "na program"
....
....

Na tržišču je veliko različnih modelov in različni proizvajalci.
Vseeno vsak proizvajalec zastaopa neko svojo mantro in svoje principe.
Kot praviš tebi take naprave ne ustrezajo zato ti svetujem da najdeš zase najbolj primerno jo kupiš in predelaš ali pa kot si že omenil narediš celo enoto sam jasno z krmiljem, ki ti bo pisano na kožo.

Del tega so mi ponujali za 3.5k€ in več, ampak nikjer nisem mogel dobiti vsega kar sem hotel. Tudi cena se mi zdi previsoka, sam si bom komplet rekuperacijo naredil za cca 1500 eur. Predračuni so bili cca 8 jurja. Edino čas me baše, je še kar nekaj projektov pred tem.

Hja tudi sam dobro veš da marsikdo naprave ne zna naresti sam. Takemu ostane le, da jo kupi po ceni kot je na tržišču.
Če pa si jo ti lahko narediš zase in po svojih željah in potrebah za manjši denar potem kar hrabro!
Clownfish

Zahvalil se je: 11 krat
Prejel zahvalo: 48 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 12

OdgovorNapisal/-a damo » 07 Jun 2015, 22:42

Cak mal, 3x sem prebral, pa mi se vedno ni mi jasno vse to citiranje in ponavljanje mojih besed v svojih zakljuckih. Kaj si pravzaprav hotel povedat ?
damo

Vrni se na Pametne hiše

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 0 gostov