Commodore 64 - black screen

Vse ostalo v zvezi z nostalgijo. Če se bo tega nabralo bomo odprli nov podforum.

Commodore 64 - black screen

OdgovorNapisal/-a bray » 03 Jan 2020, 21:52

Med prazniki me je zagrabila nostalgija in sem na svetlo privlekel C64 ropotijo. Najprej sem ga priklopil na TV z antenskim kablom in ker avtomatsko iskanje ni obrodilo sadov sem skoraj diplomiral, da sem ugotovil kako se na "pametni" TV nastavi kanal 36...potrebno je bilo vpisati frekvenco! :_CR Se mi zdi, da smo to včasih počeli na bolj pameten način...tipka C in potem 3 in 6. Nikakor mi ni uspelo priklicati blue screena-a. Aja pa seveda ta pametna TV med iskanjem kanalov ne kaže šuma/mravljic tako da sem bil še bolj zgubljen. :D
V upanju, da je kaj narobe z analognim kanalnikom TVja (precej optimistično :D ) sem na hitro sestavil še kabel za kompozitni video signal in tudi na ta način iz škatle za kruh nisem dobil pričakovane modre slike. :(
Ker je pred približno 7 leti zadeva še delovala predvidevam, da je odletel PLA, ki je znan po samodestruktivnem nagnjenju tudi če ni v obratovanju.
Medpraznično nostalgijo sem potem potešil z Rpi, retropi in emulacijo C64...ampak to ni to...to je samo mehki del nostalgije....hard je taprava zadeva. ;)

Sedaj pa prošnja, ker vem, da je tukaj nekaj nostalgikov, ki imate doma podobne mlinčke ali pa dele za njih. Ima slučajno kdo na zalogi kak preverjeno delujoč PLA ali pa nadomestek ala PLAnkton, STjev PROM ali kaj podobnega? Najprej bi rad ugotovil, če je res PLA. Napajanje na plati sem že preveril in je ok.
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
COM port is not dead. It is virtual!
bray

Kraj: Vransko
Zahvalil se je: 90 krat
Prejel zahvalo: 123 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 24

Re: Commodore 64 - black screen

OdgovorNapisal/-a C64 » 03 Jan 2020, 22:51

Hello
A lahko napišeš katero verzijo osnovne plošče imaš. Po mojih izkušnjah je res na določenih serijah PLA glavni krivec vendar so še drugi čipi ki lahko dajo črn zaslon.

Lp
Aleš
C64

Kraj: Lesce / Ljubljana
Zahvalil se je: 15 krat
Prejel zahvalo: 91 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 21

OdgovorNapisal/-a kobraN » 04 Jan 2020, 07:53

http://www.zimmers.net/anonftp/pub/cbm/ ... /chipdata/

https://www.reddit.com/r/c64/comments/6 ... creen_c64/

iz te razprave;
Vsem, ki jih zanima, sem uspel najti težavo. Po zamenjavi PLA-ja s PLAnktonom sem dodatno preučil težavo ure. Izkazalo se je, da ni bil kriv moj logični analizator, ampak VIC-II čip, ki je pošiljal dodične impulze ure. Ker je bila to različica A, tam ni bilo čipa 8701, zato sem zamenjal čip VIC-II in boom ! Popolnoma delujoč C64! Veseli me, da se je to dobro izšlo, čeprav sem na koncu presegel PLA.
Brane.
Uporabniški avatar
kobraN

Kraj: Murska S.
Zahvalil se je: 282 krat
Prejel zahvalo: 146 krat
Uporabnika povabil: mirkatmir
Število neizkoriščenih povabil: 74

OdgovorNapisal/-a bray » 04 Jan 2020, 11:15

C64 je napisal/-a:A lahko napišeš katero verzijo osnovne plošče imaš. Po mojih izkušnjah je res na določenih serijah PLA glavni krivec vendar so še drugi čipi ki lahko dajo črn zaslon.

Verzija plošče je tale...

https://www.breadbox64.com/c64-hardware ... 425-rev-a/

Sem se še malo zakopal in ugotovil, da 8701 ne daje na pinih 6 in 8 nobenega clocka. Torej je trenutno glavni osumljenec 8701. Glede na shemo ta čip nima nobenih drugih pogojev oziroma enable signalov in bi moral delovati takoj, ko dobi napajanje.
bray

OdgovorNapisal/-a sundancer » 04 Jan 2020, 12:53

bray je napisal/-a:Medpraznično nostalgijo sem potem potešil z Rpi, retropi in emulacijo C64...ampak to ni to...

Lahko poskusiš še bare metal C64 emulator.
C64 pozdravni screen dobis nekaj sekund po vklopu!

Potem pa nalozis se Manic Miner 64DX in uzivas :)
Dyslexic man walks into a bra.
Uporabniški avatar
sundancer

Kraj: Domžale
Zahvalil se je: 195 krat
Prejel zahvalo: 296 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 40

OdgovorNapisal/-a bray » 04 Jan 2020, 23:25

sundancer je napisal/-a:Lahko poskusiš še bare metal C64 emulator.
C64 pozdravni screen dobis nekaj sekund po vklopu!

Hvala za tole....odlična zadeva. Dela tudi na RPi0! Še en moški DB9 morem poiskat pa nakvačkat na GPIOje.
bray

OdgovorNapisal/-a DusanK » 08 Jan 2020, 23:35

bray je napisal/-a:
C64 je napisal/-a:A lahko napišeš katero verzijo osnovne plošče imaš. Po mojih izkušnjah je res na določenih serijah PLA glavni krivec vendar so še drugi čipi ki lahko dajo črn zaslon.

Verzija plošče je tale...
https://www.breadbox64.com/c64-hardware ... 425-rev-a/
Sem se še malo zakopal in ugotovil, da 8701 ne daje na pinih 6 in 8 nobenega clocka. Torej je trenutno glavni osumljenec 8701. Glede na shemo ta čip nima nobenih drugih pogojev oziroma enable signalov in bi moral delovati takoj, ko dobi napajanje.

Ja clock bi moral biti na pinu 6 in 8. Čeprav mi še iz časov dinozavrov ta clock generator nikoli ni šel po gobe. Še v prejšnjih verzijah je bilo namesto enega 8701 čipa kup ttl logike, ki je zgenerirala ti dve frekvenci za color in dot clock (7,88MHz).
Poglej, če imaš na čipu 8701 na pinih 13/14 sploh clock 17,73xxxxMHz kolikor je napisano na kristalu za PAL. Da ni že na izvoru napaka. Pa +5V napajanje tega čipa mora biti ok.
Ali ima tvoj video čip (VIC) oznako 6569 (pin13=+12V) ali 8565 (pin13=+5V)? Slednjega imam, ravno tako rome 901225-01, 901226-01 in 901227-02/03, 6526, 6581...
Največji čar - električar
Uporabniški avatar
DusanK

Kraj: Medvode
Zahvalil se je: 1159 krat
Prejel zahvalo: 2002 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a bray » 11 Jan 2020, 20:41

DusanK je napisal/-a:Poglej, če imaš na čipu 8701 na pinih 13/14 sploh clock 17,73xxxxMHz kolikor je napisano na kristalu za PAL. Da ni že na izvoru napaka. Pa +5V napajanje tega čipa mora biti ok.
Ali ima tvoj video čip (VIC) oznako 6569 (pin13=+12V) ali 8565 (pin13=+5V)? Slednjega imam, ravno tako rome 901225-01, 901226-01 in 901227-02/03, 6526, 6581...

Na pinu 13 sicer nekaj miga ampak je čist čudna frekvenca....okrog 8MHz. :_think
Drugače pa imam VIC 6569R1 (keramika).
bray

OdgovorNapisal/-a DusanK » 11 Jan 2020, 23:49

Če imaš čip 8701 na podnožju mu zavihaj nogici 6 in 8, da vidiš če je na neobremenjenih izhodih kakšen clock (fi). Pin6 = 7,88MHz, pin8=17,73MHz.
Če clocka ni, potem je 8701 shodil.
Če je clock, potem ga požira 6569.

Obstaja tudi nadomestno vezje za 8701 vendar ga nikoli nisem imel prilike videti v kakem C64.
Gre za elemente, ki so bili na platah pred 8701, lepo združeni v nadomestno vezje in vstavljeno v DIL podnožje namesto 8701.
8701_before.JPG
vir slike
Uporabniški avatar
DusanK

OdgovorNapisal/-a VolkD » 12 Jan 2020, 00:04

Tako vezje bi se dalo narediti v kakšnem cpld-ju.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 7994 krat
Prejel zahvalo: 4723 krat

OdgovorNapisal/-a bray » 14 Jan 2020, 11:18

DusanK je napisal/-a:Če imaš čip 8701 na podnožju mu zavihaj nogici 6 in 8, da vidiš če je na neobremenjenih izhodih kakšen clock (fi). Pin6 = 7,88MHz, pin8=17,73MHz.
Če clocka ni, potem je 8701 shodil.
Če je clock, potem ga požira 6569.

Meril sem brez VIC čipa in sta bila izhoda praktično v zraku.

VolkD je napisal/-a:Tako vezje bi se dalo narediti v kakšnem cpld-ju.

Saj obstajajo moderni PLL "piggyback" nadomestki za ta čip ampak mi to nekako ne diši preveč. Vsaj dokler so še dobavljivi originalni čipi.
bray

OdgovorNapisal/-a bray » 19 Jan 2020, 22:39

Update...

Zamenjal sem 8701 (hvala C64!) in sedaj dobim na pinih 6 in 8 signala pravilnih frekvenc. Prav tako dobim na pinu 1 od CPUja clock 0.98Mhz. Ta signal generira VIC čip tako da sklepam, da le ta deluje. Tudi na kompozitnem video izhodu se pojavi PAL signal vendar še vedno brez značilne modre slike. Ker se na data linijah nekaj dogaja predvidevam, da procesor deluje. Ker je ponovno glavni osumljenec PLA sem malo pomeril signale in med drugim na pinih 15,16 in 17 (CS za ROMe) opazil signale s čudno definiranimi nivoji. Priznam, da mi je precej zanimivo tole šraufanje. ;) Nadaljevanje sledi...
bray

OdgovorNapisal/-a bray » 28 Jan 2020, 11:11

Še vedno black screen... :_dunno
Naredil sem nadomestek PLAja z AT27C512R-45PU ampak je še vedno tema. Očitno bo tole oživljanje kr projekt. ;)

Obstaja pa kar nekaj diagnostičnih kartic za tele mlinčke. Tale Jani se je kr poglobil....

http://blog.worldofjani.com/?p=164

https://www.thefuturewas8bit.com/shop/c ... dtest.html

Če bi kdo imel kaj od tukaj se lahko pridruži....-> ZS

https://www.thefuturewas8bit.com
bray

OdgovorNapisal/-a DusanK » 28 Jan 2020, 11:54

Si me zrajcal... :)
Zame en C64 Dead Test Cartridge, prosim. Barva ni važna.
Uporabniški avatar
DusanK

OdgovorNapisal/-a C64 » 28 Jan 2020, 21:51

Samo da ne bo preveliko razočaranje. Imam te testne module in niso neko čudežno orodje. Skozi leta sem si naredil veliko orodij - med drugim tudi te module. Na žalost je resnica vedno nekje vmes - če je računalnik vsaj deloma delujoč potem ta modul pomaga. Če je pa računalnik mrtev - recimo ne dela CPU, PLA, kak čip v kratkem stiku, ... potem ta modul ne pomaga nič. Če imaš prej sliko ali pa se računalnik obesi - modul lepo pokaže na težavo recimo z RAM-om ali pa katerim od ROM-ov.
Še en info - nadomestek PLA z EPROM-om ne dela na vseh verzijah. Tudi tu sem imel nekaj testiranj - na koncu je še vedno najboljši original PLA. Čip je glede na napisano pravi - preden si 100% prepričan, da ti nadomestek dela bi ga bilo dobro stestirati še na enem delujočem sistemu.
Tudi DusanK ima nekaj težav s svojim C64. Lahko bi se enkrat dobili vsi skupaj in naredili eno delavnico - Kako popraviti C64 :)
C64

OdgovorNapisal/-a VolkD » 28 Jan 2020, 21:58

C64 je napisal/-a:Tudi DusanK ima nekaj težav s svojim C64. Lahko bi se enkrat dobili vsi skupaj in naredili eno delavnico - Kako popraviti C64 :)

Ta zmaga ! ++++

Predlagam, da naredimo mini razstavo starih računalnikov in ob tej priliki tudi delavnico - kako popraviti.
Prostore lahko zrihta društvo, ker stvari niso povezane s financami lahko pride kdorkoli.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a C64 » 28 Jan 2020, 22:01

Takole pa izgleda modul v praksi - zraven pa še dva EPROM-a z različnimi verzijami testnih programov.
C64

OdgovorNapisal/-a C64 » 28 Jan 2020, 22:18

VolkD je napisal/-a:
C64 je napisal/-a:Tudi DusanK ima nekaj težav s svojim C64. Lahko bi se enkrat dobili vsi skupaj in naredili eno delavnico - Kako popraviti C64 :)

Ta zmaga ! ++++

Predlagam, da naredimo mini razstavo starih računalnikov in ob tej priliki tudi delavnico - kako popraviti.
Prostore lahko zrihta društvo, ker stvari niso povezane s financami lahko pride kdorkoli.

Tale predlog mi je pa všeč. Z moje strani lahko prinesem kar precej zanimivih računalnikov. Če se dobi prostor ter najde dovolj interesentov za ogled - zakaj pa ne. Mogoče se lahko naredi nova tema - da ne smetimo po tej temi.
C64

OdgovorNapisal/-a VolkD » 28 Jan 2020, 22:44

No nekaj časa se seveda potrebuje, da se stvari organizirajo. Mislim, da bi v mesecu marcu že lahko naredili. Bom pa odprl posebno temo nalašč o tem, pa bomo videli interes.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a bray » 28 Jan 2020, 22:57

VolkD je napisal/-a:

Ta zmaga ! ++++

Po eni strani se strinjam glede tega in verjetno, če bi mi časovno zneslo bi prišel pogledat....ampak po drugi strani bi pa s tem tole moje šraufanje zgubilo ves čar. V bistvu imam s popravilom več veselja kot pa ga bom verjetno imel potem čez čas ob (upam da) delujočem C64. ;) Nekaj podobnega se mi je dogajalo pri obnovi volvota 480. Zdaj, ko je vozen in registriran ni več tako zanimivo kot je bilo takrat, ko je bil nepremičnina.
Ravno včeraj sem razmišljal, da sem iste sheme (ročno narisane) od C64 gledal že pred več kot 30 leti. Takrat so to bile kopije, kopij, kopij,.... da se je komaj videlo številke pinov na čipih. Ampak se mi ni prav dosti sanjalo kako bi tak mlinček naj deloval in kakšno funkcijo ima kateri čip. Mi je pa vseeno uspelo prižgat ledice priklopljene na user port.
Kakorkoli...jaz sem bol solistične sorte in bom kar tu nadaljeval tole zgodbo in verjetno bom zapravil kak € več....ampak užitki itak nikol niso zastonj! ;)
bray

OdgovorNapisal/-a VolkD » 28 Jan 2020, 23:08

Ja, saj to ni bilo mišljeno tako, da bi prišel na delavnico pa bi vse bilo OK. Mišljeno je bolj kot prikaz te nekdanje tehnike.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a bray » 28 Jan 2020, 23:31

C64 je napisal/-a:Samo da ne bo preveliko razočaranje. Imam te testne module in niso neko čudežno orodje. Skozi leta sem si naredil veliko orodij - med drugim tudi te module. Na žalost je resnica vedno nekje vmes - če je računalnik vsaj deloma delujoč potem ta modul pomaga. Če je pa računalnik mrtev - recimo ne dela CPU, PLA, kak čip v kratkem stiku, ... potem ta modul ne pomaga nič. Če imaš prej sliko ali pa se računalnik obesi - modul lepo pokaže na težavo recimo z RAM-om ali pa katerim od ROM-ov.
Še en info - nadomestek PLA z EPROM-om ne dela na vseh verzijah. Tudi tu sem imel nekaj testiranj - na koncu je še vedno najboljši original PLA. Čip je glede na napisano pravi - preden si 100% prepričan, da ti nadomestek dela bi ga bilo dobro stestirati še na enem delujočem sistemu.
Tudi DusanK ima nekaj težav s svojim C64. Lahko bi se enkrat dobili vsi skupaj in naredili eno delavnico - Kako popraviti C64 :)

Ne bo razočaranje. Na youtubu sem pogledal precej mojstrov in "mojstrov", ki šraufajo 64ke in res v določenih primerih testni moduli ne pomagajo. Osnovne stvari je treba pregledat z osciloskopom. Se mi pa zdi zelo uporabno recimo ravno pri RAMih, da ni potrebno vseh ven dajat.
Z nadomestki PLAja se je pa tud fajn igrat, ker sem spet na svetlo privlekel programator, ki je itak na LPT portu. In potem je blo treba zalaufat še en star notebook kjer itak laufajo samo XPji in....eno samo veselje! :D
bray

OdgovorNapisal/-a DusanK » 29 Jan 2020, 01:48

Adrian ima veliko video popravil.
Zanimiv je tale, sicer daljši ampak se ga splača pogledati v celoti, kjer se je res namučil pri iskanju napake na C64.
Kljub razumevanju logike ti zmiksa vso pamet ena pretrgana, komaj opazna linija pod podnožjem... :)
Uporabniški avatar
DusanK

OdgovorNapisal/-a sundancer » 29 Jan 2020, 13:23

VolkD je napisal/-a:tudi delavnico - kako popraviti.

Pridem! Imam en C64, ki potrebuje diagnostiko vendar nimam ustrezne opreme zato je temu primerno tudi znanje.
Sumim PLA. Zadeva prikaze sliko z znacilnim modrim ozadjem/ospredjem, vendar namesto pozdravnega napisa izpise garbage.

assy 250469 rev 3
Zadnjič spremenil sundancer, dne 29 Jan 2020, 13:38, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
sundancer

OdgovorNapisal/-a DusanK » 29 Jan 2020, 13:36

Če imaš sliko je že veliko. :)
Morebiti na tej znani strani najdeš podoben primer slike napake kot jo imaš ti in smer reševanja/krivca.
Povej PCB ASSY NO!
Uporabniški avatar
DusanK

OdgovorNapisal/-a sundancer » 29 Jan 2020, 13:39

Vmes sem dal edit, poglej prejsnji post :)
Hvala za link!
Uporabniški avatar
sundancer

OdgovorNapisal/-a C64 » 29 Jan 2020, 18:07

sundancer je napisal/-a:
VolkD je napisal/-a:tudi delavnico - kako popraviti.

Pridem! Imam en C64, ki potrebuje diagnostiko vendar nimam ustrezne opreme zato je temu primerno tudi znanje.
Sumim PLA. Zadeva prikaze sliko z znacilnim modrim ozadjem/ospredjem, vendar namesto pozdravnega napisa izpise garbage.

assy 250469 rev 3

Na tej seriji še nisem srečal PLA v okvari. Glede na opis napake sta glavna osumljenca - RAM ali pa ROM. V tvojem primeru bi diagnostični modul skoraj gotovo našel napako.
C64

OdgovorNapisal/-a bray » 01 Feb 2020, 21:28

S01E05 :D
Ko sem z osciloskopom meril signale na procesorju je bil zelo sumljiv pin 2 (signal RDY) na katerem se ni nič dogajalo. Izkazalo se je, da pin2 U7 (CPU) nima stika s pinom 11 na U27 (izhod logičnih AND vrat 74LS08). Mimogrede...signal RDY je preko logike povezan z VIC čipom in preko tega signala lahko VIC "bremza" CPU. ;)

https://youtu.be/pnSyZggh9t4 ps: spet sem pozabil kako se "vgradi" youtube link ;)

Na youtube posnetkih vsi mojstri neki šrpicajo s kontakt spreji. Očitno to ni samo preventiva. In zato sem tudi jaz očistil pine in malo našprical podnožje. Ampak tudi to ni pomagalo. Očitno so tale podnožja zelo slabe kvalitete. To potrjuje tudi žička na pinu 1 CPUja, ki je tam že od prvega servisa mojega C64 v devedesetih, ko so na servisu menjali procesor. Bil sem prepričan, da je tista prevezava zato, ker je pod podnožjem uničena via in da zato pin nima stika. Ampak ko sem pomeril ta pin na podnožju je vse ok pri vstavljenem CPUju pa na nogici ni stika čeprav na prvi pogled zgleda vse ok. ;) In zato sem preveril vse pine....in našel še pin 32 z istimi simptomi. Pa še en hint za merjenje.....plato pokonci, zadaj osvetlitev, da se približno vidi in od pina do pina. Tako sem preveril vsa podnožja oziroma čipe.
bray

OdgovorNapisal/-a VolkD » 01 Feb 2020, 23:36

bray je napisal/-a:ps: spet sem pozabil kako se "vgradi" youtube link ;)
Citiraj svoj prispevek in boš videl kaj sem mu dodal.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a bray » 02 Feb 2020, 00:00

VolkD je napisal/-a:
bray je napisal/-a:ps: spet sem pozabil kako se "vgradi" youtube link ;)
Citiraj svoj prispevek in boš videl kaj sem mu dodal.

Ah..yt sem probal ampak sem dal cel link ne samo id in seveda ni delalo. Hvala!

Gremo naprej...
Ker sem seveda hotel za test "popraviti" podnožje sem s konico skalpela poizkusil naravnati vzmetni kontakt problematičnega pina. In ker sem bil malo štorast podnožje je pa en velik šoder mi ga je uspelo uničiti. :_dunno
Ker nimam spajkalnika z vakuumom sem se lotil po barbarski metodi. Najprej sem s ščipalkami porezal prečke, ki povezujejo levo in desno polovico potem pa še ti dve polovici na krajše segmente. Te sem potem posamično odspajkal in potegnil ven brez problemov in poškodb vezja. Posamične pade sem potem z ročno pumpico in malo fluksa lepo očistil. Še malo IPA in vezje je pripravljeno na novo, boljše podnožje. Tavelikega 40pinskega podnožja žal nimam. Lahko bi poštukal iz dveh manjših ampak bom rajši počakal in naredil tako kot je treba. ;)
bray

OdgovorNapisal/-a bray » 03 Feb 2020, 23:21

En preblisk, ker nimam vakuumske odspajkalne postaje. :_think
V predalu je ena viška vulkano glava s šobo 1.2mm, printer je zraven mize, kompresorček tudi imam,... In zadeva celo približno deluje, če pa dodam še stikalo za vklop pumpice na "ročko" in malo povečam pretok pumpe (24V pumpo napajam s samo 12V) bo pa mogoče uporabno. :D
bray

OdgovorNapisal/-a C64 » 04 Feb 2020, 14:58

Ja original podnožja so resna težava. Vedno preden začnem testirat poberem vse čipe iz podnožij in preverim kontakte.
C64

OdgovorNapisal/-a DusanK » 06 Feb 2020, 01:14

@bray, kako napreduješ in kje si ostal?

Malce pozno sem videl, da iščeš "profi" podnožja. Imam jih kar nekaj.
20200205_152649 (Custom).jpg
Če še nisi preveč razkrampal plate in če nujno rabiš, ti lahko pošljem 1x40pin in 1x28pin.
Seveda gratis, da ne izgubiš volje in da narediš kot se šika. :)

Dokaj poceni (glede na ostale Slo štacune IC, Delko, Conrad, Nano, Lotos...) boš "profi" podnožja dobil v HTE. Pokličeš in preveriš. Najbližja ti je poslovalnica v CE. V LJ jih imajo 100%.
Cenik - stran 140 Profi DIL podnožja

Če pa boš potreboval pomoč pri odspajkovanju čipov in če se ne dobimo na kakem "servisnem srečanju", mi lahko pošlješ plato in ti odspajkam izbrane čipe. Dobil sem namreč odspajkovalno postajo.
Milina.
Uporabniški avatar
DusanK

OdgovorNapisal/-a bray » 06 Feb 2020, 08:43

Ravno včeraj sem bil v HTE v Celju in sem nabral nekaj robe. Sem bil prepričan, da je to že bol eksotika in težje dobavljivo. Cena se mi ni zdela pretirana zato sem vzel nekaj več kot rabim. Sicer me pa čaka še ena plata, ki je pa precej bolj utrujena. Nekaj je že na podnožjih ampak je vse bolj kavbojsko.
Kar se pa napredka tiče pri C64 #1 pa nič posebno novega. Včeraj nisem uspel kaj dosti več kot prispajkati novo podnožje za CPU in odspajkati U14 in prispajkati podnožje.

Hvala za ponudbo za podnožja in pomoč pri odspajkovanju! Zaenkrat mi kar gre s kombinacijo 3Dp glave in vročega zraka. Če pa bo slučajno treba menjat rame te bom pa res prosil, da boš potegnil ven vseh osem.
bray

OdgovorNapisal/-a bray » 07 Feb 2020, 01:22

S01E08 :D
Novo podnožje CPUja seveda ni odpravilo blackscreena. ;) So pa zdaj vsi pini CPUja stabilno v stiku s PCBjem.
Ker sem včeraj odspajkal sumljivi U14 (MOS7709=74LS258) sem ga ročno preizkusil kar na protoboardu. Pri takem zelo statičnem testu nisem opazil, da bi bilo z njim kaj narobe. Ker sem bil ravno v bližini sem preventivno zamenjal še U27 (MOS7712) z 74LS08 in ker sem bil ravno v elementu sem tudi U26 privoščil podnožje (DIP20). Ker še vedno ni bilo razlike sem se lotil naslednjih dveh osumljencev...dveh multiplekserjev U13 in U25. Tudi ta dva čipa sta od MOS in sicer z oznako 7708=74LS257. Ko sem z osciloskopom gledal izhode na U25 sem na pinu9 opazil čudne nivoje. Kot da signal ob neaktivnem multiplekserju (~OE=0) nekaj drži, da ne more v nivo logične 0. Ker so na tej liniji samo RAM, U25, U19 (VIC) in U26 (74LS373) sem se lotil U25 in hkrati še soseda U13. Sledilo je odspajkanje, profi podnožja in dva nova 74LS257 (hvala Matic!). Ko sem po menjavi najprej pomeril iste pine kot prej se mi je kr nasmejalo! Suvereno napikal v podnožja še ROMe in priklopil video kabl. In hopa....končno blue screen!
bray

OdgovorNapisal/-a bray » 07 Feb 2020, 01:46

Ampak...še ni konec nadaljevanke, ker seveda še ni vse OK. ;) Po parih sekundah se začnejo pojavljati čudni vzorci in čez čas zafilajo cel ekran. Sumim, da z U14 le ni vse ok, ker se zdaj, ko je vse bolj dinamično kar pošteno segreje. Zamenjave žal trenutno nimam tako da bo to počakalo za naslednje nadaljevanje.
Tole nakladanje in urejanje slikc mi je vzelo skoraj več časa kot samo šraufanje. :_think
bray

OdgovorNapisal/-a DusanK » 07 Feb 2020, 17:21

Zdaj ti bi/bo prišel prav diagnostični modul.

Da, pisanje in oblikovanje vzame veliko časa ampak igranje z nostalgijo je zabava in pečat, ki ga pustiš zanamcem. ;)
Uporabniški avatar
DusanK

OdgovorNapisal/-a bray » 09 Feb 2020, 00:38

Včeraj sem bil spet v HTE. Tokrat s spiskom TTL čipov za C64 #1 in #2. Na srečo sem imel še druge opravke v Celju drugače bi se skoraj zastonj vozil. Dobil sem namreč samo zadnji kos 74LS257. Čeprav ga zaenkrat ne rabim, ga bom pa verjetno za C64 #2, ki ima prav tako MOS multiplexerje. Torej poleg ostalega (74LS06, 74LS629N, 4066, MC4044, 74LS139) žal tudi 74LS258 nisem dobil. Na srečo pa je omenjeni čip na plati #2 klasični 74LS od motorole in ne MOS. Ker se mi ne da čakat, da bom kje dobil ta čip sem ga seveda odspajkal iz plate #2. Na plati #1 sem že imel podnožje zato sem lahko takoj preizkusil. Tudi po parih minutah delovanja je slika ostala nepopačena zato sem v podnožja dal še SID in oba CIA čipa, priklopil tipkovnico in za začetek še kasetnik. Po vklopu pa legendarna kombinacija SHIFT+RUNSTOP in ob pritisku na PLAY slika zgine in motorček v kasetofonu začne vrtet. Odlično! Obvezna kaseta je tista na kateri piše TURBO TAPE! ;) Nostalgične trenutke je prekinilo spoznanje, da je očitno gumica fuč, ker se kaseta kljub zvoku motočka skoraj ne vrti. Previjanje z muko deluje, pri predvajanju pa zmanjka moči. Na srečo imam zdaj še en kasetnik z licitacije. Priklopim tega in ponovim vajo. Po treh neuspelih poizkusih (LOAD ERROR) nalaganja TURBO TAPE-a mi v četro le rata. Spomnim se na "štelanje glave" in ker ta kasetnik ni bil moj verjetno ni isto nastavljen. Na srečo je naslednji program na kaseti ravno NAST. GLAVE. Ampak, če je glava razštelana kako naložiti program za nastavitev glave? ;) Puščica L in začne se nalaganje...ko je turbo tape naložen se na ekranu pri nalaganju pojavijo črte iz katerih se da približno razbrati kako je z nastavitvijo glave. Mali izvijač in gremo šraufat. Točno tisti izvijač, ki sem ga uporabljal že pred 30+ leti, imam še vedno nekje v predalu. Takrat sem si ga prisvojil iz kompleta maminega Bagat šivalnega stroja. Zdaj jih imam kar nekaj takih, ki so primerni za to...takrat je bil pa edini pri hiši in še sosed v bloku, ki je tudi imel C64 si je pogosto sposojal ta izvijač.
Po parih poizkusih mi je uspelo naložiti program in potem je sledil samo še fine tuning. Nostalgija na kubik! :D
Da sem potrdil teorijo o slabem MOS multiplekserju sem ga še enkrat zamenjal. Potrjeno...po parih sekundah je ekran poln naključnih znakov. Preizkusil sem tudi PLA iz #2 in PLA nadomestek ter VIC čip iz #2. Vsi trije delujejo. Obstaja upanje tudi za plato #2.

še filmček kakšni so simptomi, če je na plati "bolan" MOS multiplekser
bray

OdgovorNapisal/-a bpavsic » 10 Feb 2020, 15:41

Če se še prav spomnim, smo glavo nastavljali preko enega upora v enem portu zadaj v C64 (okroglem). Ko si dal upor med 2 pina konektorja, je piskalo.
Bolj "napredni" pa smo imeli tudi modul s programom za nastavljanje glave (tako da programa za glavo ni bilo potrebno nalagat iz diskete), turbo tapeom in predvsem... Reset tipko :D
My brain has too many windows open.
bpavsic

Kraj: MB / MS
Zahvalil se je: 202 krat
Prejel zahvalo: 215 krat
Število neizkoriščenih povabil: 218

OdgovorNapisal/-a Pobes » 10 Feb 2020, 16:10

Ko sem jaz dobil disketnik namesto kasetnika je bilo kot da sm danes dobil delovno postajo. drugače smo samo vrteli tisto za nastavljanje glave, pa čiščenje glave, itd itd.
Pobes

Kraj: Ajdovščina
Zahvalil se je: 29 krat
Prejel zahvalo: 64 krat
Število neizkoriščenih povabil: 35

OdgovorNapisal/-a bray » 20 Feb 2020, 23:05

Preden napišem še kaj o popravilu C64 #2 še kratek povzetek popravila C64 #1. Bilanca je sledeča...zanič so bili naslednji čipi, napisano v vrstnem redu kot sem jih menjal s kratkim komentarjem

U31 -> MOS 8701 - clock generator - na obeh izhodih je signal nepravilne frekvence, po menjavi se na compozitnem video izhodu pojavi PAL video signal in "black screen"
U13,U25 -> MOS 7708 (74LS257) - multiplekser - na izhodih se pojavljajo čudni nivoji, zamenjam oba (eden je še OK) in dobim modri ekran z napisom
U14 -> MOS 7709 (74LS258) - multiplekser - po nekaj sekundah delovanja postane vroč in ekran zapolnijo naključni znaki; po menjavi dobim popolnoma delujoč C64

Zanimivo je to, da so vsi čipi od MOS. Na srečo so RAMi japonski (MN4164P - MATSUSHITA) in ne ameriški MT, ker drugače bi se verjetno ukvarjal še z njimi. Ker sem končno dobil tudi paket od TheFutureWas8Bit sem si zložil skupaj tudi Dead Test modul in ga sprobal.
Zgodba z #1 je zaključena. Še sreča, da imam še enega. :D
bray

OdgovorNapisal/-a PPG78 » 21 Feb 2020, 07:21

bray je napisal/-a:Torej poleg ostalega (74LS06, 74LS629N, 4066, MC4044, 74LS139) žal tudi 74LS258 nisem dobil.

Če potrebuješ zgornje DIP čipe mi javi, mislim da bi večji del moral imeti. Bo sicer malo trajalo da jih naberem skupaj ...

LP, Peter
PPG78

Kraj: Gorenjska
Zahvalil se je: 17 krat
Prejel zahvalo: 94 krat
Število neizkoriščenih povabil: 50

Vrni se na Ostalo

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost