Fluks iz domače delavnice

Kako in kaj na tem področju vse lahko naredimo doma. Izdelava tiskanega vezja je lahko že mala umetnost.

Fluks iz domače delavnice

OdgovorNapisal/-a VolkD » 04 Sep 2017, 07:26

Ker na Mašunu nisem imel s seboj kolofonije, sem bolj za šalo, kot za res, poizkusil spajkati s smolo bližnje smreke.
Hiter poizkus je povedal, da se ta smola pri 350°C hitro zažge, če vanjo zapičimo konico. :(

Potem pa sem vzel vatirano paličico, jo namočil v nitro razredčilo in malo te smole raztopil na konici paličice. S tem sem namazal vezje. Konica spajkala je zdrsela preko tako namazane površine in spajka se je izjemno lepo razlila. Rezultat me je močno pozitivno presenetil. Nikjer nič zažganega, za povrh pa je bila vsebnost smole v tekočini zelo zelo majhna.

Odločil sem se, da bom nabral malo več smole, po koncu tabora sem si privoščil še urico sprehoda po tamkajšnjih gozdovih. Nekaj malega pa sem nabral tudi doma.

Najprej je treba smolo očistiti primesi. To sem naredil tako, da sem smolo dal v literski kozarec, preko pa sem nalil nitro razredčilo. Dobro uro mešanja, zaprt kozarec sem stresal v vse mogoče smeri. Verjetno bi lahko samo pustil preko noči. Smola se je v nitro razredčilu raztopila in tako sem jo preko žlezne goste mrežice pretočil v drug kozarec.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 5519 krat
Prejel zahvalo: 3739 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

Re: Fluks iz domače delavnice

OdgovorNapisal/-a VolkD » 04 Sep 2017, 07:29

IMG_0836 (Small).JPG
Na kozarcu sicer piše, da je v njem med, a je medu že zdavnaj zmanjkalo.
Se pa vidi značilna barva smole, ki je nekoliko temnejša, ker so se v nitro razredčilu raztopile tudi snovi iz lubja, ki je ostalo kot nečistoča v smoli.

Nitro mi ni prav všeč, ima preveč agresiven vonj. Smolo bi raje imel raztopljeno v kakšnem alkoholu.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 04 Sep 2017, 07:32

Del raztopine sem zlil v plitvo posodo.
IMG_0835 (Small).JPG
Nitro razredčilo običajno hitro hlapi - pričakoval sem, da bo v nekaj urah izhlapelo.
Pa ni bilo tako. Na površini se naredi tanka opna smole ( ker je razredčilo izhlapelo), ki potem preprečuje nadaljnje hlapljenje. Danes je drugi dan, pa je smola še vedno tekoča. Se pa precej pozna, da je že zelo gosta.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a ivor » 04 Sep 2017, 08:03

Nekoč sem redno parkiral avto v senci pod smreko in se poleti jezil, ker je bil pogosto poln smole. Namesto da bi jo koristno uporabil za spajkanje, :D sem jo uspešno odstranjeval z bencinom za čiščenje oblek. Z nitro razredčilom si nisem upal, da ne bi uničil barve na avtu. :?: Če se dobro spomnim, s čiščenjem z alkoholom nisem imel dobrih izkušenj. Škoda, da tudi bencin prav močno smrdi!
Imam problem za vsako rešitev. - Imam problem za svako rješenje.
Uporabniški avatar
ivor

Kraj: Koper
Zahvalil se je: 350 krat
Prejel zahvalo: 413 krat
Uporabnika povabil: forest70

OdgovorNapisal/-a VolkD » 04 Sep 2017, 08:27

ivor je napisal/-a:... Če se dobro spomnim, s čiščenjem z alkoholom nisem imel dobrih izkušenj.
No nisem mislil na običajen alkohol, temveč na isopropanol.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 04 Sep 2017, 08:52

V čem je razlika pri uporabi smole iglavcev v primerjavi s kolofonijo, razen tega da ima smola nekaj več terpenov (malce lepše diši pri spajkanju) in da imaš en kup dodatnih ceremonij?

Včasih se mi zdi, da se nekaj počne samo zato, da se komplicira, podobno kot s tistimi žavbami za prenos tonerja :)
s54mtb

Zahvalil se je: 1109 krat
Prejel zahvalo: 2705 krat
Število neizkoriščenih povabil: 83

OdgovorNapisal/-a jmivsek » 04 Sep 2017, 09:01

s54mtb je napisal/-a: ... da se komplicira, podobno kot s tistimi žavbami za prenos tonerja :)

To pa gotovo ne drži, kemo postopek močno poenostavi izdelavo tiskanine!
Vem, da nič ne vem (Sokrat)
Uporabniški avatar
jmivsek

Kraj: Ajdovščina
Zahvalil se je: 1240 krat
Prejel zahvalo: 269 krat
Uporabnika povabil: S52O
Število neizkoriščenih povabil: 45

OdgovorNapisal/-a VolkD » 04 Sep 2017, 09:05

s54mtb je napisal/-a:V čem je razlika pri uporabi smole iglavcev v primerjavi s kolofonijo, razen tega da ima smola nekaj več terpenov (malce lepše diši pri spajkanju) in da imaš en kup dodatnih ceremonij?
Ne vem, kolofonija je narejena iz borove smole. Ne vem kako je prečiščena, vem pa, da zdrži konico spajkala in se ne zažge. Smola smreke se pri 350°C zažge. Istočasno pa smola, ki smo jo nabrali na mašuni deluje za razred bolje, ko je treba spajkati več nožic istočasno - naprimer pri tqfp ohišjih.
Očitno razlika je. Preizkusi sam.

s54mtb je napisal/-a:Včasih se mi zdi, da se nekaj počne samo zato, da se komplicira, podobno kot s tistimi žavbami za prenos tonerja :)
Mogoče ti tako vidiš, jaz in še kar nekaj drugih pa ugotavljamo, da je s pomočjo tega izdelava tiskanega vezja otročje lahka. Da potem ni potrebe za raznimi laki ali pa specialnimi orodji za rezkanje.
Vsake oči imajo pač svojega malarja.
Je pa narobe, če rečeš, da samo tvoje vidijo prave stvari.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 04 Sep 2017, 09:11

Ne trdim, da bo iz tega nastalo ne vem kaj strašnega, vendar brez da bi človek nekaj poizkusil, bi bil ogenj še vedno v jamah.

Mogoče sploh ne bo uporabno, mogoče pa bo zadovoljilo marsikaj. Dobro vem, da nam industrija danes prodaja na tone embalaže, ki jo drago plačamo, vsebina je pa slabša od tiste z lastnega vrta.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a SimonS » 04 Sep 2017, 10:11

Smola se odlično topi v jedilnem olju. Ta dobro prenaša višje temperature.

Še nasvet kako očistiti smolo z avta.
Vzameš jedilno olje in z tem očistiš smolo. Oljni madež potem odstraniš z šamponom
SimonS

Kraj: Kobarid
Zahvalil se je: 226 krat
Prejel zahvalo: 281 krat
Uporabnika povabil: mucek
Število neizkoriščenih povabil: 30

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 04 Sep 2017, 10:37

Tudi WD40 ali nafta je OK.
s54mtb

Zahvalil se je: 1109 krat
Prejel zahvalo: 2705 krat
Število neizkoriščenih povabil: 83

OdgovorNapisal/-a kobranka » 05 Sep 2017, 14:28

Pri postopku pretvarjanja smrekove smole v flux si izpusti nek postopek, kateri bi ti moral biti poznan saj se ukvarjaš tudi z cepljenjem drevja. Lahko, da si to spregledal, ker cepilo smolo zgolj kupuješ.

No jaz sem si jo parkrat naredil sam in ena od sestavin je tudi smrekova smola. Da sem smolo očistil ostankov lubja in ostalie nezaželjene svinjarije sem jo najprej segrel na "šporgetu". Plin oz. ostali odprti ogenj odsvetujem, ker se lahko kaj vžge. Za "lonec" sem uporabil kar konzervo katere vsebino sem prej spraznil v želodec(prazen žakel ne stoji pokonci). No naprej si rabil moč za mešanje z neko leseno palico, dokler ni bila smola z vso prisotno svinjarijo utekočinjena. No pojesti sem moral še eno konzervo, ker je to delo mučno in kisle kumarice ne dajo od sebe preveč energije. Vanje sem nalil mrzlo vodo, lahko jo popestriš z ledom. Partnerko moraš poprositi za neuporaben kos oblačila najbolje takega, ki se dobro skozenj vidi, večji je bolje je. To redko blago razprostreš nad konzervo z mrzlo vodo in čezenj začneš zlivati utekočinjeno segreto smolo. Tujki in lubje se bo ulovilo na to redko blago od spordaj pa boš imel relativno čisto smolo v večjih in manjših kosih, kot granulat. Malenkost si pomagaš s leseno palico, da pomešaš, če se ti zdi, da bi lahko dobil več smole skozi blago. Na koncu lahko narediš culo in iztisneš, če želiš izvleči maximum. Jasno to culo potem vržeš med odpad, v konzervi vode pa imaš smolo s katero se da bolj kulturno rokovati
kobranka

Zahvalil se je: 331 krat
Prejel zahvalo: 76 krat
Uporabnika povabil: MadMax
Število neizkoriščenih povabil: 15

OdgovorNapisal/-a VolkD » 05 Sep 2017, 14:34

Aha, ti so to izločil s segrevanjem. No jaz sem pa smolo kar raztopil. To drugo rundo kar direktno v isopropanolu. Ko je bilo dovolj tekoče sem vse skupaj precedil skozi fino cedilo.
Cedilo sem potem opral v isopropanolu, ki ga pa nisem zavrgel, ampak sem ga dodal v smolo, da je postala primerno redka.
Sedaj počiva v kozarcu, saj se na dnu pojavljajo usedline. Ko se bo cela tekočina umirila bom pretočil v drug kozarec.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a DrRogla » 17 Okt 2017, 19:04

Ta vikend sem med potepom po gozdu naletel na zanimiv kos suhega lesa. Ko sem ga pogledal in odvgrel se je razpolovil in razkril lepo žilo smole. :)
Smola.jpg
Najdena žila smrekove smole

Je že kakšna nova ugotovitev, kar se tiče predelave in uporabe takšne smole za fluks?
DrRogla

Kraj: Maribor, Hrastnik
Zahvalil se je: 4 krat
Prejel zahvalo: 0 krat
Uporabnika povabil: ivor
Število neizkoriščenih povabil: 0

OdgovorNapisal/-a VolkD » 17 Okt 2017, 19:08

Ja uporaba je zanimiva. Bi bilo mogoče treba definirati vrsto drevesa. Jelka in smreka sta samo na pogled enaki. Z jelko sem poizkusil in se, če je smola zelo razredčena z topilom, super spajka nožice od čipov.

Smola sama pa ni v redu, če pomočiš špico vanjo se zažge, potem pa ni več uporabna.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a S50F » 18 Okt 2017, 17:32

Zdravo Darko!
Jaz delam to takole že 30 let.Smrekova smola v obliki kamnov za parjenje svinj ,mislim da se še dobi v trgovinah .
Imenuje se tudi kolofonija .Eno grudico stolčeš na deščici v droben prah,ga vsipaš v stekleničko z širšim grlom
naliješ gor 70% alkohol pustiš kakšen dan in vsake toliko časa pretreseš ,da se ves prah raztopi.Potem tesno zapreš ,če alkohol
izhlapi ga doliješ,s tem z čopičem za barvice premažeš tiskano ploščico seveda prej očiščeno in lahko lotaš po lotanju ostane smola
kot zaščita vezja da baker ne oksidira.Lota pa se odlično.
Milan S50F
S50F

Zahvalil se je: 2 krat
Uporabnika povabil: VolkD

OdgovorNapisal/-a reber » 18 Okt 2017, 18:07

Kolofonijo raztopljeno v alkoholu uporabljam že... hmm... ne vem koliko let, verjetno tudi več kot 30. Da se kolofonija raztopi v alkohulu jo ni potrebno zdrobiti, lahko vržeš noter tudi cel kos velikosti nekaj cm in se normalno raztopi do naslednjega dneva sigurno. Nekajkrat malo premešam, nato pustim pri miru več dni, da se usedejo morebitne nečistoče. Včasih pozabim na kozarec in prelijem po več tednih, rezultat usedanja je še boljši, kar pomeni bolj čisto raztopino. Večinoma prelito raztopino prelijem še 1x v čisto steklenico, tudi to po več tednih ali mesecih. Vedno imam nekaj kozarcev raztopine, da se ima čas usedati med fazami prelivanja. Raztopino s pršilko našpricam na sveže očiščena že zvrtana tiskana vezja. Ker je raztopina res čista brez smeti in delcev, se šoba nikoli ne zamaši. Nekdaj, ko sem delal bolj sproti, je bila raztopina manj čista in občasno se mi je zamašila šoba na pršilki.
Sporočila sprejemam na e-mail objavljen na www.reber.si
Uporabniški avatar
reber

Kraj: Bled
Zahvalil se je: 28 krat
Prejel zahvalo: 192 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 193

OdgovorNapisal/-a VolkD » 18 Okt 2017, 20:36

Kolofonijo poznam, to ni smola jelke, ampak nek miks, v glavnem so borovci. Če vanjo zapičiš spajkalo se ne zažge, ker je tudi drugače termično obdelana.
To kar se grem jaz je smola jelke. Če vanjo zapičiš spajkalo segreto na 350 stopinj, se grdo zasmodi in ni več uporabna.
Če pa jo raztopiš v nitro v zelo zelo rezredčeno raztopino pa je super odlična zadeva za spajkanje čipovja. Zdaj raziskujem še kako je z isopropanolom.

Ja ni vsaka smola, smola. Moraš imet prav smolo, da pozabiš kolovonijo doma in se greš na Mašunu poizkuse.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a zzitop » 25 Avg 2018, 21:59

Torej, glede teh fluksov z raztopljeno kolofonijo v izopropilnem alkoholu, prebiram po forumih. Nisem našel informacije, kakšno je priporočeno razmerje mešanja kolofonija:alkohol?

Sprašujem za klasično spajkanje.

Z večjo vsebnostjo kolofonije je že pasta, se slabše razliva, z manjšo verjetno nevarnost premajhnega nanosa. Tako da, katero razmerje je v praksi najboljše?

Hvala
zzitop

Zahvalil se je: 9 krat
Uporabnika povabil: radix

OdgovorNapisal/-a VolkD » 25 Avg 2018, 22:11

Precej odvisno od vrste kolofonije in od tega kaj spajkamo.

Trenutno delam poizkuse s smolo od jelke. Če vanjo pomočiš spajkalo se sam zažge. Na prvi pogled neuporabno. Potem pa to smolo raztopimo v nitro, ali bolje v isopropanolu in nanesemo na nožice čipa potem se čip fantastično spajka.

Običajna kolofonija, ki jo kupimo v trgovini je običajno borova smola.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a reber » 25 Avg 2018, 22:14

zzitop je napisal/-a:Nisem našel informacije, kakšno je priporočeno razmerje mešanja kolofonija:alkohol?

Mogoče si premalo iskal ali pa si iskal na napačnih naslovih...

http://www.elektron.si/forum/viewtopic.php?t=1778
Uporabniški avatar
reber

OdgovorNapisal/-a zzitop » 25 Avg 2018, 22:43

Hvala. Sem sicer prišel tudi na tisto stran. Kar me je zmotilo, da si pisal o raztopini za lakiranje, ne pa izključno za spajkanje.

Recept sem torej razumel kot 10% do 20% za lakiranje.

@VolkD, spraševal sem za kupljeno kolofonijo iz borove smole. Kakšna koncentracija za najbolj univerzalen fluks.
zzitop

OdgovorNapisal/-a zzitop » 25 Avg 2018, 23:44

Ker bi bila to morda še komu zanimiva informacija:

Obstajajo trije fluksi na osnovi kolofonije:
R (Rosin) - Kolofonija
RMA (Rosin Mildly Activated) - Kolofonija z zmerno (majhno) količino dodanih aktivatorjev. Tako majhno, da flux ni koroziven
RA (Rosin Activated) - Kolofonija z večjo (agresivno) količino aktivatorjev, zato je koroziven.

Aktivatorji so zato, da s površine še malo bolj očistijo nečistoče in okside. Verjetno je iz zgoraj zapisanega moč razbrati, da je RMA tista prava izbira. Tale gospod pokaže, kateri fluks na osnovi kolofonije je po njegovem mnenju najboljši na tržišču.

Torej, poljski proizvod podjetja TermoPasty po imenu Kalafonia. Je tipa RMA, še več, naj ni bila "No-Clean" verzija, kar pomeni tudi, da fluxa ni potrebno čistiti z vezja.

In za ta proizvod (primarno namenjen spajkanju) proizvajalec svetuje mešanico 25% njihove kolofonije v izopropilnem alkoholu. Dobi se v 20g, 40g, 100g šalčkah in v 500g plastični vrečki.
1.) Če se res ne potrebuje velike količine, je tale 40g šalčka za 4€ s poštnino trenutno najugodnejša ponudba.
2.) Boljša izbira pa se mi zdi 500g vrečka za 7€, skupaj s poštnino.
zzitop

OdgovorNapisal/-a eldi2011 » 26 Avg 2018, 07:14

VolkD je napisal/-a:Ja uporaba je zanimiva. Bi bilo mogoče treba definirati vrsto drevesa. Jelka in smreka sta samo na pogled enaki. Z jelko sem poizkusil in se, če je smola zelo razredčena z topilom, super spajka nožice od čipov.

Smola sama pa ni v redu, če pomočiš špico vanjo se zažge, potem pa ni več uporabna.

Tukaj si verjetno za jelko zamenjal kako drugo drevo, saj kolikor vem jelka nima smole .
Uporabniški avatar
eldi2011

Kraj: Domžale
Zahvalil se je: 774 krat
Prejel zahvalo: 307 krat
Uporabnika povabil: s56rga
Število neizkoriščenih povabil: 131

OdgovorNapisal/-a VolkD » 26 Avg 2018, 08:03

eldi2011 je napisal/-a:Tukaj si verjetno za jelko zamenjal kako drugo drevo, saj kolikor vem jelka nima smole .
Seveda ima, vsi iglavci imajo smolo. Ima pa jelka to značilnost, da se smola ne pojavlja v lesu, zato je v gradbeništvu, za razliko od bora, zelo zaželjena. Pri jelki se smola pojavlja le izpod ranjenega luba. V gozdovih okrog mašuna in naprej proti leskovi dolini jo je dovolj, da se jo nabere. Jo je pa v celem gozdu težko najti. Trenutno imamo dobre pogoje za iskanje te smole, ker smo nekaj led nazaj imeli žledolom.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a reber » 26 Avg 2018, 10:00

@zzitop
Ne vem kaj misliš pod fluks za spajkanje?
Za pomoč pri spajkanju čipov z večjim številom nogic in majhnim razmakom ali za pomoč pri spajkanju elementov, ki imajo mogoče rahlo problematične priključke in se nekoliko težje ali težko spajkajo.

Ja, za lakiranje doma narejenega tiskanega vezja je običajna kolofonija brez aktivatorjev zelo primerna, ker ustreza namenu in ni korozivna, torej jo ni potrebno odstraniti. Po skoraj 30 letih uporabe in nobenih težava s tem v različnih pogojih, bo najbrž kar držalo.

Za spajkanje čipov z gostimi nogicami bi priporočil namenske flukse, ki imajo še boljše lastnosti glede površinske napetosti staljene spajke, da se nogice ne zlivajo skupaj.

Za aktivacijo težavnih priključkov bi priporočil pospajkovanje (aktivacija z bolj agresivnim fluksom, pospajkanje in čiščenje) pred vstavitvijo v tiskano vezje oziroma izogibanje takim elementom oziroma materialu.
Uporabniški avatar
reber

OdgovorNapisal/-a S57RZ » 26 Avg 2018, 10:07

Kdor ne hodi rad po gozdu, lahko razne smole kupi npr. tu:
smrekova smola: https://www.revivo.si/smole/naravne-smo ... ola--100-g
kolofonija: https://www.revivo.si/kolofonija_portugal_1000g

Smrekova je v primerjavi z dokaj čisto kolofonijo kar draga.
Uporabniški avatar
S57RZ

Kraj: Dobrova pri Ljubljani
Zahvalil se je: 51 krat
Prejel zahvalo: 45 krat
Uporabnika povabil: sundancer
Število neizkoriščenih povabil: 12

OdgovorNapisal/-a zzitop » 26 Avg 2018, 10:42

reber je napisal/-a:@zzitop
Ne vem kaj misliš pod fluks za spajkanje?

Ja, saj vem, da imam previsoka pričakovanja, saj bi rad kar en flux za vse... :D

Rabil bi predvsem za 0603, kdaj tudi za 0402 seveda pa tudi za 0805 ter 1206 SMD-je. Že pri 0603 mi nekako ne uspeva dobro (pravilno) dozirati cina s pomočjo 0.7mm žice. Uporabljam "chisel" konico. Če prej nanesem malo kolofonije v gelu (cca 80% raztopljene v izopropilnem alkoholu), cin pa na konico, pa je uspeh super.
Naredil pa sem si tudi dobrih 10% raztopino, saj je doziranje hitrejše preko igle iz take flaške. Res je veliko hitreje, praktičneje. Vendar, kot bi bilo preredko.

Dejstvo pa je, da jaz s spajkanjem nimam kilometrine, zato ne znam oceniti, kaj je optimum. Tako bi rad prejel nasvet za optimum od izkušenega mojstra, nakar bi se jaz prilagodil na predlagani optimum... :D

------------------------------------------------------------

Bom pa moral na osnovni plošči od prenosnika z vročim zrakom zamenjati tale chip:
https://www.ebay.de/itm/232801924039

Ja, nogice so precej skupaj. Verjetno bi rekli, da bi moral tukaj uporabiti pasto s cinom. Ampak jaz mislim uporabiti klasičen 63/37 cin. Kateri fluks bi bil za ta namen tehnično najboljši?

Hvala
zzitop

OdgovorNapisal/-a VolkD » 26 Avg 2018, 10:49

:_think Nebi ti to dal raje komu, da ti to zaspajka ?
Se neskromno javim, če lahko.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a zzitop » 26 Avg 2018, 11:02

Hvala za ponudbo. Bi rad sam probal. Sem tudi že na osnovni plošči od Samsung J7 telefona uspel zamenjati čip, mikrofon in Micro USB vhod. Še danes, po enem letu vse dela, kot mora. Uporabil pa sem nek Weller-jev fluks.
Vendar pojma nimam, kakšen tip točno je, dobil sem samo informacijo, da je primeren.

Za ta čip mislim uporabiti istega.

Naredil pa sem tako, da sem segreval in gledal. Ko je čip malo "zaplaval, sem odmaknil vroči zrak in fertik.
zzitop

OdgovorNapisal/-a VolkD » 26 Avg 2018, 12:36

zzitop je napisal/-a:Naredil pa sem tako, da sem segreval in gledal. Ko je čip malo "zaplaval, sem odmaknil vroči zrak in fertik.
To je to!
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a zzitop » 01 Sep 2018, 08:25

Epilog:
500g kolofonija z zgornje povezave je pošla, preden sem oddal naročilo. Zato sem v IC elektroniki kupil enako 40g AKTIVNO Kalafonio znamke TermoPasty, iz katere bom naredil 25% raztopino. 25% mase in ne volumna. Poleg pa še eno gostejšo 85%.

Slika
zzitop

OdgovorNapisal/-a VolkD » 01 Sep 2018, 19:25

Lahko bi odšel v prvo trgovino s pripomočki za kmetovalce. Kolofonijo uporabljajo pri kolinah. Za manj kot 5€ jo dobiš cel kg.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a zzitop » 01 Sep 2018, 19:35

Ja, res je. In imam tako kolofonijo doma... Ampak je brez aktivatorjev.

Kot razumem, so aktivatorji dobri predvsem pri spajkanju bakrene površine, ki je vedno vsaj malo oksidirana. In teh oksidov navadna kolofonija ne zmore očistiti, aktivatorji v njej pa pač. Tista kolofonija v cinu tudi ima te dodane aktivatorje.
zzitop

OdgovorNapisal/-a VolkD » 01 Sep 2018, 19:49

Kolofonija sama je pri višjih temperaturah agresivna. Za druge aktivatorje še nisem slišal. Ampak lahko poizkusiva. Jaz s smrekovo smolo, ti pa z aktivno kolofonijo ' me prav zanima razlika.

Mogoče bi bilo pa to res izvedljivo na kakšni od bodočih delavnic.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a Kroko » 01 Sep 2018, 22:04

Da dobiš kolofonijo iz smole moraš smolo segrevati (160 °C), da se znebiš terpenov in da neha smrdeti, ko pomočiš spajkalnik. Samo namakanje v toipilih ni dovolj.
http://www.planet-cnc.com poskakuješ na eni nogi in žvižgaš alpske podoknice Kroko was here!
Uporabniški avatar
Kroko

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 625 krat
Prejel zahvalo: 1357 krat
Število neizkoriščenih povabil: 251

OdgovorNapisal/-a VolkD » 02 Sep 2018, 06:51

Ja seveda. Že kar nekaj let nazaj smo tako delali pakiranja. V škatlice od od municije za zračno orožje sem zlival segreto smolo in pustil, da se ohladijo. Vsaka taka škatlica je potem dobila nalepko.
malo kot reklamo za društvo, malo pa zato, da se je vedelo kaj je v njej.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Vrni se na Izdelava tiskanega vezja v domači delavnici

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost