Peugeot 206 težave z lučmi in kontaktno ročico

Avtomobili, motorji, pa še kaj drugega, ki se giblje, bi bilo povsem nebogljeno brez vsaj elektronike. Tu torej spadajo ideje, popravila in predstavitve s tega področja

Peugeot 206 težave z lučmi in kontaktno ročico

OdgovorNapisal/-a zan95 » 19 Mar 2017, 19:23

Pozdravljeni!

Pri hiši imamo tudi Peugeota 206, pri katerem so se nekaj časa nazaj začele pojavljati težave, ki so jih na servisu "odpravili" oz. še poslabšali situiacijo. Zdaj se bliža tehnični pregled in registracijo, zato bi bilo kar super, če bi stvar rešili čim ceneje.

Težava je sledeča: Avtu je po nakupu (rabljeno vozilo), med vožnjo s prižganimi dolgimi lučmi ali meglenkami, le te izklapljalo vsake toliko časa. Poleg njih, je v istem trenutku tudi izklopilo osvetlitev armaturne plošče. Tudi če dolge luči niso bile prižgane, se je armaturka izklapljala. V avtohiši so rekli, da lahko popravijo, saj naj bi šlo za kontaktor, ali pa zamenjajo, vendar je nov prek 200€.
No popravili so tako, da sedaj ne dela tudi sprednja desna luč (ne kratka, ne dolga, le pozicijska), težava, ki naj bi jo odpravili, ni bila odpravljena. Po tem, ko se luči izklopijo, se lahko le rahlo dotakneš stikala za luči in se armatura prižge nazaj, dolge pa je treba posebej prižgat.

Zanima me, kje bi se lotil problema, ker se do sedaj še nisem veliko ukvarjal z avtoelektriko. Je problem res v kontaktorju? Kaj v kontaktoruju bi se lahko pokvarilo, je lahko samo kakšna umazanija in bi jo očistil s kontakt sprejem, ali je problem v ročici?
To, da desna luč sploh ne dela, pa je problem verjetno drugje.

Hvala za pomoč.
zan95

Zahvalil se je: 155 krat
Prejel zahvalo: 51 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 9

Re: Peugeot 206 težave z lučmi in kontaktno ročico

OdgovorNapisal/-a DusanK » 19 Mar 2017, 19:30

Reklamiraj, saj "težava, ki naj bi jo odpravili, ni bila odpravljena". In vztrajaj seveda.
Največji čar - električar
Uporabniški avatar
DusanK

Kraj: Medvode
Zahvalil se je: 678 krat
Prejel zahvalo: 1220 krat
Število neizkoriščenih povabil: 211

OdgovorNapisal/-a mitkum » 19 Mar 2017, 20:11

Jaz bi peljal nazaj na servis in zahteval reklamacijo. Problem je edino, če ti to dela en vaški serviser brez računa, pa še tam se ponavadi da zmeniti.
mitkum

Kraj: Logatec/Kalce
Zahvalil se je: 63 krat
Prejel zahvalo: 108 krat
Število neizkoriščenih povabil: 14

OdgovorNapisal/-a mucek » 19 Mar 2017, 20:22

So že predhodniki povedali. Ampak glede na napisano (da se zadeva pojavi/popravi, ko malo podrmaš stikalo) je težava verjetno mehansko v stikalu ali pa v konektorju stikala. Konkretno sem sam pri P206 v tistem letu, ki sem ga imel, imel težave s prižiganjem smernikov: težava je bil zapacan kontakt v ročki, kjer je noter ena mast, v njej pa kup opilkov, ki so se z leti nabrali in ki so delali neumnosti. Malo čiščenja, pa je bilo bp.

LP, g
... lahko pa se tudi motim ...
Uporabniški avatar
mucek

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 50 krat
Prejel zahvalo: 393 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 72

OdgovorNapisal/-a VolkD » 19 Mar 2017, 20:24

Jaz v vsem tem vidim en drug problem. Saj lahko reklamira, a še vedno bo to popravljal človek, ki očitno ne ve kako se reči streže. Reklamacijo bodo seveda morali priznati, a to še ne pomeni, da bo stvar potem popravljena.
Ne vem pa kako je z vračilom denarja v takih primerih.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 5398 krat
Prejel zahvalo: 3694 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a ecobra » 19 Mar 2017, 20:35

Na netu sem našel načrt in po hitrem pregledu, te heca stikalo za vklop luči. Glede na to koliko je avto star je vprašljivo investranje v drage servisne storitve in originalne rezervne dele. Če si kaj tehnika se lahko sam potrudiš in veliko prišparaš. Pri nas je veliko trgovin z rezervnimi deli kjer boš dobil novo stikalo (pa ne pozabi mu reči za popust) in ga zamenjaj ali pa na kakem avtoodpadu dobiš delujoče stikalo od kakega razbitega avta za pest drobiža.
Namreč glede mojih izkušenj s serviserji boš teško dosegel kakeršnokoli reklamacijo, na koncu boš plačal drag originalen rezervni del in še kako uro - zlatarsko ti bojo nabili. Sam se lotim različnih popravil pri svojem avtu, ki jih sedaj že šteje 16, in je v dobri kondiciji, brez problemov gre čez tehničnega.
Pripenjam link wiring diagrama za 206 ko katere verzije pa ne vem, ker nimam podrobnih podatkov o tvojem vozilu. Malo poguglaj pod workshop manuals za tvoj model in tip avta.
http://wiringdiagramsolutions.blogspot.si/2011/06/peugeot-206-exterior-lighting-wiring.html

l.p.
ecobra

Kraj: Radeče
Zahvalil se je: 3 krat
Prejel zahvalo: 45 krat
Uporabnika povabil: DusanK

OdgovorNapisal/-a matjazkariz » 19 Mar 2017, 21:47

Na mojem prejšnjem avtu (P206) sem imel težave s smerokazi. Občasno so se levi sami prižgali. Rahel pritisk na smerno stikalo je težavo začasno odpravil. Enkrat sem odprl in očistil in je bil mir. Če se prav spomnim, je nekdo na tem ali onem forumu enkrat imel podobno težavo ravno tako s P206. Izgleda, da je pri tem avtu to pogosto. Torej odpri in preveri kontakte na ob volanskem stikalu.
matjazkariz

Zahvalil se je: 24 krat
Prejel zahvalo: 46 krat
Število neizkoriščenih povabil: 4

OdgovorNapisal/-a s55m » 19 Mar 2017, 22:09

Pri tem avtu je to kar normala-pravilo. Sem razdrl in videl, da bo popravljanje Sizifovo delo. Razmisljal sem v smeri predelave a je k sreci kolega na avtoodpadu imel eno identicno, in predelava ni bila potrebna. Konstruktorja te rocice bi bilo potrebno zapreti!
The human emotional side is what allows believing in something, even when the science is totally wrong.
Uporabniški avatar
s55m

Kraj: Plovdiv BG
Zahvalil se je: 59 krat
Prejel zahvalo: 115 krat
Število neizkoriščenih povabil: 25

OdgovorNapisal/-a VolkD » 19 Mar 2017, 22:18

s55m je napisal/-a:Konstruktorja te rocice bi bilo potrebno zapreti!
Kolikor vidim, bi to bilo prepoceni. Jaz bi ga obsodil na ta avto doživljensko.

Pa mnoge arhitekte, da potem živijo v stanovanjih, ki so jih naumili.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 5398 krat
Prejel zahvalo: 3694 krat
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a zan95 » 19 Mar 2017, 22:30

Servis je bil opravljen pri Avtohiši Vič po 10 dneh, ko so nam avto prodali. Že samo klimo so popravljali 3 tedne, pa malo oko vrgli na kontaktor in naredili z lučjo kar pač so.
Računa ni bilo, ker naj bi bilo še v garanciji prvih 14 po nakupu. Punca je potrebovala avto, zato jim ga po tem servisu nismo več puščali, tam ker pacajo predolgo.

Za začetek bom poskušal očistiti vse možne krivce (kontakte), če ne bo šlo, pa bo sledila zamenjava ali pa predelava. Glede predelave edino ne vem, ali bi moral tudi kaj homologirat?

Stikalo za luč bi pa bilo res lahko tudi povezano s stikalom kot je omenil @ecobra.

Hvala vsem za odgovore!
zan95

OdgovorNapisal/-a s55m » 20 Mar 2017, 01:01

Pri luceh bos moral preklapljati dolge kratke, smerniki pa tudi morajo biti tam kjer so. Najlazje je s priziganjem luci. Potrebna je predelava, ki zamenja tisti pcb na plasticni foliji s taksnim, ki bo dejansko zdrzal drsanje peres po njem.
The human emotional side is what allows believing in something, even when the science is totally wrong.
Uporabniški avatar
s55m

Kraj: Plovdiv BG
Zahvalil se je: 59 krat
Prejel zahvalo: 115 krat
Število neizkoriščenih povabil: 25

OdgovorNapisal/-a zan95 » 21 Mar 2017, 07:19

Sem gledal se malo po netu, kako se ročica razstavi, tako da bom med vikendom odprl in pregledal flex pcb :)
zan95

OdgovorNapisal/-a DomenV » 21 Mar 2017, 08:10

Vmes ko jo boš razstavljal delaj fotografije. Notri so eni drsniki, kateri morajo biti na točno določeni poziciji, ko ročko sestavljaš nazaj, drugače še kakšna druga stvar ne bo delala in boš moral spet razstavljati. Ni ravno lušno popravilo tole. Malo pogooglaj, zelo verjetno imaš COM2000 obvolanski modul.
lp, D
Uporabniški avatar
DomenV

Kraj: Medvode
Zahvalil se je: 36 krat
Prejel zahvalo: 45 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 12

OdgovorNapisal/-a zan95 » 21 Mar 2017, 08:19

DomenV je napisal/-a:Vmes ko jo boš razstavljal delaj fotografije. Notri so eni drsniki, kateri morajo biti na točno določeni poziciji, ko ročko sestavljaš nazaj, drugače še kakšna druga stvar ne bo delala in boš moral spet razstavljati. Ni ravno lušno popravilo tole. Malo pogooglaj, zelo verjetno imaš COM2000 obvolanski modul.

Hvala za opozorilo. Res bo ta obvolanski modul.
zan95

OdgovorNapisal/-a zan95 » 03 Apr 2017, 22:23

No, šele danes se mi je uspelo spravit popravljati tole reč. Uspel sem vse razdreti in spraviti nazaj brez kakšnih posebnih težav.
Najprej sem za vsak slučaj odklopil akumulator, zatem pa so bili postopki demontaže sledeči:
1. Odstranitev air bag-a.
2. Odstranitev volana.
3. Odstranitev obvolanskih komand v ohišju.

Ko sem enkrat komande imel na mizi sem ohišje razdrl in s kontakt sprejem očistil kontakte, po katerih drsajo lamelice.
Razdrl sem tudi ročko, katera je predstavljala potencialni problem. Kontakti na flex-PCBju so bili res že slabi, zato sem jih malo pospajkal. Pospajkal sem tudi obroček, ki drsa po teh kontaktih. Ugotovil sem sicer, da so se na servisu res morda ukvarjali s tem, vendar so napačno sestavili nazaj.

Ko sem vse to naredil, sem še vse skupaj spravil nazaj na prvotno mesto in sledila je testna vožnja. Popravljene ročice so test opravile.
Priponke
IMG_20170403_121147.jpg
IMG_20170403_195324.jpg
IMG_20170403_205027.jpg
Če je hotela, da ji popravim, je morala asistirat :)
zan95

OdgovorNapisal/-a zan95 » 17 Apr 2017, 20:27

No ta težava je bila odpravljena tako kot sem opisal, problem pa je še v prednji desni luči. Obe žarnici sta bili menjani, pa obe svetita recimo le z 10%. Tako dolge kot kratke, neke spremembe ni. Pregledal sem napetosti na varovalkah in so enake kot na varovalkah luči, ki delujejo normalno. Kje bi lahko iskal problem?
zan95

OdgovorNapisal/-a Highlag » 17 Apr 2017, 21:04

Slaba masa?
[size=50]http://31.15.144.68/[/size]
Highlag

Zahvalil se je: 1 krat
Prejel zahvalo: 93 krat
Uporabnika povabil: borisz
Število neizkoriščenih povabil: 12

OdgovorNapisal/-a zan95 » 17 Apr 2017, 21:19

Highlag je napisal/-a:Slaba masa?

Le na enih izmed luči? Smerniki, pozicijske delujejo normalno? Ali to nima veze? Vse to je nastalo po "nekem kvaziservisu v avtohiši".
zan95

OdgovorNapisal/-a Carko » 17 Apr 2017, 23:24

Mislim, da imata dolga + kratka luč skupen konektor (in ločen od ostalih luči v bloku).
Carko

Zahvalil se je: 101 krat
Prejel zahvalo: 352 krat
Število neizkoriščenih povabil: 96

OdgovorNapisal/-a forpobi » 18 Apr 2017, 07:13

A si pomeril mase (ohmsko ali pa padec napetosti)? Nekje je slaba prevodnost, lahko iščeš padec napetosti, da boljše lociraš. Npr. pri prižganih lučeh izmeriš padec med - žarnice in akumulatorja. Isto na +. Potem greš naprej po dostopnih točkah...
forpobi

Kraj: Ig, Črnuče
Zahvalil se je: 30 krat
Prejel zahvalo: 121 krat
Uporabnika povabil: borisz
Število neizkoriščenih povabil: 21

Vrni se na Elektronika v vozilih

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 0 gostov