Neznana elektronka

Posamezni sestavni deli, ki so prej kot od včeraj. Marsikomu bodo služili kot referenca kako je kaj bilo včasih narejeno.

Moderator: s55ei

Neznana elektronka

OdgovorNapisal/-a s57j » 08 Apr 2017, 08:20

Pozdravljeni!

Sicer imam več elektronskih cevi, ki imajo zbrisane vse oznake, ampak trenutno me najbolj muči tale na slikah, ker ima obliko, ki je rabim.

Ali jo mogoče kdo prepozna?

LP Janez, S57J
Priponke
Elektronka.jpg
Elektronka-1.jpg
Elektronka-2.jpg
s57j

Zahvalil se je: 3 krat
Prejel zahvalo: 31 krat
Uporabnika povabil: radix
Število neizkoriščenih povabil: 15

Re: Neznana elektronka

OdgovorNapisal/-a VolkD » 08 Apr 2017, 08:46

Očitno je trioda, ampak katera?
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 4093 krat
Prejel zahvalo: 3097 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a s57j » 08 Apr 2017, 11:27

Ja, vidi se samo ena mrežica. Glede na število žic in nog pa skrivaj upam, da je tetroda, čeprav očitno ni.
OHM meter kaže, da je gretje elektronke v redu na nogicah označenih na sliki.

Mogoče ima kdo kako tetrodo ali več primerkov, močno podobne zunaje oblike, ki bi jo bil pripravljen zamenjati/prodati?

LP Janez, S57J
Priponke
Elektronka-3.jpg
s57j

OdgovorNapisal/-a PRC515 » 09 Apr 2017, 11:42

Je elektronka direktno ali indirektno greta ? Po sliki sodeč se mi zdi, da je indirektno. Mogoče bo ta podatek zožil možen nabor kateri tip je elektronka. Mogoče je bilo steklo metalizirano. A se vidijo kakšni ostanki metalizacije ?

Kateri tip pa iščeš?
PRC515

Zahvalil se je: 4 krat
Prejel zahvalo: 23 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 4

OdgovorNapisal/-a s57j » 10 Apr 2017, 10:44

Živjo!

Ne, elektronka ni bila metalizirana. Tista rožica čisto na vrhu je očitno iz sljude. Ne znam ugotoviti ali je direktno ali indirektno gretje. Niti ali je 2 ali 4 voltno.

Pregledal sem vse kar se najde od Philipsa in Telefunkna. Še najbližje je A441_5pin.

LP Janez, S57J
s57j

OdgovorNapisal/-a s57j » 10 Apr 2017, 13:51

s57j je napisal/-a:Živjo!

Ne, elektronka ni bila metalizirana. Tista rožica čisto na vrhu je očitno iz sljude. Ne znam ugotoviti ali je direktno ali indirektno gretje. Niti ali je 2 ali 4 voltno.

Pregledal sem vse kar se najde od Philipsa in Telefunkna. Še najbližje je A441_5pin.

LP Janez, S57J

Pri 4 V vleče 1,2 A ko se segreje, od začetka pa 1,6 A. Pri 2 V pa malenkost manj.
s57j

OdgovorNapisal/-a MAXM » 17 Apr 2017, 17:05

Pozdravljen Janez !
Ko vidim , da ciljaš na A 441, ti moram povedati, da ta sigurno ni. Ker imam 2 komada A 441 ti sporočam,da je cokel 4 pin + kontakt z vijakom na bakelitnem okvirju. To je baterijska elektronka. V mojem audionu jo grejem z baterijo 4 V in tokom okoli o,o6 A, ter anodno baterijsko napetostjo med 20 in 25 V. Sprejemnik mi kot takšen kar dobro deluje na srednjih valovih . Ta lampa je tudi v objavljeni knigi Zmagoslava Pipana " Kako smo delali radio ".
Če tvoja troši v gretju tok 1 A in več, je to verjetno kakšna močnejša končna lampa iz "Antike", ki bi se lahko uporabila tudi v kakšnem OT TX do 1W.

L P Milan
MAXM

Zahvalil se je: 0 krat
Prejel zahvalo: 4 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 3

OdgovorNapisal/-a MAXM » 17 Apr 2017, 17:27

Izgled elektronke
Priponke
DSCN1230.JPG
DSCN1231.JPG
MAXM

OdgovorNapisal/-a s57j » 20 Apr 2017, 11:50

Živjo, Milan!

Sem že sam napisal, da je podobna A441 s petimi nogami. Poznam tudi sprejemnik iz omenjene knjige.
Moja elektronka je očitno trioda, peta noga pa morda nakazuje na ločeno katodo, pomeni, ni direktna lampa.

Očitno si se potrudil s "Pipanovim" sprejemnikom. Vsaj meni bi bilo zelo zanimovo videti tudi čelno stran, kakšen reduktor (vernier) ima in, če je enal ali podoben tistemu iz knjige, kje si ga našel.

LP Janez, S57J
s57j

OdgovorNapisal/-a MAXM » 20 Apr 2017, 16:25

Živjo Janez !

Kratek odgovor o Pipanovem audionu. Narejen je že bil kar nekaj časa nazaj. Manjkala mi je A441. Nadomeščal sem jo z rusko 2SH27L. Po dolgem času sem jo le dobil pri sosedih v HA ( HG ) in sedaj je zadeva skoraj popolna. Manjka mi še samo pogon za skalo. Trenutno jo vrtim kar direktno z OT gumbom. Tudi to se bo nekje našlo. Zadevo bom poslikal in objavil pri sosedih, ker so tukaj teme precej ali pa zelo sodobne in takšna starina nikakor ne paše zraven. Imam pa še kar nekaj podobnih izdelanih OT gradenj in znalo bi jih biti zanimivo pogledati. Toliko za tokrat. Se še oglasim

Vy 73 Milan
MAXM

OdgovorNapisal/-a s57j » 22 Apr 2017, 09:00

OK, Milan

Jaz sem se bolj posvetil izdelavi replik naprav iz Slovenskih PArtizanskih Radijskih Delavnic. Vse je možno videti na moji spletni strani. Me pa take stvari zanimajo in, če nisi prav na nasprotnem koncu Slovenije, bi se enkrat naročil za ogled tvojih izdelkov, če si seveda ti pripravljen to pokazati.

Sem pa že pred časom izdelal reduktor po sliki iz Pipanove knjige, oziroma sem na netu mašel še nekaj podobnih člankov o izdelavi enocevnega sprejemnika iz 30 tih let prejšnjega stoletja.

Reduktor še nima pravega gumba, saj kljub desetinam starih gumbov nikoli ne najdem takega, kot bi ga rabil. Tudi skala še ni zgravirana, ampak samo narisana s flomastrom. Mogoče bi moral reduktor dati v novo temo o komponentah, ampak bom pdločitev o tem prepustil moderatorju.

LP Janez, S57J
Priponke
Vernier.jpg
s57j

OdgovorNapisal/-a VolkD » 22 Apr 2017, 16:45

s57j je napisal/-a:... ampak bom pdločitev o tem prepustil moderatorju.
Nemogoče je razdeliti tale post na pol. Drugače pa pozdravljam novo temo za reduktor. Najbolje je da jo kar odpreš.
Če rabiš graviranje skale se oglasi.

(kasneje bom tole popravil- umaknil, da ne moti.)
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 4093 krat
Prejel zahvalo: 3097 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a s57j » 27 Apr 2017, 20:17

No, s pomočjo kolegov iz WS19 Group sem 90% določil elektronko. Opravil sem še en natančen pregled, kjer sem ugotovil, da ima na robu bakelitnega podnožja okrog in okrog žičko, ki je spojena na srednjo nožico. Skoraj bi lahko rekel, da je tudi nekaj ostankov srebrne barve. Torej, če je bila elektronka kdaj metalizirana, se je nekdo močno potrudil, da je metalizacijo tako temeljito odstranil.

Elektronka je torej skoraj zagotovo Telefunknova REN904. Na ebayu je videti nekaj teh elektronk, ki so tudi brez metalizacije, imajo pa malenkost drugačno notranjost kot moja. Kakor koli, ni tisto kar sem pričakoval, zato gre nazaj v škatlo z ekspnati za kazanje, kakšne vse so včasih bile elektronke.

LP Janez, S57J
s57j

OdgovorNapisal/-a SebastianT » 16 Jul 2017, 08:51

MAXM je napisal/-a:Živjo Janez !

.................. Zadevo bom poslikal in objavil pri sosedih, ker so tukaj teme precej ali pa zelo sodobne in takšna starina nikakor ne paše zraven. Imam pa še kar nekaj podobnih izdelanih OT gradenj in znalo bi jih biti zanimivo pogledati...............................

Vy 73 Milan

Ali lahko izvem, kje bodo objavljene slike? Sem tudi jaz ljubitelj Pipanove knjige ! :_clap
Sebastian
SebastianT

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 77 krat
Prejel zahvalo: 60 krat
Uporabnika povabil: S52O
Število neizkoriščenih povabil: 33

Vrni se na Komponente

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost