Iskra tig160

Tu bomo pisali kako smo in kako popravljamo stvari, ki nam zaidejo pod roke. Zabeležite vse uspele stvari, če niso ravno uspele, pa tudi, da bomo vedeli kako se v bodoče temu izogniti.

Iskra tig160

OdgovorNapisal/-a Pobes » 01 Jun 2019, 10:01

Pozdravljeni!

Imam problem s starim iskra tig aparatom. Namreč dogajat se je začelo da se varjenje ne zaključi ko spustis tipko. Ni važno v kakšnem načinu delam. Žal je iskra 30let nazaj poznala le 2 barvi žic tako da ne vem točno kam gre kam in katera žica je za kaj. A ima kdo shemo te reči? Na vezjih so oznake 99 letnik, gre kar za oldtimerja ;)
Pobes

Kraj: Ajdovščina
Zahvalil se je: 29 krat
Prejel zahvalo: 62 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 34

Re: Iskra tig160

OdgovorNapisal/-a Solarplazma » 08 Jun 2019, 14:29

Je tvoj aparat kaj podoben mojemu: https://www.s5tech.net/viewtopic.php?f=35&t=14503 ? Sem imel isti problem.
Uporabniški avatar
Solarplazma

Kraj: Bled
Zahvalil se je: 2 krat
Prejel zahvalo: 0 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 0

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 08 Jun 2019, 15:15

Rele? Preveri kateri rele škljoca, ko pritiskaš tipko. Nato preveri takole: začni variti; ko spustiš tipko in ne zaključi udari po releju. Če se ustavi, je rele zapikan in zrel za pokoj...
Uporabniški avatar
Protoncek

Kraj: Mengeš
Zahvalil se je: 319 krat
Prejel zahvalo: 368 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 77

OdgovorNapisal/-a Solarplazma » 09 Jun 2019, 09:43

Pri mojem aparatu žal ni bilo tako preprosto.
Dva releja, ki sta delala težave, je krmilil flip-flop 4013, ki je bil očitno preobčutljiv na VF motnje, ki so se prenašale med vodniki v kablu do gorilnika, ko se je začelo variti in je preskočila iskra. Najprej sem sumil na pokvarjen gorilnik oz. prebit kabel, vendar je tudi z novim napaka ostala. Je pa delovalo BP, če sem namesto tipke na gorilniku uporabil drugo, zunanjo tipko.
Z zadevo sem se ukvarjal dober teden, dodajal razne R-L-C filtre, menjal 4013 za drugo izvedbo... Flip-flop se je sprožil in ostal aktiviran, tudi če je imel vhod ozemljen. Poskušal sem z galvanksko ločitvijo tipke od preostalega vezja z relejem in ločenim zunanjim napajanjem. Vse brez uspeha. Uspelo mi je šele, ko sem namesto 4013 uporabil števec 4017 v ustrezni vezavi, da deluje kot flip-flop in nekoli predelal vezje.
Ne vem, kako je zadeva delovala včasih, morda so bili pred 25 leti drugačni gorilniki/kabli in se je težava pojavila šele z novejšimi gorilniki?
Uporabniški avatar
Solarplazma

Kraj: Bled
Zahvalil se je: 2 krat
Prejel zahvalo: 0 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 0

Vrni se na Elektronika - popravila

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost