Razvijanje laka Positiv 20 s Cevosan Extra

Kako in kaj na tem področju vse lahko naredimo doma. Izdelava tiskanega vezja je lahko že mala umetnost.

Razvijanje laka Positiv 20 s Cevosan Extra

OdgovorNapisal/-a EL84 » 16 Dec 2022, 18:19

Zanima me, ali kdo uporablja za razvijanje Positiv 20 Cevosan Extra, ki ima na embalaži napisano, da vsebuje 28-30% natrijevega hidroksida. Zanima me tudi, kako se meša z vodo, da dobiš enako koncentracijo kot, če vzameš 7g/ liter vode.
EL84

Kraj: Škofja Loka
Zahvalil se je: 74 krat
Prejel zahvalo: 91 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 9

Re: Razvijanje laka Positiv 20 s Cevosan Extra

OdgovorNapisal/-a VolkD » 16 Dec 2022, 20:38

Zadeva že vsaj 10 let ni več aktualna.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 17067 krat
Prejel zahvalo: 9416 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 254

OdgovorNapisal/-a lado » 16 Dec 2022, 21:14

Kolikor se spomnim je bilo dovolj en zamašek v pol litra vode...
Uporabniški avatar
lado

Kraj: Trbovlje
Zahvalil se je: 234 krat
Prejel zahvalo: 378 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 37

OdgovorNapisal/-a reber » 17 Dec 2022, 10:46

Zadeva je še vedno aktualna, saj je bolj zanesljiva kot toner transfer.

Kakšen postopek kdo uporablja in kateri postopek bo zagovarjal, je stvar okusa in izbire, vsak berač svojo malho hvali.
Osebno ostajam na foto postopku, ker dosegam boljše rezultate kot s toner transfer postopkom, predvsem pa brez retuširanja pred jedkanjem.

Positiv 20 še vedno proizvajajo in prodajajo. Cena je dokaj zasoljena, tako da v tem primeru za butično proizvodnjo toner transfer zmaga v ceni.
Občasno uporabim Positiv 20 lak, večinoma pa še vedno iz zaloge P-501 iz Cinkarne, žal ga ne delajo več, licenco so prodali nekam v Nemčijo.

Cevosan ekstra ni v redu, jaz uporabljam najbolj navaden Cevosan v 500ml plastenki, koncentracija je 49-50%, tako da dajem 15ml na 1,5l vode, kar pomeni da naredim 0,5% koncentracijo za razvijanje. Zamašek ni merska enota! Če je vse pravilno osvetljeno je taka koncentracija dovolj, sicer pa 0,7%. Positiv 20 je bolj žleht kot P-501, saj je občutljiv na sušenje, nekoliko povišana temperatura mu škodi, saj se nad 70stC nekako zapeče in se ne razvije ali pa zahteva višjo koncentracijo razvijalca... žal rezultati niso v redu. Sušenje mora biti res kontrolirano.
Sporočila sprejemam na e-mail objavljen na www.reber.si
Uporabniški avatar
reber
❷❷

Kraj: Bled
Zahvalil se je: 175 krat
Prejel zahvalo: 598 krat
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a VolkD » 17 Dec 2022, 11:55

reber je napisal/-a:Zadeva je še vedno aktualna, saj je bolj zanesljiva kot toner transfer.
Ne drži!

reber je napisal/-a:Kakšen postopek kdo uporablja in kateri postopek bo zagovarjal, je stvar okusa in izbire, vsak berač svojo malho hvali.
Še posebej zato, ker jo najbolj pozna.

reber je napisal/-a:Osebno ostajam na foto postopku, ker dosegam boljše rezultate kot s toner transfer postopkom, predvsem pa brez retuširanja pred jedkanjem.
Tudi pri fotopostopku je mnogokrat potrebno retuširanje. Pri toner transfer, še posebej pri kemo transfer večinoma ne retuširam, ker ni potrebe. Ni pa retuširanje nekaj, kar bi imelo posebno težo.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 17067 krat
Prejel zahvalo: 9416 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 254

OdgovorNapisal/-a EL84 » 17 Dec 2022, 12:30

Hvala za informacijo. Tudi jaz sem s kvaliteto vezja narejenega s Pozitiv 20 povsem zadovoljen. Uporabljal sem ga že pred več kot 20 leti, potem pa sem se za nekaj časa preselil na drugo področje. Za sušenje laka uporabljam 5 mm debelo Alu ploščo, na katero je montiran 150W grelec in termostat, da omejim temperaturo na cca 50 stopinj. Za osvetlitev uporabljam Osram UV svetilko. Da mi film dobro pritisne na ploščico, sem si naredil pripravo, ki izgleda kot knjiga in ima na delu, ki se odpira okno s prozorno folijo. Za stiskanje uporabljam vakum, ki mi ga ustvarja star kompresor iz hladilnika. Osvetlitev traja 3 minute na razdalji 30cm.
EL84

Kraj: Škofja Loka
Zahvalil se je: 74 krat
Prejel zahvalo: 91 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 9

OdgovorNapisal/-a reber » 17 Dec 2022, 19:35

Uporabljam tale cevosan
https://mtehnika.mercator.si/izdelek/35 ... -in-sifone

Razvijalec je narejen praktično takoj. Najprej v 1,5l plastenko odmerim tistih 15ml cevosana, potem dolijem vodo, malce mlačno, ne popolnoma mrzlo, 2x obrnem da se pomeša in je že pripravljeno.
Uporaba suhega NaOH zahteva več časa za pripravo.

Po jedkanju in vrtanju preostali lak odstranim z višjo koncentracijo NaOH v vodi, vsaj 2,5%, lahko tudi 5% in gre tudi zapečen lak hitro dol, potem samo še dobro splaknem z vodo in posušim, sledi še "lakiranje" z raztopino kolofonije, posušim in je pripravljeno za spajkanje.

Glede aktualnosti postopka je točno tako kot sem napisal, zame osebno je še kako aktualno in nikoli ne retuširam, ni potrebe, zanesljivost je 100%
Retuširanje ima težo, zame večinoma ni sprejemljivo iz več razlogov.
Uporabniški avatar
reber
❷❷

OdgovorNapisal/-a kobranka » 13 Jan 2023, 13:47

Sedaj se mi zdi, da se že kar precej časa uporablja foto folije in ne vec laka, ki se jih porine skozi tiskalnik in se jih polika na ploščico. Ostali proces odstranjevanja nepotiskanega materiala je isto s Cevosanom. Samo pod kaj iskati sem pa pozabil ime tega.
kobranka

Zahvalil se je: 660 krat
Prejel zahvalo: 243 krat
Uporabnika povabil: MadMax
Število neizkoriščenih povabil: 48

OdgovorNapisal/-a reber » 13 Jan 2023, 18:44

Najbrž misliš Photoresist Dry Film

Folijo polikaš na ploščico, lahko z laminatorjem, tiskalnik nima tu nič zraven, ker ploščica skozi vsak tiskalnik preprosto ne gre.

Suhi svetlobno občutljivi film je enakovreden kot foto lak. Razlika med obema je to, da za lak rabimo pozitiv predlogo, za "dry film" pa negativ predlogo, osvetljuje se na enak način, višek odstranjuje tudi približno enako.
Sem preizkusil tudi te folije, ampak mi je veliko lažje kar z lakom, najmanj dela, najmanj zahtevno. Te fotoobčutljive folije so kar zoprne za uporabo, ko sem prvič lepil gor mi je uspelo nekje pretrgat, nekje naredit prepogibe, po nekaj poskusih je bilo bolje in nekoliko lažje.
Uporabniški avatar
reber
❷❷

Vrni se na Izdelava tiskanega vezja v domači delavnici

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost