Natančnost izdelave tiskanega vezja

Kako in kaj na tem področju vse lahko naredimo doma. Izdelava tiskanega vezja je lahko že mala umetnost.

Natančnost izdelave tiskanega vezja

OdgovorNapisal/-a zanka » 02 Sep 2019, 17:00

VolkD je napisal/-a:Še rezultati

Mar samo jaz vidim, da se nogice FT232 in TIV z razdaljo vedno manj ujemajo?
Uporabniški avatar
zanka

Kraj: Krško
Zahvalil se je: 102 krat
Prejel zahvalo: 204 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 39

Re: Poletna šola mladih elektronikov

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 02 Sep 2019, 17:15

To je ena od slabosti X-transfer postopkov. Volk bo verjetno razvil cel kup teorij, ampak ponovljivost in točnost papirnih predlog ima pač svoje omejitve. Za DIP in QFP je ok, raster 0,65 in dol je pa bolj loterija.
Priponke
Screenshot_20190902-171114.png
Namesto "Zahvali se" sprejemam tudi šalco kofeta: https://www.buymeacoffee.com/s54mtb
Uporabniški avatar
s54mtb

Zahvalil se je: 1387 krat
Prejel zahvalo: 3433 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 223

OdgovorNapisal/-a VolkD » 02 Sep 2019, 17:46

s54mtb je napisal/-a:Volk bo verjetno razvil cel kup teorij, ampak ponovljivost in točnost papirnih predlog ima pač svoje omejitve.
Seveda ima metoda omejitve. Ampak ne take kot bi jih radi predstavili.

Pozorno preglejte fotografijo! Že druga nožica je zamaknjena. To pomeni, da je čip, ko je bil pritrjen na prvi nožici utrpel premik po celi dolžini. Ali drugače. Prva nožica je nekoliko zvita navzven.

In če še bolj pozorno pogledamo, kljub temu se vidi, da je čip drugačne dimenzije kot tiv. A ne toliko, da bi zadeve bile neuporabne. Konec koncev tudi ta naprava deluje.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 7113 krat
Prejel zahvalo: 4370 krat
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a DusanK » 02 Sep 2019, 17:49

Napaka je res minimalna, če sploh.
Vse čestitke za uspešno izpeljano šolo !!!
Največji čar - električar
Uporabniški avatar
DusanK

Kraj: Medvode
Zahvalil se je: 1001 krat
Prejel zahvalo: 1707 krat
Uporabnika povabil: VolkD

OdgovorNapisal/-a gumby » 03 Sep 2019, 06:18

Sredinsko taco je treba na mesto dat, bo napaka takoj pol manjša ;)
my brain hurts
Uporabniški avatar
gumby

Kraj: Lendava
Zahvalil se je: 102 krat
Prejel zahvalo: 558 krat
Število neizkoriščenih povabil: 60

OdgovorNapisal/-a VolkD » 03 Sep 2019, 09:14

:_think
Dajte se naučiti gledat stvari natančno. Brez tega je vse ostalo navadno nakladanje.

Kot prvo je čip prispajkan dovolj dobro, saj naprava deluje!

Zdaj pa k natančnemu gledanju. Čip je bil pritrjen na nožici 1. Očitno ne najbolj idealno. Ampak kdo od vas je prvič takšen čip na ploščico postavil idealno ?
Da bi se nožice na drugi strani čipa sploh ujele, je bil čip zavrten kontra smeri urinega kazalca. Pri tem se je nožica 1 deformirala povsem ob čipu. To se vidi že po tem, da je zamik že na drugi nožici kar opazen. Torej je celoten čip po celi dolžini zamaknjen zaradi tega efekta.
Ker konec nožic ni na koncu padov vezja, ampak so nožice na desni strani zamaknjene nazaj, daje ta kot zamika še dodaten efekt. Tako dobi človek občutek, da je še huje kot je.
Še malo o dimenzijah. Razdalja med nožicami je 0.65mm. Širina nožice je 0.22mm. Ocena zamika pritrditve čipa je 0.09mm.
Napaka footprinta pa maximalno 0.02mm. To se je potrdilo tudi pri izdelavi tiskanega vezja za LPC2388 - 144, oziroma SOT486-1.

In še malo: pri prenosu s papirja na baker pri kemo transfer nisem opazil prav nobenih deformacij ne po obliki ne po velikosti. Pri termo transfer pride do spremembe oblike, predvsem tam kjer se nanese nekaj več tonerja. Napaka torej nastane že pri tiskanju. Tiskalnik je torej tisti, ki naredi največji problem. In ta problem je povsem enak pri foto postopku, kjer prosojnico tiskamo na printer. Je pa tudi ta problem enostavno rešljiv, saj imamo za to orodja, ki stvari natisnejo v željenem merilu.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Re: Natančnost izdelave tiskanega vezja

OdgovorNapisal/-a VolkD » 03 Sep 2019, 09:21

Na tej sliki je čip spajkan lepše, ni nič postrani. In tu se lepo vidi, da s footprintom ni prav nič narobe.

Metoda je torej povsem v redu in uporabna. Glede na to, da so bili na delu najstniki (14-16), lahko trdim, da je rezultat odličen.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a BojanR » 03 Sep 2019, 12:58

Saj Mare ni rekel, da ne gre. Opozoril je, da je problem ponovljivost in točnost. In da bo Volk imel cel kup teorij.
Tako da Mare ni zgrešil nikjer niti malo.

Drugače pa z moje strani, pohvale za trud in delo.
BojanR

Kraj: Vnanje Gorice
Zahvalil se je: 11 krat
Prejel zahvalo: 26 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 5

OdgovorNapisal/-a VolkD » 03 Sep 2019, 14:22

BojanR je napisal/-a:Saj Mare ni rekel, da ne gre. Opozoril je, da je problem ponovljivost in točnost.
Oboje je problem tudi pri fotopstopku. Celo nekoliko bolj.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 03 Sep 2019, 14:47

BojanR je napisal/-a:Saj Mare ni rekel, da ne gre. Opozoril je, da je problem ponovljivost in točnost. In da bo Volk imel cel kup teorij.
Tako da Mare ni zgrešil nikjer niti malo.

Drugače pa z moje strani, pohvale za trud in delo.

Se opravičujem, saj sem pozabil pohvaliti delo z mladino. Tudi z moje strani pohvale! Mi je zelo znano, koliko vložka je potrebnega, da se taka stvar izpelje.
Namesto "Zahvali se" sprejemam tudi šalco kofeta: https://www.buymeacoffee.com/s54mtb
Uporabniški avatar
s54mtb

OdgovorNapisal/-a reber » 04 Sep 2019, 00:17

Pri tako majhnem rastru je prikazan postopek že zelo dober uspeh, čeprav je nekaj malega zamika. Tako kot je Gumby napisal, treba je centrirat sredinske pine in bo napaka manjša, jasna stvar, treba je povprečit in centrirat tako, da je povprečna napaka čim manjša.

Nikakor ne razumem trditve, da je pri fotopostopku problem opazen še bolj...

Ko imam pri fotopostopku narejen film, so vse kopije tega filma zanesljivo 100% enake, dimenzijsko ne odstopajo, tako da je ponovljivost izredno visoka, no, vsaj po mojih izkušnjah. Preizkusil sem vse VolkD-jeve metode, pred tem sem jih osebno videl pri njem in niti slučajno nisem dosegel enakih rezultatov kot pri fotopostopku. Pri mojem dolgoletnem delu sem dopustil možnost, da poleg fotopostopka obstajajo tudi druge uspešne metode... no, uspešne po nekem merilu že, ne pa tudi 100% ponovljivo uspešne... Kakorkoli že, nobena metoda mi ni olajšala dela in nobena metoda mi ni povečala točnosti prenosa filma na vezje, tako da še vedno trdim, da je fotopostopek še vedno daleč najbližje ponovljiv 100% postopek... ko je enkrat film ustrezen, so kopije v neomejenem številu enake.

Če je problem v printerju, se da napako eliminirati s korekcijo grafike tako, da bo končni print ustrezen.... in v večini primerov je napaka pri printu ponovljiva, torej je korekcija dokaj preprosto opravilo in seveda velja za točno določen tiskalnik.
Sporočila sprejemam na e-mail objavljen na www.reber.si
Uporabniški avatar
reber

Kraj: Bled
Zahvalil se je: 44 krat
Prejel zahvalo: 270 krat
Uporabnika povabil: s54mtb

OdgovorNapisal/-a VolkD » 04 Sep 2019, 07:43

reber je napisal/-a:Nikakor ne razumem trditve, da je pri fotopostopku problem opazen še bolj...

Ko imam pri fotopostopku narejen film, so vse kopije tega filma zanesljivo 100% enake, dimenzijsko ne odstopajo, tako da je ponovljivost izredno visoka, no, vsaj po mojih izkušnjah.

Saj je enostavno. Postopek izdelave filma je povsem enak kot postopek izdelave papirja za kemotranfer. To pomeni, da ima že film enake pomanjkljivosti kot papir. Pri obeh postopkih namreč 95% napak nastane zaradi dimenzijsko zgrešenega printa.
Od tu dalje pa je treba razumeti, da v kemo postopku prenesemo toner, v fotopostopku pa zgolj njegovo sliko. Zato je tu napaka večja, obogatena še z nepravilnostno nanosa fotolaka in zaradi tega, ker nimamo točkastega vira svetlobe.

reber je napisal/-a:Preizkusil sem vse VolkD-jeve metode, pred tem sem jih osebno videl pri njem in niti slučajno nisem dosegel enakih rezultatov kot pri fotopostopku.
Potem si delal nekaj hudo narobe. Nimam pojma kaj, lahko se dobiva pa poskusiva. Moji rezultati so namreč povsem drugačni.

reber je napisal/-a:Če je problem v printerju, se da napako eliminirati s korekcijo grafike tako, da bo končni print ustrezen.... in v večini primerov je napaka pri printu ponovljiva, torej je korekcija dokaj preprosto opravilo in seveda velja za točno določen tiskalnik.
No tu se pa še kako strinjava. Napaka printerja je izjemno natančno ponovljiva. Pri nekaterih printerjih se jo da koregirati že z nastavitvami printerja (HW). Pri drugih je to treba početi v SW. Pri tretjih je pri sw korekciji treba paziti tudi na katerem delu papirja printamo. Korekcije namreč niso enake za skrajno levo stran glede na skrajno desno stran.
Prav tako korekcije niso enake glede na smer gibanja papirja. Torej levo/desno vs gor/dol.

Printer najlažje preizkusimo tako, da z 0,2mm debelo črto narišemo kvadrat s stranicami 100 do 120mm. Potem ogrejemo printer tako, da ta kvadrat natisnemo petkrat. Zadnji dve kopiji vzamemo, eno zasukamo za 90°in presvetlimo. Tako vidimo vse napake geometrije printerja.

Da ne bo kdo preveč zgoržen, konkretno pri mojem printerju sem uspel doseči, da je tako natisnjem kvadrat res kvadrat (no v resnici gotovo ni, a v možnosti moje meritve se poklaplja). S tem printerjem in kemotransfer sem naredil vezje velikosti 145x88 mm in to dvostransko. Pri tem ni bilo nikjer opaziti zamika lukenj med spodnjo in zgornjo stranjo. Glede na to, da sem imel nekatere luknje Φ0,4 pomeni to, da je bila natančnost na diagonali vsaj 0,1mm.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 04 Sep 2019, 07:48

Moram pa povedat še nekaj. Ni prav primerjati en primerek, ki je še zadovoljiv s takim, ki uspe vrhunsko. Vzeti treba oba vrhunska.

Moja ocena foto postopek vs kemo transfer, kar se ponovitve tiče je v korist kemo transfer. Ocena ni odokabilna, temveč temelji na odstopanju RF filtrov na 2,4GHz, tako glede na frekvenco, tu so bila odstopanja majhna; kot tudi na sklop, torej širino filtra. Pri širini so bila odstopanja precejšnja.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 04 Sep 2019, 07:52

VolkD je napisal/-a:...., da je bila natančnost na diagonali vsaj 0,1mm.

Govorimo torej o dimenzijah, ki za 99% doma izdelanih vezij niso pomembne. Precej bolj pomemben je čas izdelave. Tu kemo postopek zmaga na celi črti. Če dodam še strupenost in nevarnost dela z uporabljenimi kemikalijami, potem pa sploh. Jaz na natrijeve in/ali kalijeve lužine pri skupini najstnikov, ki so mi zaupani v varstvo, nebi upal niti pomisliti.
Tudi na UV osvetljevanje ne, čeprav je to manj problematično.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 04 Sep 2019, 08:27

VolkD je napisal/-a:Saj je enostavno. Postopek izdelave filma je povsem enak kot postopek izdelave papirja za kemotranfer.
:_CR :o :shock: :shock:

To pa prvič slišim, pa sem naredil za kakih 200 škatel filmov na agfin HDS1P in HDS3P (škatle 50x60cm po 50 ali 100 listov filma). Delal sem ali z repro kamero iz predloge povečane v merilu 4:1 ali 10:1, narejene na ploterju. Kasneje je ta postopek zamenjal fotoploter. Nikoli pa nisem za predlogo uporabil karkoli natisnjenega z laserskim tiskalnikom :lol:

Tega ne počnem več, ampak filme enostavno naročim (je najceneje) pri lingvi.

A si hotel povedati, da v lingvi printajo filme s tiskalnikom HP1100 ?
Uporabniški avatar
s54mtb

OdgovorNapisal/-a VolkD » 04 Sep 2019, 08:36

s54mtb, ljudje, ki izdelujejo tiskana vezja doma, v garaži prav gotovo ne naročajo filmov. Izdelajo jih sami in laserski tiskalnik je edino kar je res pri roki. Nihče gotovo ne dela z repro kamero in tudi ne v merilih.

Primerjaš torej dve različni stvari.

Sem pa pred vsaj dvajsetimi leti naročil film pri (ne spominjam se več katerem) tiskarju. Sem bil hudo razočaran. Na filmu so bila štiri enaka tiskana vezja zložena krožno. Ven sem dobil dve in dve enaki tiskanini. x in y os sta bili v različnem merilu. Nimam pojma ali tiskar to potrebuje, da je tako nastavljeno, ali mu je preprosto vseeno.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 04 Sep 2019, 09:01

Zapeli ste v eno tiskano vezje, ki ga je malo nerodno spajkal najstnik in je zato spajkano postrani in ena nožica je zvita.
Naslednje fotografije niso nastale v ta namen, zato ostrina ravno tega dela ni perfektna. Dajem pa vseh osem fotografij vezij, povsem neobdelanih, takih, kot jih je naredil fotoaparat, pa presodite sami.
IMG_1555.JPG
IMG_1556.JPG
IMG_1557.JPG
IMG_1558.JPG
IMG_1559.JPG
IMG_1560.JPG
IMG_1561.JPG
IMG_1562.JPG
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 04 Sep 2019, 09:08

VolkD je napisal/-a:s54mtb, ljudje, ki izdelujejo tiskana vezja doma, v garaži prav gotovo ne naročajo filmov. Izdelajo jih sami in laserski tiskalnik je edino kar je res pri roki. Nihče gotovo ne dela z repro kamero in tudi ne v merilih.

Primerjaš torej dve različni stvari.

Sem pa pred vsaj dvajsetimi leti naročil film pri (ne spominjam se več katerem) tiskarju. Sem bil hudo razočaran. Na filmu so bila štiri enaka tiskana vezja zložena krožno. Ven sem dobil dve in dve enaki tiskanini. x in y os sta bili v različnem merilu. Nimam pojma ali tiskar to potrebuje, da je tako nastavljeno, ali mu je preprosto vseeno.

Filme dobim točno take, kot je gerber, naslednji dan in po ceni, ki je primerljiva s porabljnim časom za vso zafrkancijo okrog kemije, merila, tiskanja, izbire papirja, ... zelo hobi prijazno. Morda bi pa moral tudi ti kdaj za hec poskusiti, saj si tam blizu. Bi še za poštnino prišparal.

Imaš pa prav, res ne moreš primerjat dveh različnih stvari - nekega lokalnega fuš tiskarja za plakate bodočih županov s filmi iz fotoploterja, ki je namenski za izdelavo grafičnih predlog za tiskana vezja.
Uporabniški avatar
s54mtb

OdgovorNapisal/-a jmivsek » 04 Sep 2019, 09:18

Sem naročal filme, naročal pri Kitajcih ter delal po kemotransfer postopku in glede na to, da moraš pri filmih še vedno packati s kemijo, ki jo je pri kemotransfer postpopku samo malce več, sam nekako ne vidim več smisla v naročanju filmov. Ali naročim pri Kitajcih in počakam tista dva tedna, ali se lotim kemotransferja, če se mi res tako mudi.

Kemotransfer ni tak bavbav. Samo pogruntati je treba prave mešanice za vaš tiskalnik in papir. Ko je enkrat na vas pisan postopek poznan, ga je uporabljati mala malica.
Vem, da nič ne vem (Sokrat)
Uporabniški avatar
jmivsek

Kraj: Ajdovščina
Zahvalil se je: 1381 krat
Prejel zahvalo: 320 krat
Uporabnika povabil: S52O
Število neizkoriščenih povabil: 56

OdgovorNapisal/-a DomenV » 04 Sep 2019, 15:09

Zdajle bom mogoče dregnil v osje gnezdo ampak vseeno.. zelo dobro natančnost tiskanih vezji se doseže z rezkanjem vezij, tudi dvostranskih. Ko postopek malce naštudiraš se da rezkati tako, da se praktično odstrani samo baker, FR4 pa je praktično nedotaknjen. Pogoj so kvalitetni rezkarji in v celoti zalepljeno vezje na mizo oz. na nek kos lesa na mizi. Uporabljam Krokotov kontroler, ki izmeri ukrivljenost vezja in jo upošteva. S tem dosegam zelo dobre rezultate. Vem, rekli boste, da potem vezje delam 5ur.. to ni čisto res, mojega časa gre veliko manj, če pa mašina dela 5 ur, jaz pa vmes nekaj drugega mi je pa čisto vseeno. Odkar imam CNC še nisem zjedkal vezja, pa bo po moje tako tudi ostalo.
lp, D
Uporabniški avatar
DomenV

Kraj: Medvode
Zahvalil se je: 44 krat
Prejel zahvalo: 56 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 14

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 04 Sep 2019, 16:06

Bom še jaz sršene nagnal ven....

Predvsem za mikrovalovna vezja je rezkanje zelo primerno, saj je geometrijsko izjemno natančno, pa še jedkanje ne uniči dragega teflonskega materiala.

Res pa je potrebno uporabljati posebne rezkarje. LPKF ima namenske za RF vezja, premera 0,15mm.
Uporabniški avatar
s54mtb

OdgovorNapisal/-a VolkD » 04 Sep 2019, 16:47

DomenV je napisal/-a:Zdajle bom mogoče dregnil v osje gnezdo ampak vseeno.. zelo dobro natančnost tiskanih vezji se doseže z rezkanjem vezij, tudi dvostranskih. Ko postopek malce naštudiraš se da rezkati tako, da se praktično odstrani samo baker, FR4 pa je praktično nedotaknjen. Pogoj so kvalitetni rezkarji in v celoti zalepljeno vezje na mizo oz. na nek kos lesa na mizi. Uporabljam Krokotov kontroler, ki izmeri ukrivljenost vezja in jo upošteva. S tem dosegam zelo dobre rezultate. Vem, rekli boste, da potem vezje delam 5ur.. to ni čisto res, mojega časa gre veliko manj, če pa mašina dela 5 ur, jaz pa vmes nekaj drugega mi je pa čisto vseeno. Odkar imam CNC še nisem zjedkal vezja, pa bo po moje tako tudi ostalo.
Se povsem strinjam. Preizkušeno se da odstraniti samo baker, ostane celo še malo lepila, ki drži bakreno folijo. Brez kontrolerja, ki zmore meritve ukrivljenosti, bi to bila misija nemogoče.
Kljub vsemu - jaz imam v maximalno 20 minutah vezje narejeno in to je še en razlog zakaj se mi zdi kemo transfer fina stvar.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 04 Sep 2019, 16:48

s54mtb je napisal/-a:Bom še jaz sršene nagnal ven....

Predvsem za mikrovalovna vezja je rezkanje zelo primerno, saj je geometrijsko izjemno natančno, pa še jedkanje ne uniči dragega teflonskega materiala.

Res pa je potrebno uporabljati posebne rezkarje. LPKF ima namenske za RF vezja, premera 0,15mm.
Ni slaba ideja,... bom vprašal, če mi naslednje leto posodijo kakšen svoj stroj za na Mašun.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 04 Sep 2019, 19:28

Ne rabiš protomata. Gre s kroko-warp in lpkf rezkarji. Samo dobro je, če imaš turbinski pogon rezkarja vsaj 1000 obr/ s.
Uporabniški avatar
s54mtb

OdgovorNapisal/-a VolkD » 04 Sep 2019, 22:43

Že, že, a jaz svojega cnc ne morem nesti na Mašun.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 04 Sep 2019, 23:25

Saj tudi protomat boš težko nesel. Morda bi bilo bolje, da naredimo eno delavnico izdelave tiskanih vezij v scidromu in pokažemo vse opcije, ki so. LPKF rezkar je tudi tam. Lahko naredimo tudi dvostransko vezje za prikaz možnosti. Tudi ročni pick&place, tiskalnik spajke in reflow pečica je na voljo za tako delavnico. Vse našteto se dobi seveda tudi v hobi-prijaznih izvedbah in cenovnih rangih ali pa celo kot samogradnja. Projektov v tej smeri je polno....
Uporabniški avatar
s54mtb

OdgovorNapisal/-a VolkD » 04 Sep 2019, 23:35

s54mtb je napisal/-a:Saj tudi protomat boš težko nesel.
No vidiš v tem je point. Kemo transfer je primeren za povsod. Razen tega, je ljudi, ki imajo laserski tiskalnik mnogo več kot takih, ki imajo kakršen koli rezkalni stroj.

s54mtb je napisal/-a:Morda bi bilo bolje, da naredimo eno delavnico izdelave tiskanih vezij v scidromu in pokažemo vse opcije, ki so. LPKF rezkar je tudi tam. Lahko naredimo tudi dvostransko vezje za prikaz možnosti. Tudi ročni pick&place, tiskalnik spajke in reflow pečica je na voljo za tako delavnico. Vse našteto se dobi seveda tudi v hobi-prijaznih izvedbah in cenovnih rangih ali pa celo kot samogradnja. Projektov v tej smeri je polno....
Ja seveda bi bilo zanimivo. Mogoče je pa ravno to prilika, da celo ti pogledaš kako kemo transfer dela in kje so njegove meje. Tudi dvostransko vezje ni problem.

Do zdaj sem pri kemo tranferju vedno poudarjal zgolj to, da se da narediti hitro in da je učinkovit. Očitno sem povsem pozabil na enostavnost tehnike, ki je zato potrebna.
Sicer pa tudi jaz luknje delam na CNC. Ampak, če ga ni je pa tudi stebrni vrtalni stroj dober. Ali pa Prokson kot na Mašunu.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 04 Sep 2019, 23:47

Ja, saj na svetu je res veliko ljudi, ki imajo potrebo izdelovati tiskanine sredi gozda :)
Uporabniški avatar
s54mtb

OdgovorNapisal/-a VolkD » 05 Sep 2019, 00:12

s54mtb je napisal/-a:Ja, saj na svetu je res veliko ljudi, ki imajo potrebo izdelovati tiskanine sredi gozda :)

VolkD je napisal/-a: Kemo transfer je primeren za povsod.

Srednješolcev, ki imajo cnc stroj ni, študentov, ki ga imajo pa za ime, nič več.

No saj lahko tudi drugače. Jaz brez problema pridem demonstrirat kemo transfer k tebi ali pa kamorkoli. Ti boš precej težje naredil demonstracijo pri meni, kljub temu, da ti dam moj cnc na razpolago.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 05 Sep 2019, 00:13

s54mtb je napisal/-a: Morda bi bilo bolje, da naredimo eno delavnico izdelave tiskanih vezij v scidromu in pokažemo vse opcije, ki so. LPKF rezkar je tudi tam. Lahko naredimo tudi dvostransko vezje za prikaz možnosti. Tudi ročni pick&place, tiskalnik spajke in reflow pečica je na voljo za tako delavnico. Vse našteto se dobi seveda tudi v hobi-prijaznih izvedbah in cenovnih rangih ali pa celo kot samogradnja. Projektov v tej smeri je polno....
Imaš kakšen konkreten datum v mislih ?
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a jmivsek » 05 Sep 2019, 11:18

Kemo transfer lahko demonstriram še jaz. Tako da ne bo zgledalo, da ga samo VolkD obvlada :D
Vem, da nič ne vem (Sokrat)
Uporabniški avatar
jmivsek

Kraj: Ajdovščina
Zahvalil se je: 1381 krat
Prejel zahvalo: 320 krat
Uporabnika povabil: S52O
Število neizkoriščenih povabil: 56

OdgovorNapisal/-a VolkD » 05 Sep 2019, 13:16

jmivsek je napisal/-a:Kemo transfer lahko demonstriram še jaz. Tako da ne bo zgledalo, da ga samo VolkD obvlada :D
Velja, bom potem jaz prevzel izdelavo dvostranskega vezja z kemotransfer metodo.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Vrni se na Izdelava tiskanega vezja v domači delavnici

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost