Kemo transfer za HP LaserJet 600 Serijo

Kako in kaj na tem področju vse lahko naredimo doma. Izdelava tiskanega vezja je lahko že mala umetnost.

Kemo transfer za HP LaserJet 600 Serijo

OdgovorNapisal/-a kristjank » 29 Okt 2018, 13:07

Danes sem na novo namešal mešanico za kemični transfer tonerja. Ker mi v zadnji iteraciji ni prav dobro uspelo, sem spremenil razmerja med sestavinami:
65% Izopropanol
30% Bencin (Petrol eter 40-60 st. C)
5% Laneno olje
Se pravi, 5% več bencina in 5% manj IPA.
No, rezultati so definitivno boljši kot v prvi iteraciji:
IMG_20181029_130152.jpg

Vseeno pa me malo žre, da se toner še vedno ne prime popolnoma. Ne vem, ali naj nadaljujem z dodajanjem bencina v mešanico, ali je potrebno kaj drugega. Ideje, predlogi so več kot dobrodošli.
V resnici nikoli ne odrastemo, samo naučimo se, kako se obnašati v javnosti.
Uporabniški avatar
kristjank

Kraj: Jesenice
Zahvalil se je: 67 krat
Prejel zahvalo: 61 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 10

Re: Kemo transfer za HP LaserJet 600 Serijo

OdgovorNapisal/-a jmivsek » 29 Okt 2018, 13:20

Morda je ploščica zbrušena s pregrobim brusnim papirjem in so raze pregloboke. Sam uporabljam brusni papir 2000, ki je zelo 'nežen', a še vedno očisti dovolj dobro.
Vem, da nič ne vem (Sokrat)
Uporabniški avatar
jmivsek

Kraj: Ajdovščina
Zahvalil se je: 1419 krat
Prejel zahvalo: 336 krat
Uporabnika povabil: S52O
Število neizkoriščenih povabil: 59

OdgovorNapisal/-a VolkD » 29 Okt 2018, 14:20

Ne vem sicer kakšen bencin imaš, jaz sem preizkušal z dvema vrstami čistilnega bencina in idealno razmerje se je razlikovalo za 3 enote od 100.
Velja pravilo, da povečuješ bencin po 2 enote toliko časa, da se toner malenkostno packa. Potem zmanjšaš bencin za 3 enote. To je potem idealno razmerje.

Grobost brušenja ploščice nima v tej fazi posebnega pomena. Preveč grobo zbrušena ploščica povzroči, da pri jedkanju v to razo vdre tekočina pod toner. Če se to zgodi je treba vzeti bolj fin papir, ali pa kakšno drugo abrazivno sredstvo.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 7567 krat
Prejel zahvalo: 4578 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 254

OdgovorNapisal/-a kristjank » 13 Avg 2019, 17:48

No, danes sem spet delal eno vezje in ugotovil, da se ta tiskalnik veliko lepše odziva na aceton in alkohol v razmerju 3:2 v kombinaciji s čim manjšo nastavitvijo fuserja, da se toner ne prime tako močno.
Malo moram še popaziti na čistost ploščice in papirja, pa na bolj nežno odmakanje papirja, ampak v primerjavi s prejšnjo packarijo sem s tem kar zadovoljen. :D
Priponke
signal-2019-08-13-180045.jpg
Uporabniški avatar
kristjank

OdgovorNapisal/-a VolkD » 13 Avg 2019, 19:36

Ah ne. S temle pa jaz nebi bil zadovoljen! Sicer sem se ti zahvalil, a to je zato, ker si se sploh lotil tega.

Tale nanos je preveč porozen. Razen tega ti je spodaj levo in zgoraj desno odneslo toner, ker ploščica ni bila dovolj čista.
Desno spodaj pa se ti je razmazal zaradi acetona.

Glede na videno, ti svetujem, da pogledaš kako je s tonerjem. Pazi, da printer ne varčuje s tema ali pa da ga je dovolj na razpolago.
S katerim papirjem delaš ?

Poskusi mešanico 27 volumskih delov čistilnega bencina; 5 volumskih delov olja (laneno olje) ostalo je izopropanol (izopropilni alkohol). Vse dobiš v Merkurju.
Moralo bi biti občutno bolje. Prilepi potem sliko in ti bom naredil korekcijo volumskih delov glede na videno.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a kristjank » 14 Avg 2019, 14:49

Problem je v tem, da toner mojega tiskalnika ni topen v bencinu. Imam dve mešanici, eno z 25%, drugo pa z 30% bencina in obe pustita PCB popolnoma čist. Niti pikica se ne prenese.
Aceton je prvi, ki sploh daje rezultate. No, danes sem se še malo igral z nastavitvami tiskalnika, da sem kolikor se le da znižal temperaturo fuzerja, pa je šlo malo bolje kot včeraj,
vseeno pa se po jedkanju še vedno vidi poroznost tonerja. Je pa res, da sem ploščico predolgo jedkal v prenasičenem (preveč bakra) persulfatu... Se pa dobro vidi, da kjer toner ni porozen, je odtis lep in jasen, velike ploskve ground fill-a pa še vedno predstavljajo problem.
Mislim, da mi jo tukaj gode predvsem tiskalnik, ki špara s tonerjem, kjer za to ni potrebe.
Priponke
IMG_20190814_154326.jpg
Uporabniški avatar
kristjank

OdgovorNapisal/-a VolkD » 27 Nov 2019, 09:35

kristjank je napisal/-a:Problem je v tem, da toner mojega tiskalnika ni topen v bencinu. Imam dve mešanici, eno z 25%, drugo pa z 30% bencina in obe pustita PCB popolnoma čist. Niti pikica se ne prenese.
Aceton je prvi, ki sploh daje rezultate.
Moram priznati, da ti tole kar nisem verjel. Pa sem zdaj jaz dobil v roke tiskalnik, ki ima toner take vrste, da mu bencin ne pride do živega. To je hp4700. Tiskalnik je barvni in očitno je kemija za barvne tiskalnike drugačna. Sem pa podoben problem pri barvnem tiskalniku že ugotavljal, ko mi je Carko dal odtise z njegovega barvnega tiskalnika.
Prav škoda, ker ta tiskalnik da izjemno lep odtis. Črne barve je toliko, da se površina kar sveti.

To kar me je presenetilo je, da se s tem tiskalnikom lahko naredi vezje po metodi Afrodita. Ampak tista čorba pa vsebuje aceton.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 27 Nov 2019, 10:20

A to pomeni, da za vsak nov tiskalnik z "neznano kemijo" tonerja sledi najprej en mesec raziskovanja in eksperimentiranja s topili? Jaz imam npr. problem toner od kyocere odstraniti z acetonom, pa tistih nekaj tiskanin letno, ki jih slučajno ne dam delt kitajcem uporabljam kar običajni termo transfer. Zdi se mi (lahko se sicer motim), da je vložek časa v "fine tuning" te kemije enostavno prevelik... pa še vplivnih faktorjev je toliko, da nikoli ne veš, kaj dobiš, če npr. slučajno zmanjka tonerja in moraš uporabit novo kartušo. Raje tista dva dni, ko čakam, da mi kitajc pošlje dvostransko vezje s šablono za tisk spajke (zadnje čase uporabljam 0402 in 0201R in C) načrtujem kake nove tiskanine...

Mimogrede, kako pa izdeluješ šablone za tisk spajke?
Namesto "Zahvali se" sprejemam tudi šalco kofeta: https://www.buymeacoffee.com/s54mtb
Uporabniški avatar
s54mtb

Zahvalil se je: 1456 krat
Prejel zahvalo: 3618 krat
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a VolkD » 27 Nov 2019, 18:37

s54mtb je napisal/-a:A to pomeni, da za vsak nov tiskalnik z "neznano kemijo" tonerja sledi najprej en mesec raziskovanja in eksperimentiranja s topili?
Ne. V največ štirih do petih iteracijah uspem poiskati primerno mešanico topil. Mnogokrat pa mi to uspe že v drugo. Meseci raziskovanja seveda prinesejo nekaj kilometrine in zato gre to hitreje.
Sicer pa za svoje printerje natanko vem kaj in kako. Raziskujem torej za druge in ne zase.

s54mtb je napisal/-a:Jaz imam npr. problem toner od kyocere odstraniti z acetonom, pa tistih nekaj tiskanin letno, ki jih slučajno ne dam delt kitajcem uporabljam kar običajni termo transfer.
Termo transfer je za par tiskanin letno seveda povsem v redu. Ima svoje pomanjkljivosti, a če jih poznaš se jim z lahkoto izogneš. Ena teh je, da zelo rad zlepi nožice čipov med seboj. No ena od stvari, ki se ji ne moreš izogniti je seveda laminator, ki pa mora biti predelan. Ker zadeva deluje na povišanih temperaturah je potem problem v življenjski dobi take naprave, saj plastični zobniki dobesedno razpadejo.

s54mtb je napisal/-a:Zdi se mi (lahko se sicer motim), da je vložek časa v "fine tuning" te kemije enostavno prevelik...
Se strinjam, da je "fine tuning" zamudna zadeva. Še huje, večinoma ne da boljših rezultatov, kot so rezultati, ki so že poznani. A ko uspe, potem je to kar konkreten korak dalje. Kar precej preizkusov je potrebnih, res bi bilo nesmiselno, da bi to počel vsak sam. To je tudi razlog, da stvari objavljam in delim z vsemi.

s54mtb je napisal/-a:... pa še vplivnih faktorjev je toliko, da nikoli ne veš, kaj dobiš, če npr. slučajno zmanjka tonerja in moraš uporabit novo kartušo.
No tako slabo pa spet ni. To kar zagotovo drži, je da so Hp-jevi tonerji narejeni izjemno podobno in med posameznimi printerji ni opazne razlike. Tudi druge firme se pri svojih serijah printerjev kar držijo enakih tonerjev. Popravki razmerij so zelo majhni ali pa jih sploh ni. Primer je recimo Lexmark E120 in Hp1020. Za optimalno delovanje je pri lexmarku potrebno povečati čistilni bencin za eno samo enoto. To je tako malo, da lahko mirne duše rečem, da gre zgolj za šum. Tega pa je treba upoštevati že, če nabaviš bencin za čiščenje drugega proizvajalca.
Tudi nadomestni tonerji niso nek hud bav-bav. Večinoma delujejo z nekaj popravki. Le tonerji Slovenskega proizvajalca Pavlin imajo s tem probleme.

s54mtb je napisal/-a:Mimogrede, kako pa izdeluješ šablone za tisk spajke?
Ne izdelujem, ker vse stvari, ki jih delam jaz so več ali manj unikati ali pa nerejene le v nekaj kosih.
Ko bom pa imel s tem probleme, bom pa zagotovo pogruntal kako novo kemijo in jedkanje.

Do takrat ti pa priporočam, da prebereš tole, ker je dejansko v pomoč, vsaj meni in še nekaterim. Me zanima, če boš tudi ti opazil razliko.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 27 Nov 2019, 18:47

s54mtb je napisal/-a:Jaz imam npr. problem toner od kyocere odstraniti z acetonom, ...

Ne odstranjujte tonerja z acetonom, nitro razredčilom, toluenom in podobnimi močnimi topili.
S takim početjem naredite le packarijo, ki jo je potem težko očistiti od vsepovsod. Z vezja, z mize, z rok,...

Izberite si eno odsluženo posodo od kemikalij, jo ustrezno označite, da se stvar ne bo zamešala in potem v zgoraj omenjena topila (po izbiri) dodajte 50% ali celo več izopropanola (IPA). S to mešanico prelijte ploščico na tanko. Zelo na tanko, ker ni potrebe za količino. Počakate tri do pet sekund (lahko več ni problema), nato pa z papirnato brisačo obrišete toner z ploščice v eni sami potezi.
Nikjer ne bo nobene črno razlite tekočine. Celo papirna brisača ne bo črna. Na njej bodo le zelo drobni svaljki tonerja. Če ste razmerje zadeli dobro, se bo te svaljke dalo celo otresti v smeti in bo papirna brisača uporabna še za naslednjič.

Če boste prijetno presenečeni nad tem, potem se spomnite, da se splača, če kilometre namesto vas dela nekdo drug.
Če se vam bo zdelo fino, se lahko pa tudi zahvalite, ali pa Maretu kupite šalco kofeta.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 27 Nov 2019, 20:32

Laminqtor je gbc, čisto nič predelan.

Ko enkrat uporabiš šablono, ni poti nazaj, pa čeprav samo za en kos. Prihranek časa je enormen. Moraš pa imeti peč. To zdaj imamo.
Namesto "Zahvali se" sprejemam tudi šalco kofeta: https://www.buymeacoffee.com/s54mtb
Uporabniški avatar
s54mtb

Zahvalil se je: 1456 krat
Prejel zahvalo: 3618 krat
Število neizkoriščenih povabil: 255

Vrni se na Izdelava tiskanega vezja v domači delavnici

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost