Tiskanje na papir za prenos tonerja

Kako in kaj na tem področju vse lahko naredimo doma. Izdelava tiskanega vezja je lahko že mala umetnost.

Tiskanje na papir za prenos tonerja

OdgovorNapisal/-a VolkD » 02 Maj 2015, 10:22

Tole je videti nekaj samo po sebi umevnega, a ni ravno tako. Pri tem postopku je važna tako izbira tiskalnika, kot izbira papirja.
Tiskalnik: Če nočemo, da nam laminator razpade, saj je večji del laminatorja plastičen, potem se moramo držati čim nižjih temperatur. Seveda je fizika pač taka, da se mora toner omehčati in prilepiti na površino. Torej je lastnost tonerja tista, ki definira izbiro tiskalnika.
Načeloma je tako, da so novejši tiskalniki primernejši. Razlog tiči v tem, da se izpostavlja komercialno pomemben podatek o hitrosti tiskanja. Večje število strani na minuto bolje se prodaja. Fizika pravi, da je čas gretja enake mase pri še zmerni porabi, majši, če je ciljna temperatura nižja. Novejši tiskalniki torej uporabljajo toner, ki se lepo sprime pri krepko nižjih temperaturah, kot se je to dogajalo pri recimo predpotopnem HP Laserjet II.
Če torej že izbiramo laserski tiskalnik, ki bi naj ga uporabljali (tudi) za izdelavo tiskanih vezij po toner transfer metodi, je najvažnejši podatek število tiskanih strani v enoti časa.
Drugi zelo pomemben podatek, ki pa običajno za seboj potegne tudi nekaj € je velikost napake, ki jo tak tiskalnik zagreši. Prvi podatek je dosegljiv vse povsod, saj se z tem hvalijo tako proizvajalci, kot kasneje trgovci. Podatkov o napaki ne zasledimo nikjer! Da bo situacija še bolj nerodna, je velikost napake lahko hudo različna celo pri dveh primerkih enakega tiskalnika. Ostane nam le še preizkus. Nad tem pa večina trgovcev ni ravno navdušena. Ponekod tega sploh ne dovolijo.
Najenostavnejši preizkus naredimo s tiskanjem kvadrata 15x15cm ( večja vezja običajno ne delamo v domači delavnici). Natisnemo dva lista, nato pa jih primerjamo med seboj. Če sta lista nista zasukana in tisk gledamo proti svetlobi bomo ugotovili kakšna je ponovljivost izpisa. Če pa lista zasukamo za 90° bomo na zelo enostaven način ugotovili napako, ki bi nam kasneje znala povzročati sive lase. Naslednji preizkus je, da liste damo skupaj s stranjo kjer je toner. Tako ugotovimo trapezoidnost. Če se dimenzije razlikujejo znotraj 1mm, potem ste imeli pri izbiri srečo.
Zahtevnejši bodo natisnili vsaj 10 listov in primerjali prvega z zadnjim. Toplotni raztezki znajo biti kar opazni.

Izkušnje so zelo različne. Najboljše dimenzijske rezultate dajo tiskalniki, ki so žal počasni in uporabljajo neprimeren toner.
Priponke
TestTisk.pdf
(8.24 KiB) Prenešeno 104 krat
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 3914 krat
Prejel zahvalo: 3034 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 254

Re: tiskanje na papir za prenos tonerja

OdgovorNapisal/-a VolkD » 02 Maj 2015, 10:44

Papir: Tudi tu je izbira zahtevna.
Obsega že poznan test z kvadratom 150x150mm, zraven pa še kup preizkusov.
Zakaj je tu potreben test tiskanja z kvadratom ? Preprosto zato, ker se nekateri papirji pod vplivom temperature raztezajo v eni smeri bolj kot v drugi. Razlike so sicer majhne, a cena papirja ni tolikšna kot cena printerja, torej papir zamenjamo z manj bolečine v denarnici.

Naslednja lastnost papirja je hrapavost površine. Bolje rečeno gladkost le te.
Spočetka sem mislil, da je boljša gladkost enaka boljšim rezultatom. Izkazalo se je, da ni tako. Papirji, ki so sijoče gladki nas običajno zelo navdušijo s tem, da kasneje papir skoraj sam odpade z laminata. Natančen pregled pod mikroskopom pa pove, da so površine pri takih papirjih razpokane. Poke so lahko silno tanke, prostemu očesu nevidne, lahko pa se odlušči tudi opazen del tonerja. Slednje ni hudo, saj lahko popravimo. Zahrbtne so tanke poke, saj jih sredstvo za jedkanje poišče in tako nastane prekinitev na vodu, ki pa za oko ni vidna. Iskanje take napake pa je zelo zamudna zadeva.
Gladkost je torej zaželjena, a le do neke določene mere. Papirji ki niso gladki, ne pustijo tonerju da se prenese na laminat, papirji, ki so preveč gladki pa povzroče drobne razpoke v tonerju.

Papir se mora dobro razmočiti v vodi. Brez tega bo papir zelo težko odstraniti z laminat. Pri tem bomo tudi že oprijet toner poškodovali. Običajno s to lastnostjo nimamo pretiranih problemov, sem pa že naletel na papir, ki tusi po celem dnevu namakanja ni kazal volje, da bi spustil.

Večina je že ugotovila, da so reklame povečini tiskane na papirje, ki so za naše namene povsem primerni. Ni vedno tako. Nekateri že potiskani papirji pri segrevanju spuste razen tonerja tudi tiskarsko barvo. Slednja sicer ne prime ravno dobro, a je kljub temu ovira pri jedkanju. Zanimivo, da so to običajno zelo zasičene barve, predvsem rdeča. In ravno ta je na skoraj vsaki reklami.
Papir od reklam je tudi precejšnja ovira, ko moramo pri izdelavi dostranskega vezja, namestiti dva natisnjena papirja tako, da je eden točno nad drugim. Tu še kako prav pride nepotiskan papir.

********kazalo*************
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 02 Maj 2015, 11:24

Napake zaradi papirja odpraviš z debelim papirjem. Jaz uporabljam pulsarjev toner transfer papir, ki ima na karton nanešeno plast dekstrina. Ta se v vodi raztopi kot lepilo od znamke in ves toner ostane na bakru. Papir preverjeno ostane geometrijsko nespremenjen po prehodu skozi tiskalnik, tako da laho (ponovljivo) napako tiskalnika kompenziraš z geometrijsko transformacijo PDF datoteke. Ker je samega tonerja včasih premalo, da bi kvalitetno pokril baker (pri reklamnem papirju ostane na bakru tudi tanka plast papirja, ki se je vezal s tonerjem), je rešitev dodatno prekrivanje s pomočjo traku za termotransfer tiskalnike. Med termotransger trakom in tonerjem na bakru nastane kemična reakcija in plast barve s termotranfer traku reagira le s tonerjem, z bakrom pa ne. Tako se da narediti zelo kvalitetno in "bogato" zaščito bakra.
s54mtb

Zahvalil se je: 896 krat
Prejel zahvalo: 2190 krat
Število neizkoriščenih povabil: 32

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 02 Maj 2015, 11:26

Sam dekstrinski papir sem poskušal narediti doma, vendar je kar precej packarije in uspeh ni zagotovljen. Dekstrin se pridobi iz koruznega škroba, če ga cca. 6 ur segrevamo (in mešamo vsakih 15 minut) na 120 do 130 stopinjah. Kuhinja bo pri tem tudi zanimivo "dišala".
s54mtb

OdgovorNapisal/-a VolkD » 02 Maj 2015, 11:57

s54mtb je napisal/-a: Jaz uporabljam pulsarjev toner transfer papir, ki ima na karton nanešeno plast dekstrina.
14 $ je tole veselje, koliko papirjev pa je v zavitku ?
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a cero » 02 Maj 2015, 12:25

Pri tiskalniku je tudi zelo pomembno, kako lepo požira papirje od reklam. Ti se največkrat uporabljajo v tem postopku, so pa tanjši od navadnega pisarniškega papirja za katerega je tiskalnik običajno narejen, v nekaterih tiskalnikih se ti papirji zelo radi mečkajo, gubajo, ali celo navijejo na tiskalniške valje.
Pri papirju pa je tudi pomembna vsebnost vlage. Če če je nekoliko višja se toner slabše oprijema pa tudi mehanska trdnost papirja je manjša, zato se še raje navija v printer. Če pa je prenizka, pa papir ni več raven ampak je valovit, kar tudi vpljiva na točnost tiska.
cero

Kraj: Vipava
Zahvalil se je: 101 krat
Prejel zahvalo: 243 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 26

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 02 Maj 2015, 12:30

VolkD je napisal/-a:
s54mtb je napisal/-a: Jaz uporabljam pulsarjev toner transfer papir, ki ima na karton nanešeno plast dekstrina.
14 $ je tole veselje, koliko papirjev pa je v zavitku ?

10 listov, sem pa dobil zalogo za cca. 8 EUR pri UK distributerju, ko je bila neka akcija. Zaloga še kar traja.
s54mtb

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 02 Maj 2015, 12:32

cero je napisal/-a:Pri tiskalniku je tudi zelo pomembno, kako lepo požira papirje od reklam. Ti se največkrat uporabljajo v tem postopku, so pa tanjši od navadnega pisarniškega papirja za katerega je tiskalnik običajno narejen, v nekaterih tiskalnikih se ti papirji zelo radi mečkajo, gubajo, ali celo navijejo na tiskalniške valje.
Pri papirju pa je tudi pomembna vsebnost vlage. Če če je nekoliko višja se toner slabše oprijema pa tudi mehanska trdnost papirja je manjša, zato se še raje navija v printer. Če pa je prenizka, pa papir ni več raven ampak je valovit, kar tudi vpljiva na točnost tiska.

Jaz sicer natisnem centrirano na navaden A4 list, potem pa s salotejpom prilepim gor listek, ki je malce večji (reklamni papir ali "pulsarjev" toner transfer kartonček) in še enkrat natisnem. S tem tudi pozicioniranje ni problematično.
s54mtb

OdgovorNapisal/-a VolkD » 02 Maj 2015, 12:37

Je pa zato lahko problematičen selotejp. Če se zalepi na valj v printerju, je s tem kar nekaj dela, predem tiskalnik ponovno deluje brez pack.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a cero » 02 Maj 2015, 12:44

VolkD je napisal/-a:Je pa zato lahko problematičen selotejp. Če se zalepi na valj v printerju, je s tem kar nekaj dela, predem tiskalnik ponovno deluje brez pack.

Točno tako, preverjeno s prve roke, pa tudi razna "stick" lepila niso kaj dosti pomagla, ker je zvijalo reklamni papir.
cero

Kraj: Vipava
Zahvalil se je: 101 krat
Prejel zahvalo: 243 krat
Število neizkoriščenih povabil: 26

OdgovorNapisal/-a VolkD » 02 Maj 2015, 12:45

cero je napisal/-a:Pri tiskalniku je tudi zelo pomembno, kako lepo požira papirje od reklam. Ti se največkrat uporabljajo v tem postopku, so pa tanjši od navadnega pisarniškega papirja za katerega je tiskalnik običajno narejen, v nekaterih tiskalnikih se ti papirji zelo radi mečkajo, gubajo, ali celo navijejo na tiskalniške valje.
No tole ni več problem. s54mtb je odkril folijo, jaz pa tiskarja. Papir si lahko izberem. Ne maram pretankih papirjev iz več razlogov. Dimenzijsko zelo rad odstopa ( ne papir, ampak tisk). Tiskalnik ni narejen za zelo tanke papirje, zato se lahko zgodi, da pomik papirja v tiskalniku, s takim papirjem ni več enak kot pri pravem papirju. To pa pomeni deformacijo slike. Drug problem tankih papirjev pa je deformacija potem ko je že natisnjen. Mogoče nekaterim ta problem ni tako izrazito viden kot pri meni. Jaz namreč tiskam v hiši potem grem pa z papirjem k laminatorju preko dvorišča. Sprememba temperature in vlage pri tankem papirju precej bolj vpliva na spremembo dimenzij papirja. Debelejši papir na te spremembe ni tako dojemljiv.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 02 Maj 2015, 12:49

Salotejp je dvostranski in lepo ostane med obema lističema.
s54mtb

Re: Tiskanje na papir za prenos tonerja

OdgovorNapisal/-a andrejj » 06 Maj 2015, 14:42

Ko to berem,sem spomnil na papir ki je prevlečen z emulzijo.ki to ovlažiš in nalepiš.Kako se prav reče?Žal pa je papi perforiran.Natisnil sem vezje in v breskvico.Takoj v vodo pa lepo odstopil.ne vem kakšna emulzijo je to tako kot znamke?
Uporabniški avatar
andrejj

Kraj: 8232 Šentrupert
Zahvalil se je: 121 krat
Prejel zahvalo: 67 krat
Število neizkoriščenih povabil: 14

OdgovorNapisal/-a powr » 06 Maj 2015, 16:07

Hm ko gledam da obstaja namenski papir za prenos tonerja sem med drugim pomislil ali se da kje kupiti tudi namenski laminator?
Moj je ravno pred kratkim izdihnil, čas mi pa trenutno ne dopušča izdelave drugega tako da nakup po kakšni ne pretirani ceni sploh nebi bil slaba opcija HI
powr

Zahvalil se je: 14 krat
Prejel zahvalo: 4 krat
Število neizkoriščenih povabil: 4

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 06 Maj 2015, 20:04

andrejj je napisal/-a:Ko to berem,sem spomnil na papir ki je prevlečen z emulzijo.ki to ovlažiš in nalepiš.Kako se prav reče?Žal pa je papi perforiran.Natisnil sem vezje in v breskvico.Takoj v vodo pa lepo odstopil.ne vem kakšna emulzijo je to tako kot znamke?

Dekstrinski papir.

Dekstrin se pridobi iz škroba, ko ta na povišani temperaturi razpade. http://en.wikipedia.org/wiki/Dextrin Je osnova za vsa vododtopna lepila.
s54mtb

OdgovorNapisal/-a lojzek » 07 Maj 2015, 05:49

Odkar sem poizkusil to na sliki (nosilni papir nalepk) nikakor ne primem več v roke reklamnega papirja. No ja, slika je bolj boga.

Tu že takoj vidiš kvaliteto tiska ki ga boš prenesel na laminat- pri spam papirju težko.
Ko preneseš na laminat, po ohladitvi nosilni papir sam odpade. Spam papir je treba namakat in drgnit, mogoče poškoduješ linije.
Če je kaka napaka, se vidi takoj, ker je odtis zelo oster in kontrasten. Pri spam papirju nisi siguren, ker se zraven vidi tudi barva papirja in njegova vlakna. Ne pa morebitne prekinitve.
Če se gre za vezja z SMD elementi, je lepša kvaliteta izdelka (robovi linij in padov) v prečni in vzdolžni smeri tiska. Pri spam papirju obstaja možnost rahlo vijugastih padov in linij, kar je pri malih odmikih lahko problem. Pri TH vezjih to običajno ni tako izrazit problem.
Meni običajno zadostuje en tisk, pri reklamah sem jih za kvaliteten izdelek potreboval več, da je eden od njih nastal OK (že pred jedkanjem). Hitrejše v glavnem
Priponke
Photo0257.jpg
lojzek

Zahvalil se je: 0 krat
Prejel zahvalo: 15 krat
Uporabnika povabil: Proteus
Število neizkoriščenih povabil: 1

OdgovorNapisal/-a lojzek » 07 Maj 2015, 05:59

Evo, sem še eno na brzino sprintal. Ki na izdelavo čaka že nekaj mesecev.
Priponke
Photo0258.jpg
lojzek

OdgovorNapisal/-a horvi » 07 Maj 2015, 06:29

... s katerim tiskalnikom?

Z mojim "HP LaserJet M1120n" ne uspem natisnit na nosili papir od nalepk :cry:
horvi

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 81 krat
Prejel zahvalo: 31 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 5

OdgovorNapisal/-a lojzek » 07 Maj 2015, 06:58

Mogoče nimaš pravega papirja... Ta ni tisti... voščen na otip, na kakršnem so bile male Aerove nalepke. Je bolj tako plastično gladek, čeprav ne čisto povsem gladek. :D Ni tako lahko opisat :D

Drugače pa printam s HP P2015 ali Kjocero FS2000
lojzek

OdgovorNapisal/-a horvi » 07 Maj 2015, 07:40

Mogoče veš od katerih nalepk "izvira" tvoj papir?
horvi

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 81 krat
Prejel zahvalo: 31 krat

OdgovorNapisal/-a lojzek » 07 Maj 2015, 08:22

To so nalepke, ki se uporabljajo za izdelavo velikih nalepk za na avtobuse, avtomobile, .... To kar imam jaz, je pravzaprav odpadek, je bil pa v obliki cca 1m široke role. Mogoče bi dobil kje v kaki tiskarski delavnici, sitotisk in podobno.

EDIT: Ali pa na tisti samolepilni okrasni foliji za oblepit kakšno omaro. Tisti, ki je tudi v imitaciji lesa.. Pri nas tako robo prodajajo v Mavrici, verjetno pa ima tudi Merkur ipd.
lojzek

OdgovorNapisal/-a Carko » 07 Maj 2015, 10:30

Piše proizvajalec na zadnji strani?
Carko

Zahvalil se je: 86 krat
Prejel zahvalo: 300 krat
Število neizkoriščenih povabil: 86

OdgovorNapisal/-a lojzek » 07 Maj 2015, 11:06

Piše Hexis. http://www.hexis-graphics.com/en Ampak prej sem nekega drugega imel. Ko ga je zmanjkalo, sem pa tega dobil. Tako da tega nebi vezal samo na enega proizvalajca
lojzek

OdgovorNapisal/-a s54jp » 05 Feb 2016, 11:43

Kako natisnete .pcb na papir kateri ni A4 iz skupinskega nakupa?

Pri Andrejevem papirju sem (zelo tanek papir) uporabil normalni A4 in na njega pritrdil na dveh koncih z selotejpom košček tega papirja kateri naj bo potiskan.

Normalni + košček tega (skupinskega) je predebel, in se z mojim tiskalnikom ne natisne lepo. Umaže valje, in tisk ni uporaben.
Nimam pa namena predelovati tiskalnika.
Tiskalnik je HP1020

Potem nekaj printov na navadni papir da se očiste usrani valji.
s54jp

Kraj: JN76NI
Zahvalil se je: 144 krat
Prejel zahvalo: 166 krat
Število neizkoriščenih povabil: 33

OdgovorNapisal/-a seba » 05 Feb 2016, 11:49

s54jp je napisal/-a:Kako natisnete .pcb na papir kateri ni A4 iz skupinskega nakupa?

Pri Andrejevem papirju sem (zelo tanek papir) uporabil normalni A4 in na njega pritrdil na dveh koncih z selotejpom košček tega papirja kateri naj bo potiskan.

Normalni + košček tega (skupinskega) je predebel, in se z mojim tiskalnikom ne natisne lepo. Umaže valje, in tisk ni uporaben.
Nimam pa namena predelovati tiskalnika.
Tiskalnik je HP1020

Potem nekaj printov na navadni papir da se očiste usrani valji.

Za termotransfer sem jaz uporabljal papir reklam Takko Fashion kar direktno na HP1020.
Uporabniški avatar
seba

Zahvalil se je: 6 krat
Prejel zahvalo: 24 krat

OdgovorNapisal/-a s54jp » 05 Feb 2016, 13:38

Gre za kemotransfer.

Termotransfer imam izdelan postopek v nulo.

Tukaj vem "kako se stvari streže".
s54jp

OdgovorNapisal/-a VolkD » 05 Feb 2016, 17:32

s54jp je napisal/-a:Gre za kemotransfer.
Jutri na RIS bom povedal skoraj vse kar vem na to temo. Bo tudi praktični prikaz. Če te zanima boš sigurno prišel.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a s54jp » 05 Feb 2016, 18:23

VolkD je napisal/-a:
s54jp je napisal/-a:Gre za kemotransfer.
Jutri na RIS bom povedal skoraj vse kar vem na to temo. Bo tudi praktični prikaz. Če te zanima boš sigurno prišel.

Seveda me zanima, in bom prišel. Ne pozabi tisto za kaj smo zmenjeni.

Celi se danes dan "kopam" v acetonu. Toner gor na vitroplast, toner z šmirglon spet dol.
Originalni toner praktično ne rabi mešanico vode in acetona. (Odvisno koliko ga naliješ na ploščico.)

Tisti na sliki pa pol vode pol acetona. Malo so me zaj... tonerji, stari originalni katerega sem odstranil, preden je bil prazen, in dal gor fenixa, mi je danes prišel prav za testiranja.

Fenix pa rabi 1/3 vode in 2/3 acetona.

Papir mi se najboljše obnese eden moj, podoben tistemu iz skupinskega nakupa, samo da je A4.

S tem tonerjem (Fenixom) se slabo natisne na "skupinski" papir, in mi ga ponavadi razmaže ko gre ven iz tonerja.
Kot da se ne ohladi dovolj ko se podrsa print po ohišju tonerja.
Škoda da niso papirji A4, manj bi bilo problemov in več odpada HI!
Priponke
Fenix.jpg
s54jp

OdgovorNapisal/-a RUros » 11 Jul 2016, 19:33

Sedaj ko želim narediti eno malo večje vezje s prenosom tonerja, sem naletel na težavo. Na sliki se vidi da toner na večjih površinah manjka, tam kjer ga pa ne bi smelo biti pa so packe. Kaj delam narobe ? Je moj tiskalnik slab ?
Obstaja kakšna rešitev ? Uporabljam tiskalnik Xerox Phaser 3140. Manjša vezja (5x5 cm) kjer ni večjih črnih površin lepo naprinta. Ostalo je več ali manj neuporabno. Printam na papir, ki je iz skupinskega nakupa.
Priponke
toner packe.jpg
RUros

Kraj: Moravče
Zahvalil se je: 44 krat
Prejel zahvalo: 34 krat
Uporabnika povabil: s56rga
Število neizkoriščenih povabil: 9

OdgovorNapisal/-a gumby » 11 Jul 2016, 19:49

Probaj drug toner/printer, če imaš možnost.
my brain hurts
Uporabniški avatar
gumby

Kraj: Lendava
Zahvalil se je: 86 krat
Prejel zahvalo: 407 krat
Število neizkoriščenih povabil: 48

OdgovorNapisal/-a VolkD » 11 Jul 2016, 20:21

RUros je napisal/-a:Sedaj ko želim narediti eno malo večje vezje s prenosom tonerja, sem naletel na težavo. Na sliki se vidi da toner na večjih površinah manjka, tam kjer ga pa ne bi smelo biti pa so packe. Kaj delam narobe ? Je moj tiskalnik slab ?
Obstaja kakšna rešitev ? Uporabljam tiskalnik Xerox Phaser 3140. Manjša vezja (5x5 cm) kjer ni večjih črnih površin lepo naprinta. Ostalo je več ali manj neuporabno. Printam na papir, ki je iz skupinskega nakupa.
Nič nisi napisal ali je toner originalen ali je kaj drugega. Sicer pa poznan problem. To se je meni dogajalo z nadomestnimi tonerji. Ne z vsemi. Drug proizvajalec pomeni drugačno obnašanje.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a RUros » 11 Jul 2016, 21:05

Ja toner je seveda drug. Pa tudi originalen ni, tako da ga imam na sumu.
RUros

OdgovorNapisal/-a VolkD » 11 Jul 2016, 21:15

RUros je napisal/-a:Ja toner je seveda drug. Pa tudi originalen ni, tako da ga imam na sumu.
Če dobiš od pavlina toner za tvoj printer, potem bo verjetno delalo, a moraš čorbo malo spremeniti: 81 volumskih delov IPA, 9 delov Aceton, 10 delov P17.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a SamoBr » 11 Jul 2016, 22:25

VolkD je napisal/-a: Če dobiš od pavlina toner za tvoj printer, potem bo verjetno delalo, a moraš čorbo malo spremeniti: 81 volumskih delov IPA, 9 delov Aceton, 10 delov P17.

A nisi rekel, da je to kao neka univerzalna mešanica?
SamoBr

Zahvalil se je: 116 krat
Prejel zahvalo: 190 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 35

OdgovorNapisal/-a RUros » 12 Jul 2016, 08:56

Bom probal z original tonerjem, pa bomo videli kakšen bo rezultat.
RUros

OdgovorNapisal/-a VolkD » 12 Jul 2016, 09:32

SamoBr je napisal/-a:
VolkD je napisal/-a: Če dobiš od pavlina toner za tvoj printer, potem bo verjetno delalo, a moraš čorbo malo spremeniti: 81 volumskih delov IPA, 9 delov Aceton, 10 delov P17.

A nisi rekel, da je to kao neka univerzalna mešanica?
Je, ja. Običajno je za original tonerje potrebno le 10 vol delov P17 ostalo IPA. Za nadomestne tonere, kolikor sem jih preizkusil, pa se bolje obnese aceton.

Na moje veliko veselje, dodajanje acetona na račun IPA ne spremeni kvaliteto delovanja pri originalnem tonerju, celo nekaj poboljša jo. Se pa delovanje take mešanice raztegne tudi na nadomestne tonerje.

Mojo mešanico še vedno raziskujem, le rezultatov ne lepim več tako masovno na forum, ker imajo nekateri probleme s tem.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a RUros » 13 Jul 2016, 15:06

Danes probal z original tonerjem in razlika je očitna. Sedaj je print tak kot mora biti.
RUros

OdgovorNapisal/-a SamoBr » 15 Jul 2016, 08:51

Sinoči sem staknil en papir, ki so ga uporabljali za tiskanje voščilnic za novo leto. Papir je gloss in ima še en tak fin odsev, nekaj takega, kot bi na visok sijaj dodal malo moke. Oznak papirja nimam, ker ni več ovoja.
Poskusil sem s skoraj novim tiskalnikom HP LJ P1102W. Pravzaprav nebi niti poizkusil, če nebi pri tajnici staknil alkohol za čiščenje. Niti ne vem če je to res alkohol, čeprav tako piše. Aceton imam pa jaz za čiščenje ostankov od nalepk. Zmešal sem kar tako po občutku približno eno tretino acetona ostalo pa alkohol.
Tudi čakal nisem 10 s ker nisem imel s čim meriti. Nisem imel FR4 in sem test prenesel na aluminij. Preneslo se je odlično, razen v enem vogalu. Tu je bil aluminij masten. Meni se to zdi uporabno za napise na čelnih ploščah instrumentov in naprav.
SamoBr

Zahvalil se je: 116 krat
Prejel zahvalo: 190 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 35

OdgovorNapisal/-a andrejj » 04 Sep 2017, 17:57

Imam tiskalnik Samsung ML 2010.Notri je bil toner.Verjetno je bil original.Žal ne vem kakšen tip je. In ker je na papir krepko črn.Zmanjkalo je in dobil nov toner original.Nisem siguren če je res original.Natisnem in dobim na papir nekateri bledo.Čeprav sem nastavil na tiskalnik da bi bil temno.Je mogoče narobe tiskalnik?
Uporabniški avatar
andrejj

Kraj: 8232 Šentrupert
Zahvalil se je: 121 krat
Prejel zahvalo: 67 krat
Število neizkoriščenih povabil: 14

OdgovorNapisal/-a SimonS » 04 Sep 2017, 18:58

Ne to kar si dobil zagotovo ni original toner
SimonS

Kraj: Kobarid
Zahvalil se je: 157 krat
Prejel zahvalo: 200 krat
Uporabnika povabil: mucek
Število neizkoriščenih povabil: 23

OdgovorNapisal/-a VolkD » 04 Sep 2017, 19:04

Ne glede na to kakšen je toner. S kemo transfer se da prenesti praktično vse tonerje razen barvnih. Razlika je le v razmerju med čistilnim bencinom in isopropanolu.
Vedno daj 5 delov lanenega olja, nato pa dodaj cca 25 delov bencina, ostalo isopropanol.

Če se ti razmaže (če je kaka črta za spoznanje debelejša kot bi morala biti, potem je bencina preveč, če se slabo prime pa premalo. Ne šparat s tekočino, naj bo bogato nanešena.

S tem receptom sem delal i neoriginalnimi tonerji od Pavlina in tudi z noname, verjetno kitajskimi.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a zoky2 » 04 Sep 2017, 21:18

Moj toner, neoriginalen za samsung ML1520, se v bencinu sploh ne raztaplja,bencin nima nikakršnega vpliva na njega. Tudi na xerox 3030 toner bencin ne deluje.Deluje pa aceton in etilacetat plus IPA. Jaz naredim mešanico 5 delov IPA ,3-je deli acetona in 1 del etilacetata. Nimam pa društvenega papirja, ampak uničujem revijo TIM,ta papir se mi je pokazal najboljši,čeprav je potiskan.

lp
zoky2
zoky2

Zahvalil se je: 5 krat
Prejel zahvalo: 3 krat
Uporabnika povabil: eldi2011
Število neizkoriščenih povabil: 0

OdgovorNapisal/-a VolkD » 04 Sep 2017, 22:58

zoky2 je napisal/-a:Deluje pa aceton in etilacetat plus IPA. Jaz naredim mešanico 5 delov IPA ,3-je deli acetona in 1 del etilacetata.
Odlično. Poskusi dodati malo olja. Lahko jedilno, še bolje laneno, ker se ne pokvari. Olje prepreči poroznosti.
zoky2 je napisal/-a:Nimam pa društvenega papirja, ampak uničujem revijo TIM,ta papir se mi je pokazal najboljši,čeprav je potiskan,
Daj mi naslov na ZS, ti pošljem nekaj listov, da boš lahko preizkusil.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a andrejj » 05 Sep 2017, 14:35

Kje se kupi etilacetat?
Uporabniški avatar