Dvostransko tiskano vezje narejeno z kemo transfer postopkom

Kako in kaj na tem področju vse lahko naredimo doma. Izdelava tiskanega vezja je lahko že mala umetnost.

OdgovorNapisal/-a VolkD » 06 Nov 2016, 13:05

Že tako je težko narediti dvostransko vezje, s kemo postopkom pa še malo težje. Razlog tiči v tem, da je kemijo - tekočino potrebno nanesti na obe strani tiskanega vezja, pri tem pa poskrbeti za sinhronost med tem kar je na zgornji in tem kar je na spodnji strani.
Ideje so dve. Prva je to, da pač naredimo dvostransko vezje tako kot enostransko, le da to ponovimo dvakrat.
Pri tem en layer ne povzroča nobenih težav. Zatakne se pri nameščanju nasprotnega layerja. Opazil sem, da se da že od kemikalije moker papir še vedno, brez škode, zelo lepo premikati po vezju. Torej bi se ga dalo dokaj lepo namestiti na točno mesto.
Tega postopka še nisem preizkusil - bom to še naredil in poročam.

Druga ideja se je porodila kar sama, tako sem namreč delal dvostranska vezja s pomočjo termo transfer metode.
Oba layerja natisnemo in ustrezno obrežemo. En naj bo večji kot drugi, da lahko nanj s selotejpom zlepimo še drugega. Pri tem je seveda treba paziti na sinhronizacijo med obema. Dobra ideja je odslužen monitor, ki mu odstranimo matriko. Na tem monitorju koristimo presev papirja in tako zgornjega zelo natančno poravnamo na spodnjega.

Z to metodo sva z DomenV tudi naredila njegovo tiskano vezje s te teme.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 3768 krat
Prejel zahvalo: 2943 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

Re: Dvostransko tiskano vezje narejeno z kemo transfer posto

OdgovorNapisal/-a VolkD » 06 Nov 2016, 13:17

DomenV je bil za fotografa, jaz pa sem delal, včasih tudi neumnosti.

Delo se začne že pri pripravi. Njegovemu vezju sva dodala štiri markerje, ki služijo za sinhronizacijo. Sinhronizaciji ste dve. Ena ke med spodnjo in zgornjo plastjo tiskanega vezja, druga pa nastopi, ko je vezje že zjedkano in sinhronizira orodja na CNC-ju z že narejenim vezjem.
DTVK01.png
DTVK02.png

Bodit pozorni na markerje. Narejeni so iz črtic v obliki križa in koncentričnih krogov. Pri tem pa niso vsi krogi in črtice na obeh (spodnji in zgornji) strani.
Oblika je namerno taka, da se pri tem ko postavimo papir na papir, pri pravilnem zamiku, ustvari lep simetričen marker. Nesimetrija se pri tako oblikovanem markeju mnogo bolje opazi, kot pa če moramo poravnavati križec na križec.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 06 Nov 2016, 13:19

Pri markerjih boste opazili še koordinate, ki nam bodo kasneje služile za sinhronizacijo med pozicijami orodja in tiskanega vezja. No te sinhronizacije si pa ne znam predstavljati bre Kroko-tovega programa. :_bow
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 06 Nov 2016, 13:26

Koliko časa pa porabiš za vse te mahinacije in v katerem poskusu je uspelo?
s54mtb

Zahvalil se je: 881 krat
Prejel zahvalo: 2127 krat
Število neizkoriščenih povabil: 19

OdgovorNapisal/-a VolkD » 06 Nov 2016, 13:29

Ko imamo oba papirja poravnana in na dveh nasprotnih straneh med seboj prilepljena z selotejpom, moramo pripraviti ploščico na katero bomo naredili tiskano vezje.
Ploščico odrežemo na dimenzijo, ki jo potrebujemo. Raje malo več, da ne bo težav z lovljenjem pozicije. Hitro se lahko zgodi, da je naše vezje čez rob ploščice. :cry:
Po drugi strani, pa ploščica ne sme biti prevelika, saj jo bomo morali vstaviti med dva zlepljena papirja.

Brez dobro očiščene ploščice si tega dela ne znam predstavljati. Najhuje je, če kje na ploščici ostane kakšen masten madež. Ploščico najbolj efektivno očistim kar mehansko.
IMG_5938p.JPG
Pri tem si pomagam s stebernim vrtalnim strojem. Naredil sem si vrteči polirnik, pravzaprav sem si naredil več njih. Uporabil sem navaden M10 vijak na katerega sem v slojih naložil kopreno. Obstaja več vrst teh gobic, ki jih dobimo v raznih agrarija in podobnih trgovinah. Pri njih barva označuje kako grobe so. Najbolj groba je temno rjava, skoraj črna, za njo je zelena, ki jo vidite na slikah. Obstaja še modra, rumena, bela,...
Z grobo gobico zelo dobro očistimo ploščico, a na površini pustimo precej raz. Nisem še ugotovil zakaj, a na tako površino se toner oprime nekoliko slabše. To je razlog, da po čiščenju z črno gobico očistim ploščico še z zeleno. Z ostalimi barvami (še) nisem poizkusil.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 06 Nov 2016, 14:05

Mešanici kemikalij, ki jih za to potrebujem rečem kar čorba. Ker mi jo je zmanjkalo, sem pripravil naslednje 2dl in fotoaparat je ujel tudi to.
No spočetka sem nameraval narediti vezje kar s temotransfer, ker sem to že velikokrat počel, kemotransfer pa sem na dvostranskem vezju naredil le enkrat pred tem. DomenV je bil pri roki in voljan telovaditi s fotoaparatom in sem sklenil, da je to treba izkoristiti.
Nisem še veliko pisal o mojih zadnjih poizkusih s novimi mešanicami kemije.
IMG_5939p.JPG
P17 imam še vedno v precej veliki in nerodni embalaži.
IMG_5940p.JPG
Ravno pri P17 je potrebno biti precej natančen, ker se v nasprotnem vezje lahko razpacka ali pa se ne prime dobro.
IMG_5941p.JPG
Aceton imam pa kar v stekleni litrski steklenici
IMG_5942p.JPG
Dodam še nekaj etil acetata. Preostanek do 100 volumskih delov pa je IPA (Izopropilni alkohol).

Volumski dele so sledeči: P17 - 10 delov; Aceton - 9 delov; etil acetat - 3 deli; IPA - 78 delov. Tako narejena čorba pokriva dobro delovanje kar precej širokega spektra tonerjev; od originalnih pa tudi razne kopije -neoriginalne, nadomestne tonerje.

No tole si pač pripraviš enkrat in imaš za precej časa, mešanice je obstojna, le zapirati ko je potrebno, ker različne sestavine različno hitro hlapijo in bi se odprti pokvarilo razmerje.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 06 Nov 2016, 14:16

No zdaj pa začnemo z bistvenim delom pri kemo transfer metodi.
IMG_5945p.JPG
Nanesemo našo "čorbo" na površino ploščice. Površinska napetost poskrbi, da na ploščici ostane kar nekaj te tkočine.

Nato na enak način nanesemo tekočino še med oba zlepljena papirja s sliko našega vezja. Seveda nanašamo le na spodnji papir, saj bo zgornji prišel v stik s tekočino, ki je že na ploščici.
IMG_5946p.JPG
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 06 Nov 2016, 14:24

Po nekaj sekundah - ne merim več, ker sem ugotovil, da to ni potrebno, saj med 10 in 30 sekndami ni nobene kvalitativne razlike, vzamemo papirnato brisačo, ter višek kemikalije iztisnemo.
IMG_5947p.jpg
Treba je biti previden, da pri iztiskanju ne premaknemo zgornji ali spodnji papir, ker to pomeni, da smo izgubili sinhronizacijo.
IMG_5948p.jpg

Ko se kemija iz papirja izhlapi - vmes pripravimo banjico z vodo, potopimo vse skupaj v vodo, da papir odstopi od vezja.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 06 Nov 2016, 14:38

Posušen papir in vezje damo v banjico z vodo
IMG_5950p.JPG
Tu se namaka. Kako hitro pair odstopi je precej odvisno od temperatire vode in od tega kaj vse dodamo vodi. Če je voda okrog 40 °C in vanjo dodamo nekaj tekočega mila je ta čas okrog 2 minut. Mi smo se raje malo igrali brez, tako smo imeli čas narediti nekaj fotografij.
IMG_5951p.JPG
Že po kakšni minuti je papir nabreknil na robovih, a tam kjer je toner se še drži.
IMG_5953p.jpg
Po približno petih minutah pa papir začenja resno odstopati. Na sliki se vidi kako ga odstranjujem s pinceto.
IMG_5954p.jpg
No na drugi strani je nekaj več tonerja in se papir še kar drži. Naveličali smo se ga čakati, pa smo ga kar odvaljkali s ploščice.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 06 Nov 2016, 14:46

Rezultat je kar dober:
IMG_5956p.JPG
Nikjer ni videti, da bi toner popustil ali pa se nebi prijel.
IMG_5957p.JPG
Na drugi strani pa se je opazilo nekaj pikic, ki pa smo jih na hitro popravili s flomastrom.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 06 Nov 2016, 14:56

Sledi jedkanje v natrijevem persulfatu. Grelec v banjici je potrebno prižgati takoj, ko se odločimo za izdelavo. Moj grelec ima moč zgolj 6W zato traja kar precej časa, da se tekočina segreje na 40°C. Temperature v delavnici pa niso beg vedi kake. Poleti je to bilo precej hitreje.
IMG_5958p.JPG
Dve luknjici v vezje služijo za kos žičke, tako vezje lepo visi v tekočini.
IMG_5959p.JPG

Razen grelca je v tej banjici še en podolgovat magnet, ki je oblečen v plastično prevleko. Pod banjico je elektromotor, ki vrti magnet. Na ta način se vsa tekočina meša. Ti je večkrat dobro, vsa tekočina pride do grelca in se tako hitreje ogreje, koncentracija raztopine tik ob bakru je na ta način bolj konstantna in mehurčki, ki jih vidimo na posodi pobegnejo.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 06 Nov 2016, 15:05

Natrijev persulfat je bil res segret na 40°C in jedkanje se je končalo v vsega skupaj 10-ih minutah.
IMG_5960p.JPG
IMG_5961p.JPG
Slike so nekoliko slabše, ker v delavnici ni ravno dovolj svetlobe. Povem pa lahko, da se je vezje zelo lepo jedkalo z obeh strani.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 06 Nov 2016, 16:04

No dejansko uspešnost bomo videli šele, ko bomo izvrtali luknje. Sicer pogled s presvetlitvijo pravi, da slabo nebi smelo biti. (pred tem smo namreč eno naredili z zamikom, ker sem bil neroden).
Sledi torej vrtanje lukenj.
IMG_5965p.JPG
Ploščico se pritrdi kar s selotejpom na podlago, ki je mediapan.
IMG_5967p.jpg
Na sliki se sedaj lepo vidi markerje M1 do M4, ki služijo temu, da se prilagodi pozicija tiskanega vezja, dril datoteki, ki je na razpolago. Celotna sinhronizacija poteka s funkcijami vgrajenimi v Krokotovem programu.
IMG_5968p.jpg
Tako izgleda poravnava na marker preko kamere.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 06 Nov 2016, 16:08

Sledi vrtanje.
IMG_5971p.jpg

Ko smo s tem končali smo preprosto pozabili narediti fotografije lukenj z obeh strani. Vezja ima DomenV - je je mogoče bi prosil za še dve fotografiji vezja z oveh strani. Lepo bi bilo videti pozicije lukenj.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 06 Nov 2016, 16:12

Kaj pa metalizacija ?
s54mtb

Zahvalil se je: 881 krat
Prejel zahvalo: 2127 krat
Število neizkoriščenih povabil: 19

OdgovorNapisal/-a igo » 06 Nov 2016, 16:24

Če prav vidim, pri ciljanju markerja na marker položiš zgornji list neposredno na spodnjega. Ko potem vmes vstaviš tiskanino, se = teoretično simetrično odpre v < , praktično pa nesimetrično v /,, ali \''" .

Izdelaj si "distančnik" iz FR4 v obliki E brez srednje črtice.
Na spodnji papir nato položi ploščico in distančnik, preko pa še zgornji papir. Ko je stabilno, delaš enako naprej.

Namesto krogcev in črtic naj bo marker izdelan kot nonij pri kljunastem merilu. Glede na razmik med črticami (enih je 9, drugih pa 10 na enaki razdalji ! ) lahko direktno odčitaš za koliko desetink, dvajsetink, petdesetink ali celo stotink mm moraš prestaviti ploščico in za koliko zgornji listek. Če vidiš stotinke, se potem bistveno lažje odločiš, kolikšen zamik je še dopusten.
Narišeš dva nonija za X in dva za Y smer.
Teoretično je praksa posledica teorije, praktično je pa ravno obratno. (igo 2001)
LP, Igor
igo

Kraj: Krško
Zahvalil se je: 127 krat
Prejel zahvalo: 212 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 20

OdgovorNapisal/-a VolkD » 06 Nov 2016, 16:40

s54mtb je napisal/-a:Koliko časa pa porabiš za vse te mahinacije in v katerem poskusu je uspelo?

Časovno potratnost je težko zapisati povsem natančno. Razlogov je več. Tokrat sem mešal tudi "čorbo". Naslednjič tega ne bom počel. Gretje tekočine z natrijevim persulfatom je tudi relativna zadeva, glede na letni čas in moč grelca. Namakanje tiskanine v vodi je tudi spremenljivo, glede na temperaturo vode in/ali dodatek tekočega mila. Tudi čas trajanja vrtanja lukenj je precej odvisen ne sicer od samega števila lukenj, čeprav tudi, temveč predvsem od tega koliko različnih lukenj imamo. Menjava orodja vzame svoj čas.
Zanimivo pa je, da velikost ploščice ne vpliva kaj mnogo na čas izdelave.
Precej časa vzame med drugim tudi slaba organizacija dela - recimo poiskati je treba selotejp in škarje :) Tokrat smo se ukvarjali še s fotoaparatom. Se je zgodilo, da sem postopek navidezno ponavljal, da smo dobili fotografijo.
Bom takole na pamet poskusil sestaviti čase:
°Print zgornje in spodnje površine tiskanega vezja + lepljenje obeh skupaj - 10min
  Printer mi malo nagaja, malo sem sam neroden, ker pozabim na zrcaljenje,.. monitor za presvetlitev istočasno uporabljam še za kaj drugega pa ga je treba demontirat in prinest namizo,...
°Priprava "čorbe" - 5 min
°Čiščenje in priprava ploščice na dimenzijo - 2 min
°Nanos kemikalije in iztisk odvečne kemije ter sušenje - 2 min
°Namakanje ploščice v vodi - 5 min
°Jedkanje v natrijevem persulfatu - 10 do 30 min* Odvisno od temperature in iztrošenosti raztopine. Porabili smo 12 min(to je edini čas, ki sem ga povsem točno izmeril).
°čiščenje tonerja - 1 minuto.
°meritve markerjev na CNC - 5 min
°vrtanje lukenj - 2 min (tole je povsem nerealno. Zaradi napake v drl datoteki smo prvih 6 lukenj vrtali z 0.8 svedrom, nato pa veliko skupino z 0.4mm svedrom in nato ponovno z 0.8 svedrom. Torej je ena menjava orodja bila povsem odveč. Po drugi strani pa je to majhno število menjav orodja, pri mojih vezjih jih je običajno nad 6.
Suma vseh časov = 44min. Lahko pa dodaš še vsaj toliko za ogled tega in onega, za pomenek, za fotografiranje, pa iskanje očal,.... verjetno bi moral dodati še kaj za pospravljanje, a bom ta čas upošteval raje v kaki drugi akciji, ker tokrat nisem pospravljal ;)

No tvoje vprašanje je verjetno malo zvenelo v smeri primerjave z rezkanjem vezij.

Pa pustimo to, da ne maram rezkanih vezij, ker je površina laminata pri tem ranjena - spremenjena in se ji s tem nekaj spremenijo lastnosti, ne samo na RF področju, tudi prebojno je manj trdna, je tudi bolj dovzetna za oprijem nečistoč,...
Primerjajmo samo porabljen čas. Upal bi si trditi, da je majhno dvostransko vezje - recimo 3x3cm narejeno z rezkarjem bistveno hitreje kot pa s kemo transfer metodo. Se pa situacija hitro postavi na glavo, če potrebujemo recimo 5 enostranskih vezij 3x3cm.
Za izdelavo enega vezja za napajalnik iz te teme je pa kemo transfer absolutno zmagovit.

Skratka - vse je za nekaj dobro ali pa slabo. In vsak si izbere to kar mu je bolj všeč.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 06 Nov 2016, 16:46

igo je napisal/-a:Če prav vidim, pri ciljanju markerja na marker položiš zgornji list neposredno na spodnjega. Ko potem vmes vstaviš tiskanino, se = teoretično simetrično odpre v < , praktično pa nesimetrično v /,, ali \''" .
Ta efekt se bistveno zmanjša, če sta papirja lepljena čim dlje od vezja. Markerji, ki jih imam že narejene v knjižnici nalašč za te stvari so se pokazali dovolj praktični. Sem imel narejen tudi nonij. Problem nonija je v tem, da ga je potrebno imeti v dveh smereh. Oko ob premikanju papira potem bega z enega nonija na drugega. Nazadnje izpade, da je s tole tarčo zadevo lažje narediti. Sicer pa tale tarča ni moja ideja, temveč je to ideja tiskarja v Divači. Se pri tisku ukvarjajo s povsem podobnimi problemi.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 06 Nov 2016, 16:50

s54mtb je napisal/-a:Kaj pa metalizacija ?
Vije se spajka s pomočjo žičk. Obstajajo tudi razno razne paste, ki so kot prvo drage kot žafran, kot drugo pa je potrebno biti precej pozoren na to, da ti pri nanosu ne zaidejo med dve pisti.

Sem pa že delal doma pravo metalizacijo. Tako z kemičnim nanosom bakra v luknjice. Celotna izdelava tiskanega vezja potem traja cel dan. Tudi kemije je za šest ali sedem banjic. Zraven sodi seveda še galvana. Lahko je to za preizkus, lahko za tiste najbolj čudne,... ni pa to nekaj kar bi lahko nekomu ponudil, češ tako delaj.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a DomenV » 06 Nov 2016, 19:35

Vezje je uspelo, prilagam dve sliki, kjer se vidi kako je uspela poravnava. Vije na slikah imajo premer 1mm in luknjo 0,4mm. Darko in Jan še 1x hvala za trud.
Priponke
IMG_0229.JPG
IMG_0230.JPG
Bottom
lp, D
Uporabniški avatar
DomenV

Kraj: Ljubljana, Trbovlje
Zahvalil se je: 31 krat
Prejel zahvalo: 40 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 11

OdgovorNapisal/-a DomenV » 06 Nov 2016, 22:32

Pa še platka prave oblike. Malce sem švical, da nebi bilo kaj narobe, ker imam samo eno. Na srečo je vse ratalo po načrtih.
Priponke
IMG_0231.JPG
Rezkan GKO
lp, D
Uporabniški avatar
DomenV

Kraj: Ljubljana, Trbovlje
Zahvalil se je: 31 krat
Prejel zahvalo: 40 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 11

OdgovorNapisal/-a VolkD » 08 Jan 2017, 13:36

Še eno dvostransko vezje:
IMG_6885p.JPG
IMG_6888p.JPG
Nekaj malega, res malega bo potrebno dodati s flomastrom. Tu in tam je kakšna pikica, ki je nebi smelo biti.

Sicer pa vezje še ni narejeno, manjka še jedkanje. Ko bo pridejo slike.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 08 Jan 2017, 16:43

Zadeva je končana, pravzaprav še ne, ampak jedkanje je mimo:
IMG_6889p.JPG
IMG_6891p.JPG
IMG_6893p.JPG
Na tej zadnji sliki je sicer videti koliko se luknje na obeh straneh pokrivajo. Dejansko sliko pa bom imel, ko bo te luknje namesto svetlobe vrtal sveder.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 09 Jan 2017, 11:06

Tole je pa neuspeh :(
IMG_6899 (Medium).JPG
IMG_6900 (Medium).JPG
Ampak, kot pravijo - vse je za nekaj dobro.

Pri tako slabem odtisu na robu sem pogruntal kaj je to kar mi nagaja pri izdelavi dvostranskih vezij.

Tekočine za prenos tonerja mora biti dovolj! Šparanje se krepko maščuje.
Na ploščico samo je dovolj tekočine lahko nanesti, saj je ravna. Problem nastane, ko na spodnji strani nanašam tekočino na površino papirja, ki je zaradi lovljenja pozicije za nameček še prilepljen na zgornji del papirja. Tu tekočina pobegne in to predvsem z roba papirja, ki je takrat usločen.

Zaenkrat še nimam ideje kako rešiti ta problem.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a s59ma » 09 Jan 2017, 11:18

VolkD je napisal/-a:Zaenkrat še nimam ideje, kako rešiti ta problem.

Čez nekaj časa "od zgoraj" ponovno namočiti rob papirja s čorbo?
Na napakah se učimo (pametni se na tujih).
s59ma

Kraj: Medvode
Zahvalil se je: 18 krat
Prejel zahvalo: 46 krat
Uporabnika povabil: mirkatmir
Število neizkoriščenih povabil: 4

OdgovorNapisal/-a VolkD » 09 Jan 2017, 11:22

s59ma je napisal/-a:
VolkD je napisal/-a:Zaenkrat še nimam ideje, kako rešiti ta problem.

Čez nekaj časa "od zgoraj" ponovno namočiti rob papirja s čorbo?
Sem že nekaj poskušal. Pa se ne obnese ravno. Ne vem v čem je razlog. Saj, ko rečem, da je 10s dovolj, da se prenese, se to sliši kar precej časa. V resnici je pa treba biti zelo hiter.
Tako, da obstaja verjetnost, da sem zamudil.

Zdaj sem papirje razrezal na malo drugačen način. Tako imam več možnosti, da mi čorba ne pobegne. Vsaj ne preveč.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a DusanK » 09 Jan 2017, 12:20

Pri vseh teh zvarkih nujno rabiš še TOLE.
Drugače pa kapo dol za vztrajnost in raziskovanje.
Največji čar - električar
Uporabniški avatar
DusanK

Kraj: Medvode
Zahvalil se je: 471 krat
Prejel zahvalo: 798 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 130

OdgovorNapisal/-a VolkD » 09 Jan 2017, 12:42

DusanK je napisal/-a:Pri vseh teh zvarkih nujno rabiš še TOLE.
A kje pa. Nič tako nevarnega ni. Drugače pa imam gasilni aparat. Samo tak majhen za v avto - ne verjamem, da je še uporaben, ker je star.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 09 Jan 2017, 12:49

DusanK je napisal/-a:Drugače pa kapo dol za vztrajnost in raziskovanje.
Jah pa saj še ni konec.
Ogromno tega sploh ni končalo na forumu. Mi je žal zato, ker je to, da dam na forum eden od načinov dokumentiranja. Sicer imam nekaj tega napisanega in označenega. Torej napisana razmerja in pa ocena od 5 do 10 je zraven. Žal ne vem katera fotografija spada k kateri vrstici.

Moram potem narediti povzetke, kjer bo pisalo kaj in kako je pomembno, katere kombinacije so priporočljive,....

Aja pa olje in kis moram še sprobat :)
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 09 Jan 2017, 14:32

Natisnjen papir sem tokrat narezal drugače; spodnji del je precej večji in tako mi tekočina ne uide z njega.
IMG_6901 (Medium).JPG

Tisto piko na papir sem naredil zato, da autofokus sploh deluje.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 09 Jan 2017, 14:41

Po prenosu tonerja sem dobil tak rezultat:
IMG_6902p.JPG
IMG_6904p.JPG

Pri pregledovanju prejšnjega dela sem ugotovil, da so najdrobnejši deli vezja ob koncu trakca vseeno zadebeljeni. Zato sem to vezje naredil z manj bencina, kar se je obrestovalo.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 09 Jan 2017, 14:51

Po jedkanju je nastalo tole:
Priponke
IMG_6907p.JPG
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 09 Jan 2017, 14:52

Še druga stran s presvetlitvijo:
IMG_6910p.JPG
Tu se da videti tudi kako se spodnja in zgornja stran ujemati med seboj.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 11 Jan 2017, 11:19

Dolžan sem še slike vezja s izvrtanimi luknjami.
IMG_6926 (Medium).JPG
IMG_6927 (Medium).JPG
Tu se dejansko vidi kako dobro je poravnana zgornja stran s spodnjo.
IMG_6928 (Medium).JPG
Tudi presvetljena slika to potrjuje.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a eldi2011 » 11 Jan 2017, 11:24

Tole pa postaja vedno bolj obetavno.
Občudujem tvojo vztrajnost.