Lažno pozitivni PIR signali

Vse v zvezi s senzorji, takimi ali drugačnimi,... tudi sw

Lažno pozitivni PIR signali

OdgovorNapisal/-a vilko » 11 Feb 2015, 12:18

Imam PIR Senzor pred garažnimi vrati. Senzor naj bi javil, če se kaj tam dogaja.

Opažam, da mi pred vsem pozimi, daje občasno (nekajkrat dnevno, tako, da je moteče) lažne pozitivne signale. Res je, da uporabljam enega najcenejših PIR senzorjev, ki so na tržišču, DUEWI Gmbh (STZ 9963 LJ 0401).
Razmišljam, kaj narediti? Ali bi rešil problem, če instaliram dva PIR senzorja paralelno in smatram signal pozitiven šele, če oba senzorja javita motnjo?

Kakšne PIR senzorje uporabljate vi?
Uporabniški avatar
vilko

Kraj: Dragomer
Zahvalil se je: 28 krat
Prejel zahvalo: 39 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 4

Re: Lažno pozitivni PIR signali

OdgovorNapisal/-a forest70 » 11 Feb 2015, 12:24

Mogoče bi rešil tako, da motnjo ki traja npr. sekundo ali dve enostavno ignoriraš.
If you pay in bananas, you got monkeys.
Uporabniški avatar
forest70

Kraj: Koper
Zahvalil se je: 296 krat
Prejel zahvalo: 307 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 111

OdgovorNapisal/-a VolkD » 11 Feb 2015, 12:28

Z dvema PIR senzorjema boš mogoče uspel zmanjšati lažne signale, a ne do te mere, da bi bil zadovoljen. Motnje ki se pojavljajo se bodo namreč v večini primerov pojavile na obeh. Jaz imam PIR senzor zato, da prižigam luč na stopnišču. Ko odprem vhodna vrata, burja pomakne zrak po stopnišču. Sprememba toplote zračne mase sproži senzor. Poskusil sem že z dvema senzorjema, ampak sta se dogovorila, da bosta delala sinhrono (zvezal sem jih zaporedno). Tako se mi najprej luč prižge, ko sem šele pri vhodnih vratih, takrat jo na stopnišču res ne potrebujem, ko pa grem po stopnicah se mi sredi stopnic ugasne !!!
Rešitev, ki sem si jo zamislil je seveda z mikrokontrolerjem in bi se jo dali še najlažje opisat z debauncing postopkom,.. Torej igranje s časovnimi konstantami. Zaenkrat še nisem utegnil narediti tega podviga.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 4766 krat
Prejel zahvalo: 3449 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a matija5ka » 11 Feb 2015, 13:09

Lahko bi namesto PIR uporabil radarski senzor, nekaj v tem smislu:
microwave motion detector
Pri nas imamo ta tip senzorjev za luči pred vrati zunaj in v hodniku in ni videti kakšnih lažnih proženj.
Je pa zanimivo, saj se lahko proži tudi skozi zaprta vrata.
matija5ka

Kraj: Ljubljana (Bled)
Zahvalil se je: 3 krat
Prejel zahvalo: 1 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 0

OdgovorNapisal/-a Iztok » 11 Feb 2015, 14:24

Kot je napisal VolkD je problem v valovanju in premikih toplo-hladnega zraka. Ta problem z zunanjimi senzorji sem reševal že 20 let nazaj pri alarmu na vikendu.
Ceneni senzorji za zunaj niso primerni ker jih poleg valovanja zraka motijo tudi kakšni psi in še bolj mačke.

Jaz sem to rešil s kombiniranim PIR & MW senzorjem, ki poleg toplotnih sprememb čaka še na radarski signal spremembe predmetov pred seboj. S tem sem lažne sprožitve zmanjšal za najmanj 100x. Navaden PIR se je prožil do 3x dnevno, odkar imam kombiniranega pa se mogoči lažno sproži le 1x mesečno - pa še takrat zato ker je v njegovem vidnem polju tudi masiven grm, ki sicer redko a ob vetru zaniha dovolj, da ga zazna še MW del senzorja.

So pa ti boljši senzorji cca. 3x dražji od navadnih. Jaz uporabljam "Xevox Pet BW8070 ABUS".
Uporabniški avatar
Iztok

Kraj: LJ
Zahvalil se je: 303 krat
Prejel zahvalo: 286 krat
Uporabnika povabil: Proteus
Število neizkoriščenih povabil: 55

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 11 Feb 2015, 17:47

Kot pravi Iztok: za resne zadeve je izključno kombinirani senzor. V službi uporabljamo samo take in se ne spomnim, kdaj je na kakšnem objektu prišlo do lažnega alarma. Boljši senzorji imajo celo možnost, da izbereš, da mora senzor zaznati motnjo v dveh fresnelovih conah, da sproži alarm. MW del ima ponavadi tudi možnost regulacije občutljivosti.
So pa taki senzorji od cca 30 - 40 evrov naprej.
Uporabniški avatar
Protoncek

Kraj: Mengeš
Zahvalil se je: 213 krat
Prejel zahvalo: 247 krat
Število neizkoriščenih povabil: 52

OdgovorNapisal/-a Proteus » 11 Feb 2015, 18:00

Kot sta omenila že Protoncek & Iztok, dokaj nesmiselna je kombinacija dveh senzorjev, ki delujeta po istem principu.
Pri PIR senzorju pa včasih pomaga, če mu spremeniš lokacijo, da gleda v kakšno drugo smer a kljub temu pokriva kritično mesto.
Uporabniški avatar
Proteus

Kraj: Planet Zemlja
Zahvalil se je: 229 krat
Prejel zahvalo: 427 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 74

OdgovorNapisal/-a Iztok » 11 Feb 2015, 19:23

Če imaš s temi senzorji problem že sedaj bi bilo kasneje še huje. Najbolj izrazite so težave z lažnimi sprožitvami spomladi in jeseni, ko so razlike med nočnimi in dnevnimi temp. največje. Po letih opazovanja sem prišel do zaključka, da se ponoči temp. spustijo skoraj do nule, sonce pa je čez dan že kar močno. Potem pa potrebuješ samo še lahen vetrc dopoldan, ki topel zrak iz sončne strani pomakne okrog objekta v senčno stran ali obratno ...

Takšni boljši imajo poleg MW še dva PIR senzorja. Oičajno imajo v imenu še oznako "triple".

Zanimivo je tudi to, da sam PIR prej zazna mačko kot pa nekajkrat večjega psa ali osebo. Razloga za to pa še nisem uspel najti :?:
Uporabniški avatar
Iztok

OdgovorNapisal/-a mucek » 11 Feb 2015, 19:26

Za "resne" aplikacije (alarm) se uporablja kombinacija PIR in mikrovalovnega senzorja (navzven izgleda isto kot PIR senzor), ki ima bistveno manj lažnih alarmov (praktično nič). Mogoče poglej v to smer.

LP, g
... lahko pa se tudi motim ...
Uporabniški avatar
mucek

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 49 krat
Prejel zahvalo: 369 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 67

OdgovorNapisal/-a vilko » 12 Feb 2015, 09:51

Hvala vsem za odgovore.

Zadeva ni tako kritična, da bi prožila vlomni alarm, je pa moteča, ker pozvoni zvonec. Sem pa senzor vezal na mikroprocesor, (mojo pametno hišo, hi) tako, da bi se lahko poigral s timingom in ne bi zvonil za vsako motnjo.
Se pravi, da bi signal, impulz, ki ga dobim od senzorja moral biti nek minimum dolžine. Si tako mislil, Darko?

Kot vidite, aplikacija ni resna, je hobistična, ni pa fajn, če živcira.

Radarski detektor dobim enkrat konec meseca. Ni pa tako udoben, kot je PIR senzor. Potrebno bo še vezje, ki pretvori doppler frekvenco odbitih signalov v lep impulz, ki ga potem mikroprocesor sprejme za svojega. Prav dosti se ne mislim igrati z njim. Če bom hitro prišel do rezultata, ga bom morda instaliral, če ne ne.

Za 'boljši' senzor sem pripravljen dati 20-30€. Več ne. Ampak najprej bi se rad poigral s 'timingom' impulza, samo malo programiranja, in morda bo zadeva uspešno rešena.
Uporabniški avatar
vilko

OdgovorNapisal/-a Iztok » 12 Feb 2015, 12:04

vilko je napisal/-a:...
Se pravi, da bi signal, impulz, ki ga dobim od senzorja moral biti nek minimum dolžine
...

Vilko, zaznavanja dolžine impulza od PIR ti ne bi priporočil ker znajo utripat z različno dolžino impulzov.

Če bi jaz reševal ta problem bi se osredotočil na zaporedje - pogostost. Ti senzorji ob lažni sprožitvi (valovanje zraka, žival v mimohodu) ponavadi utripnejo samo 1x. Če se pred njim zadržuje oseba in se vsaj malenkost premika/obrača pa dajejo več impulzov v kratkem času. Zato ti predlagam, da narediš programski timer 15 sek., ki steče ob prvem impulzu, če prej 2 minuti ni bilo prožitev. To še ni signal gibanja ampak samo start timerja. Če se v tistih 15. sekundah pojavi še drug impulz senzorja pa to registrira kot pravo zaznavo gibanja in ne lažno slučajno sprožitev.
Tak način so imeli starejši senzorji, ki so imeli not jumperje s katerimi si določil števec prožitev v pol minute. Nastavil si jih lahko na eno, tri ali pet zaznav, da je šele potem prijel rele v njemu.
Uporabniški avatar
Iztok

OdgovorNapisal/-a vilko » 13 Feb 2015, 09:23

Zanimivo: in morda pričakovano: Sedaj, ko so se zunaj temperature malo dvignile, dela pic pic
Uporabniški avatar
vilko

OdgovorNapisal/-a s57nbk » 14 Feb 2015, 21:53

Vilko lahko poveš kaj več o radarskem detektorju.
Zanima me model in cena.
s57nbk

Kraj: Radovljica
Zahvalil se je: 6 krat
Prejel zahvalo: 2 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 6

OdgovorNapisal/-a TilenS » 14 Feb 2015, 22:04

Pri meni tudi čaka par doppler radar detektorjev v omari za podoben projekt ampak so kitajski PIR + MW že tako poceni, da se mi potem ni dalo hecat z DIY :) Mam enega za okoli 15€ in dela baje čisto zadovoljivo (sodelavec ga uporablja za svojo pametno inštalacijo) sicer imam isti model ampak ga nisem še niti priklopil, klik (alf-p101 model).
TilenS

Zahvalil se je: 0 krat
Prejel zahvalo: 41 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 8

OdgovorNapisal/-a vilko » 15 Feb 2015, 09:50

Zanimivo! Si ga kupil v tej trgovini? Cena je zanimiva.
In ima skoraj enak radar detekor vgrajen, kot sem ga imel v rokah...
Uporabniški avatar
vilko

OdgovorNapisal/-a TilenS » 16 Feb 2015, 18:09

Če je bil prav iz te trgovine ne vem. Sem sicer gledal med starimi mejli ampak ne najdem tega naročila.

Vgrajeni detektor je res skoraj identičen paru, ki ga imam doma, verjetno tako večina teh proizvajalcev uporablja podobne ali pa iste.
TilenS

Zahvalil se je: 0 krat
Prejel zahvalo: 41 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 8

Vrni se na Senzorji

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost