Paradižnik

Vsi se po malo ukvarjamo tudi z drugimi hobiji, eden takih je nedvomno vzgoja rastlin.
"Čudež življenja" je vsekakor ena od stvari, ki nikogar ne pusti ravnodušnega. Ni torej razloga, da bi tudi pri nas ne imeli takega kotička.

Moderator: Proteus

Paradižnik

OdgovorNapisal/-a VolkD » 10 Sep 2017, 09:51

Je bilo letos paradižnikovo leto ali se je to zgodilo samo meni ? Je že res, da smo si omislili kapljično zalivanje, a vseeno.

Tu je kras, zemlja je bolj podobna kamnitemu drobljencu z nekaj rdečega prahu, kot čemurkoli drugemu. Zato smo poučeni z rastjo prejšnjih let posadili nekaj več.
IMG_0894 (Small).JPG

Tole je že drugo obiranje in tretja gajbica, a tistega kar smo pojedli spotoma sploh ne štejem.
IMG_0898 (Small).JPG
Pa je na rastlinah še vedno kaj obirati
IMG_0899 (Small).JPG
IMG_0903 (Small).JPG
IMG_0905 (Small).JPG

In mnogo tega sploh ne bo dozorelo, vsaj to kar je na zadnji sliki verjetno ne.

Po Sloveniji sem videl, da vrtičkarji paradižnik ščitijo z najlon folijo, pa me zanima razlog.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 5192 krat
Prejel zahvalo: 3619 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 254

Re: Paradižnik

OdgovorNapisal/-a Nace » 10 Sep 2017, 11:14

Paradižnik ne mara mokrih listov - plodovi rjavijo, počrnijo.
Lp Nace
Nace

Kraj: Zagorje ob Savi
Zahvalil se je: 297 krat
Prejel zahvalo: 47 krat
Uporabnika povabil: s56rga
Število neizkoriščenih povabil: 12

OdgovorNapisal/-a andrejj » 10 Sep 2017, 11:26

Jaz imam vsako leto postavim streho.Letos sem imel paradižnik črn in je okusno,ostalo rdeče paradižnike.
Zadnjič spremenil andrejj, dne 10 Sep 2017, 11:28, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
andrejj

Kraj: 8232 Šentrupert
Zahvalil se je: 149 krat
Prejel zahvalo: 92 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 19

OdgovorNapisal/-a s54jp » 10 Sep 2017, 11:28

Letos je bilo sušno in vroče leto, takšno paše paradižniku, pod pogojem da ga zalivaš.
V takšnem letu je vsako škropljenje paradižnika nepotrebno, ker se ne razvijajo njegove bolezni.
Pravilno zalivanje je tudi pomembno.
To odpravi škropljenje proti boleznim paradižnika, razen če je veliko dežja - deževno leto.
To si storil, nisi ga zalival po rastlini (zeleni masi) da bi bila mokra da bi razvijala bolezni.

Da se še jaz pohvalim z par slikic, da ne misliš da si samo ti jedel ne škropljen, zdrav paradižnik.
(stara domača sorta)

Moja hčera dokler je bila še majhna, postavila je zanimivo vprašanje:

"Ati, za kaj se mi matramo z vrtom, a ni bolj enostavno gremo v trgovino in ga kupimo?"

Kaj bi vi odgovorili svojemu otroku? (4-5 let star)
Priponke
WP_20170818_11_47_42_Pro.jpg
WP_20170818_11_48_13_Pro.jpg
WP_20170818_11_49_44_Pro.jpg
WP_20170818_11_52_07_Pro.jpg
s54jp

Kraj: JN76NI
Zahvalil se je: 204 krat
Prejel zahvalo: 203 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 40

OdgovorNapisal/-a s54jp » 10 Sep 2017, 11:43

VolkD je napisal/-a: Po Sloveniji sem videl, da vrtičkarji paradižnik ščitijo z najlon folijo, pa me zanima razlog.

Vidim da si že dobil odgovor. Če je deževno leto je to poln zadetek, če je sušno leto je ta streha nepotrebna.

Je ne postaviš in tvegaš, pa potem škropiš proti boleznim.
Pri teh plastenikih je potrebno biti zelo previden, če imaš notri kondenz....več škodi kot pomaga - pomaga pri razvoju bolezni.

Moj paradižnik je že vsa leta na prostem, paradižnika vedno preveč, listnata masa zdrava, sproti ga rabimo celo poletje za solato, omake, višek pa žena prekuha in naredi kečap brez E-jev (konzervansov).

Tako kot pravi Darko - bo ga do prve pozebe. Veliko nedozorelega propade.
Priponke
WP_20170814_08_12_21_Pro.jpg
WP_20170814_08_18_17_Pro.jpg
WP_20170814_08_18_31_Pro.jpg
WP_20170814_08_19_14_Pro.jpg
s54jp

OdgovorNapisal/-a arksi » 10 Sep 2017, 12:21

Josip, s cim pa škropiš? Kaj priporočaš? Upam, da ne kakšnih "high fitofarmacevtskih" pripravkov/strupov. A je kje kakšen seznam proti čemu vse moramo škropiti?
arksi

Kraj: Dolenjska
Zahvalil se je: 548 krat
Prejel zahvalo: 84 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 11

OdgovorNapisal/-a VolkD » 10 Sep 2017, 12:48

Mi ga sploh ne škopimo, še odtrgujemo ga ne, pa bi ga meda morali. Zemlje je dovolj okrog hiše in raje, ko da bi sam sebe zastrupljal posadim kako sadika več. Sadike pridelam sam, pa še drugim jih dam.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 10 Sep 2017, 13:56

arksi je napisal/-a:Josip, s cim pa škropiš? Kaj priporočaš? Upam, da ne kakšnih "high fitofarmacevtskih" pripravkov/strupov. A je kje kakšen seznam proti čemu vse moramo škropiti?

Navadna modra galica je povsem ok. Sicer pa najlepse uspeva med trtami v vinogradu.
s54mtb

Zahvalil se je: 1055 krat
Prejel zahvalo: 2602 krat
Število neizkoriščenih povabil: 62

OdgovorNapisal/-a VolkD » 10 Sep 2017, 15:10

Ko sem jaz, za potrebe elektrolize, iskal modro galico je nisem mogel dobiti nikjer pri nas. So biser bili bakrovi pripravki, ki so deloma vsebovali modro galico, a čiste ni bilo nikjer.
Napotili so me iz države, a jo tudi v Italiji nisem našel, pa v Bujah tudi ne. Potem sem naročil laboratorijsko čisto. Ne verjamem, da bi kdo zapravil te denarje za špricanje paradižnikov.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a s54jp » 10 Sep 2017, 16:03

Pozabil sem napisati eno zelo pomembno ugotovitev:
zadnjih nekaj let obvezno pokosim z rotacijsko kosilnico v koš mlado travo brez semen in z njo zamulčim gredice od paradižnika.
(in ostalih rastlin katere si naredijo same premajhno senco)
Za kaj je to pomembno?
Dva sta razloga: ker sonce ne izsušuje zemljo, ne rase nepotreben korov, kateri bi črpal iz zemlje vlago in hranila.
Pa še v pozno jesen vse skupaj sfrezam z moto kultivatorjem tako da je malčl obenem gnojilo.
To prek zime do pomladi obdelajo deževniki in mikroorganizmi.
Če je potrebno spomladi še enkrat prefrezam, naredim gredice....ostalo je delo boljše polovice.

Koda: Izberi vse
 Moj paradižnik je že vsa leta na prostem, paradižnika vedno preveč, listnata masa zdrava,

Zaenkrat nisem opazil potrebo po kakršnem koli škropljenju paradižnika.
Nikoli ga še nisem škropil, sem pa delal pripravke iz kopriv in gaveza za gnojenje.(tekoče gnojilo)
To nisem koristil za škropljenje ampak za dodatek vodi za zalivanje (ne po biljki, samo po zemlji).

VoklD je napisal/-a: Zemlje je dovolj okrog hiše in raje, ko da bi sam sebe zastrupljal posadim kako sadika več.

Točno tako. (14440m kvadratnih v enem kosu)

s54mtb je napisal/-a:Navadna modra galica je povsem ok. Sicer pa najlepse uspeva med trtami v vinogradu.

Moj sosed nikoli nima paradižnika drugje kot v vinogradu.

Problem je da jaz nimam vinograda...imam pa nekaj trt kardinala, gutedla, rumenega muškata, muškata hamburga, še nekaj kaj ne vem kako se mu reče ...54 trt - bilo jih je 60 pa se jih je 6 posušilo.
Ker sem obkrožen z vinogradi da v jesen imam kje odtrgati kak grozd za pojest, da mi ni potrebno iti krast v tuji vinograd.

Vina koliko rabim pa kupim, ker za vino mi se ga ne splača gojit.

Ja, modra galica je OK, pa tudi za vinogradniške breskve je tudi to najboljše škropivo.
Ko škropiš vinograd, dobijo breskve svojo porcijo (in paradižnik).
Priponke
WP_20170910_11_03_20_Pro.jpg
Paradižnik in tri gajbice vinogradniških breskvi katere jemo in jemo in jih nikakor ne zmanjka - pa še razdelili smo jih.
WP_20170910_12_20_30_Pro.jpg
Vse te dobrote so iz narave, moje parcele.
WP_20170910_12_20_33_Pro.jpg
Tako se da spojiti ugodno z koristnim. Nabiranje, shranjevanje...
WP_20170910_12_21_10_Pro.jpg
Del domače lekarne.
s54jp

OdgovorNapisal/-a eldi2011 » 10 Sep 2017, 16:10

Če bi iskal pod bakrov sulfat, bi jo verjetno hitro našel. Tole ti je mimogrede na poti v LJ ali nazaj domov.
Uporabniški avatar
eldi2011

Kraj: Domžale
Zahvalil se je: 746 krat
Prejel zahvalo: 294 krat
Število neizkoriščenih povabil: 126

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 10 Sep 2017, 16:27

VolkD je napisal/-a:Ko sem jaz, za potrebe elektrolize, iskal modro galico je nisem mogel dobiti nikjer pri nas. So biser bili bakrovi pripravki, ki so deloma vsebovali modro galico, a čiste ni bilo nikjer.
Napotili so me iz države, a jo tudi v Italiji nisem našel, pa v Bujah tudi ne. Potem sem naročil laboratorijsko čisto. Ne verjamem, da bi kdo zapravil te denarje za špricanje paradižnikov.

Za razliko od elektrolize se zadnjih "100" let kot fungicid uporablja ze pripravljene mesanice, saj z apnom nihce vec ne packa. Cuprablau je stabilni pripravek, ki to nadomesca in se najpogosteje uporablja.

Sploh pa ne vem, kaj imate toliko proti skropivom. Sodobni pripravki so na osnovi naravnih procesov, npr insekticid, ki deluje enako kot se nekatere rastline branijo pred zuzki....
Priponke
IMG_20170907_070602.jpg
Na vsake 3 dni je tole s 15 rastlin
s54mtb

Zahvalil se je: 1055 krat
Prejel zahvalo: 2602 krat
Število neizkoriščenih povabil: 62

OdgovorNapisal/-a VolkD » 10 Sep 2017, 17:00

eldi2011 je napisal/-a:Če bi iskal pod bakrov sulfat, bi jo verjetno hitro našel. Tole ti je mimogrede na poti v LJ ali nazaj domov.
Sem bil tudi tam, pa takrat tega niso imeli. Je pa to ene tri leta nazaj. Sem dobil drugje in potem izdelal dvostranska tiskana vezja z metaliziranimi luknjami.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a Clownfish » 10 Sep 2017, 18:27

Jaz sem letos naredil eksperiment ter na balkon, ki je na južni strani in pod streho dal 10x 24l loncev in v vsakega po dve sadiki.
Tri sadike pa sem dal tudi v zemljo na vrt.

Vse skupaj je odlično raslo in cvetelo. Edino konec julija ko je nastopila tista peklenska vročina se je nekaj začelo dogajati.
Na splošno so bile sadike v vrtu močnejše, bolj temno zelene in z več stebla in listi pa čeprav je bilo vse enako zalivano.
Sadike v loncu pa so imele bolj svetlozelena stebla in liste in niso bil tako močna.

Ob največji vročini se je tudi videlo, da rastline v loncih trpijo, saj so bile zvečer z povešenimi listi čeprav se je ponoči zalivalo in to zadosti.

V avgustu so se rastlinam iz loncev začeli pojavljati rumeni listi kar je sklepam posledica preveč zalivanja.
Kasneje se je stane popravilo in pokazali so se spet novi zeleni poganjki in novi cvetovi.
Sedaj je veliko listov že suhih a paradižniki še dozorevajo.

Sklepam da bi pomagalo če bi lonce zaščitil in izoliral, da se zemlja nebi tako grela. Nekateri uporabijo stiropor drugi folijo.
Dodatno bi moral tudi pokriti zemljo spet zato da se nebi toliko grela in bi zmanjšal izhlapevanje a potem težko oceniš ali je zadosti zalito.

Spomladi sem na veliko straneh bral, da mora imeti paradižnik ogromno direktne sončne svetlobe.
Ker sem nato skozi poletje veliko bolj opazoval kje in kako raste paradižnik sem opazil, da uspeva ponekod celo bolje v ne tako izpostavljenih legah.

Sklepam da je tole pregrevanje zemlje v kombinaciji z zadostnim zalivanjem kar proti koncu dneva pomeni kuhanje korenin kar problem.

Konec koncev sem z eksperimentom zadovoljen. Imeli smo lasten domači paradižnik čeprav sem za lonce, zemljo, gnojilo in sistem kapljičnega zalivanja dal tam nekje okrog 150€.

Za naslednje leto pa bo zelo verjetno res treba nekako izolirat lonce, naresti zastirko in v par loncev dati senzorje vlage in temperature ter glede na te senzorje zalivati.

In upajmo da bo naslednje leto boljša in bolj obilna letina.

Posadil sem tudi kar nekaj čilijev a kot kaže malce prepozno in še premajhne rastline. Sicer so zrasle, pridelek je vendar ga je vsaj 50% manj kot lani.

Eden izmed čilijev ves čas lepo raste a nikjer nobenega cveta :) Moram poizkusiti če so listi kaj pekoči ;)
Clownfish

Zahvalil se je: 12 krat
Prejel zahvalo: 52 krat
Število neizkoriščenih povabil: 13

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 10 Sep 2017, 18:38

Tudi moja sestra je letos iz paradižnika naredila kar nekaj megze. Sicer pa šprica z razredčenim mlekom - ne vem, kje je dobila ta nasvet, a zaenkrat nekako deluje... letos sicer ni bilo potrebe po špricanju, a lani, ko je bilo bolj mokro leto paradižnik tudi ni bil črn, ko ga je redno špricala s tem. Pa še "eko" je... (pa ni pokrit.)
Uporabniški avatar
Protoncek

Kraj: Mengeš
Zahvalil se je: 220 krat
Prejel zahvalo: 268 krat
Število neizkoriščenih povabil: 56

OdgovorNapisal/-a SimonS » 11 Sep 2017, 07:32

Modro galico sem brez problema kupil v bližnji kmečki trgovini. Cena par eur. Ne uporabljam pa je za paradižnik, temveč sadno drevje.
Paradižnik tudi naša občasno zalije z razredčenim mlekom, kadar začne rastlina, listi črneti. Menda pomankanje kalcija... Uglavnem pomaga.
Ja tudi mi smo imeli letos ogromno pridelka. Imamo jih v 25l posodah (vsak v svoji). Spodaj je napravljena drenaža. Zalival sem jih vsak večer, oz zjutraj. Količina ni problem, ker odvečna voda steče skozi.
SimonS

Kraj: Kobarid
Zahvalil se je: 209 krat
Prejel zahvalo: 262 krat
Uporabnika povabil: mucek
Število neizkoriščenih povabil: 28

OdgovorNapisal/-a Clownfish » 11 Sep 2017, 09:47

SimonS je napisal/-a:Ja tudi mi smo imeli letos ogromno pridelka. Imamo jih v 25l posodah (vsak v svoji). Spodaj je napravljena drenaža. Zalival sem jih vsak večer, oz zjutraj. Količina ni problem, ker odvečna voda steče skozi.

Torej so lonci brez podstavkov? Ali si imel lonce kaj zaščitene proti dirketni sončni svetlobi? zastirko?
Clownfish

OdgovorNapisal/-a s54jp » 11 Sep 2017, 10:23

Clownfish je napisal/-a: Sklepam da je tole pregrevanje zemlje v kombinaciji z zadostnim zalivanjem kar proti koncu dneva pomeni kuhanje korenin kar problem.

Večna dilema ali je boljše zalivanje zvečer ali v jutro.

Jaz pravim: odvisno od dneva.
Če je dan prevroč, je najboljše pustiti da se rastline in zemlja ohladijo čez noč, listi dvignejo in potem rano v jutro zaliti.
Če je dan normalen, pa zalivanje zvečer.
Najboljše je kapljično zalivanje, takšno kot si je umislil Darko.

SiminS je napisal/-a: Spodaj je napravljena drenaža. Zalival sem jih vsak večer, oz zjutraj. Količina ni problem, ker odvečna voda steče skozi.

Količina je lahko problem ker izpira iz zemlje hranila. Je pa res, boljše to kot pa da korenine zgnijejo.
Preobilno zalivanje in prepogosto je lahko problematično pri veliko sort rastlin.
Tudi pri kapljičnemu zalivanju je potrebno dati optimalno dozo.
s54jp

OdgovorNapisal/-a Proteus » 11 Sep 2017, 10:24

Lanska sezona je bilka definitivno boljša, ker je bila BISTVENO lepša jesen in so paradižniki lepo dozorevali skoraj do konca oktobra.
Uporabniški avatar
Proteus

Kraj: Planet Zemlja
Zahvalil se je: 233 krat
Prejel zahvalo: 446 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 78

OdgovorNapisal/-a SimonS » 11 Sep 2017, 11:52

Clownfish je napisal/-a:
SimonS je napisal/-a:Ja tudi mi smo imeli letos ogromno pridelka. Imamo jih v 25l posodah (vsak v svoji). Spodaj je napravljena drenaža. Zalival sem jih vsak večer, oz zjutraj. Količina ni problem, ker odvečna voda steče skozi.

Torej so lonci brez podstavkov? Ali si imel lonce kaj zaščitene proti dirketni sončni svetlobi? zastirko?

Drži brez podstavka
Zalivam jih pozno zvečer, ko temperatura pade. Nobene zastirke in direkt na soncu. Letos, ko je bila visoka temperatura sem jih preselil na vzhodno stran.
SimonS

Kraj: Kobarid
Zahvalil se je: 209 krat
Prejel zahvalo: 262 krat
Uporabnika povabil: mucek
Število neizkoriščenih povabil: 28

OdgovorNapisal/-a Clownfish » 11 Sep 2017, 23:00

SimonS je napisal/-a:Drži brez podstavka
Zalivam jih pozno zvečer, ko temperatura pade. Nobene zastirke in direkt na soncu. Letos, ko je bila visoka temperatura sem jih preselil na vzhodno stran.

Jaz sem imel podstavke a sem zalival toliko, da voda ni spodaj ven pritekla.
Sicer pa četudi če je vseeno lahko odtekla iz tega podstavka kar je bilo viška.
Zalival sem pa vedno ponoči včasih pa zjutraj.
Clownfish

OdgovorNapisal/-a reber » 11 Sep 2017, 23:54

Kakšna bo letošnja jesen bomo še videli. Danes sem rastlinjak s paradižnikom zaprl še z južne strani, ostala so samo še manjša vrata. Plodov je na rastlinah še polno, nekaj še čisto zelenih, drugače pa na pol zreli in skoraj zreli. Pričakujem vsaj še nekaj tednov da ga bomo obirali. Precej plodov je napokalo, naredijo se razpoke v povrhnjici ploda, zaenkrat še ne plesnijo. Lansko leto sem pustil paradižnik do novembra, na koncu ni več zorelo, razpoke so pričenjale plesneti, letos ne bom čakal tako dolgo, ko bo prenehal zoreti, gre ven in solata noter za čez zimo do prihodnjega leta ko pridejo nove sadike, še prej pa konec februarja hlance solate, ki je za jest že v aprilu. Rastlinjak imam 400x260cm tlorisa in višina skoraj 250cm, precej rastlin zraste do vrha in jih moram rezat, večinoma imamo češnjev paradižnik, ga imamo najraje. Seveda imamo tudi debele sorte, pelate, nekaj rumenih in belih, črni češnjev, letos 22 sadik in nekaj samorastnikov. Rastlinjak imam s treh strani zaprt z južne (dolga stranica) je odprt čez leto. Škoda, ker je rastlinjak stran od hiše 200m stran na njivi, če bi bil doma, bi ga ogreval, tako pa ga žal ne morem, predaleč in še cesta je vmes. Lanska in letošnja sezona sta bili za paradižnik dobri, tudi 2 leti nazaj je bila dobra sezona. Paradižnik zdrav, brez plesni, nisem nič šprical. Letos sem imel težave s pepelnato plesnijo na bučkah, šprical s sodo bikarbono in je pomagalo, žal sem bil prepozen in jih nisem rešil v celoti, bom vedel za naslednje leto.
Sporočila sprejemam na e-mail www.reber.si
Uporabniški avatar
reber

Kraj: Bled
Zahvalil se je: 26 krat
Prejel zahvalo: 171 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 172

OdgovorNapisal/-a Clownfish » 12 Sep 2017, 07:57

reber je napisal/-a:Lansko leto sem pustil paradižnik do novembra, na koncu ni več zorelo,

Poleti mi je par še zelenih paradižnikov odpadlo pa sem jih dal v posodo z sadjem kjer so bila tudi jabolka in banane in čez dober teden dni so bili že vsi rdeče barve.
V notranjosti sicer niso bili popolnoma rdeči a smo jih kljub temu brez težav pojedli.

Tale dež bo pa res zafrknil dozorevanje saj res veliko plodov poka.
Clownfish

OdgovorNapisal/-a VolkD » 12 Sep 2017, 08:06

Iz zelenih paradižnikov se dela srbsko solato. Meni ni všeč. Ker sem to večkrat povedal sem čez 14 dni dobil kozarček v katerem je bilo nekaj zelenega. ??? Verjeli ali ne, marmelada iz zelenih paradižnikov. In celo dobra je.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a SamoBr » 13 Sep 2017, 01:56

Tole za marmelado prvič slišim. Paradižnike, ki so zeleni se da zoreti tudi doma. Jih daš na okensko polivo, da dobijo dovolj svetlobe. Zraven pomešaš jabolka. Dozorijo. Za mezgo so. Za jest so pa manj izrazitega okusa. Taki bolj vodeni.
SamoBr

Zahvalil se je: 127 krat
Prejel zahvalo: 228 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 42

OdgovorNapisal/-a MarkoM » 13 Sep 2017, 08:46

V hladilnici zorjene paradižnike lahko celo leto kupimo v trgovini. Okusa nimajo nobenega, ni ga čez doma na soncu zorjenega paradižnika. Pri nas potrgamo zelene paradižnike preden padejo temperature ponoči pod 0. Zorimo jih v hiši in včasih obstanejo do decembra, vendar so na koncu zelo gresasti in imajo okus kot tisti iz trgovine.
MarkoM

Kraj: Pohorje (Maribor)
Zahvalil se je: 71 krat
Prejel zahvalo: 139 krat
Število neizkoriščenih povabil: 10

OdgovorNapisal/-a VolkD » 13 Sep 2017, 08:58

Hvala za to informacijo. Mi smo jih vsa leta metali stran, ampak bolje nekaj kot nič.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a KBorisK » 20 Sep 2017, 08:25

sezona paradižnika še ni konec, bo pa malce dalj časa trrajalo. Midva ga imava v rastlinjaku, tla so zakrita s slamo, škropila pa ga letos nisva veliko, ene parkat in sicer s pripravkom algoplasmin (neke zmlete alge). za zdravje paradižnika je po mojihizkušnjah pomembno da ga ne dobi megla in dovolj razmaka med rastlinami
KBorisK

Zahvalil se je: 4 krat
Prejel zahvalo: 51 krat
Število neizkoriščenih povabil: 10

OdgovorNapisal/-a VolkD » 07 Okt 2017, 21:59

IMG_1757 (Small).JPG
Tole so letošnji zadnji primerki. Res so debeli, a še ne popolnoma zreli. Danes je bila temperatura zjutraj komaj 2°C, pa smo jih dali v gajbico.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a KmikY » 01 Nov 2017, 19:12

Evo, zadnja runda paradižnika letos..31.10 .. za slastno solatko bo še ....gredico pospravil..te dni podrem 'hiško' ..konec tedna
pa oberem še čilije, ki gredo na sušenje..semena pa varno spravljena za prihodnje leto (običajno od prvega zrelega ploda - letos začetek julija)

Paradižnik 31.10.2017.jpg
Gredica paradižnik 2017.jpg
Čili v locih 2017.jpg

Lp,
...There's always time for a first time....
Uporabniški avatar
KmikY

Kraj: Kamnik
Zahvalil se je: 26 krat
Prejel zahvalo: 14 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 2

OdgovorNapisal/-a VolkD » 01 Nov 2017, 19:24

KmikY je napisal/-a:...gredico pospravil..te dni podrem 'hiško' ..konec tedna
Malo ti zavidam... Jaz sem samo enkrat postavil takole hiško, pa mi ne pade več na pamet,... se je že v prvem tednu znašla na avtu. Burja tu preveč nagaja.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Vrni se na Zelena elektronika - pametno vrtičkarstvo

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov