s5tech.net • Poglej temo - Asimine 2017

Asimine 2017

Vsi se po malo ukvarjamo tudi z drugimi hobiji, eden takih je nedvomno vzgoja rastlin.
"Čudež življenja" je vsekakor ena od stvari, ki nikogar ne pusti ravnodušnega. Ni torej razloga, da bi tudi pri nas ne imeli takega kotička.

Moderator: Proteus

Asimine 2017

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 01 Sep 2017, 17:50

Lani smo pojedli gajbico asimin. Peske sem dal za 4 mesece v hladilnik, potem 3 tedne v vodo, potem pa v lonce. Sedaj imam cca 15 sadik visine 25 do 30cm. Kako naprej?
Priponke
IMG_20170901_174525.jpg
s54mtb

Zahvalil se je: 1032 krat
Prejel zahvalo: 2560 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 54

Re: Asimine 2017

OdgovorNapisal/-a borisz » 01 Sep 2017, 19:16

Čez zimo jih boš pazi, da ne bodo pomrznile. Pomladi jih posadiš ven. Naredi jim malce sence, saj sonce hitro ožge mlade liste.
Potem boš nekaj let čakal, misliš boš, da ne bo nič iz nje, ker se ne bo nikamor premaknila. (Jaz sem v tej fazi)
Potem pa bo začela rasti in roditi.
It's never too late to have a happy childhood.
Uporabniški avatar
borisz

Zahvalil se je: 623 krat
Prejel zahvalo: 645 krat
Uporabnika povabil: Marholt
Število neizkoriščenih povabil: 124

OdgovorNapisal/-a VolkD » 01 Sep 2017, 20:00

Meni sta od sedmih vzklili dve. Sem bil pač slabe sreče, mogoče mi naslednje leto uspe, da vzklije več sadik.
Asimina je fina rastlina za na Kras, ker naredi globoko korenino in zato bolje prenaša sušo.
s54mtb, tole zgoraj je zate dober podatek, ker boš sedaj vedel, da jih moraš prezimiti v posodi, ki je dovolj globoka, da se korenina razvije. Pomladi pa kar v zemljo, kjer jo nameravaš imeti.
Ni nujno, da rastlina nekaj let čaka. Je precej odvisno od tega kam in kako jo posadiš. Je lahko le nekaj m razlike pa bo ena za par let obstala, druga pa lepo napredovala.
Kar nekaj forumašev ima to rastlino in bo vedelo povedati kaj več. Jaz sem si šel to ogledat tudi na Opičine. Tam ima človek posajene rastline v neke vrste nasad. Nekje okrog 20 sadik različnih starosti. Najmlajša, ki je že rodila je stara 3 leta. So pa nekatere šestletne, ki niso rodile in so tudi slabega izgleda. Ampak on pravi, da je prav tako, ker potem take rastline dosežejo večjo starost.
Največja, ki jo ima je stara 8 let in ima spodaj okrog 15cm premera. Lani je imela 11kg plodov. Neka plodov ima zase, ostalo proda. Pravi, da ima prodano že najmanj mesec preden je zrelo.
Sadike vzgaja sam, a mi jih ni hotel prodati, čeprav je bil sicer zelo prijazen.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 5028 krat
Prejel zahvalo: 3563 krat
Število neizkoriščenih povabil: 254

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 01 Sep 2017, 20:41

Kako je s cepljenjem? Cepiče lahko dobim.
s54mtb

Zahvalil se je: 1032 krat
Prejel zahvalo: 2560 krat
Število neizkoriščenih povabil: 54

OdgovorNapisal/-a javr » 02 Sep 2017, 22:24

zakaj bi s sajenjem čakal do pomladi ? Ali ni najbolje da jih posadi novembra ?
Sonce (UV svetloba) pa bo uničilo liste vseh rastlin, ki so bile vzgajane znotraj, za šipo, in jih spomladi postaviš ven na južno stran; vzhodna ali severna ni tak problem.
Dve cepljeni (sadika okoli 28€ za komad) sem posadil l.2010; do danes še ni bilo sadeža; ena ima občasno kakšen cvet, ki pa zmrzne ali odpade zaradi bogve česa, druga še ni cvetela.
Vzgajal sem jih tudi sam iz koščic, kupljenih iz raznih virov na Ebay; začetki so bili obetavni, kaljivost odlična, a v nadaljevanju vsega skupaj nič, točneje: ena životari.
Na sliki je prikazana ena večjih napak: koščice sem imel skupaj v koritu namesto vsako posebej v loncu, asimina pa sovraži presajanje.
Priponke
ABCD0014.JPG
___
Uporabniški avatar
javr

Zahvalil se je: 56 krat
Prejel zahvalo: 91 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 21

OdgovorNapisal/-a VolkD » 03 Sep 2017, 11:37

Moje asimine so bolj uboge. Posadil sem sedem semen.
IMG_0808 (Small).JPG
IMG_0809 (Small).JPG

Ena je naredila kar nekaj listkov, druga je precej zaostala za njo.
Tretja mogoče bo. Preostale štiri verjetno ne bodo vzklile. Posadil sem jih v odrezane plastenke od mineralne vode.
Zaenkrat so še zunaj, a jih bom preko zime dal na toplo.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a s54jp » 06 Sep 2017, 18:33

s54mtb je napisal/-a:Lani smo pojedli gajbico asimin. Peske sem dal za 4 mesece v hladilnik, potem 3 tedne v vodo, potem pa v lonce. Sedaj imam cca 15 sadik visine 25 do 30cm. Kako naprej?

Enostavno.
Kot prvo, nabavi pribor za cepljenje sadik.

Kod drugo poišči cepiče, mogoče jih dobiš v Krški vasi (vidi priloženo sliko v naslednjem postu).
Lahko ti jih oni tudi precepijo.(dražja opcija)

Najdražja je bila moja.
Nakup sadik (dve sadiki = 58€) in pošiljanje po SLO železnici dodatnih 10€.
Priponke
DSCN1721.JPG
Prvi plod na pomlad. Cvetov je bilo veliko, plodov tudi, ampak pozeba je naredila svoje.
DSCN1787.JPG
Danes je plod 6x8cm, preživel je na drevesu tudi dvakrat točo, in hud veter.
WP_20170906_08_51_39_Pro.jpg
Deblo je premera komaj dva centimetra.
WP_20170906_08_51_52_Pro.jpg
s54jp

Kraj: JN76NI
Zahvalil se je: 194 krat
Prejel zahvalo: 199 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 39

OdgovorNapisal/-a s54jp » 06 Sep 2017, 18:45

Kot sem že omenil, so moje sadike prišle iz okolice Krškega.

Sadike so po moje kvalitetne, problem je kako jih posadiš, pognojiš, zalivaš...odvisne so od vremena, če je pozeba tisto leto odpiši plodove.

Domovina Asimine je severna Kanada, tam ni kaj preveč toplo, tako da sem bil mnenja (napačnega) da je moj vikend OK lokacija za njo.

Je OK, če je brez spomladanske pozebe, toče, suše, prehudega vetra da ne sklati predčasno plodove po tleh...pa še kaj bi se našlo.
Priponke
WP_20170906_18_02_38_Pro.jpg
Upam da ni reklama, več samo informacija.
Zeleznica.jpg
Železnica pa zna zaračunat. Vse skupaj je bilo težko dva, tri - kilograma. Na tovornem listu se tega žal ne vidi.
s54jp

OdgovorNapisal/-a s54jp » 06 Sep 2017, 20:27

javr je napisal/-a:Dve cepljeni (sadika okoli 28€ za komad) sem posadil l.2010; do danes še ni bilo sadeža; ena ima občasno kakšen cvet, ki pa zmrzne ali odpade zaradi bogve česa, druga še ni cvetela.

Moje so kupljene po isti ceni, leta 2012 v jesen, in so takrat posajene kar ven in so preživele hudo zimo.
Zima jim ne škoduje, več spomladanska pozeba če pride za časa cvetenja ali kak dan po tem, tako kot škodi ostalemu sadju, škoduje tudi asimini.

javr je napisal/-a: Vzgajal sem jih tudi sam iz koščic, kupljenih iz raznih virov na Ebay; začetki so bili obetavni, kaljivost odlična, a v nadaljevanju vsega skupaj nič, točneje: ena životari.

Ti bi to svojo asimino, vzgojeno iz koščic moral cepiti.

Jaz sem dobil nekaj plodov asimin od prijatelja, plodove smo pojedli, koščice pa sedaj namakam v vodi in bodo končale v zemlji.
On me je navdušil za ta sadež.
Ko zrasejo tako kot Maretove, bo jih potrebno cepit.

Vidim da se je tema razdelila na cepljenje sadja

Asimina = sadje, na vprašanje:

s54mtb je napisal/-a: Sedaj imam cca 15 sadik visine 25 do 30cm. Kako naprej?

moj odgovor je bil (malo preobsežen) cepljenje
s54jp

OdgovorNapisal/-a javr » 06 Sep 2017, 20:42

Železnica pa zna zaračunat
včasih je Baznik vozil robo v Velenje na parkirišče gasilskega doma. Jaz sem tam kupil trse za grozdje brez koščic.
___
Uporabniški avatar
javr

OdgovorNapisal/-a Kroko » 07 Sep 2017, 07:42

Zakaj jih je potrebno cepiti?
http://www.planet-cnc.comKroko was here!
Uporabniški avatar
Kroko

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 616 krat
Prejel zahvalo: 1278 krat
Število neizkoriščenih povabil: 235

OdgovorNapisal/-a borisz » 07 Sep 2017, 07:46

Za drevo vzgojeno iz semena nikoli ne veš kakšne sortne lastnosti boš dobil.
Cepiš zato, dobiš plodove z lastnostmi, ki jih želiš.
Tudi pri jabolkah so nekaterim všeč ene sorte, druge pa ne.
It's never too late to have a happy childhood.
Uporabniški avatar
borisz

Zahvalil se je: 623 krat
Prejel zahvalo: 645 krat
Uporabnika povabil: Marholt
Število neizkoriščenih povabil: 124

OdgovorNapisal/-a Kroko » 07 Sep 2017, 09:21

To razumem. Vem, da se cepi za to, da dobimo koreninski del sorte z dobrimi koreninami in plodovni del sorte z plodovi po našem okusu.

Ampak zakaj bi cepil te Asimine? Korenine so kakršne so. Zakaj v naprej sklepamo, da je plodovni del slab? Saj so zrasle iz koščice kar pomeni, da sorta ima plodove.

Vem, da o cepljenju ne vem nič. Vem pa veliko o biologiji in razumem principe. Glede na napisano imam občutek, da nekateri cepijo samo zato da cepijo, ne da bi vedeli zakaj to počnejo in kaj želijo. Zato mi ni jasno zakaj bi te Asimine, o katerih vemo premalo, da bi ustvarjali boljšo sorto, cepili.
http://www.planet-cnc.comKroko was here!
Uporabniški avatar
Kroko

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 616 krat
Prejel zahvalo: 1278 krat
Število neizkoriščenih povabil: 235

OdgovorNapisal/-a VolkD » 07 Sep 2017, 09:36

Kroko je napisal/-a: Glede na napisano imam občutek, da nekateri cepijo samo zato da cepijo, ne da bi vedeli zakaj to počnejo in kaj želijo. Zato mi ni jasno zakaj bi te Asimine, o katerih vemo premalo, da bi ustvarjali boljšo sorto, cepili.
Edini pameten razlog je, da zato, ker bi radi imeli točno določeno sorto. Ni pa rečeno, da bo ta sorta boljša. Ta boljša je tudi stvar kriterijev.

Pred leti sem delal kis iz divjak, torej divjih jabolk. Tak kis je nekaj težje narediti, ker je v plodovih manj sladkorja, je pa zato res mnogo bolj aromatičen.
Dela sem se lotil že spomladi. Šel sem ob lokalni makadamski cesti med Kačičami in Lokvijo, ter si kar s telefonom ( GPS) označeval lokacije kjer so divjake cvetele. Jeseni sem torej samo šel pobirat plodove. Nekje na pol poti sem začudeno obstal. Tam so vse parcele privat in obiranje tujih jabolk ni ravno fina stvar. Ampak pregledal sem celo drevo in zagotovo ni bilo cepljeno. Plodovi so govorili drugače, so bili sicer manjši kot smo vajeni pri cepljenih vrstah, a to ni nič čudnega, glede na to da jih je bilo enormno mnogo. Kljub vsemu so bili krepko večji, kot pri ostalih divjakah.
V raziskovanju tega pojava sem naletel na človeka, ki mislim, da je bil ali lastnik ali pa zelo blizu... Potrdil je, da ni cepljena, a je povedal, da ni za kis, ker nima nobene arome. So bile pa kar prijetnega okusa. Vsak nekaj tega sva nabrala. Večinoma so nastali krhlji, nekaj jih je ostalo in so bili dobri še začetek marca.

To kar hočem povedati je, da ima vsaka divjaka drugačne plodove, ki pa ni nujno, da so manj vredni.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a MarkoM » 07 Sep 2017, 10:54

Pri nas rečemo necepljeni jablani lesnika. Vse kar so delali iz tega je mošt, ki so ga nato destilirali. Je pa trpkega okusa.

Na kakšni lokaciji je najboljše posaditi asimine (drevesca)? Južna, sončna? Ali je bolje v bolj senčni legi?
MarkoM

Kraj: Pohorje (Maribor)
Zahvalil se je: 70 krat
Prejel zahvalo: 134 krat
Uporabnika povabil: s56rga
Število neizkoriščenih povabil: 10

OdgovorNapisal/-a javr » 07 Sep 2017, 12:29

Na kakšni lokaciji je najboljše posaditi asimine (drevesca)? Južna, sončna? Ali je bolje v bolj senčni legi?
na internetu je pogost opis da asimine v ZDA rastejo v senci večjih dreves, zato sem ju tudi sam posadil tako in se potem čudil zakaj ne rastejo. Sadno drevje rabi svetlobo. Te tri na slikah niso ravno potrditev pravila "Sadno drevje rabi svetlobo":

- leva in desna sta cepljeni, kupljeni uradno za okoli 28-30€, posajeni istočasno leta 2010 na južno stran, a tik pred topole, orehe, hraste, češnje, tako da imata samo zgodnje jutranje in pozno popoldansko sonce;
- leva ima vsako leto nekaj cvetov, a do sedaj še nobenega sadeža;
- desni sem po nerodnosti močno poškodoval lubje ko sem jo hotel ograditi pred srnami; čudno da sploh še raste;
- manjša je iz koščice; ta že nekaj let životari na isti višini; sonca ima dovolj, ker jo zraven rastoča paulownija senči samo zgodaj zjutraj.
Priponke
20170829_164321.jpg
20170819_101222.jpg
___
Uporabniški avatar
javr

OdgovorNapisal/-a VolkD » 07 Sep 2017, 12:40

Hrast in predvsem oreh imata tanin, ki ga druge rastline ne marajo. Če pogledaš pod oreh boš videl, da pod njim uspeva redko kateri grm.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Vrni se na Zelena elektronika - pametno vrtičkarstvo

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost