Klopi

Vsi se po malo ukvarjamo tudi z drugimi hobiji, eden takih je nedvomno vzgoja rastlin.
"Čudež življenja" je vsekakor ena od stvari, ki nikogar ne pusti ravnodušnega. Ni torej razloga, da bi tudi pri nas ne imeli takega kotička.

Moderator: Proteus

Klopi

OdgovorNapisal/-a VolkD » 11 Maj 2020, 20:10

V teh dneh, ko malo bolj intenzivno obiskujemo naravo in ko so ljudje še bolj željni gibanja izven stanovanja se pojavlja nov problem. Klopi.

Kako vi odstranite klopa ?
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 9034 krat
Prejel zahvalo: 5137 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

Re: Klopi

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 11 Maj 2020, 21:32

Včeraj kar s pinceto iz živalske trgovine.

https://www.mrpet.si/nobby-pinceta-za-o ... -5510.aspx

Če greš v lekarno, je nekajkrat dražje.
Namesto "Zahvali se" sprejemam tudi šalco kofeta: https://www.buymeacoffee.com/s54mtb
Uporabniški avatar
s54mtb

Zahvalil se je: 1558 krat
Prejel zahvalo: 4061 krat

OdgovorNapisal/-a VolkD » 11 Maj 2020, 21:46

Na srečo mene ne marajo. Sem pa videl soseda, ki je klopa odstranil kar s tekočim čistilom za posodo. Natrl je vatirano paličico s tem in potem se je s to paličico rahlo dotaknil klopa. Ene pol sekunde je to natiral vanj. Klop je kar odstopil iz kože. Prav neverjetno je bilo.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a MadMax » 11 Maj 2020, 21:49

Še moja prizna, da štromarskim pincetam (koničastim) nič ne manjka za ta namen.

Bom pa ob prvi priliki poskusil to s tekočim čistilom.
K sreči tudi nas (sploh mene) ne marajo preveč.
Sam sem k sreči ujel le 2 ali 3, še to v prvi polovici življenja.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.
MadMax

Kraj: Črnomelj
Zahvalil se je: 412 krat
Prejel zahvalo: 465 krat
Uporabnika povabil: VolkD

OdgovorNapisal/-a Peter » 11 Maj 2020, 21:51

Z navadno pinceto.
Na rahlo primeš klopa, čisto malo nategneš, da se koža rahlo dvigne in v nekaj sekundah klop spusti.
Brez Forth-a ne grem v gozd, mene obožujejo.
Uporabniški avatar
Peter

Kraj: Lucija
Zahvalil se je: 208 krat
Prejel zahvalo: 101 krat
Število neizkoriščenih povabil: 12

OdgovorNapisal/-a VolkD » 11 Maj 2020, 21:52

Še en recept. Tega nisem še preizkusil, ne na sebi ne na drugih.

KLOP - kako ga odstranimo.docx
(353.75 KiB) Prenešeno 19 krat
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a igo » 11 Maj 2020, 21:52

Iz kože ven ga vrtim.

A po izvleku bodite pazljivi, da ga ne izgubite.
Klopi skačejo kot bolhe, tudi pol metra daleč.
Teoretično je praksa posledica teorije, praktično je pa ravno obratno. (igo 2001)
LP, Igor
igo

Kraj: Krško
Zahvalil se je: 174 krat
Prejel zahvalo: 364 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 35

OdgovorNapisal/-a Carko » 11 Maj 2020, 21:57

Klopi ne skačejo!

Glede odstranjevanje smo preizkusili veliko variant, kot daleč najboljša in enostavna metoda se je izkazala metoda s kovinsko pinceto za klope. Prime ga čisto ob koži, potem pa potegneš in je to to.
Carko

Zahvalil se je: 160 krat
Prejel zahvalo: 627 krat
Število neizkoriščenih povabil: 151

OdgovorNapisal/-a VolkD » 11 Maj 2020, 22:16

Ehh,...

Vzameš vatorano paličico, kapljico čistila za posodo daš na paličico in potem paličico s krožnimi gibi vrtiš okrog klopa. Bo že potkrat okrog njega dovolj, da ostane na paličici.
Sprva nisem verjel, da je to res. Ko sem preizkusil nisem mogel verjeti.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a Carko » 11 Maj 2020, 22:19

Ehh ... to včasih dela, včasih ne.
Carko

Zahvalil se je: 160 krat
Prejel zahvalo: 627 krat
Število neizkoriščenih povabil: 151

OdgovorNapisal/-a carli » 11 Maj 2020, 22:34

Bom preizkusil ta patent s čistilom. Ne bo treba dolgo čakat da me beštija ulovi :oops: pa splog po gozdu ne hodim. Verjetno jih sosedovi mački prinesejo.
Običajno uporabim arniko v alkoholu in ga samo poškropim. Malo počakam in potem hitro sam spusti. Pa še zoprnega srbenja potem ni.
Je pa drug problem, kako ugotoviti če je okužen? Ker ti lahko življenje postavi na glavo. Ali pa končaš po rušo. 2 so pri nas že pokopali.
carli

Zahvalil se je: 90 krat
Prejel zahvalo: 91 krat
Uporabnika povabil: BraneZ
Število neizkoriščenih povabil: 18

OdgovorNapisal/-a VolkD » 11 Maj 2020, 22:53

Carko je napisal/-a:Ehh ... to včasih dela, včasih ne.
Vedno dela!
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 11 Maj 2020, 23:08

carli je napisal/-a:Je pa drug problem, kako ugotoviti če je okužen?
To je res problem. Problem predvsem zato, ker ga zanemarimo. Načeloma bi morali vsakega klopa, ki ga dobimo testirati v laboratoriju.

Imam tudi sam prijatelja za katerega, ko je bilo kritično, nihče od zdravnikov ni hotel dati prognoze. Kake dve leti je še vedno zmedeno deloval. No zdaj je v redu, a bi od tega klopnega meningoencefalitis lahko tudi umrl. Je pa to virus. No na srečo je okuženih klopov malo, pa še ti ni nujno, da te res okuži.
Najboljša zaščita je vsekakor cepljenje.
Druga tudi huda bolezen je bakterijska; borelioza. Če opazimo okrog pika klopa rdečico in koncentričen krog, potem smo se okužili. V prvi fazi je bolezen povsem ozdravljiva z uporabo močnih antibiotikov. Zdravljenje je neprijetno (Driske) ampak učinkovito. Če bolezen uide iz prve faze v drugo postane trajna in povzroča precej težav, ki pa se pojavljajo občasno nenapovedano. Poznam ljudi, ki so delno invalidsko upokojeni zaradi te bolezni.

Klop v laboratoriju reši precej dilem, omogoči pa zelo zgodnje zdravljenje, ki je praviloma zelo učinkovito.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a Iztok » 11 Maj 2020, 23:15

VolkD je napisal/-a:...
Druga tudi huda bolezen je bakterijska; borelioza. Če opazimo okrog pika klopa rdečico in koncentričen krog, potem smo se okužili. V prvi fazi je bolezen povsem ozdravljiva z uporabo močnih antibiotikov. Zdravljenje je neprijetno (Driske) ampak učinkovito. Če bolezen uide iz prve faze v drugo postane trajna in povzroča precej težav, ki pa se pojavljajo občasno nenapovedano. Poznam ljudi, ki so delno invalidsko upokojeni zaradi te bolezni.
...

Jaz sem to staknil pred 30. leti in dal skozi ... vse naštete faze ... :roll:

Je pa zanimivo, da se me od takrat ne loti noben klop več ...
ʇɥıs ıs ʇɥǝ ןɐsʇ ʇıɯǝ ı qnʎ ɐ ʞǝʎqoɐɹp ou ǝqɐʎ
Uporabniški avatar
Iztok

Kraj: LJ
Zahvalil se je: 604 krat
Prejel zahvalo: 487 krat
Uporabnika povabil: Proteus
Število neizkoriščenih povabil: 96

OdgovorNapisal/-a igo » 11 Maj 2020, 23:31

Carko je napisal/-a:Klopi ne skačejo!

Dobro so pretentali naš šolski sistem.
Če jim ni treba, so res zelo počasni in okorni. Mojstri zavajanja.
A tudi medvedje in sloni pri teku dosežejo 50 km/h.

Na sredi dovolj velike mize postavi krožniček, nanj razgrni papirnat robček, nanj položi klopa in robček prižgi.
Ne bodi preblizu, da ti klop ne skoči na glavo.

Naslednjič položi klopa na robček in ga vanj zavij.
Ok, tako zavitega lahko odneseš tudi v laboratorij in tam ponoviš poskus, če ti ne bodo verjeli, da klopi skačejo.
Teoretično je praksa posledica teorije, praktično je pa ravno obratno. (igo 2001)
LP, Igor
igo

Kraj: Krško
Zahvalil se je: 174 krat
Prejel zahvalo: 364 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 35

OdgovorNapisal/-a carli » 12 Maj 2020, 09:35

No bolezni je še več. Trenutno lahko dokažejo vsaj še 1. Odvisno kaj se skriva v rezervoarju v naravi. To potem klop prenese na ljudi in domače živali.
Zanimivo je da bolezen pri psu veterinar takoj odkrije. Ljudi pa zdravijo za vse mogoče preden se kdo spomni test poslat v pravi laboratorij.
carli

Zahvalil se je: 90 krat
Prejel zahvalo: 91 krat
Uporabnika povabil: BraneZ
Število neizkoriščenih povabil: 18

OdgovorNapisal/-a lojzek » 12 Maj 2020, 10:37

Tudi jaz fasal lansko leto dva okužena. :_seeingstars
Najprej neizmerna utrujenost, nato motnje koncentracije in tudi ravnotežja, poleg vsesplošne šibkosti in vrtoglavice. Se nisem v avto upal vsesti.
Podobne simptome je imela sestrična in so ji diagnosticirali eno omenjenih klopnih bolezni. Zato sem začel z obiski pri splošnih zdravnikih in tudi na infekcijski kliniki. So mi kar nekaj krvi spustili. Nekaj indikatorjev je kazalo na meningitis, nekaj na borelijo, vendar so to pripisali že davno pretečenemu cepljenju. Dva dni po zadnjem obisku, kjer so mi rekli, da zagotovo ni klop in da ni treba več na infekcijsko in k zdravniku. pa se je pojavil dvojni madež. Od dveh okuženih, en poleg drugega.
Ker slika pove več kot deset besed sem sliko madeža poslal na infekcijsko k "moji" zdravnici pa ni bilo odgovora. Zato sem se po nekaj dneh zopet odšel pokazat k splošnemu zdravniku: "Kje pa si hodil do zdaj???"
Dobil sem antibiotike in vidni znaki so izginili. Po skoraj končanem zdravljenju pa sem dobil še klic z infekcijske (ravno takrat je zdravnica imela dopust, zato zamuda), da upa, da sem šel k zdravniku....

Na bolniški sem bil skupaj več kot dva meseca.

Mislim, da so mi v spomin na to epizodo življenja ostale redna, vendar veliko blažja in krajša obdobja opisanih simptomov, vključno z blažjimi glavoboli. Kaj pa sem imel, pa še danes nedvoumno ne vem.

Tako da... Klop je lahko huda reč.

Pa še to... klopa se lahko celega odstrani s poslinjenim prstom in rahlim "božanjem" klopa v nasprotni smeri ure. Dobro je, če ima zadek dvignjen.
lojzek

Zahvalil se je: 5 krat
Prejel zahvalo: 31 krat
Uporabnika povabil: Proteus
Število neizkoriščenih povabil: 3

OdgovorNapisal/-a sYsop » 13 Maj 2020, 23:06

oj,

dohtarji pravijo pa lih malo drugače "mazanje" in "obračanje" odsvetujejo ...

Klopa moramo odstraniti čim prej - dlje časa kot je prisesan, večja je namreč verjetnost prenosa okužbe.

Pri odstranjevanju ne uporabljamo olja, vazelina, petroleja, laka za nohte ali katerih koli drugih pripravkov, ki jih nekateri svetujejo za zadušitev klopa. Z njimi lahko namreč povzročimo, da začne klop v kožo spuščati še več svoje okužene sline kot sicer.
Klopa primemo s pinceto tik ob koži in ga počasi izvlečemo. Pomembno je, da ga ne primemo za telo, temveč za glavico. Stisk telesa lahko namreč pospeši izločanje okužene sline v kožo.

Klopa ne vrtimo, temveč ga vlečemo naravnost in z enakomerno silo. Če izvedemo preveč sunkovit gib, s tem povečamo verjetnost, da bomo klopa pretrgali in bo njegov rilček ostal v koži.

Če se to kljub temu zgodi, nimamo razloga za skrb, saj se verjetnost prenosa okužbe ne poveča. Rilček lahko poskusimo odstraniti z iglo ali pa počakamo, da telo tujek samo odstrani v dnevu ali dveh. Ob tem lahko sicer pride do zagnojitve, ki pa je običajno majhna in ni nevarna.

Po odstranitivi klopa očistimo kožo z alkoholom ali pa kar z vodo in milom. Nanjo lahko nanesemo tudi pripravek za ublažitev razdraženosti in srbečice.
Mesto ugriza opazujemo še več tednov in obiščemo zdravnika, če se pojavijo znaki, značilni za bolezni, ki jih prenašajo klopi.
klopicic.png

vir: prvalekarna.com/
Tune for MAX smoke !
Uporabniški avatar
sYsop

Kraj: All over the World
Zahvalil se je: 93 krat
Prejel zahvalo: 48 krat
Število neizkoriščenih povabil: 6

Vrni se na Zelena elektronika - pametno vrtičkarstvo

Kdo je na strani