Leska

Vsi se po malo ukvarjamo tudi z drugimi hobiji, eden takih je nedvomno vzgoja rastlin.
"Čudež življenja" je vsekakor ena od stvari, ki nikogar ne pusti ravnodušnega. Ni torej razloga, da bi tudi pri nas ne imeli takega kotička.

Moderator: Proteus

Leska

OdgovorNapisal/-a VolkD » 02 Maj 2020, 22:13

IMG_20200501_183217.jpg
Moja leska ne gre nikamor. Že leta je taka, majhna in ne rodi. Kaj delam narobe ?
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 9034 krat
Prejel zahvalo: 5137 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

Re: Leska

OdgovorNapisal/-a javr » 02 Maj 2020, 23:28

posadi še (najmanj) eno in primerjaj :)
___
Uporabniški avatar
javr

Zahvalil se je: 99 krat
Prejel zahvalo: 165 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 36

OdgovorNapisal/-a VolkD » 03 Maj 2020, 00:04

Dve imam tam. So bile tri, pa je ena usahnila.
Zanimivo, da je samo nekaj metrov stran divja leska, ki lepo uspeva.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 03 Maj 2020, 00:09

Jaz sem predlani dal v siromašno apnenčasto zemljo na vrhu hriba, brez zalivanja, v suši, ... pa sta dva grma že preko 3m premera. Sem jih pa kupil v vrtnariji (sploh ni bilo poceni). Je pa zelo "na frej" in oblo sonca + prostora okrog.
Namesto "Zahvali se" sprejemam tudi šalco kofeta: https://www.buymeacoffee.com/s54mtb
Uporabniški avatar
s54mtb

Zahvalil se je: 1558 krat
Prejel zahvalo: 4061 krat

OdgovorNapisal/-a javr » 03 Maj 2020, 19:34

VolkD je napisal/-a:Zanimivo, da je samo nekaj metrov stran divja leska, ki lepo uspeva.
možno, da je problem v mikrolokaciji - izbiri mesta sajenja. Včasih sem imel malo manj kot hektar veliko parcelo na kateri je rastlo marsikaj - gozdno, sadno, okrasno drevje, grmovje. Samonikle zadeve, divjaki, posajeno brez pomoči človeka, nič zalivano-okopavano-gnojeno, je vedno rastlo hitro, brez problemov. Tisto, kar pa sem sam posadil, z ali brez upoštevanja vseh možnih napisanih in narisanih navodil za sajenje (sadilna jama, zaščitna mreža proti voluharjem, posebna zemlja, posebno gnojilo, urnik zalivanja, zastirka, opora, zašitna mreža proti srnjakom,...), pa je bolj životarilo kot živelo. Ni druge razlage kot da sem imel dober občutek za izbiro najslabšega možnega mesta za sajenje.
Tukaj sta na izbiro dve rešitvi:
- na divjake, ki jih je posadila narava, cepiti nekaj koristnega;
- za sajenje drevja dobiti človeka ki mu drevje lepo uspeva, kljub temu da ga sadi kar "na motiko".
___
Uporabniški avatar
javr

OdgovorNapisal/-a luccabrassi » 03 Maj 2020, 19:56

moj sosed ima par takih lesk , ampak jih redno precej obrezuje zgledajo že kot bonsai ( pa rabiš moške in ženske)

https://www.youtube.com/watch?v=GaMzjSxYG2E

Lesko gojimo najpogosteje v njeni naravni obliki kot grm s 4 – 6 ogrodnimi vejami, redkeje lesko oblikujemo v obliko drevesa z deblom, visokim 30 – 60 cm in kotlasto krošnjo. Iz leske lahko oblikujemo tudi čvrsto živo mejo, ki bo poleg razmejitvene in vetrozaščitne vloge dala tudi nekaj užitnih plodov.

Lesko režemo skoraj isključno v času zimskega mirovanja, kot večino sadnih vrst. Priporočljivo je, da rez leske končamo pred njenim sicer ranim cvetenjem.

Temperature ob rezi naj bodo nad lediščem. Mlad leskov grm oblikujemo tako, da mu nekje v 3. letu po sajenju izrežemo sredindki poganjek, pustimo pa štiri do šest stranskih poganjkov čimbolj enakomerno razporejenih, ki bodo postali ogrodne veje.

Naslednja leta, ko leska stopi v rodnost, skrbimo za dobro osvetljenost, izrezujemo poškodovane, polomljene poganjke in čistimo koreninske izrastke. Po petnajstem do dvajstem letu pričnemo grme leske pomlajevati. Vsako leto zamenjamo eno ogrodno vejo s predhodno puščenim mladim poganjkom, ki bo nadomestil do osnove odžagano ogrodno vejo.

Po nekaj letih imamo pomlajen leskov grm, brez večjega izpada pridelka. Leskova drevesa pomladimo tako, da jim krajšamo ogrodne veje.
po tem naj bi v četrtem letu začela rodit ?
Moments Before Detonation .............TT
Uporabniški avatar
luccabrassi

Kraj: KOČEVJE - IDRIJA
Zahvalil se je: 198 krat
Prejel zahvalo: 192 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 97

OdgovorNapisal/-a VolkD » 03 Maj 2020, 20:45

luccabrassi je napisal/-a:po tem naj bi v četrtem letu začela rodit ?
Moja je že vsaj pet let pri meni. Pa je, ko sem jo posadil imela gotovo vsaj dve leti. Nisem še videl kakšne lešnike naj bi zadeva imela.
Zdaj imam idejo, da bi divjako cepil, mogoče mi celo uspe.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a javr » 03 Maj 2020, 22:45

bral sem o tem da nekateri lesko obrezujejo da raste kot drevo, ne kot grm. Lešniki bi naj bili zaradi tega večji.
___
Uporabniški avatar
javr

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 03 Maj 2020, 23:50

Namesto "Zahvali se" sprejemam tudi šalco kofeta: https://www.buymeacoffee.com/s54mtb
Uporabniški avatar
s54mtb

Zahvalil se je: 1558 krat
Prejel zahvalo: 4061 krat

Vrni se na Zelena elektronika - pametno vrtičkarstvo

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost