Kivi

Vsi se po malo ukvarjamo tudi z drugimi hobiji, eden takih je nedvomno vzgoja rastlin.
"Čudež življenja" je vsekakor ena od stvari, ki nikogar ne pusti ravnodušnega. Ni torej razloga, da bi tudi pri nas ne imeli takega kotička.

Moderator: Proteus

Kivi

OdgovorNapisal/-a VolkD » 11 Apr 2015, 10:31

Imam tri sadike kivi-ja.
Posajene so že pet let, koliko so bile stare, ko sem jih kupil ne vem, a so bile kar krepke. Obrezujem, razpeljujem,... lepo raste. Ampak plodov pa nimam. Plodov ni, ker ženska rastlina ne cveti. Samec naredi po 3 do 5 lepih cvetov.
Posajeni so v bližini trte, mogoče jih to moti ?

Ima kdo izkušnje s tem ?
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 5238 krat
Prejel zahvalo: 3646 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

Re: Kivi

OdgovorNapisal/-a mitkum » 11 Apr 2015, 11:37

Baje se ena rastlina reže spomladi, druga pa jeseni, da s tem dosežeš, da vsaj nekaj dni cvetita skupaj. Ne vem pa, če se prej reže moški ali ženska.
mitkum

Kraj: Logatec/Kalce
Zahvalil se je: 63 krat
Prejel zahvalo: 107 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 14

OdgovorNapisal/-a VolkD » 11 Apr 2015, 11:50

Torej sem letos ponovno ustrelil mimo, ko sem obe rastlini porazal spomladi.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a Jule » 11 Apr 2015, 18:57

Baje naj bi rodilo iz enoletnih poganjkov, ki rastejo iz dvoletnih.

Mi imamo tudi kivije doma pa nič ne rodijo (star samec in mlajše samice), nevem ali so še premladi ali kaj. Baje rabijo ene 5- 7 let preden začnejo.
Jule

Kraj: Ajdovščina
Zahvalil se je: 131 krat
Prejel zahvalo: 139 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 16

OdgovorNapisal/-a VolkD » 11 Apr 2015, 19:30

Jule je napisal/-a: Baje rabijo ene 5- 7 let preden začnejo.
Mogoče je kriva starost, ampak samec je pa imel cvetove in to že dve leti.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a Jule » 11 Apr 2015, 19:44

Tudi jaz iščem rešitev, ker pri nas tudi ni bilo še enega kivija. Samice so stare ene 4-5 let, samec pa že precej več. Stare samice so nam šle k vragu, ampak tudi tam ni bilo nič nikoli.

Nedolgo nazaj sem iz anglije (jungleseeds - iz tiste teme o semenih) naročil tiste manjše kivije, ki so brez dlak in je rastlina samorodna. kak teden nazaj smo vsadili v lončke. Preživi tudi do -30 stopinj mraza. Bomo z leti videli če bo kaj zrastlo.
Jule

OdgovorNapisal/-a javr » 11 Apr 2015, 21:04

Tudi jaz iščem rešitev, ker pri nas tudi ni bilo še enega kivija.
isto se je godilo pri sorodnikih, pa so nekoga, ki je mislil da zna obrezovati kivi zamenjali z nekom, ki dejansko ve kaj dela - in je pridelka dovolj za sebe, sosede in žlahto.
___
Uporabniški avatar
javr

Zahvalil se je: 58 krat
Prejel zahvalo: 93 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 21

OdgovorNapisal/-a VolkD » 11 Apr 2015, 22:13

Jule je napisal/-a:Nedolgo nazaj sem iz anglije (jungleseeds - iz tiste teme o semenih) naročil tiste manjše kivije, ki so brez dlak in je rastlina samorodna. kak teden nazaj smo vsadili v lončke. Preživi tudi do -30 stopinj mraza. Bomo z leti videli če bo kaj zrastlo.
Link prosim.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 11 Apr 2015, 22:15

javr je napisal/-a:isto se je godilo pri sorodnikih, pa so nekoga, ki je mislil da zna obrezovati kivi zamenjali z nekom, ki dejansko ve kaj dela - in je pridelka dovolj za sebe, sosede in žlahto.

Obrezujem sam. Pa saj trto tudi in ostalo sadno drevje. Povsod sem uspešen. Tudi cepim sam in tudi tu sem uspešen.

Pri kiviju, vem, da rode le veje, ki so vodoravno, tiste navpične bolj izjemoma. Pa jih zato tudi tako privezujem.
Mogoče pa še pride njihov čas.
Naj nekdo, ki ima kivi poroča kdaj bodo samice cvetele.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a Nace » 11 Apr 2015, 22:48

Tole sem našel v Enciklopedija vrtnarjenja. Upam, da bo kaj pomagalo.
Priponke
20150411_223648.jpg
Lp Nace
Nace

Kraj: Zagorje ob Savi
Zahvalil se je: 298 krat
Prejel zahvalo: 47 krat
Uporabnika povabil: s56rga
Število neizkoriščenih povabil: 12

OdgovorNapisal/-a tomazp » 12 Apr 2015, 13:53

Kivi naj bi se obrezal v začetku oz. sredini februarja oz. min. 3 tedne pred vegetacijo. Odtekanje soka se mora končati pred vegetacijo. Zelo dober tutorial za zimsko rez je na spodnjem linku. Tudi jaz sem se po njem ravnal.
Lansko leto smo imeli prvi pridelek. Okrog 27kg. Ker moški še ni cvetel je bilo treba ženske cvetove na roke oprašit. Se pa kivi iz trgovine ali tržnice se nikakor ne more primerjat z domačim. Sporočim ko bo cvetelo.

https://www.youtube.com/watch?v=U-s-pnSJhQ8
tomazp

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 71 krat
Prejel zahvalo: 100 krat
Uporabnika povabil: Zeci
Število neizkoriščenih povabil: 22

OdgovorNapisal/-a ivan16 » 12 Apr 2015, 19:00

Kivi potrebuje veliko vode, ga je treba zalivati poleti zelo redno.
Meni se je zgodilo,da ga dve leti nazaj nismo preveč zalivali in so začeli listi prezgodaj rumeneti oz. veneti.
Po zalivanju si je opomogel. Je pa naslednje leto slabo rodil, ker je tudi tvoril manj cvbetov.
Je pa seveda največja napaka obrezovanje.
ivan16

Zahvalil se je: 5 krat
Prejel zahvalo: 11 krat
Uporabnika povabil: Protoncek
Število neizkoriščenih povabil: 4

OdgovorNapisal/-a Jule » 12 Apr 2015, 19:03

VolkD je napisal/-a: Link prosim.

Actinidia arguta "Issai"

Mogoče je problem v času obrezovanja? Če bi bil problem v tem katere veje obrežeš, bi sigurno kdaj kakšno pozabil in bi bil vsaj en kivi?
Jule

OdgovorNapisal/-a Peter » 12 Apr 2015, 20:20

tomazp je napisal/-a: Ker moški še ni cvetel je bilo treba ženske cvetove na roke oprašit.

Tega pa ne razumem. Kako si na roke oprašil, če ni bilo moških cvetov?

Bolj verjetno ima kdo v bližini kivije in ti je veter prinesel cvetni prah, ki je oplodil tvoje ženske cvetove.
Moj sosed ima kar velik in star kivi, nima pa moške rastline. Na njemu pa so vsako leto plodovi. Kakšno leto več, kakšno leto manj. Včasih samo par plodov. Sem ga vprašal kako to, da nima moške rastline in mi je rekel, da, ko je sadil ni vedel, da more bit tudi moška rastlina. Za to je izvedel, ko mu je kivi že par krat rodil. :)
Uporabniški avatar
Peter

Kraj: Lucija
Zahvalil se je: 173 krat
Prejel zahvalo: 57 krat
Število neizkoriščenih povabil: 7

OdgovorNapisal/-a ivan16 » 12 Apr 2015, 20:27

Peter je napisal/-a:
tomazp je napisal/-a: Ker moški še ni cvetel je bilo treba ženske cvetove na roke oprašit.

Bolj verjetno ima kdo v bližini kivije in ti je veter prinesel cvetni prah, ki je oplodil tvoje ženske cvetove.
Moj sosed ima kar velik in star kivi, nima pa moške rastline. Na njemu pa so vsako leto plodovi. Kakšno leto več, kakšno leto manj. Včasih samo par plodov. Sem ga vprašal kako to, da nima moške rastline in mi je rekel, da, ko je sadil ni vedel, da more bit tudi moška rastlina. Za to je izvedel, ko mu je kivi že par krat rodil. :)

Kivi oprašijo predvsem čebele, lahko pa tudi veter,ampak le v bližini. Na roke se opraši, da odrežeš moške cvetove in oplodiš ženske. Preprosto.
ivan16

Zahvalil se je: 5 krat
Prejel zahvalo: 11 krat
Uporabnika povabil: Protoncek

OdgovorNapisal/-a cero » 12 Apr 2015, 21:41

Jule midva imava pa enakega, ampak plodovi so pa kot kakše grozdne jagode z okusom kiwija. Roditi je začel po 4 letih in je samooplodni.
cero

Kraj: Vipava
Zahvalil se je: 134 krat
Prejel zahvalo: 312 krat
Število neizkoriščenih povabil: 33

OdgovorNapisal/-a tomazp » 13 Apr 2015, 08:30

Peter je napisal/-a:

Žal v bližini ni kivija da bi se sam oprašil. Moške cvetove sem dobil pri eni gospe iz Ljubljane. Se počutiš kar malce neumno, ko s tistimi cvetovi hodiš od cveta do cveta. :D
tomazp

OdgovorNapisal/-a Jule » 13 Apr 2015, 10:22

cero je napisal/-a:Jule midva imava pa enakega, ampak plodovi so pa kot kakše grozdne jagode z okusom kiwija. Roditi je začel po 4 letih in je samooplodni.

Zanimivo, tam piše, da bi morali biti veliki 4 do 5cm :)
Jule

OdgovorNapisal/-a tomazp » 13 Apr 2015, 15:12

Danes sem pogledal kako kaj kivi napreduje. Sem bil zelo presenečen. Letos je vegetacija bistveno hitrejša kot lansko leto. Na prvi sliki so letošnji ženski cvetovi, na drugi moški.
Priponke
Zenska.jpg
Moski.jpg
tomazp

OdgovorNapisal/-a VolkD » 13 Apr 2015, 15:58

Kaj delaš s tem kivijem ? Pri meni je komaj popje.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a cero » 13 Apr 2015, 16:10

cero

OdgovorNapisal/-a tomazp » 13 Apr 2015, 17:31

VolkD je napisal/-a:Kaj delaš s tem kivijem ? Pri meni je komaj popje.

Verjetno je razlog v lepi letošnji pomladi in tem, da se kivi nahaja na južni strani ob steni. Sem ga pa letos prvič obrezoval. Je kar pomembno kako se obrezuje. Za odlično izhodišče mi je bila oddaja na zgornjem linku. Drugače pa trta v bližini ne bi smela vplivati na kivi. Poznam primer, ko imajo obe kulturi eno zraven druge, pa ni težav. Sem prav vesel za moške cvetove, ki bodo letos prvič cveteli.
tomazp

OdgovorNapisal/-a VolkD » 03 Jun 2015, 18:38

Tudi moj kivi bo cvetel. Moški cvetovi se že bohotijo, ženski bodo pa kak dan zamudili. Letos prvič cveti ženska rastlina zato upam, da bo pridelek. Če več ne, pa vsaj da vidimo kakšen je.
Priponke
DSCN4179 (Medium).JPG
Moški cvet je kar velik.
DSCN4175 (Medium).JPG
Tudi čebelice so :)
DSCN4180 (Medium).JPG
tole je moški cvet, a jaz vidim tudi pestič. Kako je s tem ?
DSCN4180 (Medium).JPG
To bodo pa ženski cvetovi.
DSCN4181 (Medium).JPG
Žensko popje.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a tomazp » 03 Jun 2015, 20:44

Zelo lepo. Načeloma kar iz vsakega ženskega cveta nastane plod, če je oprašen. Moški cvet nima pestiča oz. je zakrnel. Pri ženskem cvetu se le ta lepo vidi. Cvetijo pa ženske nekoliko kasneje kot moški. Je pa cvetni prah dalj časa aktiven tako, da se bo oprašilo.
Očitno imamo v notranjosti hitrejšo vegetacijo. Pri nas se cvetenje že končuje. Sem pa imel smolo, moški na katerega sem tako čakal in je letos pokazal že kmalu cvetove sploh ni moški ampak ženska :shock: . Očitno so mi v drevesnici zamešali sadike. Spet je bilo treba na roke oprašiti. Bo treba precepit moškega na del ženske. Bo pa ena plodna rastlina več :mrgreen: . Se pa lahko zgodi, da iz moškega nastane ženska. Baje se kar pogosto dogaja.
tomazp

OdgovorNapisal/-a VolkD » 03 Jun 2015, 20:48

tomazp je napisal/-a: Se pa lahko zgodi, da iz moškega nastane ženska. Baje se kar pogosto dogaja.
Samo, da se ni meni to zgodilo. Kako se vidi?
Moram vedet pravočasno, da se lotim iskat moške cvetove za umetno oplodnjo.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a Peter » 03 Jun 2015, 21:00

Pri meni je letos prvič cvetel 5 let star kivi. Eden od dveh. Pri 3 cvetovih so 3 majhni plodovi. Sosed moški pa ni cvetel. Od kje se je vzel cvetni prah pa ne vem. Pri sosedovih je samo ena rastlina ženska in je skoraj vsako leto polna.
Uporabniški avatar
Peter

Kraj: Lucija
Zahvalil se je: 173 krat
Prejel zahvalo: 57 krat

OdgovorNapisal/-a VolkD » 03 Jun 2015, 21:11

VolkD je napisal/-a:
tomazp je napisal/-a: Se pa lahko zgodi, da iz moškega nastane ženska. Baje se kar pogosto dogaja.
Samo, da se ni meni to zgodilo. Kako se vidi?

Slika
Tole je cvet moške rastline. Meni se zdi pestič kar velik in nič zakrnel.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a tomazp » 04 Jun 2015, 09:16

Določene vrste kivija (predvsem z manjšimi plodovi) so samooplodne. Klasične vrste npr. Hayward pa rabijo oba spola da pride do plodov.

Darko, tisto na sliki je definitivno moški cvet. Ko ti bodo zacvetele ženske boš videl razliko. Prilagam čisto svežo sliko cvetov (zadnji cvetovi) ki so še vedno lepo oblegani s čmrlji in čebelami in sliko že samih plodov.

Pazit je treba tudi na zalivanje. Kivi porabi veliko vode. Zaželjeno je tudi letno obrezovanje - redčenje za boljši pridelek. https://www.youtube.com/watch?v=7kFwfpZ0mRw
Priponke
Zenski cvet.jpg
plod.jpg
tomazp

OdgovorNapisal/-a VolkD » 04 Jun 2015, 09:27

tomazp je napisal/-a:https://www.youtube.com/watch?v=7kFwfpZ0mRw

Za tole sem pa hvaležen, ker nisem vedel kako je s tem. Mislil sem, da se kivi obrezuje le zgodaj spomladi. Tale zelena rez pa odpira novo delo, ampak če to kaj prinese je koristno.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a BojanR » 04 Jun 2015, 09:32

Kivi je zelo hvaležna in nezahtevna rastlina. Razen stalno vodo potrebuje, ker ima plitke korenine.
Pri nas ga imamo za senco, tako ga tudi obrezujem, pa smo lani na dve ženski in eno moško sadiko imeli več kot pet velikih zabojev pridelka.
Je pa res, da potrebuje kar nekaj let, preden prvič rodi. Tako da, Darko, glede da ti lepo cveti ste na dobri poti.
Obrezovanje je v glavnem neproblematično. Dokler ima liste lahko odrežeš vse nove divjake, ki čez poletje rastejo tudi po več 10cm na dan (!). Glavna rez naj bi bila zimsko/pomladanska, takoj ko ne zmrzuje več. Pri meni je to očitno vedno prepozno, ker ko začne vegetacija, iz odrezanih vej (pa prej 3 tedne ni) prične teči njegov sok. In to v takšni količini, da me je vedno groza.
Zalivanje imam rešeno kapljično po cevki in kapljalniku iz soda (200l/cca 1 mesec za vse tri rastline). V sod na začetku sezone dodam še pol deci tekočega železa, drugače se mi na listih pojavi kloroza.
Nekaj mitov o kivijih se je pokazalo za neresnične, npr. da ne rodi na višini pod 1,7m. Pri nas rodi na višini pod 1m, nižje pa tudi vej nisem puščal. Iz divjakov sicer res ne rodi, ostali vertikalni izrastki pa so lahko rodni. Načeloma pa seveda za večino rastlin velja, da rodijo horizontalne veje. Drži pa, da rodi iz novega poganjka, ki je zrasel iz lanskega. To je po mojem vsa umetnost, ki jo moraš upoštevati pri obrezovanju.
BojanR

Kraj: Vnanje Gorice
Zahvalil se je: 6 krat
Prejel zahvalo: 12 krat

OdgovorNapisal/-a VolkD » 04 Jun 2015, 10:34

BojanR je napisal/-a:Kivi je zelo hvaležna in nezahtevna rastlina. Razen stalno vodo potrebuje, ker ima plitke korenine.
Tvoje pisanje je mojim kivijem dalo cev in vodo iz štirne.
V prihodnjih dneh pride tu cisterna in cev za kapljično zalivanje. Cisterna bo samo zaradi višinske razlike, polnil jo bom iz vodnjaka.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a valter » 05 Jun 2015, 10:42

Pri kiviju je največkrat krivda za nerodnost ( nima sadežev) ravno pomanjkanje vode. Že kratkotrajna suša lahko povzroči , da naslednje leto ne bo plodov. Vsaj jaz sem imel velike težave s tem, dokler mi niso objasnili zakaj mi po cvetenju vse odpade. Tako sem ugotovil , da je za Kras kar zahtevna rastlina in jo je nadomestila trta...
valter

Kraj: Lokev
Zahvalil se je: 63 krat
Prejel zahvalo: 66 krat
Število neizkoriščenih povabil: 8

OdgovorNapisal/-a VolkD » 24 Jun 2015, 15:21

No sem zelo vesel in ne morem mimo tega, da bi se ne pohvalil. Po sedmih letih bom torej imel svoje prve kivije.
Zanima me le, ali rastlina odvrže kake plodove ali dozorijo vsi ?
Priponke
WP_20150624_001.jpg
WP_20150624_002.jpg
WP_20150624_003.jpg
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a tomazp » 25 Jun 2015, 07:38

Čestitam. Je lepo videti bodoči pridelek. V osnovi dozorijo kar plodovi vsi ob normalnih pogojih. Razen morda kak drobcen lahko odpade.
tomazp

OdgovorNapisal/-a s5ti » 27 Jun 2015, 00:03

Čestitam za bodoči pridelek.
Imam eno vprašanje: med dvema kvijema (ena moški ena ženska) je pognal en mladič, ki bi ga rad jeseni presadil.
Kako naj ugotovim ali je moški ali ženska?
Če je koreninski poganjek potem bi lahko ugotovil tako, da ga odkopljem dovolj globoko. Kaj pa če je zrasel iz semena?
Pojavil se je zelo majhen in nežen, tako da se mi zdi, da je zrasel iz semena.
s5ti

Kraj: Dornberk
Zahvalil se je: 4 krat
Prejel zahvalo: 20 krat
Uporabnika povabil: s54mtb

OdgovorNapisal/-a tomazp » 27 Jun 2015, 08:12

Iz semen se praviloma ne vzgaja sadik. Raje iz potaknjencev, iz katerih veš kaj bo prišlo (moški, ženska). Pa še enostavneje je. Če je sadika lepa jo lahko cepiš naslednje leto v poljubni spol.
tomazp

OdgovorNapisal/-a VolkD » 27 Jun 2015, 20:03

tomazp je napisal/-a:...Pa še enostavneje je. Če je sadika lepa jo lahko cepiš naslednje leto v poljubni spol.
Torej lahko dve veji cepiš eno v moško, drugo v žensko rastlino ?
To bi bila čista zmaga :) Upam, da bi na ta način tudi nekoliko uskladil čas cvetenja.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a s5ti » 28 Jun 2015, 01:21

Na to, da bi lahko imel samo eno moško vejo na ženski rastlini, sploh nisem pomislil.

Res bi bila zmaga - saj tudi pri ljudeh ženske tri vogale podpirajo, pa naj bo še pri rastlinah!
s5ti

Kraj: Dornberk
Zahvalil se je: 4 krat
Prejel zahvalo: 20 krat
Uporabnika povabil: s54mtb

OdgovorNapisal/-a lojzek » 29 Jun 2015, 06:34

Nimam pojma o kiviju in obrezovanju ter negovanju. Imam pa samo eno rastlino, ki pa je običajno kar polna (razen lansko leto)
Priponke
Photo0282.jpg
lojzek

Zahvalil se je: 0 krat
Prejel zahvalo: 15 krat
Uporabnika povabil: Proteus
Število neizkoriščenih povabil: 1

OdgovorNapisal/-a VolkD » 20 Okt 2015, 23:05

Kdaj se kivi obere? Se bojim, da preveč dozori, ker ko postane preveč sladek ni dober. Kako se določi pravi čas, da gre v gajbico. Danes je bilo pri nas na dvorišči samo 2°C. Nebi hotel, da mi pomrzne.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a matjazkariz » 21 Okt 2015, 00:46

Oberi jih, sploh, če so že začeli dol padat. Če boš predolgo čakal, ti bodo prehitro dozoreli in ne boš imel nič za ozimnico. Jaz sem jih pobral pred 3 tedni, pa še to je bilo prepozno.
matjazkariz

Zahvalil se je: 24 krat
Prejel zahvalo: 46 krat

OdgovorNapisal/-a tomazp » 21 Okt 2015, 10:03

V praksi se se ga pobere pred zmrzaljo. Običajno je takrat še vedno v tehnološki zrelosti (na otip precej trd). Lansko leto sem ga obral 11. septembra. Bila je pa zelo lepa in sončna jesen. Sadeži so zdržali do marca (potem jih je zmanjkalo). Če je pobran prezgodaj ne razvije polnega okusa. Plodovi radi odpadajo, če niso imeli dovolj vode.
Pridelovaci za določanje časa trgatve uporabljajo refraktometer (določanje suhe snovi - 9%) in merilec trdote (penetrometer). Trdota naj bi bila med 5-6.5 kg/cm2.
Za skladišenje se dobro obneseje PE vrečke, ki so naluknjane z iglo. Kivi diha in porablja kisik. Zaradi tega se bistveno upočasni zorenje. Luknjice pa so za odvajanje etilena, ki pri zorenju nastaja. Kivi naj bo na temnem in hladnem mestu.

Takole je izgledal spakiran lanski pridelek:
kivi v vreckah.jpg
tomazp

OdgovorNapisal/-a VolkD » 21 Okt 2015, 10:36

Torej bo danes dan "O". O kot obiranje. Bom prilepil kakšno sliko.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 21 Okt 2015, 12:07

Tole so zadnji trenutki pred obiranjem.
IMG_0443 (Medium).JPG

Sem kar presenečen nad velikostjo plodov.
IMG_0447 (Medium).JPG

Kozarec tam je za primerjavo.
IMG_0448 (Medium).JPG

Me pa moti, ker so vsi še zelo zelo trdi. So dozoreli?
IMG_0450 (Medium).JPG

Tole je celoten pridelek. 53 sem jih naštel. Za prvo leto je v redu. Jaz sem zadovoljen.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a tomazp » 21 Okt 2015, 12:22

So tehnološko zreli. Tistim, ki jih želiš pozoriti daj zraven v vrečko nekaj jabolk in kakšno banano. Zelo pomaga. V tednu dni bi morali biti že za jesti.
tomazp

OdgovorNapisal/-a BojanR » 21 Okt 2015, 13:22

Iz kartonaste škatle jih daj ven v navaden lesen zaboj. Po mojih izkušnjah v kartonu prehitro zorijo. No ja, pri tvoji količini jih boste verjetno že prej pojedli.
BojanR

Kraj: Vnanje Gorice
Zahvalil se je: 6 krat
Prejel zahvalo: 12 krat

OdgovorNapisal/-a VolkD » 21 Okt 2015, 13:34

Jih bom dal, kot je rekel TomazP po vrečkah in na polico v shrambo - nekje na 14 °C, pozimi ustrezno manj. Po 5 do 6 plodov v vrečko. Se mi tak način zdi dober in logičen. Podobno naredijo z bananami.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a cero » 21 Okt 2015, 16:18

Če jih daš zraven drugega sadja, prej zorijo zaradi tega ker drugo sadje sprošča etilen, še posebej jabolka in banane. Ravno tako dodajajo etilen v velike hladilnice par dni prej kot razvozijo sadje do trgovcev, da to dozori.
Velja tudi obratno, če nočeš da bi ti sadje in zelenjava prehitro dozorela, ju pač daš na mrzlo zraven pa še nekaj takega:
http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=et ... r&_sacat=0
cero

OdgovorNapisal/-a braneb1 » 31 Okt 2015, 19:00

Včeraj sem imel kar prijetno delo in sicer obiranje kivija. Letina je bila rekordna v dvajsetih letih kar ga gojim in sicer preko 200kg - tržni višek.
Predcca 20 leti sem pod bajto vsadil dve sadiki kivija ( moža in ženo kot se spodobi). Čakam skoraj pet let pa samo cveti in vse odpade-nakar le ugotovim ,da so mi dali oba " dedca". Sodelavec mi prinese cepiče debeline za droben svinčnik in se lotim precepljanja - vejo na vejo. Od cca 20 cepičev na obeh drevesih se mi jih prime 5. potem pa vsako leto, ko se ženski cepljeci debelijo postopoma odstranjujem moške veje in sedaj imam v končni fazi na obeh drevesih samo eno majhno moško vejo in je povsem dovolj za prašenje. Prve plodove dobim cca 5 let po cepljenju in potem vsako leto več.
Letos sem v času, ko so bili plodovi debeli za dober lešnik odstranil vsaj 1000plodov -vse tiste, kjer so bili na enem peclju po dva ali celo trije plodovi. S tem sem dosegel da so plodovi ustrezno debeli. in s tem primerna dobra letina. Zalival letos nisem - zemlja pa je precej ilovnata in ni bilo problemov s sušo.
Prilagam sliko posebnega primerka letošnje bere - igra narave.

LP Brane
Priponke
20151030_172802.jpg
20150606_174139.jpg
braneb1

Zahvalil se je: 7 krat
Prejel zahvalo: 28 krat
Uporabnika povabil: borisz
Število neizkoriščenih povabil: 5

OdgovorNapisal/-a VolkD » 31 Okt 2015, 20:27

braneb1 je napisal/-a:Letos sem v času, ko so bili plodovi debeli za dober lešnik odstranil vsaj 1000plodov -vse tiste, kjer so bili na enem peclju po dva ali celo trije plodovi.
Si si pa dal dela! Jaz nebi zmogel, bi se mi preveč smilili.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Naslednja

Vrni se na Zelena elektronika - pametno vrtičkarstvo

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost