Kompostnik

Vsi se po malo ukvarjamo tudi z drugimi hobiji, eden takih je nedvomno vzgoja rastlin.
"Čudež življenja" je vsekakor ena od stvari, ki nikogar ne pusti ravnodušnega. Ni torej razloga, da bi tudi pri nas ne imeli takega kotička.

Moderator: Proteus

Kompostnik

OdgovorNapisal/-a javr » 12 Mar 2021, 08:36

Zanimam se za kompostnik, ki ima možnost odpiranja od spodaj. Imam sicer dva plastična, a ker sta pač plastična in temu ustrezno tanke stene, ne smeta biti preveč luknjasta-zračna da je zadeva sploh stabilna, in se zabijeta-usmradita če ju preveč natlačiš. Dobra lastnost pa je da sta iz črne plastike - ko pokrov zapreš in sonce posveti, se znotraj skuhajo vsi pleveli.
Imam tudi enega betonskega z ravnimi stranicami - tega pa moraš celega razdreti da prideš do zemlje na dnu, pa še za eno celo stranico se je pogreznil v tla.
Ogledujem si Polak 1200 l, 225€, in Hofer 600 l (če sem prav izračunal mere 90 x 90 x 80 cm (D x Š x V).. Hoferjev je najbrž bil 239€. Potem rabim še rešetko za na tla: gledam Benkotehna pohodna rešetka, 80€.
Vse se da kupit, ja, ampak cena -> :_CR
Pozna kdo cenejšo varianto ?
___
Uporabniški avatar
javr

Zahvalil se je: 156 krat
Prejel zahvalo: 224 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 47

Re: Kompostnik

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 12 Mar 2021, 09:02

Ne vem, kako je pri vas, ampak na naši komunali se je dalo dobiti kompostnik iz lesa brezplačno. To je bilo v času, ko so uvedli kante za bio odpadke in če si imel doma vrt, si lahko dobil kompostnik (da ne polneš njihove kante). Za hec vprašaj na vašo komunalo...

Drugače pa deske in spodaj betoski tlakovci (plošče 40x40cm).
Always going the extra mile.
https://www.buymeacoffee.com/s54mtb
Uporabniški avatar
s54mtb

Zahvalil se je: 1957 krat
Prejel zahvalo: 5373 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a reber » 12 Mar 2021, 09:13

Hja, cene so res ... :_think

Jaz sem ga pred leti naredil izmateriala, ki sem ga imel pri roki. V bližini je obstajala vrtnarija, ki je propadla, zemljišče so prodali, beton je bil odveč.
Za kompost sem uporabil betonske stebre 20x20x140cm, iz teh sem sestavil kompostnik. Preprosto sem zložil po dva in dva navzkriž, notranja mera je kvadrat 100cm. Za temelje sem najprej položil betonske plošče na vogalih, uporabil betonske kvadre, šele nanje sem zložil prej omenjene betonske stebre, sedaj v vlogi stranic. Kompost vsako leto malo spodkopljem, no, v bistvu spodaj pobiram ven, cel kompost se zato sesede navzdol, tako da ga ni treba prelagat, samo pustim da nastane zemlja. Na kompost mečemo vse iz njive, tudi nekaj trave, drobne vejice, ostanke iz kuhinje, ...

Da greš delat svoj kompostnik recimo iz betona, je s tem kar nekaj dela. Lahko kopiraš neko uporabno in priročno verzijo, lahko si izmisliš svoj design. Sledi priprava modela oziroma opaža (šolnga po domače), plošče vliješ in seveda tudi armiraš. Ko sešteješ predvsem ure in nekaj malega materiala, si kmalu na tistih cenah zgoraj, ampak kdor ima čas in veselje, zakaj pa ne.
Plošče debeline 5cm se da zelo lepo vliti in armirati, priprava šolnge je preprosta. Ko sem delal ene po meri plošče za toplo gredo, sem za osnovo uporabil LIP opažne plošče 27mm in strešne letve 50x40. Vse skupaj sem sestavil brez žebljev, letve sem pritrdil z mizarskimi sponami (cvinge). Na opažno ploščo sem narisal obris in pritrdil letve. Lesene dele, ki se po vlitju betona dotikajo betona, sem namazal kar z razredčenim oljem (kurilno olje + neznano motorno olje, seveda ne črno ampak nerabljeno). Po vlitju betona je treba počakat nekaj dni, da se beton dovolj osuši, koliko dni je odvisno od temperatur, paziti je treba tudi na vlaženje betona... no, saj veste kako to gre. Plošče naj se sušijo potem še nekaj dni, potem sledi brušenje robov, bolje pobrusiti robove še še preden se okrušijo, tako bo izgled veliko lepši.

Lahko delaš tudi lesen kompostnik, trajnost je odvisna od uporabljenega lesa, kakšne vrste je in kako je pripravljeno in impregnirano. Če je vse naravno, bo les trajal manj... jaz sem se po lesenem odločil za betonskega, ta me bo preživel.
Sporočila sprejemam na e-mail objavljen na www.reber.si
Uporabniški avatar
reber

Kraj: Bled
Zahvalil se je: 131 krat
Prejel zahvalo: 468 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a yacksy » 12 Mar 2021, 10:28

reber je napisal/-a:Kompost vsako leto malo spodkopljem, no, v bistvu spodaj pobiram ven, cel kompost se zato sesede navzdol, tako da ga ni treba prelagat, samo pustim da nastane zemlja.

Kako točno izgleda tale del oz. detajl kompostnika?
yacksy

Zahvalil se je: 480 krat
Prejel zahvalo: 186 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 188

OdgovorNapisal/-a javr » 13 Mar 2021, 20:47

tale je občutno cenejši, bi pa bilo treba nekaj miselne telovadbe da bi pogruntal kako ga odpirati od spodaj
___
Uporabniški avatar
javr

OdgovorNapisal/-a luccabrassi » 13 Mar 2021, 22:32

Moj je sestavljen iz 4 kosov rabljenih pohodnih pocinkanih mrež 1,2 m x1,0 m položeni so na zidake (150€). Mreže so v vogalih povezane z močnimi vezicami, da odprem torej samo poščipam vezice na sprednji strani

Kompostnik je pa tudi dobro zračen.

https://www.benkotehna.si/resetke/na-za ... -na-zalogi

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

PS: Ko sem gledal oddajo'' Vrtlarica '' je ženska zalila kompostnik s pripravkom mlečnih , kvasovih in še enih bakterij ......finta je da odpadki ne GNIJEJO ampak FERMENTIRAJO tako naj bi nastala kvalitetnejša zemlja ( kako je z deževniki ne vem :mrgreen: )

ekvivalen za kupit je , da se ga pa verjetno tudi naredit samo še nisem iskal ali poskusil
https://www.mimovrste.com/kompostniki/s ... 4ad92aee1f
Moments Before Detonation .............TT
Uporabniški avatar
luccabrassi

Kraj: KOČEVJE
Zahvalil se je: 269 krat
Prejel zahvalo: 294 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 148

OdgovorNapisal/-a javr » 13 Mar 2021, 23:04

saj tudi brez pripravkov v kompostniku ne sme gniti, ampak trohneti. Če gnije, je v kompostniku neka smrdljiva tekočina. To se rado zgodi v plastičnih, ker so premalo zračni.
Torej si za rabljeno mrežo 100x120 dal 37,50€ ? Si slučajno naletel na njih, ali je kje bolj trajna zaloga ?
___
Uporabniški avatar
javr

OdgovorNapisal/-a luccabrassi » 14 Mar 2021, 15:28

na facebuku en trguje z njimi , moraš počakat da ima prave ker so različnih velikosti on debelin ( pomeni težo in nosilnost )

https://www.facebook.com/marketplace/it ... =undefined

( so pa pasje težke ) moje so 25-30 mm in so zadosti vrh glave
Moments Before Detonation .............TT
Uporabniški avatar
luccabrassi

Kraj: KOČEVJE
Zahvalil se je: 269 krat
Prejel zahvalo: 294 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 148

OdgovorNapisal/-a javr » 27 Mar 2021, 00:33

tegale iz Bauhausa bi pa najbrž takoj vzel. Seveda ga na bauhaus.si ni :_cussingwhite
Vidim pa da nima predvidene mreže na dnu. Koliko je mreža na dnu kompostnika pomembna ? Menda bi naj preprečevala da bi se v kompostnik naselili glodavci. Pa saj te živali tudi plezajo, a ne ? Potem je pokrov enako pomemben ?
___
Uporabniški avatar
javr

OdgovorNapisal/-a Clownfish » 12 Jul 2021, 20:37

Zelo praktično uporaben video z res kvalitetnimi nasveti

https://www.youtube.com/watch?v=SROtDjwGFO0

Sam ima kompostnik zbit iz lesenih palet. Velikost enega polja so dve paleti pokonci ena zraven druge in to na treh straneh.
Spredaj je odprto a sproti ko polnim dodajam ravne veje da držijo material noter.
Trenutno imam dva polja pa je pramalo zato nameravam to razširiti na 3 ali 4 polja.
Dodati pa nameravam tudi preprosto streho iz lesenega okvirja in pokrito z črnim polivinilom.

Če dobim kovinske mreže za normalno ceno bom te dodal pri tleh (a vzdignjene od tal).

Drugače pa večino materiala za kompostiranje naberem v jeseni in pozimi ko poberem na parceli večino listja.
Nato še pokosim vso travo z samohodno kosilnico da se mi pokošena trava nabere v koš. In potem v kompostnik dodajam plast trave palst listja itn..
Do zgodnje spomladi kupe 1x-2x obrnem in do nove setve je potem vse že sprocesirano.
Clownfish

Zahvalil se je: 12 krat
Prejel zahvalo: 65 krat
Število neizkoriščenih povabil: 16

OdgovorNapisal/-a javr » 12 Jul 2021, 21:36

ne vem če je streha dobra ideja, saj mora priti zraven dež, ali ne ?
___
Uporabniški avatar
javr

OdgovorNapisal/-a Clownfish » 12 Jul 2021, 22:37

javr je napisal/-a:ne vem če je streha dobra ideja, saj mora priti zraven dež, ali ne ?

Mokro mora biti vendar ne preveč. Vsebino mara trohneti ne pa gniti. Preveč vode pomeni gnitje z tem pa tudi smrad.
Vsaj spomladi in jeseni je deževja na kompostni kup preveč zato streha.
Clownfish

Zahvalil se je: 12 krat
Prejel zahvalo: 65 krat
Število neizkoriščenih povabil: 16

Vrni se na Zelena elektronika - pametno vrtičkarstvo

Kdo je na strani

Po forumu brska: Pobes in 1 gost