pyrography (pirograf)

pyrography (pirograf)

OdgovorNapisal/-a Andi » 18 Feb 2015, 22:19

mogoče bo koga zanimalo,
izdelujem 3 vrste pirografa , eden na transformator , dva pa iz ATX napajalnika z PWM regulacijo.

mogoče ni tema v pravem forumu

Lep pozdrav Andi

IMG_2175.JPG
klasičen transformator

10959867_10202403953939739_4796636850064784553_n (2).jpg
ATX napajalnik z PWM regulacijo

10981217_10202414902853455_1645747372239067220_n.jpg
ATX napajalnik z PWM regulacijo
Uporabniški avatar
Andi

Kraj: trbovlje
Zahvalil se je: 21 krat
Prejel zahvalo: 3 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 0

Re: pyrography (pirograf)

OdgovorNapisal/-a Andi » 20 Feb 2015, 10:50

da dam še malo nostalgije gor mogoče koga zanima in pride komu prav ,
moj prvi pirograf , ko sem še v osnovni soli mami razdoru en kopirni stroj za matrice mislim , imel je dva navitja 9v in 3 v , regulacijo sem pa naredil,
z vezavo žarnic na primarnem navitju ( zaporedno) in stvar je delovala , za uporovno žico pa sem prvo pokvaril grelno pečko pol jo pa razdoru hahaha, ;)
ni čudno da je mami vsa siva hahaha
IMG_1306.JPG

Potem pa sem pred leti začel zopet ustvarjat in prirejat delavnice in tečaje pirografije , in zato sem izdelal tudi druge strojčke ,
IMG_1681.JPG

IMG_1704.JPG

IMG_1794.JPG

20150208_222505.jpg

20150210_232348.jpg

to je pa sedaj zadnji izdelek od včeraj ponoči ko sem testiral pirograf za mojo hčerko ko je imela rojstni dan , in bi rada imela enega v ljubljani

10991368_10202475380485358_6093936738873927165_n.jpg

če pa koga kaj več zanima o zvezi z pirografijo , bom pa z veseljem odgovoril na vsa vprašanja
Uporabniški avatar
Andi

OdgovorNapisal/-a Peter » 20 Feb 2015, 11:50

Pozdravljen.
So mi všeč te slike, lahko še kakšno?

Zanimivost iz pred 10-12 let:
sem bil na poroki od sestrične. Po poroki sta se mladoporočenca šla slikat in se vrnila k nam na žurko. 4-5 ur po slikanju sta dobila sliko velikosti približno 70x50cmm. Zanimivo, da je bila slika tako kvalitetno narejena, da je iz razdalje par metrov izgledala kot navadna črno-bela slika z vsemi detalji in okolico iz fotografije. Originalna fotografija je bila priložena.
L.p.
Uporabniški avatar
Peter

Kraj: Lucija
Zahvalil se je: 184 krat
Prejel zahvalo: 78 krat
Število neizkoriščenih povabil: 9

OdgovorNapisal/-a Andi » 20 Feb 2015, 14:54

Peter, sej teh slik mam jaz veliko , ne toliko kvalitetne kot je tale
Ker je pomembno kakšen je les , in ker se slike ne prodajajo več za takšno ceno kot bi se mogle , uporabljam predvsem smerekov les.

bom pa naložil nekaj slik upam da ne bo Kdo jezen , ker tu je govora o elektroniki , jaz bom pa naredil drvarnico ;)
bom pa v kratkem dal tudi postopek kako se izdelujejo slike.

IMG_4181.JPG

IMG_4223 - Kopija.JPG

20140325_221500.jpg

IMG_3736.JPG

IMG_3777.JPG
Uporabniški avatar
Andi

OdgovorNapisal/-a Peter » 20 Feb 2015, 19:29

Mene pa zanima, čeprav ti slike nisi videl, mogoče veš, s kakšnim postopkom se naredi tako precizno sliko kot sem opisal zgoraj. Na sliki sta bila mladoporočenca v ozadju pokrajina z vodnjakom. Na sliki je bilo nešteto odtenkov, kot prava črnobela slika.
A je možno, da je bila slika izdelana strojno?
Uporabniški avatar
Peter

Kraj: Lucija
Zahvalil se je: 184 krat
Prejel zahvalo: 78 krat
Število neizkoriščenih povabil: 9

OdgovorNapisal/-a Andi » 20 Feb 2015, 22:33

Peter sistem isti kot tale, samo pri zahtevnih slikah moreš pazit , da izbereš pravi les , najboljša je lipa, tisa, potem pa ko žgeš v les, moreš nastavljat,
napetost. To narediš na klasičnem transformatorju na primarnem navitju. Potem pa počasi, prvo debelejše črte potem pa senčiš detajle , za senčenje jaz uporabljam kar inox žico bolj debelo.

potem pa sam trening ;)
Uporabniški avatar
Andi

OdgovorNapisal/-a Andi » 21 Feb 2015, 11:38

sedaj pa sem malo popravil ,nekaj stvari dodal , in prilagam pdf . o postopku dela.

pirografika.doc pirografika zadnja verzija.pdf
(340.56 KiB) Prenešeno 261 krat

je pa se en postopek ki sem ga bežno videl v Avstriji , samo izvajalec ni hotel razkriti skrivnosti. je sliko natisnil , na list papirja , potem pa z toplotno prešo prenesel sliko na les .

jaz mislim da je delal isto kot mi delamo platke , nisem pa testiral, ker mi je klasika bolj všeč,
Uporabniški avatar
Andi

OdgovorNapisal/-a radix » 21 Feb 2015, 19:51

Peter je napisal/-a:A je možno, da je bila slika izdelana strojno?

V les se da vžigati z laserskim rezalnikom/gravirnikon.
radix

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 212 krat
Prejel zahvalo: 327 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 23

OdgovorNapisal/-a Andi » 21 Feb 2015, 23:46

Radix tist sem pozabil napisat , ja da se z laserjem pa cnc strojem delat , program je nekaj 100 $ laser pa baje je lahko iz dvd predvajalnika , ali pa imaš tudi lasersko diodo za 100 $ pri Kitajcu , samo to vem . delal nisem nikoli tako in nimam niti v planu da bi tako delal ,
ker dokler se bo dalo bom delal in se prodajal kot unikat , pri vseh stvareh na mojem področju .
zato to tudi nisem raziskoval ,in tudi nisem probal prenašat slike na les z postopkom kot je laminator ,samo da gre za stiskalnico .
Uporabniški avatar
Andi

OdgovorNapisal/-a kobranka » 23 Feb 2015, 08:11

Andi je napisal/-a:sedaj pa sem malo popravil ,nekaj stvari dodal , in prilagam pdf . o postopku dela.

pirografika.doc pirografika zadnja verzija.pdf

je pa se en postopek ki sem ga bežno videl v Avstriji , samo izvajalec ni hotel razkriti skrivnosti. je sliko natisnil , na list papirja , potem pa z toplotno prešo prenesel sliko na les .

jaz mislim da je delal isto kot mi delamo platke , nisem pa testiral, ker mi je klasika bolj všeč,

Imaš še tako imenovano Servietna tehnika in Decoupage. Problem tega je, da material prodajajo po zlatarskih cenah in moraš poiskati alternativo.

Spet druga zanimiva varianta je še navaden pisarniški papir, ki si ga porinil skozi tiskalnk. Tega potem fiksiraš na les z naprintano stran proti lesu ter ga tapkaš z mokro krpo acetona, da se papir čisto prepoji in pigment deloma odstopi s papirja na na les. Potem imaš podlago za risanje s pirografom za tiste bol pijane, ki jih roka ne uboga po ustvarjalnosti. ;)
kobranka

Zahvalil se je: 422 krat
Prejel zahvalo: 99 krat
Uporabnika povabil: MadMax
Število neizkoriščenih povabil: 19

OdgovorNapisal/-a kastaneda » 23 Feb 2015, 10:32

Ali pa tako:
ali tudi tako
LP Srečko
Uporabniški avatar
kastaneda

Zahvalil se je: 22 krat
Prejel zahvalo: 28 krat
Število neizkoriščenih povabil: 4

OdgovorNapisal/-a Andi » 23 Feb 2015, 13:38

kastaneda za tole je super hvala , poznam servet tehniko in decoupage , servetno tehniko delam večinoma samo na konzerve od mačje hrane za lepilo pa uporabljam kar mikol lepilo prej pa z nitro barvo prebarvam ,

za ta sistem z acetonom pa nisem vedel , in ker se je tema tolko razvila , me je prijelo da poskusim še to,

zale cnc strojček pa ni laser , in ta mi je zelo zelo všeč , hvala za video , bi se ga lotu izdelat če bi kdo pomagal pri programu pa pri izdelavi tiskanega vezja ,
Uporabniški avatar
Andi

OdgovorNapisal/-a kobraN » 01 Apr 2016, 14:04

Ker se tudi sam konkrektno zanimam za ta strojček pirograf me res zanima kje dobite vse te sestavne dele najbolj me zanima transformator, priznam da sem nekoč že imel nek podoben pirograf ki pa mi je priliki selitve izginil ter ga nemorem najti. Večkrat sem tudi kaj izžgal in bilo je res super, sedaj me zopet mika izžiganje ker imam na pretek časa za tale strojček pa imam tudi žilico si ga sam dodelat le vašo pomoč bi rabil.
Brane.
Uporabniški avatar
kobraN

Kraj: Murska S.
Zahvalil se je: 249 krat
Prejel zahvalo: 128 krat
Uporabnika povabil: mirkatmir
Število neizkoriščenih povabil: 65

OdgovorNapisal/-a SolarCharger » 01 Apr 2016, 22:38

Nebi smelo biti težko narediti. Samo dovolj močan transformator, da segreje žico je treba imeti.
Mi gremo dalje.
SolarCharger

Zahvalil se je: 86 krat
Prejel zahvalo: 88 krat
Uporabnika povabil: borisz
Število neizkoriščenih povabil: 47

OdgovorNapisal/-a kobraN » 02 Apr 2016, 13:46

Saj ravno transformator je problem vem da se dajo kupiti tudi transformatorji ali izdelati vendar bi rabil točne podatke kakšen tip tr. im moč.
Brane.
Uporabniški avatar
kobraN

OdgovorNapisal/-a Cloud » 02 Apr 2016, 15:59

Že imaš uporovno žico, katero misliš uporabiti? Če nimaš bi se jo pri meni našlo potem pa najbolje, da se poizkusi pri kateri napetosti primernu deluje in se nato izbere transformator. Še enostavneje pa je predelati nek obstoječi napajalnik s pomočjo PWM krmilnika. Če imaš željo po lotanju, ti lahko zjedkam eno ploščico za moj krmilnik (če se prav spomnim sem ga objavil v eni temi z ledicami :) )
Cloud

Zahvalil se je: 46 krat
Prejel zahvalo: 174 krat
Uporabnika povabil: BraneZ
Število neizkoriščenih povabil: 14

OdgovorNapisal/-a kobraN » 02 Apr 2016, 16:04

Nimam uporove žice, verjetno bi bila ta ki mi jo ponujaš v redu, samo kot sem omenil me najboljmatra transformator, če bi ga imel potem bi mi bilo kaj bolj jasno, tako pa ....
Brane.
Uporabniški avatar
kobraN

OdgovorNapisal/-a kobraN » 02 Apr 2016, 16:10

Transformatorje sem iskal po Bolhi in jih je kar precej na prodaj vendar mi res ni jasno kaj bi se dalo nabavit v tisti ponudbi, ali bi da napravit novega kar bi bilo najbolje ni problem toliko po finančnih sredstvih kolikor je moje neznanje , pripravljen sem za material odšteti 150 eur samo da bi to potem bilo tip top, da ne bi imel strahu da se pregreva ali kaj drugo.

sicer pa sem našel da nekdo prodaja aparat za lotanje na 12 voltov izhoda , verjetno bi se kaj podobnega ali tudi tega dalo z malo posegi urediti v pirograf.
Priponke
Spajkalna-Postaja--Spajkalnik_569bd702e5211.jpg
Brane.
Uporabniški avatar
kobraN

OdgovorNapisal/-a Andi » 03 Apr 2016, 20:00

lep dober večer pa da se tule odgovorim glede pirografa in mojih izkusenj z njim .

ne vem ali naj odgovarjam kaj ste pisali , ali nja opisem svoj pirograf in moči pirografa.

glavna stvar je transformator , ki more biti dovolj močen na primariju , na sekondariju pa nekje 3 v in 25 amp. za debelino žice do 3 mm,za kaj je primirna tudi za zganje v usnje .
lahko ima transformator tudi odcepe , po en volt ali po želji , lahko pa zatemnitveno stikalo . ki ga lahko izdelate sami .

moj pirograf verzija ena ima transformator namensko navit in na sekondariju 3 ali 5 v in 25 do 35 amp. potem pa zatemnitveno stikalo ki ga sam zlotam iz diakom in trijakom in potenciometrom se par elementov , vse skupaj v kovinski skatli

druga verzija pa je predelan napajalnik od računalnika z ne 555 in buz11 tu vem da bi lahko dal boljse elemente , samo meni stvar dobro deluje ,

kaj se tiče transformatorja ga dam jaz navit v kranj enemu podjetu , (ne vem če ga lahko omenim) in sem z njim zelo zadovoljen po parih letih še vedno deluje in dal je čez ze veliko otroških delavnic. ker pa kupljen transformator istih karateristik ni zdrzal ,

pa še nekaj bi omenil res da je nepomembno ker vsi veste , samo vseeno bi podaril. če gre za kak cenovno poceni ali transformator ki ima na primariju tanko žico , da pride do ovojnega stika in da imamo lahko na ročki visoko napetost . in če je možnost bi raje uporabil transformator ki ima ločeno navitje .
drugače pa se da delat s pirografom tudi na 220 v uporova zica se ravno tako segreje .

upam da sem nekomu sedaj odgovoril , lahko ti tudi odstopim kaksen transformator po ceni ki sem ga jaz dobil , ker imam se dva ne uporabljena , pa še to bi dodal , če boš izdeloval kvalitetno robo in če nimaš doma materiala , in znanja boš cenovno prisel dražje čes kot če ga kupiš.
Uporabniški avatar
Andi

OdgovorNapisal/-a lipa » 03 Apr 2016, 20:23

Pred kratkim sem delal enega močnejšega za sovaščana, pravi da tega bo rabil za senčenje.
http://pirografija-leonmarkoja.com/
lipa

Kraj: Beltinci
Zahvalil se je: 254 krat
Prejel zahvalo: 30 krat
Uporabnika povabil: mitkum
Število neizkoriščenih povabil: 6

OdgovorNapisal/-a kobraN » 03 Apr 2016, 20:34

Ja , hvala za odgovor, verjetno nisi razumel kaj sem hotel napisat oz. kaj je bil namen mojih vprašanj.Nihče do sedaj ni konkretno opisal z kakšimi deli je sestavljen pirograf ki ga uporablja, materijal??Kakšen trafo, kje se da dobit, in tudi drugače sam postopek izdelave, ne razumite me napak vendar nočem dat 150 eur za 50w pirograf ki ima samo visoko ceno ne pa tudi zmogljivost.Zato smatram če že na forumu nekaj debatiramo ne odkrivamo nekih skrivnosti vendarle pa dajemo napotke kako si lahko z dosegljivim materialom izdelamo dober pirograf. In to večina izdelovalcev skrbno skriva kot da bi bilo to zlata vredno, pirografi so dražji kot oprostite -varilni aparati! A je to smiselno ,? no ne vem .
kot sem omenil sem si pred leti že sam izdelal pirograf ki so mi ga pri selitvi odtujili tam sem imel dober transformator ki sem ga slućajno dobil iz ne vem kje se ni se pregreval in je služil mojim potrebam sedaj sem stvar hotel oživeti in glej ga zlomka pirografi so dragi kot žafran ampak ko sem nekaterim poslal ponudbo za odkup niso vedeli niti koliko w moči imajo samo kaka žica je gor in da se da menjavat z tanjšo. Alo, to pa je že malce nerodno, tako da samo radi nezaupanja ne bom opravil nakupa pirografa ampak bom ga sam izdelal, imam vse pogoje in orodja tudi znanja vendar mi manjkajo vaši nasveti glede detailov, zato je forum da si nasvete in znanja delimo če ni tega je vse skupaj brez smisla.

Lep pozdrav.
Brane.
Uporabniški avatar
kobraN

OdgovorNapisal/-a Andi » 03 Apr 2016, 20:37

Lipa zelo lepi izdelki , če dela veliko s pirografijo , bi dodal nekaj kaj sem jaz naredil pred leti ko sem delal zadno večerjo , uporabljal sem 5 ročk , in sem si naredil drzala za ročke , ki so imeli stikalo , po načrtu iz neke knjige radio priročnika za spajkalnik , za kontakte pa sem uporabil kontaktor močnejsi ( sem ga razdru in predelal) tako sem imel 5 ročk skoz ustekanih ko sem rabil sem samo vzel in nastavil toploto , slik nimam , pa tudi pirografa ne več .
Uporabniški avatar
Andi

OdgovorNapisal/-a Jakey » 04 Apr 2016, 14:49

kobraN je napisal/-a:Ker se tudi sam konkrektno zanimam za ta strojček pirograf me res zanima kje dobite vse te sestavne dele najbolj me zanima transformator, priznam da sem nekoč že imel nek podoben pirograf ki pa mi je priliki selitve izginil ter ga nemorem najti. Večkrat sem tudi kaj izžgal in bilo je res super, sedaj me zopet mika izžiganje ker imam na pretek časa za tale strojček pa imam tudi žilico si ga sam dodelat le vašo pomoč bi rabil.

Če počakaš do naslednje številke revije, boš dobil natančen postopek izdelave zelo preprostega - a zelo dobrega (glede na vložen čas, trud in material), skupaj z funkcijo arkografa. Trenutno se mi je ustavila zadeva malo pred koncem, je potrebno popraviti samo še nekaj drobnega, preden oddam članek Volku.
Podpis je izginil.
Uporabniški avatar
Jakey

Zahvalil se je: 163 krat
Prejel zahvalo: 126 krat
Uporabnika povabil: Proteus

OdgovorNapisal/-a kobraN » 04 Apr 2016, 16:30

no v redu, sicer pa sem danes naročil toroidni transformator ki bi naj bil začetek tega, to sem storil po preiskovanju člankov po internetu in kot mi je nekdo ki jih izdeluje podal predlog za toroidnega te moči ;220v/80VA / 3 volti, upam da nisem zgrešil , ostalo krmiljenje napetosti pa bo tudi verjetno od enega izmed članov tega foruma.Če imaš glede trafoja drug predlog mi prosim iznesi v ZS kajti še imam možnost preklica.

Sicer pa ;v kateri reviji bo članek? malo me poduči prosim.
Brane.
Uporabniški avatar
kobraN

OdgovorNapisal/-a Jakey » 04 Apr 2016, 19:31

kobraN je napisal/-a:no v redu, sicer pa sem danes naročil toroidni transformator ki bi naj bil začetek tega, to sem storil po preiskovanju člankov po internetu in kot mi je nekdo ki jih izdeluje podal predlog za toroidnega te moči ;220v/80VA / 3 volti, upam da nisem zgrešil , ostalo krmiljenje napetosti pa bo tudi verjetno od enega izmed članov tega foruma.Če imaš glede trafoja drug predlog mi prosim iznesi v ZS kajti še imam možnost preklica.

Sicer pa ;v kateri reviji bo članek? malo me poduči prosim.

Trafo bo sicer (tako na približno v redu), je pa regulacija napetosti + vse ostalo dosti enostavno za naredit. Lahko se naprej preko ZS meniva, kontaktiraj me tam.
Podpis je izginil.
Uporabniški avatar
Jakey

OdgovorNapisal/-a kobraN » 06 Apr 2016, 10:51

Končno sem začel nekaj urejati glede trafoja za ta pirograf ki ga bom izdelal, troidnega še nisem naročil sem pa iz enega starejšega trafoja izdelal oz. odmotal 1,7 mm žico do ovojev ki mi dajo 3,25 voltov, kolega Jakey mi je dal neke napotke v zvezi z elektro vezavo za kar se mu zahvaljujeml , ostalo pa bom reševal sprotno kolikor bom imel materiala in moči ga izdelat do probnega zagona.
Trafo na sliki bi moral zadostovati tem zahtevam in če se ne bo pregreval bo za poizkusnega dovolj dober , bolj finega pa bom izdelal z troidnim trafojem ,
Priponke
20160405_135854.jpg
Brane.
Uporabniški avatar
kobraN

OdgovorNapisal/-a kobraN » 12 Apr 2016, 08:54

Prvi zagon je uspel z pomočjo Jakeya, edini član ki mi je konkretno svetoval in mi tudi poslal material cekas žičko , ročaj in še neke dele za izdelavo pirografa,še enkrat hvala .
Vsi ostali se držite bolj po strani kot da bi ta pirograf bil največja skrivnost ;Andi , kaj mi pomaga da mi pišeš o trafoju ko pa nisi v niti eni besedici omenil kje si ga dal idelat , je to res taka skrivnost?
Vem da vsak izmed nas rad zadrži kako posebnost zase vendarle je pri izdelavi in izmenjavi izkušenj potrebno neke stvari dorečti, če je trafo res taka skrivnost da se po tem takem prodajajo pirografi na Bolhi insicer po cenah ki so višje kot če bi kupil varilni aparat? Ne vem no vendar je na splošno znano da ima tak trafo vsaj 3 volte izhodne moči vsaj 80 watov in seveda napetosti 230 voltov.Ta moj na sliki je nek približek temu in je prirejen kar se da z vsakim malce boljšim trafojem seveda pa je namensko izdelan še boljši in na tem se dela.
Priponke
20160411_132734.jpg
Brane.
Uporabniški avatar
kobraN

OdgovorNapisal/-a Cloud » 12 Apr 2016, 11:05

Če veš kakšen trafo rabiš, ni važno kam ga daš delat ;)
Cloud

OdgovorNapisal/-a Jakey » 12 Apr 2016, 14:05

Cloud je napisal/-a:Če veš kakšen trafo rabiš, ni važno kam ga daš delat ;)

Pa možakar ni vedel niti tega. Kaj zdej?

Sicer pa, tudi če veš kakšnega, je sigurno bolje povprašati, predvsem zaradi kvalitete in pa cene.
Podpis je izginil.
Uporabniški avatar
Jakey

OdgovorNapisal/-a kobraN » 12 Apr 2016, 16:05

Vse kar sem hotel vedeti je ;kje se dobi ustrezen trafo?, lahko imaš kakega starega in ga predelaš kot sem to storil sam in to je igra na srečo :_sunshine , je ali ni, poizkušaš če imaš srečo da ga pravilno namotaš z neko drugo žico in to je to.
To delamo res amatersko in take igrice so lahko včasih tudi nevarne ker vsak ne ve rokovati s temi napravami in tako je moje vprašanje bilo res na mestu.
Ne me napak razumeti ne jezim se na nikogar vendar je res teško dobiti naslov izdelovalca dobrih trafojev ki te razumejo kaj hočeš in zato sem omenil da je Andi dal delat te trafoje in če je to taka skrivnost ? No potem več res ne razumem,če bi se hotel profesionalno s tem ukvarjati bi si kupil pirograf od verjetno najboljše firme in se s tem ne bi ubadal za hobi pa bo to tudi v redu, če ne bo drugače bova z Jakey-om na starih trafojih --dočakala penzijo.HHEHe :lol:
Brane.
Uporabniški avatar
kobraN

OdgovorNapisal/-a kobraN » 24 Apr 2016, 17:03

Po daljšem oklevanju in to predvsem zaradi zdravstvenih problemov sem se lotil vgradnje vseh komponent za pirograf v škatlico. Nabavil sem še nekaj elementov in izdelal ročaj za pisanje, dolgo sem tuhtal in si dopisoval z prijateljem iz foruma Jackey -om ki mi je dosti svetoval in mi dajal tudi moralno podporo.To kar sem še pred leti opravljal za hobi in izdeloval podobne stvari zelo hitro mi je sedanje vzelo kar nekaj časa pa vendarle sem za poizkušno naredil -PIROGRAF.
Trafo ki je že bil prikazan v zgornjem postu je bil z ostalimi komponentami kot so zatemnilnik in ventilator za hlajenje na zadnji strani vgrajen v tole leseno škatlico ker druge primerne nisem našel to pa sem imel na razpolago, prva stran prav tako kos aluminija ki je bil tako visok in zgoraj upognjen da mi sedaj ta del služi za ročaj, super- stikalo za vklop trafoja varovalko in potem zatemnilnik ki ima funkcijo vklo-izklop in regulacijo ki mi je dovolj za moj način pisala in žice.pomanjkanje žice me bo kmalu pripeljalo v nabavo-v Conradu sem zgrešil nakup kajti naročil sem pretanko žico moja napaka, 0,8 mm 1,0 mm bo debelina ki bo v uporabi, rabil bom jo kak meter in če mi jo kdo od vas proda se lahko zmenimo.
Zadnja stran je pokrov od računalniškega polnilnika ki sem ga razrezal na kose in spel z kovicami :oops:
ta isti ventilator sem porabil za hlajenje notranjosti priklopljen je na razmetan polnilec za telefon kajti drugega nisem imel in še ta ima samo 5 v napetosti kar je sicer dovolj da se kar lepo vrti samo do gdaj?Stikalo služi za vklop in izklop.
Tako moj pirograf je končan , ko pa bo prišel nov trafo pa bom naredil še boljšega in estetsko lepšega.
Pisalo sem izdelal iz plastične cevi v katero sem po dolžini vstavil dve bakreni žici -izolirani, na enem koncu sponka na drugi pa dva komada sponk ki služijo za priklop grelne žice, v ceko sem vstavil lesen čep ga prevrtal in skozenj porinil ta dva konca bakra kjer je priklop za žičko cekas, konec tega spodnjega dela pa sem zalil z dvokomponentno maso ki se je pokazala kot izvrstna zadeva, ne gori in se ne smodi.
Priložena slika za boljšo obrazložitev kako je izdelana lahko si jo respoceni zzdelate na tak način tudi sami.
Še boljše pa bi bilecevke iz steklenih vlaken takšne so naprimer pri palicah za ribolov in še kje bi se našle-Lep pozdrav
Priponke
20160424_171636.jpg
20160424_171626.jpg
20160424_171601.jpg
20160424_114810.jpg
Brez naslova.jpg
Brane.
Uporabniški avatar
kobraN

OdgovorNapisal/-a kobraN » 26 Apr 2016, 15:54

Tole na sliki pa je nov trafo izdelan po izkušnjah izdelovalca oz, podjetja kjer je bil izdelan,V kratkem se bom lotil nove izdelave in to z tem trafojem in še z ostalimi deli ki bodo zadostovala tudi varnostnim predpisom, meni se zdi to pomembno in tega se bom lotil skrajno resno.
Priponke
dfhb.jpg
Brane.
Uporabniški avatar
kobraN

OdgovorNapisal/-a VolkD » 26 Apr 2016, 20:34

Mislim, da bi za takle pirograf bil povsem primeren tudi napajalnik, ki ga gradimo tukaj.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 7428 krat
Prejel zahvalo: 4513 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 254

OdgovorNapisal/-a Jakey » 26 Apr 2016, 21:08

Je res. A vendar uporabiti samo transformator je dosti lažje ter ceneje.
Podpis je izginil.
Uporabniški avatar
Jakey

OdgovorNapisal/-a VolkD » 26 Apr 2016, 23:55

Jakey je napisal/-a:Je res. A vendar uporabiti samo transformator je dosti lažje ter ceneje.
Lažje že, a ceneje,.. No tu pa malo dvomim.
Razen tega je pri napajalniku mogoče zelo dobro uravnavati temperaturo žice.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a Jakey » 27 Apr 2016, 00:01

VolkD je napisal/-a:Lažje že, a ceneje,.. No tu pa malo dvomim.
Razen tega je pri napajalniku mogoče zelo dobro uravnavati temperaturo žice.

Če recikliraš in sam previješ trafo, je sigurno ceneje, saj te stane le kak meter 2.5mm^2 žice ter ohišje (plastična razvodnica, nekaj €).
No ja. Uravnavaš jo lahko ravno tako dobro kot z dimmerjem (5°C pa tudi ne igra vloge niti največjim mojstrom).
Podpis je izginil.
Uporabniški avatar
Jakey

OdgovorNapisal/-a VolkD » 27 Apr 2016, 08:14

VolkD je napisal/-a:Lažje že, ...
Oh kake neumnosti govorim.
Nič lažje, tak transformator je prekleto težak. Tole je peresce proti njemu.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a kobraN » 27 Apr 2016, 08:27

Lepo je vam specialistom ki se ukvarjate z elektroniko predlagati nek izdelek ki je elektronsko zakompliciran, trafo ki so mi ga izdelali v enem izmed podjetij ki se ukvarjajo s takimi zadevami je preizkušena stvar in bo zdržal tudi večurno delo, no saj meni to ni toliko pomembno ker delam za hobi vendar je imeti dober trafo tes potreba vse ostalo so malenkosti zraven tega mi je bil izdelan tudi regulator ki mi kolikor sem v grobem preizkusil deluje odlično, torej bo zadeva laufala.Kupil bom samo ustrezno ohišje in zmontiral pa bo takrat pa bom tudi kaj poizkusil izdelat,
Ta že izdelan pirograf je tako malce skup nametan in prirejen pa vendarle dela, zatemnilnik sicer brni-spušča čudne zvoke,ravno tako trafo , in zato pravim da ni glih kot treba, bolj bo prišel do izraza pri tanjših konicah od 1,0 mm čeravno tudi te dimenzije greje odlično.
Brane.
Uporabniški avatar
kobraN

OdgovorNapisal/-a kobraN » 30 Apr 2016, 19:08

Zanima me kje nabavljate žico za pirograf?
Brane.
Uporabniški avatar
kobraN

OdgovorNapisal/-a Cloud » 01 Maj 2016, 15:04

Išči uporovna žica ali pa cekas. Dobi se jo verjetno v večini električnih ali pa modelarskih trgovinah. Za več izbire pa poglej na farnell.
Cloud

OdgovorNapisal/-a VolkD » 01 Maj 2016, 16:18

Išči pod isachrom.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a kobraN » 02 Maj 2016, 09:00

Kaj vam naj odgovorim , živim v takem kraju kjer se dobi skoraj vse in nič, imamo razne trgovine vendar da bi drugje kot v Conradu kaj dobil je teško pa še tu vsega ni, imjo sicer tako 1,0 mm žico na kolutu ki pa je količinsko prevelika in tudi ni tako poceni, tako da se mi zdi nesmisel jo kupovati.
Pregledal na internetu dosti kaj tudi kontaktiral proizvajalce grelcev vendar odgovora ni, upam dase me kateri usmilim in mi povedalkako in kaj.
Tujina , ti ki prodajajo so zame nedosegljivi, tako zaradi neznanja jezika intudi plačila-kartice.
Tako mi preostane le še dobra volja vas forumašev da bi mi za oprimerno plačilo odstopili kak meter -od 1,0 --1,5 mm cekas ali katere druge toplotne žice.
Ne rabim ztonj, pripravljen sem na plačilo stroškov ter same žice.

lp
Brane.
Uporabniški avatar
kobraN

OdgovorNapisal/-a kobraN » 02 Maj 2016, 09:55

Dobil sem ponudbo od ene izmed privat firme ki se ukvarjajo z izdelovanjem grelcev, žica, za meter prosijo 2 eur, a je to spodobna cena?? :_banghead
Brane.
Uporabniški avatar
kobraN

OdgovorNapisal/-a Jakey » 02 Maj 2016, 15:54

Jaz bi rekel, da glede na pirografijo..se je ne porabi dosti in 2€/m ni ravno dosti.
Podpis je izginil.
Uporabniški avatar
Jakey

OdgovorNapisal/-a Lojz » 02 Maj 2016, 21:38

kobraN je napisal/-a:Dobil sem ponudbo od ene izmed privat firme ki se ukvarjajo z izdelovanjem grelcev, žica, za meter prosijo 2 eur, a je to spodobna cena?? :_banghead

Kako misliš spodobna cena? Previsoka ali prenizka?
Glede na to, da je navadna PF žica okoli 0,5€, se mi cena ne zdi pretirana.
Drugače pa išči pod cekas, kanthal ali isachrom.
Lep pozdrav!
Lojz
Uporabniški avatar
Lojz

Kraj: Koroška
Zahvalil se je: 45 krat
Prejel zahvalo: 71 krat
Število neizkoriščenih povabil: 7

OdgovorNapisal/-a kobraN » 06 Maj 2016, 16:24

Projekt izdelava pirografa je končana vsestransko pomoč mi je z svojimi nasveti in tudi nekaj stvari materialno pomagal Jackey ki se mu ob tej priliki zahvaljujem.Res je da se osebno ne poznava sva si pa izmenjala kar nekaj dopisov z napotki in nasveti.
Za tale pirograf je bil transformator izdelan v enem izmed podjetij ki se ukvarjajo z izdelavo transformatorjev in še z drugimi dejavnostmi, transformator z zvezno regulacijo le to mi je gospod ponudil sam zraven trafoja. Trafo ima moč nekje okrog 80W regulira pa se od 0,5 -3,6 volta regulacija teče gladko in je zelo natančna.Vse skupaj sem vgradil v tole nadometno dozo ki se je izkazala kot zelo primerna, vse skupaj leži na pertinaks ploščici, na zadnjem delu je ploščica regulatorja in vhod za elektriko, prednji del je še kar prostoren in je namenjen za izhod na pisalo.Prednja stran ima stikalo varovalko gumb za potenciometer ter izhoda za vtikače od pisala.Na vrhu je ročaj ki služi tudi za shranjevanje napajalnega kabla.
Pisala sem izdelal sam v že opisanem poglavju zgoraj.Žico sem prav tako dobil in mi bo verjetno zadosti za nekaj let, vzel sem 1,0 in 1,2 mm cekas-
Nekaj stvari bi se še dalo urediti na kar me je spomnil Jackey namreč hlajenje in večja mreža z luknjicami zadaj.verjetno bom to uredil po potrebi.
To bi bilo vse več bo prikazano v slikah, vesel bom vaših vprašanj.
Priponke
20160503_193353.jpg
20160503_193414.jpg
20160503_193359.jpg
20160506_112230.jpg
20160506_112054.jpg
20160506_164125.jpg
Brane.
Uporabniški avatar
kobraN

OdgovorNapisal/-a s56vha » 09 Maj 2016, 12:39

Zaminiva uporaba inštalacijske doze kot ohišje - enostavno in verjetno cenovno sprejemljivo :_clap
Uporabniški avatar
s56vha

Kraj: Preserje pri Radomljah (1235)
Zahvalil se je: 37 krat
Prejel zahvalo: 55 krat
Uporabnika povabil: jmivsek
Število neizkoriščenih povabil: 5

OdgovorNapisal/-a kobraN » 09 Maj 2016, 13:28

Imaš prav, doza je stala manj kot 6 eur,je zadosti masivna in ima tudi lepo mesto za pritrditev pertinaks plošče kot podlaga za trafo , v to dozo sem dejansko uspel zriniti vse kar je potrebno za delovanje pirografa, smatram da je tudi sama razporeditev elementov kot so varovalka stikalo za vklop in gumb potenciometra dovolj lepo razporejena na ohišju-pokrovu, vtiča za pisalo spšodaj in ravno tako kabel za elektriko ki je na zadnji strani omogočajo da se ob morebitnem popravilu ne odmontirajo vsi elementi da se popravi določen segment.
Lep pozdrav.
Brane.
Uporabniški avatar
kobraN

OdgovorNapisal/-a kobraN » 11 Nov 2018, 12:29

Zadnje čase sem se ponovno posvetil izdelavi pirografa in ročic oziroma pisal, pirograf sem izdelal z toroidnim transformatorjem v isti dozi- škatlici kot je prejšjni oziroma na sliki, na žalost ga nisem uspel poslikati ker je prehitro odšel naprej namreč namenjen je bil prijatelju ki me je zaprosil za izdelavo pirografa izdelan pa je bil iz originalno navitega toroida izdelanega v enem izmed slovenskih podjetij imel pa je 80 W in 3 V napetosti ter z regulacijo, posebej sem mu izdelal še ročko pisalo ki je plod lastega znanja in izkušenj pri delu z pirografi.Ročka je izdelana iz materiala dostopnega v trgovinah in lastne konstrukcije najbolj pomembno pa je da se ročica minimalno segreva torej je primerna za daljše neprekinjeno delo tudi z cekasom debeline 2 mm kar pa je najbolj pomembno pa je da je spodnji del kjer je podaljšek za žarilno žičko izdelan oziroma zalit s keramično maso visoke temperaturne odpornosti cevka iz aluminija pa omogoča tudi da se z odprtinami primerno hladi oziroma ne segreva v ročaj.Kabel je iz silikonskih vodnikov .
Izdelal pa sem tudi nekatere druge modele ročk za delo z tanjšim cekasom-žarilnimi žičkami.
Priponke
20181111_112814.jpg
20181111_112658.jpg
20181029_153751.jpg
20181029_153654.jpg
20181029_153810.jpg
20181029_153816.jpg
Brane.
Uporabniški avatar
kobraN

OdgovorNapisal/-a kobraN » 15 Nov 2018, 16:00

Časa in idej na pretek in tole je najnovejši izdelek pirograf z toroidnim transformatorjem.
Za ta pirograf sem uporabil kvadratno nadometno dozo ki sem mi je zdela bolj primerna tudi glede oblike in same razporeditve elementov v in na ohišju škatlice.
Kar nekaj poizvedovanja je bilo potrebnih da sem prišel v stik z izdelovalcem transformatorjev-družinsko podjetje v Sloveniji -
ki mi je z veseljem izdelal namenski toroid za pirograf in kateri mi je tudi odskočna deska za moje hobi izdelke v tem primeru pirograf. Seveda ne gre za serijsko proizvodnjo teh pirografov sem pa tja pa se najdejo interesenti za nakup.
Tega izdelka sem se lotil z vso odgovornostjo za varno uporabo in rokovanje z električnimi napravami in upam da sem uspel.Vsaka vaša kritika je dobronamerna vsak vaš nasvet v zvezi z pirografom dobrodošel.
Toroidni trafo-Primar 230V, ima kar dve napetosti na sekundarnem delu in sicer 2,5 volta ter 3,0 volta verjetno se vprašate zakaj ti dve napetosti? Ko sem sedaj preizkušal ročke oziroma pisala z različnimi debelinami grelne žičke ter 3 različnimi preseki vodnikov v ročko se je ta razlika kar občutno poznala. Regulacija še dodatno naredi fino ogrevanje konice s stalno močjo kar je precej važen dejavnik pri daljšem vlečenju ali risanju neprekinjenih črt kjer je isti odtenek žganega .Torej je moč več kot 60 VA zadostna za izžiganje seveda pa je potrebno prilagoditi tudi kabel zadostnega premera v sami ročici da se le ta ne segreva oziroma pregreva se pa do določene temperature segreje prav vsaka-vsak vodnik v ročici. Tak pirograf je cenovno dostopen z vsemi deli ki se najdejo v elektro trgovinah in stanejo nekje 15 evrov z škatlico vred .
Edino mi manjka skala na regulatorju ki pa je tudi naročeno če pa jo ima kdo viška se priporočam.
Za trafo naj ostane cena neznanka ker je odvisna od izdelovalca je pa res dostopen tudi vsakemu ki si želi izdelati nekaj kar bi mu dobro služilo za hobi je pa verjetno cela pirografska škatlica v samoizvedbi zelo cenovno sprejemljiva,ročke oziroma pisala pa so zopet zgodba zase zgoraj izdelane se odlično obnesejo posebej še ta z lesenim ročajem in konico zalito z keramično maso katero uporablja že kar nekaj pirografov in rezultati ki so se pokazali pri izžiganju so pohvalni .
Priponke
20181115_134129.jpg
20181115_135200.jpg
20181115_135218.jpg
Brane.
Uporabniški avatar
kobraN