Tyco rebound ali vozilo, ki lahko vozi na obeh straneh

Tyco rebound ali vozilo, ki lahko vozi na obeh straneh

OdgovorNapisal/-a kemenb » 09 Sep 2021, 17:01

Pozdravljeni,
A se še kdo spomni sobotnih juter, risank in te reklame:
https://www.youtube.com/watch?v=hxlA9KAmDc8

Avta sem pred leti našel na bolhi vendar brez komande. Ko je prispel sem ga takoj odpru in pogledal kaj je notri. Rebound-a poganjata dva motorčka v sredini in cela vrsta zobnikov, ki prenašajo vrtenje do koles. K sreči ali nesreči ga nisem vozil, verjetno bi bil precej razočaran, ker sem vajen pravih avtomobilskih modelov.
Porodila se mi je ideja izdelati moderno, bolj sposobno različico rebound-a z vzmetenjem in močnejšim pogonom. Gradnja bo v kombinaciji 3D tiskalnika in stružnice, rezkanju se bom izognil, če bo le mogoče. Spodaj je skica, kako naj bi zadeva idejno izgledala. Kolesa so velikosti 1/8 buggy. Vozilo ima štiri nihajne roke in štiri torzijske vzemti. Torzijske blažilnike in stabilizatorje bom za enkrat preskočil. Vozilo bodo napajale litijeve baterije, verjetno LiPo. Komanda avtomobilska + mikser za V-rep.
Pogon... tu sem pa malo bos. Edina varianta, ki se mi zdi smiselna je direkten pogon. Brushelss outruner motor pritrjen na nihajno roko in kolo pritrjeno na zvonček motorja. Če bi se lahko motor skril v platišče bi bilo super. Trenutno nimam nobenega quada, da bi to stestiral. Če ima kdo kaj izkušenj, prosim za nasvet.

Capture.PNG
Skica Rebound-a

Imam pa še eno idejo, bolj podobno klasičnemu RC avtu. Potreboval bi dva avta, od enega bi vzel levo polovico (komplet vzmetenje, pogonske osi, diff in sredisko os) od drugegea pa desno polovico in jih sestavil eno ob drugi. Nosilce amortizerjev in amortizerje bi moral zamenjati z listnatimi vzmetmi, da bi lahko vozilo vozilo na obeh staneh.

Vozilo modeliram kot RC avto, lahko se uporabi tudi kot robotska platforma.
lp Klemen
kemenb

Zahvalil se je: 0 krat
Prejel zahvalo: 2 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 0

Re: Tyco rebound ali vozilo, ki lahko vozi na obeh straneh

OdgovorNapisal/-a VolkD » 09 Sep 2021, 20:06

kemenb je napisal/-a:Imam pa še eno idejo, bolj podobno klasičnemu RC avtu. Potreboval bi dva avta, od enega bi vzel levo polovico (komplet vzmetenje, pogonske osi, diff in sredisko os) od drugegea pa desno polovico in jih sestavil eno ob drugi. Nosilce amortizerjev in amortizerje bi moral zamenjati z listnatimi vzmetmi, da bi lahko vozilo vozilo na obeh staneh.
tega pa ne razumem povsem. Zakaj dva avta ?
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 13224 krat
Prejel zahvalo: 8146 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a Jakey » 09 Sep 2021, 20:25

kemenb je napisal/-a:Pogon... tu sem pa malo bos. Edina varianta, ki se mi zdi smiselna je direkten pogon. Brushelss outruner motor pritrjen na nihajno roko in kolo pritrjeno na zvonček motorja. Če bi se lahko motor skril v platišče bi bilo super. Trenutno nimam nobenega quada, da bi to stestiral. Če ima kdo kaj izkušenj, prosim za nasvet.

Išči pod "in-wheel motor". V ljubljani obstaja podjetje, ki se ukvarja zgolj s tem, vendar na malo večji skali (manjša motorna kolesa in osebni avtomobili). Elaphe.
Podpis je izginil.
Uporabniški avatar
Jakey

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 211 krat
Prejel zahvalo: 232 krat
Uporabnika povabil: Proteus
Število neizkoriščenih povabil: 2

OdgovorNapisal/-a kemenb » 10 Sep 2021, 08:36

VolkD je napisal/-a:
kemenb je napisal/-a:Imam pa še eno idejo, bolj podobno klasičnemu RC avtu. Potreboval bi dva avta, od enega bi vzel levo polovico (komplet vzmetenje, pogonske osi, diff in sredisko os) od drugegea pa desno polovico in jih sestavil eno ob drugi. Nosilce amortizerjev in amortizerje bi moral zamenjati z listnatimi vzmetmi, da bi lahko vozilo vozilo na obeh staneh.
tega pa ne razumem povsem. Zakaj dva avta ?

Dve ideje za dosego enakega rezultata, to je vozila, ki lahko vozi obnjeno na glavo.

Jakey je napisal/-a:
kemenb je napisal/-a:Pogon... tu sem pa malo bos. Edina varianta, ki se mi zdi smiselna je direkten pogon. Brushelss outruner motor pritrjen na nihajno roko in kolo pritrjeno na zvonček motorja. Če bi se lahko motor skril v platišče bi bilo super. Trenutno nimam nobenega quada, da bi to stestiral. Če ima kdo kaj izkušenj, prosim za nasvet.

Išči pod "in-wheel motor". V ljubljani obstaja podjetje, ki se ukvarja zgolj s tem, vendar na malo večji skali (manjša motorna kolesa in osebni avtomobili). Elaphe.

Hvala za info, nisem vedel da so Slovenci! Kar ima Elaphe v ponudbi je preveliko za moje potrebe. Zunanji premer kolesa je 113 mm, predvidena teža vozila bo okrog 2-3 kg.
Iskal sem že, vendar nisem našel nič primernega. Pred leti se je eno podjetje lotilo izdelave in-wheel-motor za avte v merilu 1/5. Izdelali so prototip za HPI Bajo, vendar svar ni zaživela. Link To je edini motor za katerega vem, da obstaja in ima primerno zmogljivost.
Videl sem nekaj videou kjer uporabjo gimble motorje za direkten pogon koes, vendar so prepočasni z kar bi rad dosegel. Verjetno bom moral naročit 4 motorje za drone in stestirati.
kemenb

OdgovorNapisal/-a miharix » 10 Sep 2021, 19:29

kemenb je napisal/-a: Verjetno bom moral naročit 4 motorje za drone in stestirati.

Tole ti iščeš https://hackaday.com/2014/07/12/indepen ... ve-rc-car/ 8-) 8-) 8-)
Lp,
M.
Uporabniški avatar
miharix

Kraj: Kamnik / LJ
Zahvalil se je: 570 krat
Prejel zahvalo: 471 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 93

OdgovorNapisal/-a kemenb » 12 Sep 2021, 09:10

Miharix zanimiv link!

Motorji so Turnigy multistar 530 kv
https://hobbyking.com/en_us/turnigy-420 ... tore=en_us
Regler je verjetno tale:
https://hobbyking.com/en_us/hobbykingtm ... _analytics

Jaz bi rad uporabil večja kolesa in bi moral iti nižje s kV, Hobbyking ima en ugoden motor:
https://hobbyking.com/en_us/multistar-e ... _analytics

Avtomobilski reglerji imajo zgornjo omejitev koliko kV ima lahko motor. Če greš čez to vrednost je velika verjetnost, da ga skurri. Kako je pa z nižjimi kV, se pravi kombinacija avtomobilskega reglerja in outrunner motorja?
kemenb

OdgovorNapisal/-a miharix » 12 Sep 2021, 10:00

Razlika med modelarskimi avio(heli,hvadro,letala) ter avto(avto,čoln) regulatorjem je
1. avio omogoča vtenje motorja le v eno smer, avto v obe
2. avio se hladi z zrakom ki vdira v kabino oz je direkt zunaj, hitrosti modela so precej višje
zato ponavadi ni treba prisilnega hlajenja z ventilatorjem ali vsaj rebrast hladilnik, kot je potebno za avto

Kobinacijo ki si dal, bi mogel regler za šalo poganjat, pomojem bi še ventilator brez skrbi lahko izklopil :)

Jaz bi iskal en tak regulator, kjer mu lahko firmware zamenjaš z odprtokodnim, da se pol igraš z parametri(pospeški,timing pulzov...)
(ne vem ali je zgornji tak tip)
Lp,
M.
Uporabniški avatar
miharix

Kraj: Kamnik / LJ
Zahvalil se je: 570 krat
Prejel zahvalo: 471 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 93

Vrni se na Ostalo

Kdo je na strani