To fazo sem že opisal
tukaj. AP pomeni Acid Peroksid. Torej kislina (solna) in vodikov peroksid.
AP postopek se uporablja za raztapljanje bakra, pri čemer zlato ostane v obliki lističev. Metoda je zelo uporabna za odstranjevanje bakrene podlage s tiskanih vezij, konektorjev in drugih pozlačenih delov, kjer je osnova baker, čeprav grize tudi medenino, nikelj in železo,...
Pravzaprav ima postopek kar malo napačno ime. Ampak ime izvira iz samega začetka/starta postopka, ki pa je lahko tudi drugačen.
Za start potrebujemo mešanico solne kisline (HCl) in vodikovega peroksida(H₂O₂). Splošno znano je, da ta mešanica lahko raztopi tudi zlato, zato je treba biti pri doziranju peroksida previden.
■ Reakcija z bakrom:
Cu+2HCl+H
2O
2→CuCl
2+2H
2O
■ Reakcija z nikljem:
Ni+2HCl+H
2O
2→NiCl
2+2H
2O
Vidimo lahko, da smo izgubili nekaj bakra in niklja, če slednjega sploh imamo in pridobili bakrov/nikljev klorid ter vodo. Nikelj je pri tiskanih vezjih, ki so pozlačena prisoten skoraj vedno.
Nadaljevanje reakcije lahko poteka brez vodikovega peroksoda. Imamo namreč bakrov klorid, ki igra bistveno vlogo pri nadaljnjih reakcijah. Brez njega ne bo šlo! Bi pa lahko šlo povsem brez vodikovega peroksida, ki ogroža naše zlato, če bi na samem začetku namesto peroksida dali v raztopino kar bakrov klorid.
Kje dobiti bakrov klorid ? Vsaj dve možnosti so:
- naredimo ga po zgoraj opisanem postopku, le da namesto pozlačenih vezij v raztopino damo nekaj bakrene žice. S tem smo preprečili morebitno izgubo zlata.
- lahko ga na koncu naše reakcije shranimo za naslednjič.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net