Popravilo radia

Tu bomo objavljali in komentirali vse kar bo s področja recikliranja.

Popravilo radia

OdgovorNapisal/-a Timotej » 21 Mar 2020, 20:38

Zdravo,

med generalnim pospravljanjem se je našel nek star avto radio na kasete. Načeloma bi zadeva morala delati, razen strgane gumice za vrtenje kaset. Prav tako nevem točno kateri vhod ima radio sam, kaj gor priklopiti, da bo delal tudi na standardni AUX konektor. Morda kdo ve, kje bi se dobilo tako gumice za vrtenje kasete?

Radia nočem razstaviti, saj je zgrajen na malo poseben način. Razmišljam da bi namesto original kovinskega pokrova nazaj namestil pleksi ter bi zadeva še bolj prišla do izraza.

Lep pozdrav
Timotej
Priponke
IMG_20200321_193102.jpg
Tloris, črna gumica je preveč raztegnjena
IMG_20200321_193116.jpg
Naris, kasetnik
IMG_20200321_193157.jpg
Vhod 1
IMG_20200321_193211.jpg
Vhod 2
Timotej

Zahvalil se je: 19 krat
Prejel zahvalo: 7 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 3

Re: Popravilo radia

OdgovorNapisal/-a zan95 » 21 Mar 2020, 23:16

Živjo,

Radia sicer ne poznam, glede na izgled, lahko trdim, da je še iz prejšnjega tisočletja :)

Žal pri njem ne boš našel AUX vhoda, lahko pa z malo iznajdljivosti in “notranje modifikacije” pridobiš to funkcionalnost.

Iz slik lahko sklepam, da je Vhod 1 konektor za anteno, Vhod 2 pa za napajanje.

Če boš hotel dodati AUX vhod boš moral na vhod ojačevalnega čipa naspajkati AUX kabel. Če ti bo to pravilno uspelo, boš radio moral spraviti v način predvajanja s kasete, vendar brez kasete. Tako tvojega signala s kabla ne bo motila glasba s kasete ali pa z FM radia.
Če se boš lotil tega boš moral še malo razstaviti radio in analizirati PCB (poiskati prave vhode). Na internetu najdeš zelo veliko podobnih DIY projketov, ki so ti lahko v pomoč. Če se pa ne boš znašel pa kar piši tu :)

Najlažje bi ti pa bilo, če zamenjaš elastiko in uporabiš kaseto z AUX kablom (neke vrste adapter).
zan95

Zahvalil se je: 225 krat
Prejel zahvalo: 59 krat
Število neizkoriščenih povabil: 10

OdgovorNapisal/-a Timotej » 10 Apr 2020, 19:25

Zdravo,

hvala za pomoč, prilagam sliko končnega izdelka (manjka še pleksi pokrov) recikliral sem dva televizijska zvočnika in ju priključil na radio.

Lep pozdrav
Timotej
Priponke
IMG_20200410_192132.jpg
Timotej

OdgovorNapisal/-a DusanK » 10 Apr 2020, 20:02

Odlično, a še večjo težo bo tvoj prispevek dobil, če boš razložil kam in kaj si prispajkal ali povezal, s čim si nadomestil gumico (videti je navadna gospodinjska) itd. ;)
Razen, če čakaš, da te bo to kdo vprašal.

Ni treba eseja, napiši par vrstic, da bo jasno kako si to naredil. Zgolj info za forumsko skupnost.
Samo moje mnenje in ni nujno, da se z njim strinjaš.
Največji čar - električar
Uporabniški avatar
DusanK

Kraj: Medvode
Zahvalil se je: 1436 krat
Prejel zahvalo: 2422 krat
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a Timotej » 12 Apr 2020, 16:01

Zdravo,

seveda dopolnjujem odgovor, hvala za predlog Dušan. Seveda gumica je ena izmed debelejših, ki sem jo našel v gospodinjstvu in ne zdrsava.

Na ohišju sem našel nalepko, ki je označevala vhode, ki so možni. Po odprtju radia sem sledil žicam kam točno gredo in ena je bila vezana na ohišje.
Za ostale tri sem poskusil z 12V napajalnikom in opazoval, če se stanje kaj spremeni. Prav tako sem sumil desno žico, ker edina ni bila vezana preko kondenzatorja na zemljo. Na desnem vhodu je zasvetila lučka. Po tem sem samo še preveril vhoda za zvočnike in na koncu lepo zvezal vse skupaj.
Testiral sem s krokodilčki, nato pa na konektor s prej potrganimi žicami naspajkal nove od napajalnika in TV zvočnikov in vse skupaj zaščitil z termo skrčljivimi cevkami in nekaj izolirnega traku.
Želel sem da zadeva malo lepše zgleda, zato sem odrezal kos lesa ter privil radio in zvočnike nanj. Vijaki zvočnikov služjo kot nogice radia.

Lep pozdrav
Timotej
Priponke
IMG_20200412_153351.jpg
Nalepka na ohišju radia
IMG_20200412_152706.jpg
Vhod žic iz notranjosti radia
IMG_20200412_152647.jpg
Konektor s potrganimi žicami (na sliki v rumeni termo-skrčki)
Timotej

OdgovorNapisal/-a DusanK » 12 Apr 2020, 17:40

E, to! Lepo! :_clap
Največji čar - električar
Uporabniški avatar
DusanK

Kraj: Medvode