IoT kosilnica ;)

Tu bomo objavljali in komentirali vse kar bo s področja recikliranja.

Moderator: s55ei

IoT kosilnica ;)

OdgovorNapisal/-a bray » 05 Maj 2017, 10:10

Evo, še ena reciklaža. ;) Tole električno kosilnico sem dobil predlani od soseda, ker je nabavil bencinsko. Drugače bi romala v zbirni center za odpadke. Sicer ni bila v najboljšem stanju ampak z malo pozornosti (čiščenje, mazanje in ravnanje osi koles, brušenje noža,...) zadeva čisto lepo deluje. Ampak tisti rep vlačit za sabo je pa res zoprno.
Torej...projekt...IoT kosilnica! ;) En pogojno ustrezen brezkrtačni motor in regulator imam, baterije tudi. Da ne bom zgubljal preveč časa z elektroniko in software-om bo pamet kar en ESP32. Nadgradnja pa mogoče kak solarni panel. Spet malo morje idej....bomo videli kaj bo pokazal čas. ;)
Trenutno rišem nov nosilec motorja in iščem jermenico za motor. Za test bo dobra tudi naprintana. ;)
Priponke
kosilnica1.jpg
kosilnica2.jpg
COM port is not dead. It is virtual!
bray

Kraj: Vransko
Zahvalil se je: 8 krat
Prejel zahvalo: 25 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 5

Re: IoT kosilnica ;)

OdgovorNapisal/-a milan62 » 05 Maj 2017, 10:18

Jaz že četrto sezono kosim z akumulatorsko kosilnico Ryobi Li-ion.
Izkušnje so samo pozitivne.
Pri današnjem stanju tehnike, bi jaz kosilnice z ropotajočimi in smrdečimi motorji, v strnjenih naseljih prepovedal.

LP
milan62

Kraj: Kranj
Zahvalil se je: 13 krat
Prejel zahvalo: 37 krat
Uporabnika povabil: diehart
Število neizkoriščenih povabil: 3

OdgovorNapisal/-a Pobes » 05 Maj 2017, 10:48

Seveda je treba prepovedat, vse kar ropota. čez čas bi bilo že tako tiho da bi motila že tvoja električna, saj bi bilo slišat kako se vrti rezilo. Potem bi moral spet kupit ročno koso, samo bi moral dihat res plitvo da ne bi zmotil soseda... :_banghead
Pobes

Kraj: Ajdovščina
Zahvalil se je: 21 krat
Prejel zahvalo: 32 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 19

OdgovorNapisal/-a VolkD » 05 Maj 2017, 11:51

milan62 je napisal/-a:Jaz že četrto sezono kosim z akumulatorsko kosilnico Ryobi Li-ion.
Pri današnjem stanju tehnike, bi jaz kosilnice z ropotajočimi in smrdečimi motorji, v strnjenih naseljih prepovedal.
Bolj gre za to, da imamo zelenice, ki naj bi v okolje mesta dodale kisik, potem pa vse pokvarimo z izpuhi.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 3391 krat
Prejel zahvalo: 2701 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a Krampus » 05 Maj 2017, 12:37

milan62 je napisal/-a:Pri današnjem stanju tehnike, bi jaz kosilnice z ropotajočimi in smrdečimi motorji, v strnjenih naseljih prepovedal.LP

Ja, seveda, naj smrdi ropota ali kako drugače onesnažuje okolje nekje drugje, samo ne pri meni doma.
Bomo spet zašli s teme...
Uporabniški avatar
Krampus

Kraj: Središče ob Dravi
Zahvalil se je: 155 krat
Prejel zahvalo: 66 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 15

OdgovorNapisal/-a bray » 05 Maj 2017, 21:18

Krampus je napisal/-a:Bomo spet zašli s teme...

Ste že...v tem ste pa olimpijski prvaki na tem forumu. ;) Pa saj drugje ni nič boljše.

Gremo naprej. Najprej dve fotki originalnega pogona. Oznaka jermena je 7PJ443....torej jermen je poly-V s sedmimi "špurami". Profil je tipa J. Dolžina 443 mm. Jermene tega tipa se še nekako dobi, zakomplicira pa se pri jermenicah. Obstoječa je neuporabna, ker imam na novem motorju os fi6 mm. Plan je bil, da bi uporabil obstoječi jermen in taveliko jermenico, ker mi tako tudi ustreza prestavno razmerje. Ampak zaenkrat sem našel pri domačih prodajalcih tovrstne robe samo jermenico fi40 mm. Rezervna rešitev je struženje oziroma zaenkrat 3D print iz PETG.
A je kdo na tem forumu v stanju za neko razumno ceno postružit kaj takega iz aluminija?
Priponke
pogon1.jpg
pogon2.jpg
jermenica.jpg
bray

OdgovorNapisal/-a VolkD » 05 Maj 2017, 21:24

bray je napisal/-a:A je kdo na tem forumu v stanju za neko razumno ceno postružit kaj takega iz aluminija?
Stružnico ti posodim, pa se ukvarjaj. To je razumno free :)
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a bray » 05 Maj 2017, 23:46

VolkD je napisal/-a:Stružnico ti posodim, pa se ukvarjaj. To je razumno free :)

Z veseljem bi sprejel tole tvojo velikodušno ponudbo ampak... V moji delavnici ni prostora za tak stroj in tudi časa nimam, da bi se ukvarjal še s tem. Verjetno bi kar nekaj časa trajalo, da bi nastalo kaj uporabnega, ker kaj dosti od struženja lesa še nisem imel opravka s stružnicami. Hvala vseeno!
bray

OdgovorNapisal/-a VolkD » 06 Maj 2017, 00:15

bray je napisal/-a:
VolkD je napisal/-a:Stružnico ti posodim, pa se ukvarjaj. To je razumno free :)

Z veseljem bi sprejel tole tvojo velikodušno ponudbo ampak... V moji delavnici ni prostora za tak stroj in tudi časa nimam, da bi se ukvarjal še s tem. Verjetno bi kar nekaj časa trajalo, da bi nastalo kaj uporabnega, ker kaj dosti od struženja lesa še nisem imel opravka s stružnicami. Hvala vseeno!
Ah ne, nisem tako mislil :) Stružnica ima cca 800kg. + še otala oprema svedri, noži,...
Na razpolago ti je, kadarkoli prideš imaš možnost struženja.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 06 Maj 2017, 00:46

Kontaktiraj S59GS. Po mojem ti bo z veseljem postruzil in za normalno ceno.

Lp
s54mtb

Zahvalil se je: 823 krat
Prejel zahvalo: 1882 krat
Število neizkoriščenih povabil: 23

OdgovorNapisal/-a andrejj » 06 Maj 2017, 06:55

Bray,je ta jermenica original ki je na os privita z vijak?Ali trdo nasajen.Jaz imam pa ne gre ven.Za jermen bi mogoče našel trgovini M&M Intercom,Letališka 33f ,Ljubljana.
Uporabniški avatar
andrejj

Kraj: 8232 Šentrupert
Zahvalil se je: 110 krat
Prejel zahvalo: 57 krat
Število neizkoriščenih povabil: 12

OdgovorNapisal/-a bray » 09 Maj 2017, 21:50

VolkD je napisal/-a:Na razpolago ti je, kadarkoli prideš imaš možnost struženja.

No, tu je pa potem čas še večji problem. ;)

s54mtb je napisal/-a:Kontaktiraj S59GS. Po mojem ti bo z veseljem postruzil in za normalno ceno.

Hvala za informacijo...mu bom poslal ZS.

andrejj je napisal/-a:Bray,je ta jermenica original ki je na os privita z vijak?Ali trdo nasajen.Jaz imam pa ne gre ven.Za jermen bi mogoče našel trgovini M&M Intercom,Letališka 33f ,Ljubljana.

Original jermenica je "naprešana" na nazobčano os. Če bi mi fi luknje ustrezal bi se lotil in jo poizkusil dobiti dol. Ker rabim manjšo luknjo bom pa rajši pustil original motor tak kot je, da lahko med tem časom, ko bo predelava potekala še kosim. ;)
V M&M sem klical in so mi prijazno razložili, da je najmanjša standardna in dobavljiva jermenica tega tipa je fi40mm, kar je manjše je po naročilu in zame za en kos za nesprejemljivo ceno in neznanim dobavnim rokom.
bray

OdgovorNapisal/-a SamoBr » 12 Maj 2017, 03:55

Če prav razumem boš naredil kosilnico na baterije. Kaj boš potem z njo ? Jo boš daljinsko vodil z oddajnikom tako kot kak mali avtek za otoke ?

Ne razumem v čem je prednost tega?
SamoBr

Zahvalil se je: 109 krat
Prejel zahvalo: 170 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 32

OdgovorNapisal/-a bray » 12 Maj 2017, 10:39

SamoBr je napisal/-a:Če prav razumem boš naredil kosilnico na baterije. Kaj boš potem z njo ? Jo boš daljinsko vodil z oddajnikom tako kot kak mali avtek za otoke ?

Ne razumem v čem je prednost tega?

Verjetno si malo površno prebral. Predelal bom pogon noža ne pogon koles. Čeprav tudi take kosilnice na "dalinca" sem že imel v različnih verzijah. Ampak dokler stvar ni avtonomna je zaradi majhnosti rezila praktična uporabnost skoraj nikakršna. Je pa zanimiva in funkcionalna igrača. ;) Spodaj je par slik evolucije. Upam, da bo tokrat to res neki uporabnega. ;)
Prednost predelave iz 230V na akku je pa v tem, da se ti ni treba ukvarjat s podaljškom. Če prednosti tega ne razumeš pa verjetno še nisi kosil z električno (ne baterijsko) kosilnico. ;) Če imaš lep pravokoten teren brez ovir potem še nekako gre. Če pa se moraš izogibat naravnim in nenaravnim oviram, pobirat razne kote in za sabo vlečt 30m podaljška se pa hitro zaštrika. ;)
Priponke
kosilnica.jpg
kosilnica1.jpg
kosilnica2.jpg
bray

OdgovorNapisal/-a Dorijan » 12 Maj 2017, 10:47

bray je napisal/-a:...Ampak dokler stvar ni avtonomna je zaradi majhnosti rezila praktična uporabnost skoraj nikakršna. Je pa zanimiva in funkcionalna igrača.

Zakaj boš pa priklopil na internet če bo avtonomna?
Čeprav tudi če ne bo avtonomna, če imaš krmiljene kosilnice preko interneta in daš še eno IP kamero na vrt lahko iz službe vrt pokosiš... :D
Upravljanje lahko pa preko MQTTja narediš, da imaš zakasnitev ranga nekaj 10ms
Dorijan

Zahvalil se je: 2 krat
Prejel zahvalo: 86 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 16

OdgovorNapisal/-a VolkD » 12 Maj 2017, 12:33

Dorijan je napisal/-a:Zakaj boš pa priklopil na internet če bo avtonomna?
Narediš javno stran za upravljanje s kosilnico. Vedno se bo našel kdo, ki bo pokosil del vrta :D :_dunno
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a Aleks » 12 Maj 2017, 17:06

milan62 je napisal/-a:Jaz že četrto sezono kosim z akumulatorsko kosilnico Ryobi Li-ion.

LP

Vsi pozdravljamo pojav e-kosilnic. Množične bodo takrat, ko se bodo po funkcionalnostih približale bencinskim. Najboljše ocene trenutno dobiva EGO Power+ 52V. Je že v samohodni izvedbi, širine ima pogojno dovolj, oziroma je košnja cca 6 cm ožja od bencinskih. Manjka ji dejanska funkcija mulčanja. Odrezane trave ni sposobna večkrat prerezati. Zaradi obljubljenega mulčanja, ki ni mulčanje, so uporabniki razočarani in jo želijo vračati. Skratka, še kakšno leto napredka, pa bodo konci tedna v naseljih tišji. Do takrat so te kosilnice uporabne za košnjo nekaj m2.
Aleks

Zahvalil se je: 11 krat
Prejel zahvalo: 26 krat

OdgovorNapisal/-a zanka » 12 Maj 2017, 17:11

VolkD je napisal/-a:
Dorijan je napisal/-a:Zakaj boš pa priklopil na internet če bo avtonomna?
Narediš javno stran za upravljanje s kosilnico. Vedno se bo našel kdo, ki bo pokosil del vrta :D :_dunno

Če nima dobrih sosedskih odnosov obstaja tveganje, da ostane brez vrta. :_rolling
Uporabniški avatar
zanka

Kraj: Krško
Zahvalil se je: 62 krat
Prejel zahvalo: 90 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 17

OdgovorNapisal/-a bray » 13 Maj 2017, 10:13

Dorijan je napisal/-a:
bray je napisal/-a:...Ampak dokler stvar ni avtonomna je zaradi majhnosti rezila praktična uporabnost skoraj nikakršna. Je pa zanimiva in funkcionalna igrača.

Zakaj boš pa priklopil na internet če bo avtonomna?
Čeprav tudi če ne bo avtonomna, če imaš krmiljene kosilnice preko interneta in daš še eno IP kamero na vrt lahko iz službe vrt pokosiš... :D
Upravljanje lahko pa preko MQTTja narediš, da imaš zakasnitev ranga nekaj 10ms

:D :D
Konretno ste zagrabli ta IoT v naslovu teme. ;) Avtonomnost pa je bila mišljena za tiste kosilnice, ki sem jih omenjal zgoraj. V bistvu ta predelava z IoT nima prav veliko skupnega razen tega, da bo uC, ki bo generiral PPM signal za BK krmilnik verjetno ESP, ki je trenutno verjetno najbol popularn kos silicija, ko je govor o IoT. Bom pa meril tok in napetost in vse skupaj zmetal na port 80 za potrebe testiranja. Ker je v planu tudi solarni panel bo to zanimivo zaradi spremljanja polnjenja oziroma stanja baterij. Ampak lepo po vrsti....najprej je treba zamenjat motor in pognat zadevo ter pokosit par kvadratov. ;)
Upravljanje nima nekega smisla, če kosilnica nima pogona koles. Da bi pa rezilo vklapljal preko telefona pa ne vidim nekega smisla....tudi z varnostnega vidika .

Nekaj napredka....
Nov nosilec motorja je sprintan iz PETG od Azurefilm, jermenica pa iz PETG od HK. Azurefilm se precej lepše printa pa tudi tako po občutku je precej bolj "žilav". Bo treba malo bolj potestirat. Primerjava obeh motorjev pa ne zgleda ravno vspodbudno. ;)
Priponke
nosilec1.jpg
motorja.jpg
mali vs veliki....1200W vs 1000W ;)
bray

OdgovorNapisal/-a bray » 14 Maj 2017, 22:32

Evo...neki travce sem pa pobril. ;) Slika pove več kot tisoč besed....filmček ima pa ~1300 slik....torej...

https://youtu.be/bfJFRDf22AM

rezultati testa:

- kosi! ;)
- po občutku je malo premalo obratov (ali pa se mi zdi, ker je precej tišja kot prej), čeprav reže lepo pa tudi travo lepo meče v košaro
- potrebno bo narediti drug nosilec motorja in bolj "na široko" vpeti motor (nekaj že mam zrisano in gre kmalu na printer)
- jermenica je bila samo nataknjena na os in je v drugem poizkusu začela rahlo drseti in se pregrevati, tretji start ni več uspel, ker je sila jermena nagnila vročo jermenico iz centra ;)
- ker je to letalski motor, ki je narejen tako, da se hladi s precej velikim pretokom zraka, bo potrebno zadaj zmontirati prisilno hlajenje - centrifugalno vetrnico

kaj sledi:

- novo vpetje motorja
- nova jermenica
- zrisat in sprintat vetrnico
- pomerit obrate
- pomerit tok
- zamenjat servo tester z ESP elektroniko, ki bo krmiljena preko obstoječega varnostnega stikala/mehanizma (gumb + ročka)
Priponke
iot_kosilnica.jpg
bray

OdgovorNapisal/-a bray » 18 Maj 2017, 22:23

počasi gre naprej...par slik
Priponke
jermenica1.jpg
PETG jermenica....takole jo je zasmodilo ;)
jermenica2.jpg
PETG je znan po tem, da se zelo prime na kovino....ampak, da se tako močno si pa nisem mislil
Capture.PNG
pogon v2....vetrnica, original križni alu nosilec
kolesa1.jpg
nova kolesa....naprintane puše, da paše M8 vijak
kolesa2.jpg
zmontirano
glasnost1.jpg
zagon...na grafu....nekje med 60dB in 70dB...kak meter stran
glasnost2.jpg
in original specifikacija ;)
bray

OdgovorNapisal/-a bray » 18 Maj 2017, 23:20

Še malo o pogonu in elektroniki. Za meritve še ni bilo časa. Sem pa preizkusil 7 celic in se mi zdi, da bodo to bolj pravi obrati kot na 6 celic...tudi takrat, ko bo baterija že bolj proti koncu.
Program oziroma par vrstic kode laufa kar v esp8266, ker sem že imel eno ploščico s pini za servo motorje. Sem pa ugotovil, da imam en "bug" v kodi. Če ne dobi IPja (slab wifi signal) noče zalaufat. Pa naj še kdo reče, da to ni IoT kosilnica! ;)
Priponke
motor.jpg
alu nosilec
pogon.jpg
creva.jpg
testna čreva z esp8266 in 7S LiFePo4 baterijo
bray

OdgovorNapisal/-a bray » 18 Maj 2017, 23:34

Še današnji filmček....namesto 230V podaljška dam "briko" in gas.....safety feature ;)
Pa še en problem imam....zmanjkuje mi trave za testiranje. ;)

https://youtu.be/FRanTwPXYqY
bray

OdgovorNapisal/-a VolkD » 18 Maj 2017, 23:41

bray je napisal/-a:Pa še en problem imam....zmanjkuje mi trave za testiranje. ;)
Welcome!
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a bray » 07 Avg 2017, 22:03

Update...

Zdaj imam aluminjasto jermenico in s pogonom ni več težav.
Kar nekaj košenj in ciklov baterije je že mimo. Danes pa sem končno uspel pomeriti tok s tokovnimi kleščami in sem bil kar malo presenečen, da sem nameril maksimalno slabih 20A in še to takrat, ko sem zapeljal v malo večjo deteljo. V povprečju pa nekje okrog 16A med košnjo normalno velike trave. To pomeni, da je moč precej pod 500W.
Ker je tok pod 30A bi lahko naredil senzor z ACS712-30, ki se mi valjajo nekje v predalu.
Ampak zdaj, ko je zadeva v funkciji sploh nimam več take motivacije za ta projekt. :_dunno
bray

OdgovorNapisal/-a VolkD » 07 Avg 2017, 22:06

bray je napisal/-a:Ampak zdaj, ko je zadeva v funkciji sploh nimam več take motivacije za ta projekt. :_dunno
Da malo prilijem,.... Kakšno sliko ali pa celo video bi bilo fino imeti.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a BotSub » 07 Avg 2017, 22:08

Jaz bi vseeno ohranil bencinski pogon za rezilo in električni pogon z logiko...
----------------------------------------------
S52BOT
Uporabniški avatar
BotSub

Kraj: Sežana
Zahvalil se je: 6 krat
Prejel zahvalo: 24 krat
Uporabnika povabil: s56rga
Število neizkoriščenih povabil: 7

OdgovorNapisal/-a bray » 07 Avg 2017, 22:29

BotSub je napisal/-a:Jaz bi vseeno ohranil bencinski pogon za rezilo in električni pogon z logiko...

Jaz bi tudi ohranil bencinski motor, če bi bil. :D
bray

Vrni se na Recycling

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost