Nakup opreme za začetnika

V tem delu bomo začetnikom milostno odpuščali vse grehe in jim pomagali, da svoje prve projekte pripeljejo do uspešnega konca

Nakup opreme za začetnika

OdgovorNapisal/-a zanka » 19 Apr 2017, 17:04

Že nekaj časa si želim posodobiti oziroma sestaviti delavnico, vendar da bi si prihranil sitnosti zaradi ogromne izbire, bi rad slišal nasvete in predloge za nakup. Začel bi z opremo za spajkanje. Oprema za merjenje in ročno orodje bo prišlo na vrsto kasneje. (Nekaj tega že imam.)

Spajkanje
Namen: uvod v SMT (npr. QFP elementi)
Potrebujem: vsaj spajkalnik (gledam Ersa Pico), primerne konice, spajko (ki lepo zaliva), kolofonijo (ali kaj podobnega v primernih oblikah), pincete, žico za pobiranje odvečne spajke, držalo za vezija oziroma vse, kar pride prav za delo in zmanjšuje nelagodje ob delu. Verjetno spajka s svincem, morda s kolofonijo znotraj ipd.

Cenovna omejitev: ~250 evrov, oziroma odvisno od potreb.

Na koncu se lahko oblikujejo zaključeni predlogi t.i. začetniških kompletov različnih cenovnih okvirjev.
Uporabniški avatar
zanka

Kraj: Krško
Zahvalil se je: 75 krat
Prejel zahvalo: 126 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 24

Re: Nakup opreme za začetnika

OdgovorNapisal/-a Cloud » 19 Apr 2017, 17:22

Erso ti priporočam, za konice sedaj sem 2 leti lotal z 1,6mm, ki je prišla zraven. Za pincete poglej pri kitajcih (http://www.ebay.de/itm/6Pcs-ESD-Anti-St ... 1bG3sUFkEw) takše, ki jih kar na zalogo naročim. Za spajko in licno pa moram pogledati, katero firmo uporabljam
Cloud

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 23 krat
Prejel zahvalo: 93 krat
Uporabnika povabil: BraneZ
Število neizkoriščenih povabil: 8

OdgovorNapisal/-a VolkD » 19 Apr 2017, 17:25

zanka je napisal/-a:Spajkanje
Namen: uvod v SMT (npr. QFP elementi)
Potrebujem: vsaj spajkalnik (gledam Ersa Pico), primerne konice, spajko (ki lepo zaliva), kolofonijo (ali kaj podobnega v primernih oblikah), pincete, žico za pobiranje odvečne spajke, držalo za vezija oziroma vse, kar pride prav za delo in zmanjšuje nelagodje ob delu. Verjetno spajka s svincem, morda s kolofonijo znotraj ipd.

Cenovna omejitev: ~250 evrov, oziroma odvisno od potreb.
Nerodna reč tale cenovna omejitev,...
Kakorkoli, če si se že odločil za Erso, kar je sicer dobra izbira, kupi raje ERSA Icon1. Imam dve in mi ni žal niti centa.
Pincete lahko kupiš pri kitajcih, vsaj za začetek. Zneski niso taki, da tudi če naletiš res na slabo, ne boš jokal. Kasneje boš pa že sam videl kateri tipi pincet ti najbolj ustrezajo.
Spajka za domačo rabo je taka s svincem,.. pomembno je koliko ima fluksa in kakšen je fluks. Je pa tudi precej odvisno od navad posameznika. Nekateri prisegajo na razno razne flukse, sam sem začel s kolofonijo in še danes jo imam rad, čeprav moram priznati, da so nekateri fluksi, ki jih kupiš dobesedno pesem za delo. So pa to potrošne stvari s katerimi se ne gre preveč ubadati,...
Licna za pivnanje odvečne spajke je tudi stvar brez katere ne gre. Meni gre na živce, ker je večina pakiranj majhnih, pa še draga so za povrh. Dobro licno sem nekoč kupil v Avstriji v Conradu. Drugače pa ebay. Tudi to spada med potrošne stvari, tako, da danes eno jutri drugo.
Brez ščipalk tudi ne gre, dve filozofiji so: res dobre ščipalke za dosti denarja ali pa povprečne za 7€. Zdržijo pač povprečno manj časa. Ampak oboje se na jeklenem žeblju uničijo takoj.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 4087 krat
Prejel zahvalo: 3097 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a zanka » 19 Apr 2017, 18:16

i-Con1, dobro, na ersa-shop je znižana na ceno društvene nabave izpred 2 let, pa konice?
Omejitev je okvirna, je pa namen ta, da če se kupi, se uporablja.

Kolofonijo imam v trdi obliki.
Uporabniški avatar
zanka

OdgovorNapisal/-a luftek » 19 Apr 2017, 18:19

Če pogledaš med male oglase boš videl nekaj odlične a rabljene opreme, ki je zelo primerna za začetek (spajkalna postaja, postaja za vroč zrak, napajalniki)
:_spamguy https://s5tech.net/viewtopic.php?f=25&t=8205
luftek

Kraj: Velenje / Sl.Konjice
Zahvalil se je: 16 krat
Prejel zahvalo: 5 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 1

OdgovorNapisal/-a radix » 19 Apr 2017, 18:24

Mislim, da ni ravno ogromne potrebe po i-CON 1... Pico ali nano bi morala biti povsem zadosti.

Spajka naj ima kolofonijo (ali pa kakšno drugo talilo) v sredici (flux core). S tanjšo je lažje kontrolirati količino spajke na spoju.
Ščipalke (TRE-03-NB) za 4,5 € kupujem v HTE in so za moje pojme odlične.
Pincete in pletenico za odspajkovanje pa kupujem z aliexpressa/ebaya.
radix

Zahvalil se je: 170 krat
Prejel zahvalo: 218 krat
Število neizkoriščenih povabil: 17

OdgovorNapisal/-a S55RU » 19 Apr 2017, 18:36

Vprašanje je kako resno se misliš ukvarjati z elektroniko. Če ni to tvoj vsakodnevni hobi, bo zadoščala analogna spajkalna postaja iz Conrada za cca 25 eur (kje drugje je verjetno še cenejša). Sam jo imam in sem kar zadovoljen z njo, res pa je, da se ne more primerjati s službenim Wellerjem ali Volkovo Erso (slednja mi je še bolj všeč, če sem iskren).
Vsekakor, če se v tem "poslu" še iščeš, potem je 25 eur sigurno manjši strošek kot Ersa Pico/Nano ali celo iCon. Z razliko pa kupiš drugo opremo, ki jo tudi rabiš (multimeter, klešče, osnovne komplete elementov-upori, kondenzatorji,...)
Če pa kupuješ na dolgi rok, potem kupi takšno, da je ne boš prodajal zaradi nakupa boljše čez pol leta.
Uporabniški avatar
S55RU

Kraj: Posočje
Zahvalil se je: 46 krat
Prejel zahvalo: 23 krat
Uporabnika povabil: s56rga
Število neizkoriščenih povabil: 4

OdgovorNapisal/-a jure94 » 19 Apr 2017, 18:40

Sicer čisto odvisno od posameznika ampak jaz imam Erso iCon pico in sem zelo zadovoljen in niti ne potrebujem več (uporabljam 1,6mm špico, ki je bila zraven in zaenkrat nimam potrebe po čem drugem). Seveda je daleč od JBC ampak je tudi cena JBC primerno večja.
Če boš že kupil več različnih špic, potem vzemi še nosilce zanje (tisti kos črne plastike, ki se privije na ročko), da se lahko hitro menja. Mislim, da so tam okoli 4€.
Vroči zrak hitro pride prav, tukaj bo kakšen kitajski povsem ok tudi za kaj resnejšega.
Nato priporočam še antistatično podlogo, ni nek strošek (sem dal 30€ pri IC elektroniki nekaj let nazaj), fluks imam tudi od erse in mi je zelo všeč (7€ če se prav spomnim).
Nato pa pincete (pazi, da niso plastične) in odspajkovalno pumpico -> ebay ima vse kar rabiš. Mogoče še kakšno pletenico in žičnasto (bakreno/medeninasto) gobico za čiščenje spajkalne konice za rezervo. Vse to skupaj bo pod 20€.
Spajkam pa z "navadno" in "zeleno" in niti ne opazim več razlike, razen pri barvi plastike koluta. Če boš delal samo zase, potem kar navadno, ker bo cenejša.
Pri spajki seveda tako, ki ima flux in pa zelo prav prideta dve različni debelini. Se pozna, ko spajkaš TH konektorje in recimo 0603 upore.
Mogoče se še splača omenit, da ti svetloba lahko zelo olajša ali pa oteži delo. Jaz imam nad mizo polico in na njej vso opremo glede spajkanja, pod polico pa LED trak. Lupo sicer imam ampak jo praktično ne potrebujem (je pa res, da zaenkrat še dobro vidim).

Mislim, da s tem prideš na nekih 250€ in imaš opremo, da lahko zaloteš praktično 99,9% vsega, kar se boš zmislil. Za tisti 0,1% pa improviziraš in tudi gre :)
Uporabniški avatar
jure94

Kraj: Jesenice/Ljubljana
Zahvalil se je: 21 krat
Prejel zahvalo: 51 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 7

OdgovorNapisal/-a zanka » 19 Apr 2017, 19:22

Trenutno imam nekega Wellerja s termostatom na 24V in 2,4mm dleto konico, pa en kup Iskrinih spajkal na 24V. Pa kupe THT elementov, vprašanje je tudi, kdaj se bo to porabilo.

Zgolj za primer, da so razlike; Unior ročno orodje, velik križni izvijač. Imam tiste s črno plastiko in tiste z dvokomponetno (modro-sive) in razlika pri delu je občutna.
Uporabniški avatar
zanka

OdgovorNapisal/-a borisz » 20 Apr 2017, 06:16

Po mojem spajkalniku nič ne manjka.
It's never too late to have a happy childhood.
Uporabniški avatar
borisz

Zahvalil se je: 529 krat
Prejel zahvalo: 587 krat
Uporabnika povabil: Marholt
Število neizkoriščenih povabil: 112

OdgovorNapisal/-a zanka » 20 Apr 2017, 08:43

Včeraj sem si pogledal nekaj posnetkov, glede na to, kaj uporabljajo in kako, je skrivnost v teh dodatnih stvareh (potrošnem materialu) v vseh mogočih oblikah. Torej nadaljujmo v tej smeri.

Najbolj me je navdušil postopek, kjer se je naneslo pasto čez vse pine (v eni potezi), položilo element in med segrevanjem sesalo (tisto vmesno med pini). :shock: Sicer pa je tudi brez sesanja, zgolj z nanašanjem, kar po vseh pinih, dalo precej lepe rezultate. Nekaj se je sprijelo, ampak tisto se je s pletenico pobralo.

No, mimogrede, kako je kaj s spajko. Videl sem različne deleže kolofonije v njej in različne deleže sestave, poleg kositra in svinca še srebro ali baker.

(Nakup spajkalnika sedaj miruje, bom videl, kako se bo dalo s tem, pincene sem naročil.)
Uporabniški avatar
zanka

OdgovorNapisal/-a VolkD » 20 Apr 2017, 08:54

Sem iskal in iskal in končno našel pletenico, ki jo imam in sem zadovoljen, med drugim tudi s tem, da je ne zmanjka čez noč. Znesek je res malo večji, ampak traja, traja,..
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a andrejj » 21 Apr 2017, 07:24

VolkD je napisal/-a:Sem iskal in iskal in končno našel pletenico, ki jo imam in sem zadovoljen, med drugim tudi s tem, da je ne zmanjka čez noč. Znesek je res malo večji, ampak traja, traja,..

To sem videl pri tebi.Pa vedno pozabim da bi vprašal za kje se kupi.Drugače bom poiskal na ebay.
Uporabniški avatar
andrejj

Kraj: 8232 Šentrupert
Zahvalil se je: 123 krat
Prejel zahvalo: 73 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 15

OdgovorNapisal/-a mirkatmir » 21 Apr 2017, 07:46

andrejj je napisal/-a:
VolkD je napisal/-a:...Pa vedno pozabim da bi vprašal za kje se kupi....

Tole se je dalo ugodno najti tudi na sejmu v Pordenone.
lp, Miran (Miro S51SK)
Uporabniški avatar
mirkatmir

Kraj: Ribnica - JN75IR
Zahvalil se je: 129 krat
Prejel zahvalo: 137 krat
Število neizkoriščenih povabil: 17

OdgovorNapisal/-a VolkD » 21 Apr 2017, 08:21

mirkatmir je napisal/-a:Tole se je dalo ugodno najti tudi na sejmu v Pordenone.
Hmm,... :_think Nikoli nikjer videl. Bi pa tole bil razlog, da grem v Pordenone.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a forest70 » 21 Apr 2017, 08:22

VolkD je napisal/-a:
mirkatmir je napisal/-a:Tole se je dalo ugodno najti tudi na sejmu v Pordenone.
Hmm,... :_think Nikoli nikjer videl. Bi pa tole bil razlog, da grem v Pordenone.

Nemudoma da si nehal! :mrgreen:
If you pay in bananas, you got monkeys.
Uporabniški avatar
forest70

Kraj: Koper
Zahvalil se je: 281 krat
Prejel zahvalo: 276 krat
Število neizkoriščenih povabil: 108

OdgovorNapisal/-a VolkD » 21 Apr 2017, 08:26

forest70 je napisal/-a:Nemudoma da si nehal! :mrgreen:
Klik.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a Kroko » 21 Apr 2017, 08:27

Pletenico sem nazadnje dobil v HTE. Imam dve različni debelini.
http://www.planet-cnc.comKroko was here!
Uporabniški avatar
Kroko

Zahvalil se je: 598 krat
Prejel zahvalo: 1165 krat
Število neizkoriščenih povabil: 213

OdgovorNapisal/-a VolkD » 21 Apr 2017, 08:30

Kroko je napisal/-a:Pletenico sem nazadnje dobil v HTE. Imam dve različni debelini.
Kakšna je dolžina pletenice, ki so jo dobil v HTE ?
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a Kroko » 21 Apr 2017, 08:54

http://www.planet-cnc.comKroko was here!
Uporabniški avatar
Kroko

Zahvalil se je: 598 krat
Prejel zahvalo: 1165 krat
Število neizkoriščenih povabil: 213

OdgovorNapisal/-a VolkD » 21 Apr 2017, 08:58

Je to v HTE ?
30m so ponavadi krepko nad 50€. Baje se v Pordenone dobi precej ceneje, ...
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Vrni se na Elektronika za začetnike

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov