Univerzalni instrument

V tem delu bomo začetnikom milostno odpuščali vse grehe in jim pomagali, da svoje prve projekte pripeljejo do uspešnega konca

Univerzalni instrument

OdgovorNapisal/-a Tim98 » 03 Mar 2019, 14:12

V Pordenone sem dal 8€ za instrument in je delal samo dva meseca. Saj še dela ni nič pokvarjeno ampak ne kaže prav. Mrežna napetost je ponavadi 254V. Napetost akumulatorja v avtu pa 14,95V. Ne morem kontrolirat ampak mislim da tudi upore ne kaže prav.
Zdaj bo kmali Pordenone. Me zanima za koliko eurov se splača kupit instrument, da bo dober. Se bolj splača kupit pri kitajcih ali v Pordenone.
Vse stvari so žive. Tudi kamen ima srce.
Uporabniški avatar
Tim98

Zahvalil se je: 3 krat
Prejel zahvalo: 9 krat
Uporabnika povabil: jmivsek
Število neizkoriščenih povabil: 1

Re: Univerzalni instrument

OdgovorNapisal/-a SimonS » 03 Mar 2019, 14:37

Kolkor dnarja tolko muzke je star pregovor
In še to Pordenone = kitajci.
SimonS

Kraj: Kobarid
Zahvalil se je: 275 krat
Prejel zahvalo: 353 krat
Uporabnika povabil: mucek
Število neizkoriščenih povabil: 37

OdgovorNapisal/-a VolkD » 03 Mar 2019, 14:39

SimonS je napisal/-a:In še to Pordenone = kitajci.
Ni nujno. Jaz sem tam kupil ICE AVO meter. Je pa res, da hočejo imeti zanj 100+EUR.
Za povrh pa še popularen ni več, ker ni digitalen. Ampak, če znaš delat z njim je zakon!
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 8391 krat
Prejel zahvalo: 4900 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a VolkD » 03 Mar 2019, 14:44

Tim98 je napisal/-a:V Pordenone sem dal 8€ za instrument in je delal samo dva meseca.
Za 8€ si dobil nekaj kar spominja na instrument, a to ni. Je kvečemu indikator. Saj fizika je enaka. Umetnost je narediti dobro in natančno skalo, oziroma pri digitalnem dobro referenco.
V glavnem zdaj veš: Za 8€ ne dobiš tega kar bi ti rad. 100 in več € tudi verjetno ne boš dal glede na to, da si začetnik.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a s59ma » 03 Mar 2019, 16:55

Tim98 je napisal/-a:Mrežna napetost je ponavadi 254V. Napetost akumulatorja v avtu pa 14,95V. Ne morem kontrolirat ampak mislim da tudi upore ne kaže prav.

Tele napetosti si zelo na pamet napisal :_think Pri nas omrežna napetost ni 254V, tudi poln akumulator na avtu ima manj kot 14,95V.
Ali ne bi raje najprej pri nekom v bližini (ne vem, od kod si?) primerjal tvoj 8€ inštrument s preverjeno točnim? Bo precej manj ugibanja.

V kovčku z orodjem imam en el-cheapo inštrument za 5€. Moram priznati, da kaže precej bolje od pričakovanja! Je pa res, da je šlampasto narejen in ni primerljiv z ostalima dvema "tazaresnima", ampak za nekajkrat letno kakšno napetost pomerit je več kot v redu.
Na napakah se učimo (pametni se na tujih).
s59ma

Kraj: Medvode
Zahvalil se je: 25 krat
Prejel zahvalo: 95 krat
Uporabnika povabil: mirkatmir
Število neizkoriščenih povabil: 9

OdgovorNapisal/-a reber » 03 Mar 2019, 17:06

Pred dobrim letom sem iz firbca kupil ANENG AN8002. Za resnično ugodno ceno (pod 20eur, cene niso povsod enake) sem dobil neverjetno kvaliteten izdelek, relativno seveda.
Na terenu za osnovna dela vedno uporabljam poceni multimetre, ki so hkrati tudi dovolj kvalitetni, da ustrezajo mojim zahtevam. Tudi v delavnici večinoma uporabljam podobne multimetre za osnovna dela, za bolj zahtevna pa seveda višji razred.

Omenjeni AN8002 "šteje" do 5999, kar pomeni, da imam za napetosti do 6V tri decimalke, naprej do 60V pa dve decimalki. Na DC območju je zelo točen. Ohišje je dokaj robustno, plastika daje prijeten občutek na otip, nobenih špranj in robov, ki nakazuje slabo izdelavo. Po enem letu uporabe lahko rečem, da ta model priporočam vsem, ki za malo denarja želijo soliden multimeter.
Vse podobnosti sicer lahko najdete na internetu, ima skoraj vse, kar imajo "veliki". Poraba baterije (2x AAA) je nizka, ima auto power off, oživi se ga lahko s pritiskom na gumb, ni treba obračat preklopnika, notri imam še prve baterije, uporabljam ga vsakodnevno in pogosto. Auto ranging deluje v redu, display je pregleden. Multimeter sem ocenil tako dobro, da sem jih kupil še več.
Včasih me kdo vpraša, kakšen multimeter naj kupi in kje. Odprem omaro in ponudim tega kitajčka, zaenkrat so bili še vsi zadovoljni, priporočam tudi mladini in začetnikom, ker pri morebitnem uničenju ne bo zelo bolelo ker je poceni.
Sporočila sprejemam na e-mail objavljen na www.reber.si
Uporabniški avatar
reber

Kraj: Bled
Zahvalil se je: 66 krat
Prejel zahvalo: 333 krat
Uporabnika povabil: s54mtb

OdgovorNapisal/-a javr » 03 Mar 2019, 23:07

___
Uporabniški avatar
javr

Zahvalil se je: 91 krat
Prejel zahvalo: 155 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 34

OdgovorNapisal/-a S57BAT » 04 Mar 2019, 06:25

Hej hoj!

Kaj pa, če je samo oslabela baterija. Ceneni digitalci ponavadi začnejo kazati več, ko je baterija slaba zaradi slabe izvedbe reference.

l.p. Tomaž
S57BAT

Zahvalil se je: 9 krat
Prejel zahvalo: 30 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 6

OdgovorNapisal/-a ivor » 21 Mar 2019, 17:21

reber je napisal/-a:Pred dobrim letom sem iz firbca kupil ANENG AN8002. Za resnično ugodno ceno (pod 20eur, cene niso povsod enake) sem dobil neverjetno kvaliteten izdelek, relativno seveda.
Ali si za ta denar dobil tudi sondo za merjenje temperature? Malo sem iskal po spletu. Na sliki je vedno prisotna sonda za temperaturo, na seznamu je pa ni. :?:
Imam problem za vsako rešitev. - Imam problem za svako rješenje.
Uporabniški avatar
ivor

Kraj: Buje (HR)
Zahvalil se je: 610 krat
Prejel zahvalo: 738 krat

OdgovorNapisal/-a mirkatmir » 21 Mar 2019, 20:23

Novembra lani sem kupil iz evropskega skladišča AN8009. Priloženo tudi temperaturno tipalo. Za to ceno kot drugi inštrument čisto ok.
2019-03-21_192238.jpg
lp, Miran (Miro S51SK)
Uporabniški avatar
mirkatmir

Kraj: Ribnica - JN75IR
Zahvalil se je: 144 krat
Prejel zahvalo: 224 krat
Število neizkoriščenih povabil: 31

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 21 Mar 2019, 20:59

Tem indikatorjem težko rečeš merilni instrument.

Predlagam, da nabaviš najboljšega v razpoložljivem budgetu, samo pod 120€ jaz nebi gledal. Mogoče kak fluke 113 ali 115, ali pa HP keysight U12... nekaj. Imam 2, eden je z bluetooth, kar je zelo koristno za dolgotrajne meritve ali kakšno logiranje npr. baterije.
Namesto "Zahvali se" sprejemam tudi šalco kofeta: https://www.buymeacoffee.com/s54mtb
Uporabniški avatar
s54mtb

Zahvalil se je: 1507 krat
Prejel zahvalo: 3882 krat

OdgovorNapisal/-a forest70 » 21 Mar 2019, 21:31

s54mtb je napisal/-a:Tem indikatorjem težko rečeš merilni instrument.

Predlagam, da nabaviš najboljšega v razpoložljivem budgetu, samo pod 120€ jaz nebi gledal. Mogoče kak fluke 113 ali 115, ali pa HP keysight U12... nekaj. Imam 2, eden je z bluetooth, kar je zelo koristno za dolgotrajne meritve ali kakšno logiranje npr. baterije.

Za začetnika, sploh ni bistveno ali izmeri 12,1 ali 12,0 V. Toliko točnosti zmorejo tudi ta poceni merilni istrument - ali kakor hočeš ti povedat - indikator.
120€ naprej je čisti overkill, če to ne rabiš.
If you pay in bananas, you got monkeys.
Uporabniški avatar
forest70

Kraj: Koper
Zahvalil se je: 405 krat
Prejel zahvalo: 450 krat
Število neizkoriščenih povabil: 122

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 21 Mar 2019, 21:46

Saj napetost lahko "meris" tudi z zarnico.

Ko smo ze pri 12V.... Kako z eno decimalko odkrijes slabso celico v akumulatorju, ki odstopa recimo 15mV?
Namesto "Zahvali se" sprejemam tudi šalco kofeta: https://www.buymeacoffee.com/s54mtb
Uporabniški avatar
s54mtb

OdgovorNapisal/-a forest70 » 21 Mar 2019, 22:17

s54mtb je napisal/-a:Saj napetost lahko "meris" tudi z zarnico.

Ko smo ze pri 12V.... Kako z eno decimalko odkrijes slabso celico v akumulatorju, ki odstopa recimo 15mV?

Težko. Govora je o začetniku.
Uporabniški avatar
forest70

OdgovorNapisal/-a borisz » 21 Mar 2019, 22:39

Ni potrebno šminkirati s Fluke ali Keysight. Za začetek bo dober tudi poceni Kitajc. V firmi imamo vse živo, ampak največ uporabljamo ta male poceni inštrumente. Ta dragi Fluke, ki je oh in sploh, pa nabira prah in ga vklopijo enkrat na leto.
Na začetku boš tudi skuril kak inštrument ;)
It's never too late to have a happy childhood.
Uporabniški avatar
borisz

Zahvalil se je: 859 krat
Prejel zahvalo: 799 krat
Uporabnika povabil: Marholt
Število neizkoriščenih povabil: 154

OdgovorNapisal/-a VolkD » 22 Mar 2019, 00:04

No ja, da smo si na jasnem!
Začetnik ne bo delal unisolderja, ne bo kupoval JBC-ja in ne bo dal 180€ za instrument.
Dokler nimaš pojma kako se spajka obnaša, ti je vseeno za spajkalo. Dokler ne razumeš zakaj natančnost, ti pač instrument brez problema pade med koleni na tla.

Po drugi strani pa nekaj kar stane 8€ ni niti indikator. Nek odnos je pa tudi do meritve treba imeti, ker gre v nasprotnem vse v franže. Skratka začetniku, kljub cenenosti, nebi svetoval žeblja namesto spajkala, čeprav sem že spajkal z njim.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a borisz » 22 Mar 2019, 00:08

Sem že primerjal meritve kitajskega nizkokategornika in Fluke 287. Ni prav velikih razlik. Na prvi decimalki sta praktično enaka, kaj več pa začetniku ni pomembno.
Večino vezij enako dobro deluje na 3,3 ali 3,2 ali 3,4V.
Pomembno je začeti s čimmanj vložka, ko pa prerasteš, si pa kupiš boljšega.
Stari prdci pa tako preveč denarja zmečemo za svoje igračke. :D
Uporabniški avatar
borisz

OdgovorNapisal/-a reber » 22 Mar 2019, 09:23

ivor je napisal/-a:
reber je napisal/-a:Pred dobrim letom sem iz firbca kupil ANENG AN8002. Za resnično ugodno ceno (pod 20eur, cene niso povsod enake) sem dobil neverjetno kvaliteten izdelek, relativno seveda.
Ali si za ta denar dobil tudi sondo za merjenje temperature? Malo sem iskal po spletu. Na sliki je vedno prisotna sonda za temperaturo, na seznamu je pa ni. :?:

Temperaturno tipalo je zraven, ampak tako res osnovno, najbolj navadno in ceneno K-type

s54mtb je napisal/-a:Tem indikatorjem težko rečeš merilni instrument.

Hja, to je sicer res, ampak za enosmerne napetosti, ki so popolnoma zglajene so tudi pocenjski indikatorji v glavnem točni. Če je cena za recimo en six-pack višja, je tak indikator na enosmerni napetosti že zelo točen.
s54mtb je napisal/-a:Ko smo ze pri 12V.... Kako z eno decimalko odkrijes slabso celico v akumulatorju, ki odstopa recimo 15mV?

Z eno decimalko nikakor, torej rabiš merilni inštrument, lahko tudi merilni indikator, na 3 decimalke volta ali več. Začetnik običajno še ne ve kaj tistih nekaj mV sploh pomeni.

Ko smo že pri baterijah, jaz litijeve celice večinoma merim kar s tem AN8002, do 5V ima 3 decimalke in je popolnoma točen, primerjal sem s Hameg HM8012 (mV na 2 decimalki) in Goldstar DM-341 (na 20V območju 3 decimalke).

Seveda se strinjam, da za resno delo rabimo resne igrače, pogosto pa pri resnem delu pod določenimi pogoji lahko enakovredno uporabimo tudi poceni igračke.
Za pomembne meritve seveda uporabim resno igračo, če ne drugega, zaradi boljšega občutka, da sem res pomeril prav in točno ... recimo, da resna igrača ni ravno takrat iz neznanega vzroka zatajila, kar ni nemogoče, je pa skoraj nemogoče... potem bi rabil še kalibre, da bi pred in po meritvi preverjal merilno opremo... kot da bi delal nek hud vesoljski projekt.

In ja, precej vseeno mi je, če se mi celice filajo na 4,10V ali 4,11V ali 4,09V čeprav je to +/-10mV razlike oziroma kar 20mV razlike, ampak... če bom želel popolnost, bom pazil še na 3. decimalko, še posebej od takrat naprej, ko bom ugotovil, da je razlika na 2 ali 3 decimalke dovolj pomembna.
Sporočila sprejemam na e-mail objavljen na www.reber.si
Uporabniški avatar
reber

Kraj: Bled
Zahvalil se je: 66 krat
Prejel zahvalo: 333 krat

OdgovorNapisal/-a MarkoM » 22 Mar 2019, 10:25

Kakšni dve leti nazaj sem naredil primerjavo merjenja 1,5 V celice s tremi inštrumenti: Fluke 175 za 180 €, Metex M-3860D (cene ne vem, ampak je bil drag še v prejšnji valuti) in pa Powerfix KH3320 iz hoferja za cca. 40 €.
primerjava.PNG

Dejansko so vsi trije inštrumenti pokazali identično vrednost. Negotovost je pa pričakovano pri hofer inštrumentu najvišja.
Metex je zelo dober inštrument, ampak ima eno zelo motečo lastnost, je zelo počasen. Npr. uporaba piskača je mukotrpna, ker ima zakasnitev. Ergonomsko je kar soliden, če je v gumjastem ohišju.
Powerfix je odličen za svojo ceno. Seveda ni metex in ne fluke.
Fluke je pa razred zase, namreč pravo veselje je delo z njim. Paše v roko, je zelo odziven in bo definitivno moj naslednji inštrument.
MarkoM

Kraj: Pohorje (Maribor)
Zahvalil se je: 118 krat
Prejel zahvalo: 206 krat
Uporabnika povabil: s56rga
Število neizkoriščenih povabil: 17

OdgovorNapisal/-a Proteus » 22 Mar 2019, 12:01

s54mtb je napisal/-a:Ko smo ze pri 12V.... Kako z eno decimalko odkrijes slabso celico v akumulatorju, ki odstopa recimo 15mV?

S temle "indikatorjem" n.pr.:
https://www.banggood.com/ANENG-AN870-Auto-Range-Digital-Precision-Multimeter-19999-Counts-True-RMS-NCV-Ohmmeter-Tester-p-1268841.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN
In ja, upam, da ločiš med resolucijo in natančnostjo.

Pa še primerjava tega "indikatorja" z več kot 10x dražjim FLUKE-tom.
https://www.youtube.com/watch?v=nRjlL98q9hg

Edit by mod
Uporabniški avatar
Proteus

Kraj: Planet Zemlja
Zahvalil se je: 285 krat
Prejel zahvalo: 567 krat
Število neizkoriščenih povabil: 102

OdgovorNapisal/-a S57BAT » 22 Mar 2019, 12:19

Navkljub vsemu filozofiranju, še vedno ne vemo, če je dec zamenjal baterijo.
Kot serviser, v svoji 40 letni karieri, nikoli nisem pogrešal instrumenta ranga Fluke. Še najraje imam poceni kitajca s hitrim piskačem in osciloskop in to je vse kar potrebujem.

l.p. Tomaž
S57BAT

Zahvalil se je: 9 krat
Prejel zahvalo: 30 krat
Število neizkoriščenih povabil: 6

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 22 Mar 2019, 13:57

MarkoM je napisal/-a:Fluke je pa razred zase, namreč pravo veselje je delo z njim. Paše v roko, je zelo odziven in bo definitivno moj naslednji inštrument.

Kot hobi uporabniku bi pričakoval, da je tole na prvem mestu.

Pri serviserjih, jamskih ribicah in morda še komu pa so prioritete seveda drugačne.

Edit by mod
Uporabniški avatar
s54mtb

OdgovorNapisal/-a Proteus » 22 Mar 2019, 16:30

s54mtb je napisal/-a:
MarkoM je napisal/-a:Fluke je pa razred zase, namreč pravo veselje je delo z njim. Paše v roko, je zelo odziven in bo definitivno moj naslednji inštrument.

Kot hobi uporabniku bi pričakoval, da je tole na prvem mestu.

Vsekakor se med hobi uporabniki najdejo tudi finančne kamikaze, ki so pripravljene plačati za Fluke z resolucijo 20000 cca 500€ + DDV.
Z Fluke 175, ki ga je omenjal MarkoM pa lahko samo sanjaš, da boš na akumulatorju izmeril tvoje mV.
Skratka spet nekaj nabijaš.
Uporabniški avatar
Proteus

Kraj: Planet Zemlja
Zahvalil se je: 285 krat
Prejel zahvalo: 567 krat
Število neizkoriščenih povabil: 102

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 22 Mar 2019, 17:55

Haha. Nabijaš morda ti. Moraš tolči po drugih, da zakriješ lastne bedarije.
Očitno res ne ločiš ločljivosti od pogreška.
Pa poglejmo relativno poceni rigolov 6,5 digit dmm, da ne bo le boržuazni fluke ali hp. Recimo, da želim preveriti, če mi poceni kitajski polnilec pravilno napolni litijevo baterijsko celico.

DMM pokaže recimo 4,12345. Pa je res? Koliko lahko zaupaš takemu odčitku z ločljivostjo 0,00001V?

Po specifikacijah DM3068 je eno leto po zadnji kalibraciji pogrešek pri merjenju 5V (merilno področje 20V): +/- (0,0040% odčitka + 0,0005% merilnega območja), kar znese
0,004/100*5 + 0,0005/100*20 = 0,0003

Odčitek (pa naj zgleda še tako vesoljsko): 5.00000V je torej lahko za napetosti na vhodu med 4,99970 in 5,00030.

To je 60x več od tistega zadnjega digita pri odčitku, kar pomeni da kljub 6,5 digitom lahko zaupaš kvečejmu v rangu mV, kar je sicer sprejemljivo za ugotavljanje delovanja polnilca.

Zdaj pa ponovi tak izračun za superduper dmm za 7€, pa boš hitro ugotovil, da niti tega ne moreš zanesljivo določiti, ali je celica polna ali prazna.

Itak spet samo nabijam brez dokazov, dejstev in matematične podlage z ubogimi 30 leti izkušenj v preciznih industrijskih meritvah. Lahko pa še kaj nabijem o zajemu in pogreških merilnih metod, da o 50Hz niti ne izgubljam besed. Ampak ja, če o nečem nimaš pojma, je itak najlažje na drugega kazati, da ima še manj.... :)

Edit by mod
Uporabniški avatar
s54mtb

OdgovorNapisal/-a Ferdo » 23 Mar 2019, 10:20

V službi delam skoraj izključno z instrumenti znamke Fluke in tudi naši terenci jih imajo (189), posebej mi je pri srcu starejša kombinacija ročnega osciloskopa s komponent testerjem, ki na žalost ni več v proizvodnji. Tudi doma, v delavnici kraljuje Fluke, redno letno kalibriran.

Za teren pa imam v avtu cenen multimeter, kupljen za cca 10 evrov leta nazaj v baumaxu. Ker imam dostop do kalibratorja, ga občasno preverim in moram povedat, da je glede na ceno povsem soliden in uporaben za meritve omrežnih napetosti, prevodnosti, upornosti ali enosmernih napetosti. Torej za ta denar, vsekakor opravičuje nakup.
Ferdo

Zahvalil se je: 38 krat
Prejel zahvalo: 15 krat
Število neizkoriščenih povabil: 10

OdgovorNapisal/-a SamoBr » 24 Mar 2019, 02:17

Vsaka vrsta instrumenta služi svojemu namenu. Če je slučajno instrument za 8€ boljši od pričakovanega, potem je nesmiselno reči, da so boljši instrumenti nepotrebni.
Ja pa treba vedeti zakaj instrument imamo. Če se ozrem naokrog, potem popravljam stvari, ki so večinoma TH tipa. Upori tam so 5 ali pa 10%. Kakšen smisel ima imeti instrument razreda 0,1% ?
SamoBr

Zahvalil se je: 129 krat
Prejel zahvalo: 251 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 48

OdgovorNapisal/-a kristjank » 24 Mar 2019, 17:44

Jaz sem nekaj mesecev nazaj v Lidlu kupil Powerfix-a in mu nimam kaj za reči. Sicer ni za precizne meritve velikostnega reda milivoltov in mikroamperov, je pa čisto dovolj za vsakodnevna popravila.
V resnici nikoli ne odrastemo, samo naučimo se, kako se obnašati v javnosti.
Uporabniški avatar
kristjank

Kraj: Jesenice
Zahvalil se je: 76 krat
Prejel zahvalo: 77 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 13

OdgovorNapisal/-a Ferdo » 24 Mar 2019, 21:00

kristjank je napisal/-a:Jaz sem nekaj mesecev nazaj v Lidlu kupil Powerfix-a in mu nimam kaj za reči. Sicer ni za precizne meritve velikostnega reda milivoltov in mikroamperov, je pa čisto dovolj za vsakodnevna popravila.

Mene je pri navedenem instrumentu zmotilo samo to, da ima prenizko območje za meritev izmenične napetosti; ne more meriti medfaznih napetosti.
Ferdo

Zahvalil se je: 38 krat
Prejel zahvalo: 15 krat
Število neizkoriščenih povabil: 10

OdgovorNapisal/-a Tim98 » 25 Mar 2019, 14:13

Men zanima, če je ta instrument v redu.
https://www.aliexpress.com/item/UNI-T-U ... st=ae803_3

Kako se to naroči in kako je s carino. Kaže mi še 5$ popusta.
Uporabniški avatar
Tim98

OdgovorNapisal/-a Tim98 » 25 Mar 2019, 14:15

S57BAT je napisal/-a:Navkljub vsemu filozofiranju, še vedno ne vemo, če je dec zamenjal baterijo.
Jaz nisem dec!

Baterija je bila 3 krat menjana. Zdaj je nova pa je isto.
Če ga pozabiš prižganega gre baterija čez noč.
Uporabniški avatar
Tim98

OdgovorNapisal/-a forest70 » 25 Mar 2019, 14:29

Tim98 je napisal/-a:
S57BAT je napisal/-a:Navkljub vsemu filozofiranju, še vedno ne vemo, če je dec zamenjal baterijo.
Jaz nisem dec!

:_rolling :_rolling
Uporabniški avatar
forest70

OdgovorNapisal/-a Tim98 » 26 Mar 2019, 21:01

Vseeno me zanima na kaj moram paziti, ko kupujem instrument. Pri kitajcih je tega ogromno. V Pordenone bom dobil instrument v roke, verjetno barve ohišja niso najbolj pomembne, čeprav bi hotel imeti oranžnega, da se ga dobro vidi.
Uporabniški avatar
Tim98

OdgovorNapisal/-a borisz » 26 Mar 2019, 21:11

Vzemi enega, ki ti bo všeč in bo imel željene funkcije.
Za prvega ne plačaj preveč.
Jaz imam na voljo nekaj Flukcev, Agilenta, na mizi pa imam enega Kitajca, ki mi ga ni škoda, če mi pade na tla. :D
Uporabniški avatar
borisz

OdgovorNapisal/-a Tim98 » 27 Mar 2019, 12:06

borisz je napisal/-a:Za prvega ne plačaj preveč.
Za prvega sem plačal preveč, a je bil samo 8€. Zdaj gledam nekaj za 50€. Mogoče tudi več odvisno.

Kaj je bolj pomembno 5 številk ali kako hitro dela ?
Uporabniški avatar
Tim98

OdgovorNapisal/-a borisz » 27 Mar 2019, 12:09

Odvisno kaj ti več pomeni. Npr. Fluke 287 I'ma čuda številk, ampak se zaganja celo večnost. Zato ga uporabim le takrat, ko ne gre brez njega.
Uporabniški avatar
borisz

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 27 Mar 2019, 13:19

Ferdo je napisal/-a:... redno letno kalibriran..

Tole sem že večkrat razmišljal... kalibriranje. Namreč, sam imam doma okoli 20 let star Conradov VC505. Imam še enega novejšega, VC890. Ko sem nabavil novega sem za finto nabavil napetostno referenco 5V 0.1% in priklopil oba instrumenta. Zame je namreč 0.1% več kot dovolj. Rezultat? Prvi, star 20+ let je pokazal natanko toliko, kot drugi, novi: 5,000V. Torej zakaj potreba po letni kalibraciji (razen, če to zahteva narava službe)? Pa še...ko se že omenja Fluke, ki je "firma" in ima ceno, potem ima (ponavadI) tudi kvalitetne komponente notri, ki ne degradirajo ravno vsako leto...

Moje skromno mnenje: za hobi je kupovanje Fluke-ja metanje denarja stran. Dobri so dragi, tacenejši pa nič boljši od žblj instrumentov, z razliko, da plačaš firmo.
Za hobi si tudi ne nabaviš ravno nek hud HP osciloskop za 3-5k€ (no, zagotovo obstajajo izjeme...).
Uporabniški avatar
Protoncek

Kraj: Mengeš
Zahvalil se je: 365 krat
Prejel zahvalo: 442 krat
Število neizkoriščenih povabil: 93

OdgovorNapisal/-a MarkoM » 27 Mar 2019, 14:50

Nekateri profesionalni laboratorijski inštrumenti imajo celo v datasheetu zapisane pogreške za različna obdobja od kalibracije. Pri 0,8 - 1 % pogrešku, ki jih imajo ti poceni inštrumenti to seveda ne pride v poštev.
MarkoM

OdgovorNapisal/-a Cloud » 27 Mar 2019, 15:38

Protoncek je napisal/-a:
Ferdo je napisal/-a:... redno letno kalibriran..

Tole sem že večkrat razmišljal... kalibriranje. Namreč, sam imam doma okoli 20 let star Conradov VC505. Imam še enega novejšega, VC890. Ko sem nabavil novega sem za finto nabavil napetostno referenco 5V 0.1% in priklopil oba instrumenta. Zame je namreč 0.1% več kot dovolj. Rezultat? Prvi, star 20+ let je pokazal natanko toliko, kot drugi, novi: 5,000V. Torej zakaj potreba po letni kalibraciji (razen, če to zahteva narava službe)? Pa še...ko se že omenja Fluke, ki je "firma" in ima ceno, potem ima (ponavadI) tudi kvalitetne komponente notri, ki ne degradirajo ravno vsako leto...

Moje skromno mnenje: za hobi je kupovanje Fluke-ja metanje denarja stran. Dobri so dragi, tacenejši pa nič boljši od žblj instrumentov, z razliko, da plačaš firmo.
Za hobi si tudi ne nabaviš ravno nek hud HP osciloskop za 3-5k€ (no, zagotovo obstajajo izjeme...).

Tukaj je problem ze fizike. Tudi HP 3458A, kateri ima notri LTZ1000, katera je verjetno najbolj stabilna referenca kar se jih da dobiti ima specificirano merilno napako samo za max 2 leti. Pa vendar je lahko tudi po 10 letih se vedno v specifikacijah (to je eden izmed razlogov zakaj se 34401A prodajajo za 500+ ceprav so stari 20 let). Je pa potrebno tudi vpostevati da ce bos imel ti instrument vecino casa prizgan in na konstatni temperaturi bo zdrzala kalibracija dlje casa kot pa ce ga bos prizgal enkrat na mesec vmes pa ga nosil malo na mraz in malo na vrocino.
Za poceni multimetre je cisto vredu neka referenca iz ebaya ali pa doma narejena z LM399. Pac enkrat jo pomeris na zaresnem multimetru in vsake toliko preveris ce ti tvoji multimetri se prav kazejo (zanimive so tudi tiste kitajske ki si UAR reference).
Ce imas pa zaresen multimeter in noces placati SIQ za kalibracijo pa ziher poznas nekoga ki ima dostop do referencnega multimetra ali pa kalibratorja (ce ne drugega je na FE moznost uporabe referencnega multimetra ko je dogodek 5 minut za merjenje)
Cloud

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 60 krat
Prejel zahvalo: 188 krat
Uporabnika povabil: BraneZ
Število neizkoriščenih povabil: 14

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 27 Mar 2019, 17:51

Prrdlagam, da naredimo merilno kalibracijski dan. Se bom dogovoril za kalobrator (AVO), prinesem pa še kak zanimiv instrument. Pa kako predavanje naredim(o) pred tem... Kraj: ŠCNM, datum: še letos.
Uporabniški avatar
s54mtb

OdgovorNapisal/-a VolkD » 27 Mar 2019, 18:20

s54mtb je napisal/-a:Prrdlagam, da naredimo merilno kalibracijski dan. Se bom dogovoril za kalobrator (AVO), prinesem pa še kak zanimiv instrument. Pa kako predavanje naredim(o) pred tem... Kraj: ŠCNM, datum: še letos.
+++

Dodal bi le še, da letos spomladi!
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a EL84 » 27 Mar 2019, 22:52

Bom povedal še moje izkušnje glede izbire instrumentov. Za službeno rabo imajo v dobrih firmah dobre instrumente, v slabih pa slabe. Jaz sem še v času Jugoslavije v službi dobil Fluke 8022A in ta še danes normalno deluje. V plus mu še posebno štejem to, da se mu nič ne zgodi, če nanj za kratek čas priključiš napetost 400V, ko je instrument na uporovnem območju. Večina poceni instrumentov gre pri taki napaki direktno v nebesa.
EL84

Zahvalil se je: 53 krat
Prejel zahvalo: 48 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 4

OdgovorNapisal/-a S57RZ » 27 Mar 2019, 23:39

Letos pomlad traja do petka, 21. junija. Upam, da se vidimo v NM čimprej.
Uporabniški avatar
S57RZ

Kraj: Dobrova pri Ljubljani
Zahvalil se je: 67 krat
Prejel zahvalo: 61 krat
Uporabnika povabil: sundancer
Število neizkoriščenih povabil: 15

OdgovorNapisal/-a Tim98 » 31 Mar 2019, 14:05

Kaj potem narediš ko instrument kalibriraš ? A se da to potem nastavit, da kaže prav ?
Uporabniški avatar
Tim98

OdgovorNapisal/-a Cloud » 31 Mar 2019, 14:06

Tim98 je napisal/-a:Kaj potem narediš ko instrument kalibriraš ? A se da to potem nastavit, da kaže prav ?

Potem kaže prav (oz v mejah pogreška)
Cloud

Zahvalil se je: 60 krat
Prejel zahvalo: 188 krat
Uporabnika povabil: BraneZ
Število neizkoriščenih povabil: 14

OdgovorNapisal/-a Tim98 » 31 Mar 2019, 14:14

A se da vse instrumente skalibrirat ?
Uporabniški avatar
Tim98

OdgovorNapisal/-a radix » 01 Apr 2019, 02:52

Pazi glede izrazoslovja okrog kalibracije in justiranja, ker velikokrat meja ni jasno določena. Kalibracija je po navadi samo primerjanje odčitka z znano vrednostjo. Vse instrumente bi se moralo dati skalibrirati, sicer so neuporabni :D.
Nekatere instrumente je precej težko justirati, saj rabiš poleg referenc še orodje za nastavitev. Nekateri instrumenti imajo to nastavitev v shranjeno ROM-u (recimo eni poceni kitajčki v I2C EEPROM-u), kar je zelo nepraktično za nastavitev. Sicer pa ima vsak kolikor-toliko spodoben instrument kazanje v mejah, ki jih zaradi drugih pogojev (stabilnost elementov) ne moreš preseči.
radix

Zahvalil se je: 221 krat
Prejel zahvalo: 344 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 24

OdgovorNapisal/-a Tim98 » 01 Apr 2019, 09:01

Razumem. Kalibracija je da vem za koliko kaže narobe. Justiranje je pa da se ga nastavi in potem kaže točno.
Jaz bi rad imel instrument, ki ima to drugo možnost.

Takega, ki vem da kaže za 8 do 15% preveč imam že sedaj. Nisem nikjer videl, da bi se ga dalo justirati. Sem ga razdrl in nima nobenih trimmerjev.
Uporabniški avatar
Tim98

OdgovorNapisal/-a MarkoM » 01 Apr 2019, 09:18

Ne sedaj povzeti, da so vsi inštrumenti tako nenatančni kot tvoj za 8 €, od teh 8 € je imel trgovec najmanj 4 € profita, potem še potni stroški iz kitajske, torej je tvoj inštrument narejen za 2 €. Za 2 € še spodobnega "faznpriferja" ne dobiš. Tisti inštrument, ko si link pripel, bo verjetno kazal točno in brez vmesne kalibracije tudi čez pet ali več let.
MarkoM

OdgovorNapisal/-a Tim98 » 01 Apr 2019, 09:28

Sem iskal zakaj po nekaj letih elektronika dela drugače in sem našel odgovor da zaradi elektrolitov. Ampak ni to. V mojemu je samo en elektrolit, ki sem ga že zamenjal.
Kako bi vedel, da v instrumentu ni elektrolitov ali pa kakšnega drugega elementa, ki se počasi pokvari.
Uporabniški avatar
Tim98

OdgovorNapisal/-a javr » 30 Avg 2019, 12:50

121GW Multimeter je edini z SD-kartico, ki sem ga našel. Obstajajo še kakšni drugi ?
___
Uporabniški avatar
javr

Zahvalil se je: 91 krat
Prejel zahvalo: 155 krat
Število neizkoriščenih povabil: 34

Naslednja

Vrni se na Elektronika za začetnike

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov