Polnenje Li-ion baterij

V tem delu bomo začetnikom milostno odpuščali vse grehe in jim pomagali, da svoje prve projekte pripeljejo do uspešnega konca

Polnenje Li-ion baterij

OdgovorNapisal/-a yang » 06 Sep 2020, 13:25

Pozdravljeni,

Zanima me kakšen je pravilni postopek USB polnenja Li-ion baterij v mobilnih telefonih, tablicah? Jaz jih polnim, ko se izpraznijo in sicer do 100% kapacitete, kot jo pokaže merilnik na zaslonu aparata. Ko sem v trgovini kupil nadomestno Li-ion baterijo za mobilni telefon, mi je prodajalec rekel, da naj vedno polnim baterijo, dokler ima kapaciteto še nad 10%, ker naj bi se na tak način podaljšala življenska doba baterije. Kako je s tem? Istočasno bi še vprašal, kako je z vmesnim polnenjem, če se baterijo polni za krajši čas npr. od 50% do 80% kapacitete ali to tudi vpliva na predčasno staranje baterije?
Uporabniški avatar
yang

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 138 krat
Prejel zahvalo: 27 krat
Uporabnika povabil: mucek
Število neizkoriščenih povabil: 13

Re: Polnenje Li-ion baterij

OdgovorNapisal/-a matt » 06 Sep 2020, 14:00

Naj bi bilo idealno da se ne napolni do konca ampak kakih 80 do 85%, pa da se ne izprazni pod 20-25%. Bo kdo drug mogoče kakšen link z testi in teorijo dodal.
matt

Kraj: Maribor
Zahvalil se je: 14 krat
Prejel zahvalo: 11 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 2

OdgovorNapisal/-a Carko » 06 Sep 2020, 16:51

matt je napisal/-a:Naj bi bilo idealno da se ne napolni do konca ampak kakih 80 do 85%
Na ~98%, torej 4,1 namesto 4,2 V je že dovolj, da se življenjska doba (število ciklov) podvoji.

Mislim da spodnja meja, dokler je seveda znotraj specifikacij celice, nima bistvenega vpliva na življenjsko dobo.

Problem tukaj je, da v nekaterih napravah že elektronika skrbi za to, da se napetost drži v optimalnem območju, vendar tega ti ne veš. Nekatere naprave dejansko prikažejo stanje 98%, nekatere pa 100%, pa v realnosti napolnijo do 98%. Lahko pa pač napolnijo na maksimum.

Za nekatere naprave obstajajo aplikacije, ki ti kažejo trenutno napetost baterije, pa lahko tam vidiš, kako je s tem.

Glede življenjske dobe, navaja se večinoma v polnih ciklih, kar pomeni, da je polnjenje enkrat 0-100% približno enako kot dve polnjenji od 50-100% ali od 0-50%.
Carko

Zahvalil se je: 166 krat
Prejel zahvalo: 685 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 163

OdgovorNapisal/-a powr » 08 Sep 2020, 18:59

In če dolgo časa ne delaš celih ciklov se rahlo zmeša elektroniki ki kaže procente :)
To je rešljivo s polnjenjem do 100% in praznjenjem do te mere da naprava crkne. takrat začne naprava spet normalno kazat procente.
powr

Zahvalil se je: 42 krat
Prejel zahvalo: 60 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 31

Vrni se na Elektronika za začetnike

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost