RC kosilnica

V tem delu bomo začetnikom milostno odpuščali vse grehe in jim pomagali, da svoje prve projekte pripeljejo do uspešnega konca

RC kosilnica

OdgovorNapisal/-a buconova » 29 Mar 2020, 23:18

Lep pozdrav.

Odprl sem, kot prvi post v tem forumu, da se mi bo za začetek oproščalo ;) Če bo potrebno, bom kasneje odprl še ostale poste v drugih sekcijah. Najprej pa, kot že rečeno, tu. Kot že naslov teme pove, delam kosilnico na daljinsko vodenje. Želim si ravno takšne -> https://www.youtube.com/watch?v=S-g6vt2sqZU

Bencinska kosilnica širine reza 50 cm. To je vse, le da bi namesto originalnih koles, dal HUB motorje/kolesa od hoverborda, kot je v zgornjem videu. Glede na nepoznavanje RC, elektronike pa sploh, sem prišel prosit za nasvet in pomoč. Kar se krmiljenja tiče, sem izbrskal iz raznih videu in forumov, kako bi zadeva naj izgledala. A nikjer nisem našel točno kaj vse rabim, pa sem na sliki prilepil komponente, ki jih po moje rabim, da se bo zadeva premikala
rc-komponente.jpg

[u.rl=http://shrani.si/?c/Qg/1eNhozMz/rc-komponente.jpg][i.mg]http://shrani.si/t/c/Qg/1eNhozMz/rc-komponente.jpg[/img][/url]
http://shrani.si/t/c/Qg/1eNhozMz/rc-komponente.jpg

Kar prosim poznavalca je, da mi potrdi, ali so komponente primerno zamišljene in izbrane? Samega V-Tail mixerja ne bom potreboval, saj imam daljinca, ki že ima to. Konkretno imam Turnigy TGY-i6 Mode 2 AFHDS.

To je za začetek, bomo nadaljevali kasneje v tej temi, ali se prestavili drugam v primernejšo temo. Hvala ;)
buconova

Zahvalil se je: 7 krat
Prejel zahvalo: 1 krat
Uporabnika povabil: eldi2011
Število neizkoriščenih povabil: 0

Re: RC kosilnica

OdgovorNapisal/-a VolkD » 29 Mar 2020, 23:23

buconova je napisal/-a: Želim si ravno takšne -> https://www.youtube.com/watch?v=S-g6vt2sqZU
Tole je bolj dirkalnik kot kosilnica.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 9277 krat
Prejel zahvalo: 5269 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 110

OdgovorNapisal/-a mondxxi » 29 Mar 2020, 23:25

Potrebuješ seveda še pogonski akumulator, ki ga nisi narisal. Kako ga boš polnil?
Vprašanje: Ali nameravaš bencinski motor uporabljati samo za košnjo?
Več glav več ve.
mondxxi

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 133 krat
Prejel zahvalo: 149 krat
Uporabnika povabil: Bizgec65
Število neizkoriščenih povabil: 29

OdgovorNapisal/-a buconova » 29 Mar 2020, 23:32

Bom obema odgovoril kar tu. Kosilnica v videu je res precej divja, seveda gre v videu bolj za demonstracijo, kot namebnost, v drugih videih kjer dejansko kosi travo, gre bol počasi ;) Mislim pa, da se sama hitrost da omejiti z daljincem

Glede napajanja, s tem nisem obremenjeval foruma, kolesa so sicer 36V, a sam bi oz. tudi bom dal 24V(napajanje), ker se lažje dobi akumulator, ker želim svinčenega, bodisi dva zaporedno od avta/motorja, ali pa enega od kamiona. Alternator je tudi od kamiona, 24V, poganjal ga bo pa motor, ki bo tudi kosil. Bom dal primerno močnejšega. Morda bi pa eno rundo košnje zdržal sam akumulator, brez vmesnega ali neprekinjenega polnjenja, da se izognem alternatorju. Moral bi izračunat koliko amperov bodo kolesa vlekla in akumulator bo imel vsaj 50AH, ni ne vem veliko, lahko bi dal tudi več AH akumulator.
buconova

OdgovorNapisal/-a VolkD » 29 Mar 2020, 23:39

Tole bo pa še zanimivo.
Upam, da boš vse to dokumentiral in objavljal tu. Po moje bo še kdo, ki bo hotel imeti tole igračo.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a buconova » 29 Mar 2020, 23:40

VolkD je napisal/-a:Tole bo pa še zanimivo.
Upam, da boš vse to dokumentiral in objavljal tu. Po moje bo še kdo, ki bo hotel imeti tole igračo.

Če spravimo skupaj, bom, sicer se bo sproti evidentiralo ;)
buconova

OdgovorNapisal/-a reber » 29 Mar 2020, 23:58

Hoverboard ima 2 motorja, baterija notri je večinoma 10S2P 36V 4400mAh, brez težav se dela tudi 10-15km za mulce in recimo polovično za odraslo osebo, tudi več, odvisno od naklonov. Iz lastnih izkušenj lahko napišem, da gre tudi v klanec ... Vožnja s hoverboardom po asfaltu je seveda čisto nekaj drugega kot po travniku... vendar...

Za kosilnico bi s 4 motorji imel kar veliko navora, poraba ne bi bila nekaj zelo hudega, kvečjemu v špicah, ko bi kosilnica premagovala kakšne luknje in podobno. Navor 36V motorjev na 24V napajanje bi bil seveda manjši, ampak verjetno bi šlo brez težav, še vedno bi lahko modificiral alternator na višjo napetost, če se ne bi izšlo.

Da bi napajal samo iz akumulatorjev in to svinčevih, raje ne rezmišljaj, prevelika teža, se ti lahko nabere več kot je celotna kosilnica. Predlagam, da se držiš primerne napetosti, baterije bi dal litijeve visokotokovne za pokrivanje špic, čeprav bi alternator verjetno zmogel in ne bi bilo nihanja, verjetno bi šlo tudi samo s kondenzatorji. Če bi dal baterije, bi delal konfiguracijo 1P, ni potrebe za več. Takole na pamet si upam trditi da več kot 500W ne rabiš za pogon, vsaj v povprečju. Če boš kosil majhno travo, ne rabiš menjat motorja, dodatno lahko narediš tako, da v primeru padca vrtljajev motorja, avtomatično upočasniš in po potrebi ustaviš pogon...
Sporočila sprejemam na e-mail objavljen na www.reber.si
Uporabniški avatar
reber

Kraj: Bled
Zahvalil se je: 78 krat
Prejel zahvalo: 365 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a mondxxi » 30 Mar 2020, 00:14

Morda v razmislek: Modelarski polnilniki delujejo na vhodno napetost 12V. Lahko polnijo tudi do 10S litijevo kemijo in imajo vgrajen step up in balancer. Torej bi najbrž šlo z navadnim 12V avtomobilskim alternatorjem takim polnilnikom in 10S Lion ali lipo. Moč polnjenja (do 600W) bi zadostovala za sprotno porabo pomojem. Tako bi pridobil najmanj dodatne teže.
Več glav več ve.
mondxxi

OdgovorNapisal/-a buconova » 30 Mar 2020, 02:28

Hvala za napotke, priporočila, razmišljanja, vendar, če mi ne "doženemo" napajanja, nam še vedno nič ne rabi, kajti jaz imam problem opisan v prvem postu. Kako torej spraviti skupaj elektroniko, da bo zadeva šla v premikanje ;)

Se pardoniram, to, glede napajanja bomo kasneje, odvisno od potreb - prilagajali, najprej vas res prosim, oz. tiste, ki ste vešči, da mi pomagate pri krmiljenju, pri izbiri komponent, ESC, Arduino. Vem, da za slednje obstaja druga sekcija foruma, a sem kot začetnik v tem in tu dal v po moje najbolj toleranten forum ;)

Drugače pa ni nič narobe glede napajanja. Bodo ideje dobrodošle, ko se bo zadeva premaknila, dobesedno ;) in kako bo pokazala potreba na terenu v akciji.

Sam že imam alternator, 90A, sicer 36V, sem ga kupil na http://www.rezervniavtodeli24.si, prišel iz Nemčije za 60€, zelo poceni, a sem skuril regler, ko sem nekaj "čaral" Ta bi seveda bil zakon, dodal bi še 3x 12V zaporedno vezane akumulatorje in gasa. Ampak, se reglerja ne dobi, BOSCH ga je delal, a že dolgo več ne. Noben drug ga ne dela. Verjamem, da bi na tem mestu lahko namignil, da bi kdo to tle celo naredil, ta elektronski del. No, v avtoelektriki je to dognal, dal je notri 24V regler/regulator in je delal. Seveda tistih nekaj več voltov od 24. Zato bi se poslužil kar tega. Lahko pa se da tudi, po mnenju kak drug, 12V lažji, čeprav recimo 4-5k ne igra vloge.

Za svinčen akumulator sem se odločal, ker se mi zdi v primerjavi z Li-Ion celicami bolj trpežen in z daljšo življensko dobo? Morda se pa motim? In tudi, kar je drugo, je, da ne vem kako Li-Ion celice polniti in prazniti istočasno? Kar je pri svinčenem samoumevno ;) Pa še, hipotetično, da med košnjo v zelo obremenjujočih trenutkih bateriji "zmanjka" energije, jo pri svinčenem nadomesti alternator, kar pri Li-Ion celicah res ne vem, ker ne poznam principa konstantnega polnjenja z močjo, ki so jo deležni tudi porabniki. Čeprav vem, da same Li-Ion celice imaje grozne tokove - imam nekaj kamp in drugih svetilk ;) In še nekaj je, nekdo mi je nekoč dejal, da imajo alternatorji neke visoke konice napetosti, katere ravno akumulator "izniči" ne vem koliko to drži, skrbi me, če je res, da bi brez svinčenega akumulatorja vmes te konice uničile elektroniko?

Ampak, pustimo napajanje, prosim za krmiljenje zgoraj ;)
buconova

OdgovorNapisal/-a reber » 30 Mar 2020, 12:10

Če prav razumem, ne samo da ne poznaš elektronike, tudi na RC nimaš izkušenj, torej nisi modelar? Če nisi, potem te čaka kar nekaj učenja in seveda rabiš nekoga, ki bo žrtvoval sorazmerno veliko časa, da ti bo na forumu pisal in praktično serviral vse potrebne informacije, lahko bi rekel tudi tako, da ti nekdo razvije projekt, ti pa potem samo sestaviš...

Si kontaktiral avtorja tistega videa na YT? verjetno ne, on bi ti lahko predlagal katere module vzemi za pogon in kako bi to povezal na RC sprejemnik.

Ni tu problem samo napajanje, problem je 100% ker ne veš kje bi začel.

Glede svinčevih akumulatorjev in Litijevih baterij nimaš prav... polnit in praznit istočasno ne moreš, lahko samo polniš ali samo prazniš, se pa ta stanja lahko hitro menjajo. Samoumevnost, ki si jo predstavljaš, je popolnoma zgrešena.

Alternator, ki ga imaš, je dovolj močan, da ti pokrije porabo. Dejansko bo alternator napajal pogone, če mu zmanjka, bo porabo pokril akumulator, kakršenkoli že bo. Svinčevi ima manjšo življensko dobo kot litijeve baterije in ima tudi manjše število ciklov. Regulator za alternator bi lahko naredil nov po meri glede na željeno napetost... ampak, spet si tam na začetku, nekdo ti mora to servirat.

Za krmilnike motorjev seveda rabiš take, ki imajo vhod za povratno vezo iz hall senzorjev v motorju, saj pri nizkih vrtljajih pogonov brez uporabe hall senzorjev ne bo šlo. Krmilniki morajo imeti krmilni vhod, ki bi ga krmilil iz RC sprejemnika, če tega ni, rabiš vmes nekaj za prilagoditev, recimo kakšen arduino bi ustrezal, seveda brez mehkega dela (software) ne bo šlo. Treba je omejiti marsikaj, maksimalno hitrost, prilagajanje hitrosti glede na pogonski bencinski motor... če zapodiš kosilnico v travo, se bo zaustavil, s primerno avtomatiko se bo ustavil sam še preden mu zmanjka moči. Če narediš eno preprosto RC igračko bi nekako šlo lažje, ampak potem se boš na daljincu bolj matral kot če kosilnico tiščiš peš.
Teža na kosilnici je pomembna, saj se bo težka kosilnica v luknje na travi zelo zatikala.
Uporabniški avatar
reber

OdgovorNapisal/-a buconova » 30 Mar 2020, 12:23

@reber, res je, vsaj prvi del :) nimam pojma, čisti začetnik, ampak par žic povezati skupaj, nekomu, ki pa to znanje ima, po moje ni problem, drugo je volja in če sploh ima namen pomoči ;)

A veš, če bi mi nekdo vsaj povedal, kaj da nabavim, da bo zadeva delala, saj, po moje je, kar sem v prvem postu napisal, predvsem pa na sliki, ki je priložena, bi že nekako sam poiskal zvezati, saj ne moreš falit. Polno videu je, ki to prikazujejo, a nikjer noben točno ne pokaže, napiše kaj se rabi. Vsi za en motor, jaz imam 4. Tisti krmiliniki, ki so na sliki so po moje v redu. Samo potrditev poznavalca bi rabil, da ne naročam nekaj proti približno. ESC je 12-36V, 15A oz. 500W. Ima konektor za hal, ima konektor 3 fazni za brezkrtačni motor, ima kontrolnike. Vsekakor se potrebuje vmes Arduino NANO, a spet tu rabim nekoga, da mi potrdi, točno katerega se bo rabilo ;)

Ja glejte, če ne bo šlo drugače, če se vam zdi, kar želim, za free preveč dela, naj se en javi, ki bi pa to uredil proti plačilu. Neko solidno zmerno ceno seveda. ;)
buconova

OdgovorNapisal/-a VolkD » 30 Mar 2020, 13:41

buconova je napisal/-a:... bi že nekako sam poiskal zvezati, saj ne moreš falit.
Tole pove marsikaj.

Najprej naj ti povem, da lahko fališ in to konkretno. Drugo kar je, kaže na nivo tvojega znanja. Osebno menim, da si si zadal kar hudo domačo nalogo. Ne bo lahko, sploh ne v teh časih ko nihče ne sme/ne more/mu ni dovoljeno da bi prišel do tebe in ti pokazal. No nič hudega, se boš pa mnogo naučil. Ampak tako učenje, mislim na ta način je ponavadi drago.

Nekateri v tem stavku vidijo mogoče celo nekoliko podcenjevanja stroke. To torej vsekakor ni bilo pametno.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a mondxxi » 30 Mar 2020, 15:00

Konkretno imam Turnigy TGY-i6 Mode 2 AFHDS.

Imaš še kaj drugega od modelarske opreme? Za kaj prvotno uporabljaš to komando?
Več glav več ve.
mondxxi

OdgovorNapisal/-a buconova » 30 Mar 2020, 15:24

VolkD je napisal/-a:
buconova je napisal/-a:... bi že nekako sam poiskal zvezati, saj ne moreš falit.
Tole pove marsikaj.

Najprej naj ti povem, da lahko fališ in to konkretno. Drugo kar je, kaže na nivo tvojega znanja. Osebno menim, da si si zadal kar hudo domačo nalogo. Ne bo lahko, sploh ne v teh časih ko nihče ne sme/ne more/mu ni dovoljeno da bi prišel do tebe in ti pokazal. No nič hudega, se boš pa mnogo naučil. Ampak tako učenje, mislim na ta način je ponavadi drago.

Nekateri v tem stavku vidijo mogoče celo nekoliko podcenjevanja stroke. To torej vsekakor ni bilo pametno.

Se opravičujem sicer, ampak ni bilo to mišljeno. Hotel sem rečt, da v mojem primeru, s pogledom na ono prvo sliko v prvem postu, na hal kable in ABC od motorja, to sm mislu, da ni kaj za falit, saj vse piše.

In ja, to področje mi je res čisto nepoznano. Imel sem pred časom 3 avte na dalinca, bencinarja tavelikega 4x4, nitro 4x4 enga majšega in še enega še malo majnšega, a so vsi imeli đojstik in servote bilo treba menjat. To sem obvladal, vehementno. ;)

V mojem primeru, sama vezava, čeprav se sklicujem na njo, a to je že drug del, prvi je da sploh najdemo komponente skupaj(ustrezne in sploh katere), to pa mora bit poznavalec, da ve, koliko kanalno, kater signal, koliko tega in onega..

še 1x se pardoniram, če je še kdo to vzel za podcenjevanje stroke
Zadnjič spremenil buconova, dne 30 Mar 2020, 15:34, skupaj popravljeno 1 krat.
buconova

OdgovorNapisal/-a buconova » 30 Mar 2020, 15:32

mondxxi je napisal/-a:

Od modelarske opreme imam le to :)

Zato čakam in sprašujem, kaj rabim za ta projekt, da naročim. Ko pride, bomo pa flešali pa vezali ;) vsaj upam no ;)

Kot že rečeno, sam sem iz raznih videu izbrskal, kaj bi približno naj bilo. Se pravi, po moje da rabim 4x ESC, 500W 12-36V 15A, Arduino NANO za signal, V-Tail ima sam đojstik že, tako da sem po moje kr blizu, rabim le nekoga, da mi potrdi, da so te komponente OK, za to, kar želim in rabim za muvanje kosilnice.

Se pravi - ESC -> https://www.ebay.de/itm/DC-12V-36V-15A- ... SwRbpb~Kw1 -> ali je dovolj močan za krmiljenje enega motorja 350W motorja in še to, ker bo na 24V, bo recimo 250W.

Glede Arduino NANO -> https://store.arduino.cc/catalogsearch/ ... itesearch= -> tukaj pa nisem najbolj prepričan, da je ravno NANO varjanta prava zame? Če lahko kdo to potrdi ali svetuje alternativo oz. ustreznost.

To je v grobem menda vse, če pa je še kaj in kaj, prosim povejte.
buconova

OdgovorNapisal/-a buconova » 30 Mar 2020, 16:45

mondxxi je napisal/-a:

In kupljena je bila namenoma za ta projekt od kosilnice
buconova

OdgovorNapisal/-a mondxxi » 30 Mar 2020, 18:04

Vsekakor se potrebuje vmes Arduino NANO

Zakaj tako misliš?

sam sem iz raznih videu izbrskal, kaj bi približno naj bilo

Katerih videov? Linki?
Več glav več ve.
mondxxi

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 30 Mar 2020, 19:57

Sedi, cvek! Nimaš domače naloge.

Dovolj sta dva pogonska kolesa in eno vrtljivo, prostovrteče na drugi strani. Saj ne boš dirkal, da bi rabil kak torque vectiring. Pomembno je, da narediš osnovno geometrijo čimbolj učinkovito za nalogo. Medosna razdalja in širina med pogonskima kolesoma je bistven podatek. Preveri tudi težišče glede na vhodne podatke. Iz zahtev določi potreben navor (vhodni podatki: max pospešek, končna hitrost, max. nagib, premer koles, masa celega sistema). Iz navora dobiš potrebno moč, iz tega pa potem izbereš pogon, ki najbolj primeren motor. Na koncu si preračunaš še preko zahtevane avtonomije koliko energije rabiš v baterijskem paketu.

Naredi najprej to domačo nalogo, potem pa gremo dalje. Ko gradiš hišo tudi ne izbiraš najprej barve zaves in kakšno posodo boš zložil v kuhinjsko omaro :)
Namesto "Zahvali se" sprejemam tudi šalco kofeta: https://www.buymeacoffee.com/s54mtb
Uporabniški avatar
s54mtb

Zahvalil se je: 1569 krat
Prejel zahvalo: 4113 krat
Število neizkoriščenih povabil: 104

OdgovorNapisal/-a buconova » 30 Mar 2020, 20:33

Vsekakor se potrebuje vmes Arduino NANO

Zakaj tako misliš?

Ja baje zaradi signala

sam sem iz raznih videu izbrskal, kaj bi približno naj bilo

Katerih videov? Linki?

https://www.youtube.com/watch?v=QrH8NNfC-UE
https://www.youtube.com/watch?v=TaCukBg4Hj8
https://youtu.be/IrWBQBgoqf0?t=10

Sicer vsi izhajajo iz tega navodila -> https://github.com/NiklasFauth/hoverboard-firmware-hack <- ta koncept je sicer malo drugačen od mojega. Namreč, tega "Niklasa" sem se izognil, ker je potrebno fleshati osnovne plošče hoverboarda(https://www.youtube.com/watch?v=MQ_EklhKByk - seveda je zamet, če bo vam tole lažje narediti, cilj je enak, pot je malce drugačna), zato sem iskal alternativo za 2x hoverboard matično ploščo in flešanje s 4x ESC 500W Slednji v popolnem zamenjajo 2x hoverboard matični, le da ni potrebno flešati. V obeh primerih se rabi Arduino NANO, tale sicer omenja Y kabel, karkoli je že to(https://www.youtube.com/user/cemoiohu/featured tle je več videu)

Mogoče, vizualno, zame, je tudi tole nekaj podobnea -> https://beta.ivc.no/wiki/index.php/Elec ... rd_Upgrade

https://www.youtube.com/watch?v=YNnets4QZdw <- tole se mi je zdelo tudi zanimivo...z eno palčko krmilit vse možne kombinacije, je pa res, da tle upravlja le 2 motorja, ne vem a se to da narediti tudi za 4
buconova

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 30 Mar 2020, 21:22

Kaj se boš tu naučil o elektroniki ali vsaj osnovni fiziki (F=m*a)? Saj waw efekt je res največji, ko namečeš skupaj nekaj po navodilih nekoga, ki je tako prijazen, da svoje znanje deli z drugimi.... tako, da obilo sreče pri "razvoju".
Namesto "Zahvali se" sprejemam tudi šalco kofeta: https://www.buymeacoffee.com/s54mtb
Uporabniški avatar
s54mtb

OdgovorNapisal/-a mondxxi » 30 Mar 2020, 21:56

6 kanalni RC sprejemnik .. dva močnejša modelarska reglerja naprej/nazaj, samo dve pogonski kolesi. Ostanejo še 4je kanali za nevem kaj... recimo ugašanje bencinskega motorja v nuji...mogoče celo višina reza trave itd. Za to ne potrebuješ arduina, ki bo samo vnesel še večjo možnost, da se tale stroj po nesreči zapodi komu pod noge.
Kosilnica na prvem youtube posnetku je enaka borilnemu robotu in ne bo pokosila trave, ampak ljudi.
Potrebno se bo odločit, RC kosilnica ali nekaj povsem drugega.
Več glav več ve.
mondxxi

OdgovorNapisal/-a reber » 30 Mar 2020, 23:07

Včeraj me je tale tema toliko vzpodbudila, da so se prebudile moje stare želje... sedeti v senci in na daljinca furat kosilnico po vrtu... ampak ne zato ker to rabim, to bi bila igrača in modelarski projekt, to bi bilo za foro. Imam nekaj kolegov, ki so modelarji, oni delajo modele za letat po zraku, jaz pa se raje držim tal, pa ne zato, ker bi me bilo strah višine, pač pa zato, ker če model strmoglavim, bo šlo v nič toliko in toliko ur dela. Da bi si naredil RC model avta ali kakšno drugo nekoristno vozilo, me ne zanima... kosilnica, ja, to pa ja, še posebej zato, ker bi jo lahko nadgradil v samostojno, mogoče nekoč.

Za pogon bi jaz osebno vsekakor izbral 4 kolesni pogon, nikakor ne pogon na 2 kolesi s tretjim vrtljivim kolesom, saj bi šlo za predelavo bencinske vrtne kosilnice, podvozje bi kar obdržal tako kot je, verjetno bi ga ojačal in montiral 4 kolesa za hoverboard. Za lažje zavijanje bi bilo dobrodošlo, če bi kolesa lahko zavijala, tako bi bil boljši izkoristek pogona pri zavijanju. Z dovolj močnimi motorji bi šlo brez zavijanja. Zakaj 4 kolesni pogon? zato ker bi se kolesa zagotovo manj zatikala v neravnine.
Za hec sem poslal nekaj povpraševanj in danes že dobil prvi odgovor iz Anglije, ponuja mi 4 motorje all terrain 8.5" 350w za 200 GBP s poštnino vred, v priponki.

Napajanje samo iz baterij bi pomenilo potrebo po dokaj zmogljivem baterijskem paketu, ki ima svojo težo in prevsem ceno. Dodatno montiran alternator ima prav tako svojo težo, zelo hitro doseže 2-3kg. Če naredim primerjavo z baterijami, pri Li-ion bi ta teža pomenila 500-750Wh kar pa ni tako malo, zagotovo za več kot 1 uro vožnje samo na baterije, še vedno ostane cena.

Pred leti sem na kosilnico montiral luč, v poletnem času sem pogosto kosil zvečer. Napajanje za luč sem naredil tako, da sem obstoječemu vztrajniku z magnetom montiral tuljavo, podobno kot je vžigalna tuljava. Izplen energije je bil brez težav 10W +

Če razmišljam naprej, bi lahko motor kosilnice predelal tako, da bi na obstoječi vztrajnik dodal še enega z večjim številom magnetov, po obodu bi dodal več tuljav za odvzem energije, tako bi zreduciral velikost in težo, hkrati bi dobil zelo dober izkoristek generatorja... alternator preko jermena to sigurno ni. Ker bi s tako predelavo verjetno moral odstraniti mehanizem za zagon motorja, bi tega lahko poenostavil s preprosto različico, ročno navijanje vrvi, tako imajo mnogi motorji, npr BCS kosilnice, stari vrtni motokultivatorji, ... nekateri starejši agregati, ...

Pretvarjanje napetosti s switcherji je danes postala rutina, torej me generirana napetost iz preprostega generatorja na permanentne magnete ne skrbi če bo ustrezna, odpade preračunavanje tuljav in magnetov. Pri takem pristopu bo generator lahko komaj zadoščal za pokrivanje porabe pri pogonu, lahko da bo dovolj za povprečno porabo, za pokrivanje večjih obremenitev pa zagotovo ne, tukaj nastopi akumulator oziroma baterijski paket, seveda na polnilne baterije, ki ne rabi imeti velike kapacitete, saj so velike obremenitve kratkotrajne, dovolj bo, če bo baterija imela sposobnost zagotoviti sorazmerno velik tok. V sili, če se baterije preveč izpraznijo, lahko avtomatika poskrbi, da se pogon ustavi, bencinski motor normalno teče in polni baterije... ja, mogoče je neumno, pa vseeno.

Pogon na 4 kolesa brez zavijanja ni zakompliciran in ni potrebe po dodatnih mehanizmih in krmiljenju le teh. ESC bi moral omogočati delovanje v smislu servo pogona, tako bi bila vožnja zelo stabilna in enakomerna. Da bi to dosegel, najbrž ceneni ESC-ji ne bodo dovolj brez ustreznega dodatka "pameti" verjetno v obliki kakšnega arduino mega in podobno. Da se bencinski motor ne bo zaustavil v morebitno visoki travi, bi morala vgrajena "pamet" poskrbeti, da se pogon ustavi, da kosilnica "prebavi" travo v katero se je zapodila...

Projekt ni kar nekaj, kar bi lahko stresel iz rokava in ga sestavil v stilu mnogih YT projektov, ki so prikazani in hkrati ne pokažejo nič uporabnega kako to narediti. Včasih so rekli da papir vse prenese, žal to ni res ker ognja ne prenese..., internet vse prenese, sploh YT vse prenese, tudi največje neumnosti... in velika neumnost je, če zmečeš arduino modulčke skupaj in jih povežeš s tistimi jumper kabelčki in potem pričakuješ, da bo v okolju polno vibracij, prahu in umazanije to delovalo na dolgi rok.

Ja, to je projekt za hobi, modelarski projekt, za to pa vsi vemo, da je to dejavnost, ki zahteva ogromno prostega časa, ogromno ur dela in precej sredstev, seveda ne smemo pozabiti tudi na znanje, to je verjetno še največji pogoj, sicer pa, pri modelarskem delu se lahko človek nauči ogromno, čas projekta se lahko zavleče v leta, ne samo v mesece.
Priponke
All Terrain Motors.jpg
Uporabniški avatar
reber

OdgovorNapisal/-a buconova » 30 Mar 2020, 23:26

Hmm? Pol pravte, da je bolš, da tole opustim in grem na drugo opcijo?

Druga opcija sta dva motorja z reduktorjem od invalidskega vozička - 24V
Tle mamo dva kontrolerja sebaroth, motorja sta krtačna enosmerna - dva pola +/-
4x4 dobim, da z verigama in verižniki prenesem pogon na sprednji kolesi.
Krmiljenje ostane isto, en motor nazaj, drug naprej, ali en naprej, drug stoji in obratno, pač več možnosti...

Recimo tole, a ne tok robustne ;) -> https://www.youtube.com/watch?v=9FbNauhrgNk
buconova

OdgovorNapisal/-a buconova » 30 Mar 2020, 23:33

Slika

Vsekakor bi z OFF ROAD kolesi izgledala velik bolš ;)
Dejansko je men to vse skup igrača, in če pogledam še malo širše, je pa združeno prijetno s koristnim ;)
buconova

OdgovorNapisal/-a reber » 30 Mar 2020, 23:54

Tale mi je bolj všeč
https://www.youtube.com/watch?v=PVelLnuBGO8
in tale
https://www.youtube.com/watch?v=VZUkTe77vw0
tale vozi v prazno...
https://www.youtube.com/watch?v=wICmfiGbgG8

Neverjetno koliko modelarjev, jaz bom temu rekel kar modelarski projekti in seveda vse to je za hobi, za igračo in zadovoljstvo je še toliko večje, če je izdelek uporaben, ne samo za (neuporabno) zabavo.
Če hočeš tak projekt narediti, moraš biti po srcu inovator in modelar, če ne se lahko stalno šlepaš na druge, to ni projekt 10 minut ali mogoče 1 do 2 uri skupnega druženja. Če bi nekdo tak projekt že naredil in da ga je pripravljen odstopiti, potem bi bilo enostavno.

Napajanje ni noben problem, če se šlepaš na obstoječi bencinski motor, je to samo dodaten projekt ali podprojekt. Mislim, da je najbolje, da se najprej naučiš uporabljat RC postajo in z njo krmilit različne pogone, poišči kakšnega modelarja, začni se ukvarjat z modelarstvom, nabavi si nekaj mehanizmov, modulčkov za krmiljenje, spoznaj lastnosti, spoznaj načine krmiljenja, signale, standarde, ... tako boš kmalu ugotovil kje začeti in kako se lotiti in ne pričakuj da bo to rešeno v nekaj tednih ali mesecih.

Kaj bolj resnega pa v tem smislu
https://www.youtube.com/watch?v=Xhsbgq9f3Kw

.
Uporabniški avatar
reber

OdgovorNapisal/-a buconova » 31 Mar 2020, 02:11

Neki bomo že poštudiral. Upam, da ne ostanem kr pri hangetrib :_naughty
buconova

OdgovorNapisal/-a buconova » 31 Mar 2020, 13:19

Ja nič, sem naročil 4 kontrolerje pa 4 potenciometre, za začetek, da malo treniram, da vsaj zasuknem kak motor ;)
al01q.jpg

[i.mg]https://ae01.alicdn.com/kf/H7d86cf4341984580b17205eed0158dfcM.jpg[/img]

Prosim, če slike pripenjaš na forum.
buconova

OdgovorNapisal/-a reber » 31 Mar 2020, 13:23

Če tale modul nima vhoda za RC servo signal, boš rabil še modul za pretvorbo signala v npr analogno obliko, oziroma v tako obliko, ki bo temu modulu razumljiva. No, mogoče tale modul prepozna RC servo signal, ampak nikjer še nisem našel nedvoumnih podatkov.

Mimogrede, tiste prej omenjene DC krtačne motorje lahko poganjaš z modelarskimi reglerji za krtačne motorje, seveda moraš uporabiti dvosmerne, ker tisti za propelerje letal imajo samo eno smer.

Ko boš povezoval razne module, se moraš naučiti še o signalih, obstaja več vrst. Ker si se odločil za modelarski RC sistem, boš moral iz RC sprejemnika izhajati s tem signalom in iskati module, ki to podpirajo, oziroma dodati module, ki pretvarjajo signal v drugo obliko. Vse pretvorbe signalov lahko narediš z arduino in ustreznim programom, verjetno se boš moral lotiti še arduino področja in programiranja arduinotov, s tem lahko rešiš vse.
Zadnjič spremenil reber, dne 31 Mar 2020, 13:31, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
reber

OdgovorNapisal/-a mondxxi » 31 Mar 2020, 13:28

Najbrž misli potenciometre s servo motorji mehansko povezati....

DC krtačne motorje lahko poganjaš z modelarskimi reglerji za krtačne motorje, seveda moraš uporabiti dvosmerne

=

dva močnejša modelarska reglerja naprej/nazaj
Več glav več ve.
mondxxi

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 31 Mar 2020, 15:43

Uporabniški avatar
s54mtb

OdgovorNapisal/-a mato1111 » 31 Mar 2020, 15:57

Predlog: Če imaš neko travnato površino in bi z daljincem usmerjal kosilnico bi lahko te ukaze nekam shranil in naslednjič bi lahko "avtomatsko" kosila. Je pa res da bi jo moral postaviti v enak izhodišči položaj in dodati kak senzor da se ne zaleti v kakšno oviro ki je prej ni bilo tam...
mato1111

Kraj: Brezovica
Zahvalil se je: 0 krat
Prejel zahvalo: 0 krat

OdgovorNapisal/-a VolkD » 31 Mar 2020, 16:14

Mislim, da je precej zunanjih faktorjev, ki bi onemogočili tako ponovitev.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 31 Mar 2020, 19:41

VolkD je napisal/-a:Mislim, da je precej zunanjih faktorjev, ki bi onemogočili tako ponovitev.

Tudi za to je rešitev:
http://tafr.si/en/index.html
Uporabniški avatar
s54mtb

OdgovorNapisal/-a buconova » 31 Mar 2020, 20:10

reber je napisal/-a:Če tale modul nima vhoda za RC servo signal, boš rabil še modul za pretvorbo signala v npr analogno obliko, oziroma v tako obliko, ki bo temu modulu razumljiva. No, mogoče tale modul prepozna RC servo signal, ampak nikjer še nisem našel nedvoumnih podatkov.

Mimogrede, tiste prej omenjene DC krtačne motorje lahko poganjaš z modelarskimi reglerji za krtačne motorje, seveda moraš uporabiti dvosmerne, ker tisti za propelerje letal imajo samo eno smer.

Ko boš povezoval razne module, se moraš naučiti še o signalih, obstaja več vrst. Ker si se odločil za modelarski RC sistem, boš moral iz RC sprejemnika izhajati s tem signalom in iskati module, ki to podpirajo, oziroma dodati module, ki pretvarjajo signal v drugo obliko. Vse pretvorbe signalov lahko narediš z arduino in ustreznim programom, verjetno se boš moral lotiti še arduino področja in programiranja arduinotov, s tem lahko rešiš vse.

Ja, kot si omenjal na koncu posta, Arduino reši signal, ne? Upam... tako mi bilo rečeno. V primeru uporabe tistih modrih kontrolerjev. Oni lovijo na PWM, upam, da se da skonvertat iz mojga dalinca v ta signal, sicer bom nabavu drug dalinc al neki, ne vem. Niti ne vem (še) katere signale ima moj dalinc, PPM vem da ma ;)
buconova

OdgovorNapisal/-a buconova » 31 Mar 2020, 20:15

mondxxi je napisal/-a:Najbrž misli potenciometre s servo motorji mehansko povezati....

DC krtačne motorje lahko poganjaš z modelarskimi reglerji za krtačne motorje, seveda moraš uporabiti dvosmerne

=

dva močnejša modelarska reglerja naprej/nazaj

Mehansko, ja, tolk da proboam, da vidim, da se motor vrsti in etc.
Da pridem na "žmoht"

In morda lahko kasnej dejansko uporabim te kontrolerje za kosilnico, s tem da skonektam namesto potenciometra gor sprejemnik od RC
buconova

OdgovorNapisal/-a buconova » 31 Mar 2020, 20:21

VolkD je napisal/-a:Mislim, da je precej zunanjih faktorjev, ki bi onemogočili tako ponovitev.

Ja, to sm tudi jest že pred tem "fantaziru", da bi prvič peljal kosilnico skos traso, pred tem stisnu "save al record" pa bi posnela pot, akorkol in kamorkoli že, sam to ni PC, tle gre vedno po isti poti, teren se pa spreminja, in ena jamica spremeni smer ;)

Ne, sej bomo naredil mi na dalinca, nč bat ;)
buconova

OdgovorNapisal/-a buconova » 31 Mar 2020, 20:24

Jaz itak hočem kosilnico na dalinca, in prav podobna tisti prvi, čeprav je mal nevarna videt ja, če jo preveč spustiš v obrate :)
Meni se to zdi, ja ma ne znam opisat filinga :)
buconova

OdgovorNapisal/-a buconova » 31 Mar 2020, 20:30

Zamisli to... tudi angleština mi ni vrlina. :_dunno
Glede goseničarja pa ne gre skozi, ker "stroj" preveč pridobi na šitini in ne morem z nožem čimbolj tik ob viti pokosit, ob živi meji, ob robniku, in to, ona prva je prava, ker ima kolesa "umaknjena" not, oz. gredo kolesa znotraj pokošenega in posledično lahko gre čisto ob oviri

In one profi komercialne zadeve me tudi ne ganejo , sej tale ni ne vem koliko komercialen, je pa videti profi in nekot gre sam, jaz bi želel to vozit sam
buconova

OdgovorNapisal/-a sbx » 26 Apr 2020, 11:07

Jaz trenutno doma (zelo) počasi izdelujem tole kosilnico: https://repalmakershop.com/

3D dele imam že vse natisnjene, prav tako imam vso elektroniko in motorčke iz Aliexpressa in BangGooda (okoli 40 paketov. :D). Imam jo namen priključiti na centimeterska GPS RTK modula (teh še nimam), da mi ne bo potrebno polagati žice za perimeter.

Veliko časa trenutno nimam, tako da vsak dan privijem približno en vijak. :D

Rabil bi nekoga, ki ima doma spot welder za baterije, da mi ne bi bilo potrebno lotati skupaj 18x 18650 baterij v paket.

Slika
sbx

Zahvalil se je: 3 krat
Prejel zahvalo: 28 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 2

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 26 Apr 2020, 11:26

sbx je napisal/-a:Rabil bi nekoga, ki ima doma spot welder za baterije, da mi ne bi bilo potrebno lotati skupaj 18x 18650 baterij v paket

Lahko se zmenimo in prideš v scidrom makerspace, kjer imamo švasaparat.
Uporabniški avatar
s54mtb

OdgovorNapisal/-a LiPo » 26 Apr 2020, 16:30

In eno razmisljanje z druge strani...mocvirja...

Recimo imamo bencinsko kosilnico.
Na njej imamo ze urejen pogon ( preko jermena).

Zakaj ne bi ta princip ohranili in samo dodali moznost vklopa pogona? In dodatno moznost zavijanja?
V tem primeru rabimo mnogo manj energije,
Ker krmilimo samo motorje...
Uporabniški avatar
LiPo

Kraj: LJUBLJANA
Zahvalil se je: 25 krat
Prejel zahvalo: 135 krat
Uporabnika povabil: cimabella
Število neizkoriščenih povabil: 27

OdgovorNapisal/-a buconova » 26 Apr 2020, 17:50

jest sm že 3 kosil...
...NA ROKE! :)

18650 apsolutno švasat, lotanje tko nehvaležno, sej majo pebi točkalnike

obstoječ 2wd ali pa 4wd mehanski, na kosilnicah, problem je krmiljenje. Pa odvisno, jaz sem imel eno stigo, ki je imela pogon, pa a veš da je kr kmal crknu. Pobralo zobe na pogonskem zobniku, imel je sicer princip, da je en zobnik ob strani kolesa poganjal kolo, ni bilo posrečeno no, pa še plastika, to slej k prej pobere zobe in vse. Tudi polž je bil bol tko-tko, več segmentov iz plastik, crkne to takoj. Verjetno so sedaj kaj boljši principi, predvsem pa trpežnejši.

Je pa nekak lažje moč prenašat po kablih, kot pa delat, verige, kardane, kaj vem kaj še. Razen, če greš iz nule. na obstoječo kosilnico pa itak tile hoverbordovi motorji zakon, sploh OFF ROAD :p ali pa od invalidskega vozička dva - če ni zahteven teren, je morda dovolj le na eni osi, ni potrebe po 4x4, jaz jo namreč rabim zaradi terena, in krmili se lažje, oz. se bo ;)

Drgač pa...

pa skuhal slivoko sem pravo, ki rukne te direkt u glavo ----=> https://www.youtube.com/watch?v=z0KVZV7m3p8

srečno!
buconova

OdgovorNapisal/-a matt » 26 Apr 2020, 20:38

sbx hvala za idejo. Maš slučajno koliko pridejo pod črto vsi deli? Da vidim če je kaj cenejša od kake rabljene husqvarne?
matt

Kraj: Maribor
Zahvalil se je: 12 krat
Prejel zahvalo: 10 krat

OdgovorNapisal/-a sbx » 27 Apr 2020, 09:29

matt je napisal/-a:sbx hvala za idejo. Maš slučajno koliko pridejo pod črto vsi deli? Da vidim če je kaj cenejša od kake rabljene husqvarne?

Plastika stane okoli 100€, elektronika z motorji in baterijami pa okoli 200€. Če hočeš manj izgubljenih živcev in samo pokošeno travo, je gotovo bolje da kupiš rabljeno. Je pa izdelana kosilnica gotovo primerljiva s tistimi nad 600€. :D

Imam spisek delov v Excelu, da se ne bo kdo mučil tako kot jaz, ki sem moral ugotavljati dele po slikah, saj avtor skriva podrobnosti delov in prodaja komplete, kjer za kitajske dele zaračuna vsaj 3x več.
sbx

OdgovorNapisal/-a matt » 27 Apr 2020, 12:33

Te ja kar ugodna cena. Kode še nisem šel gledat. Kako ima rešeno navigiranje? Imamo ograjeno parcelo ali je vseeno treba polagat žico ali je bumper senzor in ultrazvočni dovolj da se zna obnašat? in se normalno obnašat med drevesi?
matt

Kraj: Maribor
Zahvalil se je: 12 krat
Prejel zahvalo: 10 krat

OdgovorNapisal/-a sbx » 27 Apr 2020, 13:47

Ne vem, ker jo še gradim. Permiter žica služi če ne drugega kot vodilo za vračanje k polnilni postaji. Kot rečeno pa je cilj GNSS RTK navigacija, ki pa je zelo draga zadeva.
sbx

OdgovorNapisal/-a buconova » 02 Jun 2020, 11:38

Roba je prišla... gremo delat. ;)
buconova

OdgovorNapisal/-a buconova » 16 Jun 2020, 20:22

Ok! Roba je resda prišla, a napačna, vendar mi vseeno lahko ožičimo. ESC-ji so brez HALL konektorja, to sicer ne igra vloge z ožičenjem, le s speljevanjem, kasneje bom zamenjal ESC, če se bo izkazalo tole za OK.

Prosim tistega, ki zna, da mi poveže te komponente, ki so na sliki. Lahko ti vse skupaj dostavim in dorečeva okoli vsega.
rc-komponente2.jpg
buconova

OdgovorNapisal/-a buconova » 26 Jun 2020, 10:59

Nikogar ni? :P
buconova

OdgovorNapisal/-a tomazp » 28 Jun 2020, 19:32

buconova je napisal/-a:Nikogar ni? :P

Zastavljen projekt je zelo zanimiv. Predvidevam da tudi večini. Ti pa svetujem da se še nekoliko poglobiš in te 'malenkosti' sam skupaj spraviš. Ni nek bav bav. Pa še veliko se boš naučil. Če pa kakšna stvar ne bo jasna boš dobil tu tudi ustrezen namig oz. smer rešitve.
Poročaj še naprej o poteku, izkušnjah oz. morebitnih problemih.
Veliko uspeha.
tomazp

Zahvalil se je: 101 krat
Prejel zahvalo: 174 krat
Uporabnika povabil: Zeci
Število neizkoriščenih povabil: 36

Vrni se na Elektronika za začetnike

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost