Papiga ISD1820

V tem delu bomo začetnikom milostno odpuščali vse grehe in jim pomagali, da svoje prve projekte pripeljejo do uspešnega konca

Papiga ISD1820

OdgovorNapisal/-a miha213 » 24 Mar 2019, 10:51

Pozdrav,

Rad bi naredil papigo za ponavljanje istega besedila in sicer z modulom ISD1820 (https://www.allelectronics.com/mas_asse ... ME-63S.pdf). Namen je, da ga povežem z radijsko postajo. Modul deluje, vendar ko ga povežem izhode iz modula (zvočnik kable) na konektor za mikrofon na radijski postaji gre radijska postaja takoj na oddajo, ker je sklenjen krogotok. Ima kdo kakšno shemo kako to pravilno povezati oz, kaj je potrebno še dodati vmes. Poskušam sicer z Icomom V 68.

Namen je, da gre postaja na oddajo šele ko se pritisne na modulu gumb za ponavljanje besedila.

Hvala
Lp Miha
Lp

Miha
miha213

Zahvalil se je: 3 krat
Prejel zahvalo: 0 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 0

Re: Papiga ISD1820

OdgovorNapisal/-a miha213 » 24 Mar 2019, 11:13

https://www.allelectronics.com/mas_asse ... ME-63S.pdf - tole je pravi link do modula

Če bo komu kaj več jasno je tukaj nekdo (https://www.youtube.com/watch?v=n0hQvZPnqOM) naredil kot vidim simplexni repetitor na Bofengu, vendar kot sem napisal sam želim, da se zvok predvaja le ko pritisnem gumb. Sedaj pa ko izhod modula zvočniške kable povežem direktno na konektor za mikrofon postaje, gre zadeva takoj na oddajo. :_banghead :_banghead :_banghead

Lp
Lp

Miha
miha213

OdgovorNapisal/-a VolkD » 24 Mar 2019, 11:52

Leta nazaj, ampak res daleč 1998 leta, sem naredil papigo z ISD2560. Objavljena je bila v CQ ZRS.

Še link do tega.
To papigo so ljudje kar izdelovali in nisem dobil nobene pripombe o njenem delovanju.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 6945 krat
Prejel zahvalo: 4296 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a S57BAT » 24 Mar 2019, 17:24

Problem je v tem, da že 10k na mikrofonskem vhodu aktivira PTT. Izhod loči s kondenzatorjem in dodaj ptt vezje z uporom preko releja ali tranzistorja.

l.p. Tomaž
S57BAT

Zahvalil se je: 6 krat
Prejel zahvalo: 26 krat
Število neizkoriščenih povabil: 5

OdgovorNapisal/-a miha213 » 24 Mar 2019, 18:17

Točno tako, samo ne vem kaj naj točno dodam. Štos je v temu, da modul sploh ni napajan še z elektriko in samo priklop vklopi mikrofon in gre postaja na oddajo.

Glede ena posnetke na internetu npr.: https://www.youtube.com/watch?v=O6vDdpDMa_M&t=326s ni možakar kolikor vidim dodal ničesar in mu deluje. Prvi link, ki sem ga dodal, pa kolikor vidim po shemi je dodal:
- 2 upora po 10k
- 2 kondenzatorja 100n
in en tranzistor, samo ne vem katerega?

Potem bi tole moralo rešiti problem...

Hvala
Priponke
shema.PNG
Lp

Miha
miha213

OdgovorNapisal/-a MadMax » 24 Mar 2019, 20:09

Včasih smo temu rekli TUN.
Transistor Universal NPN.
Pred 35 leti je bil to BC107, danes pa kar je pri roki...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.
MadMax

Kraj: Črnomelj
Zahvalil se je: 356 krat
Prejel zahvalo: 384 krat

OdgovorNapisal/-a S57BAT » 25 Mar 2019, 06:31

Kot je rekel MadMax, takorekoč vsak npn tranzistor bo OK. Vendar pa vezje, kot je narisano, najbrž ne bo delovalo. Bazo tranzistorja bi preko 10k upora vezal na pin 2 ISD1280, kolektor pa preko 1k upora na MIC vhod.

l.p. Tomaž
S57BAT

Zahvalil se je: 6 krat
Prejel zahvalo: 26 krat
Število neizkoriščenih povabil: 5

OdgovorNapisal/-a blax » 02 Maj 2019, 22:17

Sam imam rešeno z enim kablom. Kar se papige tiče.
Zvok na računalniku oz. izhod na usb zvočni kartici sem povezal zadaj na postajo kot mikrofon. Microphone ter mic. ground. Seveda zadeva ni neodvisna ampak rabi računalnik. Vklučiš VOX in naženeš prej posnet zvok na računalniku. V N1MM+ super deluje, malo se pohecaš iz vox nastavitvami, delay pa gain ter na koliko nastavit vrednost zvoka.
Še en kabel iz phones v mic na računalniku pa si pripravljen na digi načine :D
Upam da ti kej pomaga, vsaj da pomisliš v to smer.

Lp
S56BL
Uporabniški avatar
blax

Kraj: Domžale
Zahvalil se je: 29 krat
Prejel zahvalo: 5 krat
Uporabnika povabil: DusanK

OdgovorNapisal/-a blax » 07 Maj 2019, 20:03

Ker ne morem urejati, to ne deluje povsem ok! če imaš vklopljen mikrofon izhod iz postaje v zvočno ti pobere gain in si čisto tih pri oddaji preko mikrofona na postaji.
Samo v opomin, da sem se motil :_dunno in žal tako lahko ne bo šlo. Upam ko dodam audio transformerje in ostalo "digiinterface" zadeve da bo ok.
S56BL
Uporabniški avatar
blax

Kraj: Domžale
Zahvalil se je: 29 krat
Prejel zahvalo: 5 krat
Uporabnika povabil: DusanK

OdgovorNapisal/-a VolkD » 07 Maj 2019, 20:22

blax je napisal/-a:Če imaš vklopljen mikrofon izhod iz postaje v zvočno ti pobere gain in si čisto tih pri oddaji preko mikrofona na postaji.
Dajte še enkrat pogledat načrt moje papige izpred let. Res je narejena z drugim ISD čipom, a vseeno. V njej se skriva marsikateri odgovor na vaše težave.
ISD2560 ima interno vgrajen ojačevalnik za mikrofon. Ta ojačevalnik ima tudi avtomatsko ojačanje in tudi kompresor dinamike. V mojem objavljenem načrtu sem zlorabil ta del čipa zato, da preko njega peljem signal mikrofona, tudi ko sem na oddaji preko PTT-ja na mikrofonu. Torej takrat, ko govorim direktno, brez papige. To pomeni, da je potem glasnost oddaje povsem enaka glasnosti, ko oddajam posnet zvok.

Naprava lahko posname in predvaja dva sporočila, preklop je s stikalom. Nima arduina in podobne navlake, vse je rešeno z par vrati. Zadeva ni občutljiva na RF motnje. Znani so namreč problemi papig, ki se v velikem elektromagnetnem polju resetirajo in neprestano začenjajo s sporočilom od začetka.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 07 Maj 2019, 20:31

Da bo lažje, dodajam še pdf, na katerem se mogoče vidi stvari nekoliko bolje:
s57uud-PAPIGA.pdf
(7.32 MiB) Prenešeno 25 krat

Vezje je narejeno enostransko in nebi smelo predstavljat problema pri domači izdelavi.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Vrni se na Elektronika za začetnike

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost