Izdelava pager-ja

V tem delu bomo začetnikom milostno odpuščali vse grehe in jim pomagali, da svoje prve projekte pripeljejo do uspešnega konca

Re: Izdelava pager-ja

OdgovorNapisal/-a arksi » 14 Mar 2017, 11:46

Hvala Mirko.
Seveda ni prepozno. Itak se s tem "igramo" za hobi in zaenkrat nimamo norme in roka izdelave ;-)...
Hmm, 2.7V bo pa menda malo premalo (mogoče pa ne) za proženje interrupt rutine v procesorju. Za zanesljivo delovanje bo treba nekako dvigniti napetost na 5V

LP
arksi

Kraj: Dolenjska
Zahvalil se je: 550 krat
Prejel zahvalo: 84 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 11

OdgovorNapisal/-a Dave » 14 Mar 2017, 11:53

arksi je napisal/-a:Hvala Mirko.
Seveda ni prepozno. Itak se s tem "igramo" za hobi in zaenkrat nimamo norme in roka izdelave ;-)...
Hmm, 2.7V bo pa menda malo premalo (mogoče pa ne) za proženje interrupt rutine v procesorju. Za zanesljivo delovanje bo treba nekako dvigniti napetost na 5V

LP

Lahko potrdim da je premalo, sem danes nabavil vse potrebno, da nekaj stestiram, javim zvečer. :)
Dave

Zahvalil se je: 16 krat
Prejel zahvalo: 24 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 2

OdgovorNapisal/-a Dave » 14 Mar 2017, 20:48

s51km je napisal/-a:
arksi je napisal/-a:No, fino. Pošta je očitno opravila svoje delo.

Smo za info. pozivnik je v bistvu sestavljen iz dveh tiskanih vezji. Na eni je samo sprejemni del pozivnika na drugi pa mikroprocesorski in spomin za nastavitve in sporočila.
Tam kjer je napisano "OUT" naj bi iz pozivnika prišel ven kvadratni signal POCSAG. Lahko ga opazuješ z osciloskopom, seveda takrat, ko je v "zraku" kakšno POCSAG sporočilo.
Kakšen je napetostni nivo kvadratnega impulza, pa ne bi vedel. Mislim, da bo za direkten priklop na Arduino prenizek napetostni nivo in bo potrebno napetost nekako dvigniti na 5V.

Ob tej priliki bi poprosili Mirkota (s51km), da bi izmeril napetostne nivoje (iz čipa UAA2080H) na pozivniku, ker on ima POCSAG generator (če sem se prav zapomnil je to MARCONI) in lahko to brez problem naredi :-). Upam, da bo tole izvedljivo....

Upam, da odgovor ni pozen. Iz sprejemnika DE506 je nivo signala POCSAG 2,7V
l.p.
Mirko

Super, hvala. :) Me pa zanima med katerima pinoma je bilo to merjeno/opazovano? :)
Dave

OdgovorNapisal/-a Dave » 10 Feb 2018, 22:56

Najprej vsem en lep pozdrav in opravičilo, da se dolgo nisem javil. Zadnje izpitno obdobje me je povozilo in sem moral reševati nastalo situacijo, prav tako ta semester, tako da nisem imel ne časa ne volje, da bi tole dokončal.

S tem projektom sem si izboril da mi ni naslednji semester ni potrebno opravljati dveh pisnih izpitov, tako da bo stvar gotovo narejena kmalu. :) Konec naslednjega tedna pošeram kaj sem do sedaj uspel narediti, imam še en izpit za dokončati. :)
Dave

OdgovorNapisal/-a Dave » 20 Feb 2018, 00:52

En kratek update, danes sem se malo igral in za silo zlotal stvari skupaj tako da stvar dela. :) Glede samega dekodiranja pa že uspešno sprejemam začetno (preamble) sekvenco pocsag sporočil. :)
Slika

Na ploščo pride še en 20x4 LCD s PCF8574 ICjom za I2C komunikacijo ter SIM800L za GSM komunikacijo.

P.S. - kdo najde "vsiljivca"?
Dave

OdgovorNapisal/-a jvolk » 20 Feb 2018, 01:18

DE506? Če stisneš vse 3 tipke skupaj ko daješ baterijo noter bo šel v testni način in sprejemal vse pozive, neglede na nastavljene številke. Na spodnjih kontaktih pagera (tam pri vibri) je nekje tudi uart port, ki daje pozive ven, če boš potreboval.
Uporabniški avatar
jvolk

Kraj: Divača
Zahvalil se je: 2 krat
Prejel zahvalo: 109 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 29

OdgovorNapisal/-a arksi » 20 Feb 2018, 09:27

Dave je napisal/-a:En kratek update, danes sem se malo igral in za silo zlotal stvari skupaj tako da stvar dela. :) Glede samega dekodiranja pa že uspešno sprejemam začetno (preamble) sekvenco pocsag sporočil. :)..........

To je pa res lepo slišati, da ni projekt splaval "po vodi". Kar korajžno naprej ;-).
Kaj je tiso za eno vezje (čip, kondenzator) na tvoji preizkusni ploščici? Čemu služi?

jvolk je napisal/-a:DE506? Če stisneš vse 3 tipke skupaj ko daješ baterijo noter bo šel v testni način in sprejemal vse pozive, neglede na nastavljene številke......

Jan, tole je pa zanimiva informacija, Tega do sedaj nisem vedel, da pozivnik sprejema vse pozive, brez RIC-ev.
A ni to tako, da ko daš baterijo notri in stisneš vse tri tipke hkra prikaže za nekaj sekund vpisane RIC-e, potem pa se vrne v normalno delovanje? Se motim?

jvolk je napisal/-a:DE506?...... Na spodnjih kontaktih pagera (tam pri vibri) je nekje tudi uart port, ki daje pozive ven, če boš potreboval.

Tako je. Spodaj ima pozivnik za priklopit napajanje +/- in na dveh priključkih je uart komunikacija. Vsakič, ko sprejme poziv ga odda še na Tx-u uart-a........
arksi

OdgovorNapisal/-a jvolk » 20 Feb 2018, 10:08

Se ne vrne v normalno delovanje, gre v testni način. Lahko pa da je tudi odvisno od firmware kako se obnaša.
Dave drugače da se ne boš preveč ukvarjal s tem zakaj ti sprejme samo preablme in sporočila ne - pozivnik ima vklopljen sprejemnik samo na intervale (zato da ulovi preamble). Ko najde preamble ostane vžgan dokler ne pride do RIC kode, čim se številka v RIC kodi ne ujema z nobeno njegovo sprejemnik ugasne. Z drugimi besedami: Če ne bo prišlo sporočilo na tvoj RIC ga ne boš sprejel, zato ti predlagam da ga zaženeš v testnem načinu, tako bi moral sprejemati komplet sporočila.
Uporabniški avatar
jvolk

OdgovorNapisal/-a Dave » 20 Feb 2018, 11:58

Okej, zdej mi je jasno, zakaj naprej ni nikoli šlo, haha :) Hvala @jvolk, sem ga dal sedaj v testni način in čakam kaj bo. Hvala :)

@arksi Gre za navaden TTL -> CMOS level shifter čip za prilagoditev nivojev. Se mi ni dalo ukvarjati s tranzistorji pa potem še invertiranjem itd. :)
Dave

OdgovorNapisal/-a arksi » 20 Feb 2018, 14:44

Dave je napisal/-a:......@arksi Gre za navaden TTL -> CMOS level shifter čip za prilagoditev nivojev. Se mi ni dalo ukvarjati s tranzistorji pa potem še invertiranjem itd. :)

Kakšen čip si uporabil za prilagoditev nivojev?
arksi

OdgovorNapisal/-a Dave » 20 Feb 2018, 18:42

arksi je napisal/-a:
Dave je napisal/-a:......@arksi Gre za navaden TTL -> CMOS level shifter čip za prilagoditev nivojev. Se mi ni dalo ukvarjati s tranzistorji pa potem še invertiranjem itd. :)

Kakšen čip si uporabil za prilagoditev nivojev?

Uporabil sem CD4504BE.

Glede samega dekodiranja... nevem kaj sem jaz zaznaval in kakšna verjetnost je, da sem dejansko na pinu zaznal isto sekvenco kot dejansko zgleda preamble... ampak stvar ne deluje... tako da očitno sem zaznaval nekaj kar je isto kot preamble ampak nadaljni biti se ne ujemamo z codewordi za naprej... tudi v testnem načinu ne, kjer naj bi prejel celotno sporočilo. Bo tole malo težje kot mi je delovalo...
Dave

OdgovorNapisal/-a LiPo » 20 Feb 2018, 19:14

Super, da se premika.
Jaz sem dosedaj srečal več kot deset uporabnikov, ki želijo samo narediti tak posredovalnik sporočil.
Zakaj se ne zdruzite skupaj?

Ker sem občasno bil tudi na RECO centrih, sem malo potipal situacijo okoli tega.
Sistem je dorečen in ni v planu ničesar v smislu GSM SMS obveščanja.
Vzrok je v zanesljivosti obstoječega sistema. O tem je že pisal Dvolk.
Ko je frka ( primer žledoloma) lahko GSM sistem izpade. Obstoječi sistem pa
uporablja svoje odajnike in so ustrezno oskrbovani (agregat, ups).

LPG
Uporabniški avatar
LiPo

Kraj: LJUBLJANA
Zahvalil se je: 22 krat
Uporabnika povabil: cimabella
Število neizkoriščenih povabil: 16

OdgovorNapisal/-a jvolk » 20 Feb 2018, 19:22

Dave, lahko s čim zajameš signal, ki ga dobiš, oz ga spraviš v kako obliko, da jo lahko vidimo?
Uporabniški avatar
jvolk

OdgovorNapisal/-a Dave » 20 Feb 2018, 20:01

jvolk je napisal/-a:Dave, lahko s čim zajameš signal, ki ga dobiš, oz ga spraviš v kako obliko, da jo lahko vidimo?

Bi se moral pozanimati na faksu, če imajo morda kakšen osciloskop z možnostjo logiranja signala, da bi ga lahko prikazal, bom povprašal jutri pri asistentu.
Se bom danes lotil vzorčenja malo drugače, da vidimo če bo kaj razlike.

Imam pa eno vprašanje... Nekaj postov nazaj si omenjal, da pozivnik v testnem načinu sporočila posreduje na UART pin, ki se nahaja pri vibri.
Jaz sicer signal jemljem iz pinov, ki so nad baterijo in ne nad vibro. Lahko kdo res potrdi, da tudi sem pride kompletno sporočilo v obliki stopničastega signala in da
ta pin slučajno ni namenjen čemu drugemu? Nekje zgoraj so sicer sheme tega pozivnika ampak si ne znam razložiti vsega.

Slika
Dave

OdgovorNapisal/-a arksi » 20 Feb 2018, 21:41

Dave je napisal/-a:.........Bi se moral pozanimati na faksu, če imajo morda kakšen osciloskop z možnostjo logiranja signala, da bi ga lahko prikazal, bom povprašal jutri pri asistentu.
Se bom danes lotil vzorčenja malo drugače, da vidimo če bo kaj razlike..........

Dave, če hočeš "poceni" analizirati digitalni signal potem nabavi nekaj takega ali pa tega.
Instaliraj si software od tukaj in že lahko spremlaš osemkanalno dogajanje signalov.
Seveda, lahko uporabiš pa tudi osciloskop.

Dave je napisal/-a:......Imam pa eno vprašanje... Nekaj postov nazaj si omenjal, da pozivnik v testnem načinu sporočila posreduje na UART pin, ki se nahaja pri vibri.
Jaz sicer signal jemljem iz pinov, ki so nad baterijo in ne nad vibro. Lahko kdo res potrdi, da tudi sem pride kompletno sporočilo v obliki stopničastega signala in da
ta pin slučajno ni namenjen čemu drugemu? Nekje zgoraj so sicer sheme tega pozivnika ampak si ne znam razložiti vsega......

Ta pin je že pravi. Ampak na njem se pojavi nedekodirano sporočilo, ki ga moraš ti potem iz rafala enic in nul izloščiti posamezne ASCII znake, ter RIC-e, pa mogoče še kaj.
Če imaš možnost dobiti RF generator, ki ga nastaviš na oddajno frekvenco 173.250MhZ in v to frekvenco moduliraš kvadratni signal frekvence 600Hz, potem lahko na tem pinu, na pozivniku, z osciloskopom gledaš pravokotni signal frekvence 600Hz.

Spodaj je uart komunikacija, ki služi programiranju pozivnika in tudi za sprejem vseh sporočil, ki jih je pozivnik sprejel. Vsakič, ko pozivnik sprejme sporočilo ga pošlje na uart. Tu, na uartu pa je signal že dekodiran v ASCII formatu in ne potrebuješ nič več dekodiranja. Sporočila lahko bereš na terminalskem programu (naprimer tega, ki je delo slovenskega avtorja).

O tem sem že nakaj pisal ne drugem forumu. Tukaj imaš tudi razpored pinov (uart -> Rx-Tx) na spodnji strani pozivnika.
Od leve proti desni se sledijo pini: +pol, Rx, Tx, gnd, gnd.
arksi

OdgovorNapisal/-a Dave » 20 Feb 2018, 21:52

...
arksi je napisal/-a:Ta pin je že pravi. Ampak na njem se pojavi nedekodirano sporočilo, ki ga moraš ti potem iz rafala enic in nul izloščiti posamezne ASCII znake, ter RIC-e, pa mogoče še kaj.
Če imaš možnost dobiti RF generator, ki ga nastaviš na oddajno frekvenco 173.250MhZ in v to frekvenco moduliraš kvadratni signal frekvence 600Hz, potem lahko na tem pinu, na pozivniku, z osciloskopom gledaš pravokotni signal frekvence 600Hz. ...

Sem nekaj podobnega že naročil na Aliexpress-u 2 dni nazaj, trenutno pa nimam druge opcije kot kak osciloskop na faksu.

Te enice in nule poizkušam izluščiti in nevem več kaj bi lahko bilo narobe s kodo zato sem začel dvomiti, de je pin dejansko pravi, haha. :D

Poizkušam trenutno še z malo drugačnim pristopom in javim jutri, bom danes čez noč pustil da teče zadeva. Nimam pa trenutno nič na zalogi, da bi lahko naredil oddajnik, tako da sem odvisen
od dejanskih poslanih sporočil.
Dave

OdgovorNapisal/-a arksi » 20 Feb 2018, 22:13

Dave je napisal/-a:............. Nimam pa trenutno nič na zalogi, da bi lahko naredil oddajnik, tako da sem odvisen
od dejanskih poslanih sporočil.

Ah, Dave, pa ne moreš tako. Če boš čakal pocsag sporočila, ne boš prišel nikamor. Enkrat je sporočil več, drugič manj, ali pa kakšen dan tudi nič.

Moj predlog je tak. Enkrat sem o tem že pisal, pa ti bom še enkrat. Naredi po teh navodilih. Tukaj je projekt avtorja, ki je naredil z Arduino encoder in dekoder. Potem vzemi eno Arduino Nano platko in jo sprogramiraj s tem programom (avr pocsag transcode m328 ATMEGA328 based POCSAG transcoder - HEX). Lahko ti jo tudi jaz. Na izhodu A5 (port C5) Arduino Nano platke dobiš kodiran pocsag signal (enke in nule). Pozivnik potem za nekaj časa, dokler ne sprogramiraš dekodiranja, odstrani iz projekta in uporabi omenjen pocsag signal iz porta C5 in kmalu boš videl, kaj sprejemaš.

Ko boš enkrat dekodiral signal na mizi iz Arduino Nano platke, potem se pa naprej igraj s pozivnikom.

p.s. daj slike prilepi na forum, da bodo ostale za nadaljne rodove ;-)......
Zadnjič spremenil arksi, dne 20 Feb 2018, 22:23, skupaj popravljeno 2 krat.
arksi

OdgovorNapisal/-a arksi » 20 Feb 2018, 22:19

LiPo je napisal/-a:Super, da se premika.
Jaz sem dosedaj srečal več kot deset uporabnikov, ki želijo samo narediti tak posredovalnik sporočil.
Zakaj se ne zdruzite skupaj?................

In kje so ti ljudje???
Jaz sem že pred časom pisal tule, pa ni bilo kakšnega "velikega interesa".
Potem sem projekt predstavil še tukaj, pa spet ni bilo nobenega zanimanja, da bi skupaj kaj "sčarali".
arksi

OdgovorNapisal/-a Dave » 20 Feb 2018, 22:46

Ma sporočil je dnevno dosti, tako da čakanje ni ravno problem, načeloma jih je vsaj enih 5 na uro minimalno, včasih več - če spremljaš statistiko na SPIN-u/intervencije.net.
Dave

OdgovorNapisal/-a Dave » 21 Feb 2018, 00:55

Mi je pa zelo sumljiv tale out pin... Frekvenca 173.25MHz je zelo specifična (vsaj meni se zdi), tako, da bi moral večinoma out pin biti skos na logičnem nivoju 0, nekih motenj nebi smelo biti, ali pač?

Problem je, da je na tem pinu non-stop nek signal, sem ravnokar meril čase pulzov s pulseIn() funkcijo in mi je non-stop vračalo rezultate od 4us do 500us, večinoma okoli 120us do 240us... Kot sem že rekel, če je pin 3 res izhod demodulatorja, do tega ja ne bi smelo prihajati? Ali pač in si stvar razlagam narobe? Pri 1200 bitih/s je čas prenosa enega bita 833us. Signal na tej "liniji" ja ne bi smel tako skakati?
Dave

OdgovorNapisal/-a Dave » 21 Feb 2018, 01:21

Dave je napisal/-a:Mi je pa zelo sumljiv tale out pin... Frekvenca 173.25MHz je zelo specifična (vsaj meni se zdi), tako, da bi moral večinoma out pin biti skos na logičnem nivoju 0, nekih motenj nebi smelo biti, ali pač?

Problem je, da je na tem pinu non-stop nek signal, sem ravnokar meril čase pulzov s pulseIn() funkcijo in mi je non-stop vračalo rezultate od 4us do 500us, večinoma okoli 120us do 240us... Kot sem že rekel, če je pin 3 res izhod demodulatorja, do tega ja ne bi smelo prihajati? Ali pač in si stvar razlagam narobe? Pri 1200 bitih/s je čas prenosa enega bita 833us. Signal na tej "liniji" ja ne bi smel tako skakati?

Pač glede na priloženo shemo in datasheet, tretji pin dejansko je DO (data output) čipa UA2080H ampak ja...
Dave

OdgovorNapisal/-a arksi » 21 Feb 2018, 10:26

No, moram reči, da se s tem izhodom na pozivniku nikoli nisem še prav preveč ukvarjal. Kakše amplitude pa so omenjeni signali? A si prepričan, da je sprejemnik vedno vklopljen, lahko, da so samo motnje.
Bo treba na pomoč priklicati Mirkota (S51KM), on bo zagotovo vedel povedati kaj več o izhodu.

jvolk je napisal/-a:Se ne vrne v normalno delovanje, gre v testni način. Lahko pa da je tudi odvisno od firmware kako se obnaša..........

Tole sem jaz poizkusil. Sedaj je pozivnik že dva dni v testnem načinu, ampak ni sprejel nobenega sporočila. Mislim pa, da bi kakšnega moral, ker je bilo kar nekaj pozivov. Zgleda, da pri meni tole ne deluje.
arksi

OdgovorNapisal/-a Dave » 21 Feb 2018, 13:13

V normalnem načinu sprejemaš na tem pinu sporočila ali si testiral samo na svojem NRX1 modulu od Radiometrixa, če se prav spominjam?
Dave

OdgovorNapisal/-a arksi » 21 Feb 2018, 13:54

Sporočila brez problema berem z NRX1 modulom od Radiometrixa. Na tem pinu, tam kjer ga sedaj bereš ti, še nisem poizkušal.
Sem pa gledal kako je Mirko Naglič z osciloskopom opazoval kvadratni signal na tem pinu, takrat ko je nastavljal pozivnik. Signal je oddajal z RF oddajnikom (Marconi) na 173.250Mhz in dodal v modulacijo kvadratni signal frekvence 600Hz.

Iz pozivnika sem bral pozive samo na uart priključku spodaj in jih prikazoval na terminalskem oknu. Hitrost prenosa na terminal je bila 9600b/s.
arksi

OdgovorNapisal/-a Dave » 21 Feb 2018, 14:17

A lahko poizkusiš brati še na tem pinu kot sedaj jaz poizkušam in javiš? Mislim da ta pin ni to kar naj bi bil.
Dave

OdgovorNapisal/-a arksi » 21 Feb 2018, 22:15

Nimam pri roki nič, da bi nekako dvignil signal in ga dekodiral.
Sem pa razdrl pozivnik in z osciloskopom pomeril. Kaže res tako kot praviš. Skozi skačejo ene motnje na tem pinu. Tudi, ko vklopim miniaturni oddajnik in oddajam kvadratni signal z osciloskopom ne zaznam nič. Tudi jaz ne vem kako deluje tole vse skupaj. Pozivnik sem dal tudi v servisni način, ampak ni nič bolše. Meril direktno na pinu 3, nič drugače. Dal sondo X10 in ni nič drugače.
Ampak pozivnik pa sprejme sporočilo......

David, predlagam, da jemlješ signal od kakšnega bolj zaneslivega sprejemnika, ker tole nekam čudno deluje, ali pa mi ne znamo uporabiti.
Kot sem rekel, mogoče bo pa Mirko kaj povedal kako in kaj.
arksi

OdgovorNapisal/-a Dave » 22 Feb 2018, 13:53

Stvar je taka... včeraj sem bil v Makerlabu na FE in sem slučajno naletel na enega člana tega foruma in smo tudi skupaj malo debatirali in ugotovili, da dosti stvari v shemi pozivnika sploh nima nekega pravega smisla... Tudi same sheme niso točne za ta pozivnik, en ali dva ICja ki sta v shemi ju na pozivniku sploh ni, izhodi so sicer na istih pinih vendar je izhod direkten, brez tranzistorskega inverterja, ki je na shemi, tudi nekaj uporov in kondenzatorjev ni, ki so na shemi. V glavnem, sheme niso točne.

Drugo kot drugo... na pinu 3 je signal, ki pa se na tej liniji pojavlja periodično... 40ms poteka nek stopničast signal, potem ga 40ms ni itd... To periodičnost diktira RE (receiver enable) pin 5 na pozivniku, ki je navaden pulz, ki traja 40ms. Še slika: (signal zamaknjen zaradi AC couplinga, sem pozabil dati na DC, ampak vseeno... dosti nazorno prikazuje zadevo).

P.S.: Pozivnik je bil v testnem načinu, torej sem držal vse tri tipke ob vstavitvi baterije, dokler pozivnik ni zapiskal, cca 3 - 4 sekunda po vstavitvi baterije, če tipk ne držiš zapiska in zavibrira takoj.

Slika

Prvo sva s kolegom pomislila, da je perioda pulza na RE pinu odvisna od tega, ali pozivnik zazna v tem času preamble ali ne, in če ga zazna, se čas poveča ter je na liniji sporočilo, vendar se ne spreminja in je konstantno 40ms.

Signal na sami liniji je čuden in nikakor ne ustreza samemu protokolu... Nekaj slik (rumen signal je direktno iz pina 3, moder je ojačan signal):

Slika

Slika

Iz slik so razvidni časi na divizijo in če pulze primerjamo, se časi nikakor ne sklajajo s POCSAG protokolom.

Izgleda kot da ta pin 3 sicer je nekakšen data direktno ven iz demodulatroja, ampak tule sem zdaj v "mrtvi coni" in nevem več kako naprej.

Lahko kdo obrazloži kaj se tu dogaja?
Dave

OdgovorNapisal/-a Dave » 22 Feb 2018, 14:58

@arksi, a lahko pomeriš, kako izgleda signal iz NRX1 modula, za primerjavo?
Dave

OdgovorNapisal/-a Dave » 22 Feb 2018, 19:23

Na RE pinu se sicer nekaj dogaja, vcasih gre za 50ms pulz, vcasih 60ms enkrat pa celo 140ms...
Slika

Ampak je to cisto random se meni zdi, ko gledam SPIN in primerjam čase kdaj se kaj pojavi se casi ne ujemajo.

Ce ta cas delis z st. bitov, ki bi se naj prenasali po batch-ih, al pa frame-ih tudi nima veliko smisla.
Dave

OdgovorNapisal/-a arksi » 23 Feb 2018, 23:15

Spodnji signal sem posnel z logičnim analizatorjem na izhodu iz Arduino Nano platke. Na sliki je ves signal v enem oddajanju. Sliko sem sestavil iz več delov, ker nisem mogel stlačit cele "dolge kače" bitov v eno dolgo sliko. Signal je bil 0V ali 5V. RIC je bil 715133.

Z NRX1 modulom od Radiometrixa nekako z logičnim analizatorjem ne uspem zajeti signala. Signal iz NRX1 sem opazoval z osciloskopom. Ko ni nobenega signala je prisotno veliko motenj. Ko NRX1 sprejma signal se potem na osciloskopu vidi pravokotni signal. Osciloskop ima možnost snemanja, vendar mi ne uspe posneti signala.
Sem signal posnel z telefonom, vendar je datoteka trenutno preveč velika, da bi ti jo poslal na mail. Bom ob priliki posnel z manjšo resolucijo. Upam, da uspe.

Če želiš ti lahko sprogramiram eno Arduino Nano platko, pa boš imel pri roki encoder in dekoder pocsag signala.

Če pa želiš nabaviti NRX1, ti pa lahko dam direkten kontakt za naročilo.
Priponke
Signal_pocsag_na_izhodu_dekoderja.jpg
arksi

OdgovorNapisal/-a arksi » 23 Feb 2018, 23:25

Takole mi pa izpiše sporočilo sprejeto z NRX1 in dekodirano z Arduino Nano. Sporočila se izispisujejo v terminalskem oknu oz. programu.
Priponke
Brayterminal_pocsag.JPG
arksi

OdgovorNapisal/-a Dave » 24 Feb 2018, 14:38

A si mogoče naslednji teden kaj v LJ, da bi se dobila nekje pa stestirala zadevo? Nimam oddajnika da bi lahko testiral. Nameravam pa naslednji mesec kupiti NRX1 tako da če imaš kakšen kontakt, da dobim kak popust se priporočam. :)
Dave

OdgovorNapisal/-a arksi » 24 Feb 2018, 15:51

Sem ti odgovoril bolj konkretno na ZS. V Ljubljani sem bol poredkoma. Imam cca 60+ km do Ljubljane. No,se bomo nekj dogovorili, da bo prav ;-)....
Jaz sem naročil NRX1 tukaj. Pač pošlješ povpraševanje in poveš kaj bi. Je pa cena tega NRX1 z poštnino kar zasoljena cca 60€. S popustom bo bolj težka, ker so ti angleži bolj "trdoglave" sorte ;-)...
arksi

OdgovorNapisal/-a Dave » 16 Mar 2018, 13:14

Evo, en majhen update. :)

Prvo se morem zahvalit arksi-ju za enkoder in receiver, ki mi ga je poslal, da se lahko igram naprej. :D

Za enkrat mi je uspelo sinhronizirati frekvenco dekoderja s signalom, ki prileti in uporabiti časovne korekcije tako da sedaj berem vse bite pravilno, čeprav metoda, ki sem jo uporabil ni najbolj ziher, ampak za začetek stvar deluje. :) Naslednja postaja, dekodiranje samega signala :)

Lp
Dave

OdgovorNapisal/-a Dave » 23 Mar 2018, 03:23

Evo se en update... :) Lasten dekoder POCSAG protokola mi je sedaj uspelo popolnoma usposobiti... Sedaj pa kodo le še prilagodim, da bo ignorirala stalne motnje na anteni in bo zadeva začela špilat v naslednjih dneh.. :) Pa je le uspelo po skoraj da dveh letih ko sem se tega lotil in odlagal na kasneje. :)

Lp, D

Slika
Dave

OdgovorNapisal/-a arksi » 23 Mar 2018, 09:37

Super, pohvalno. Komaj čakam, da bolj detailo razložiš, kako si zasnoval dekoder in kako boš eliminiral motnje.
Samo en namig za naprej, ker vidim, da si majster v progrmiranju ;-). A bi lahko, če ni preveč dela, dodal v dekoderju, da bi poleg sporočila izpisal še RIC kodo.
arksi

OdgovorNapisal/-a Dave » 17 Apr 2018, 18:31

Sem imel nekaj težav z dekodiranjem RICa, ker nisem dovolj pozorno bral dokumentacije o protokolu. No sedaj vse štima tako kot more, po celotni prenovi logike dekodiranja... :) Programski del je sedaj 99% končan, dodati moram še prikaz za LCD in buzzer.. kar pa je trivialno. Kasneje še kak rotacijski enkoder in tipke za možnost vnašanja in spreminjanje točno določenega RIC-a kajti sedaj sprejemam vse.

Slika

Projekt bom preselil na ATmega328P in naredil stand-alone verzijo in vezje z 20x4 LCDjem (+ I2C čip PCF...nekaj) in enim buzzerjem. Objavim sheme ko bo :)
Dave

OdgovorNapisal/-a VolkD » 17 Apr 2018, 18:34

Dave je napisal/-a:... vezje z 20x4 LCDjem (+ I2C čip PCF...nekaj) in enim buzzerjem. Objavim sheme ko bo :)

PCF8574 ?
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 5231 krat
Prejel zahvalo: 3645 krat
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a Dave » 17 Apr 2018, 18:59

Je tako, mi je ušlo iz glave :)
Dave

OdgovorNapisal/-a Aleks » 17 Apr 2018, 20:18

Ta projekt mi vzbuja malo sentimentalnosti. Pred davnimi leti je obstajal nek DOS ali Win3.1 terminal program, do katerega si preko RS232 pripeljal signal iz RDS čipa in si imel na voljo vse pozive. Če bi slučajno naletel nanj se priporočam.
Aleks

Zahvalil se je: 18 krat
Prejel zahvalo: 31 krat
Število neizkoriščenih povabil: 6

OdgovorNapisal/-a arksi » 18 Apr 2018, 07:01

Aleks je napisal/-a:Ta projekt mi vzbuja malo sentimentalnosti. Pred davnimi leti je obstajal nek DOS ali Win3.1 terminal program, ............

A si mislil mogoče tega, ki je v priponki?
Priponke
Pocsag sprejemnik - dekodirnik-204.zip
Pocsag dekoder
(103.06 KiB) Prenešeno 23 krat
arksi

OdgovorNapisal/-a Aleks » 18 Apr 2018, 08:41

Po datotekah sodeč ne. Po iskanju zna biti eden od programov od tu: http://home.scarlet.be/rdsdx/index.html Moral bi preskusiti na računalniku s COM portom in starejšim operacijskim sistemom. Trenutno nimam možnosti. Zaslonskih menijev na internetu ne najdem.
Aleks

Zahvalil se je: 18 krat
Prejel zahvalo: 31 krat
Število neizkoriščenih povabil: 6

OdgovorNapisal/-a Dave » 27 Apr 2018, 13:25

Z vsem skupaj bo malo zakasnitve, ker bo potrebno izdelati svoj sprejemnik (trenutno razmišljamo o UAA2080T) in ga prilagoditi na naš standard. Ravno zaradi spremenjenega standarda tu pri nas, zadeve niso delovale zanesljivo in tega na žalost nisem prej vedel. Za info, da se še kdo drug ne bo čohu po glavi, zakaj stvari ne delajo tako kot je treba.... pri nas imamo 12.5kHz širino kanala in 1.5kHz deviacijo po Mirkovih informacijah, POCSAG standard pa narekuje ali 25kHz širina, 4,5kHz deviacija ali pa 12.5kHz kanal in 2.5kHz deviacija. NRX1 je tudi bolj šlampasto narejen (za 25kHz in 4,5kHz deviacijo) in sem imel dosti problemov, ki se jih od začetka sploh nisem zavedal, čudno mi je bilo samo to, da sem sprejel le par sporočil dnevno in še ti so bili s kakšno napako.
Dave

OdgovorNapisal/-a Dave » 29 Maj 2018, 20:11

Evo, sprejemnik sedaj deluje, v kratkem objavim navodila kako uporabiti del DE506 pozivnika in en mikrokrmilnik (trenutno preverjeno deluje samo preko ATmega2560) za sprejem vseh sporočil.
Evo, S53AL, le zate: "POPLAVLJENO PRITLIČJE, KAKNIK, KOŠIŠE, KOŠIŠE, 12". ;)
Dave

OdgovorNapisal/-a arksi » 30 Maj 2018, 07:19

To je bilo očitno tole sporočilo. Vir:SPIN.
Priponke
Kamnik.JPG
arksi

OdgovorNapisal/-a s56vha » 02 Jun 2018, 14:52

Dave je napisal/-a:Evo, sprejemnik sedaj deluje, v kratkem objavim navodila kako uporabiti del DE506 pozivnika in en mikrokrmilnik (trenutno preverjeno deluje samo preko ATmega2560) za sprejem vseh sporočil.
Evo, S53AL, le zate: "POPLAVLJENO PRITLIČJE, KAKNIK, KOŠIŠE, KOŠIŠE, 12". ;)

Si našel pravi dan za sprejemanje, je bilo kar nekaj proženj v roku 1 ure
Uporabniški avatar
s56vha

Kraj: Preserje pri Radomljah (1235)
Zahvalil se je: 23 krat
Prejel zahvalo: 44 krat
Uporabnika povabil: jmivsek
Število neizkoriščenih povabil: 4

OdgovorNapisal/-a arksi » 07 Jul 2018, 10:03

Dave je napisal/-a:Evo, sprejemnik sedaj deluje, v kratkem objavim navodila kako uporabiti del DE506 pozivnika in en mikrokrmilnik (trenutno preverjeno deluje samo preko ATmega2560) za sprejem vseh sporočil.......

David, kako kaj? Kaj novega? A se še kaj ukvarjaš s tem?
arksi

OdgovorNapisal/-a Dave » 24 Jul 2018, 14:25

Še vedno se ukvarjam s tem vendar trenutno zadeva stoji. Težava je, da frekvenca prenosa abnormalno niha in imam težave z dekodiranjem. Včasih je sporočilo ok, v večini primerov pa frekvenca prenosa enega bita niha tudi do 150us, kar je skoraj 20%, za dodatek pa še to, da ni ta frekvenca konstantna ampak se od bita do bita spreminja in zaradi tega ne vem več, kako se naj tega lotim. Verjetno je težava tudi v starih elementih ker je vezje staro že 15+ let... Čakam čip iz kitajske, da naredim novo tiskanino.
Dave

OdgovorNapisal/-a LiPo » 24 Jul 2018, 14:39

Mas kasen primer posnetka z logicnim analizatorjem?
Uporabniški avatar
LiPo

Kraj: LJUBLJANA
Zahvalil se je: 22 krat
Uporabnika povabil: cimabella
Število neizkoriščenih povabil: 16

OdgovorNapisal/-a arksi » 31 Jul 2018, 22:17

Dave je napisal/-a:......Težava je, da frekvenca prenosa abnormalno niha in imam težave z dekodiranjem. Včasih je sporočilo ok, v večini primerov pa frekvenca prenosa enega bita niha tudi do 150us, kar je skoraj 20%, za dodatek pa še to, da ni ta frekvenca konstantna ampak se od bita do bita spreminja in zaradi tega ne vem več, kako se naj tega lotim. Verjetno je težava tudi v starih elementih ker je vezje staro že 15+ let... Čakam čip iz kitajske, da naredim novo tiskanino.

Ali niha samo frekvenca prenosa, ali niha tudi nosilna frekvenca 173.250MHz? A to sprejemaš z vezjem od pozivnika DE506, ali kaj drugega? Ker, če sprejemaš s tem vezjem od DE506, potem me čudi, da se to dogaja, ker pozivnik, ki sem ti ga nazadnje poslal je sporočila relatvno dobro sprejemal.

Poizkusi še pomeriti kakšen signal dobiš iz sprejemnika RX1, ki sem ti ga poslal.? A si s tem sprejemnikom sploh kaj testiral, ali si ga dal takoj na "stranski tir"?

Pa, kot sem ti že mnogokrat priporočil, daj naredi/uporabi si en mini oddajnik za testiranje. Verjetno boš potem lažje diagnosticiral kaj in kako. Uporabi Tx1 od Rdiometrixsa. Greš do Mirkota in bosta zelo točno nastavila nosilno frekvenco in točno nastavila deviacijo, ki je potrebna.
arksi

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Elektronika za začetnike

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost