UV OSVETLJEVALEC

V tem delu bomo začetnikom milostno odpuščali vse grehe in jim pomagali, da svoje prve projekte pripeljejo do uspešnega konca

UV OSVETLJEVALEC

OdgovorNapisal/-a Starodavni » 27 Dec 2017, 21:58

Pozdravljeni

Že nekaj časa se matram z izgradnjo uv osvetlejvalca pa sem sklenil da tale "spomnik" objavim v upanju da bo komu drugemu v pomoč pri morebitni gradnji uv osvetlejvalca za vezja.

Sam osvetlejvalec uporablja 9 uv luči z tremi dušilkami. Na njem se lahko osvetli ploščico 230mm/180mm. V škatlo je vgrajen priključek za kabel z varovalko, stikalo da noter spustim elektriko, transformator in pcb timer z lcd zaslonom, na katerem se lahko štela osvetlitev zgoraj ali spodaj ter čas osvetlitve. Le ta je bil kupljen(https://www.e-stynus.com/index.php?main_page=product_info&cPath=8_3&products_id=4&zenid=tocpq6jtlkkp09iak9qm2paql4) Bi pa omenil, da je oziroma sem imel kar nekaj pomoči od možakarja, ko so se pojavili problemi z samim vezjem, tako da svaka mu čast.

Link sem pripel z dovoljenjem tako da ne bo kaj narobe z reklamami.

Slike pa bi razdelil na naslednje poglavja.

1.)projektiva
2.)elektronka
3.)škatla
3.)izgradnja
4.)izdelek

Lp
Starodavni

Zahvalil se je: 5 krat
Prejel zahvalo: 21 krat
Uporabnika povabil: ivor
Število neizkoriščenih povabil: 2

Re: UV OSVETLJEVALEC

OdgovorNapisal/-a Starodavni » 27 Dec 2017, 22:06

Projektiva:

Sam osvetlejvalec sem delal dvakrat. Prvic je bila škatla iz bauhausa toda, ko sem vse spravil noter nisem bil zadovoljen saj je bila premajhna se za timer in trafo zato sem narisal novo škatlo vse od začetka.

V kolikor bi kdo želel imeti vse datoteke od vseh sestavnih delov škatle naj mi piše na privat.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg
Starodavni

OdgovorNapisal/-a Starodavni » 27 Dec 2017, 22:18

Elektronika

Za luči je bilo izbranih 9 žarnic actinic od philipsa če me spomin ne vara in tri dušilke, skupaj z kablom, nosilčki luči, trafotom, gumbom, timerjem in ostalimi drobnarijami.

1.JPG

2.JPG

3.JPG

4.JPG

5.JPG

6.JPG

7.JPG
Starodavni

OdgovorNapisal/-a Starodavni » 27 Dec 2017, 22:22

Škatla:

škatla je bila narejena pri kolegu mizarju. :D

1.JPG

2.JPG

3.JPG
Starodavni

OdgovorNapisal/-a Starodavni » 27 Dec 2017, 22:35

Izgradnja

No potem sem pa vse skupaj spravil. Najprej lakiranje... . Za kontakte sem pokusil uporabiti čim več votlic, kot mi je bilo predlagano. Aluminijasta plošča je debela 5 mm, sama izdelava je pa delo člana tega foruma, katerega verjetno vsi dobro poznamo, če pa koga zanima pa lahko dobi njegov kontakt ( nisem ga povprašal če ga lahko omenim). Morem pa rečt, da je odlično odrezana plošča, tako ostrih robov nisem videl tudi na izdelkih iz industrijskih rezkarjev.

1.JPG

2.JPG

3.JPG

4.JPG

5.JPG

6.JPG

7.JPG

8.JPG
Starodavni

OdgovorNapisal/-a Starodavni » 27 Dec 2017, 22:41

Nadaljujem...

9.JPG

10.JPG

11.JPG

12.JPG

13.JPG

14.JPG

15.JPG

16.JPG
Starodavni

OdgovorNapisal/-a Starodavni » 27 Dec 2017, 22:47

timer:

1.JPG

2.JPG

3.JPG

4.JPG

5.JPG

6.JPG

7.JPG

8.JPG
Starodavni

OdgovorNapisal/-a Starodavni » 27 Dec 2017, 22:55

Izdelek:

Potem pa sem zmontiral se luči, ter preizkusil če dela.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg
Starodavni

OdgovorNapisal/-a Starodavni » 27 Dec 2017, 23:06

Za konec:

Lepo bi se zahvalil vsem ljudem ki so mi pomagali z nasveti, izdelavo in predlogi v času gradnje, kar je bilo zelo poučno saj izkušnje vedno štejejo.

Pri izgradnji sem pokusil narediti oziroma ujeti prekrivanje luči ter enakomerno osvetlitev po celotni površini osvetljevanja, zato so bile luknje na aluminijasti plošči tudi tako pozicionirane saj so nosilci žarnic morali biti pravilno umeščeni. Sama vataža znaša 9 žarnic po 15 watov kar je 135 w vse skupaj. Zaenkrat zadeva se ni stestirana, ker morem narediti se steklen akvarij za jedkanje vezij, saj plastičnega enostavno nisem mogel dobiti tako velikih dimenzij.

Pri izgradnji sem se naučil predvsem nekaj malega spajkati, če dam roko na srce sem res še hlod :_rolling , uporabe votlic pri vezavi, rezanje žic, polariteta je zanimiva stvar in prvi priklop transforamatorja :D .

Vsekakor je bila poučna in zanimiva izkušnja in bi verjetno jo ponovno ponovil. Je pa res, če damo roko na srce, je kar nekaj metod z katerimi vezje narediš cenejše in lažje kot vidim :D :D :D . Tako da če razmišljaš dragi bralec v tej smeri se ozri prej po drugih tipih izdelav vezij, breskvica, laserski printer, in prenos vezja iz papirja direktno na vezje, oziroma povprašaj na forumu.

Upam, da ste uživali v ogledu ter vsekakor bi rad slišal vaša mnenja oziroma predvsem graje, ker le tako se bom se kaj naučil.

Lepo pozdravljeni

Starodavni
Starodavni

OdgovorNapisal/-a Jakey » 31 Dec 2017, 20:00

Zanimivo, sem stisnil zahvalo samo orginalnemu postu, da nebom vsakemu posebej :)

Sicer pa mogoče nekaj stvari, ki sem jih opazil:

1. Lahko bi dodal LED diodo zraven LCD zaslona, katera indicira, ali so žarnice vklopljene ali ne.
1.1 Lahko bi se tudi dodalo končno stikalo, s katerim bi preprečeval, da bi kdo buljil v UV žarnice
2. Škatlo bi lahko kupil za nekaj € v merkurju, imajo zelo podobne že narejene.
3. Elektroniko bi lahko ceneje (namesto 35€) dobil pri kitajcih - arduino, zaslon in relejska kartica. Vse skupaj te pride pod 8€.

Čemu plošča iz aluminija? Zakaj ne lesena?
Podpis je izginil.
Uporabniški avatar
Jakey

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 128 krat
Prejel zahvalo: 105 krat
Uporabnika povabil: Proteus
Število neizkoriščenih povabil: 0

OdgovorNapisal/-a Starodavni » 01 Jan 2018, 22:05

1. Lahko bi dodal LED diodo zraven LCD zaslona, katera indicira, ali so žarnice vklopljene ali ne.

To mi ni padlo na misel. Timer odšteva sekunde in se jih vidi na zaslonu. Mi je pa všeč ideja.

1.1 Lahko bi se tudi dodalo končno stikalo, s katerim bi preprečeval, da bi kdo buljil v UV žarnice

Mišljeno je bilo da platko, dam noter, pokrijem pokrov, potem nastavim čas osvetlejvanja, in ko stisnem start se luč prizge ter izklopi ko pride na nic timer. Potem pa pokrov dvignem, ko sem pokusil je slo lepo.

2. Škatlo bi lahko kupil za nekaj € v merkurju, imajo zelo podobne že narejene.

V prvi gradnji sem dal 10 evrov za škatlo v merkurju, je bila perfekt, potem pa so prišle luči, pa trafo pa vse skup je blo pa vse za par cm premajhno. Lahko tudi slikam skatlo iz prvega poskusa jo imam še.

3. Elektroniko bi lahko ceneje (namesto 35€) dobil pri kitajcih - arduino, zaslon in relejska kartica. Vse skupaj te pride pod 8€.

Hm,... no to pa nisem vedu. je pa res da programirat ne znam še.

Čemu plošča iz aluminija? Zakaj ne lesena?

V osnovi sem zelel narediti plato ki bo drzala luci in imela odbojnike za zarnice. Te odbojnike sem zelel porezkat, pa dat na eluksacijo, samo kot sem videl je to padlo v vodo, in se je pol naredilo na alu samo luknje. Nisem pa se opustil te ideje. Samo bo verjetno se kar neki casa cakalo.

Lp
Starodavni

OdgovorNapisal/-a Jakey » 02 Jan 2018, 23:21

Starodavni je napisal/-a:Zaenkrat zadeva se ni stestirana, ker morem narediti se steklen akvarij za jedkanje vezij, saj plastičnega enostavno nisem mogel dobiti tako velikih dimenzij.

kaj pa tole?

1. Vem da se vidi sekunde, a vseeno. Od daleč lažje vidiš, ali zelena/rdeča luč gori ali ne.

1.1 Razumem. Ampak če bi iz neznanega razloga prej odprl škatlo, ni ravno prijetno (niti zdravo), če ti UV zasije v oči.

Hmm, za arduinota je razumljivo. Pa za drugič.

Zakaj pa porezkat in eloksirat? S tem boš samo ohranil ALU pred oksidiranjem, morda bi raje to rešil s čim drugim?
Podpis je izginil.
Uporabniški avatar
Jakey

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 128 krat
Prejel zahvalo: 105 krat
Uporabnika povabil: Proteus
Število neizkoriščenih povabil: 0

OdgovorNapisal/-a Starodavni » 04 Jan 2018, 19:52

Vov tole je pa lep pladen in ideja.

No tega se pa ne bi spomnil vejretno nikoli;).

hvala.

Em, iskal sem odbojnike za te luci pa jih nisem nasel. Nekako sem gruntal, da bi pac vzel recmo 30 mm alu ploščo pa jo tko porezkal da ima vsaka luc se odbojnik kar v plošči. KOt razumem eluksacija nekako prepreci prevodnost elektrike. Potem pa sem pogruntal, da se da reci se kromirati, pac mal sem se galvaniko gledal sila zanimiva rec.

Hja,.... sej pravim rezkarija se je zataknila, ker prjatu ni mogel narediti, ce bi pa dal nekomu to naredit je pa kar cena. No ne vem kok je pametno cene klele pisat. In pol je ostala plošča in mir. In se ta je ce smo odkriti pravi spomenik, lahko bi bila precej tanjsa;).

Lp
Starodavni

OdgovorNapisal/-a VolkD » 04 Jan 2018, 20:56

Starodavni je napisal/-a: No ne vem kok je pametno cene klele pisat.
Zakaj pa ne. Bomo drugi vedeli primerjat, pa mogoče kdo pove kje se tako storitev dobi po bolj zmerni ceni.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 4860 krat
Prejel zahvalo: 3493 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a Peter123 » 04 Jan 2018, 22:13

Peter123

Kraj: 1117 Lj.
Zahvalil se je: 17 krat
Prejel zahvalo: 106 krat
Uporabnika povabil: jmivsek
Število neizkoriščenih povabil: 22

OdgovorNapisal/-a S55RU » 04 Jan 2018, 22:45

In kakšni so prvi vtisi po uporabi? Si ga že preizkusil?
Uporabniški avatar
S55RU

Kraj: Posočje
Zahvalil se je: 54 krat
Prejel zahvalo: 23 krat
Uporabnika povabil: s56rga
Število neizkoriščenih povabil: 4

Vrni se na Elektronika za začetnike

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost