Raspberry 3b in SD kartica

Maline, robidnice in podobni elektronski sadeži, ki imajo integriranega kar precej HW.

Moderator: tilz0R

Raspberry 3b in SD kartica

OdgovorNapisal/-a Clownfish » 06 Feb 2021, 17:25

Vprašanje za uporabnike..

Koliko časa naj bi delovala SD kartica z Raspberry PI 4B?
Sedaj mi je že druga umrla - je čisto fuč.
Ne gre za kakšno noname kartico kupljeno pri dvomljivem izvoru ampak 32G Kingston SD kartico.

Predvidevam, da se na RPI3B ne da nastavit, da bi bootalo in delovalo iz kakega malega USB SSD diska? Vem da RPI 4 to omogoča.
Clownfish

Zahvalil se je: 12 krat
Prejel zahvalo: 58 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 14

Re: Raspberry 3b in SD kartica

OdgovorNapisal/-a Dorijan » 06 Feb 2021, 17:29

mislim, da je nekaj serijskeg, z nekaj glede napajlnika.
J omormam najti ampak imam nekje microSD kartico, ki je v osnovi belo oranžna ampak ima dobesedno črno piko cca 3mm, ker jo je skurilo
Dorijan

Zahvalil se je: 3 krat
Prejel zahvalo: 176 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 34

OdgovorNapisal/-a peterp » 06 Feb 2021, 17:47

Saj RPi 3B omogoča USB boot. Ali ne?
peterp

Kraj: Maribor okolica
Zahvalil se je: 231 krat
Prejel zahvalo: 136 krat
Število neizkoriščenih povabil: 138

OdgovorNapisal/-a Waldo » 06 Feb 2021, 17:49

RPi 4 lahko zdaj bootaš iz USB diska ali ključka. Včasih ni bilo mogoče, po zadnji posodobitvi bootloaderja pa gre.
Tudi RPi 3 lahko bootaš:
The Raspberry Pi 3B+ supports USB mass storage boot out of the box.

Več na tej povezavi.

Drugače pa ja, kartice znajo kar umirat. Ponavadi slabo napajanje pojav še pospeši. RPi 4 pa je še bolj požrešen in bolj občutljiv.
Waldo

Kraj: Maribor
Zahvalil se je: 25 krat
Prejel zahvalo: 34 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 6

OdgovorNapisal/-a Carko » 06 Feb 2021, 17:55

Vsi RPi omogočajo USB boot - zadnji kar direkt, pri starejših je bilo pa treba samo bootloader (en fajl nekaj kB) dati na SD, naprej pa nadaljuje iz SD.

Priporočam prehod na USB, ker meni se kartice corruptajo kot za stavo.

Glede osnovnega vprašanja, koliko časa naj bi kartice zdržale, pa ni enostavnega odgovora. Nekaterim deluje leta in leta, nekaterim nam umirajo večkrat na leto - ne glede na znamko ali hitrost kartice. Večinoma se sicer samo okvarijo podatki in ponovno nalaganje slike stvar "reši" do naslednjič, včasih pa res tudi kar umrejo. Nekaj minut nazaj sem v smeti zabrisal Transcend Premium 32 GB, ker javlja I/O napake, po tem ko je bila v RPi ju kakšno leto dni.
Carko

Zahvalil se je: 192 krat
Prejel zahvalo: 843 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 194

OdgovorNapisal/-a Clownfish » 06 Feb 2021, 18:47

Carko je napisal/-a:Vsi RPi omogočajo USB boot - zadnji kar direkt, pri starejših je bilo pa treba samo bootloader (en fajl nekaj kB) dati na SD, naprej pa nadaljuje iz SD.

Ok ampak a v tem primeru SD kartica tudi crkuje ali NE?

Priporočam prehod na USB, ker meni se kartice corruptajo kot za stavo.

USB disk ne USB ključek predvidevam?

Glede osnovnega vprašanja, koliko časa naj bi kartice zdržale, pa ni enostavnega odgovora. Nekaterim deluje leta in leta, nekaterim nam umirajo večkrat na leto - ne glede na znamko ali hitrost kartice. Večinoma se sicer samo okvarijo podatki in ponovno nalaganje slike stvar "reši" do naslednjič, včasih pa res tudi kar umrejo. Nekaj minut nazaj sem v smeti zabrisal Transcend Premium 32 GB, ker javlja I/O napake, po tem ko je bila v RPi ju kakšno leto dni.

Ja sej to..
Zadevo sestaviš nastaviš in predvidevaš, da ne bo kot Pc ampak da bo DELOVALO. A čez mesece kr samo od sebe crkne.

Študiram da nabavim en manši SSD 64G ali 128G modul in USB adapter pa to potem uporabim za delovanje.
Clownfish

OdgovorNapisal/-a Clownfish » 06 Feb 2021, 19:07

Waldo je napisal/-a:Ponavadi slabo napajanje pojav še pospeši. RPi 4 pa je še bolj požrešen in bolj občutljiv.

Ne razumem tole glede napajanja. Če RPI deluje normalno tedne potem pa crkne SD kartica?
Pa ne mi reči, da je sama SD kartica najbolj požrešen del v celem sklopu?
Clownfish

OdgovorNapisal/-a SiByte » 06 Feb 2021, 23:01

Sam nisem imel nikoli težav z SD karticami v RPI-jih, trenutno najdlje jo imam v RPi 3B+, počasi bodo tri leta in je še prva in prvi OS (Home Assistant), nameščen takrat, ko je prišla podpora za ta model. Napajan je prek PoE, odkar je prišel v2.0 ven, pred tem je za napajanje skrbel polnilec od stare Nokia Limije.

SD kartica je od SanDIsk-a, navadna 16GB.
Uporabniški avatar
SiByte

Kraj: Sv. Trojica v Slov. goricah
Zahvalil se je: 120 krat
Prejel zahvalo: 110 krat
Število neizkoriščenih povabil: 11

OdgovorNapisal/-a Waldo » 07 Feb 2021, 12:02

Clownfish je napisal/-a:Ne razumem tole glede napajanja.

Če zadevo pravilno razumem, samo delovanje sistema povzroča nihanje napajalne napetosti, če je napajalnik slabši. Če tak nihaj sovpada s pisalnim ciklom, lahko pride do okvare podatkov. Ker je štirka bolj požrešna (vleče večji tok), so nihanja pri enakovrednem napajalniku večja, torej je možnost okvare večja. Ko se takih okvar nabere dovolj, je kartica fuč, ker je kontroler ne zna obnoviti, čeprav ni nujno, da je s samim flashem kaj narobe. Vsaj tako jaz razumem zadeve, če kdo ve kaj več, naj me prosim popravi.

Moje izkušnje so mešane. V letih poganjanja različnih generacij RPi-jev sem zmetal proč kar nekaj kartic različnih proizvajalcev, nekaj pa jih je z mano že več let. Imam dva primera, kjer no-name kartici v RPi 1B živita več let 24/7, vendar z read-only datotečnim sistemom. Eden od teh je definitivno slabo napajan (ker sem cheap bastard in je napajalnik od stare nokie še čisto dober :roll: ).
Waldo

OdgovorNapisal/-a sundancer » 07 Feb 2021, 13:20

Pomaga tudi, če npr. direktorije /var/log, /var/run in podobne preselimo v RAM. Odvisno kaj poganjaš na sistemu.
Nekaj pripomore tudi atribut noatime v /etc/fstab:
Koda: Izberi vse
PARTUUID=d200062e-01  /               ext4    defaults,noatime  0       1
PARTUUID=d200062e-02  /mnt            btrfs   defaults,noatime  0       0
tmpfs                 /home/pi/ramfs  tmpfs   rw,noatime,nodiratime,size=64M 0 0

Sam imam v home direktoriju narejen direktorij ramfs in vanj odlagam razno solato za katero vem, da jo po rebootu lahko pogrešam. Npr, če vem da bom v naslednjih nekaj dneh pisal in potem popravljal kakšno skripto jo hranim v /home/pi/ramfs dokler ni zrela za permanentni zapis na SD kartico.

Več na povezavah
https://blog.nunosenica.com/reduce-writ ... -raspbian/
https://raspberrypi.stackexchange.com/q ... my-sd-card

EDIT: do sedaj sem vrgel stran eno SD kartico, uporabljam pa SanDisk kartice... RPIjev pa ne štejem več :)
Dyslexic man walks into a bra.
Uporabniški avatar
sundancer

Kraj: Domžale
Zahvalil se je: 278 krat
Prejel zahvalo: 389 krat
Število neizkoriščenih povabil: 49

OdgovorNapisal/-a lojzek » 08 Feb 2021, 07:53

Pri meni v Pi2b kartica živi 24/7 že nekaj let. Občasno tudi zmanjka elektrike, kje jo pa ne :)
V Pi4 pa sem eno zamenjal kmalu, ker je bila 4-ka počasnejša po performansah od 2-ke. Sedaj pa tudi ta že skoraj eno leto teče 24/7. Mislim pa, da sta obe Sandisk.
In je sedaj ta PI4 najbolj uporabljan računalnik v hiši. Za šolo, televizijo, radio, yutube....

Sem pa ravno metal kartice v smeti, preden sem ugotovil, da je SD čitalec fuč :_banghead

Mi pa občasno - kar pogosto ena Zero crkne - skvarijo se podatki in jo je treba ponovno nainštalirat. Ali pa skopirat. Tu pa mislim da mi nagaja NodeRed.

Zato bi pa Waldo-ta povprašal, kaj je mislil tisto z read-only? Kako mikro sd spraviš v read-only način??
lojzek

Zahvalil se je: 5 krat
Prejel zahvalo: 60 krat
Uporabnika povabil: Proteus

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 08 Feb 2021, 10:30

Mikro SD kartico daš v adapter, preklopiš stikalo v readonly, vtakneš na neko napravo in vzameš ven.
Namesto "Zahvali se" sprejemam tudi šalco kofeta: https://www.buymeacoffee.com/s54mtb
Uporabniški avatar
s54mtb

Zahvalil se je: 1807 krat
Prejel zahvalo: 4786 krat
Število neizkoriščenih povabil: 238

OdgovorNapisal/-a Carko » 08 Feb 2021, 12:30

Precej Linux distribucij sicer ni naklonjenih temu oz. ne delujejo v read-only načinu, če niso posebej nastavljene za to.
Carko

OdgovorNapisal/-a lojzek » 08 Feb 2021, 19:27

s54mtb je napisal/-a:Mikro SD kartico daš v adapter, preklopiš stikalo v readonly, vtakneš na neko napravo in vzameš ven.

:shock: A tako na izi...? :_think Ker sem pa zelo skeptičen da se bo Zero zagnal v read only.... In da vsega spet ne uničim (čakam nov card reader - pa čeprav jih imam enakih juh veliko) Ali je postopek reverzibilen?. Torej adapter odkleneš, daš nekam, vzameš ven in... ? Raje povprašam nekoga ki je že pocvirnal :)
lojzek

OdgovorNapisal/-a Waldo » 08 Feb 2021, 20:34

lojzek je napisal/-a:
s54mtb je napisal/-a:Mikro SD kartico daš v adapter, preklopiš stikalo v readonly, vtakneš na neko napravo in vzameš ven.

:shock: A tako na izi...?

LOL seveda ne. Očitno se s54mtb šali.

OS je potrebno skonfigurirati tako, da ne piše na kartico, temveč na tmpfs, ali uporabiš overlay v RAMu. Že dolgo je od tega, kar sem to počel, zato se ne spomnim podrobnosti, sem pa malo poguglal. Stvari so se med tem spremenile.

En članek na to temo je tukaj.

Če zaženeš raspi-config, je menda ena od možnosti tudi read-only sistem. Nisem preizkušal. Nekaj o tem tukaj .
Waldo

OdgovorNapisal/-a zanka » 08 Feb 2021, 21:18

Ker overlay koristi pomnilnik, se lahko pripeti, da zmanjka pomnilnika in stvar postane neodzivna.
Uporabniški avatar
zanka

Kraj: SI-8000
Prejel zahvalo: 342 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 68

OdgovorNapisal/-a lojzek » 09 Feb 2021, 09:38

@Waldo: THX, ko dobim card reader in skopiram delujočo kartico na novo, se bom s tem read only poigral. Bom videl, kaj mi bo uspelo.
V mojem primeru upam da bo uspeh, ker na Zero poganjam samo eno Node-Red internetno stran. Nobenih spominsko porešnih programov... ? :_think
lojzek

OdgovorNapisal/-a yacksy » 09 Feb 2021, 09:47

Če hočete povečati zanesljivost spominskih medijev na vaših malinah, bo verjetno najboljša varianta prehod na SSD diske.
yacksy

Zahvalil se je: 372 krat
Prejel zahvalo: 171 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 173

OdgovorNapisal/-a peterp » 09 Feb 2021, 09:52

Dolgo nazaj sem na CF kartici poganjal x86 distribucijo Voyage Linux. Le-ta je imela RW in RO način delovanja. Torej si dal na rw, posodobil kar je bilo potrebno, nato pa prestavil na ro. Je serverček delal nekaj let bp.

Onemogočiti je potrebno pisanje po kartici. To je prva stvar za zanesljivo delovanje in obstaja mnogo tutorialov na to temo.
peterp

Kraj: Maribor okolica
Zahvalil se je: 231 krat
Prejel zahvalo: 136 krat
Število neizkoriščenih povabil: 138

OdgovorNapisal/-a zanka » 09 Feb 2021, 11:33

Veliko že pomeni vklop noatime oziroma izklop posodabljanja časa zadnjega dostopa do datoteke. Pa nekoč se je za CF kartice priporočala uporaba ext2.
Uporabniški avatar
zanka

OdgovorNapisal/-a Clownfish » 10 Feb 2021, 18:08

Sem poslušal nasvet namestil zadnjega Rasppiana na novo SD kartico šel po navdilih in preklopi na USB boot option.

Potem naredim en USB2.0 32G kluček ga dam v RPI3b+ in zaženem. Deluje občutno počasneje kot iz katerekoli SD kartice prej.
Pa vzmamem še podoben a USB3.1 32GB usb ključek, naredim isti postopek - spremembe v počasni hitrosti skorajada ni.

Pa po par urah ko na RPI ne lavfa nič drugega kot le Blynk server je usb ključek (ki je v kovinskem ohišju) vroč toliko da ga komaj držim?
Je to normalno?
Clownfish

OdgovorNapisal/-a tomazp » 11 Feb 2021, 18:04

Clownfish je napisal/-a:
Pa po par urah ko na RPI ne lavfa nič drugega kot le Blynk server je usb ključek (ki je v kovinskem ohišju) vroč toliko da ga komaj držim?
Je to normalno?

Tudi sam sem to opazil. Ko sem usb ključ prestavil na USB hub 3.0 je temperatura bistveno padla. Hitrost je ostala na videz nespremenjena. Uporabil sem kar precej hiter Sandiskov kovinski USB 32GB ključ (USB/mikro USB).
tomazp

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 110 krat
Prejel zahvalo: 208 krat
Uporabnika povabil: Zeci
Število neizkoriščenih povabil: 43

OdgovorNapisal/-a Clownfish » 12 Feb 2021, 21:10

Nabavil sem nov Raspberry PI4 z 4G rama.
Preizkusil sem bootanje iz obstoječe SD kartice katero sem zadnje dni uporabljal v RPI3. Zadeva deluje normalno a hitreje.

Potem sem uporabil SDCard copy app na istem RPI4 in skopiral to isto kartico na popolnoma nov Apacer USB3.1 ključek. Copy je bil uspešen čeprav je kopiralo par ur?
Po bootanju iz tega USB ključka vključenega v USb3 moder priključek zadeva deluje vendar zelo zelo počasi.
Sem uporabil diagnostic tool SD card test in čeprav test poženem večkrat dobim vedno fail?

Vzamem še nov usb 2.0 ključek na njega u Etcherjem namestim nov zadnji image, zalavfam isto traja kar nekaj časa, da se zadeva zboota.
Spet zaženem isti diagnostični test - SD card test in enako vedno Fail??

Sem iskal kaj bi bilo narobe našel da bi bil lahko vzrok da primarna particija ni razširjena. Poženem Gparted in vidim da je to na obeh 32G ključkih OK particija je po celem prostoru.

Kaj delam narobe?

Vsebina reporta

Raspberry Pi Diagnostics - version 0.6
Fri Feb 12 19:49:50 2021

Test : SD Card Speed Test
Run 1
prepare-file;0;0;2726;5
seq-write;0;0;5692;11
rand-4k-write;0;0;3;0
rand-4k-read;2981;745;0;0
Sequential write speed 5692 KB/sec (target 10000) - FAIL
Note that sequential write speed declines over time as a card is used - your card may require reformatting
Random write speed 0 IOPS (target 500) - FAIL
Random read speed 745 IOPS (target 1500) - FAIL
Run 2
prepare-file;0;0;5878;11
seq-write;0;0;8978;17
rand-4k-write;0;0;148;37
rand-4k-read;903;225;0;0
Sequential write speed 8978 KB/sec (target 10000) - FAIL
Note that sequential write speed declines over time as a card is used - your card may require reformatting
Random write speed 37 IOPS (target 500) - FAIL
Random read speed 225 IOPS (target 1500) - FAIL
Run 3
prepare-file;0;0;6540;12
seq-write;0;0;8148;15
rand-4k-write;0;0;2;0
rand-4k-read;2;0;0;0
Sequential write speed 8148 KB/sec (target 10000) - FAIL
Random write speed 0 IOPS (target 500) - FAIL
Random read speed 0 IOPS (target 1500) - FAIL
Test FAIL
Clownfish

OdgovorNapisal/-a lojzek » 13 Feb 2021, 08:20

Sedajle sem pa dobil Card reader in naredil kopijo SD kartice za Pi Zero. Na eni kopiji sem vklopil Read-only boot system in pa Overlayfile system.

V meniju Možnosti / performance, se pravi kar grafično, brez command line interfacea.. Pa da vidimo.
lojzek

OdgovorNapisal/-a tomazp » 13 Feb 2021, 12:20

Sem še enkrat preveril. Če je usb3 ključ direktno na usb3 vhodu RPI4 se kar konkretno greje. Preko huba je mlačen. Prav tako preko podaljška usb3.

- Kar se tiče hitrosti. Sam sem nabavil najhitrejši usb ključ ki sem ga našel tisti trenutek (nek model od Sandiska). Pazil sem še da je kovinski za boljši odvod toplote.

- Glede same instalacije na RPI4. Imam eno staro SD kartico 8GB z naloženim Debianom brez desktopa. S to kartico omogočim bootanje iz USB ključa oz. diska (zapis parametrov v eeprom). Več informacij na: https://www.tomshardware.com/how-to/boo ... y-pi-4-usb

- Za kopiranje že delujočega sistema v image in nazaj na sd oz. ključ uporabljam Win32 Diska Imager. Uporaben je tudi Raspberry Pi Imager na PCju, s katerim lahko formatiraš, oz. postaviš nov image na SD kartico.

Glede uporabe image od RPI3 na RPI4 pa nisem prepričan, če je to optimalno. Se mi zdi, da sem zasledil, da mora biti na Rpi4 narejena nova instalacija zaradi sprememb na hardweru.
tomazp

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 110 krat
Prejel zahvalo: 208 krat
Uporabnika povabil: Zeci
Število neizkoriščenih povabil: 43

OdgovorNapisal/-a lojzek » 13 Feb 2021, 12:43

Ne vem sicer za združljivost PI4 s PI3, ampak z manjšimi - starejšimi zaradi hardverskih sprememb ni združljiv. Nekaj je medsebojno zamenljivega ampak pri rtenutno nizkih cenah SD kartic je bolje na vsak PI postavit njemu lasten sistem. So boljše performanse.

Sam za kopiranje sistema uporabim PI2 (ta je edini uporaben kot "samo moj" in njegov SD Card Copier. Dam kopirat pred spanjem, pred službo, ko vem da me ne bo zraven. Drug pa "moje" PI2 ne šlata :)

Podobno s postavitvijo novega sistema. Malo dopoldan, malo popoldan, malo jutri. Saj počaka.

PS saj mora počakat, zaradi šole trenutno doma pridem samo do tega 20 let starega kompa v kleti, ki ga nihče noče več šlatat. Pač youtube ne laufa.
lojzek

OdgovorNapisal/-a Clownfish » 13 Feb 2021, 13:14

tomazp je napisal/-a:Glede uporabe image od RPI3 na RPI4 pa nisem prepričan, če je to optimalno. Se mi zdi, da sem zasledil, da mora biti na Rpi4 narejena nova instalacija zaradi sprememb na hardweru.

Aha ampak sam image ki ga zapečemo na SD katico oz na USB ključ je v osnovi isti?
Clownfish

OdgovorNapisal/-a Clownfish » 13 Feb 2021, 13:40

Sem za foro na PC-ju preko USB3.0 porta in USB3.0 SD card readerja naredil test obeh usb ključev in SD kartice

Torej iz leve proti desni

USB ključek 3.1 32G Apacer
USB ključek 2.0 32G Apacer
SD kartica Sandisk Ultra 32G

Razlike so očitne moti pa me dejstvo da na RPI4 iz SD kartice dela najhitreje.
Prvi USB ključek 3.1 porinjen v moder USB vtikač na RPI 4. dela kljub večjim izmerjenim hitrostim občutno dosti počasneje kot SD kartica

V bistvu po občutku bi rekel da oba ključa delata enako hitro a primerljivo z SD kartico zelo zelo počasneje
Priponke
RPItest.jpg
Clownfish

OdgovorNapisal/-a Carko » 13 Feb 2021, 14:46

Možno je, da ključek (glede na to, da je novejši) podpira UAS - USB Attached SCSI.

Omogoča višje hitrosti, a ima RPI 4 težave, ker veliko krmilnikov ne deluje pravilo (oz. ni kompatibilen z njimi). Včasih je tudi zaradi švoh napajanja.

V "dmesg" vidiš sporočila, če prihaja do UAS napak.

V takem primeru je rešitev, da daš to napravo na blacklisto
Carko

OdgovorNapisal/-a Clownfish » 13 Feb 2021, 17:29

Carko je napisal/-a:

Hja lepo.. Samo rad bi rešil svoj problem in nabavil tak USB kjuček za katerega je znano da je 100% komatibilen in 100% odlično delujoč z RPI4 na USB3

Takega spiska pa ni?
Clownfish

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 13 Feb 2021, 17:47

Mislim, da je prehod z SD kartice na (katerikoli) USB ključek kot da bi šel z dežja pod kap. Namreč, tudi USB ključki ne zdržijo dolgo pri nenehnem pisanju nanje, ker niso namenjeni za to, oz. njihov tehnologija je zelo podobna SD karticam. Edina trajna opcija je SSD.

Drugače je pa tako: veliko sreče pri iskanju USB ključev, pri katerih je navedena hitrost zapisovanja. Povsod je samo hitrost branja, zapisovanje pa je pri večini poceni hudoooo počasno, celo daleč pod USB2.0. Se najde kakšen onlin test ključkov, kjer fantje iz testa napišejo ta podatek..
Jaz sem nekaj časa imel OctoPrint na SSDju, potem sem dal nazaj na SD zaradi tega, ker je bilo preveč "solate" okoli printerja. Bi moral komplet prestavit nekam v škatlo. Mogoče enkrat... Je pa delalo čisto ok, mogoče celo hitreje od SD kartice.
Uporabniški avatar
Protoncek

Kraj: Mengeš
Zahvalil se je: 505 krat
Prejel zahvalo: 611 krat
Število neizkoriščenih povabil: 126

OdgovorNapisal/-a zanka » 13 Feb 2021, 20:30

USB attached SCSI ... kaj niso vsi USB pomnilniški mediji to? Drugače rečeno, še vsakič je Linux jedro naložilo scsi modul, ko sem vtaknil USB pomnilniški medij. Tudi ime dobi v stilu /dev/sdX.
Uporabniški avatar
zanka

OdgovorNapisal/-a Carko » 13 Feb 2021, 21:53

Clownfish je napisal/-a:
Carko je napisal/-a:

Hja lepo.. Samo rad bi rešil svoj problem in nabavil tak USB kjuček za katerega je znano da je 100% komatibilen in 100% odlično delujoč z RPI4 na USB3

Takega spiska pa ni?
Saj s tem, če ga daš na UAS blacklist, ne deluje nič slabše.
Carko

OdgovorNapisal/-a Clownfish » 13 Feb 2021, 22:25

Protoncek je napisal/-a:Mislim, da je prehod z SD kartice na (katerikoli) USB ključek kot da bi šel z dežja pod kap. Namreč, tudi USB ključki ne zdržijo dolgo pri nenehnem pisanju nanje, ker niso namenjeni za to, oz. njihov tehnologija je zelo podobna SD karticam. Edina trajna opcija je SSD..

Ja naročil bom tole:
https://www.aliexpress.com/item/3299220 ... web201603_

Preverjeno deluje vsaj tale možakar to uporablja..

https://www.youtube.com/watch?v=gp6XW-fGVjo&t=357s
Clownfish

OdgovorNapisal/-a zanka » 18 Feb 2021, 07:29

Kakšni so simptomi umrle kartice sploh?
Uporabniški avatar
zanka

OdgovorNapisal/-a Carko » 18 Feb 2021, 10:20

Večinoma se operacijski sistem po restartu ne požene več.
Carko

OdgovorNapisal/-a Clownfish » 19 Feb 2021, 19:25

zanka je napisal/-a:Kakšni so simptomi umrle kartice sploh?

Kartica je popolnoma mrtva in noben čitalnik kartice ne zaznava več.
Clownfish

OdgovorNapisal/-a lojzek » 20 Feb 2021, 08:00

lojzek je napisal/-a:Sedajle sem pa dobil Card reader in naredil kopijo SD kartice za Pi Zero. Na eni kopiji sem vklopil Read-only boot system in pa Overlayfile system.

V meniju Možnosti / performance, se pravi kar grafično, brez command line interfacea.. Pa da vidimo.

No sem moral takoj še enkrat sistem postavit. Boot system bi moral pustit kot je, ker potem nisem mogel narediti potrebnih sprememb.
Overlay je pa uporabljen in vklopljen, sistem teče torej en teden b.p.
lojzek

Vrni se na Malina

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost