Tehnikalije in uvod:Widex - audiogram se je nastavil in je bil za mene ustrezen z dvema standardnima iteracijama. Občasno piskanje pri nošnji kape, predvsem v trenutkih, ko si kapo montiral na glavo.
To piskanje je bilo kasneje s konfiguracijo odpravljeno. Tukaj je bil preizkušen vušesni in izven ušesni aparat. Pri čemer sem subjektivno ocenil, da je izven ušesni aparat zadeve ojačal bolje. Nisem ugotavljal čemu je razlog. Preizkušeni so bili tako analogni kot digitalni, pri čemer so se digitalni subjetivno obnesli precej bolje.
Neuroth (nisem čisto prepričan katera firma je bila)- po 6 audigramih, ki so jih morali vnesti in konfigurirati aparate je zadeva bila neudobna - ojačanje je bilo očitno na celem spektru enako s poudarki v plus na določeni frekvenci, ki pa so bile enake tistim, ki so pri meni bile dušene oz. neslišne. Opazen je bil prehod iz šuma na govor (klasičen mestni šum med pogovorom v kavarni), ki je zavrl govorne frekvence do te mere, da so bili za trenutke nerazpoznavni. Sklepam, da je odzivni čas prilagajanja bil neustrezen, po mnenju strokovnjaka se to ni dalo izboljšati.
No name - klasičen vpis audigrama v aparat in prilagajanje ojačanja na ta audigram je potekal v dveh iteracij enako kot Widex, opaženo je bilo sicer zadovoljivo ojačanje vendar je ojačanje padalo v odvisnosti od kapacitete baterije in zunanje temperature (kar pri prejšnjih ni bilo zaznati). Neuporabno pri nošenju kap, občutljivost na dotik nekega materiala k mikrofonu je povzročalo piskanje. Veter je povzročil precejšen šum v primerjavi s prejšnjim dveh.
Rokovanje z aparati:
Widex - po določenem času se je v ušesnih aparatih nabrala umazanija na pokrovčku baterije, zaradi tega se je prokrovček slabo zaprl. Med aktivnostjo (tek, fizično delo, ...) se je pokrovček odprl in tako ugasnil aparat. Menjanje baterij in menjanje filtrov je bilo praktično brez posebnosti. Opaženo je bilo, da je baterija dlje časa zdržala v izven ušesnih aparatih (ker je tudi večja). Primerjava vušesni 3-6 dni (odvisno od letnega časa) - izven ušesni cel mesec (podobno pri ostalih dveh znamkah)
Neuroth - težavno menjanje filtrov (palčka na kateri je bil filter nikakor ni hotela spustiti filtra, zato si si moral pomagati z nohtom), težavno čiščenje školjke pri izven ušesnih aparatih, cerum se je školjke neprimerno bolj prijel - zasušil. Opaženo je bilo tudi, da je školjka s časom (cca. 2 leti) spremenila obliko, kar je vodilo do tega se školjka ni prilegala obliki ušesa, to je vodilo do piskanja in občutka, da ti bo aparat padel ven. Tukaj praktično nisem mogel zamenjati baterije z eno roko, pokrovček si moral s precejšnjo silo potisniti, da se je odprl.
No name - ni bilo možnosti menjanja filtrov, kar pomeni, da je cerum zabil filter. To sem sicer uspel očistiti s posebno krtačko, ki sem jo dobil zraven. Vendar verjamem, da dolgotrajno čiščenje poškoduje mrežico. Zaradi potu so kontakti za baterijo oksidirali (to se je sicer dogajalo tudi pri starejših modelih Widex-a, vendar se je oksidacija iz Widex aparata odstranila precej enostavno, z vatirano palčko)
Uporabniška izkušnja z vmesnikom:Widex - načeloma nisem imel kaj dosti za nastavljati, imel sem možnosti, da sem izbral profil vpisanega ojačanja glede na okolje v katerem sem se znašel. 3 profili. V nekem trenutku sem imel celo možnost pridobitve lastne programske opreme za nastavljanje profila ojačanja - za kar se nisem odločil.
Neuroth - možnost poslušanja muzike, telefoniranje, prilagajanje ojačanja glede na frekvence v enem manual mode profilu. Še trije dodatni fiksno nastavljeni.
No name - ni bilo možnosti lastnega prilagajanja in nastavljanja ampak samo preko strokovnjaka, ki sem ga moral osebno obiskati.
Splošno mnenje:Velika razlika med izven in v ušesnih aparatih je predvsem pri vsakodnevnem rokovanju in kapaciteti baterije. Subjetivno ocenjujem, da ostale stvari so pri obeh podobne in ni razlike. Sam tudi nisem opazil izboljšanja dojemanja sluha pri uporabi vušesnih aparatov v primerjavi z izven ušesnih, z enako arhitekturo aparata in enakim audiogramom. Tukaj radi poudarijo, da naj bi (v kolikor je to primerno za pacienta) bilj boljši vušesni aparat, ker izkorišča naravno pot zvoka po slušnih kanalih uhlja. Jaz tega nisem opazil, imam pa mejo slušnosti postavljeno ravno tam, kjer je uporaba vušesnega še primerna. Skozi otroštvo sem uporabljal izven ušesne aparate, kasneje v puberteti sem zaradi zunanjega izgleda želel uporabljati v ušesne. Kasneje ko sem vstopil v polnoletnost sem začel druge aparate tudi preizkušati in nato sem se navadil na vušesni model.
V ušesni model se rad skotali iz kake poličke, mize v kolikor nisi pozoren na to.
Teža vse treh modelov je bila različna in sicer Widexovi so najlažji razen izvenušesnega. V ušesni so bili ostali težji.
Servisov je bilo pri Widexu sicer več, pokvaril se je mikrofon drugič slušalka, tretjič se je zlomil tečaj pokrovčka - cena je bila zanemarljiva (vsakič do 30€) in popravljeno je bilo v enem dnevu, nadomestne dele imajo na Widex servisu. Ne morejo pa ti v Sloveniji narediti školjke. To traja cca. 5 delovnih dni. Neuroth pravi, da tudi školjke delajo v Ljubljani. Servisov pri Neurothu ni bilo, razen zamenjave školjke, cca. 3 dni cena 180 € in drobiž.
Pri noname servisov nisem koristil, ker niso bili potrebni. Se je pa zgodilo v zadnjem obdobju testiranja, da se je odlepil nosilec filtra in je s filtrom vred nosilec padel iz aparata, ta nosilec sem potem razširili z majhnim izvijačem in s fizično silo nataknil nazaj gor in očistil ter je še držal nekaj časa.
Čas testiranja:
Vsak uporabnik, ki začne nositi slušni aparat ima v začetnem dogajanju občutek, da ima tujek na sebi oz. v uhlju. Ta občutek se kasneje izniči oz. ga ni več, po lasnti oceni to traja cca. en teden. Vsi aparati so se testirali 6 let in 8 mesecev vzporedno, z menjavo aparata na vsake 4-5 mesecev z zagotavljanjem, da se je vsak aparat nosil vsak letni čas. Razen Widex analogni, ti so bili testirani pred tem testom.
Cene:
Najdražji Widex (x1.5)
Primerljiva cena Neuroth in noname.
Rezultat testiranja:
Ocenil sem, da je zmagal Widex predvsem zaradi kakovosti zvoka, ki ga ojača. To je nazadnje najpomembneje.
*Sent*from*my* iPhone.
*Sent*from*my* Linux.
*Sent*from*my* room.