Oprema in orodja za postavitev dobrega Wi-Fi omrežja

Internet, wi-fi, baby kontrola,...

Moderator: S53AL

Oprema in orodja za postavitev dobrega Wi-Fi omrežja

OdgovorNapisal/-a yacksy » 21 Nov 2020, 10:27

Velikokrat me kdo pocuka za rokav okoli postavitve Wi-Fi omrežja v njihovem domu. Običajno to pomeni postavitev kakšne dodatne dostopne točke kot dodatek obstoječemu Wi-Fi omrežju, kar pomeni kar nekaj "telovadbe" okoli optimalne lokacijske postavitve dostopne točke in optimizacije nastavitev Wi-Fi omrežja. Kar nekaj znanja na tem področju imam, bi mi pa kljub temu prišel prav kak nasvet okoli opreme in orodij, ki jih pri tem opravilu uporabljate so-forumaši, ki se ukvarjate s tem. Ker postaviti Wi-Fi omrežje je relativno enostavno, postaviti dobro Wi-Fi omrežje pa zahteva veliko več znanja, spretnosti in dela.

1. Oprema
Zadnje čase veliko uporabljam opremo od Mikrotik-a, saj je oprema poceni, ponuja morje možnosti za nastavitve in deluje stabilno. Nisem pa povsem prepričan, če so Wi-Fi performance (doseg, hitrost) na visokem nivoju.

Kar se tiče dostopnih točk, ima Mikrotik v grobem dva cenovna ranga:
- cca. 50 EUR (AP-ji imajo 100Mbps LAN vmesnike, dobi pa se single in dual-band naprave za podobno ceno)
- dobrih 100 EUR (AP-ji imajo 1000Mbps LAN vmesnike, na Wi-Fi-ju imajo bolj kompleksne antenske sisteme (2x2, 3x3))

A je kdo testiral performanse na cenejšem rangu Mikrotik-ovih AP-jev? So v praksi dovolj zmogljivi za uporabo v domačih omrežjih? Ali so dražji Mikrotik-i toliko boljši, da je vredno tudi v domačih omrežjih uporabiti le-te?

Na Wi-Fi-ju mi je všeč tudi oprema od Ubiquity, samo AP-ji nimajo lokalnega spletnega vmesnika, zato so mi za "standalone" uporabo neuporabni. Saj vem, da imajo namenske programe in aplikacije za telefone, s katerimi se lahko AP administrira, ampak mi je ta način konfiguracije popolnoma mimo.

2. Orodja
Na lokaciji je velikokrat potrebno analizirati okolje (pregled in analiza ostalih AP-jev, ki so "v zraku"), za kar je potrebna ustrezna programska oprema. Tukaj bom vesel kakršnega koli predloga, saj do sedaj nisem našel ničesar zares uporabnega.

3. Nastavitve
Kar se tiče enkripcije, se je dobro držati WPA2/AES.

Pri 2,4 GHz so nastavitve relativno enostavne, saj se je dobro držati (ne prekrivajočih se) kanalov 1,6 in 11 ter poskrbeti, da se signali AP-jev, ki so na istem kanalu, ne prekrivajo.

Na 5 GHz pa so poleg kanalov na voljo še različne širine frekvenčnih pasov in tukaj me zanima, če ima kdo pripravljene kakšne dobre prakse okoli uporabe različnih opcij.
yacksy

Zahvalil se je: 244 krat
Prejel zahvalo: 122 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 124

Re: Oprema in orodja za postavitev dobrega Wi-Fi omrežja

OdgovorNapisal/-a zanka » 21 Nov 2020, 10:54

1. Oprema
Ker opremo s podporo POE (802.3af) oziroma POE+ (802.3at) izdeluje več proizvajalcev in je ponudba bogatejša, se skušam izogibati 24 V rešitvam. Ubiquiti AC Lite mi je postal všeč, ker so v novejših modelih omogočili napajanje preko POE, kot ima njihov Pro model, in ne samo preko 24 V.

2. Orodja
Na telefonu imam WiFi Analyzer. Trik je v miselnosti, da se mora na omrežje uspešno povezati tudi najbolj zaostala oprema.
Uporabniški avatar
zanka

Zahvalil se je: 119 krat
Prejel zahvalo: 297 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 59

OdgovorNapisal/-a miharix » 21 Nov 2020, 11:05

2. Orodja
+1 za WiFi Analyzer -> Poišči kateri kanal je najmanj obremenjen in nastavi tvoj WiFi oddajnik na fiksen kanal

Ko sem na faksu in v šolama postavljal WiFi, sem si precej pomagal z tehniko "WiFi heatmap", takrat z https://hackaday.com/2009/06/16/ekahau- ... i-signals/ katero orodje je aktualno dostopno ne vem.
Lp,
M.
Uporabniški avatar
miharix

Kraj: Kamnik / LJ
Zahvalil se je: 403 krat
Prejel zahvalo: 327 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 67

OdgovorNapisal/-a yacksy » 21 Nov 2020, 11:19

@zanka - a še vedno velja, da Ubiquiti AC Lite oz. Pro ne moreš nastavljati preko lokalnega spletnega vmesnika?

Ko v Play Store vtipkam "WiFi Analyzer", mi iskalnik vrne več kot 10 zadetkov. Katero aplikacijo točno (od katerega avtorja) uporabljata?
yacksy

OdgovorNapisal/-a DusanK » 21 Nov 2020, 11:22

Največji čar - električar
Uporabniški avatar
DusanK

Kraj: Medvode
Zahvalil se je: 1593 krat
Prejel zahvalo: 2667 krat
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a zanka » 21 Nov 2020, 11:35

yacksy je napisal/-a:@zanka - a še vedno velja, da Ubiquiti AC Lite oz. Pro ne moreš nastavljati preko lokalnega spletnega vmesnika?

Ne vem, gor imam Openwrt.

yacksy je napisal/-a:Ko v Play Store vtipkam "WiFi Analyzer", mi iskalnik vrne več kot 10 zadetkov. Katero aplikacijo točno (od katerega avtorja) uporabljata?

Tega: https://play.google.com/store/apps/deta ... yzer&hl=en
Uporabniški avatar
zanka

OdgovorNapisal/-a yacksy » 21 Nov 2020, 12:29

zanka je napisal/-a:Ne vem, gor imam Openwrt.

Huh, sploh nisem vedel, da ta varianta obstaja oz. je uporabna.

No, potem me pri tem AP-ju moti samo še to, da je ohišje oz. dizajn priprejen montaži pod strop oz. na steno. To je v principu OK (AP-ji bi v teoriji morali biti montirani na strop), samo v hišah redko kdo pripravi ethernet kabel pod stropom, običajno AP pristane nekje na neki omarici ...

Sem si ga naložil in izgleda super. Najlepša hvala za predlog.
yacksy

OdgovorNapisal/-a zanka » 21 Nov 2020, 13:06

Jaz imam to točko na polici, saj ima pri strani "udrtino" za kabel.
Uporabniški avatar
zanka

OdgovorNapisal/-a Aleks » 21 Nov 2020, 13:10

Mikrotik ima v rezredu 60€ model z gigaporti https://www.techtradecenter.si/mikrotik ... opna-tocka Ni pa za celo stanovanje.

2. Ključno orodje za test WiFi je dober telefon v kombinaciji z aplikacijo. Npr. moj telefon na 5 GHz pokaže phy speed 433 Mbps na Mikrotiku ( dejansko cca 200 Mbps v večnitni povezavi in 350 Mbps na eni povezavi). Sinov model ene generacije boljši, pa na 5 GHz phy speed 866 Mbps in meritev pokaže polno hitrost 350 Mbps v obeh načinih. Hočem reči, da je HW lahko ozko grlo.

3. Od android aplikacij daleč najboljša "analiti", Fing za prikaz klientov v omrežju, Speedtest za testiranje hitrosti. Speedtest tudi kot aplikacija za Win. (nekaj zaslonskih slik viewtopic.php?f=60&t=19008)

Speedtest kot aplikacija je najboljša zato, ker lahko meriš hitrost dejansko samo do providerja. Tu je ping vedno samo 1ms, meritve ne nihajo toliko, imaš arhiv zadnjih 10 li 12 meritev.

4. Za ugotavljanje morebitnih težav v LAN iperf3.

5. na 2.4 ali 5 GHz največ pomeni poasovna širina kanala, torej 40 in 80 Mhz.
Aleks

Zahvalil se je: 48 krat
Prejel zahvalo: 89 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 11

OdgovorNapisal/-a Aleks » 21 Nov 2020, 13:54

Če je govora o domačih omrežjih. Tudi če imamo danes xDSL, jutri ali čez 5 let lahko pride optika. Po izkušnjah bi danes vse delal na giga LAN in 5 GHz WiFi.

Postopek:
- popis in označba osnovnih lastnosti naprav (model, hitrost portov, wifi lastnosti) ter načrt strukture povezav naprav v LAN
- odločitev, katere naprave bomo nadgradili v giga/5G (stikala, dostopne točke..)
- testiranje ali fizična mreža povsod prepušča giga hitrost (slabe povezave nakazujejo nihanja hitrosti in počasno doseganje polne hitrosti)
- optimizacija dostopnih točk po pasovni širini in zasedenosti kanalov
Aleks

Zahvalil se je: 48 krat
Prejel zahvalo: 89 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 11

OdgovorNapisal/-a VolkD » 21 Nov 2020, 13:58

Pozabljate na dejsvo, da bo jutri na razpolago oprema ki bo 3x cenejša in 5x boljša. Investirat danes za jutri nima ravno smisla.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 10306 krat
Prejel zahvalo: 5788 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 210

OdgovorNapisal/-a blasny » 21 Nov 2020, 15:27

Jaz imam tega kot edini router / WiFi AP in mi je dovolj. hAP ac2
BTW, ta je manj kot 100$ in ima 1Gb LAN porte.
Z iskanjem optimalnih kanalov se ne ukvarjam. Sploh ker je zraven Telesmehov router, kjer mi itak vsake toliko vklopije WiFi, pa ceprav sem ga izklopil.
Naj se router ukvarja s tem kateri kanal je najboljsi. Jaz nimam cajta za to.
blasny

Kraj: Tepanjce
Zahvalil se je: 362 krat
Prejel zahvalo: 182 krat
Število neizkoriščenih povabil: 21

Vrni se na Komunikacije

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost