Koliko vas še uporablja XP?

Tu bomo pisali o tem s kakšnimi OS se ukvarjamo in kakšne težave imamo pri tem.

Moderatorji: Kroko, tilz0R

Ali še uporabljate Windos XP?

Ne
37
46%
Da, vendar samo za stare verzije raznih programov
35
44%
Da, od novih verzij programov pričakujem, da bodo delali na XP
8
10%

Skupaj glasov : 80

Koliko vas še uporablja XP?

OdgovorNapisal/-a Kroko » 09 Feb 2019, 22:38

Ker je čedalje težje razvijati programe za windows XP me zanima:
http://www.planet-cnc.com poskakuješ na eni nogi in žvižgaš alpske podoknice Kroko was here!
Uporabniški avatar
Kroko

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 632 krat
Prejel zahvalo: 1383 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

Re: Koliko vas še uporablja XP?

OdgovorNapisal/-a VolkD » 10 Feb 2019, 00:10

XP ? A se šalite, ali kaj?

Na računalniku v delavnici imam W7, na prenosniku tudi. Če bi računalnika bila močnejša, bi tudi tam imel W10. Za XP ni nobene potrebe, ker se danes dobi računalnik, na katerem zelo dobro teče vsaj W7, za tako malo denarja, da res ni treba samega sebe mučiti.

Kompatibilnost za ne vem kateri program na XP je bedarija. Če program ne teče na W10, potem nima perspektive. Če hočeš sebi dobro je treba čim prej poiskati alternativo.

Oklepanje starega OS se ponavadi kar konkretno maščuje, vsi gredo naprej in v hipu lahko zaostaneš, kar pomeni, da so tvoje stvaritve namenjene samo še tebi samemu.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 6291 krat
Prejel zahvalo: 4049 krat

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 10 Feb 2019, 00:56

Če bi imel pol proizvodnje in strojev na XP bi drugače razmišljal. Mi imamo še 8 colske disketarje v uporabi.
Making raw materials do something useful since 1969.
Uporabniški avatar
s54mtb

Zahvalil se je: 1253 krat
Prejel zahvalo: 3073 krat
Število neizkoriščenih povabil: 153

OdgovorNapisal/-a Proteus » 10 Feb 2019, 02:13

s54mtb je napisal/-a:Če bi imel pol proizvodnje in strojev na XP bi drugače razmišljal.

Natančno tako, OS na "dedicated" napravah je popolnoma druga zgodba, kot pa na domačih računalnikih.

Jaz uporabljam za svoj CNC star laptop. Stvar deluje odlično, žal pa nima dveh jeder in super duper TNG na njemu ne deluje. Prisilejn sem torej uporabljati prastari SW, ker ne bom šel zaradi nove verzije SW zamenjavati laptopa.
Laptop, ki ga imam za redno delo pa ne bom nosil v delavnico med opilke in olje.

Domači CNC je tipična zadeva, kjer se reciklirajo stari PC-ji, vprašalnik zgoraj je torej malce mimo.
Uporabniški avatar
Proteus

Kraj: Planet Zemlja
Zahvalil se je: 252 krat
Prejel zahvalo: 500 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 89

OdgovorNapisal/-a andrejj » 10 Feb 2019, 06:45

Win 10 in Mac
Uporabniški avatar
andrejj

Kraj: 8232 Šentrupert
Zahvalil se je: 182 krat
Prejel zahvalo: 108 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 22

OdgovorNapisal/-a Pobes » 10 Feb 2019, 07:54

Včasih je za novejše win težko dobit nekatere programe za cnc stroje. Jaz sem skoraj 10 mesecev prosil uvoznike za inštalacijski file ki bi delal na win7, namreč zraven stroja sem dobil star laptop z winxp ki je deloval na stroju gotovo 15 let.
Tako da v proizvodnji sta vsaj na winXP. Namreč dokler dela, noben nič ne posodablja.
Pobes

Kraj: Ajdovščina
Zahvalil se je: 29 krat
Prejel zahvalo: 53 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 29

OdgovorNapisal/-a andrejj » 10 Feb 2019, 09:18

Pozabil napisat da v klet uporabljam Xp za cnc.
Uporabniški avatar
andrejj

Kraj: 8232 Šentrupert
Zahvalil se je: 182 krat
Prejel zahvalo: 108 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 22

OdgovorNapisal/-a miharix » 10 Feb 2019, 09:28

Da žal še. Dokler ne nabavim in zmontiram nove krmilne plošče za kitajski laser, ki sedaj deluje kot nek muhast printer driver.
Lp,
M.
Uporabniški avatar
miharix

Kraj: Kamnik / LJ
Zahvalil se je: 257 krat
Prejel zahvalo: 176 krat
Število neizkoriščenih povabil: 38

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 10 Feb 2019, 10:23

Vprašanje je zastavljeno malce preširoko... namreč, ali misliš uporaba XP-jev na mašineriji (a-la CNC) ali kot PC za splošno delo? Za CNC še jaz poznam kakšnega, kjer mu še dobri stari DOS teče... Namreč, so mašine, ki celo ne delajo na emulacijo DOS-a v XP-jih, sedmici... ampak zahtevajo pravi čistokrvni DOS. Seveda so predpotopne mašine. Ampak dokler delajo... :_dunno
In, seveda, pravi čistokrvni RS232, na USB-->RS232 konverter ne delajo.

Kar se tiče uporabe XPjev kot delovna postaja so pa moje izkušnje zanimive: človek bi pričakoval, da bodo na sodobnih mašinah XPji tekli kot raketa, pa je vse prejo kot tako. Jaz osebno imam občutek, da tečejo še bolj počasi kot včasih na starih počasnih procesorjih...
Uporabniški avatar
Protoncek

Kraj: Mengeš
Zahvalil se je: 269 krat
Prejel zahvalo: 312 krat
Število neizkoriščenih povabil: 66

OdgovorNapisal/-a VolkD » 10 Feb 2019, 10:46

Proteus je napisal/-a:Jaz uporabljam za svoj CNC star laptop. Stvar deluje odlično, žal pa nima dveh jeder in super duper TNG na njemu ne deluje. Prisilejn sem torej uporabljati prastari SW, ker ne bom šel zaradi nove verzije SW zamenjavati laptopa.
Da ti malo pomagam: klik.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a MadMax » 10 Feb 2019, 11:02

Ampak s tako kišto podvojiš prostor ki ga rabi cnc... :)

Back on topic:
določene stvari rabijo XP, zato se vedno najde kaj s tem sistemom.
Na šihtu je tudi še kar nekaj zadev po mašinah na XP, in tudi na 2000.
PCji za delo pa so večinoma vsi 10, čeprav se še najde kaj s fantastično 7 ali smotano 8(.1).
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.
MadMax

Kraj: Črnomelj
Zahvalil se je: 343 krat
Prejel zahvalo: 351 krat

OdgovorNapisal/-a zanka » 10 Feb 2019, 11:26

Da, stroji tečejo na W2k, XP ... delovne postaje na 7.

Osebni računalniki W10
Uporabniški avatar
zanka

Kraj: Krško
Zahvalil se je: 101 krat
Prejel zahvalo: 183 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 35

OdgovorNapisal/-a VolkD » 10 Feb 2019, 12:21

Marsikaj teče še na DOS. Poznam družinsko podjetje, ki teče računovodski SW na CPM (Partner). Vse to je zgodovina, ki traja, traja,... ampak vztrajanje na tem je neumnost.

V soboto sem spotoma, ko sem šel v Postojno, z menoj je bil ivor, odpeljal nekaj CRT monitorjev in TV-jev na kosovne odpadke. Pred kako uro me je klical človek, ki ima stroje za navijanje tuljavic. Kaj se je sploh zgodilo ?
Človek, ki prevzema robo na kosovnih odpadkih, je imel naročeno, da javi če se pojavi kakšen CGA monitor. In se je pojavil - moj. Za čudo celo dela, le slika je "premajhna".
Želijo, da popravim sliko in če pogledam, če imam še kje kakšen tak monitor. Dva stroja mu namreč stojita, ker je umrl monitor narejen na standardu, ki ga ni več. Tretji in četrti stroj delujeta na en sam monitor s preklopnikom. Monitor je na vrtljivi roki.
Lastnik se tepe po glavi, ker ni pred ne vem koliko leti, dokupil eno enoto (dve kartici) na katero bi lahko priklopil VGA. Danes tega ne dobi nikjer več, oziroma dobi za nemogočo ceno nekje okrog 4k€.

Nauk zgodbe: Izjemno neugodno je vztrajati na zastarelih rešitvah. Mnogo lažji je prehod na nekaj novega, dokler je ta prehod še enostaven.

Če sem prav razumel Krokota, ga odgovori zanimajo, ker dela nov SW, pri čemer mu je XP coklja.
:_think Človek, ki noče posodobiti nekaj svojega HW, ni potencialni kupec novega SW, saj še za svoj HW ne želi dati niti €.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a kobranka » 10 Feb 2019, 12:39

Imam nekaj strojne opreme, ki so namenjeni prvotno za XP, na sedmici komaj spraviš v funkcionalno uporabo. Imam tudi en starejši printer, ki sicer deluje na sedmici ampak polno funkcionalen je pa samo na 98. skaner ravno tako. Verjetno bi delalo na Linuxu vendar nimam pojma ali je v bazi od openprinting.
kobranka

Zahvalil se je: 388 krat
Prejel zahvalo: 88 krat
Uporabnika povabil: MadMax
Število neizkoriščenih povabil: 17

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 10 Feb 2019, 13:16

VolkD je napisal/-a:Marsikaj teče še na DOS. Poznam družinsko podjetje, ki teče računovodski SW na CPM (Partner). Vse to je zgodovina, ki traja, traja,... ampak vztrajanje na tem je neumnost.

V soboto sem spotoma, ko sem šel v Postojno, z menoj je bil ivor, odpeljal nekaj CRT monitorjev in TV-jev na kosovne odpadke. Pred kako uro me je klical človek, ki ima stroje za navijanje tuljavic. Kaj se je sploh zgodilo ?
Človek, ki prevzema robo na kosovnih odpadkih, je imel naročeno, da javi če se pojavi kakšen CGA monitor. In se je pojavil - moj. Za čudo celo dela, le slika je "premajhna".
Želijo, da popravim sliko in če pogledam, če imam še kje kakšen tak monitor. Dva stroja mu namreč stojita, ker je umrl monitor narejen na standardu, ki ga ni več. Tretji in četrti stroj delujeta na en sam monitor s preklopnikom. Monitor je na vrtljivi roki.
Lastnik se tepe po glavi, ker ni pred ne vem koliko leti, dokupil eno enoto (dve kartici) na katero bi lahko priklopil VGA. Danes tega ne dobi nikjer več, oziroma dobi za nemogočo ceno nekje okrog 4k€.

Nauk zgodbe: Izjemno neugodno je vztrajati na zastarelih rešitvah. Mnogo lažji je prehod na nekaj novega, dokler je ta prehod še enostaven.

Če sem prav razumel Krokota, ga odgovori zanimajo, ker dela nov SW, pri čemer mu je XP coklja.
:_think Človek, ki noče posodobiti nekaj svojega HW, ni potencialni kupec novega SW, saj še za svoj HW ne želi dati niti €.

A prides v proizvodnjo posodobit pc na stroju na win10? Pa poleg prinesi se nov vmesnik za 36k€, kolikor proizvajalec zahteva za nov kos hardvera, samo zato da bi stroj delal na novem sustemu :_banghead

Zakaj ze?
Uporabniški avatar
s54mtb

OdgovorNapisal/-a miharix » 10 Feb 2019, 13:25

VolkD je napisal/-a:...če se pojavi kakšen CGA monitor. In se je pojavil - moj. ... dokupil eno enoto (dve kartici) na katero bi lahko priklopil VGA.

Laično vprašanje, ker tega še nisem rabil... Kak pretvornik iz CGA na VGA ne obstaja? Če verjamem ebay-u te stane 10$-20$ :_think
Lp,
M.
Uporabniški avatar
miharix

OdgovorNapisal/-a marko » 10 Feb 2019, 13:37

Mislim, da je treba ločit velike/drage stroje, ki so nefleksibilni in so v originalnem stanju koštali več kot bajta in sedaj ena mala kartica (ko crkne) pride več kot povprečna slovenska plača, od tega, kar je (pomoje) govora pri tem vprašanju. Windows XP za domač CNC (ali pa tudi bolj komercialen CNC), kjer se bodo uporabniki sami ukvarjali s krminlniki, nastavitvami ipd, je popolna neumnost.
Če ti v življenju ne gre in si nesrečen, se spomni na lastnike Renaultov.
marko

Zahvalil se je: 113 krat
Prejel zahvalo: 123 krat

OdgovorNapisal/-a bpavsic » 10 Feb 2019, 13:52

VolkD je napisal/-a:Marsikaj teče še na DOS. Poznam družinsko podjetje, ki teče računovodski SW na CPM (Partner). Vse to je zgodovina, ki traja, traja,... ampak vztrajanje na tem je neumnost.

Zakaj pa ne kupi kaj takega?
https://www.ebay.com/itm/Brand-New-Arca ... 2060823642

edit: vidim, da je že miharix isto predlagal...
My brain has too many windows open.
bpavsic

Kraj: MB / MS
Zahvalil se je: 152 krat
Prejel zahvalo: 185 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 188

OdgovorNapisal/-a VolkD » 10 Feb 2019, 14:26

bpavsic je napisal/-a:Zakaj pa ne kupi kaj takega?
https://www.ebay.com/itm/Brand-New-Arca ... 2060823642
Ne vem, danes zvečer pride do mene, pa mu bom to predlagal. Je pa že rekel, da ima neke konveterje, ki pa ne delajo prav in je menda samo nekaj za nastaviti.

Ontopic: Kroko sprašuje v zvezi s programiranjem SW za krmiljenje CNC-jev v hoby projektih. In v zvezi s tem je XP dejansko neumnost, ki jo morate priznati prav vsi.
Ampak ne ! Zato, da kontrirate meni, boste šli človeku delat delo za brez veze, sram vas bodi.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a VolkD » 10 Feb 2019, 14:29

Primer dvojne morale: Tukaj imam 10 prenosnikov, na katere kaj več kot XP ne gre. Že res, da bi se bilo treba malo potruditi, a od 10-ih bi se gotovo dalo usposobiti enega. Ponujam jih za 0 €. 96 ogledov je bilo, pa nihče ni rekel vzamem zastonj!
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 10 Feb 2019, 14:37

Ah dej no... Mislim, da je Krokotovo vprašanje veliko daljnosežnejše od enega zapečkarskega mišljenja, da je tale forum cel svet :) Krokotov softver se uporablja v strojih in napravah, ki so veliko več od hobi uporabe. Velikokrat se gre tudi zaretrofit starih strojev, kjer se del naprave nadomesti z nečim novim, pri tem pa lahko določen del ostane tak, kot je. Uporabe XP-jev v ustaljenih proizvodnjah je veliko več, kot daje vtis le od sosedovega vulkanizerja in ene domače delavnice. Krokotu se vsekakor splača vzdrževati podporo za starejše sisteme v kolikor ima namen obdržati tržni delež na področju retrofit in obnove starejših naprav. S stališča proizvodenj, v katero imam,( oz. sem imel) trenutno dostop lahko rečem, da je trenutno to smiselno, če seveda ne zahteva res veliko vloženega truda.
Uporabniški avatar
s54mtb

OdgovorNapisal/-a bpavsic » 10 Feb 2019, 14:44

Sam uporabljam stari CNC program. Na prenosniku z win7 (5 let star Dell, 10-ka NI podprta). Na nov program ne grem, ker sem se na starega navadil in se mi enostavno ne ljubi zafrkavat z nadgradnjo. Ko bo potreba po tem (da stari sploh več ne bo deloval ali kaj podobnega), bom pač zamenjal (po načelu "ne diraj lava dok spava").

Naša firma ima med drugim še stare programe (DOS). Kar nekaj strank jih še uporablja (predvsem, ker so navajeni na shortcute in tipkajo brez da gledajo na ekran - dejansko delajo hitreje in ne uporabljajo miške). So pa nameščeni na 7kah in 10kah (32-bitni). XPjev nima praktično nihče, razen tisti, ki imajo že v osnovi 64-bitne windowse in XPje v virtualcu.

p.s.: 32-bitni prenosnik (OS) potrebujem tudi za diagnostiko za avto, ki v 10ki ne deluje.
Zadnjič spremenil bpavsic, dne 10 Feb 2019, 14:45, skupaj popravljeno 1 krat.
bpavsic

OdgovorNapisal/-a Proteus » 10 Feb 2019, 14:45

VolkD je napisal/-a:
Proteus je napisal/-a:Jaz uporabljam za svoj CNC star laptop. Stvar deluje odlično, žal pa nima dveh jeder in super duper TNG na njemu ne deluje. Prisilejn sem torej uporabljati prastari SW, ker ne bom šel zaradi nove verzije SW zamenjavati laptopa.

Mi je prav žal a mi nisi prav nič pomagal, ker za nekaj kar rabim nekajkrat na leto in deluje, ne nameravam vlagati dodatnega denarja. Niti enega €, kaj šele časa z nalaganjem SW, nastavitvami, itd...
V bistvu gre pri PC-jih za tipično reciklacijo, ko ni več uporaben za normalno delo, ga zaposliš na takšno delovno mesto. Nekako pričakuješ, da bo CNC SW podpiral stare kripe, ker je to pač v slogu recikliranja pri domačih DIY zadevah.
Uporabniški avatar
Proteus

OdgovorNapisal/-a bpavsic » 10 Feb 2019, 14:50

Proteus je napisal/-a:
VolkD je napisal/-a:

Mi je prav žal a mi nisi prav nič pomagal, ker za nekaj kar rabim nekajkrat na leto in deluje, ne nameravam vlagati dodatnega denarja. Niti enega €, kaj šele časa z nalaganjem SW, nastavitvami, itd...
V bistvu gre pri PC-jih za tipično reciklacijo, ko ni več uporaben za normalno delo, ga zaposliš na takšno delovno mesto. Nekako pričakuješ, da bo CNC SW podpiral stare kripe, ker je to pač v slogu recikliranja pri domačih DIY zadevah.

Tu se ne strinjam čisto. Sam za CNC uporabljam dober računalnik (i7 4+4 core, 16gb ram, 3gb grafična), ker imam na njem poleg Krokotovega CNC programa tudi vse 3D programe in lahko na "licu mesta" na hitro kaj spremenim, pogledam itd... Ne predstavljam si, da bi z neko "staro kripo" gonil CNC (no, prenosnik je sicer 5 let star ampak vseeno performančno zelo dober).
bpavsic

OdgovorNapisal/-a Kroko » 10 Feb 2019, 14:57

Povsem jasno je, da se stroja, ki dela na 8" disketarje, uporablja CGA monitor, ima driverje samo sa Win98..., ne bo nadgrajevalo na Win10 saj smo okno, ko bi bila nadgradnja možna, zamudili.
(to je odgovor 2)

Kaj pa, če bi proizvajalec stroja naredil nove driverje, ki delajo samo na Win10? Z novimi driverji je stroj hitrejši, tiska v več barvah, meri dve količine istočasno, samega sebe podmazuje in opravlja lažja servisna opravila,... :-)

Seveda bi zaradi Win10 potrebovali nov PC.
- Bi zamenjali PC (odgovor 1),
- bi še naprej uporabljali star driver in XP (odgovor 2) ali
- bi postali nezadovoljni in od proizvajalca zahtevali, da nov driver dela na XP (odgovor 3)

Proteus se je izjasnil - v delavnici ima predpotopni računalnik in tako bo ostalo. Se sicer ne strinjam ampak spoštujem njegovo odločitev.

Težave, na katero opozarja s54mtb pa ne vidim. Dvomim, da obstaja en sam tak primer. Teoretično je sicer verjetno to možno vendar si ne morem predtavljati take situacije v praksi.
http://www.planet-cnc.com poskakuješ na eni nogi in žvižgaš alpske podoknice Kroko was here!
Uporabniški avatar
Kroko

OdgovorNapisal/-a Proteus » 10 Feb 2019, 15:01

bpavsic je napisal/-a:tudi vse 3D programe in lahko na "licu mesta" na hitro kaj spremenim, pogledam itd... Ne predstavljam si, da bi z neko "staro kripo" gonil CNC

Saj se tudi s tem strinjam, jaz sem opisal samo svoj primer.
Moj CNC je v "strojni" delavnici, kjer je bolj ali manj svinjarija in niti nimam prostora za stol ali mizo.
Datoteke pripravem na drugem PC-ju, ki je v sosednjem prostoru.
Uporabniški avatar
Proteus

OdgovorNapisal/-a MadMax » 10 Feb 2019, 15:05

Kroko, malo si pomešal zadeve...
Najprej definiraj za katero področje te stvar zanima, ker industrija, "one-man-band" privatniki in pa hobisti bodo dali vsak svojo grupo odgovorov.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.
MadMax

Kraj: Črnomelj
Zahvalil se je: 343 krat
Prejel zahvalo: 351 krat

OdgovorNapisal/-a miharix » 10 Feb 2019, 15:07

@Kroko
Nimam tvoje platke zato le ugibam... Ker očitno nimaš implementirano "Check for updates" in/ali pa "Enable Anonimus usage report" ga dodaj v program čim prej.
Pri čarovniku inštalacije dodaj še vprašalnik, kot npr HP printerji a obvezno krajše... "uporaba za podjetje?" "število zaposlenih"...
Do takrat pa dodaj v svojo spletno stukturo npr: downloads->SW->select OS (ali vsaj kloniraj obstoječe datoteke dopiši _WinXP, _Win10, ... ter dodaj v obstoječi seznam ) pa boš sčasoma imel približno statistiko uporabe tvoje platke v kombinaciji OS-ov
Lp,
M.
Uporabniški avatar
miharix

OdgovorNapisal/-a bpavsic » 10 Feb 2019, 15:56

Kroko je napisal/-a:Povsem jasno je, da se stroja, ki dela na 8" disketarje, uporablja CGA monitor, ima driverje samo sa Win98..., ne bo nadgrajevalo na Win10 saj smo okno, ko bi bila nadgradnja možna, zamudili.
(to je odgovor 2)

Kaj pa, če bi proizvajalec stroja naredil nove driverje, ki delajo samo na Win10? Z novimi driverji je stroj hitrejši, tiska v več barvah, meri dve količine istočasno, samega sebe podmazuje in opravlja lažja servisna opravila,... :-)

- bi postali nezadovoljni in od proizvajalca zahtevali, da nov driver dela na XP (odgovor 3)

Proteus se je izjasnil - v delavnici ima predpotopni računalnik in tako bo ostalo. Se sicer ne strinjam ampak spoštujem njegovo odločitev.

Težave, na katero opozarja s54mtb pa ne vidim. Dvomim, da obstaja en sam tak primer. Teoretično je sicer verjetno to možno vendar si ne morem predtavljati take situacije v praksi.

Zadeva je taka, da tisti, ki bo potreboval funkcionalnosti novega softwarea, bo tudi zaradi tega nadgradil hw. Če te funkcionalnosti ne potrebuje oz. mu stroški nadgradnje ne odtehtajo prednosti, bo pač ostal na starem sw in hw.
bpavsic

OdgovorNapisal/-a igo » 10 Feb 2019, 17:11

Če jaz prav razumem, se @Kroko trudi, sa bo njegov SW super deloval na najnovejših Oknih in zmerno dobrih računalnikih. Ker imajo XP par svojih muh, hroščev in vseh sort mrčesa, izvajanje časovno in/ali matematično kritičnih opravil pa izvedeno svojemu EMŠO primerno, je ohranjanje kompatibilnosti za nazaj precejšnja ovira pri razvoju SW za naprej.

Osnovni problem @Kroko-tove "konkurence" pa je v tem, da se sploh ne trudi, da bi njihov SW deloval na novejših Oknih in zmogljivejših računalnikih. Torej ravno nasproten pristop k problemu. Kupec stroja obtiči v preteklosti, saj ve, da trenuten SW ne bo deloval na novejših Oknih, dostikrat pa tudi na novejšem računalniku ne (opuščanje paralelnega in serijskega porta).

Dober stroj si seveda ne more privoščiti posodobitve FB aplikacije in ponovnega zagona sredi delovanja (karikirano) in "mali mehki" so sami povzročili tak odpor uporabnikov do njihovih novejših Oken, ko so jim začeli dodajati balast in nesnago, ki zgolj zaseda strojne zmogljivosti pomembnejšim programom.
Včasih je pol PLC-jev s HMI delovalo na Embedded verzijo XP, ki so bili povsem okleščeni nepotrebnih pritaklin, sodobna Okna pa se nekaj šlepajo na .NET okolje (zdaj že verzije xyz), ki mu je vseeno, če sredi rezkanja kroga kak drug program v ozadju namešča posodobitev.

Če bo torej @Kroko uspel doseči tako časovno prioriteto njegovega SW, da bo utišal nenehno ropotanje Oken (najbolje, da se ob zagonu računalnika naloži njegov program s popolnim nadzorom nad realtime multitaskingom, klik na neko ikonico pa odpre virtualno ali sandboxie verzijo Oken, da lahko delavec med zahtevno obdelavo preveri FB in pogleda kakšno malenkost na YT), bodo vsi CNC-ji prešli na njegov SW in nove računalnike. Ker si bodo uporabniki to upali. Zdaj si pa ne.

In nekoč so bili računalniki 100 MHz / 64 MB RAM ... pa je vse delovalo. Zdaj pa so 30-40-krat hitrejši in imajo 8GB+ RAM, pa "ne zmorejo" voziti enakega programa, ker nimajo časa in zadostne zmogljivosti.
Razlog za to ni v HW, temveč v zaporedju DOS, 3.1, 95, 98, ME, ...

Moj predlog je torej samostojen program, ki zna v ozadju odpreti Okna in kak program za prekladanje datotek po disku in mreži in podobne na odvzem prioritete neobčutljive programe. Oziroma jim dovoli marsikaj, če le ni aktiven status "Milling running".
Teoretično je praksa posledica teorije, praktično je pa ravno obratno. (igo 2001)
LP, Igor
igo

Zahvalil se je: 156 krat
Prejel zahvalo: 313 krat
Število neizkoriščenih povabil: 30

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 10 Feb 2019, 17:46

Kroko je napisal/-a:Povsem jasno je, da se stroja, ki dela na 8" disketarje, uporablja CGA monitor, ima driverje samo sa Win98..., ne bo nadgrajevalo na Win10 saj smo okno, ko bi bila nadgradnja možna, zamudili.
(to je odgovor 2)

Vabljen v Šentjernej :) na ogled muzejske zbirke.
Uporabniški avatar
s54mtb

OdgovorNapisal/-a kobranka » 10 Feb 2019, 19:09

Nekateri, ki delajo programje ponavadi ločeno naredijo zadnjo verzijo, ki je še stabilna na starejšem operacijskem sistemu in se s tem potem ne ubadajo več. Vzemi ali pusti si mislijo.
kobranka

OdgovorNapisal/-a Kroko » 10 Feb 2019, 21:35

Vprašanja sicer nisem postavil zaradi mojega CNC programa. Ker me poznate ste potegnili vzporednice, ki so sicer povsem legitimne, vendar direkne povezave ni.

Čeprav nosi moj trenutni prevajalnik letnico 2017 mi ob vsakem prevajanju javi sporočilo:
warning MSB8051: Support for targeting Windows XP is deprecated and will not be present in future releases of Visual Studio. Please see https://go.microsoft.com/fwlink/?linkid=2023588 for more information.

In potem glede tega vprašam tule na forumu najbolje kar znam.
Uporabniški avatar
Kroko

OdgovorNapisal/-a forest70 » 10 Feb 2019, 21:58

Windows XP je šel na smetišče zgodovine, tako kot vsi njegovi predhodniki! Ko je Microsoft opustil posodobljanje tega operacijskega sistema, se je era Xp-jev končala. Saj še dela, vendar je potrebno razmislit kako naprej, ker bo v prihodnjosti ogromno težav.
@Kroko brez vsake slabe vesti lahko opustiš podporo za XP-je.
Za tiste, ki se ne mislijo prilagodit, bo jih prej ali slej teplo poglavi in to ravno takrat, ko bo naj manj treba.

V razmišljanje!
(Nihče tega ni še objavil, ampak en dan se bo to zgodilo)
Tudi sedmici se počasi era izteka, samo vprašanje časa je, ko ga Microsoft nehal podpirat.
Kako pa potem naprej.....
If you pay in bananas, you got monkeys.
Uporabniški avatar
forest70

Kraj: Koper
Zahvalil se je: 362 krat
Prejel zahvalo: 393 krat
Število neizkoriščenih povabil: 120

OdgovorNapisal/-a Kroko » 10 Feb 2019, 22:12

Windows 7 bo svoj konec doživel 14.1.2020. Se pravi čez slabo leto.

Support for Windows 7 is ending
All good things must come to an end, even Windows 7. After January 14, 2020, Microsoft will no longer provide security updates or support for PCs running Windows 7. But you can keep the good times rolling by moving to Windows 10.

https://www.microsoft.com/en-us/windows ... -7-support
Uporabniški avatar
Kroko

OdgovorNapisal/-a DusanK » 10 Feb 2019, 22:35

Kot neprogramerja me zanima zaradi česa je XP cokla novejšim programom? 32-bit, arhitektura, API, gonilniki ...?
Primerjava Windows verzij - na koncu je graf Timeline
Največji čar - električar
Uporabniški avatar
DusanK

Kraj: Medvode
Zahvalil se je: 842 krat
Prejel zahvalo: 1476 krat
Število neizkoriščenih povabil: 254

OdgovorNapisal/-a Iztok » 10 Feb 2019, 22:54

ʎɐqǝ uo pɹɐoqʎǝʞ ɐ ʎnq ı ǝɯıʇ ʇsɐן ǝɥʇ sı sıɥʇ
Uporabniški avatar
Iztok

Kraj: LJ
Zahvalil se je: 441 krat
Prejel zahvalo: 372 krat
Uporabnika povabil: Proteus
Število neizkoriščenih povabil: 73

OdgovorNapisal/-a Carko » 10 Feb 2019, 23:51

s54mtb je napisal/-a:A prides v proizvodnjo posodobit pc na stroju na win10? Pa poleg prinesi se nov vmesnik za 36k€, kolikor proizvajalec zahteva za nov kos hardvera, samo zato da bi stroj delal na novem sustemu :_banghead

Zakaj ze?
Hm, če stroj stoji teden, dva, ali več, ker ni za dobiti kosa (npr. točno določen model IDE diska) za zastarel kontroler, potem ta računica ni več vedno tako kristalno jasna.

DusanK je napisal/-a:Kot neprogramerja me zanima zaradi česa je XP cokla novejšim programom? 32-bit, arhitektura, API, gonilniki ...?
Vse od naštetega.

Vsaka nova večja verzija ima na tisoče sprememb in novih funkcionalnosti. Če razvijaš za XP, ne moreš uporabiti prav nobene izmed njih, ne moreš pa tudi uporabiti nobene programske knjižnice, ki te funkcionalnosti uporablja. Ostajati moraš na zastarelih različicah orodij, za katere potem ni več popravkov. Ta "programski dolg" se potem samo nabira.

Prej ali slej je novosti in sprememb že toliko, da se program bolj splača napisati na novo kot ga nadgraditi. Mnogi si tega ne morejo privoščiti in propadejo. Nekateri imajo vzdrževalne pogodbe, ki jim omogočajo, da na zastarelo osnovo lepijo obliže.

Za primer, seznam tehničnih novosti v Windows Vista (to je brez teh najbol vidnih, kot je nov uporabniški vmesnik ipd).
Carko

Zahvalil se je: 121 krat
Prejel zahvalo: 424 krat
Število neizkoriščenih povabil: 110

OdgovorNapisal/-a igo » 11 Feb 2019, 01:18

Okna so kot avtomobili. Z vsako verzijo je lepša oblika (koeficient zračnega upora pridobi kakšen odstotek), višja masa in višje postavljeno težišče, kak kozmetični popravek spredaj in zadaj, boljši izgled plastike na armaturi, lepša imitacija lesa, več kromiranih dodatkov, ... potem pa 100 let star princip delovanja motorja.

Včasih so programerji pazili na vsak bit in so do skrajnih meja izkoriščali razpoložljivo strojno moč. Zdaj pa je boljša kakovost zvoka, lepše predvaja filme, internet je hitrejši in količine prenešenih podatkov so neomejene, bolje delujejo posodobitve in windows store, RAM se napolni z ropotijo, da se bodo pogosto uporabljani programi hitreje zagnali, ...

Ja, nove funkcionalnosti, ampak na katerem področju in na račun slabšega delovanja česa?
Če se gre za CNC-je in 3D tiskalnike, je pač treba z najvišjo časovno prioriteto gnati tiste 3, 4 ali 5 osi, z nekaj malega dodatkov (kakšna temperatura, vrtljaji, ... ). Kakšen drug stroj potrebuje hitro obvladovanje velikega števila I/O , ...
Če bodo Okna preveč odtavala v smer "boljše uporabniške izkušnje", namesto v robustno in zanesljivo prekladanje bitov ob natanko predvidenih trenutkih, bo šla hobi in DIY industrija na Arduinote in 3.14 sadje, ki bodo samostojno opravljali osnovne funkcije strojev in naprav, računalniki pa bodo uporabni samo še za YT, FB, ... in za nalaganje programov in datotek v stroje. Pač ne bo PC direktno pošiljal Step/Dir na gonilnike (ker bo moral dol vleči posodobitev), ampak bo to počel dodaten kos elektronike.

Če si na povezavi od @DusanK pogledate System Requirements za vsako novo verzijo Oken, je na prvi pogled očitno, da od XP naprej ni več predvideno, da se PC uporablja za osnovno delovanje nekega stroja (programski zajem vhodov in senzorjev, logična obdelava zajetih podatkov ter upravljanje izhodov), kot je bilo to možno v časih od DOS do XP.
Teoretično je praksa posledica teorije, praktično je pa ravno obratno. (igo 2001)
LP, Igor
igo

Zahvalil se je: 156 krat
Prejel zahvalo: 313 krat
Število neizkoriščenih povabil: 30

OdgovorNapisal/-a Pobes » 11 Feb 2019, 05:18

Če se gre anketa o tem če se Krokotu splača vzdrževat SW za Xp, je to odgovor da ne. Tudi velikani kot je SOlidWorks ima jasno napisano datum do kdaj bodo podpirali win7 in katero verzijo bo zadnje mogoče namestit nanjo.
Če imaš vzdrževanje ti podpora pomaga na čimmanj boleč način to prebrodit.

Jaz imam en SW za nesting, ki sem ga dobil s strojem in pač nimam pogodbe za vzdrževanje. Tudi prejšni lastnik ni dal nič na to in tako je ostalo. Njemu je delovalo na WIN7. Ko sem klical njihovo podporo da bi to uredili na moji sedmici. Je bilo najprej tega se ne da, bla bla bla. In so poslali račun za novo verzijo+vzdrževanje in njihovo delo. Pa je prišlo vse skup skoraj 10k€. Po prigovarjanju sem vseeno dosegel da so mi namestili in nastavili staro verzijo na mojem pc-ju.
Sedaj sem pa ostal na sedmici, saj me nadgradnja na 10tko stane okoli 10k€.

Zaradi takih stvari uporabniki ostanejo na starih verzijah windowsow.
Pobes

Kraj: Ajdovščina
Zahvalil se je: 29 krat
Prejel zahvalo: 53 krat
Število neizkoriščenih povabil: 29

OdgovorNapisal/-a marko » 11 Feb 2019, 07:56

Kroko je napisal/-a:Windows 7 bo svoj konec doživel 14.1.2020. Se pravi čez slabo leto.

Tega me je pa resno strah.
Od Windows 8 naprej se enostavno ne najdem s temi sistemi več. Pravzaprav me tako jezijo, da imam ogromen odpor do njih. Lahko, da se motim, ampak delajo (na podobnih račnunalnikih) precej počasneje.. vidim, da postajam star in sedaj vem kako se mati počuti, če bi ji telefon zamenjali :)
Če ti v življenju ne gre in si nesrečen, se spomni na lastnike Renaultov.
marko

Zahvalil se je: 113 krat
Prejel zahvalo: 123 krat

OdgovorNapisal/-a Pluton » 11 Feb 2019, 09:21

Zaradi takšnih in podobnih težav (vsiljene posodobitve, "telemetrija"...) sem presedlal na linux. Na Windows 10 uporabnik ni več "majster" stroja, ampak je obratno. Sedmico se s skrbnim skrivanjem nekaterih posodobitev zaenkrat še da brzdati.

Za domačo uporabo mi na nekaj starejših prenosnikih XP še lepo tečejo in se, s kratkim vnosom v register, tudi posodabljajo. Posodobitve naj bi se nehale letos aprila, bomo videli. Na procesorjih, starejših od nekje deset let, namreč XP tečejo gladkeje od linuxa. Ti računalniki so s firewallom, starejšim brskalnikom, ad-blockom in nekaj optimizacijami še vedno uporabni za nezahtevno brskanje, media predvajalnik, programiranje, starejše igre, itd. Da se jim tudi poceni nadgraditi pomnilnik, včasih procesor in vgraditi SSD. Če se bo po prenehanju posodobitev pojavil kakšen internetni črv, jih bom dal off-line in uporabljal, dokler bodo delovali.

Še link za XP update hack: https://www.zdnet.com/article/registry- ... indows-xp/
Uporabniški avatar
Pluton

Kraj: Slov. Konjice
Zahvalil se je: 108 krat
Prejel zahvalo: 44 krat
Uporabnika povabil: drakslar
Število neizkoriščenih povabil: 7

OdgovorNapisal/-a miharix » 11 Feb 2019, 09:46

Pluton je napisal/-a:firewallom, starejšim brskalnikom

Kateri firewal in katero verzijo katerega brskalnika uporabljaš?
Lp,
M.
Uporabniški avatar
miharix

OdgovorNapisal/-a MarkoM » 11 Feb 2019, 10:50

Uporabljamo starega robota, ki je še na dos-u, 486 procesorju in 16 MB rama. Zadeva deluje, tu pa tam se sesuje in je treba na novo naložiti preko disket. Težava bo, ko bo crknil kakšen vitalni del računalnika. Si pa vsekakor ne predstavljam, da bi npr. kakšen nov software še podpiral dos in bi ga preko diskete naložil. Enako je z xp, enkrat je pač konec.
Mehanika robota je vrhunska, krmilnik pa iz 90. in bo slej ko prej spustil dušo, kaj storiti je pa drugo vprašanje. Posodobiti krmilnik ali menjati celotni stroj.
MarkoM

Kraj: Pohorje (Maribor)
Zahvalil se je: 95 krat
Prejel zahvalo: 159 krat
Uporabnika povabil: s56rga
Število neizkoriščenih povabil: 12

OdgovorNapisal/-a Pluton » 11 Feb 2019, 15:37

miharix je napisal/-a:
Pluton je napisal/-a:firewallom, starejšim brskalnikom

Kateri firewal in katero verzijo katerega brskalnika uporabljaš?

Uporabljam Kerio personal firewall 2.1.5, z njim vsakemu procesu posebej nastaviš, kaj lahko počne in kaj ne.
Brskalniki so:
- Firefox 3.6.28 - https://ftp.mozilla.org/pub/firefox/rel ... /win32/sl/
Vanj se z MozBackup da vstaviti stare plugine (Adblock, Betterprivacy).
- Palemoon 26.5.0
- Opera 12.18.
Uporabniški avatar
Pluton

Kraj: Slov. Konjice
Zahvalil se je: 108 krat
Prejel zahvalo: 44 krat
Uporabnika povabil: drakslar
Število neizkoriščenih povabil: 7

OdgovorNapisal/-a tomazp » 11 Feb 2019, 19:54

Laptop, ki ga imam za redno delo pa ne bom nosil v delavnico med opilke in olje.
Domači CNC je tipična zadeva, kjer se reciklirajo stari PC-ji, vprašalnik zgoraj je torej malce mimo.

Stvar osebne izbire. Glede na nizko ceno RPI3, njegovo stabilnost, majhnost in hitrost ob zagonu bo to bistveno boljša izbira kot star odslužen PC. Poleg tega pa na njem deluje najnovejši TNG. Da se o neobčutlivosti na prah ne govori. S PCja direktno preneseš podatke na njega (wifi) oz. jih skopiraš z mreže. Sam sem s to varianto zelo zadovoljen. Preverjeno na dveh strojih, kjer se precej dela. In še nobene nepotrebne šare ni. Tudi stare monitorje se da lepo porabit.

Slika pove sama največ:
Priponke
10 Raspberry PI3 v natisnjenem ohisju.jpg
tomazp

Zahvalil se je: 85 krat
Prejel zahvalo: 134 krat
Uporabnika povabil: Zeci
Število neizkoriščenih povabil: 28

OdgovorNapisal/-a kobranka » 13 Feb 2019, 14:46

Hmm glede nato, da so krmilniki problem, koliko pa je dejansko komplicirana predelava, če je drugače mehanika stroja komplet s pogoni še vedno vredu?

Po mojem, če se le zavzameš in poskusiš uloziti nekaj časa in denarja bi lahko na koncu koncev zadeva izpadla celo ceneje od originalnih nadomestnih krmilnikov. Izdelovalci orodja so včasih zviti in si mislijo: "Ah saj bo ta revež čež toliko let moral kupiti novo mašino pa čeprav je šel le računalnik in krmilnik (in si že manejo roke). Saj, če mašina stoji se ravno tako dela amortizacija, profita ne naredi pa nobenega v tistem času.
kobranka

OdgovorNapisal/-a Carko » 13 Feb 2019, 15:30

Pri 3-osnem mizarskem CNC-ju s stepperji ne bi bilo nobenih težav.

Pri "resnih" (mehansko) strojih so pa zadeve lahko ultra komplicirane. Več kW ali več 10 kW servo motorji, visokotlačne črpalke, pnevmatika, hidravlika, laserji, cel kup senzorjev ...

Potem pa rabiš še CAM software. Za navadno frezanje ni problema, za bolj zahtevne pa ...
Carko

Zahvalil se je: 121 krat
Prejel zahvalo: 424 krat
Število neizkoriščenih povabil: 110

OdgovorNapisal/-a David » 14 Feb 2019, 20:39

Pri nas laufa windows 95. Namenski program, ki dela samo na 95. Že pri nadgradnji na 98 so se pojavili problemi. Torej je ostala 95ka. Enako star hardware, ISA vodilo.
Že več kot 20 let deluje kot mora. Če je šel kakšen del Pc-ja se je zamenjal. Eden cel leži v kotu na čakanju za take primere. Vse skupaj pa krmili ravno tako stare krmilnike z eno goro vhodno izhodnih in drugih kartic. Vse na zalogi za zamenjavo. Vse skupaj pa more delat 24ur na dan. Vlak za nadgradnjo in zamenjavo je že zdavnaj odpeljal...
Ostalo pa je vse "novo" in moderno od Win7 naprej.
David

Zahvalil se je: 1 krat
Prejel zahvalo: 0 krat
Uporabnika povabil: ivor
Število neizkoriščenih povabil: 0

OdgovorNapisal/-a forest70 » 14 Feb 2019, 21:15

David je napisal/-a:Pri nas laufa windows 95. Namenski program, ki dela samo na 95. Že pri nadgradnji na 98 so se pojavili problemi. Torej je ostala 95ka. Enako star hardware, ISA vodilo.
Že več kot 20 let deluje kot mora. Če je šel kakšen del Pc-ja se je zamenjal. Eden cel leži v kotu na čakanju za take primere. Vse skupaj pa krmili ravno tako stare krmilnike z eno goro vhodno izhodnih in drugih kartic. Vse na zalogi za zamenjavo. Vse skupaj pa more delat 24ur na dan. Vlak za nadgradnjo in zamenjavo je že zdavnaj odpeljal...
Ostalo pa je vse "novo" in moderno od Win7 naprej.

Skopuško gledano in ne razvojno naravnano!!
Stroj se je že večkrat amortizira!! Če se pa slučajno ni, je zgrešena investicija.
Prej ali slej bo zmanjkalo teh rezervnih delov, še huje, crknil bo del, ki ga nimaš, pol pa bo jok.
If you pay in bananas, you got monkeys.
Uporabniški avatar
forest70

Kraj: Koper
Zahvalil se je: 362 krat
Prejel zahvalo: 393 krat
Število neizkoriščenih povabil: 120

Naslednja

Vrni se na Operacijski sistemi

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost