Kateri Linux izbrati?

Tu bomo pisali o tem s kakšnimi OS se ukvarjamo in kakšne težave imamo pri tem.

Moderatorji: Kroko, tilz0R

Re: Kateri Linux izbrati?

OdgovorNapisal/-a javr » 01 Nov 2017, 15:08

ker nima več zveze z Linuxom, nadaljujem na Diski in particije.
---------------------------------------------------------
Me pa v zvezi z Linux Mint Mate zanima sledeče: datoteke *.pdf sem želel prenesti iz vgrajenega HDD na zunanjega. V Windows je to enostavno: odpreš "Search" in iščeš *.pdf . Ko jih najde, jih označiš, izbereš cut, klikneš v mapo zunanjega HDD in izbereš paste. Kako to gre v Linuxu ?
___
Uporabniški avatar
javr

Zahvalil se je: 58 krat
Prejel zahvalo: 93 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 21

OdgovorNapisal/-a alividmar » 01 Nov 2017, 22:25

Isto, le da izpustiš zvezdico in uporabiš samo .pdf
Ko si v določeni mapi samo klikneš na lupo.
Uporabniški avatar
alividmar

Kraj: Postojna
Zahvalil se je: 25 krat
Prejel zahvalo: 89 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 11

OdgovorNapisal/-a javr » 29 Nov 2017, 19:08

Linux Mint Mate: od zadnje posodobitve naprej (uporabljam samo posodobitve "1" in "2") Firefox ne gre več na internet, ping http://www.google.com ni odziva. Gre za kakšen znan problem, ali bo treba narediti poglobljeno analizo ? WiFi na istem prenosniku na Win XP deluje normalno, torej je strojna oprema vredu. Na hitro sem pogledal lastnosti povezave in se mi zdi da za DNS uporablja neke čudne številke: prvi se začne na 31., drugi na 217., sem pa na Telemachu.
___
Uporabniški avatar
javr

Zahvalil se je: 58 krat
Prejel zahvalo: 93 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 21

OdgovorNapisal/-a zanka » 29 Nov 2017, 19:26

ping kaj naredi?
Uporabniški avatar
zanka

Kraj: Krško
Zahvalil se je: 93 krat
Prejel zahvalo: 156 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 30

OdgovorNapisal/-a miharix » 29 Nov 2017, 19:33

javr je napisal/-a:se mi zdi da za DNS uporablja neke čudne številke: prvi se začne na 31., drugi na 217., sem pa na Telemachu.

https://telemach.si/a16790/Pomoc/Storit ... v-DNS.html
Primarni strežnik DNS:
ns1.clients.telemach.net
217.72.64.222

Sekundarni strežnik DNS:
ns2.clients.telemach.net
31.15.131.11

Torej verjetno imaš DHCP in IP ti dobi vredu.
Poizkusi pingat IP namesto URL strani, nato svoj DNS, nato IP ruterja
Lp,
M.
Uporabniški avatar
miharix

Kraj: Kamnik / LJ
Zahvalil se je: 203 krat
Prejel zahvalo: 146 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 32

OdgovorNapisal/-a MaCroX95 » 21 Feb 2018, 15:41

Nism vidu nobenega da bi svetovou ampak Solus project tudi postaja zlo luštna distribucija za desktop :D Softwara v njihovem storu je precej, podpirajo tudi third party repositorije. Trenutno ga uporabljam na 2 napravah in sm zlo zadovoljn, Gaming PC mi je na Solus Gnome, Ultrabook pa na Solus Plasma testing ISO. Je pa Rolling distribucija kar pomen da je software precej up-to-date. Definitivno je vreden poskusa :)
MaCroX95

Zahvalil se je: 5 krat
Prejel zahvalo: 11 krat
Uporabnika povabil: Jakey
Število neizkoriščenih povabil: 2

OdgovorNapisal/-a kobranka » 21 Feb 2018, 16:13

Kolikšne so minimalne strojne zahteve? Trenutno sem kar na Lubuntuju tako, da je tisti bogi prenosnik še začudo nekaj uporaben ne moreš pa pričakovat čudežev. Z windowsi je bil neuporaben tu pa vsaj odpre zaželjeno v doglednem času in celo kakšen flash video je možno telativno tekoče pogledat pri nizki resoluciji.
kobranka

Zahvalil se je: 316 krat
Prejel zahvalo: 71 krat
Uporabnika povabil: MadMax
Število neizkoriščenih povabil: 14

OdgovorNapisal/-a MaCroX95 » 21 Feb 2018, 16:21

kobranka je napisal/-a:Kolikšne so minimalne strojne zahteve? Trenutno sem kar na Lubuntuju tako, da je tisti bogi prenosnik še začudo nekaj uporaben ne moreš pa pričakovat čudežev. Z windowsi je bil neuporaben tu pa vsaj odpre zaželjeno v doglednem času in celo kakšen flash video je možno telativno tekoče pogledat pri nizki resoluciji.

Če je tvoj cilj imet čim lažjo distribucijo potem je Lubuntu pomojem kar prava izbira. jaz sm zanč namestiu na Pentium 4 Sparky Linux z LXQT desktopom in morm prznt da je stvar kr funkcionalna za brksat po netu pa kšn dokument mal obdelat, AMPAK eno stvar na enkrat seveda :D pa en browser tab. Drugače pa Lubuntu 18.04 bo tudi mislim da meu LXQT desktop tko da ti svetujem da kr počakaš na Lubuntu Next 18.04 in probaš to, je ubistvu LXDE, ki je zgrajen na KDEjevih knjižnicah k so še mal lažje za računalnik kot GTK (to kar Lubuntu uporablja trenutno)
MaCroX95

OdgovorNapisal/-a forest70 » 21 Feb 2018, 21:54

MaCroX95 je napisal/-a:Če je tvoj cilj imet čim lažjo distribucijo potem je Lubuntu pomojem kar prava izbira. jaz sm zanč namestiu na Pentium 4 Sparky Linux z LXQT desktopom in morm prznt da je stvar kr funkcionalna za brksat po netu pa kšn dokument mal obdelat, AMPAK eno stvar na enkrat seveda :D pa en browser tab. Drugače pa Lubuntu 18.04 bo tudi mislim da meu LXQT desktop tko da ti svetujem da kr počakaš na Lubuntu Next 18.04 in probaš to, je ubistvu LXDE, ki je zgrajen na KDEjevih knjižnicah k so še mal lažje za računalnik kot GTK (to kar Lubuntu uporablja trenutno)

Prosim, brez vsakršnih okrajšav v stilu SMS sporočil in ja, naj bo Slovenščina.
If you pay in bananas, you got monkeys.
Uporabniški avatar
forest70

Kraj: Koper
Zahvalil se je: 315 krat
Prejel zahvalo: 336 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 114

OdgovorNapisal/-a Pepi » 22 Feb 2018, 06:07

forest70 je napisal/-a:
MaCroX95 je napisal/-a:...

Prosim, brez vsakršnih okrajšav v stilu SMS sporočil in ja, naj bo Slovenščina.

Se pridružujem komentarju!
Pepi

Zahvalil se je: 0 krat
Prejel zahvalo: 0 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 0

OdgovorNapisal/-a Kroko » 22 Feb 2018, 10:50

Izbira Linuxa je tako kot kuhanje hobotnice. Downloadaš Ubuntu, Debian, Mint, Arch,... in namestiš Windowse :-)
http://www.planet-cnc.com poskakuješ na eni nogi in žvižgaš alpske podoknice Kroko was here!
Uporabniški avatar
Kroko

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 617 krat
Prejel zahvalo: 1320 krat
Število neizkoriščenih povabil: 244

OdgovorNapisal/-a VolkD » 22 Feb 2018, 11:06

Kroko je napisal/-a:Izbira Linuxa je tako kot kuhanje hobotnice. Downloadaš Ubuntu, Debian, Mint, Arch,... in namestiš Windowse :-)
Ha haha,...
To me je res nasmejalo. Opisal si namreč natanko to, kar se je meni zgodilo. Le da se imen Lunux-ov, ki sem jih poskusil instalirati na prenosnika ne spominjam več. Prekleto dobro pa vem, da ni šlo.
Vem tudi, da sem poskusil z dvemi verzijami, a se je obakrat zataknilo. Moram pa tudi povedati, da sem v linux sceni popoln začetnik in o tem pojma nimam. Vsaka stvar mi je tuja, od cmd komand poznam ls, potem se pa že neha. Pričakoval sem, da bom prišel do grafičnega okolja in se potem tam znašel do te mere, da lahko poženem kakega irc klienta, da lahko surfam in shranjujem stvari z kartic na disk. Nič več kot ta minimum, niti romanov ne potrebujem pisati, ampak tudi nič manj. Ni šlo.

Ker se je čas namenjen mojemu igranju na tem prenosniku iztekel sem instaliral W7. Tudi tu ne dela prepoznava prstnega odtisa. Koga briga!
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 5259 krat
Prejel zahvalo: 3655 krat
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a jmivsek » 22 Feb 2018, 11:58

Prehod na Linux ni ravno mačji kašelj. A se na koncu še kako izplača. Sam sem prešel iz Win NT leta 2003 in spomnim se, da sem se moral še kako potruditi, da sem na njem tudi obstal. Od študija sistemske administracije, do osnov Linuxa, dela z ukazno vrstico, mrežne podpore, itd. itd. Elektroniki imamo še dodatno težavo, da večina programja teče samo na Winsih. Torej še problemi z Wine, virtualizacijo in podobnim. A potem je mir, pred virusi, pred sesuvanjem, imaš popolno svobodo, lahko delaš, kar hočeš, ogromno prosto dostopnega programja... Kakorkoli že, nazaj ne grem več nikdar!
Vem, da nič ne vem (Sokrat)
Uporabniški avatar
jmivsek

Kraj: Ajdovščina
Zahvalil se je: 1212 krat
Prejel zahvalo: 266 krat
Uporabnika povabil: S52O
Število neizkoriščenih povabil: 45

OdgovorNapisal/-a MaCroX95 » 22 Feb 2018, 12:30

Kroko je napisal/-a:Izbira Linuxa je tako kot kuhanje hobotnice. Downloadaš Ubuntu, Debian, Mint, Arch,... in namestiš Windowse :-)

Jp, na začetku je kar težka, 1001 distribucija zmede proces učenja za Linux operacijske sisteme.

Moj namig začetnikom je vedno: Najdeš 1 distribucijo bodisi Ubuntu ali Linux Mint, jo inštaliraš in pozabiš da druge sploh obstajajo dokler se ne naučiš osnov. Prav tako odsvetujem inštalacijo različnih uporabniških vmesnikov dokler se ne navadiš na enega in poskušaš preživet na Linuxu kakšne 3 tedne (na začetku je zlo težko pol pa počasi dobiš oprijem in ti postane domače tako kot vsak operacijski sistem).

Drugače pa za kašne stvari je Linux velik boljši npr. konfiguracija Sambe z Android napravami (ustvarjanje wifi virtualnega diska).

Se pa strinjam s tem kar je jmivsek reku, najprej je težko pol se pa super splača. Včasih je presenetljivo kok kvalitetne odprto kodne programske opreme je v bistvu dostopno :)

Dodano 11 samoglasnikov. VolkD
MaCroX95

OdgovorNapisal/-a Carko » 22 Feb 2018, 12:52

Včasih je presenetljivo kok kvalitetne odprtokodne programske opreme je ubistvu dostopno :)
Ja, ampak skoraj vsa dela tudi na Windows.

Obratno pa ne.
Carko

Zahvalil se je: 100 krat
Prejel zahvalo: 349 krat
Število neizkoriščenih povabil: 95

OdgovorNapisal/-a zanka » 22 Feb 2018, 13:18

Ampak po vseh letih Windows še vedno ni POSIX.
Uporabniški avatar
zanka

Kraj: Krško
Zahvalil se je: 93 krat
Prejel zahvalo: 156 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 30

OdgovorNapisal/-a MaCroX95 » 22 Feb 2018, 13:24

Carko je napisal/-a:
Včasih je presenetljivo kok kvalitetne odprtokodne programske opreme je ubistvu dostopno :)
Ja, ampak skoraj vsa dela tudi na Windows.

Obratno pa ne.

Se strinjam, je pa res da se zlo velik odprtokodnega softwara lepše obnaša na Linuxu kot na Windowsih in ma precej mnj napak. Kar je pa najbl pomembno je da ti OS ne reštarta sam PCja in ti pusti za popolno kontrolo nad okoljem v katerem delaš.
MaCroX95

OdgovorNapisal/-a Pluton » 23 Feb 2018, 11:58

Se strinjam z Jmivskom, splača se potruditi. Sam sem prehod na GNU/linux realiziral, ko je Microsoft pričel malce preveč strašiti o prenehanju podpore za XP (ki še dandanes dobiva posodobitve). V preteklosti sem občasno povohal Red Hat 6.0 in sem par ukazov že poznal. Prehod ni bil preveč boleč, že na Windows sem uporabljal kar se je dalo odprtokodnega (Vlc, Thunderbird, Pale moon, Firefox, Gimp...). Ko sem čez nekaj let spremljal posiljevanje z desetko in njenim hardcodanim spywarom (ki ga ob nepazljivosti dobiš tudi v sedmico), sem lahko na srečo vse skupaj le z nasmeškom opazoval.

Linux naložim tudi kakšnemu prijatelju ali sorodniku. Nihče nima večjih pripomb, za domačega uporabnika je vsa potrebna programska oprema že dovolj kakovostna. Občasne zatike se reši s kratkim telefonskim pogovorom in Teamviewerjem. Mimogrede - za Teamviewer se dobita dve malo starejši verziji QS(quicksupport) izvedbe, ki ne potrebuje inštalacije, le dolpotegnjeno datoteko damo na disk in ob potrebi zaženemo. Tako se znebimo po nepotrebnem odprtim potencialno nevarnim zadnjim vratom v operacijski sistem.

Pred nakupom računalnika je koristno preveriti obstoj gonilnikov. Med prenosniki se odlično obnesejo Hoferjevi Medioni in Thinkpadi z Ebay-a. Pri ostalih je občasno treba ročno prevesti kakšen gonilnik za Wi-fi, ali dokupiti mini USB Wi-fi kartico. Namizne računalnike tako ali tako sestavimo po komponentah in pazimo, da kupimo le grafične kartice z Nvidia čipi. Tiskalniki in skenerji so dobro podprti, v nasprotnem primeru jih rešimo z Virtualbox-om, Windows in par kliki pri tiskanju več. Pred kratkim sem ugotovil, da ima HP za svoje tiskalnike in skenerje odlično podporo za linux. Njihov printer-skener je s par kliki in kopiraj/prilepi ukazi oživel v popolnosti.

MaCroX95, zelo sem te vesel tukaj. Pretirana promocija linuxa na desktopu je sicer kontraproduktivna, ker se bo z večanjem števila uporabnikov začela zanj izplačati proizvodnja malwara. Kar poglejte si Android, linux na telefonih.

Na tem forumu smo uporabniki stare šole, ki smo v resnici prebrali vsa domača branja in po možnosti pridobili še bralno značko. Ljubimo lepoto slovenskega jezika in naprošamo nove člane, naj tradicijo nadaljujejo. V preteklosti sem zasledil, da slavisti elektronikom zavidajo forumski nivo jezika, ker je višji, kot ga imajo sami.
Uporabniški avatar
Pluton

Kraj: Slov. Konjice
Zahvalil se je: 95 krat
Prejel zahvalo: 36 krat
Uporabnika povabil: drakslar
Število neizkoriščenih povabil: 6

Prejšnja

Vrni se na Operacijski sistemi

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost