GPS navigacija - točnost

Navigacijske naprave za avto, za peš gibanje, mape in vse druge zanimive stvari okrog tega

Moderator: S53AL

GPS navigacija - točnost

OdgovorNapisal/-a VolkD » 07 Mar 2015, 17:34

Tu se torej ne gre za avtomobilsko navigacijo, temveč za naprave, ki so namenjene iskanju točnejše lokacije. Sam imam Garmin GSMAP64st. To je zelo točna naprava, sprejema tako GPS kot GLONASS satelite ( pa še eni se pokažejo vmes, ki ne vem kaj so). Me pa precej moti počasnost te naprave.
Verjetno bo marsikdo zdaj šel v luft. Ampak ja, počasnost! Tudi Nokia Lumnia 925 (in še mnogo drugih telefonov) ima GPS napravo, ki načeloma ni tako točna, je pa njena odlika, da je zelo hitra. Hitra je tako, da jo peš težko prehtim. To pomeni, da če grem v neki določeni smeri peš, se mi zaradi zakasnitve naprave ni potrebno vračati nazaj. 64$st je precej bolj počasen, in moram res čakati, da se mi podobna stvar ne zgodi.
Razlika v točnosti obeh naprav ni ravno omembe vredna ( okrog 1 m), a zaradi hitrosti precej raje uporabljam telefon.
In ker smo že pri tem, imam tudi Nikon coolpix P330. To je sicer fotoaparat, a ima tudi GPS. Informacije o lokaciji se potem vpišejo v exif del slike. Na ekrančku pa žal ne vidiš kaj dosti od navigacije. Vidiš le kdaj ima GPS dovolj satelitov in dela. No kaj tako neuporabno počasnega pa še ne. Tudi 12 min sem že čakal na informacijo, da bo slika imela zabeleženo GPS lokacijo.

Kakšne izkušnje imate s tem ?
Priponke
DSCN3432 (Medium).JPG
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 7436 krat
Prejel zahvalo: 4530 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček
Število neizkoriščenih povabil: 255

Re: GPS navigacija - točnost

OdgovorNapisal/-a javr » 07 Mar 2015, 19:35

a ni točnost vseh civilnih naprav namerno omejena na 5 metrov ?
___
Uporabniški avatar
javr

Zahvalil se je: 82 krat
Prejel zahvalo: 131 krat
Uporabnika povabil: forest70
Število neizkoriščenih povabil: 29

OdgovorNapisal/-a Jule » 07 Mar 2015, 20:02

Na natančnost pozicioniranja GPS lokacije vpliva čas (del dneva),posledica tega je sama geometrija postavitve satelitov (bolj kot se njihove krožnice sekajo pod večjim kotom, bolje je), vpliva tudi geografija pokrajine okoli tebe( vidnost satelitov - gore in hribi, ter stavbe jih zakrivajo).

Skozi dan je vedno različno število satelitov nad glavo, ki so pod različnimi koti in tako, če meriš fiksno točko skozi cel dan, dobiš nekaj takega:

450px-Fig_GPS_positioning.jpg

Seveda vpliva tudi vreme ipd, ampak pustimo detajle. :D
Jule

Kraj: Ajdovščina
Zahvalil se je: 139 krat
Prejel zahvalo: 165 krat
Uporabnika povabil: gumby
Število neizkoriščenih povabil: 19

OdgovorNapisal/-a aly » 07 Mar 2015, 20:24

GPS sprejemniki poznajo več (standardnih) časov od vklopa do pozicije. Leden, mrzel, vroč štart.

Sprejemnik ima rabi neke vrste efemeride oz. znane pozicije satelitov (točno ime sem pozabil). Da začne sprejemat pravilne satelite (ki predvideva, da so vidni), rabi grobo pozicijo (vsaj v stopinjah) in točen čas UTC. To so trije ključni podatki. Če teh nima (dalj časa brez napajanja, hard reset,...), se lahko vklop raztegne do 15 minut! Najprej samo posluša, da dobi vsaj nek signal. Na vsake kvatre satelit pošlje dol celotne efemeride in točen čas. Sedaj rabi pa še pozicijo. Če si kdaj gledal prikaz satelitov ob takem startu, vidiš da je naprej prazen, potem se jih pojavi ene par, izginejo in se pojavijo drugje, in tako naprej ene parkrat. Da sploh ugotovi čas in pozicijo satelitov.

Ko so ti podatki fiksni, pa lahko začne pridobivat točno pozicijo. Namreč GPS izračuna lokacijo na podlagi: lokacije satelitov in časovne zakasnitve prejetega signala (= oddaljenost satelita).

Ko sprejemnik izklopiš in ima napajanje, čas teče naprej in ob naslednjem vklopu se poskuša pobrat z istimi parametri, kot je bil ugasnjen. Če se čas precej spremeni, mora prekalkulirat pozicije satelitov, kar ne traja dosti. Če preteče res dosti časa, označi efemeride satelitov za neveljavne in čaka, da sprejme nove.
Če pa se lokacija vmes precej spremeni (100 km ali več) pa spet nima pojma, kje je.

Torej, da se GPS hitro pobere, ga je smiselno že doma ali med vožnjo pustit 15 minut vklopljenega, da zrihta, kar mora.

Pa še ena stvar je zanimiva - jakost GPS signala je pod pragom šuma! Na srečo se podatki ponavljajo na natančno določen interval in sprejemnik vzorči isti čas večkrat zapored in povpreči. Na ta način se znebi šuma in kar naenkrat se pojavi uporaben signal.
Če te kdo udari po desnem licu, je najbrž levičar =)
Uporabniški avatar
aly

Kraj: Kranj - Struževo
Zahvalil se je: 113 krat
Prejel zahvalo: 70 krat
Število neizkoriščenih povabil: 20

OdgovorNapisal/-a Waldo » 07 Mar 2015, 22:22

GPS v telefonih je ponavadi Assisted GPS. To pomeni, da preko podatkovne povezave naloži vse potrebne podatke o satelitih. Ne-Assisted GPS-i te podatke "nalagajo" po vklopu tako, da poslušajo satelite in izvajajo zapletene matematične operacije, kar seveda traja svoj čas. Tako imajo telefoni "nefer" nekajminutno prednost pred običajnimi GPS sprejemniki, ročnimi ali v fotoaparatu. Ne vem točno, kaj vsebujejo ti podatki, a to niso efemeride oz. "almanah", o čemer je pisal Aly.

Moj tablični računalnik ima A-GPS in če pred odhodom ne osvežim "Assisted" podatkov, je čas do prve pozicije dosti daljši, kot ga potrebuje moj Oregon. Podoben primer je moja (predpotopna) Nokia in njen A-GPS. Nimam vklopljenega prenosa podatkov, zato je zaradi dolgega časa do pozicije GPS neuporaben.

MMG, na nekatere modele Sony-evih fotoaparatov lahko te "Assisted" podatke naložiš z računalnika s pomočjo njihovega programa.

Darko, včasih sem se tudi jaz igral z dlančniki in GPS moduli, dokler mi ni dlančnik na nekem trailu padel v potok, kmalu po tem pa ga je še v nahrbtniku zalila pijača. Še isti dan sem naročil Oregona. Nič ni hujšega, kot če na terenu tehnika zataji.
Waldo

Kraj: Maribor
Zahvalil se je: 12 krat
Prejel zahvalo: 27 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 5

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 07 Mar 2015, 23:15

Ali SBAS na naših tleh kaj pripomore k točnosti?
Namesto "Zahvali se" sprejemam tudi šalco kofeta: https://www.buymeacoffee.com/s54mtb
Uporabniški avatar
s54mtb

Zahvalil se je: 1445 krat
Prejel zahvalo: 3584 krat
Število neizkoriščenih povabil: 252

OdgovorNapisal/-a aly » 07 Mar 2015, 23:59

Waldo, ko priključim Sony kamero z vgrajenim GPSom na računalnik, se pojavi oblaček Updating GPS data ali nekaj podobnega. Zanimivo, prej nisem bil pozoren na to. Sedaj vsaj vem, kaj to je :D

Mare, SBAS ne poznam, vem pa da Garmin uporablja tudi WAAS satelite.
Uporabniški avatar
aly

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 08 Mar 2015, 00:05

SBAS obsega WAAS, EGNOS in vse podobne sisteme.
Namesto "Zahvali se" sprejemam tudi šalco kofeta: https://www.buymeacoffee.com/s54mtb
Uporabniški avatar
s54mtb

OdgovorNapisal/-a Waldo » 08 Mar 2015, 20:53

Pred nekaj leti, ko je EGNOS bil šele na testu in je oddajal z Inmarsata, smo s kolegi delali primerjavo natančnosti. Ugotovili smo, da pri običajni rabi v gibanju ni neke strašne oz. vidne razlike. Razlika se je močno poznala pri daljši statični uporabi. Pri testu brez korekcije je pozicija v pol ure kar močno zakrožila, z vklopljeno korekcijo je bilo kroženje precej manjše.

Sklepati je, da je korekcija tem boljša, čim bližje je merilna postaja. Nam najbližje so v Zürichu. Rimu, Berlinu in Sofiji. Nekoč sem na starem GPS72 vklopil "3D differential" način dejansko pred vrati satelitskega centra na Gran Canariji, kjer je tudi merilna postaja. Tam sem videl največjo natančnost, ki jo je javil GPS: 0.5m. Sicer vemo, da so te številke le informativnega značaja, a je vseeno zanimivo.

Darko, če vklopiš sprejemnik in se odpelješ, po mojih izkušnjah traja do prve pozicije mnogo dlje, kot če na pozicijo počakaš na mestu. Saj veš, kakšna je modulacija, ki jo sprejemaš med vožnjo, sploh če je oddajnik daleč.
Tisti tretji sateliti pa so lahko Galileo (nekaj satelitov je že v orbiti) ali kitajski Beidou.
Waldo

OdgovorNapisal/-a VolkD » 08 Mar 2015, 23:39

Waldo je napisal/-a:Tisti tretji sateliti pa so lahko Galileo (nekaj satelitov je že v orbiti) ali kitajski Beidou.
Čisto mogoče, da so kitajski. Vem samo, da še nisem nikoli videl več kot dva. Oziroma, prvič ko sem prižgal so bili trije, a le za par minut. Mnogokrat pa ni nobenega. Je pa zanimivo, da se natančnost poveča za skoraj še enkrat ko sta prisotna ta dva.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a Waldo » 09 Mar 2015, 10:23

Aha, potem pa je to verjetno EGNOS. Korekcijski podatki se trenutno oddajajo na treh satelitih, od teh sta dva (Inmarsat) za javno uporabo, tretji (Artemis) pa za testiranje. Več informacij na wiki in ESA. Očino tvoj GPS preklopi na "Differential" mode takoj ko sliši te satelite. So pa Inmarsat sateliti relativno nizko nad horizontom in v geostacionarni orbiti, ki je še dalje od GPS orbit (36 proti 22 k km), zato je sprejem na tleh bolj občasen.
Poskusi na tvoji 64-ki vklopiti "Differential" način. Inmarsata imata številki 33 in 39. Če imaš odprto proti jugu, bi ju moral slišati. Če bo signal OK, se bo na stolpcih signalov satelitov izpisala črka D.
Waldo

OdgovorNapisal/-a blasny » 09 Mar 2015, 21:16

Najbrz bo komu zanimovo se tole:
Z GPS-om je mogoce dolociti pozicijo tudi do par centimetrov natancno. (Pisem na pamet, najbrz tudi manj. Vendar smo omejeni z velikostjo antene.)
Natancna pozicija se izracuna iz povprecja meritev. Dlje casa kot traja meritev, bolj natancna je pozicija. Tezava je v tem, da za res natancno meritev mora meritev trajati precej dolgo casa, tudi nekaj ur.
Hmm. Kaj pa ce bi en GPS sprejemnik postavil na fiksno in natancno izmerjeno tocko. Ko sprejemnik izracuna svojo pozicijo iz GPS podatkov, lahko izracuna kaksna je trenutna napaka. Ta napaka je ista za vse sprejemnike v blizini. Za natancno dolocitev na poljubni tocki v blizini fiksne tocke torej potrebujemo pozicijo izracunano iz GPS podatkov + relativno napako v tem trenutku = natancna pozicija na poljubni tocki. No, tak nacin uporabljajo geodeti za hitro in natancno dolocanje pozicije.

Fiksne tocke v Sloveniji so navedene tukaj: RTK dostopne tocke. Je pa to placljiva storitev. In navadni GPS moduli niso uporabni, ker se ne da priti do vseh podatkovnih streamov, ki so potrebni za izracune. Taksno je vsaj bilo stanje pred 4 leti, ko me je tole malo zanimalo. Sem pa laik. Ne me drzat za besedo.
blasny

Zahvalil se je: 263 krat
Prejel zahvalo: 97 krat
Število neizkoriščenih povabil: 12

OdgovorNapisal/-a aly » 12 Mar 2015, 07:30

Blasny, točno to je DGPS ozitoma Diferencialni GPS, o katerem je govora malo višje. Ko je poznana lokalna GPS pozicija ter napaka v tvojem območju. Napaka se računa na znanih pozicijah in razpošilja preko radia, preko satelitov ali preko interneta.
Uporabniški avatar
aly

OdgovorNapisal/-a Bojan5 » 24 Mar 2015, 20:08

Sicer je to bil test zmogljivosti baterije. No ja v 3h in 20 minutah delovanja je Garmin na balkonu "naredil" pot 320m z največjo hitrostjo 4,1 km/h. Imam velik balkon ne :D . Tako, da o točnosti navigacije tipa GPS ne bi.

Zanimivo bi bilo primerjati še z drugimi uporabniki na drugih lokacijah. Čeprav dvomim, da lokacija doprinese k napaki.

Še bolj zanimiva primerjava bi bila, da nas več hkrati starta in potem primerjamo rezultate. Različni HW in SW.

Še kdo za?

Lp Bojan
Bojan5

Zahvalil se je: 7 krat
Prejel zahvalo: 2 krat
Uporabnika povabil: S52UF
Število neizkoriščenih povabil: 3

OdgovorNapisal/-a VolkD » 24 Mar 2015, 21:55

Tvoj podatek ne pove prav dosti, nisi navedel modela, nisi povedal v kakšnem modu dela,.. kak firmware je gor, skratka premalo podatkov.

Sam se grem Geocaching. Te dni še posebej intenzivno. Primerjam dve napravi:
Garmin GPSSMAP 64st in GPS sprejemnik vgrajen v Nokia LUMIA 925.
Izkušnje so sledeče:
Ko je teren odprt in ni dreves, potem sta napravi dokaj usklajeni med seboj in tudi z koordinatami, ki so jih dali postavljalci "zakladkov". Garmin je precej počasnejši, ker ima, kot se iz obnašanja da zaključiti precej večje povprečenje, razen tega uporablja tudi informacije iz satelitov, ki oddajajo korekcijske informacije. Če nisi neučakan in počakaš cca 15 min se da postavljen predmet poiskati v krogu manj kot 1 m polmera, pri čemer garmin daje podatek, da je njegova natančnost v krogu 2m. Z LUMNIA925 je popolnoma isto. Ni neke opazne razlike, le da je njena natančnost nekoliko slabša, je pa zato precej hitrejša.

Pri geocaching iskanju zakladov ki so ob poti (trail) je NOKIA v prednosti, ker se biciklistom, ali pešakom ponavadi mudi narediti pot do konca. Slabšo natančnost se pokrije z dobrim opazovanjem kje je narava ranjena,...

Povsem drugačna situacija je ko se znajdemo v gozdu.
LUMNIA 925 te pošilja z kraja na kraj, tudi več kot 30m daleč. Garmin je v takih pogojih bistveno zanesljivejši. Njegova natančnost se zmanjša na krog z polmerom do 4m, če je res zaraščen teren. Predvsem mu delajo probleme iglavci. To je natančnost, ki jo naprava javlja sama. Realnost je precej boljša. V enem samem primeru je zgrešil za cca 3m. Je pa zelo vprašljivo kdo je v tem primeru naredil napako. Moja naprava ali naprava postavljalca. Potrebije pa za to, da v zaraščenem terenu doseže to natančnost bistveno več časa, kot sicer.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a Iztok » 25 Mar 2015, 01:11

Jaz sem testiral GPS v telefonu SGS5. Ker sem prej imel SGS3 s povprečnim sprejemom GPS signalov tudi pri tem nisem pričakoval nekega velikega napredka. Že na odprtem ob visoki zgradbi me je presenetil ker je našel lokacijo po eni minuti z začetno točnostjo 3m s tem, da je našel poleg ameriških in ruskih še kitajske satelite ...

Sateliti SGS5.jpeg

Še bolj pa me je SGS5 presenetil, ko sem sedel na vlaku na sredini vagona kjer okna niso ravno velika in ga bolj za hec vklopil, če kaj lovi. Po cca. 3. minutah mi je pokazal točnost na 10m kar do sedaj ni uspelo še nobenemu Garminu, MIOtu ali Nokiji čeprav sem jih instaliral in potem testiral kar nekaj in večina ni zaznala niti enega satelita v tako zaprtih razmerah. Ob tem testu sem imel omrežne povezave izključene tako, da to ni bil AGPS ampak samo GPS signal.

Verjetno ima ta telefon še kdo in bi ga prosil za tak test ker me je tako presenetil, da če ne bi sam videl, bi koga ob takem pisanju hitro obtožil nakladanja ... :)
ʇɥıs ıs ʇɥǝ ןɐsʇ ʇıɯǝ ı qnʎ ɐ ʞǝʎqoɐɹp ou ǝqɐʎ
Uporabniški avatar
Iztok

Kraj: LJ
Zahvalil se je: 523 krat
Prejel zahvalo: 433 krat
Uporabnika povabil: Proteus
Število neizkoriščenih povabil: 85

OdgovorNapisal/-a VolkD » 25 Mar 2015, 09:20

Iztok je napisal/-a:Verjetno ima ta telefon še kdo in bi ga prosil za tak test ker me je tako presenetil, da če ne bi sam videl, bi koga ob takem pisanju hitro obtožil nakladanja ... :)

Ah, kje pa! To zmore tudi LUMNIA 925, GPSMAP 64st pa da ne govorimo. Slednji je celo zelo natančen (6m). Tudi sredi restavracije, ki je v betonskem bloku se to zgodi. Je pa čas preden se ujame precej daljši. 64st ne žal ne premore Wi-fi ali kake gsm povezave. Novejši sprejemniki so bistveno bolj občutljivi, kot so bili včasih. Drugače si jaz tega ne znam razložiti.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a Proteus » 14 Maj 2015, 15:25

VolkD je napisal/-a:Garmin GSMAP64st

Zakaj pa si vzel verzijo st? in ne s, ki je 70€ cenejši.
Vgrajena topografska karta baje dokaj šepa, vsaj po informacijah z neta.
Uporabniški avatar
Proteus

Kraj: Planet Zemlja
Zahvalil se je: 260 krat
Prejel zahvalo: 503 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 89

OdgovorNapisal/-a VolkD » 14 Maj 2015, 15:39

Proteus je napisal/-a:
VolkD je napisal/-a:Garmin GSMAP64st

Zakaj pa si vzel verzijo st? in ne s, ki je 70€ cenejši.
Vgrajena topografska karta baje dokaj šepa, vsaj po informacijah z neta.
Ker sem samo tega lahko dobil v tistem trenutku. Pa ker je takšen, da ima tudi možnost geocacheinga.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a Kroko » 14 Maj 2015, 16:13

st ima več vgrajenega spomina.
http://www.planet-cnc.com poskakuješ na eni nogi in žvižgaš alpske podoknice Kroko was here!
Uporabniški avatar
Kroko

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 651 krat
Prejel zahvalo: 1489 krat

OdgovorNapisal/-a smal » 14 Maj 2015, 17:00

Hvala vsem za prispevke. Zelo zanimivo!
Dr. Milan Vidmar: Transformation und Energieübertragung (1945, s.1)
Wir Techniker sind Kämpfer, technische Probleme sind Kampfprobleme!
smal

Kraj: Effretikon
Zahvalil se je: 53 krat
Prejel zahvalo: 13 krat

OdgovorNapisal/-a Proteus » 15 Maj 2015, 14:25

Kroko je napisal/-a:st ima več vgrajenega spomina.

To je že res, vendar je le ta zaseden s topo karto in kot tak ni uporaben za kaj drugega.
V bistvu pa nove karte lahko dodajaš tudi preko SD kartic in je tisti spomin bolj ali manj irelevanten.
Uporabniški avatar
Proteus

OdgovorNapisal/-a Kroko » 15 Maj 2015, 14:49

Notranji spomin je hitrejši. Tisto vgrajeno karto preprosto pobrišeš in v interni spomin spraviš karte, ki jih potrebuješ.
http://www.planet-cnc.com poskakuješ na eni nogi in žvižgaš alpske podoknice Kroko was here!
Uporabniški avatar
Kroko

OdgovorNapisal/-a Proteus » 15 Maj 2015, 15:34

Kroko je napisal/-a:Notranji spomin je hitrejši. Tisto vgrajeno karto preprosto pobrišeš in v interni spomin spraviš karte, ki jih potrebuješ.

Ne vem no, imam Garmin Nüvi pa nisem opazil kakšne bistvene razlike v delovanju, če so karte interno ali na zunanji SD kartici.
Mogoče se GPSMAP 64 drugače obnaša.
Uporabniški avatar
Proteus

OdgovorNapisal/-a VolkD » 15 Maj 2015, 16:23

Proteus je napisal/-a:Ne vem no, imam Garmin Nüvi pa nisem opazil kakšne bistvene razlike v delovanju, če so karte interno ali na zunanji SD kartici.
Mogoče se GPSMAP 64 drugače obnaša.

Med tema dvema napravama je ogromna razlika. Tako po konstrukcijo, kot po namenbnosti in tudi po performansah.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a MadMax » 15 Maj 2015, 17:10

Iztok je napisal/-a:Jaz sem testiral GPS v telefonu SGS5. Ker sem prej imel SGS3 s povprečnim sprejemom GPS signalov tudi pri tem nisem pričakoval nekega velikega napredka. Že na odprtem ob visoki zgradbi me je presenetil ker je našel lokacijo po eni minuti z začetno točnostjo 3m s tem, da je našel poleg ameriških in ruskih še kitajske satelite ...

Sateliti SGS5.jpeg

...
Kaj imaš to zaen app? Izgleda zanimivo, učke pravijo "meeeuuu" :)
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.
MadMax

Kraj: Črnomelj
Zahvalil se je: 361 krat
Prejel zahvalo: 407 krat

OdgovorNapisal/-a alividmar » 15 Maj 2015, 19:49

Verjetno gre za tegale :
AndroiTS GPS Test Free
Uporabniški avatar
alividmar

Kraj: Postojna
Zahvalil se je: 38 krat
Prejel zahvalo: 134 krat
Število neizkoriščenih povabil: 16

OdgovorNapisal/-a Iztok » 16 Maj 2015, 08:37

alividmar je napisal/-a:Verjetno gre za tegale :
AndroiTS GPS Test Free

Tako je :)
Uporabniški avatar
Iztok

OdgovorNapisal/-a MadMax » 16 Maj 2015, 23:19

Je že gor, hvala!

(mimogrede, zakaj tu ni možno poklikat zahvale?)
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.
MadMax

Kraj: Črnomelj
Zahvalil se je: 361 krat
Prejel zahvalo: 407 krat

OdgovorNapisal/-a VolkD » 17 Maj 2015, 01:05

MadMax je napisal/-a:(mimogrede, zakaj tu ni možno poklikat zahvale?)
Zdaj je !
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a kose19 » 27 Jul 2015, 20:02

Ker se že nekaj časa ogrevam za nakup modela GPSMAP® 64s, in sklepam, da velikih razlik ni z zgoraj opisanim modelom ki si ga lasti Darko.
Pa bom skoristil to temo in malo vprašal za več praktičnih izkušenj.

Rabil bi ga predvsem za planinarjenje in alpinizem. Seveda bi potem prišel prav še za marsikaj.
Naj vzamem praktičen primer. Rad bi odšel na bližnji hrib. Ali pri topografski karti ravno tako lahko nastavim cilj npr. koča na vrhu? Ali ravno
tako izriše pot po kateri naj grem, ali so na zemljevidu vrisane samo vse stezice, potke, kolovozi - nekakšna digitalna specialka in moram sam naštudirat
katera steza je prava? Me bo prvi del poti vodil tudi po cesti kot cestna navigacija (na podlagi topokarte), ali moram za tako vodenje naložiti tudi
cestno karto? Ali se v tem primeru samodejno preklaplja med eno in drugo karto?

Upam, da nisem preveč zahteven s vsemi vprašanji. Trgovci ponavadi obljubijo vse samo da prodajo.
LP
kose19

Kraj: Kobarid
Zahvalil se je: 8 krat
Prejel zahvalo: 36 krat
Število neizkoriščenih povabil: 40

OdgovorNapisal/-a VolkD » 27 Jul 2015, 20:57

kose19 je napisal/-a:Ker se že nekaj časa ogrevam za nakup modela GPSMAP® 64s, in sklepam, da velikih razlik ni z zgoraj opisanim modelom ki si ga lasti Darko.
Na ta del ti bom jaz odgovoril, za kaj več bo pa mogoče kroko,...
Razlika je v količini spomina in v tem, da ima moj pred naloženo karto. Je pa način kako zadeva deluje in kaj pokaže predvsem odvisen od kart. No ne samo kart imaš tudi celo morje točk, ki jih zadeva lahko upošteva. Mene zanimajo predvsem geocache točke. Te se lahko nalaga preko USB kabla.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a mujo » 28 Jul 2015, 06:28

kose19,
Včeraj sem slučajno videl da Iglu ima neko akcijo.
mujo

Kraj: MB
Zahvalil se je: 1 krat
Prejel zahvalo: 150 krat
Število neizkoriščenih povabil: 18

OdgovorNapisal/-a VolkD » 28 Jul 2015, 07:32

Jaz sem svojega kupil pri tem prodajalcu. Ima tudi GPS MAP 64s. Ker je v Italiji ni nobenih dajatev. Pride te s poštnino vred 260€. Je dojemljiv za nižanje cene, če vzameš več primerkov.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a Waldo » 28 Jul 2015, 07:32

Po mojih izkušnjah so topo karte "non-routable". Za vodenje po cesti potrebuješ cestno karto (npr. City Navigator), po planinskih poteh pa oči in zdravo pamet. Topo karta ima vrisanega marsikaj, a vsega ne. Je bolj v smislu da vidiš kakšen je teren okrog tebe (izohipse, vegetacija) in glavne poti, ceste in naselja. Navigirati pa moraš sam, tudi s pomočjo papirnate plainske karte in/ali poznavalca lokalnega okolja.
Waldo

OdgovorNapisal/-a Kroko » 28 Jul 2015, 10:33

Če imaš topo karto moraš navigirati sam. Tudi vrisanim stezicam ne gre zaupati. Najbolj pomagajo izohipse. Z njihovo pomočjo hitro ugotoviš, ali je pot prava. Na križiščih narediš nekaj metrov v vsako smer in s tem določiš, kam kakšna steza pelje. Sčasoma dobiš nekakšen občutek, kako to uporabljati.
Dokler si pa še v avtomobilu pa uporabljaj avtomobilsko navigacijo.
Uporabniški avatar
Kroko

OdgovorNapisal/-a kose19 » 30 Jul 2015, 19:21

Torej je to elektronska specijalka, ki ti prikazuje kje si. Polek drugih funkcij, ki ti pridejo v določenih situacijah prav.
Bom poskusil enega dobit na test, pa da vidimo.
Hvala za izkušnje.
kose19

OdgovorNapisal/-a Proteus » 30 Jul 2015, 19:56

Kroko je napisal/-a:Če imaš topo karto moraš navigirati sam.

Jaz pogosto uporabljam tudi cestno navigacijo na ta način.

Pri Garminu v "prikazu karte" podrsaš po zaslonu in padeš v prikaz, kjer lahko prosto nastavljaš pozicijo in velikost karte. V tem prikazu nastavim ustrezno velikost karte in se nato samonavigiram.

Zelo uporabno tam, kjer avtomatska navigacija počne neumnosti ali za hiter ogled kakšnega manjšega mesteca, iskanje parkirnih prostorov, itd...
Zadnjič spremenil Proteus, dne 30 Jul 2015, 20:05, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Proteus

OdgovorNapisal/-a VolkD » 30 Jul 2015, 20:03

kose19 je napisal/-a:Torej je to elektronska specijalka, ki ti prikazuje kje si. Polek drugih funkcij, ki ti pridejo v določenih situacijah prav.
Bom poskusil enega dobit na test, pa da vidimo.
Hvala za izkušnje.
Če ravno želiš, ti za nekaj časa lahko posodim mojega.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a kose19 » 31 Jul 2015, 18:13

Ni tako nujno. Če bom v bližini se prej najavim, pa skupaj stestirava.
kose19

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 31 Jul 2015, 20:51

Vektorske karte so tudi tukaj (brezplačno): http://www.androidmaps.co.uk/

preverjeno dela odlično z C:Geo (za geocaching) in oruxmaps za vse ostalo. Isti fajli (zasede prostor na SD kartici le enkrat).
Uporabniški avatar
s54mtb

OdgovorNapisal/-a javr » 25 Apr 2016, 12:37

Iztok je napisal/-a:Jaz sem testiral GPS v telefonu SGS5. Ker sem prej imel SGS3 s povprečnim sprejemom GPS signalov tudi pri tem nisem pričakoval nekega velikega napredka. Že na odprtem ob visoki zgradbi me je presenetil ker je našel lokacijo po eni minuti z začetno točnostjo 3m s tem, da je našel poleg ameriških in ruskih še kitajske satelite ...

Priponka Sateliti SGS5.jpeg ni več na voljo

Še bolj pa me je SGS5 presenetil, ko sem sedel na vlaku na sredini vagona kjer okna niso ravno velika in ga bolj za hec vklopil, če kaj lovi. Po cca. 3. minutah mi je pokazal točnost na 10m kar do sedaj ni uspelo še nobenemu Garminu, MIOtu ali Nokiji čeprav sem jih instaliral in potem testiral kar nekaj in večina ni zaznala niti enega satelita v tako zaprtih razmerah. Ob tem testu sem imel omrežne povezave izključene tako, da to ni bil AGPS ampak samo GPS signal.

Verjetno ima ta telefon še kdo in bi ga prosil za tak test ker me je tako presenetil, da če ne bi sam videl, bi koga ob takem pisanju hitro obtožil nakladanja ... :)

LG H735: kako ta reč v zaprtem prostoru brez oken, železobetonske stene in tla, kovinska streha, vidi 15 satelitov ? Moram kaj izklopiti/resetirati da bo pokazal res samo tisto kar v tem trenutku vidi ? Je to posledica A-GPS ?
Priponke
gps.jpg
___
Uporabniški avatar
javr

OdgovorNapisal/-a SamoBr » 25 Apr 2016, 14:17

Vidi, vidi. Vidi odboje signalov teh satelitov. Koliko je pa tak signal uporaben za določanje lokacije je pa nekaj drugega.
SamoBr

Zahvalil se je: 129 krat
Prejel zahvalo: 251 krat
Uporabnika povabil: DusanK
Število neizkoriščenih povabil: 48

OdgovorNapisal/-a Iztok » 25 Apr 2016, 15:56

Po čemu vidiš, da gre za odboje?
Uporabniški avatar
Iztok

OdgovorNapisal/-a VolkD » 25 Apr 2016, 16:23

Nimam pojma po čem on tam vidi. Dejstvo pa je, da GPS naprave sprejemajo odboje in dajo temu primerno napačne rezultate. Sam sem že našel pravilno lokacijo z oceno in upoštevanjem tega.
Tako ocenjevanje lahko pride v poštev, ko potrebujemo poiskati neko lokacijo v spodmolu. GPS pa kaže kar nekaj metrov proč od stene.
Če si zamislimo steno brez spodmola, dobimo površino zracala. Ko najdemo lokacijo, ki je oddaljena n m od tega zrcala, jo enostavno preslikamo v spodmol. To preizkušeno deluje. Jaz sem tako našel že v vsaj štirih primerih.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a javr » 25 Apr 2016, 16:52

nova opažanja:
- A-GPS vklopljen ali izklopljen: nima vpliva na to ali vidi satelite, ali jih ne vidi;
- določen prostor v pritličju: nič satelitov;
- v prvem nadstropju: 15 satelitov, natančnost 11 metrov;
- grem s temi najdenimi sateliti nazaj v prostor, kjer je prej bilo 0/0: število videnih pade na 5-6 s prikazano natančnostjo od 30 do 200 metrov.

Se pravi, število videnih satelitov je samo en podatek; upoštevati je treba tudi prikazano natančnost.
Kot berem prispevek od "Waldo » 07 Mar 2015, 23:22 ": A-GPS vklopljen ali izklopljen nima zveze s prikazom videnih satelitov; je le zbirka že izračunanih podatkov za satelite, da jih telefonu ni treba na novo računati.
Je pa tale aplikacija energijsko potratna; procenti baterije gredo opazno navzdol.
___
Uporabniški avatar
javr

OdgovorNapisal/-a VolkD » 25 Apr 2016, 17:17

javr je napisal/-a:Je pa tale aplikacija energijsko potratna; procenti baterije gredo opazno navzdol.
Res je. Power pack za telefon sem kupil prav zaradi GPS-ja na telefonu.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

OdgovorNapisal/-a javr » 25 Apr 2016, 18:32

geometrove koordinate so točne na 4 cm; če torej na geodetski upravi vprašaš za koordinate kakšnih javnih točk (npr. prag cerkve, vogali stavbe upravne enote, itd.) lahko kadarkoli preveriš svojo GPS napravo.
Sam sem to poskušal s cestno navigacijo, a tam kaže samo koliko satelitov vidi (če se prav spomnim, jih ni nikoli več kot 9, največkrat pa 7), ne pa tudi koliko metrov (metrov, ne centimetrov kot pri geometrih) je natančnost, zato je bil rezultat vedno hudo mimo, tudi 15-20 metrov od mejnika. Sedaj, s to mobi-aplikacijo, ki prikazuje še točnost, vidim, da je 7-9 satelitov res praktično neuporabno.
___
Uporabniški avatar
javr

OdgovorNapisal/-a Iztok » 25 Apr 2016, 19:18

VolkD je napisal/-a:Nimam pojma po čem on tam vidi. Dejstvo pa je, da GPS naprave sprejemajo odboje in dajo temu primerno napačne rezultate ...

Se strinjam, da se zadeva lahko odbija - zanimalo me je le kje se to vidi na tisti sliki?

Drugače pa smo zaradi podobnih odbojev v času analogne TV večkrat videli "duhove" na sliki ... :)
Uporabniški avatar
Iztok

OdgovorNapisal/-a VolkD » 25 Apr 2016, 19:23

javr je napisal/-a:geometrove koordinate so točne na 4 cm; če torej na geodetski upravi vprašaš za koordinate kakšnih javnih točk (npr. prag cerkve, vogali stavbe upravne enote, itd.) lahko kadarkoli preveriš svojo GPS napravo.
Sam sem to poskušal s cestno navigacijo, a tam kaže samo koliko satelitov vidi (če se prav spomnim, jih ni nikoli več kot 9, največkrat pa 7), ne pa tudi koliko metrov (metrov, ne centimetrov kot pri geometrih) je natančnost, zato je bil rezultat vedno hudo mimo, tudi 15-20 metrov od mejnika. Sedaj, s to mobi-aplikacijo, ki prikazuje še točnost, vidim, da je 7-9 satelitov res praktično neuporabno.
Tole ne bo tako enostavno.
Radijsko valovanje se ne samo odbija ampak tudi lomi in ukrivlja.
In ravno zato je preverjanje navigacije na takšen način precej vprašljivo. Navigacija, sploh pa cestna, ne dobiva korekcijskih podatkov, ki definirajo to ukrivljanje v danem trenutku.

Zaradi tega pojava lahko v nekem trenutku na isti točki lahko izmerimo izjemno natančnost, da bi recimo naslednji dan ugotovili, da se rezultati razlikujejo več deset metrov. No malo sem pretiraval, a v extemnih primerih se to lahko zgodi. Razlike od danes do juti, ki so recimo 5 m, so pa nekaj običajnega. Tovrstna kontrola na znano točko ima zato precej pomanjkljivosti.
Boljše rezultate dobimo, če meritev izvajamo ali dlje časa, ali pa več zaporednih dni in potem to povprečimo.
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Naslednja

Vrni se na Navigacija

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost