Fiat Punto Mk2 (2000), 1.2 16V, glavne luči slabo svetijo

Avtomobili, motorji, pa še kaj drugega, ki se giblje, bi bilo povsem nebogljeno brez vsaj elektronike. Tu torej spadajo ideje, popravila in predstavitve s tega področja

Fiat Punto Mk2 (2000), 1.2 16V, glavne luči slabo svetijo

OdgovorNapisal/-a seba » 02 Apr 2018, 16:53

Meni luči slabo svetijo. Zgleda, da je to serijska napaka.

Torej, z jvolkom sva neki čarala šarala, on pravi, da morda so leče za očistit ali pa je vse skupaj slabo postavljeno gor. Konektor na sami luči je tudi bolj slab zoksidiran kontakt bil, samo smo ga približno očistila. Ta druga luč, pa se je konektor uničil, tko da imam za enkrat na čeveljcih pa raje ne tikam, je pa tam približno podoben problem. Nisem niti meril napetosti.

Konkretno danes sem pomeril napetost sovoznikove glavne luči in je na žarnici cca. 1 V manj, kot na akumulatorju in sicer napetostna razlika med (+) baterije in žarnice je 0.72 V, (-) baterije in žarnice pa 0.24 V. Na akumulatorju, ki je nov, je napetost stabilna 14.26 V (če me spomin ne vara, v ta podatek nisem prepričan), alternator je nov.

Menjal sem rele za luči v pod armaturno ploščo z drugim rabljenim, enaka napetostna razlika, tko da to verjetno ni.

Po mojih meritvah, bi rekel, da ni masa problem, kakor navajajo v Fiat Forumu. Kakšno je vaše mnenje?

Ideje! :-)
Uporabniški avatar
seba

Zahvalil se je: 18 krat
Prejel zahvalo: 42 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 7

Re: Fiat Punto Mk2 (2000), 1.2 16V, glavne luči slabo svetij

OdgovorNapisal/-a reber » 02 Apr 2018, 17:52

Po pisanju sodeč, si tipičen primorc, sploh ne rabiš vpisat profila v celoti :_rolling

OK, šalo na stran, poskusimo rešit problem, če je to sploh problem.

1V padca napetosti na inštalaciji je normalno in če primerjam z drugimi, si lahko vesel, da je padca samo toliko. Po napisanih podatkih imaš na žarnici še vedno dobrih 13V, pa kaj bi še rad?
Če luči pod temi pogoji slabo svetijo, so zasvinjane luči, na splošno je to slaba parabola, umazana leča, motna stekla, ... Če se ne da očistit, zamenjaš luči ali se sprijazniš s tem kar imaš... dokler gre čez tehnični pregled.
Sporočila sprejemam na e-mail www.reber.si
Uporabniški avatar
reber

Kraj: Bled
Zahvalil se je: 27 krat
Prejel zahvalo: 175 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 176

OdgovorNapisal/-a seba » 02 Apr 2018, 18:55

reber je napisal/-a:Po pisanju sodeč, si tipičen primorc, sploh ne rabiš vpisat profila v celoti :_rolling

OK, šalo na stran, poskusimo rešit problem, če je to sploh problem.

1V padca napetosti na inštalaciji je normalno in če primerjam z drugimi, si lahko vesel, da je padca samo toliko. Po napisanih podatkih imaš na žarnici še vedno dobrih 13V, pa kaj bi še rad?
Če luči pod temi pogoji slabo svetijo, so zasvinjane luči, na splošno je to slaba parabola, umazana leča, motna stekla, ... Če se ne da očistit, zamenjaš luči ali se sprijazniš s tem kar imaš... dokler gre čez tehnični pregled.

OK, nisem vedel koliko je normalno padca. Samo povedal sem dejstva in podatke.
Čez tehnični je šel pogojno in poizkušam težavo rešit.

Zakaj sem tipični primorc? :D
Uporabniški avatar
seba

OdgovorNapisal/-a MadMax » 02 Apr 2018, 19:44

Sicer ne na fiatu ampak pred leti sem žaromete razdrl in očistil. Leče enostavno opral, parabole in ostalo pa previdno prebrisal.
Zunanji del je bil steklen, zato ni bilo problemov z mat porumenelo plastiko. Slednjo pa se lahko zbrusi, spolira in če se da še polakira.

Za 1V padca pa že rečeno, pri skoraj 5A na žarnico je to še malo za tiste tanke dratke...

Ostane ti še možnost uporabe "boljših" žarnic, npr Osram NightBreaker Unlimited/Laser ali podobno, katerih svetilnost je konkretno boljša od nečesa standardnega.
Sicer cena ni zanemarljiva, pa tudi trajnost je krajša od navadnih, je pa povsem legalno (kar razni xenoni pač niso...).
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.
MadMax

Kraj: Črnomelj
Zahvalil se je: 325 krat
Prejel zahvalo: 304 krat
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a s55m » 02 Apr 2018, 20:08

Vprasanje je, ce se pranje danes se splaca. Jaz bi pogledal, koliko denarja sta dva nova zarometa.
The human emotional side is what allows believing in something, even when the science is totally wrong.
Uporabniški avatar
s55m

Kraj: Plovdiv BG
Zahvalil se je: 59 krat
Prejel zahvalo: 115 krat
Število neizkoriščenih povabil: 25

OdgovorNapisal/-a MadMax » 02 Apr 2018, 20:23

Od slabih 80eur/kos dalje neoriginal. Valeo zna biti x2.
Šraufanja je v vsakem primeru nekaj (demontaža, montaža), tista urca/dve za pranje je menda vredna 150eur...
Rabljene pa najbrž ne dobiš v veliko boljšem stanju od obstoječih...
Tretja opcija je zavarovanje, ako imaš sklenjen ustrezni delni kasko...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.
MadMax

Kraj: Črnomelj
Zahvalil se je: 325 krat
Prejel zahvalo: 304 krat
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a malci » 02 Apr 2018, 21:27

Imel pri istem Fiatu isti problem. Težava je bila v motnih notranjih lečah, do katerih ni bilo mogoče priti niti pod razno. Sem potem, ko sem že nabavil nove, eno staro poskusil odpreti, pa ni šlo drugače kot na silo in žaganjem plastike. Pa tudi, če bi se dalo odpreti, ne bi nič koristilo, saj so bile leče motne/sive in ne umazane.

lp
Uroš
Uporabniški avatar
malci

Kraj: Polhov Gradec
Zahvalil se je: 21 krat
Prejel zahvalo: 35 krat
Uporabnika povabil: sundancer
Število neizkoriščenih povabil: 6

OdgovorNapisal/-a seba » 02 Apr 2018, 22:04

malci je napisal/-a:Imel pri istem Fiatu isti problem. Težava je bila v motnih notranjih lečah, do katerih ni bilo mogoče priti niti pod razno. Sem potem, ko sem že nabavil nove, eno staro poskusil odpreti, pa ni šlo drugače kot na silo in žaganjem plastike. Pa tudi, če bi se dalo odpreti, ne bi nič koristilo, saj so bile leče motne/sive in ne umazane.

lp
Uroš

Aha, bom jaz potem kar nove kupil potem, ene 50 € stane komad iz Autodoc.
Uporabniški avatar
seba

Vrni se na Elektronika v vozilih

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost