Nov avto?

Avtomobili, motorji, pa še kaj drugega, ki se giblje, bi bilo povsem nebogljeno brez vsaj elektronike. Tu torej spadajo ideje, popravila in predstavitve s tega področja

Nov avto?

OdgovorNapisal/-a mucek » 13 Sep 2021, 20:13

Možda sam malo neodlučan a možda i nisam ...

Skratka, v roku pol leta bom rabil 2 mladica razvazati v solo in vrtec in moj Smart, ki mi je dosedaj izvrstno sluzil ob minimalnih stroskih (obvezno zavarovanje 140 eur, celoletne gume vsaka 3-4 leta in to je to!), je postal za en sedez premajhen ... Nekako sem si zamislil, da bo tudi nov avto elektricen, majhen in v teoriji poceni. Zal le v teoriji, saj, ko sem pricel raziskovati trg, zadeve niso tako ugodne.

Jeseni naj bi prisla ven Dacia Spring, ko bi s subvencijo stala 13k EUR in mi je vizualno kar vsecna, tudi 28 kWh baterije je dovolj. Alternativa mi je leto dni rabljeni eUP (32 kWh), ki ga bo v kratkem prodajal kolega za cca 18k. Pa eTwingo (15k), ki pa ima res majhno baterijo (22 kWh) napram ostalim. Potem gledam dalje ZOE (too much, ce hoces svojo baterijo, sicer pa placujes se 100 eur mesecno najem + avto 16k) in v oci mi je padel tudi Nissan Leaf, ki je sicer ze vecji, a za niti ne tako veliko vec denarja ponuja mnogo avta ...

Potem mi pa sodelavec danes napol v sali rece: pa dvakrat otroke pelji tisti kilometer ali dva: verjetno bo tvoja urna postavka se vedno zelo visoka, ce bos skalkuliral strosek novega avta. Mi je dal misliti ...

Bom vesel kaksnega razmisleka na to temo ... ;)

Lp, G
... lahko pa se tudi motim ...
Uporabniški avatar
mucek

Kraj: Ljubljana
Zahvalil se je: 79 krat
Prejel zahvalo: 653 krat
Uporabnika povabil: s54mtb
Število neizkoriščenih povabil: 124

Re: Nov avto?

OdgovorNapisal/-a Marholt » 13 Sep 2021, 20:29

Kakšna pa je kaj čakalna doba za nov e-avto?
Pa čisto novo verzijo e-avta bi ti odsvetoval. Ker je velika verjetnost, da je baterija na novo razvita. Je potrebno počakati, da opdravijo "porodne" težave. Torej Dacia v tem primeru odpade.
Moja delavnica ni razmetana, je samo taktično urejena.
Nekaterim sem poznan pod vzdevkom ticla.
Uporabniški avatar
Marholt

Kraj: Župečja vas
Zahvalil se je: 137 krat
Prejel zahvalo: 148 krat
Uporabnika povabil: sundancer
Število neizkoriščenih povabil: 8

OdgovorNapisal/-a reber » 13 Sep 2021, 20:30

140eur za obvezno zavarovanje sploh ni malo, še posebej če je to električno vozilo, ki ima razmeroma malo kW. Za 110kW plačujem le malenkost čez 100eur.

Glede na to, da ima Dacia Spring 4 vrata, oziroma 5 če šteješ še prtljažnik, je to primerno vozilo za prevažanje otrok. Na tvojem mestu bi se jaz odločil kar za tega, ker pišeš, da ti je kar všečen... in upam, da je baterija zraven, da ni v najemu kot pri ZOE.
Za to ceno, ko upoštevamo še subvencijo, je to vozilo zelo možen kandidat, ko bo moja žena kmalu potrebovala drug avto, ki bo enkrat za spremembo mogoče nov namesto rabljen in tudi zelo verjetno električen.
Začetne težave pri morebitni precej sveži tehnologiji, bo pač reševala garancija, ampak mislim da pri Dacia ne bodo imeli neke hude nove tehnologije, prej nekaj že preizkušenega, neko kopijo preverjenega sistema.
Sporočila sprejemam na e-mail objavljen na www.reber.si
Uporabniški avatar
reber

Kraj: Bled
Zahvalil se je: 132 krat
Prejel zahvalo: 481 krat
Število neizkoriščenih povabil: 255

OdgovorNapisal/-a mucek » 13 Sep 2021, 20:59

Jap, pri Dacii je cena z vkljuceno baterijo. Kaksnih hudih porodnih tezav naceloma ni pricakovati, saj je to povecini skopirana starejsa tehnika Renaulta, ki ima pri elektricnih avtih ze kar lepo kilometrino.
https://www.dacia.si/vozila/novi-spring.html

Ta je pa tudi edini res "nov" v izboru, ostalo je vse modelno leto 2020 ali se nazaj.

Glede zavarovanja je pa tako, da nimam na tem avtu neke bonitete, ker sem prestavljal na drug avto, tako da je 140 eur po mojem se vseeno kar ok. Pa za elektricne ni potrebno placati stroska cestnin, kar je tudi 100 eur prihranka spet (sicer cprasanje, do kdaj).

Lp, G
Uporabniški avatar
mucek

OdgovorNapisal/-a Peter123 » 13 Sep 2021, 21:07

Sicer si že imel električnega a vseeno mogoče za pofirbcat Hyundai Kona.
Če te ne moti Nemščina še tole: https://www.youtube.com/user/Autodoktoren/videos serija "E-AUTO SPEZIAL"
Zate nič novega za koga drugega pa mogoče.
Peter123

Kraj: 1117 Lj.
Zahvalil se je: 32 krat
Prejel zahvalo: 233 krat
Uporabnika povabil: jmivsek
Število neizkoriščenih povabil: 47

OdgovorNapisal/-a mucek » 13 Sep 2021, 21:11

Out of my league ... No, out of my money ... Drugace bi pa Kono takoj nabavil - brez tezav tudi kot prvi in edini avto! ;) Hyundai se je med prvimi resno lotil full electeic platforme in ima izvrsten powertrain in resitve, ki jih nemci zdaj sele kopirajo ... ;)

P.s. Pa tale s 100 kWh akujem je tudi lusten: https://www.electrifying.com/reviews/fo ... h-e/review
Uporabniški avatar
mucek

OdgovorNapisal/-a VolkD » 13 Sep 2021, 21:44

mucek je napisal/-a:Potem gledam dalje ZOE (too much, ce hoces svojo baterijo, sicer pa placujes se 100 eur mesecno najem + avto 16k)
Tole ni tako slabo, kot se na prvi pogled sliši. No ne za vožnjo otrok v šolo ampak če imaš dnevno vožnje dolge recimo 100+km.
Razumeti je namreč treba, da menjava baterije, ko se iztroši ni več tvoj problem.
Ampak če otroke voziš v šolo, se baterija ne bo ravno hitro iztrošila.
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo bolečine, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijowww.S5tech.net
Uporabniški avatar
VolkD
Administratorji strani

Kraj: Kačiče (Divača)
Zahvalil se je: 13222 krat
Prejel zahvalo: 8140 krat
Uporabnika povabil: Vrtni palček

OdgovorNapisal/-a mucek » 13 Sep 2021, 21:51

Hehe, so s tem seznanjeni in je cena najema odvisna od kilometrov, ki si jih naredil v zadnjem letu. Pa sam najem se ni tako precenjen, kot je drobni tisk: na primer, da moras v primeru najema imeti sklenjeno kasko zavarovanje za baterijo, ki stane reci-pisi 600 eur vrednoat baterike sicer 8300 eur). In ja, samo eno je ustrezno. No, bom videl in povprasal naslednji teden, ko grem sprobat vse tele igracke, ce je se tako.

https://evsvet.eu/viewtopic.php?t=2496
Uporabniški avatar
mucek

OdgovorNapisal/-a S55RU » 13 Sep 2021, 21:59

Mogoče malo bogokletno, ampak ...
Pa mora biti električen? Glede na to, da si doslej imel Smarta ter si porabil le komplet celoletnih gum na 3-4 sezone, predvidevam da kilometrov ni veliko na leto?
Električni avti pa po mojem mnenju najbolj upravičijo nakup, če delaš relativno veliko kilometrov na dnevni ravni (ter brez kakšnih izrazitih špic, ki vključujejo drago ali časovno potratno polnjenje avta na poti).

Na primer, pred cca pol leta sva s kolegom računala računico za moj nakup električnega avta.
Delam cca 110 km na dan v obe smeri skupaj (služba) + dodatni km prostočasno (recimo, da to zanemarimo). Avto pa rabim nekje golf/megane razred. V kolikor bi obstoječi avto takrat zamenjal za električnega, bi višjo nabavno ceno električnega vozila prinesel notri z nižjo ceno energentov in servisa v roku cirka 10 letih. Seveda sem predpostavil, da bi veliko večino časa vozilo polnil doma preko noči ter da polnjenj na poti ne bi potreboval (pustimo 1x-2x letno). Kar bi bilo v mojem primeru realno. Vseeno se nisem odločil za nakup električnega avta, ker mi obstoječi še ustreza. V kolikor bi obstoječi avto odpovedal in bi kupoval novega, bi pa resno razmišljal o električnem. Ampak kot pravim, delam cca 25.000 km letno. Če bi jih delal 10.000 ali manj, bi vzel nekaj poceni, trpežnega in bencinarja- recimo Cliota, Polota ali Fabio. Zgolj moje mnenje, razlog za električni avto je lahko tudi nefinančni (kaj pa avti na plin-Dacia?)
Uporabniški avatar
S55RU

Kraj: Posočje
Zahvalil se je: 133 krat
Prejel zahvalo: 56 krat
Uporabnika povabil: s56rga
Število neizkoriščenih povabil: 7

OdgovorNapisal/-a Marholt » 14 Sep 2021, 06:44

S55RU je napisal/-a:Mogoče malo bogokletno, ampak ...
Pa mora biti električen? Glede na to, da si doslej imel Smarta ter si porabil le komplet celoletnih gum na 3-4 sezone, predvidevam da kilometrov ni veliko na leto?
Električni avti pa po mojem mnenju najbolj upravičijo nakup, če delaš relativno veliko kilometrov na dnevni ravni (ter brez kakšnih izrazitih špic, ki vključujejo drago ali časovno potratno polnjenje avta na poti).

Na primer, pred cca pol leta sva s kolegom računala računico za moj nakup električnega avta.
Delam cca 110 km na dan v obe smeri skupaj (služba) + dodatni km prostočasno (recimo, da to zanemarimo). Avto pa rabim nekje golf/megane razred. V kolikor bi obstoječi avto takrat zamenjal za električnega, bi višjo nabavno ceno električnega vozila prinesel notri z nižjo ceno energentov in servisa v roku cirka 10 letih. Seveda sem predpostavil, da bi veliko večino časa vozilo polnil doma preko noči ter da polnjenj na poti ne bi potreboval (pustimo 1x-2x letno). Kar bi bilo v mojem primeru realno. Vseeno se nisem odločil za nakup električnega avta, ker mi obstoječi še ustreza. V kolikor bi obstoječi avto odpovedal in bi kupoval novega, bi pa resno razmišljal o električnem. Ampak kot pravim, delam cca 25.000 km letno. Če bi jih delal 10.000 ali manj, bi vzel nekaj poceni, trpežnega in bencinarja- recimo Cliota, Polota ali Fabio. Zgolj moje mnenje, razlog za električni avto je lahko tudi nefinančni (kaj pa avti na plin-Dacia?)

Baterije imajo garancijo 160000km. Pri teh km ti še garantirajo, da je kapaciteta nad 80%. Ti bi naredil v 10 letih cca 250000km, kar bi verjetno moral baterijo zamenjati ali pa bi se moral bolje organizirati za polnjenje. Si tudi ta strošek predvidel?
E-avto se bo splačal za manjše razdalje, mestno vožnjo. Sploh če to Dacio gledam.

mucek je napisal/-a:Jap, pri Dacii je cena z vkljuceno baterijo. Kaksnih hudih porodnih tezav naceloma ni pricakovati, saj je to povecini skopirana starejsa tehnika Renaulta, ki ima pri elektricnih avtih ze kar lepo kilometrino.

Najslabše je res, če razviješ baterijo na novo. Preverjena tehnologija da neko varnost. So pa verejtno spremenili ohišje in SW. Upaj da niso pri spremembah preveč zaj....
Priznam da se Dacia tudi meni dopade, čeprav sem še trenutno preveč spektičen glede e-avtov.
Moja delavnica ni razmetana, je samo taktično urejena.
Nekaterim sem poznan pod vzdevkom ticla.
Uporabniški avatar
Marholt

Kraj: Župečja vas
Zahvalil se je: 137 krat
Prejel zahvalo: 148 krat
Uporabnika povabil: sundancer
Število neizkoriščenih povabil: 8

OdgovorNapisal/-a reber » 14 Sep 2021, 12:28

Prejle sem bil v nabavi in sem se mimogrede ustavil v ASP Lesce... in malo povprašal...
mucek je napisal/-a:Jeseni naj bi prisla ven Dacia Spring, ko bi s subvencijo stala 13k EUR in mi je vizualno kar vsecna, tudi 28 kWh baterije je dovolj.

Pri ceni si malo zgrešil, trgovci zelo radi zavajajo in dajejo pomankljive ali dvoumne informacije. Avto je cca 20 jurjev, ko odbiješ subvencijo je dobrih 16 jurjev, tako da zadeva potem ni več tako zelo poceni. Ponudba 4 barve in 2 različni stopnji opreme, razlika v ceni 1400eur, motor enak, baterija menda tudi. V omenjeni avtohiši še nimajo pojma kakšna je baterija, vedeli so povedati kakšen je domet... sem jim rekel da naj ne govorijo takih zgodbic, ko pa vsi vemo da je to z dometom v laboratorijskih pogojih... in da je edini podatek, ki ima težo, kapaciteta baterije, teža vozila, oblika vozila, gume, motor... prva dva podatka seveda imata največ vpliva.

Bomo videli, nekje v zimskem času ali verjetno bolj na pomlad, bi mogoče tudi pri nas šli v nakup, otroci imajo vsi vozniško dovoljenje in ... bodo verjetno stari avti nekako prišli v njihovo last, za začetek.
Sporočila sprejemam na e-mail objavljen na www.reber.si
Uporabniški avatar
reber

Kraj: Bled
Zahvalil se je: 132 krat
Prejel zahvalo: 481 krat

OdgovorNapisal/-a eboc » 14 Sep 2021, 13:34

mucek je napisal/-a:moj Smart,

Ce smem bit malo radoveden. A je to dvosed?
Zanima me namreč prosto v prtljažniku.
eboc

Zahvalil se je: 114 krat
Prejel zahvalo: 44 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 12

OdgovorNapisal/-a mucek » 14 Sep 2021, 14:40

Ja, s subvencijo je slabih 13k osnovni model (no, saj sta samo dva :) ), pa brez doplačil za kovinsko barvo in morebitne dodatne opcije.
https://www.avto.net/Ads/details.asp?id ... =Dacia%20-
Malo poglej reviewe na youtube-u za občutek, čeprav še ni toliko. Glede ranga je po mojem kar ok - baterija je 27 kWh, kar je IMHO povsem dovolj za 200-250 km mestne in primestne vožnje. AC in 100+ kmh pa seveda konkretno pije baterijo.

Glede Smarta je v prtljažniku prostora kar precej (4 gajbe piva :) ), tudi za sedet je presenetljivo prostoren - kar je logično, saj imajo nekateri avtki še zadnjo klop in so samo kakšne pol metra daljši. Poglej si slike na https://www.avto.net/Ads/details.asp?id ... t%20fortwo pa boš dobil občutek.
Uporabniški avatar
mucek

OdgovorNapisal/-a Protoncek » 14 Sep 2021, 18:26

… po drugi strani pa v rangu 5k€ dobiš hudo spodobnega dizla ali bencinarja z “avtonomijo” 500+km in polnilnim časom minuto, dve… :_dunno

No, samo kot zanimivost: renault ZOE: enkrat sem stal za njim na semaforju. S svojimi 200 konji sem ga “jedva” lovil ob startu :_CR (no, koliko časa bi tako tiščal je pa že druga tema…)
Uporabniški avatar
Protoncek

Kraj: Mengeš
Zahvalil se je: 572 krat
Prejel zahvalo: 686 krat
Uporabnika povabil: VolkD
Število neizkoriščenih povabil: 141

Vrni se na Elektronika v vozilih

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost